ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Flexa
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
516
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
02 Haziran 2018 10:09
Son Ziyaret:
20 Ağustos 2019 22:41
Toplam Mesaj:
353 [0.78 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
299 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ögetay Kayalı
Doğum Tarihi:
03 Şubat 1994
Yaş:
25
İl:
Izmir
Meslek:
Astrofizikçi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ögetay Kayalı

SON 10 MESAJI

Ceyhun's
[QUOTE=ternapi]Akşamüstü beni büyüleyen bir olaya tanık oldum. Yusufçuğa benzeyen iri iri sinekler/böcekler, akşam güneşinde bir çeşit toplu gösteri sergilediler.

Başları yukarıda olacak şekilde, yani dikey pozisyonda, kah birbirlerinin etrafında dönerek, kah havada asılı kalarak, yüksele alçala ama birbirlerine hiç temas etmeden yaklaşık 20 dakika kadar toplu halde dans ettiler.

Üstlerine vuran akşam güneşi, her birinin altın gibi ışıldamasını sağlıyordu, çok güzeldi [:3]
Güneş çekildikçe onlar da geldikleri gibi sessizce dağıldılar. İlk kez tanık olduğum bu gösteriyi hayranlıkla seyrettim [:3][/QUOTE]

Hayatımda bir kere dere kenarında, yusufçukla kelebek arası bir canlı türünde (adını hatırlayamadım) bu olayı tanık olmuştum. Diz boyumu geçen otların arasından dere kenarından yürürken, etrafımızda yüzlercesi vardı. Tıpkı senin dediğin gibi kendimi avatar filminde gibi hissetmiştim. Böcekleri genel olarak rahatsız edici bulsam da o an inanılmaz bir biçimde huzur vericiydi, hiç unutamam.

Bu arada çalışmalara devam ediyorum. Normalde agara ve torfa ekim yapacağım demiştim, fakat en temel şeyi göz ardı ettiğimi fark edince torfu erteledim. Agara biraz cuba ve alternanthera reineckii mini ektim. Bu arada cubalarımın toprağa sıkıca sarıldığını ve yayılmaya başladığını fark ettim. Bir ay olmadan bu kadar iyi adapte olmuş olmaları sevindirdi. Lakin yosun problemini acilen çözmem gerekiyor, çok ihmal ettim.

Bitkiler yosunlu olduğu için üç aşamalı sterilizasyondan geçirdim. İlki %70 izopropil alkol (birkaç dakika) ardından yıkama, ikincisi doymuş bakır sülfat çözeltisi (min 5 dakika) ardından yıkama, son olarak da %10 hidrojen peroksit (anında yosunu yok ediyor) ardından yine yıkama son olarak da ekim yapıldı.

Tabii atladığım en kritik nokta ışıklandırmaydı, onu tamamen es geçtiğimi fark ettim [:)))] Acilen benim kıyıda köşede duran 3D yazıcı projesini iptal edip parçaladım. Elimde nasılsa bir tane var. Onun parçalarından duvara monteli bir kol yapıp 50W'lık full spektrum aydınlatmamı, AMD'nin işlemci soğutucusuna taktım. Elde ne varsa onu kullanma konusunda master yapacağım bu gidişle [:)))] Fakat gayet iyi iş gördü şaşırtıcı bir biçimde. El işi yeteneğim berbattır, ama giderek öğreniyorum. Hiç de fena olmadı. Hem bana engel teşkil etmiyor, hem istediğim yükseklikten tam ortaya verebiliyorum.

Yarın ilk iş micraları ekeceğim, bir kısmını torfa bir kısmını da agara ekmeyi planlıyorum. Lakin kaplarım çok derin olmadığı için nasıl olacak merak içerisindeyim.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/206719/070720190152441.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/206719/070720190152511.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/206719/070720190153011.jpg[/IMG]
Ceyhun's
[QUOTE=Salihk117]

İlerlemeleri bekliyoruz o zaman. Bu süre zarfında ufak ipuçları da verirseniz bize de bi katkısı olur [:)))][/QUOTE]

Tabii ki paylaşırım, ufak ipuçları değil her şeyi paylaşırım. Amacım hep bilginin yaygınlaşması oldu. Bazı arkadaşlar olurdu üniversitede, hiç ders kaçırmadan not alan ama kimseyle paylaşmayan. Bana onları hatırlattı. Bu tür insanların tek korkusu, aynı bilgiyle diğerlerinin onları geçecek olmasıdır. Benim böyle korkularım yok. Ben hep elimdekini paylaşmaktan yana oldum. Sebebi de basit aslında. Karşınıza silahsız birini çıkarıp yenmek kolaydır, mesele adil dövüşte kazanabilmekte. Silahsız birini defalarca yenmek size bir şey kazandırmaz, ama bir tane adil dövüş kaybetseniz dahi çok şey kazanırsınız. O nedenle her daim bildiklerimi anlatırım. Yeter ki anlattıklarımla bana rakip birileri olsun, bu beni kendimi geliştirmeye teşvik edecek gerekli motivasyonu sağlayacaktır. Bu sayede ne oluyor? Hep birlikte gelişmiş oluyoruz. Diğer türlü ne oluyor? Herkes cahil bir vaziyette dolaşıyor ortalıkta. O nedenle bildiğini saklayıp, bilgisiyle öne geçmeye çalışanlara ayrı bir tavrım var ister istemez. Bu arada üniversitedeki o arkadaşların hepsini geçerek bu durumu ufak çapta ispatladığımı düşünüyorum. Aynı konuyu 3 Idiots filmi de ele alıyordu, izlemeyenlere şiddetle öneririm.

Bilimde de bu nedenle bir buluş yapıldığında bu saklanmaz, askeri/ticari ciddi bir kaygı yoksa. Kaldı ki bu bilgiler de er ya da geç gün yüzüne çıkar. Sebebi yine basit, üstünlük kurmak. Eğer bir kişi sizden öğrendiği bilgiyle sizi alt edebiliyorsa, sorun kimdedir? Bu gerçekle yüzleşmeye korkuyoruz. Askeri teknolojide bile bu böyle. Konuya ütopik bir açıdan bakıyor gibi görünebilirim, bazı realistlere durum garip gelecektir. Ama işin özü bu.

O nedenle sorun, tüm bildiklerimi anlatayım, bilmediklerimi de araştırıp öğrenip öyle anlatayım. Bulamıyorsam, bilen birine danışalım öyle anlatalım [:)]

*Dipnot: Bilim platformu idare ettiğimden bazen değişik amaçları olan insanlarla karşılaşabiliyoruz. Bir konuda yazı paylaşıyoruz, teknik detaylar oluyor genelde. Kişi bunu okuyor, geliyor başka bir başlık altında açık ararcasına "yahu şurada şöyle dememiş miydiniz, hani noldu" gibi şeylerle güya bizi yakalamaya çalışıyor. Bilmediği ama yazıda yazan şey, "bazı kabullerle" bunların gerçekleştiği ve detaylara yer vermediğimiz için konunun özünü kaçırdığı oluyor. Haliyle gerekli cevabı alıyor ve genelde bu kişiyi bir daha yorum yaparken görmüyoruz [:)))] Başlarda çok sinirlerimi bozardı böyle insanlar, artık gülüp geçiyorum. Gerçekten "değişik" insanlar var.

Evet günün felsefesini de yaparak yine kafa şişirdiğime göre zurnanın zırt dediği yere gelebiliriz [:)))] Az önce 36 tane kaba, elimdeki java mossları ektim. Üç farklı kapta farklı sterilizasyon tekniği uyguladım. Bitkiler zarar görecek mi diye birkaç gün bekleyeceğim, görmezse bunları peş peşe uygulayıp öyle deneyeceğim. Diğer kapları sterilize etmedim. Java mossların bir kısmı kötü durumdaydı, yarısını attım neredeyse. Toparlarsa buradan aldıklarımı ayrıca sağlıklı ve steril bir şekilde ekeceğim.

Yarın agar besiyerine ve torfa ekim yapacağım.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/206719/050720190054271.jpg[/IMG]
Ceyhun's
Burası sessizleşmiş, hiç yakıştıramadım kafemize bu performansı, kitap okunmayacak kadar sesli olmalı burası [:)))]

Ben güncellememi paylaşayım. Profesyonel olarak bitki yetiştirme işine ilk adımımı atmış bulunuyorum. Gerekli tüm malzemeler, kimyasallar elime ulaştı. Gerek saksıda, gerek in vitroda ilk denemelerimi okuduğum makaleler ışığında yapmaya çalışacağım. Laminar kabin olmadığı için sterilizasyon konusunun başıma en çok iş çıkaracak şey olduğunu düşünüyorum, bakalım titizliğim bu konunun ne kadar önüne geçebilecek. Bazı net bilgi olmayan konularda da deneysel çalışıp çözüme ulaşmaya çalışacağım. Umarım kısa sürede doğru çözümlere ulaşabilirim.[EDIT]Flexa,2019-07-04 19:56:59[/EDIT]
Akvaryumumdaki Bitkilerin Durumu
Bitkilerde, gereksinimlerden birinin az olması onun büyüme şeklini belirleyecektir. Yani siz CO2 vermiyorsanız, istediğiniz kadar gübre verin, istediğiniz kadar ışıklandırmayı artırın, CO2 miktarı kadar büyüme ve gelişim gösterir. Bu nedenle sadece bir şeyi artırmanız bir anlam ifade etmiyor ne yazık ki. Ha bitkilerinizde yeterli gereksinim sağlanamıyorsa, takviyeler bir noktaya kadar işe yarayacaktır elbet. Ama CO2 en hayati gereksinimlerden biri.

Düşük gereksinimli bitkiler, harici CO2 vermeseniz de büyür. Fakat CO2 verildiğinde her zaman daha sağlıklı ve hızlı büyürler, unutmamak gerek.

Bitki bakmak, çocuk bakmak gibidir [:)]
Ceyhun's
[QUOTE=Emre Zaim]

Yasemin, öncelikle, Ben teşekkür ederim.[:3]
Bugüne kadar, akvaryum hakkında okuduğum en iyi makale. Heyecan ve keyifle birkaç kez okudum. O kadar güzel ve yalın bir anlatım ki, her aşamayı zihnimde çok net canlandırdım. Bana evime komşu çayırdan toprak aldırıp Walstad Metodu ile akvaryum kurdurdun. Emeğine, yüreğine, klavyene sağlık.[8)][:iyi:]
Elbette bir özet: Daha ne kadar çok püf noktası vardır bu konunun da.
Değerli arkadaşım, Sana saygılarımı yolluyorum. Tam da agresif bir iş gününün sonunda, ilaç gibi geldi. Tekrar teşekkürler.[:)]
İki sorum var:
Birincisi, akvaryumda periyodik su değişimi yapıyor musun (Yanıtın evet ise, hangi periyotta ve hangi oranda)?
İkincisi, kurmakta olduğun büyük tankın hacmi nedir ve hangi türleri beslemeyi düşünüyorsun?


[/QUOTE]

Eğer imkanınız varsa Diana Walstad'ın "Ecology of the Planted Aquarium" kitabını şiddetle öneririm. Kaçan tüm detaylar orada. Keşke birisi Türkçeleştirseymiş.
Akvaryum Ve Patates İlişikisi
[QUOTE=Brothers]Sonucu size haberdar etmek istedim. Ne yazık ki düşündüğüm gibi gitmedi kışın çok iyi iken yazın havalardan dolayı sanırım kendini saldı çürümeye başladı ve çürüyenlerde çok kötü bir koku meydana geldi . Küflendi sanırım ... Akvaryumla temas eden kısım parça parça oldu hele ona vuran balıklarınız varsa benim midas çok güzel vuruyor :D vura vura daha beter parçaladı ve bir anda içinde ne var ne yoksa akvaryumun içine bıraktı . Her yer patates püresi gibi oldu :D yani aman yazın yapmamaya özen gösterin . Kökleri çok güzel dekoratif oluyor ama tüm dönem bu süreç olmuyor kök istiyorsanız su marulu öneririm 4 tane aldığım su marulu 3 ayda 70 80 tane oldu . kökleri 2 cm şu an ileride git gide uzar diye düşünüyorum .[:(] [:D][/QUOTE]

Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz [:)]
Bitkili Akvaryumda Silikat
[QUOTE=Arkun]Merhaba arkadaşlar,

Silikatın ne olduğu, zararları, bitkili akvaryumda bulunması vb. bilgisi olanlar mümkünse paylaşım yapabilir mi? Bu konuyla ilgili fazla bilgi bulamadım.[/QUOTE]

Kimse mesaj yazmamış ama bu konuyu takipteyim. Detaylı bir yazı ele almak istiyorum, öncesinde emin olmak adına biraz okuma yapmam gerek. Benim silikatla mücadelem diatomlar sebebiyle olmuştu, o konuyu bildiğinizi varsayıyorum doğru muyum? Sanırım siz bitkilerle olan etkileşimini merak ediyorsunuz daha çok.
Ceyhun's
[QUOTE=ceyh](_)? (_)? (_)? (_)? Kahveler hazır, ben direkt sürahiden içiyorum (___)? [8)][/QUOTE]

Ben kaptım bir tane, bugün de keyfim kaçıktı. İyi geldi, teşekkürler elinize sağlık efendim [:)]

Çocuklarımızın aklı ermeyebiliyor maalesef, ayı yavrusunu severken öldürürmüş hesabı... Güzel güzel izah etmek lazım yine de. Uzak da kalmamalılar bence, ne kadar içli dışlı o kadar iyi. Hayvan sevgisini, bilincini erken yaşta aşılamak gerek. Hata yapsa da kızmamalı.
Bitki Tohumu
[QUOTE=thecran]

Benim de istediğim bu dostum. Tohum olarak önerin varsa alabilirim.[/QUOTE]

Tohumlarda uzun vadede başarıya ulaşanı henüz görmedim. Benim bahsettiğim saksıda veya in vitroda bitkiydi.
Bitkili Akvaryum
[QUOTE=nvrkcy][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/208928/010720190008401.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/208928/010720190008541.jpg[/IMG]
Oncelikle merhaba arkadaşlar yeni kurduğum bitkili akvaryumda ilk kurulumda her hangi bir bulaniklik ile karsilasmamisken sonra beyaz bir görüntü oluşmuştu bende akvaryuma maya aktigini düşünmüştüm burdan sağolsun bazi arkadaslar mayali sistemi iki siseli yapmami onerdi ve bende aynen oyle yaptim o gunde tum suyu cekip yeni su ekledim sonra gene ayni o beyazliklar olunca maya olmadığını anladim bekledim baska bir akvaryumum vardi onun suyundan ekleme yaptim vs ama bulaniklik git gide artinca bunun sebebinin salinim yapan birsey olduğunu anladim taslari cikardim ve tum suyu cekip yeni su ekledim on kisimdan bakinca bulaniklik yok ama yan taraftan ciddi bir bulaniklik var resimlerde daha net cikiyor bu bulaniklik gecer mi tecrubesi olan arkdaslardan yardim bekliyorum tabanda vitasand bitki kumu var daha oncede kullandigim memnun kaldigim bi urundu ondan olduğunu dusunmuyorum .. [/QUOTE]

Bakteri kökenli olabilir. Keşke suyun tamamını boşaltmasaydınız bu iyi bir fikir değil. Hiçbir zaman suyun tamamını boşaltmayın. Bakteri döngünüzü neredeyse sıfırlamış olursunuz böyle bir hamleyle. Eğer sorunun kökeni buysa ki yeni kurulan akvaryumlarda görülmesi pek muhtemeldir, tekrarlayabilir. Kendi haline bırakırsanız birkaç günde geçmesi gerekir. İyi bir filtrasyon süreci hızlandırır, bakteri kültürü de kullanabilirsiniz.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 268 Online Kullanıcı, 146 Üye

Online Kullanıcılar

WaveRider, Neothauma, Fatih ÇE, onurxonur, alpyg, rifai, MiSoSiKiaN, armaqan, cyhn84, Neustrasen, ilker2626, M.A.E, pengasusboi, burak1, KadirSpmz, muratgurer, TSevil, alpoman07, nightmareo, qokhan89, 1923BnJn, HKSG, lojistisyen, umitakbas, leventzl, fzkdevil, Speedy, lizuferum, yldrm9490, yavuzsezgin, Metin Anlı, malawi izmir, JapoJupo, Acil Stop, caglayansabri, Mete Duru, ademh, ahmetakkus0650, Kfat, yasin0651, Muhendiss, Starion, Chewere, indianaconz, praksis, nzm06, vendetta99, Emre Zaim, sercang, Mikail Erdoğan, volkanizma06, ALPDEM, mosskolik, sinan m.d, icelebi, KILLIFISH, istanbul34, aqua08, hkilic, DTkadir, ersel, lapseee, freediscus, erdalakçay, murats2000, eraycalvusizmit, dusumsel, gokkurt, sherloock, anchor, ahmet.yildiz, ONRAYDN, rexxter, Terador, gcinoglu, celu, levoo1979, orimohito, Akvaryum8585, Mannugor, hakanturken108, hasancn, SCORPION_79, Fragant, mrtgrgn, bnmz, leraar, Harlequin, hermiş, sirhill, AmazonDream, ozkurtozgur, eppinger, cagataybadur, denizulucutsoy, sinanistanbul, punis_her, MertA, bzaferucak, DenizVurucu, zafersukyen, Ulker, steady, ozan_1903, SoSriKuA, gattar5050, s3lcuk, blokurlu, EmirhanTuncel, hak45, DRARH, ilturk, Turan_86, SahinTaskin, bayram11, heybetmahir, aXarayli, smyzkrkc, rseven, onenineone, semihoruz, ers1905, enesypr, KeremUlaş, mahmut1905, yorgunsair, demir7891, Shotokan, james_dean, Kemalk41, CEM KIRCALI, murataslan, Hüseyin ÇELİK, Ekin kaynak, Sawyer86, s3lck, Quersian, eozen81, gürkanbey, Syphilis, Selimbicer, alpkim, DiscusFan, mrtmct58, BestBettaKoi, merttatli, istanbullepistes,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,754,052 Mesaj
  • 402,849 Konu
  • 91 Forum
  • 142,484 Forum Üyesi
  • 1,452 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,393 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.