ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
alprcn
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
22
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
10 Eylül 2016 21:14
Son Ziyaret:
13 Temmuz 2018 20:06
Toplam Mesaj:
4 [0.00 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Alper Can
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Alper Can

SON 4 MESAJI

Discus Üretim Maceram Ve Sonuçları
Merhaba, daha once kendi yaptığım reverse osmos cihazını acıklayacağımı soylemiştim. Uzun bir zaman olduğu için şimdiden özür dilerim. İş yoğunluğundan dolayı ancak fırsat buldum. Fotograflarla ve acıklamalarla nasıl yaptığımı anlatmaya çalışacağım...

Yumuşak suya ihtiyacım olmadığı zamanlar (discus üretimi planımda yoktu) akvaryum sularını filtre edilmiş sudan gecirip 3 gün bekletmeden hemen vermek için karakoydeki filtrecilerden 3 lü filtre almıştım. Bu fikri zaten akvaryum.com da bir hobiciden bulmuştum. https://www.akvaryum.com/Forum/uclu_kartus_filtreler_arastirma_ve_kurulumu_k715380.asp

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/188922/170220181221011.jpg[/IMG]

Burada sol giriş sağ tarafı ise çıkış once kalın partikulleri filtrelemek için 5micron filtre koydum, 2. hazneye 1 micron filtre, 3. hazneyede carbon filtre koydum. Referans link de çift karbon kullanılmıştı sanırım. Ben konfigrasyonumda tek karbon kullandım, benim işimi gordu.

Daha sonra üretim için suyu nasıl yumuşatırım sorusuna mevcut filtreme membran filtre takarak cevap bulmaya karar verdim. Bunun için bir kaç bağlantı ayarı yeni bir tekli filre aksamı ve membran filtreye ihtiyacınız oluyor.

Membran filtre bu plastik aksamın içinde
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/188922/170220181235291.jpg[/IMG]

Burada cıkısa iki musluk takarak dilediğim zaman 3lü filtreden geçmiş zengin suyu dilediğim zamansa saf suyu almayı sağladım.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/188922/170220181254271.jpg[/IMG]

Filtremi banyoya montajlayıp membranda arıtılmış pis su diye tabir edilen suyu direk gidere gonderdim. Siz kullanmak isterseniz ayri bir teknik ile başka yerde biriktirebilirsiniz tabi.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/188922/170220181257051.jpg[/IMG]


Bu şekilde hem üretimde hemde su değişimlerinde dilediğim zaman suyu yavasca akacak şekilde musluktan acıp istediğim ozellikte alıyor, ısıtıyor ve akvaryumlara verbiliyorum.

Su an ilk üretimimden 6 adet discusum oldu ve 4cm ye geldiler.

İkinci uretimimde 35 civarında discus aldım ve anne sırtından ayrıldılar ve artemia lara başladılar.

Teşekkürler,
Alper Can
Discus Üretim Maceram Ve Sonuçları
Herkese teşekkür ederim. Başka bir konuda reverse osmoz u nasıl yaptıgımı anlatacağım... Suyun PH ı reeflowers ph minus kullanarak düşürdüm. Tabi düşük ms lerde ml lik katkılar ciddi değişiklikler yapıyor, cok düşük miktarlarda kademeli olarak reverse osmos suyuna (değişim için hazırlanan suya) once discus trace ardından ph minus uyguladım. Ayrıca reverse osmos suyu sebeke suyununa gore (sebeke bende 7.8 civarı) oldukca dusuk bir ph ile geliyor (6.0ph) ancak su saf su oldugu için mevcut suya etkisi sadece PH dalgalanması olarak yansıyor bu nedenle discus trace ile değişim suyunu 75ms ye kadar sertleştirerek değişim yaptım. Bu sayede hem PH dalgalanmasını minimum a indiriyorum hemde discusların ihtiyacı olan elementleri suya eklemiş oluyorum.

Su an 20 günlük kadar oldular 3 gün once anacların agresif tavırları artmasından dolayı ayırdım. Üzülerek söylüyorum ki genellikle hızlı büyüyenler hızlı olduler ve sadece 8 tane kaldılar. Malachite yeşili temin edemediğimden kullanmamıştım solungac paraziti nedeni olabilir diye düşünüyorum.

20 Günlükten bir video

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=zWKI3og6vnk&feature=youtu.be[/VID]
Discus Üretim Maceram Ve Sonuçları
Merhaba, tanıdığım ve güvendiğim bir akvaryumcuda sohbet ederken toplu olarak tank için yüzen discuslardan 2 çift farkettim. Hiç aklımda yokken akvaryumcu ile anlaştıktan sonra iki adet mavi genç çiftim oldu. Hangi tür olduklarını tam olarak bilemesem de ikisinin de mavi oluşu üretim için beni daha da heyecanlandırdı. Bu noktada belki üstadlar discus larımın hangi tür yada varyasyonda oldugunu tahmin edip beni aydınlatabilirler.Daha önce Melek yetiştirme maceralarım olmasına rağmen, o günler için discus üretimi üzerine zorlu bir maceranın başında oldugumu bugun anlıyorum.

İlk başlarda üretimi su kimyasını çok bilmeden ve suya dokunmadan şebeke suyu ile yapmaya çalıştım. İlk geldiklerinde çok stress olan balıklarım bir hafta sonunda kendilerini topladılar ve iyi beslenmeye başladılar. 2 hafta sonunda yumurtalarını dizdiler ancak 1 gün sonunda tüm yumurtalarım beyazlamaya başlıyor (mantar oluyor) ve 2. gunun sonunda ise tamamı mantar oluyordu.

Discus lara bundan sonra su kimyası ile oynamadan (2 günde bir %30 kadar su değişimi yapıyordum) 2-3 defa daha şans tanıdım ancak mantarlaşmalar devam ediyor 2. gunun sonunda yumurtaları anaçlar yiyorlardı. Tabi bu süre içerisinde bir sertlik olcer ve bir ph olcer edinip su değerlerini kontrol ediyor, türkce ve yabacı kaynakları okuyup bilgi ediniyordum.

Daha sonra akvaryumcudan ters osmoz suyu edinip suyu 360-370 ms den 150 ms e kadar kademeli olarak indirip suyu yumusattım. Bundan sonraki yumurtalarımda mantarlaşma sorunu devam ediyordu. Yumurtaların, yumusayan suya karşı reaksiyonu sert su ile aynı idi. Daha sonra kendim bir ters osmoz cihazı yapıp artık akvaryumcudan su tasıma işine bir son verdim( Nasıl yaptıgımı bilmek isteyen olursa baska bir konuda anlatabilirim) Suyun PH ile ugrasmadan suyu dusuk ms de (100-150) tutmaya devam ediyordum ancak lavraları hiçbir şekilde gormek kısmet olmadı. Erkek discus un kısır oldugunu bile düşünmüştüm :)

Daha sonra (7-8. batıma gelmiştim) suyun artık PH ile oynamaya karar verdim. Mevcut hali ile 7.5 civarında olan PH i yavas yavas günler içerisinde 5.4-5.8 arasına çektim su sertiğini de 180ms de tuttum. Bu değerlerden sonra yumurtlamanın ardından 2.5 gunun sonunda kuyrukları gordum ve 70-80 yumurtadan sadece 7-8 i mantar olmuştu. Heyacanla gelişmlerini takip edip gerekli aksiyonları alıyordum. 3 gün sonunda lavralar çıkmıs ve anaclar onu silindirde baska bir bolgeye yapıştırmıstı. Daha sonra güclenen lavralar yapıştıkları yerden kurtuluyor ve ortalığa saçılıyorlardı. Bunun neticesinde anaclar lavraları ağızlar ile toplayıp silindire yapıştırmaya calısıyorlardı. Benim bu noktadaki gözlemlerimde lavraların bazıları anacların sırtına gelmeye calıssa da anaclar ağızları ile toplayıp silindire yapıştırmaya devam ediyorlar ve lavralar beslenemiyordu. Bunun neticesinde beslenemeyen lavralar bu kaos ortamına 1 gün dayanabildiler ve hepsi açlıktan öldü. Bir üretim sürecim biraz daha ilerleme kaydederek başarısızlıkla sonuçlandı.

Ardından yine aynı su sartlarında bir yumurtalama daha yaptılar bu sefer üretimin başaralı olacağını düşünüyordum ancak esas sorunlarım başlıyordu. 2. gun sonunda silindire bir baktıgımda akvaryum ısı olceri yerinden düşmüş, yumurtalar yok olmus ve erkek dişiyi koşeye sıkıstırmıs dovuyor idi. Tabi nasıl bir aile kavgası oldugunu gormesemde bu discuslar değişik hayvanlar :) tahminim şu ki lavraların oöldüğü uretimden sonra erkek dişiyi yumurtalara pek yaklaştırmıyor, yumurtalara sadece kendisi bakmak istiyordu. Bu durumu kıskanan dişi yumurtaları yemiş olabilir erkek de dişiyi oldurmeye yada cezalandırmaya çalısıyor olabilirdi. Bu noktadan sonra nasıl uretirim konusu bambaska bir hal alıp bu çiftleri nasıl barıştırabilirim konusuna donuştu.

Araya bir set koydum, 1 hafta bekledim açtım hemen erkek dövmeye başladı, Araya kapalı set koydum, 1 hafta sonra açtım yine kavga. Artık çiftlerimin ayrıldıgını düşünmeye baslamıstım ve dişi olanı alıp ana tankıma koydum. Ana tankımda damızlık olan erkek, dişiyi gorunce acaip kur yapmaya basladı ve aslına bakarsanız çift olma ihtimalinden korkup 1-2 gun sonra erkek olanı da ana tanka koydum. Bu durumda ana tankta onceden duran damızlık ile dişi discus bir olup erkeği kovalamaya basladılar. Son bir şans üretim tankımın küçük oldugu varsayımından yola cıkarak sadece çift olanları ana tankta bıraktım ve onceden ana tankta olan damızlık erkeği baska bir tank a ayırdım. Bu noktadan durum tersine donmus dişi erkeği dovmeye başlamıstı :) ancak akvaryum buyuk oldugundan saklanacak yada korunacak yerler buluyorlar yavas yavas kavgalar azalıyordu. Birbirleri ile tamamen barıştıgını dusundugum noktada ciftleri mi yeniden üretim tankıma geri aldım. Onceden kullandıgım uretim tankım onerilen üretim tank olculerinden daha kucuk idi. Yeni bir onerilen olculerde tank yaptırım bu sefer uretim tankı olarak onu kullanmaya basladım. Olcunun artmasında balıklar daha rahatlamıs gorunuyorlardı. Silindiri yerleştirdim ve aynı işlemlere başladım. 1 hafta gecmeden yeniden yumurtladılar ve yumurtların 3/4 u mantar oldu. (henuz yeni kurdugum akavaryumun biyolojik dengesinin oturmamasından kaynaklı oldugunu düşünüyorum) ancak 1/4 ü lavra oldu yaklasık 15 tane. Lavra doneminden sonra anne ve baba sırtlarına almayı başardılar, suan 12. günleri ve canavar gibiler:) Anaclardan ayrılmıyor ve artemia larını yiyorlar.

Üretimimin nasıl zorlu ve değişik sorunlarla oldugunu, çok şey öğrendiğim akvaryum.com da paylasmak istedim. Herkese iyi üretimler.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/188922/041220171327481.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/188922/041220171327551.jpg[/IMG]

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=b0QA-n1k2VI[/VID][EDIT]alprcn,2017-12-04 23:11:33[/EDIT]
İsta Co2 Regülatör Ve Selenoid Kontrol Ünitesi Hk.
Merhaba, İsta CO2 Regülatör Ve 220v Selenoid Kontrol Ünitesi aldım. Bu konularda yeniyim, tecrubem yok. Bağlantıları yaptım fakat, elektrik bağlantısı olsada, olmasada gaz çıkışı oluyor. Bağlantı şeklini fotograflardan gorebilisiniz. Sizce bir yanlıslık mı var yoksa bir arıza mı soz konusu?

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/188922/100920162124251.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/188922/100920162124271.jpg[/IMG]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.