Tanganyika Gölü - Derin, kayalik habitat.

Bu bölüm hazırlanma aşamasındadır. Önerilerinizi ve gördüğünüz eksiklikler ile hataları buraya tıklayarak bize yazabilirsiniz.

Kigoma Frontosa -
Göl hakkında genel bilgi için buraya tıklayınız.

Derin kayalık habitatın karakteristiği; 20 metreden derin bölgelerde, tortu kaplı kayaları ve bu kayalar arasına birikmiş kum ve çamur birikintileridir. Bu bölge derin olduğu için kayalar üzerinde yosunlaşma az görülür ancak yine de mevcuttur. Kayaları kaplayan yosunlar genellikle kahverengi - kızıl-kahve arasındadır.

Bu bölgede gün boyunca gececil olan synodontis kedi balıkları görünür, sığ biyotoplarda ise sığınaklarından sadece geceleri çıkarlar.

Neolamprologus türlerinin buescheri, ventralis, prochilus, variostigma gibi neolamprologus türleri bu bölgede, 20-30 metreden daha derinlerde yaşarlar. Bu bölgenin en bilinen balıklarından birisi de frontosa ve giberrosa tüleridir. Genç balıklar daha yukarılarda da görülebilse de, iri frontosalar 20-40 metre arası derinliklerde yaşar. Gölde daha mavi olan türler 40-60 metre arası derinliklerde bulunmuş, daha sonra giberrosa olarak tanımlanan bu türler ölmemeleri için 3 günlük bir dekompresyon süreciyle çıkartılmaktadır. Bu bölgede aynı zamanda görünüş olarak frontosa'ya benzeyen ve diğer balıklara saldırarak pullarını ısırıp yiyen Plecodus straeleni de yaşamaktadır.

Normalde kum kelebeği cinsi olan xenotilaipa türleri kumluk habitatta yaşasa da, bu cinsin papilio türü kayalık alanda, kaya üzerlerindeki ve aralarındaki tortulardan beslenerek yaşamaktadır.

Akvaryum kurulurken iri kayalar kullanılmalı, sıfır numara ince silis kum kayaların üzerilerine ve aralarına dökülmelidir, ayrı bir kum bölge olmamalıdır. Bol substratlı iyi bir filtrasyon ek olarak sık su değişimi ile nitrat seviyesi düşük tutulmalıdır. Işık derinlere inerken kırmızı ve yeşil dalgaboyları daha çok soğrulduğu için mavi ağırlıklı loş bir aydınlatma uygulanmalıdır. Suyun pH'ı 8.5-9, toplam sertlik (GH) 11-17 dH, karbonat sertliği (kH) ise 16-19 dH aralığındadır.

Biyotoptan Görüntüler

Biyotoptaki Balıklar

Kaynakça:
- Bleher's Biotope's
- Tanganyikan Cichlid in Their Natural Habitat
- Malawi Cichlid in Their Natural Habitat
- Chris Lukhaup
- Peter Barnes
- Hans van Heusden
- Monga Bay Biotopes

Üye Yorumları