ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Keys
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Kullanıcı Başlığı:
[C]6,1,117945[/C] [B]10482,3[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1034
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
29 Ekim 2011 00:31
Son Ziyaret:
2 Saat 47 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1452 [0.64 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
17 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
Uğur Bingöl
Doğum Tarihi:
19 Mayıs 1989
Yaş:
28
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Uğur BİNGÖL

SON 10 MESAJI

Kouzu 60 ( Genel Görünüm Ve Video Eklendi )
[QUOTE=mehmetkpm]

Teşekkürler cevabınız için,araştırmaya yeni başladım,armatür işi gerçekten deryadeniz bir konu,ayaklarının uzama sansı varmı yani 70lik düşünüyorum mesela akvaryumu ayarlanabiliyor mu ?[/QUOTE]

Ayaklar sadece kasa üzerinde hareket ediyor. Maksimum 61-62 cm civarında olur sanırım. Uzatacak şekilde değil yani. Aliexpresste ayarlanabilir ayaklar var. Bir şekilde monte edebilirseniz 15-20 cm kadar uzayabiliyor o tarz ayaklar.
Kouzu 60 ( Genel Görünüm Ve Video Eklendi )
[QUOTE=mehmetkpm]Merhaba çok beğendim gercekten emek vermişsiniz karsılıgınız alıyorsunuz...bende hightech bir akv kurmak istiyorum.60 yada 70 cmlik armatür konusunu araştırıyorum dogru seçimi yapabilmek için..bu üründen memnunmusunuz? yada önereceginiz var mı? limitim 300-350 tl[/QUOTE]

Öncelikle şunu belirteyim; benimki sıradan bir kullanıcı yorumu olacak. Alırsınız, işinize yaramaz belki. O yüzden iyice araştırın derim. Armatür işi biraz sıkıntılı çünkü.

Bendeki armatüre gelirsek son derece memnunum. Elimde samsung smd şerit ledler vardı. Aslında bunlardan bir armatür yapacaktım. Ama profiliydi ayağıydı vs. derken hem güzel görünmeyecek hem de külfetli olacak diye düşündüm. Bu haqos armatürü sadece kasası hoşuma gittiği için aldım. İçinde teknik olarak nolduğu belli olmayan üç sıra led var. Bunları söker işime yaramazsa bendeki samsung ledleri yerleştiririm dedim. Yani tamamen şansa bırakarak almış oldum. Ama sonuç benim için muazzam. 190 liraya aldığımı düşünürsek fiyat/performans olarak daha iyisini bulamazdım. Nitekim sizin bütçenize uygun da pek seçenek yok maalesef. Dıy olanlar bile bazen daha pahalıya satılıyor.

Ancak armatürün bir iki dezavantajı var. Ayakları çok kısa olduğu için yüzeye çok yakın duruyor. Bitkiler uzadıkça ışık eşit şekilde dağılmıyor. Ben ekstra metal ayak ekledim bu yüzden. Sudan yaklaşık 14-15 cm yukarda kullanıyorum. Işık geniş açılı yayılmadığı için akvaryumun genişliği fazlaysa bir tanesi işinizi görmeyebilir. Bana şimdilik yetiyor. Ben bitkilerin boyunu akvaryumu kurduğumdan beri kısa tutuyorum budadığım için. Hepsi uzadığı zaman ışık ne kadar dağılıyor tekrar gözden geçireceğim. Ama şimdilik 36 cm geişlikte sorunsuz kullanıyorum.

Şunu da belirteyim; elimde bir adet kessil a150 modeli armatür var. Bir arkadaşımın emaneti. Denemek için bir süreliğine aldım. Biraz göz atarsanız armatürün kalitesini görebilirsiniz. Ancak haqosu çalıştırdıktan sonra tekrar takmadım kessili. Kessilde kırmızı mavi tonlar olmadığı için çok yavan görünüyor renkler. O yüzden haqosu kullanıyorum baştan beri.

Ürünü fazladan övüyormuşum gibi yazdığımı biliyorum. Ancak belirttiğim gibi ben alırken hiçbir bilgiye ulaşamadım. Kullanıcı yorumu da bulamadım. Sadece forumdan bir arkadaşla çok kısa bir yazışmam olmuştu. Orta halli bir ürün olduğundan bahsetmişti. Bu yüzden ayrıntılı yazmak istedim. Dediğim gibi alırsınız ancak beklentilerinizi karşılayamayabilir. Seçim sizin. 60.36.30h ölçülerindeki hitech akvaryumumda kullanıyorum ve gayet memnunum. Özellikle fiyatını göz önünde bulundurunca daha iyisini alamazdım o paraya. 300-350 lira civarına alabileceğiniz pek seçenek gelmiyor aklıma. Çok fazla inceliyorum armatürleri. Yurtdışından o paralara çeşitli armatürler getirebilirsiniz ama kargosuydu gümrüğüydü derken ne kadar mantıklı olur almak bilemiyorum. [EDIT]Keys,2018-01-05 14:20:35[/EDIT]
Seiryu Dragonstone Gibi İthal Taş Tedariği
Taşlar dediğiniz gibi uzakdoğu taraflarından. Aquadeco bunları kendi markası altında satıyor. Türkiye tedarikçisi de anadolu pet. Siz kaynağına ulaşsanız bile ucuza getirebileceğinizi düşünmüyorum açıkçası. Tüketici için çok zor bir durum bu. Yine de başarılı olursunuz inşallah [:)]
Seiryu Dragonstone Gibi İthal Taş Tedariği
[QUOTE=ityo39]

En azından ithalatçı/toptancısından almanın peşindeyim zaten şahsen.

Diğer taraftan dağ bizde de var, volkanik dağ bile var, eminim ülkemizin belli yerlerinde bunların aynısı veya muadili olabilecek taşlar vardır ama dağcılık kulüplerindeki arkadaşlara akvaryum hobisini aşılamamız lazım keşfetmek için sanırım:)Aslında ithalatı nispeten sorunsuzdur diye tahmin ediyorum (kimyasal, mekanik veya elektronik içerik sıfır) 1 ton sipariş etsek aramızda para toplayıp olmaz mı:) Paylaşımda kavga çıkarsa bilmem ama:)[/QUOTE]

Paylaşımda kavga da çıkar hocam. Taşlar kolilerle geliyor. Belki de anadolu pet burada kolilere paylaştırıyordur. Aynı koli içinden mükemmel formda bir taş da çıkabiliyor kaldırım taşı gibi dümdüz bir taş da. O yüzden içinde bir miktar işe yaramaz parça da geliyor mutlaka. Kargo masrafı vs. deyince pek de anlamlı olmuyor. En güzeli tanıdık bir dükkanla anlaşıp ekstra indirimli almaya çalışmak. Bunun dışında taş konusunda yapacak bir şey yok. Eğer karayolu ile Avrupa'ya gidebiliyorsanız ordan alıp gelebilirsiniz ucuza. Satış fiyatı bile bizdeki dükkanların maliyetiyle aynı olabilir.
Seiryu Dragonstone Gibi İthal Taş Tedariği
[QUOTE=ityo39]Herkese merhaba,

Akvaryum tasarımında özellikle İwagumi lerde tercih edilen ithal taşların tedariğini nasıl yapıyorsunuz? Akvaryumcular kilosunu 17-20 Tl den satıyor, büyük akvaryumlar düşünülürse maliyet devasa olabiliyor.

Bu taşları kimler hangi firmalar ithal ediyor? İthalatçılar perakende satış yapıyor mu? Bu sorularıma yanıt arıyorum.
Akvaryumcuların ekmeği değil peşinde olduğum şey ama taştan para kazanmazlarsa da çok mağdur olacaklarını sanmıyorum.[/QUOTE]

Olmayacak bir şey istemişsiniz bence. İthalatçılar taştan da para kazanıyor ne yazık ki. Bahsettiğiniz taşlar Aquadeco adlı markaya ait genelde. Türkiye'ye de anadolu pet getiriyor. Perakende satış yapacaklarını sanmıyorum. İsterseniz ulaşın, bilgi almaya çalışın. Sonucu bizimle de paylaşırsanız çok fazla kişinin işine yarayacağını düşünüyorum. Akvaryumcuların 20 liradan sattığı taşların kendilerine gelişinin 10 lirayı geçeceğini sanmıyorum. 2016 fiyat kataloğunu görmüştüm ama maalesef aklımda yok kaya fiyatları. Şu an ne durumdadır bilemiyorum.
Kouzu 60 ( Genel Görünüm Ve Video Eklendi )
[QUOTE=z.b.s.k]
Elinize sağlık Uğur Bey. Fazladan ışıklandırma yaparken filtreyi neden kapatıyorsunuz?[/QUOTE]

Akıntı olmadığı zaman fotosentez daha kuvvetli oluyor [:)] sessiz bir şekilde o görüntüyü izliyorum geceleri. Başka bir sebebi yok.
Kouzu 60 ( Genel Görünüm Ve Video Eklendi )
Demir markalı da alınabilir. Genelde yoğunlukları iyi oluyor ama kullanılan şelat bazen problem yaratabiliyor. Aydınlatmam uzun süredir 7 saat açık. Bazı akşamlar filtreyi kapatıp fazladan bir saat kadar açık bırakabiliyorum. 7-8 saat arası desem daha doğru olur.
Kouzu 60 ( Genel Görünüm Ve Video Eklendi )
[QUOTE=cafermutlu][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/169284/301220171119011.jpg[/IMG]
Cergesin mantığı yukardaki şekildeki gibidir. ista ve seraya benziyor. Bu reaktörlerin çalışması rex grigg de dahil CO2 parçalama ve türbülans ile eritme mantığına dayanıyor . Co2 en iyi basınç sıkışmasıyla tamamen erir böyle birseyi akvaryumda yapmak mümkün değil. Bu yüzden küçük CO2 parçacıkların suya atıldığını hep görürüz .istanın tek sorunu rezervuarı düz .Sera ise V şeklinde bu V şekli daha iyi girdap oluşmasına ve co2 daha iyi erimesine neden olacaktır.
Daha iyi CO2 nasıl çözebiliriz . Bu sorunun cevabı aynı mantıkla cevap verilebilir. CO2 parçalarını daha iyi parçala ,daha iyi türbülans oluştur ve CO2 parçalarının erimesi için daha fazla yol kat et. CO2 daha iyi parçalamak için reaktör girişine inline difüzör yerleştirilebilir. Daha fazla yol alması icin rezervuar büyütebilir veyahut iki reaktör uc uca bağlanabilir. 2.ci tercih için güçlü bir pompa gerekir. yada sadece bu iş için ayrı bir pompa düşünülebilir. Bu hipotezler işe yararmı bilmiyorum ben denemedim.[/QUOTE]

Cergeste fotoğrafta göründüğü gibi bir vortex oluşmuyor hocam. Suyun giriş kısmı dirsek tarafından olduğu için su oraya çarpıp doğrusal bir şekilde aşağı iniyor. Yani bahsettiğiniz girdapla değil de suyun aşağı doğru yarattığı basınç ve hava hareketiyle parçalıyor gazı. Ama diğer markalı reaktörlerde su girişi yandan olduğu için girdap oluşuyor. Rex grigg de zaten tamamen doğrusal hareket ediyor su. Bana içlerinde en kullanılabilir olanı rex grigg tarzı geldi.

Aslında hacim çok büyük değilse üstüne bu kadar düşünmeye gerek yok. Hepsi işini yapıyor bir şekilde. Kimisi sisli bir görüntü yaratıyor, kimisi kısmen ses yapıyor, kimisinin görüntüsü çirkin vs. Hepsi kullanılabilir ürünler. Tamamen tüketicinin zevk ve tercihleriyle alakalı.
Kouzu 60 ( Genel Görünüm Ve Video Eklendi )
[QUOTE=Thsnmutlu]

Tecrübelerini paylaştıkça bizler de yeni şeyler öğreniyoruz teşekkür ederim.Aslında Uğur max mix large ın pervanelerini çıkartabiliyorsun bu yüzden sordum mantık aynı.Sonuç olarak yine tanka kabarcık veriyor maalesef.Pervane dönüş hızı gücü filtrenin debisiyle alakalı aslında.Sera reaktör ista nın external reaktör üyle şekil ve görüntü olarak aynı.Bu arada sera max mix large mantığıyla yeni bir ürün piyasaya sürmüş.Hazneynin boyunu 35 cm ye kadar uzatmış.Reaktörün bağlantı noktalarına teflon bant çekersen kaçağı engellersin bu esnada ürünü deneme şansın olur en azından.
[URL]https://www.aquaticsupplies.com.au/products/sera-multi-fil-350-media-filter[/URL]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/123326/301220170000081.jpg[/IMG][/QUOTE]

Sera 1000 modeli de bu şekilde hem daha uzun hem de dakika bazında daha çok gaz çözüyormuş verdikleri bilgilere göre. Bana aynı gibi geldi.

Teflon bant geçici çözüm olacaktı. Aldım, tanka taktım kaçak yaptı orta kısımdan. Diğerlerine göre pahalı da bir ürün. O yüzden canım sıkıldı ve değişim istedim. Aslında reactorlerin hepsi mantık olarak aynı. Birisi pervaneli, değeri suyun akışından yararlanıyor vs. Hangisi kullanıcı için daha efektif olacaksa o seçilmeli. Bu hacimde difüzörde çok rahat iş görüyor. Ama görüntü olarak rahatsız ediyor. Cerges çok da matah bir şey değilmiş aslında [:)] biraz da merak ettiğim için yaptım ben onu. Yurtdışında çok kullanılıyor. Siz de takip ediyorsunuz. [EDIT]Keys,2017-12-30 00:12:53[/EDIT]
Kouzu 60 ( Genel Görünüm Ve Video Eklendi )
[QUOTE=zekigonlum]Uğur hocam eline sağlık. Ben de büyük dutch kurulumu sonlanınca üzülenlerdendim, bu kurulum iyi oldu :)

Gübreleme hakkında biraz daha detay verir misin? Test kullanıyor musun? Co2 7/24 açık mı? Ista'nın tekli regülatör ile mi devam ediyorsun?[/QUOTE]

İnşallah bunu devam ettirebilirim [:)]

Artık test kullanmıyorum. Eski alışkanlıklardan tamamen sıyrıldım gibi. Yaklaşım tarzım çok değişti. Biraz daha fazla okuyup bitkileri gözlemlemeye başladım tamamen. Testin de faydası oluyor muhakkak. Ama ben o yöntemi terkettim. Regülatör olarak jbl m602 adlı ürünü kullanıyorum. Co2 ışıktan 5-6 saat önce açılıyor, ışıktan 1 saat önce kapanıyor. Bunu deneyerek bu hale getirdim. Karidesler bu şekilde daha az yıpranıyor.

Gübrelemeyi beş güne böldüm. Üç gün npk iki gün demir ve mikro veriyorum. Kabaca ei yöntemiyle gidiyorum ama sürekli oynaklık gösteriyor gübreleme miktarım. Bitkilere göre arttırabiliyorum. O yüzden şu gübreden şu kadar veriyorum deyip kimseyi yanıltmayayım. Gübreleri kendim hazırlıyorum. Oldukça ucuza çözüyorum artık.

[QUOTE=Thsnmutlu]

Konuyu çok uzaklaştırmadan Cerges reaktör le ilgili bir kaç sorum olacak.Hazır olarak piyasada yok bildiğim kadarıyla nerden tedarik ettin ve de max mix sera reaktör vb. bunlardan bir farkı var mı yapı olarak ? Son olarak CO2 çözüşü nasıl tanka kabarcık veriyor mu ?[/QUOTE]

Yurtdışında satan siteler var ama bizde yok sanırım. Marka olarak aqua medic buna benzer bir ürün yapıyor aslında. Ama oldukça pahalı diye hatırlıyorum. Eski tankımda max mix kullandım. Gazı fazla verdiğim zaman pervaneler duruyordu. Ardından istanın diğer bir reactorunu kullandım. Ondan da verim alamadım. Yüksek oranda gaz verince pervane duruyordu bende. Debi sorunu da olabilir tabi bu. Cerges reactoru yurtdışındaki örneklerinden yola çıkarak kendim yaptım. Ama çok da uğraşmaya değecek bir şey değil bence. Tanka kabarcık vermemesi için bir iki ekleme yaptım süngerlerden. Kabarcık vermiyor ama debi çok düşüyor. Filtre kirlendikçe nasıl olur bilemiyorum. Debi yetersiz gelince reactorun içinde gazı çözecek harekette oluşmuyor haliyle. Kaba görüntüsü, yer problemi vs. yaşanabiliyor. Çözme performansı iyi ama. Diğer reactorlerdeki gibi pervane olmadığı için gaza bağlı durma vs. problemi de olmuyor. Ama bu reactor için debi çok önemli gazı çözmek adına. Tüm parçalarıyla maliyeti hazır reactorlerle aynı seviyede. Çok tercih edilebilir değil yani.

Hepsini değerlendirince sera 500 model reactor almaya karar verdim. O da pervaneli bir çözücü. Eğer kabarcık için çözüm üretmezseniz tanka ufak miktarda gaz gönderebiliyor. Debi cergesle aynı gibi. En azından daha ufak daha hoş bir görüntüsü var. Muhtemelen yenisi gelince onu kullanacağım. Benim aldığım ürün taktıktan sonra conta yerinden su kaçırdı.Değiştirmek için göndereceğim. [EDIT]Keys,2017-12-29 23:52:45[/EDIT]

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,546,627 Mesaj
  • 374,087 Konu
  • 91 Forum
  • 128,570 Forum Üyesi
  • 1,391 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 2,015 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.