ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Flexa
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1895
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
02 Haziran 2018 10:09
Son Ziyaret:
2 Saat 16 Dakika önce
Toplam Mesaj:
795 [0.87 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
51 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ögetay Kayalı
Doğum Tarihi:
03 Şubat 1994
Yaş:
26
İl:
Izmir
Meslek:
Astrofizikçi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ögetay Kayalı - [url=https://rasyonalist.org/]Rasyonalist[/url]

SON 10 MESAJI

60p Forest Aquascape
[QUOTE=Rudas]Hazır mıyız? [:)][/QUOTE]

Büyük gün geldi nihayet, hadi hayırlısı olsun [:)]
Sheydanın Aklı Karışık Akvaryumu
[QUOTE=Sheyda27]Merhabalarrr[^_^]
Sizinle yeni dekorumu paylaşmak istiyorum
Tasarımını kendim yapıp oluşturduğum yati köküne anubias ve çeşitli türlerde buce ekledim.
Kökün arkasında çok sevdiğim dev bleherilerim göz kırpıyo,hemen yanında fernlerim ve önlere de çeşitli türlerde cripto serpiştirdim[:3]
İlerleyen zamanlarda tanka melek balıkları eklemeyi planlıyorum[:3]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/175579/211120201918301.jpg[/IMG][/QUOTE]

Echinodoruslar ne kadar da güzel büyümüş. Bakarken ben heyecanlandım [:)]
Akvaryumdan Paludaryuma
Uzun bir süreden sonra, bu süreçte paylaşmadıklarım olduğunu fark ettim. Bugün birisi benzer bir şey sorunca, bunu da buraya eklemek istedim. Umarım ileride yapmak isteyenler için de faydalı olur.

[K][B]22 Kasım 2020 Güncelleme[/B][/K]

Bunu yapalı hatta kaldırıp tekrar akvaryuma döneli çok oldu ama paylaşmadığımı fark ettim. Poliüretan köpükten taş dekoru denemem oldu. Yekpare bir kara parçası yaptım. Poliüretanın altına plastik ince kaplardan koydum ki çokça köpük gitmesin, sadece etrafını köpükle kapladım yani.

Kaplamadan sonra falçatayla keserek taş görüntüsü vermeye çalıştım. Hiç heykel türü sanatsal bir denemem olmamıştı, izlediklerimden, gördüklerimden, başka tecrübelerimden faydalanarak taşa benzetmeye çalıştım. İnce kesikler attım. Epey detayla uğraştım.

Ardından çimentoyla tüm köpüğü kapladım. Çimento kuruduktan sonra akrilik çeşitli renkte boyalarla boyamasını yaptım. Gölgeler siyah kalacağı için, öncelikle siyah astar yaptım, her deliğe tek tek girerek. Ardından sadece yüzeylere sürtecek fırça darbeleriyle beyazlar attım. Fotoğrafta sadece siyah ve beyaz hallerini görebilirsiniz. Bundan sonrası diğer sarı, mavi, yeşil, kırmızı gibi tonları katmaktı. Geniş bir fırçayla çeşitli darbelerle taş görünümü vermeye çalıştım. Birkaç kez üzerinden geçmem gerekti.

En sonunda da vernik attım. Komple her yerini kapladığından emin oldum. İlk deneme için beni tatmin eden bir tasarım oldu. Epey şey öğrendim, birçok hatam da oldu. Akvaryuma geçmek istediğim için vazgeçip kaldırdım. Ama bu da böyle bir deneyimdi [:)]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/206719/221120202043531.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/206719/221120202043561.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/206719/221120202043591.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/206719/221120202044011.jpg[/IMG]
Tekrardan Güncelleme Modu :)
Nasıl unutmuşum ben bu başlığı. Hemen favorilere ekledim.
Ceyhun's
[QUOTE=Carl][VID]https://www.youtube.com/watch?v=JXg_2xKoMpk[/VID]
Eve geldiniz bir adet 2 beyin hücreli salyangozunuz bu hareketi yaptı ne yaparsınız ? Açıkçası suyun fazlalığına göre katil salyangozlara yem ederim.[/QUOTE]

Filtre çıkışını düzgün bir şeyle değiştiririm, bu tip şelale sistemini pek verimli bulmuyordum. Başka bir neden daha eklendi, ama iyi güldüm [:)]
Bir Kavanoz Kurulum Daha(yeni Kavanoz Sf:2'de)
[QUOTE=de4b5]Teşekkürler. Aslında kum kalınlığının içinde sadece salyangoz yaşayacağı için sorun olacağını düşünmemiştim(hatta daha fazla yararlı bakteri tutar sanmıştım), şu ana kadar da sorun olmadı(tabi bu sorun olmayacağı anlamına gelmez). Kum dediğiniz aslında doğal toprak, yeni malzeme almaktansa ileride walstad kurmak için sakladığım bu toprağı kullanmayı tercih ettim.[/QUOTE]

Teşekkür ederim geri dönüşünüz için. Buradan silis kum gibi görününce merak edip sormak istedim. Aslında bakteriyle ilgili tam tersi bir sorun olduğu için tercih edilmiyor. Kum çok sıkışık olunca yeterli oksijen alamadığı için anaerobik bakteriler çoğalmaya başlıyor ve bu da istemediğimiz bir şey. Topraktaki gaz sıkışıyor, zaten baloncukları da görmeye başlıyorsunuz. Bunun önüne geçmek için ufak bir hile olarak tabana boşluklu, girinti çıkıntıları olan, bakteri tutabilecek malzemeler konuyor (lav taşı kırıkları gibi), araya bir sineklik eklenip üste toprak konuluyor. Ben de bu şekilde yapmıştım ama ilgilenemediğim için kaldı tabii ki. Lakin o bitkilerim aylarca köşede öylece beklese de ölmediler, bir döngü içerisinde büyüdüler. Şimdi akvaryumda kavanoza sığmayacak durumdalar.

Eğer sizin toprağınız hava alabiliyorsa bir sorun olmamalı. Benim de bu konuda pek fazla tecrübem yok. Ama genelde gördüğüm dizaynlar bu şekildeydi, dikkatimi çekince paylaşmak istedim. Belki bir faydası olur. Sanırım Youtube'da SerpaDesign adlı kanalın böyle örnek çalışmaları var.

Keyifli hobiler dilerim.
Bir Kavanoz Kurulum Daha(yeni Kavanoz Sf:2'de)
Böyle çalışmaları burada görmek çok hoş, tasarımları da beğendim. Emeğinize sağlık. Ben de bir ara bitkileri izlemek adına buna benzer bir tasarım yapmıştım. Benim merak ettiğim neden bu kadar kalın bir ince kum tabakası kullandığınız oldu. Normalde çok fazla soruna neden açtığı için tercih edilmiyor. Tecrübelerinizi duymak isterim.
Silinebilir
Normalde bu tür konulara rahatlatıcı cevap yazmaktan sakınırım, çünkü sonuçta biz durumu tam görmüyoruz. Görsek dahi "kaza" denilen bir tabir var, ne olacağını öngöremeyebileceğiniz şeyler olabiliyor. Fakat şunu söyleyebilirim, benim akvaryumumda da benzeri bir durum var, ne kadar olduğunu ölçmedim ama çok kusursuz hizalı değil. 150 litre kadar bir akvaryum, 2 yıldır da kullanıyorum. Altında da strafor yok. Hatta ikeanın şu dört tane metal ayaklı zangır zangır sallanan karton masalarının üstünde duruyor, içerisinde de bir sürü kaya var. Elbette ortaya destek atmam gerekti, kendimce tahtaları yapıştırdım. Geçenki İzmir depreminde suyun kayda değer bir kısmı taştı, kayalar kaydı, bitkiler çıktı, evdeki bir sürü şey döküldü ama akvaryum hala sağlam bir şekilde duruyor. Kayıt kuşak da yok bu arada, 6 mm cam var sadece.

Bana kalacak olursa bu olay bazı durumlarda çok abartılıyor. Hadi ben fizik, mühendislik iç güdümle biraz ön görerek hareket ediyorum ama yine de tahmine dayalı. Fakat eminim ki çoğunluk benim yaptığım riske asla girmez ve önermezdi. Ben de önermem ama eldeki imkanlar bu ne yazık ki.

Ben sizin durumunuzda ne yapardım onu söyleyeyim, aklınıza yatarsa bunu yapın. Strafor yerleştirip akvaryumun içine oturabileceği bir basıklık sağlayın. İç kısma biraz kum koyun, bırakın kum boşlukları doldursun. Böylece yükü zemine dağıtmış olursunuz, hiçbir kaygınız da olmaz.

Ben olsaydım böyle yapardım, yapın diye önermiyorum. Benim bu konudaki çılgınlığım normal seviyelerde değil göründüğü üzere, fakat ben böyle yapardım. Rahat rahat da uyurdum. Ama her şeyden önemlisi daima iç huzur. Tedirgin edecekse sabırlı davranıp yeniden kurmanızı öneririm.

Güle güle günlerde kullanın.
60p Forest Aquascape
[QUOTE=Rudas]Aralık ayı başında tankı döngüye alıyorum. Evimi taşıyacağım için DSM’i biraz uzatmak durumda kaldım.

Bir terslik olmazsa bugün fluval 307 filtrem elime ulaşacak, onunla ilgili görüşlerimi de yine buradan sizlerle paylaşacağım. 80 litreye 307 1150l/s neden demeyin, araştırmalar sonucu biyolojik filtre kapasitesi ne kadar büyük olursa o kadar sağlıklı nitrifikasyon döngüsü olduğunu öğrendim.[/QUOTE]

Merakla bekliyoruz. Büyük filtrasyon daima iyidir, özellikle bitkili tanklar için. Lily pipe gibi bir aparatla akıntıyı azaltmak mümkün ne de olsa.
En güzel fotoğraflarınızı gösterin
[QUOTE=ternapi]Gün ışığı, lampeye killifish bebişleri ve kadife tenli pistialar[:3]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213398/021120201533531.jpg[/IMG]

Fotoğrafta hiçbir oynama yoktur[8)]


[/QUOTE]

Pistia'nın en güzel hali olabilir, bayıldım [:)]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 385 Online Kullanıcı, 206 Üye

Online Kullanıcılar

Fatih ÇE, ErenBugra, wmelontr, Bisnev99, Ugur79, murtyldz, W3RMİDON, Aquapir, HarunYldrm, IrfanAlm, mustafaozen2, Nocturnal, mavidiyarkentli, Nihat Taşçı, mazeretimvar, yasinenes, CyhnSL, Hainz, firat4103, arapaima, Quersian, furkaan, ternapi, koagulant, orimohito, Aras5434, Esteban33, mmemati, Serkahan, Trakia, Zeiss, Mikail Erdoğan, vendetta99, Syıalanrbapş, shiroii, harunk, adnanuluçay, erkanmazici, pilatin, arnca, nzm06, DeviLLe, Kınayu, SCORPION_79, msertu, bettasever16, mr.eliguzel, Emreakar, blackstonep, arconim, enistein, BerkAlbayrak, bayram11, goldfishlove, Emr35, HobiKlander, Nursun, beyazgul, niyazidudak, eyupozkan, Aquay, heybetmahir, ONRAYDN, mustafadonmez76@, peace41, Batuhansrclk, RedRilliLepistes, albatrospleco, Aquila, onurcinoglu, Aşk-ı semek, lebowskia, SameTV, erdo_bg, hasancelik2, StenkaRazin, discus33, diaslayt, rebel99, ademakci, couclecr, Didon, eppinger, Aygunkarabas, BAMSI34, ibrahim3444, Ankaragucu, ersel, beratonur, Adnanyum, Ulker, erman212, istanbul34, BoluluBurak, Kaptan34, Ekin06, goksu, exfish, edizzafer, blue_biber, MiSoSiKiaN, merterelcay, SmallCandyThing, caglard, superbario, Nahola, Omertropik, gurkangul87, fahrettin, anchor, aktugsedat, EbrarBerkZeybek, Wwwkemal, lazy46, Fischmeister, ilkeremm, keanu2011, poyraz43, aleko61, BULENTKARABULUT, otorun, Omer uçlu, emreur, Erdinckaragoz09, LastSoldi3r, ezzalisi, TuranC.44, Süper akvarist, burakdurusma, Heidfeld, Street Parrot, ZNovas, byrm06, SuatKaynak, Apistotales, Yvzslm, james_dean, Connor, hasancemalsargin, reano, AtlasPoyraz, resifim, Banderas, vedat79, Thldrn, de4b5, metekaan, keita06, NaturalAquarium, Redko, boreas54, rstrst, tosyalı, Furkann66, KingKong, Modtr, bulvardia, Barkın_Çiftçi, Mecha64, yedili, Mannfischer, Semih ayvacık, PEKCAN, Krmsrn4rr, Tanzer Kutsal, firestorm816, Brk78, abdullahk, Ogretmen, dogukanbilici00, ÖĞRÜNÇ, yucesoy83, tirnakmakasi, drersayan, Alp43, mustafa_ert, ozan_1903, yabulahan, oblomov, Bahadır2722, Recep$amet, ugurberkay1, Bar1734, blokurlu, cheavy, ornies, berkcankizilay, Discusss78, ilhanyılmaz, erkan31, qartal84, Muhammed Zahid, maxsimus, yemrekyunus, ozkara19, Speedy, MrPePe, Burak Dişli, MEO, UmuttBEY, lazdelikanli, Nitrogene, Aquaristsls, laxalata, ereneroglu, Meliktc, Berat Demir,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.