ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Keys
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Kullanıcı Başlığı:
[C]6,1,117945[/C] [B]10482,3[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1059
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
29 Ekim 2011 00:31
Son Ziyaret:
13 Saat 2 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1460 [0.57 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
5 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Uğur Bingöl
Doğum Tarihi:
19 Mayıs 1989
Yaş:
29
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Uğur BİNGÖL

SON 10 MESAJI

Kumbara Akvaryum
Bol bitki çeşidi bu tasarımda da pek mümkün görünmüyor ama. Bitkilendirebileceğiniz ufak ve birbirinden bağımsız bölümler var. Sizi biraz zorlayacaktır toplu ve bol çeşitli bir görüntü yaratmak. Yine de güzel bir şeyler çıkacaktır mutlaka.
Kumbara Akvaryum
Elinize sağlık. Umarım istediğiniz gibi gider. Fotoğrafları görünce söylemeden edemedim. Son hali de forum ortalamasının gayet üstünde ama yaptığınız denemelere bakınca en zayıf olanda karar kılmışsınız. Özellikle ilk fotoğraftaki tasarım bu kayaların yapısıyla birleşince biraz da düzenlemeyle çok daha güzel sonuçlar yaratırdı bence.
Mountainscape 140l
Fotoğraflardan pek bir şey anlaşılmıyor açıkçası. Ama mavi yeşil alg var gibi görünüyor. Önce kapsamlı bir temizlik yapın bence. Eski bir diş fırçasıyla temizleyebildiğiniz her yeri temizleyin. Umut vermeyen bitkileri direkt çıkarın. Kayaları fırçalayın. Kumun üzerine yerleşen algleri sifonlayın. Haftada iki gün en az yüzde elli su değişimi yapın. Estimative index yöntemini forumda araştırın. Su değişiminin ardından bu yönteme göre gübreleme yapın. Bu yöntemin amacı genel kabul gören oranlarda besini akvaryumda bulundurmaktır. Böylece eksikliğe bağlı sorunları elemiş olursunuz. Ama aynı anda co2 yi de ideal düzeyde tutmanız lazım. Bu şekilde bitkiler bir miktar toparlanacaktır. Ama fiziki olarak çok fazla yıprananlardan pek hareket beklemeyin derim.

Bir iki hafta kadar toparlamaya çalışın sadece durumu. Gerekirse antibiyotik de kullanırsınız. Kum yüksekliği ile armatürün yüksekliği birbirini nötrlese 50 cm yükseklil t5 lamba için çok abartılı bir yükseklik değil. Muhtemelen besin dengesini sağladıktan sonra düzenli temizlik ve su değişimi ile ciddi ilerleme sağlarsınız. Yaşadığınız sorunlar on günde pes ettirecek cinsten değil. Biraz sabırlı devam etmeye çalışın derim.
Mountainscape 140l
[QUOTE=Gencaslann]

Bu 2.tasarımım. İkisinde de cubalar gelişim göstermedi ve sanırım mavi yeşil alg oluşumu gerçekleşti. Dipte sirkülasyon yok diye oluyor diye düşünüyorum fakat akvaryum boyu çok yüksek olduğundan lily pipe yetersiz kalıyor olabilir. Tam teşhisi de koyamadığım için hevesim kaçtı. Aydınlatmada sorun olduğunu düşünmüyorum. İlk tasarımda günde 9 saat açıktı, teşhisi aydınlatma fazla olarak koymuştum. Bunda da aydınlatmayı 5.5 saate çektim .Yine olmadı. Co2 yetersiz geliyor olabilir diyeceğim fakat indikatör daima açık yeşilde. Onun dışında aklıma birşey gelmiyor yardımcı olabilecek olan varsa sevinirim. Sebebi şudur diyen olursa devam ederim açıkcası.[/QUOTE]

Sorunun mavi yeşil alg olduğunu düşünüyorsanız çözümü çok basit aslında. Antibiyotik kullanımıyla iki üç günde rahatça giderilir. Bu tarz bakteriler sirkülasyondan dolayı değil de daha çok eksiklik ya da oransal dengesizlik durumunda oluşur genelde. Co2 yeterli olsa bile bitkiler kullanacak besin bulamamış olabilir. Gübrelemeye sonradan başlamışsınız sanırım. Eksiklik yaşamaları çok da ilginç gelmemeli. Işık süresinin 3-5 olması çok önemli değil. Akvaryumun yüksek olduğunu belirtiyorsunuz. Belki de cubalara çok çok az değerde kullanabileceği bir aydınlatma sağlıyorsunuz. Bu durumda co2 ve besinin çok önemi kalmıyor. Ya da ışığınızın gerçekten yeterli olduğunu düşünürsek besin eksikliğini irdelemek lazım.

Eğer akvaryumu bozmadıysanız bence şunları deneyin.

Işığınızın yeterli olduğunu düşünürsek bitki gelişiminin durması muhtemelen besin eksikliğine dayanıyor. Co2 nin aydınlatma boyunca açık yeşil gösterdiğini varsayıyorum. Bu durumda aklınızdaki tüm soru işaretlerini gidermek için estimative index yöntemini kullanabilirsiniz gübrelemede. Forumda çok güzel kaynaklar var bu konuda. İncelerseniz çok rahat bulabilirsiniz ayrıntıları. Haftada iki kere yüzde elliden az olmamak kaydıyla su değişimi yapın. Dinlenmiş su ya da remineralize edilmiş su kullanırsanız hiçbir problem yaşamazsınız su değişimiyle alakalı. Bu şekilde iki hafta kadar gözlemleyin. Varsa bakteri kültürü kullanın her su değişiminde. Işıkları kapattıktan sonra suyu havalandırın. Fanla bu işi de yapabilirsiniz yeterli dalgalanma sağlayabiliyorsanız. Ayrıca bitkileri azaltmak yerine çoğaltmaya çalışın sorunu çözdükçe. Çünkü bitkiler hem iyi birer yosun önleyici hem de bakteri kolonizasyonu için çok geniş bir yaşam alanıdır.

Işığınız taban için yetersiz kalıyorsa ışığı desteklemek ya da tabanda daha az ihtiyacı olan bitkilere yönelmek zorundasınız. Ancak buradaki sıkıntı ışığınızın yetip yetmediğini çıplak gözle pek anlayamayacak olmanız. Bu nedenle ben olsam üstteki yoldan devam ederdim. Başlangıçta cubada gelişim yakalamışsınız çünkü. Muhtemelen diğer etkenlerde eksiklik oluştu.

Böyle yazdıkça konu konuyu açar. İsterseniz son halini fotoğraflayın, bitkileri de yakından görelim. Gerçekten cyano sorunu var mı onu anlayalım. Antibiyotikle hemen çözersiniz. Çünkü o sorunu ortadan kaldırmadıkça bitkilerin yapraklarında oluşan katmanlar yok olmayacak ve bitkinin yaşam fonksiyonları yavaşlayacak hatta duracak. Sonuçta da şimdiki duruma benzer bir görüntüyle karşılacaksınız yine.
Mountainscape 140l
Konuyu keşke bitkili akvaryum tanıtımlarına açsaydınız. Şimdi şans eseri gördüm sağdaki bölümde. On gün içinde çok hızlı karar vermişsiniz. Akvaryum hala müdahale edilecek durumda mı acaba? Yoksa bozdunuz mu tamamen? Yazık olacak çünkü tasarıma.
Kouzu 60 ( Genel Görünüm Ve Video Eklendi )
[QUOTE=cafermutlu]Mayaca fluviatilis olabilir mi?[/QUOTE]

Andırıyor ama değil gibi. Bendekiler zamanla kahverengi, kırmızı arası tonlara geçiş yapıyordu.

[QUOTE=kerowski][;)]Akvaryumunuzu beğenmekle birlikte sizi tebrik ederim. Çok güzel bir akvaryum olmuş. Hayırlı olsun. Bir sorum olacak bu kadar çok bitkiyi nereden buldunuz/aldınız? Keyifli hobiler[:iyi:][;)][/QUOTE]

Çoktan kastınız tür sayısı ise zamanla edindim. Bir parça bir yerden, iki parça bir yerden şeklinde. Hepsi de şu an bulunabilecek türler aslında. Bitki yoğunluğundan bahsediyorsanız hala sürekli kesip geri dikiyorum boşlukları kapatmak için.
Kouzu 60 ( Genel Görünüm Ve Video Eklendi )
[QUOTE=Serdariekrem]Uğur hocam merhaba işaretlediğim bitkilerin türü nedir acaba?

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/179932/090220180847031.jpg[/IMG][/QUOTE]

Ortadaki rotala wallichii. Çok kısa olduğu için renklenmemişti henüz. Görüntüsü yanıltabilir.

Soldakini satan arkadaştan pogostemon stellata diye aldım. Ama hem görsellerdekine benzetemedim hem de bir arkadaş uyardı bitkinin adı yanlış olabilir diye. Rotala vietnam olabileceğini belirtmişti. Ama ben ona da benzetemedim. Bunu daha önce yetiştirmediğim için emin olamadım. Akvaryumdan çıkardım bahsettiğiniz iki türü de. Soldaki bitkinin daha net görüntüsünü ekliyorum. Türünden emin olan varsa belirtebilir.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/117945/020120180221481.jpg[/IMG]
Kouzu 60 ( Genel Görünüm Ve Video Eklendi )
[QUOTE=mehmetkpm]

Teşekkürler cevabınız için,araştırmaya yeni başladım,armatür işi gerçekten deryadeniz bir konu,ayaklarının uzama sansı varmı yani 70lik düşünüyorum mesela akvaryumu ayarlanabiliyor mu ?[/QUOTE]

Ayaklar sadece kasa üzerinde hareket ediyor. Maksimum 61-62 cm civarında olur sanırım. Uzatacak şekilde değil yani. Aliexpresste ayarlanabilir ayaklar var. Bir şekilde monte edebilirseniz 15-20 cm kadar uzayabiliyor o tarz ayaklar.
Kouzu 60 ( Genel Görünüm Ve Video Eklendi )
[QUOTE=mehmetkpm]Merhaba çok beğendim gercekten emek vermişsiniz karsılıgınız alıyorsunuz...bende hightech bir akv kurmak istiyorum.60 yada 70 cmlik armatür konusunu araştırıyorum dogru seçimi yapabilmek için..bu üründen memnunmusunuz? yada önereceginiz var mı? limitim 300-350 tl[/QUOTE]

Öncelikle şunu belirteyim; benimki sıradan bir kullanıcı yorumu olacak. Alırsınız, işinize yaramaz belki. O yüzden iyice araştırın derim. Armatür işi biraz sıkıntılı çünkü.

Bendeki armatüre gelirsek son derece memnunum. Elimde samsung smd şerit ledler vardı. Aslında bunlardan bir armatür yapacaktım. Ama profiliydi ayağıydı vs. derken hem güzel görünmeyecek hem de külfetli olacak diye düşündüm. Bu haqos armatürü sadece kasası hoşuma gittiği için aldım. İçinde teknik olarak nolduğu belli olmayan üç sıra led var. Bunları söker işime yaramazsa bendeki samsung ledleri yerleştiririm dedim. Yani tamamen şansa bırakarak almış oldum. Ama sonuç benim için muazzam. 190 liraya aldığımı düşünürsek fiyat/performans olarak daha iyisini bulamazdım. Nitekim sizin bütçenize uygun da pek seçenek yok maalesef. Dıy olanlar bile bazen daha pahalıya satılıyor.

Ancak armatürün bir iki dezavantajı var. Ayakları çok kısa olduğu için yüzeye çok yakın duruyor. Bitkiler uzadıkça ışık eşit şekilde dağılmıyor. Ben ekstra metal ayak ekledim bu yüzden. Sudan yaklaşık 14-15 cm yukarda kullanıyorum. Işık geniş açılı yayılmadığı için akvaryumun genişliği fazlaysa bir tanesi işinizi görmeyebilir. Bana şimdilik yetiyor. Ben bitkilerin boyunu akvaryumu kurduğumdan beri kısa tutuyorum budadığım için. Hepsi uzadığı zaman ışık ne kadar dağılıyor tekrar gözden geçireceğim. Ama şimdilik 36 cm geişlikte sorunsuz kullanıyorum.

Şunu da belirteyim; elimde bir adet kessil a150 modeli armatür var. Bir arkadaşımın emaneti. Denemek için bir süreliğine aldım. Biraz göz atarsanız armatürün kalitesini görebilirsiniz. Ancak haqosu çalıştırdıktan sonra tekrar takmadım kessili. Kessilde kırmızı mavi tonlar olmadığı için çok yavan görünüyor renkler. O yüzden haqosu kullanıyorum baştan beri.

Ürünü fazladan övüyormuşum gibi yazdığımı biliyorum. Ancak belirttiğim gibi ben alırken hiçbir bilgiye ulaşamadım. Kullanıcı yorumu da bulamadım. Sadece forumdan bir arkadaşla çok kısa bir yazışmam olmuştu. Orta halli bir ürün olduğundan bahsetmişti. Bu yüzden ayrıntılı yazmak istedim. Dediğim gibi alırsınız ancak beklentilerinizi karşılayamayabilir. Seçim sizin. 60.36.30h ölçülerindeki hitech akvaryumumda kullanıyorum ve gayet memnunum. Özellikle fiyatını göz önünde bulundurunca daha iyisini alamazdım o paraya. 300-350 lira civarına alabileceğiniz pek seçenek gelmiyor aklıma. Çok fazla inceliyorum armatürleri. Yurtdışından o paralara çeşitli armatürler getirebilirsiniz ama kargosuydu gümrüğüydü derken ne kadar mantıklı olur almak bilemiyorum. [EDIT]Keys,2018-01-05 14:20:35[/EDIT]
Seiryu Dragonstone Gibi İthal Taş Tedariği
Taşlar dediğiniz gibi uzakdoğu taraflarından. Aquadeco bunları kendi markası altında satıyor. Türkiye tedarikçisi de anadolu pet. Siz kaynağına ulaşsanız bile ucuza getirebileceğinizi düşünmüyorum açıkçası. Tüketici için çok zor bir durum bu. Yine de başarılı olursunuz inşallah [:)]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.