ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
MertGun
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
126
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
27 Ocak 2012 15:28
Son Ziyaret:
06 Aralık 2018 03:48
Toplam Mesaj:
254 [0.10 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
2 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mert Gün
Doğum Tarihi:
14 Mayıs 1994
Yaş:
24
İl:
Eskisehir
Meslek:
Öğrenci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

SON 10 MESAJI

Mayalı CO2 Tüm Sistemin Detaylı Yapım Aşaması [ Fotoğraflı ]
Arkadaşlar yaklaşık 5 yıldır foruma girmemişim ancak açtığım iki önemli konu hala önemli yerlerinde kalmışlar ve hobimize yeni başlayanlar için önemli içerik konuları olmuşlar [:)] İş yoğunluğum sebebiyle şuanda zaman ayıramıyorum ancak Ocak ayında forum yönetimine "[B]Mayalı CO2 Tüm Sistemin Detaylı Yapım Aşaması [ Fotoğraflı ][/B]" ve "[B]36Watt 4 pinli Osram Dulux L - Yer sıkıntısına son[/B]" konularım için yeniden düzenleme izni isteyeceğim eğer olumlu geri dönüş verirlerse hobimize yeni başlayanlar için içerikleri tekrar düzenleyerek yeni fotoğraf ve videolar ile güncelleyerek yardımcı olmaya çalışacağIm.

NOT; Aydınlatma sistemini hala aynı şekilde 5 yıldır aynı şekilde sorunsuz kullanıyorum [:)]

[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/mayali_co2_tum_sistemin_detayli_yapim_asamasi__fotografli__k658108.asp[/URL]
[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/36watt_4_pinli_osram_dulux_l_-_yer_sikintisina_son_k726891_sn1.asp[/URL]
36Watt 4 pinli Osram Dulux L - Yer sıkıntısına son
Arkadaşlar yaklaşık 5 yıldır foruma girmemişim ancak açtığım iki önemli konu hala önemli yerlerinde kalmışlar ve hobimize yeni başlayanlar için önemli içerik konuları olmuşlar [:)] İş yoğunluğum sebebiyle şuanda zaman ayıramıyorum ancak Ocak ayında forum yönetimine "[B]Mayalı CO2 Tüm Sistemin Detaylı Yapım Aşaması [ Fotoğraflı ][/B]" ve "[B]36Watt 4 pinli Osram Dulux L - Yer sıkıntısına son[/B]" konularım için yeniden düzenleme izni isteyeceğim eğer olumlu geri dönüş verirlerse hobimize yeni başlayanlar için içerikleri tekrar düzenleyerek yeni fotoğraf ve videolar ile güncelleyerek yardımcı olmaya çalışacağım.

NOT: Aydınlatma sistemini hala aynı şekilde 5 yıldır aynı şekilde sorunsuz kullanıyorum [:)]

[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/mayali_co2_tum_sistemin_detayli_yapim_asamasi__fotografli__k658108.asp[/URL]
[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/36watt_4_pinli_osram_dulux_l_-_yer_sikintisina_son_k726891_sn1.asp[/URL]
36Watt 4 pinli Osram Dulux L - Yer sıkıntısına son
[QUOTE=kerkovic]Merhaba,
Uzun zamandır aklımdaydı; nihayet haftasonu fırsat bulup 2x56W OSRAM PLL'i ve yine OSRAM balastı alüminyum plakaya monte ederek ahşap kapağın altına sabitledim. Daha önceki aydınlatma (2xT8), yükseklik 65cm üzeri olduğu için bitkilere yeterli gelmiyordu. PLL'lere geçince 3 günde bile farkı az çok görebiliyorum (yeni filizler, vs). Ancak doğal olarak su ısısında 1 derecelik bir artış meydana getirdi. Isıtıcı ayarını düşürürsem, ışığın yanmadığı saatlerde soğuma olacağını düşünüyorum. 12 saatte bir 1-2 derecelik oynamayı çok tercih etmiyorum. Siz nasıl çözdünüz?

Ek olarak şu soru aklıma takıldı: T5/T8'ler için etanj (contalı) duylar mevcut. Ancak bu sisteme ait contalı duy piyasada bulamadım. Buhar camı var ancak yine de zamanla neme dayalı bozulma olacağını düşünüyorum. Geçen 2 yılda sizde bu sorun çıktı mı?

Son olarak bitkilere süper gelen bu parlak ışık balıklarımda bir çekingenlik yarattı. En arsız makrakantalarım bile artık yüzeydeki yemlere çıkmak istemiyor gibi. Işık seviyesi balıklarda stres yaratıyor olabilir mi? Klasik formüle göre 250lt için 112W aydınlatma anormal değil ama balıklar öyle demiyor sanırım..
[/QUOTE]

Isıyı aşağıdaki 12V adaptör ile çalışabilen fan sayesinde çözüyorum sizde bu yolla çözebilirsiniz ancak ses takıntınız varsa rahatsız edebilir.

Ben bu aşağıdaki geçmeli duylardan kullanıyorum herhangi bir sorun yaşamadım.

Mayalı CO2 Tüm Sistemin Detaylı Yapım Aşaması [ Fotoğraflı ]
[QUOTE=iezgi]Selam arkadaşlar; ben bu mayalı sistem patlar diye çok korkuyorum, tüplü sistem alayım dedim ama onlar da çok pahalı şimdilik alabilecek duruma gelene kadar kurmak istiyorum... Şişeyi akvaryumun yaklaşık 50 cm üzerindeki kitaplığımın en üstüne koymayı düşünüyorum fakat bir patlarsa altta bilgisayarım, kitaplarım vb.... herşey batar :/ o yüzden de aklıma kapaklı bir kova alıp şişeyi onun içinde tutmak, kapağı de hortumun geçeceği kadar delmek geldi; böylece patlarsa herşey kovanın içince kalır gibi geldi bana, siz ne dersiniz olur mu öyle sizce?
[/QUOTE]

- Eğer gazlı içecek şişesiyle yaptıysanız böyle bir ihtimal oldukça zor çünkü zaten yapılış amaçları basınca dayanıklı şişeler olması yoldaki sarsıntılarda patlamamaları 
MertGun2015-04-04 16:30:44
60 Lt Hi-Tech Bitkili_Son resimler 4. sayfada
Merhaba Volkan abi öncelikle yeni bücür için Allah analı babalı büyütsün diyelim 
Uzun zamandır forumda yoktum haliyle görüşemiyoruz bu aralar tekrar geri dönüş yapmışken yarattığın şahesere tekrar bakmadan geçmek istemedim  
Eminim ki hala ilk günkü güzelliğini koruyordur yeni plan ve projelerle geri dönüş yapmanızı bekliyorum ortaya yine güzel şeyler çıkacağından eminim 
Mayalı CO2 Tüm Sistemin Detaylı Yapım Aşaması [ Fotoğraflı ]
Herkese merhaba, yoğun ders ve sınav programından kurtulur kurtulmaz tekrar foruma geri döndüm 
Sorularını yanıtlayamadığım herkes lütfen kusura bakmasın zaten görüyorum ki forumdaki dayanışma ve yardımlaşma her zamanki gibi sürüyor ve devam ediyor 

Mayalı sistem ile ilgili merak ettikleriniz ve sormak istedikleriniz bu konu altından veya özel mesaj atarak sorabilirsiniz. (Sohbet sistemini kullanmıyorum.)
36Watt 4 pinli Osram Dulux L - Yer sıkıntısına son
Herkese merhaba, yoğun ders ve sınav programından kurtulur kurtulmaz tekrar foruma geri döndüm 
Sorularını yanıtlayamadığım herkes lütfen kusura bakmasın zaten görüyorum ki forumdaki dayanışma ve yardımlaşma her zamanki gibi sürüyor ve devam ediyor 

PLL aydınlatma ile ilgili merak ettikleriniz ve sormak istedikleriniz bu konu altından veya özel mesaj atarak sorabilirsiniz. (Sohbet sistemini kullanmıyorum.)
MertGun2015-03-29 12:33:00
Mayalı CO2 Tüm Sistemin Detaylı Yapım Aşaması [ Fotoğraflı ]
[QUOTE=Dexter13] Peki bir şey sorucam bende bu sistemi yaklaşık 50-60 lt lik bir akvaryuma kurucam içinde beta ve karides olacak hem bu sistem için hem de canlılar için uygun olan filtre nedir acaba ?[/QUOTE]

- Karidesler için genelde iç filtreler sakıncalı oluyor çünkü karides yavrularını çekebiliyor. Bu yüzden genelde pipo filtre veya düşük güçlü iç filtreler kullanılıyor. Eğer dış filtre kullanılacaksa emiş hortumuna sıkı gözenekli filtre geçiriliyor. 

CO2 için ise yüzey akıntısını artırmayacak filtreler tercih ediliyor ki CO2'den daha fazla verim elde edilebilsin.

Benim size önerim düşük güçte bir iç filtre veya emiş hortumuna filtre geçirilmiş bir dış filtre olacaktır :)


[QUOTE=Güney Dursun]Arkadaşlar ben bu sistemi kurdum kurduktan sonra 2 saat sonra aşırı bi c02 çıkışı başladı.
Fakat 5 gün geçti co2 çıkışı aşırı derecede azaldı bunun nedeni ne olabilir?
[/QUOTE]

- Genelde aşırı gaz çıkışı başladığı şekerin veya mayanın aşırı konulduğu durumlarda oluyor. Ancak siz mayayı fazla katmış olmalısınız ki şekeri erkenden bitirdiği için 5 günde sistem bitmiş. Şeker ve mayayı orantılı bir şekilde kattığınız zaman 2-3 haftadan aşağı gitmemesi gerekli :)


[QUOTE=yuceozgur]Merhaba paylaşımınız için teşekkür ederim birşey sormak istiyorum. pet şişeden gelen hortumu kendi yaptığımız dış filtreye göndersek oradan akvaryuma gelse difüzör olarak işe yarar 
mı?
[/QUOTE]

- Rıza bey konu ile ilgili gerekli cevabı vermiş. Buna ek olarak reaktör alırken dikkat edilmesi gereken konu ise bazı reaktörler yüksek basınçta (tüplü sistemler için) çalışırken bazı reaktörler mayalı sistemler için yapılmış ve düşük basınçta çalışabilmektedirler. Satın alırken buna dikkat etmelisiniz :)
36Watt 4 pinli Osram Dulux L - Yer sıkıntısına son
[QUOTE=muratzngn]Mert kardeşim ben bunu bayadır kullanıyorum. Ama işten çıktıktan sonra açabiliyorum ancak. 18:30 dan 22:30-23:00 a kadar. Yani 4-5 saat açık duruyor. Doğru zamanlar nasıl olmalı. Evde kimse yok ışığı açıp kapatacak. Bayram tatilinde iken 2-3 gün sabahtan akşama kadar durdu 3 günün sonunda bitkilerim oksijen almaya başlamıştı. Ama diğer şekilde olmuyor. Ne yapmamı önerirsiniz.
[/QUOTE]

Aşağıda verdiğim linkteki dijital zaman saati ile ışığınızın siz işteyken bile açılıp kapanmasını sağlayabilirsiniz. Aldığınız zaman örneğin;
09:00-12:00 arasında yan,
13:00-18:00 arasında yan,
19:00-22:00 arasında yan, 
olarak programlarsanız ve bu sayede bitkileriniz için en sağlıklı sistem olan 3-5-3 sistemini sağlamış olursunuz. Ve bu aralıklı yanıp sönme sistemi ile yosun sorununu en aza indirgemiş olursunuz.

Buraya tıklayarak linke ulaşabilirsiniz.
36Watt 4 pinli Osram Dulux L - Yer sıkıntısına son
Uzun süredir forumda yoktum artık tekrar aktif olarak buradayım.
Sorularınız ve kafanıza takılan detaylar için yardım isteyebilirsiniz 

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 352 Online Kullanıcı, 190 Üye

Online Kullanıcılar

trkmr02, ibrahimcett, fatihcakir0606gm, beyazgul, TolgaErdgn, Mehmet1212, Ahmtkr, albay111, BarisT, ihtiyar, beyrekizm, BadgeR, Cengiz Acar, rexxter, erakay, Orhanorko, EvsedKarides, rikifat, noktacom, hacivat, Hasmetmeap, semih_81, Allycskn, 06bora34, oguzburcin, muhengin26, erisdogan, Serdar1, edis, Severin, boragurcay, banned, bymurat06, aliosmanasman, Noeldayi, bzaferucak, alperemrecakir, Beta_balik, Supervenenis, oskarbit, saim35, indianaconz, icelebi, urnamed32, serkantezel, atakan1, Kadir1453, msurucu, fth0507, IESER, burak125, habdok, mehmetaydin, onuribrahim, mehmetemindinc, tanerberkgulec, SevimliHaya1et, volanfirfir, sinanb85, mlh06, deriinmavi, dexter4597, avukathasan06, braweheart, Yagizkuzey, Tugberk, adapod, Arslan61, Sukrugokay3, AmazonSever, ferdiusta, D064N, levent07, eyorubulut, Ulaş_özgür, ozan_1903, egedin, lynx, Rhythm20, Adnanyum, Koksal Gurkan, Bullterrier, Kuti147, melankolia5, KeremUlaş, Behzad, cbberkol, Aspet, farukkaradogan, kadirik, BadBoy09, BlackGoat, Ertarda, Kadir5834, KADİR 18, umutsb, Akvarist Görkem, babanus, asimsek73, Arif Nuri, anestod, eskiyapar, JUMBO, onurozgen, TolgahanA, Berkayçelik, Superozo, umitbalcin, Umut6, Ali Turkay, cansani, kimyaegr, Omer_MG, mareq, agatam, mperk, Utkuklc, fzkdevil, Hüseyin.y, Furkanygt, Jumbokılıç, ilhannnn01, eyupburak, devito, Müptela, Fatihs, mehmet karadağ, ys34, Shaggi, Berkay4234, suslu_78, ALP85, ProScotch, mehmetsahin12, kontrast, Talha., borademir, 06ali, Woland, Machiavelli, ygurlek, Ersan45, iezgi, Üstürkiyalı, EERDALL, mustafaozal1, Wretched, arkardes, mahmut1905, kaleliii, hLks, mıstık usta, muratteyhan, namsada, mcmert, Tumc, AKINNN, tigertetra, koagulant, Carl, Mysecrets, cafermutlu, discuser, alecozan, TheHobi, HardScape, mcanergun, Pesimist07, Splendor, Amatör, MurathanM, Mataheus, ukvrk, mckocas, polar, FıratAltun, MertA, buglem, Jganklc66, Asliyrlmz, sina00, StormLight, YunusAslan1453, Berk07antalya, ibrahim3444, Halo_771679, Murat75, spongebob55, denizim20, gurbuz64, mehmetkkten,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.