ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Flexa
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
756
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
02 Haziran 2018 10:09
Son Ziyaret:
18 dakika önce
Toplam Mesaj:
456 [0.86 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
364 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ögetay Kayalı
Doğum Tarihi:
03 Şubat 1994
Yaş:
25
İl:
Izmir
Meslek:
Astrofizikçi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ögetay Kayalı

SON 10 MESAJI

Buhar Camı Aydınlatmayı Ne Kadar Etkiler?
Bunu hesaplamak çok kolay değil, lakin iyi bir yol olmadığını söyleyebilirim. Neden iyi olmadığını basitçe izah etmeye çalışayım. Camların belirli geçirgenlik değerleri oluyor, elbette bu camdan cama değişir. Fakat yüksek kalitede olanları merceklerde kullanılıyor ve bırakın akvaryumun üstünü kapatmayı o merceği alacak paralar ödemek başlı başına bir olay oluyor. O nedenle sıradan bir cam için konuşalım.

Gelen ışığın %5 gibi bir kısmının yansımaya gittiğini söyleyebilirim. Fakat aynı zamanda bir miktar soğurulma da söz konusudur ve bu camın kalınlığına bağlı olarak değişir. Cama yandan baktığınızda bu nedenle cam gibi görünmüyor çünkü arkası çok kalın oluyor. Yani hem yansıtma hem soğurma söz konusu. Bu aynı zamanda ışığın geliş açısına da bağlı. Işık kaynağınızdan çıkan ışınların çok büyük bir yüzdesi, cama dik gelmiyor. Bu nedenle önemli bir kısmı daha fazla yansımaya ve soğurulmaya maruz kalıyor.

Örneğin 6.35mm'lik bir cam için geliş açısı 30 derece olursa, %7'si yansıyor, %17'si soğuruluyor geriye yalnızca %76 kalıyor geçebilen. Bu oran durumdan duruma %50'ye düşebiliyor.

Buhar camındaki esas sorun, cama tutunan buharın başlı başına bir ışık emici olması. Matematik basit, eğer arkasını rahatça görebildiğiniz (bu demek oluyor ki ışık sorunsuzca geçebiliyor) camda bile bu oran %17 civarlarında olabiliyorken, buharlı camda kaç olur?

Benzer bir örnek buzlu camlarda var. Yüksek kalite olanlar genelde %80 üstü geçirgenliğe sahip olanlar olarak kabul ediliyor. Buradan tahminle ben buhar camının %50'ye kadar bir ışığı engelleyebileceğini tahmin ediyorum.

Dediğim gibi ışığın tamamı dik gelmediği için bunu hesaplamak pek mümkün değil, ama %50-80 aralığında bir yerlerde geçirgenliği olmalı ki bu bence çok ciddi bir kayıp demek.

Bonus olarak şundan da bahsetmeliyim, her ne kadar LED'ler bu aralık için tasarlanmıyor olsalar da, görsel bölge dışında da az miktarda ışıma yapıyorlar. Geçirgenlik aynı zamanda dalga boyuna göre değişiyor. Moröte (UV) bölgenin önemli bir kısmının camdan geçemediğini de biliyoruz ki bu bitkilere oldukça faydalı bir bölge. Her ne kadar az yayınlanıyor olsa da...

Özetle, hiçbir profesyonel tankta buhar camı ben görmedim. Bunun için de mantıklı nedenlerin yukarıda yazdıklarım olduğunu düşünüyorum.

Keyifli hobiler.
Bakteri Çatışması Olmuş Mudur?
Merhabalar,

Öncelikle sakin ve sabırlı olmalısınız, endişe edecek veya paniğe kapılacak bir durum yok. Bazen bu tür şeyler yaşanabiliyor. Yapabileceğiniz en iyi şey bir problem olduğunu düşünür düşünmez müdahale etmekten çekinmek olmalı. Doğanın kendi içerisinde bile her şey dengede değildir, bazen işler yolunda gitmiyor gibi görünebilir. Fakat buna müdahale ederek daha büyük bir etkiyi kendiniz yaratmış olursunuz.

Bakteriler çok hızlı çoğalan organizmalardır. Laboratuvarlarda 24-48 saat içerisinde petri kaplarında kendilerini belli ederler, mantarlar için bu durum genellikle 7 gündür (kıyaslama olması açısından söylüyorum). Dolayısıyla siz akvaryuma bir miktar yeni bakteri koyduğunuzda ekosistemin oturması, eğer yeterli bir su akışı varsa, birkaç günü geçmemelidir. Birkaç gün bir bakteri türünün dominant hale gelip dengeye oturması için ziyadesiyle yeterli bir süre.

Eğer buna rağmen sorunlarınız devam ediyorsa, problemi başka yerlerde aramak gerek. Karbon kullandığınızdan bahsetmişsiniz, eğer aktif karbon ise şahsi tavsiyem böyle bir ürünü kullanmak yerine haftalık su değişimlerini aksatmamanız olacaktır. Aktif karbon birçok organik bileşeni tutan bir yapıya sahip. Ekosisteme öngörülemeyecek etkileri olabiliyor. Çoğunlukla kullanmayı tercih etmeyiz, kullansak bile kısa süreli kullanırız.

Keyifli hobiler[EDIT]Flexa,2019-11-13 14:13:57[/EDIT]
Bitkili Akvaryum Kuyu Suyu ?
[QUOTE=lazarusv20]Su parametreleri bitkilerden ziyade eğer içerisinde balık olacaksa onlar için önemlidir, ph vb değerleri ile. Bitkiler için kuyu suyu olmasının çok önemli bir farkı yok. Su dinlendirme derdiniz olmayacak, bu güzel ama su ısısına hem bitkiler hem de balıklar için akvaryuma eklemeden dikkat etmeniz lazım. (Ani ısı değişiklikleri olmaması bitkiler açısından da çok önemli) [/QUOTE]

Bazı bitkiler su sertliğine çok duyarlı olabiliyor. Eğer kalkerli bir yapıdan akarak gelen bir suysa işler her bitki için yolunda gitmeyebilir. Birçoğumuz zaten çeşme suyu kullanıyoruz, o nedenle kuyu suyunu denemekte bir sakınca görmüyorum. Denemek ve görmek gerek [:)]
Bitkili Akvaryum Kuyu Suyu ?
Kuyu suyu dediğiniz suyun parametreleri bir standart değil. Her kuyudaki suyun parametresi farklı olur. Burada mühim olan ekeceğiniz bitkileri tanıyıp ihtiyaçlarını bilip ona göre bir ortam sunmanız. Test yapmadan bir şey söylemek zor. Lakin birçok bitki geniş bir parametre skalasında hayatlarını sürebiliyor. Bu sizin ne kadar özeneceğinizle alakalı bir durum.
18 Litre Aydınlatma
[QUOTE=johnnyblaze]O litrede yoğun bitki olmaz. Hatta bitki olmaz. [/QUOTE]

Bunu neye dayanarak yazdığınızı çok merak ediyorum.
Bitkili Akvaryum İçin Sorular :)
[QUOTE=sot5454]2e 5d lepıstes 2x cüce vatoz 2x çöpçü alcam.Elma ve boynuzlu nerıte salyangozu kaçar tane alayım? Birde bitkilerin hepsinden 1 kök aldım ama java mossu yatı kokune nasıl baglayacagım vıđeo yok? [/QUOTE]

Bir dikiş ipiyle kökün etrafına dolayarak tutturabilirsiniz.
Yanlışlıkla High Tech 🤣 60 Lt Bitkili Betta Hmpk
Çok ilginç bir bitki şu sp. Japan. Yoncayı andırdığı için bir anda karaya çıkartıyor beni sanki.
Ceyhun's
[QUOTE=AtlasPoyraz]Bugün derste dikkatimi çekti, bir kez daha ....... ......... dedim 😌[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/189019/121120192226491.jpg[/IMG][/QUOTE]

Ucuz işçi gücü...
Zebra Danio Ya Geçiş.
İlgilenemeyecekseniz bitki işine girmenizi önermiyorum. Bitki emek ister, ne kadar kolay olursa olsun. Sizi hüsrana uğratacaktır bir noktada. En nihayetinde bakarsanız bağ olur, bakmazsanız dağ olur...

Zebralardan yavru almak için de yapılması gereken belirli adımlar var, bunları uygulamak için uğraşmanız gerekecek. Konu yine aynı yere dönüyor.
Canli Bitki
[QUOTE=Ardaacar]Cevaplarınız için teşekkür ederim ama bir sorum daha var moss bitkisi akvaryumda çoğalır mı[/QUOTE]

Elbette çoğalır, hatta en kolay çoğalan bitkilerden biridir. Ufak parçalara ayırıp dallara/köklere veya kayalara iple tutturabilirsiniz (ufacık parçalara da ayırmayın). Uzadıkça budarsanız daha çok parçanız olur, dolayısıyla daha çabuk büyür.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 292 Online Kullanıcı, 159 Üye

Online Kullanıcılar

oscarus, southbluee, benparker, ozgurrrrr, Klazomenai, the__legend, gbolun, kanmet, erten, alemciyim, BKAYA, TheHobi, endemtr@yahoo.com, lazarusv20, tolgama, omer417, BoraER, MelihCan, Panzehir, krib, Ömer Aydıner, Fatih ÇE, mcmert, Shateiel, Akif12, brkygt, BarisD, cenkistan, Asaylan, Gld5, ekıns, Engin BULUT, IlkerSalmanoglu, Onurtekn, maslow1983, volkanizma06, laryscrl, akay25, ilterisdoğukan, suleymansane, sempathyc, aky6633, samet, DeviLLe, Omeruzun90, MrShootEmUP, hasancn, atiryaki, koagulant, a.gumrah, ALPDEM, vetvedat, kleventk, BuRAK, psykhe, arconim, Mikail Erdoğan, barus, entedev, SCORPION_79, ersel, OsmanBeyy, smyzkrkc, ozan026, Kınayu, boragurcay, Gökhan1907, Notilus, rccol, vendetta99, blokurlu, Muratrasim, deliorman2010, adige42, MURAT111, gokkurt, cashercash, Alcynone, ankara0606, ahmet.yildiz, Goksen, Speedy, Turgay 34, sealiqhts, fikretbavuk, canborsa, legionnaire1, emregök, Mehmetpoad, Malatya balık ur, vergillius, Kamil009, ffeytt, Emrkyk, Okansari, neco61, Alperen_34, Baki123, Cüneyt sönmez, Splendor, feneriumum, Ofsedef, mehmet yılmaz, aXarayli, kralexxx, Arifhb, OMER006, Yns_bsk, Csumer, Rk97, BoraAquascaping, Aporetti, stonemage, Neothauma, Akkaplan92, onurxonur, Tropikalbalık, polat74, hanil, Leontheprof., emre12ozkan, PoyrazAtlas, AtlasPoyraz, Erenylmz, yqttt, bayram11, ityo39, Furkann66, murat efe, noobhodja, ONRAYDN, badbunny, Aşk-ı semek, Mehmethansaribug, safakelmass, absah, Flexa, Orkun Krc, erman212, Muhendiss, mustafaolgun, hasboun, ÖĞRÜNÇ, RaspberryChoco, levoo1979, gattar5050, TayfunKs7, Baran Koç, sametti, mutlubaba, kardesler10, eskiyapar, Aquarist101, cinarersin, Fatihs, Savas AYDIN, evrentolga, tanganyika_fish, NoOne42, ssezer,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,780,782 Mesaj
  • 406,444 Konu
  • 91 Forum
  • 144,145 Forum Üyesi
  • 1,464 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,886 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.