ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Mderhan
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
235
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
13 Şubat 2016 09:42
Son Ziyaret:
13 Mayıs 2022 09:47
Toplam Mesaj:
175 [0.08 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
13 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Erhan Çelik
Doğum Tarihi:
01 Temmuz 1972
Yaş:
49
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erhan

SON 10 MESAJI

Negro’nun Bir Kolu/Aiuana Deresi Biyotopu
Arif Bey siz biyotop işinde tecrübelisiniz.Bir şey sormak istiyorum.Biyotoplarda o bölge canlandırılıyor,mümkün olsa aynısı yapılmaya çalışılıyor.Balıklar ve bitkiler bölgede yaşayan canlılardan seçiliyor.Bu durumda aksesuar olarak kullanılan yurdumuz kaynaklı dallar, kökler vs. biyotop kurulumu mantığına ters kaçmıyor mu? Ya da yarışmalarda puan kırılmasına neden olmuyor mu?
240 Litre Tropheus Akvaryumu Kurulumu
Akvaryumunuz 300lt değil ,verdiğiniz ölçülere göre 240 litre .Kaya,filtre ,kum düşünce 200 litre civarı kalacaktır.Tropheus için küçük kalacaktır,hem de 20 tane.
Cüce Gurami (rainbow)
Cüce gurami yani colisa lalia dişisi bulmak çok zor hatta imkansız gibi.Bir kere rastladım.Tamamen renksiz,beyaz-krem-gri-sarımsı bir rengi var.Görsel olarak zayıf olduğu için ithalatla neredeyse hiç gelmiyor.Bazen araya karışıp geldiği oluyor.Bulmanız çok zor.[EDIT]Mderhan,2022-02-27 22:20:40[/EDIT]
Su Değişimi
Sitenin ansiklopedi/makaleler kısmında yeni tank sendromu ve azot döngüsü adlı makale var.
Bu makaleyi okumanı öneririm.Çok faydalı bir makaledir.Sorularının cevabı dahil bir çok yeni bilgi alacaksın.
Sadece Erkek Lepistes Olur Mu?
Yalnız erkek beslenebilir.Ancak akvaryum balıklarının birbirine kur yapmasının seyir zevki yüksektir.Bir de bir süre sonra erkekler birbirine hatta farklı türlere kur yapmaya başlıyor hormonlarının etkisiyle.Beraber beslemek daha zevkli olacaktır.Karar sizin.
Su Değişimi
Bu akvaryum hacmine ve canlı sayısı-büyüklüğüne bağlı değişecek bir durum.Geniş hacim ve dayanıklı 2-3 küçük balık varsa değişim yapmanı önermem,bakteri kültürü otursun.
100x40x70 Show Akvaryumun
Bu tasarımdan sürrealist esintiler alıyorum.Ortamda canlı görünmemesi ve kuru kafa adeta ölümü sembolize ediyor.Kayalardaki kasvet de öteki dünyayla ilgili
çağrışımlar oluşturuyor.Hava hortumu ,ısıtıcı,filtre gibi aksesuarlar yerleştirilirken gelişi güzel konarak gizleme ve simetri kaygısı taşınmaması hayatın gerçekliğine ve karmaşasına atıf yaparken,kuru kafanın Mona Lisa tarzındaki sırıtışı ise hayatın geçiciliğine vurgu yapıyor.Ben sanatsal açıdan başarılı buldum. [EDIT]Mderhan,2022-02-23 18:35:09[/EDIT]
Melek Balığım Saldırıya Mi Uğradı ?
Katilin direkt gözleri hedef alması ,maktulün bir şey görmesini engellemek amacı taşıyor olabilir.
Şaka bir yana ben de balıklarınızın su şartları nedeniyle öldüklerini ve daha sonra diğer balıklar tarafından tırtıklandıklarını düşünüyorum.
Çikolata Gurami ( Sphaerichthys Osphromenoides)
Bir kaç yıl önce ben de sahiplenme şansı yakalamıştım fakat ne yazık ki yaşatamadım.Kuru yeme alıştıramadım.İnşallah siz sorun yaşamazsınız.Çok egzotik güzel canlılar.
Yosun Sorunu
Siyanobakteri oksijen yetersizliğinde oluyor genellikle.Dış filtrenin akvaryuma su basan şelale aparatını su yüzeyine dalga yapacak şekilde konumlandırın,bir de su akvaryum içinde tam bir sirkülasyon yapmalı,ölü noktalar oksijen ulaşmayan bölgeler kalmamalı.Elle ya da dip çekimi ile mekanik temizlik yapın.3-4 gün tam karartma da uygulayabilirsin.Işık alamayınca öleceklerdir.Bitkiler gibi uzun süre kullanacakları besini depolama organları yoktur.Filtreniz akvaryum hacmine yeterli mi?Akvaryum suyunu saatte 3-4 kez çevirmeli.
Antibiyotik kullanmak yararlı bakterilerinizi de öldürecektir.Tavsiye etmem.Eğer kullanılırsa tüm suyun değiştirilip tekrar filtre temizlenip,bakteri eklenmesi yani sil baştan tekrar kurulum yapılması gerekir.Bunlar bakteri olduğu için alg ilaçları da işe yaramaz.
Özet: Tam karartma ile öldür,mekanik temizleme yap,su sirkülasyonu ve oksijenlenmeden emin ol,az yemleme yap,az gübre kullan,sık ve dinlenmiş su değişimi yap.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.