ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
sardasert
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
155
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
01 Mart 2018 15:10
Son Ziyaret:
20 Eylül 2019 18:01
Toplam Mesaj:
191 [0.34 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
4 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Seyit Arda Sert
Doğum Tarihi:
25 Mart 1987
Yaş:
32
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

S. Arda Sert bitmiyor öğrenecek şeyler, hayat bazen çok kısa

SON 10 MESAJI

45*45*45 Kurulum Başladı
[QUOTE=PUSU58]Herkese teşekkürlerimi sunarım,
Sump sistemim 6 aydır işlevini mükemmel yerine getiriyor arkadan sump komple akvaryum kendi yapımım.
Eheim substrat
Sera siporax
Lav kırığı
Zeolit
Elyaf biyolojik sünger ve sera crystal clear
Eheim compact on 1000 kafa motoru
Yaklaşık 85 litrelik suyu mükemmel çeviriyor

Manado dark kum gerçekten mükemmel jbl aquabasisle desteklenebilir ama ben sadece kum kullandım bitkiler akvaryumu komple sardı balıklar için alan kalmadı özellikle tilki kuyruğunun önüne geçemedim ve komple budadım. Jbl sıvı gübre kullanıyorum ışıklandırmam samsung smd 5630 led 10 - 12 saat ışıklandırma yeterli ve yosun oluşumu yok.

Mavi pleksinin arkasında aynı boyutta cam var desteklemesi açısından camı keserken üstten bir çentik açmayı düşünemedim tekrar da uğraşmadım dış filtre hortumundan şelale aparatı yaptım.
7 neon
7 rasbora
3 corydoras
1 vatoz
6 aydır gayet sağlıklılar

Herkese teşekkürler[/QUOTE]

Merhaba, konunuzu yeni gördüm o yüzden biraz geç kalmış olsam da yorum yapacağım gelecekte birilerinin işine yarayabilir.
Öncelikle kurulumunuz hayırlı olsun, sağlıklı hobiler dilerim.


1- yukarıda belirtildiği gibi su dönüşü için çentik açmak tasarım açısından kolaylık sağlıyor.

2- yine yukarıda belirtildiği gibi, elyafları sadece en üstte kullanmanızı öneririm sık sık değiştirmek gerektiği için sürekli aralara serpiştirmeniz bakım yapmayı zorlaştırır. tıkanma durumunda taşmalara neden olabilir.

3- sumpı ana hazneden ayıran duvarı genel akvaryum yüksekliğinden 1 cm kadar düşük yapmakta fayda var, elyaf veya süngerler nedeniyle tıkanıklık olursa motor arkadaki suyu öne pompalayıp yerlere taşmalara neden olmasın, taşan su yerlere akacağına sumpa geri aksın diye faydalı bir önlem oluyor.

4-sump motoru olarak 400-600 litrelik bir motor yeterli gelecektir sanıyorum.

5-filtrede karbon ve zeolit kullanmanıza gerek yok bitkiler üzerine düşeni yapacaktır.


Çakıl Taşında Hangi Bitkiler Bakılabilir
Java Fern, anubias gibi rizomlu bitkiler yaşar, tankın üstü açıksa, su marulu, su mercimeği gibi yüzey bitkileri yaşar, moss türleri yaşar
Akvaryum Nası Dizayn Edebilirim
[QUOTE=Exluded]Elimde bulunan bitkiler

1x cuba

1x elodea

2x saz

1x saz gibi anubias

1x anubias türü

2x lucky bamboo

Akvaryum 90 lt yerde kum var üstünde 5-6 cm lik bissürü taş var nası dizayn edebilirim [/QUOTE]

öncelikle fotoğraf paylaşın, beslenecek balık ve diğer canlılar ne olacak, aydınlatmanız nasıl, co2 olacak mı gübre kullanıyor musunuz? bir sürü soru var.

-elinizde kök veya dal var mı?
-elinizdeki taşların türü nedir? her taş her akvaryuma uymaz, fotoğraflarını paylaşabilir misiniz?
Haqos E600 (60*30*40) Kurulumu İçin Tür Tavsiyesi
Merhaba, bir arkadaşım hobiyi bıraktığı için akvaryumunu ve bir takım malzemelerini bana verdi.

Ben de baktım yaklaşık 60 litrelik kullanılabilir hacmi olan, çiziksiz lekesiz bir akvaryum neden kurulum yapmayayım ki diye düşündüm. Kurulumu gerçekleştirirsem 3. akvaryumum olacak. Arkadaştan gelen malzemeler artı elimdeki malzemelerin kullanımıyla bana fazla bir masraf da çıkmayacak.

Öncelikle kendi elimde 45 cm'lik küp tankımda. 1 erkek beta, 8 rasbora, 4 kardinal tetra (8 adet alınmıştı zaman içerisinde çeşitli hastalıklarla teker teker öldüler), 1 otocinclus, 1 adet de erkek boynuzlu cüce vatoz var. İkinci akvaryumum 35 cm'lik küp ve içinde 1adet zebra nerite salyangoz, 16 adet yetişkin 30-40 adet de yeni doğmuş sarı ateş neon karidesim var. İki tankım da bitkili ve bitki seven tür seçersem budama ile yeni kurulumu oldukça doldurabilirim.

Akvaryumda üst sumplı sistem var ancak çok gerekirse sunsun 603b'ye geçebilirim. Isıtıcı var, dolayısıyla suyu sıcak tutmak sorun değil ancak yazın suyun 27dereceye kadar çıktığı oluyor besleyeceğim canlıların yazın sıcaktan ölmesini istemem.

Şimdi öncelikle uzun zamandır aklıma olan iki tarz balık var birincisi güney amerikan cüce çiklitleri, ikincisi de guramiler. Daha önceki akvaryum kurulumlarımda kendi kendine üremeyecek ve dolayısıyla beni bu yavruları ne yapacağım stresine sokmayacak türler seçmiştim. Bu sefer mümkünse çift olarak ya da 1e2d/1e3d bakabileceğim bir tür istiyorum. Yavru almak önemli değil, huzurlu bir şekilde yaşadıklarını görmek istiyorum. Bunun dışında iki tankım bitkili olduğu için bunda bitkisiz komple farklı bir kurulum da yapabilirim ancak o konuda çok bilgim yok izlemesi keyifli ve bu hacimde yaşayabilecek neleri önerirsiniz?

Kurulumu yapılacak akvaryuma ilişkin temsili fotoğraflar:

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/204445/030520191137321.jpg[/IMG].
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/204445/030520191134581.jpg[/IMG].
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/204445/030520191134591.jpg[/IMG].
120x50x45 Dry Start Torpedo Barb Otocinclus
Merhaba, tankınız favorilere eklediğim ilk konulardandı.

İlanlar bölümünde malzemelerinizi görünce hemen tanıdım ve gelip bir daha baktım. Hayırlısıyla bir sonraki kurulumunuzu bekliyorum.

İyi günler, sağlıklı hobiler dilerim.
Horozbina
Sorunuzu tuzlu akvaryumları bölümünde sorarsanız daha kolay yanıt alırsınız.
https://www.akvaryum.com/Forum/deniz_akvaryumlari_genel_f11.asp
Beta Cinsi Balıklar İçin Isıtıcı Kaç Derece Olmalı
[QUOTE=UygarTurk988]Merhaba arkadaşlar. Beta cinsi balığım için yeni aldığım ısıtıcıyı kaç derecede çalıştırmam gerektiğini tam olarak bilmiyorum. Isıtıcım 50 Watt ve akvaryumum yaklaşık 10 litre. Cevap yazanlara teşekkür ederim.[:)][/QUOTE]

25-26derece idealdir betta için, 10 litrede yanına başka balık eklemenizi önermem.
Bitkilerim Neden Çürüyor
Bitkilerin sorununa çözüm bilmiyorum ancak salyangozunuz adi salyangoz, zararlı olmamakla birlikte tek başına bile olsa çoğalabilen istilacı sayılabilecek sayılara kolaylıkla ulaşabilen bir tür. Eğer yüzlercesini sorun etmem demiyorsanız kurtulmanızı öneririm.
Yeni Bitki Akvaryumu Tavsiye
[QUOTE=Yunus492]Abi ikinize de çok teşekkür ederim . Söylediklerinizi dikkate alarak kurulum yapacağım .
Sormak istediğin birkaç şey daha var . Alt katmana lav taşını serip , onun üstüne de bazalt dediğiniz kumu sersem bitkilerin gelişimi açısından daha iyi bir sonuç alır mıyım ? Ayrıca bir kum çeşidi tavsiye etmiş birisi aquaclay diye kolay batmıyormuş lav taşı yerine bunu alt katmana sersem nasıl olur ?
Akvaryumda 8-9 adet neon tetra beslemeye karar verdim bu arada yanına da 2 çöpçü 2 vatoz almayı düşünüyorum . Akvaryum hacmi yeterli olur mu ?
[/QUOTE]

Kesinlikle o hacimde iki vatoz önermem, hatta vatoz bence alma. 70 litre hacimde 1 adet erkek boynuzlu cüce vatozum var akvaryumdaki tek yanlış kararım o oldu sanıyorum. ilk aylarda harika temizliyordu ama yavruluktan ergenliğe girdiğinden beri sürekli sıkıntı bir kere camları falan temizlemeyi bıraktı. 10cm'ye ulaştı bölgeci davranıyor çok büyük olduğu için diğer balıkları korkutuyor. 120-150 litre arası hacim yoksa bence gereksiz.
Yeni Bitki Akvaryumu Tavsiye
Merhaba, hem aramıza hem hobiye hoş geldiniz. Soru sorma şeklinizden ve araştırmaya başlama noktanızdan dolayı iyi bir hobici olacağınıza şimdiden ikna olduğumu söyleyebilirim.

Şimdi yazacaklarımda elimden geldiğince Splendor'un yazdıklarını tekrarlamayacağım ama ona katıldığımı belirtmek istiyorum, benimkileri ek alternatif olarak düşünebilirsiniz.

Bitkili akvaryumlarda en az 5cm zemin önerilmekte. Ben kendim lav taşı kırığı ile kurdum iş görüyor, pahalı da değil. tecrübesiz ellerde salyangoz nüfus kontrolü zor olabilir, akvaryumdaki ramshorn nüfusu görselliği bozup canınızı sıkmaya başlayabilir. Su değerlerinizin iyice oturmasını bekleyip sonra değerlendirmenizi öneririm. Karidesler maalesef tek bakılmadıklarında hemen her tür balık için yem oluyorlar, büyükleri olmazsa yavruları yem oluyor, bunu düşünüp ona göre karar verin, canlılarınızın çoğalmasını, eşe dosta dağıtmayı belki farklı türlerle takaslık kullanmayı düşünüyorsanız tek bakmazını öneririm. İlk aldığım sayı yaşasın temizlik yapsın yavrular büyümese de olur derseniz neon tetralarla yetişkinler beslenebilir sanıyorum. (kendim denemedim ama sürekli gittiğim pet shopta 100 kadar neon ile 10dan fazla karidesi aynı akvaryumda görüyorum).

Bitki olarak: karides beslenecek tanklarda olmazsa olmaz moss'tur. java, christmas, taiwan türleri yaygın olarak bulunabilmekte. Buna ek olarak, cryptocoryne (becketti, wendtii vb) türlerine bakabilirsiniz. yüzey bitkilerinden pistia/su marulu sudaki nitrat değerlerini kontrol altında tutmanıza yardımcı olacaktır.

Alternatif balık türleri: harlequin rasbora, galaxy rasbora, ember tetra küçük hacimlerde bakılabilen güzel türler ülkemizde de genel olarak bulması kolay oluyor.

İlk belirtmek istediğim, evinizin ve maddi durumunuzun müsaade ettiği en büyük hacimle başlamanız. acemiyim küçük akvaryumla başlayayım ediğinizde inanın çok pahalıya geliyor hobi. Örneğin 50 litreyi temizleyecek filtre ile 100 litreyi temizleyecek filtrelerin fiyat farkı çok düşük. hacminiz iki katına çıkınca maliyet 1.5 kata bile çıkmıyor ancak, daha çok tür/sayı arasından seçim yapabiliyorsunuz, balıklarınız daha sağlıklı gelişiyor, suyunuzun kimyasal/biyolojik dengesi daha uzun süre sağlıklı kalabiliyor. daha az hastalık, daha az dert, daha çok keyif demek.

Ayrıca tankınızda kullanmayı düşündüğünüz filtre/ısıtıcı/aydınlatma öğeleriyle ilgili detayları da yazarsanız elimizden geldiğince fikirlerimizi paylaşırız.
[EDIT]sardasert,2019-02-01 09:41:54[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,762,057 Mesaj
  • 403,955 Konu
  • 91 Forum
  • 143,000 Forum Üyesi
  • 1,450 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,733 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.