ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ozkan61
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
9
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
01 Şubat 2012 16:13
Son Ziyaret:
30 Kasım 2021 10:48
Toplam Mesaj:
96 [0.03 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Özkan Gülbahar
Doğum Tarihi:
30 Ocak 1987
Yaş:
34
İl:
Ankara
Meslek:
Uçak ve Uzay Yüksek Mühendis
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Özkan Gülbahar

SON 10 MESAJI

Ölüyorlar Mı
Şelale filtre suyun içinde baloncuklar çıkaracak kadar akıntı üretiyor mu? Ya da yüksekliğini ayarlayarak da suyun içinde hava kabarcıkları çıkarttırabilirsin. Bir de su değişimini aksatmamalısınız. Tavsiye edilen haftada bir %20-30 oranında ancak balıklar yoğun ise bu yeterli gelmiyor. Ben suyu kokluyordum eğer kötü koku gelmeye başlamış ise süresine bakmadan suyu değiştiriyordum.
Ölüyorlar Mı
Serander'in de dediği gibi balıklar su yüzeyine yakın ve hareketsiz ise oksijen azlığı vardır. Bunun da nedeni BLGHN'nin dediği gibi ısı fazladır ya da hava motoru kullanmıyorsundur.

Hava motoru kullanmıyorsan kesinlikle kullanmalısın ya da şelale filtre kullanmalısın. Eğer iç filtre kullanıyorsan hava alığı olan iç filtreler var onlardan da kullanabilirsin.

Su sıcaklığını bilmiyorsun sanırım bu da termometre kullanmadığın anlamına geliyor. O halde kesinlikle bir termometre almalısın 3-5 tl civarı bir şey zaten. [EDIT]ozkan61,2017-05-05 15:45:36[/EDIT]
Hasta Balik
Beyaz benek bildiğim kadarıyla dış parazitlerden dolayı oluyor. Kaya tuzu bu açıdan iyi bir tedavi yöntemi ama dozunu kaçırmamak lazım. Genelde bu hastalık için mavi mürekkebe benzer bir ilaç veriyorlar ancak bu ilaç akvaryumdaki tüm biyolojik dengeyi de bozabilir. Eğer imkanınız varsa balığı ayrı bir yere alıp ilacı orada kullanmanız. Böylece ana tankın biyolojik dengesini bozmazsınız.

Ayrıca hastalığın başka bir nedeni de stres, yaralanma gibi nedenlerle balığın zayıf düşmesidir. Bu gibi etkenler var ve devam ederse uyguladığınız tedaviler geçici çözümler olacaktır. [EDIT]ozkan61,2017-04-28 08:53:50[/EDIT]
Nasıl Bi Yol İzlemeyelim?
Buna benzer ithal bir akvaryumda bende var(60 lt). Aldığıma pişman oldum. Ölçülerine uygun floresan bulamıyorum. Bitkili olduğundan biraz yüksek watt'lı floresan gerektiriyor. Bende power led li bir sistem yaptım ancak ondanda istediğim verimi alamadım. Eğer yaptırabilirseniz buradan paylaşırsanız sevinirim. Bana da örnek olur. [EDIT]ozkan61,2017-04-28 08:49:12[/EDIT]
Balığımın Ölüm Sebebi Ne Olabilir? Resimli.
Balığın üzerindeki beyaz benekleri yalnızca ben mi görüyorum? Balığın normal rengi mi böyle (beslemediğim için pek bir bilgim yok)?
Bence beyaz benek hastalığına yakalanmış. Tabi ölüm sebebi bu diyemem ama zayıf düşmesine neden olmuş olabilir.
Beta Balığımı Nasıl Beslemeliyim?
Miktarını zamanla anlayabilirsin. Eğer fazla yem veriyorsan yemi ilk attığında ilgisiz davranır, bazen ağzına alıp tükürür bazen de hiç oralı bile olmaz. O zaman yem verme aralığını artılmalısın ya da verdiğin yem miktarını azaltmalısın.

Benim tavsiyem az ama sık bir yemleme ancak çalışan biri için bu biraz zor tabi.
Küçük Misafirler
Discus yemiyor mu planeryayı? Doğal düşmanı nedir bunların acaba?
Sıvı Karbon Mu Tablet Mi?
Aslında mayalı sistem düşünüldüğü kadar karmaşık veya pis bir çözüm değil. Akvaryumun arkasında koyduğunuzda göze de görünmez. Kendiniz yapıp bir deneseniz eşinizin bir şey söyleyeceğini düşünmüyorum. Ben kendim yaptım (forumlarda yapılışı var) ve çok ucuza mal oluyor.
Erkek Green Terror Dişiye Yem Yedirmiyor..
[QUOTE=saiqhoner]Merhaba fatih bey..
Daha önce konustugumuz konuyla ilgili soylediginiz yontemi uygulamak istiyorum. Erkek ve disiyi ayiracak sekilde araya cam koymak istiyorum. Ancak nasi yapicam. Nerden temin edicem. Yardimci olabilir misiniz[/QUOTE]

Eğer geçici olarak ayıracaksanız. Strafor kullanabilirsiniz. Akvaryum ölçülerine göre kesip uydurmak kolay oluyor ve suya salınım yapmıyor. Benağzında yavruları olan sarı prensesi ayırmak için kullanmıştım. Straforun üzerine delikler açarsanız akıntıya karşıda fazla direnç göstermez.
High-tech Nano Denemesi...
[QUOTE=burakzzz]

Özkan Bey,

Pet ürünleri satan bir toptancıda görüp almıştım. Dikdörtgen prizma şeklinde bir süngerdi. Aşağıdaki linkte yer alan siyah süngerle aynı tip diyebilirim. Ben keserek kullandım. Aldığım yerinde linkini koyuyorum. Umarım faydası dokunur.

[URL]https://www.akvaryum.com/forum/ic_filtre_nasil_daha_verimli_kullanilir_k107526.asp[/URL]

[URL]http://bayi.angoraakvaryum.com/urun/silindir-yedek-ic-filtre-sungeri_5306.aspx[/URL]


Saygılarımla.[/QUOTE]

Teşekkürler Burak Bey. Sizin verdiğiniz linklere bakınca hatırladım. Benim dış filtrede de bunun gibi süngerler bulunmakta. Tekrar teşekkürler.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.