ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
sonsuzpati
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
22
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
18 Ekim 2017 15:44
Son Ziyaret:
20 Şubat 2019 00:20
Toplam Mesaj:
82 [0.17 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
46 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
3

BİLGİLER

Ad Soyad:
binnur kavlak
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Izmir
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

sonsuzpati

SON 10 MESAJI

Çok Acil, Sızdırma Mı Var ?
Kapağın köşesinden dediğiniz gibi sızma olması mümkün, iç filtre orda suyu havalandıryor, Abbas da bazen zıplayıp, kuyrukla su atabiliyor sağolsun. Bir de kediler var, onlar akvaryumun üstüne atlıyor, buhar camı olmadığından kapağın içinde biriken su da yine kapak köşesinden sızmış olabilir.

Buharlaşması uzun sürer diye hafta sonu yarıya kadar boşaltıp indirip sileceğim, bu kez altına pembe strafor da koymayı düşünüyorum.
Çok Acil, Sızdırma Mı Var ?
İki günü geçtiği halde altta biriken suda artış ve akvaryum ve sumpta buharlaşma dışında su azalması yok. Önümüzdeki hafta sonu azalma olmazsa kaldırıp sileceğiz.
Çok Acil, Sızdırma Mı Var ?
Sump dolabın altında, borularda sızıntı yok, 30 derece olduğu için su buharlaşma da çok

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200735/210120190000181.jpg[/IMG]

Akvaryumun boş hali, yukarda ortadan taşırma işe sumpa su iniyor.

Bir aydır dolu ve böyle birşey olmadı hiç, ikinci el aldım, yağmur akvaryum, silikonlar siyah, sağlam gözüküyor, kayıt kuşak var.[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200735/170220192343431.jpg[/IMG]

Son hali bu şekilde su ortada topladı ama miktarda artış yok, tankta ve sumpta su seviyesinde azalma yok.

Akvaryumu veren arkadaş da gelip baktı, buhar yüzünden olabileceğini söyledi, tahta emmez zaten dedi, istersen boşaltıp silelim dedi ama geç saat olunca upraşamadım. Bir kaç gün daha gözleyeceğim, buharlaşmayla azalma olursa boşaltmaya gerek kalmayacak, bekleyeceğim sadece, ama devam eder ya da aynı şekilde kalırsa yarıya kadar boşaltıp, indirip silip tekrar yerleştireceğiz. Umarım gerek kalmaz.
Çok Acil, Sızdırma Mı Var ?
Üstteki fotoğraf gece çekildi, sabah alttaki şekilde buldum akvaryumu. Tankla masa arasında su var, kenardan üflediğimde su çıkıyor.
Kediler oynarken ya da sump çıkışına taktığım boruyla su havalanıp dalga yaparkeb akıtmış ve altına mı girmiş su yoksa görmediğim bir yerde devam eden sızıntı mı var, nasıl anlarım, ne yapmam gerek, tank 230 litre.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200735/170220191109201.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200735/170220191109381.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200735/170220191110031.jpg[/IMG]
Salyangoz Ama Türü Ne, Nerde Yaşar ?
Hiç bir hayvan doğadan alınmaz deyip akvaryumda zevk ya da kazanç için balık beslemek nasıl bir tutarsızlıktır.

Salyangozları sahiplendirdim, yüzlerce de yumurtaları var, doğal olmayan koşullarından getirip, satanlara, onları alanlara söyleyin diyeceklerinizi, evimde 8 değişik tür hayvan var ve şu ana kadar yirmiden fazla türe baktım. Hepsi ölmek üzere veya engelliydi, doğadan gelenler doğaya döndü, içlerinde papağan da var, ebabil de, martı da, kağlumbağ da... Çiftlikten gelen çiftliğe döndü, oğlak, civciv, ördek gibi... Şu an benimle yaşayanlar ticari amaçlarla kullanılmış ama sakat kalmış olanlar. Kuşlar uçamasına rağmen kafesleri açık, yere düşünce tırmanıp çıkacakları düzenekler yaptım... Kurtarma hamster için iki hamster kafesine ek büyük bir papağan kafesi ve ayrıca büyük bir de oyun alanı oluşturdum.
Evcil olmayan her canlının hobi ticaret, zevk amaçlı tutsak edilmesine karşıyım, evcil olanların da ticaretine ve üretimine karşıyım.
Doğada tell boğulmuş ağaçları kurtaran biriyim ve doğaya zarar vermem söz konusu bile değil...

Bu tropik canlıları hobiye ve ticarete alet edenler, hibrit türler üretenler dilerim bir şekilde yaptıklarının bedelini öderler.
Japon Akvaryumundaki Cüce Vatozların Aç Kalmaması?
Dip yemlerini de japonlar yiyiyor, cama yapışan tür yem olsa vatozların saklandığı iç filtre arkasındaki cama koyardım.

Kendi çözümümü şu şekilde buldum, seramik üçlü silindiri köşeye dayadım, küçük iki tane testiyi de önlerindeki açıklık cama gelecek şekilde yerleştirdim. Biraz büyük olanın üstteki yerindeb japonlar girmesin diye filtre süngeri yerleştirdim. Bir kaç günde bir kübün içine batan bitkisel yem çeşitlerinden atarak aç kalmamalarını sağlayacağımı umuyorum.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200735/130220191548531.jpg[/IMG]
Salyangoz Ama Türü Ne, Nerde Yaşar ?
Düşmanı olmama şansı yok, kuş türlerinin çoğu için kolay avlar, diğer sürüngen, böcek, balık saymazsak bile.
İlandan discus besleyip su piresi üreten biri ulaştı, yarın teslim edeceğim, eski kaplarında bir sürü de yumurtaları var. Yarın teslim edeceğim, iyi bakacağını, su pirelerinin onların dışkısıyla beslendiğini söyledi. Umarım onlar için iyi bir karardır.
Japon Akvaryumundaki Cüce Vatozların Aç Kalmaması?

Tek gözlü biri düz diğeri teleskop iki japonumun olduğu akvaryuma iki cüce vatoz koydum. Yosunları temizlediğim için şu an az, vatozların aç kalmaması için ne yapabilirim, malum japon milleti yem nerde olsa bulup yiyiyor, fazla atsam olara zarar. Sadece vazotların yiyeceği yem ya da yem bırakabileceğim bir düzenek nasıl olabilir.
Alttaki fotoğraftaki üçlü silindirimsi seramiği aldım, spriluna yem tableti köşeye onunla sıkıştırdım, ama vatozlar bulur mu, bulasıya suya karışıp erir mi emin değilim.

Birbirlerine zarar verme ihtimalleri var mı, japonlar vatozlardan büyük.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200735/110220190040381.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200735/120220192007421.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200735/120220192008001.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200735/120220192008241.jpg[/IMG]
Salyangoz Ama Türü Ne, Nerde Yaşar ?
Facebookta izmir akvaryum grubunda paylaştım, burda da ilan vereyim, ama insanlara güvenmiyorum, çoğunun ilanlarında balıkların koşullarını görünce salyangoz için özen gösterip yaşatmaya uğraşacak kaç kişi çıkar tahmin etmek zor. Doğada adapte olamayıp ölmeleri, ya da döngüye dahil olup bir kısmının ölmesi, bir kısmının üremesi artık onların kaderi olacak, ama elimle verdiğim biri bakamaz, ya da çoğaldılar diye atmaya, katil salyangoza yem etmeye kalkarsa o zaman ölümlerinin sorumlusu ben olurum.

Tür istilacı da olsa, doğada onun çoğalmasını engelleyecek düşmanları ve koşulları olacak, oysa bakım altında sürekli üremeleri demek zaten bir süre sonra hepsinin ölmesine yol açar, siz hiç 500-1000 litre akvaryum yapıp salyangoz besleyen gördünüz mü ? Ticari amaçlara alet edilmelerini de insan eliyle müdahaleyle ölmeleri ya da sınırsız çoğalmalarını da istemiyorum. Biri çıkar ben hepsine bakarım, yüzlerce olduklarında uygun koşullarda 500 litrelik tank kurarım diyorsa, ülkenin her yerine ellerimle götürüp teslim ederim.
Salyangoz Ama Türü Ne, Nerde Yaşar ?
Besleyemem ki, ne japonların akvaryumlarına koyabilirim, ne flower horna, onlara da ayrı akvaryum kurup ilgilenecek zamanım yok, dediğiniz kadar doğaya zarar vereceklerini düşünmüyorum, zira doğada onları da avlayan canlılar var ve kendi döngüsünü bulacaktır, ama bir akvaryumda sürekli çoğalırlarsa nereye kadar bakılabilirler, ne kadar mutlu olurlar bilemiyorum. Alıp bakacak varsa vereyim diyeceğim ama başka balığa yem olmayacaklarını, ya da uygun koşullarda bakılıp ölmeyeceklerinin garantisi yok... Bana en insaflı çözüm doğaya bırakmak olarak geliyor.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.