ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Flexa
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
15
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
02 Haziran 2018 10:09
Son Ziyaret:
26 Eylül 2018 16:47
Toplam Mesaj:
42 [0.18 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
28 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ögetay Kayalı
Doğum Tarihi:
03 Şubat 1994
Yaş:
24
İl:
Izmir
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

BSc Astrofizik MSc Moleküler Biyoloji ve Genetik

SON 10 MESAJI

Aşırı Yosun Kokusu Çözemedim
[QUOTE=halit7502]

Teşekkürler alkol oldukça güzel bir yöntem kesinlikle... Ben kurutmaktayım 4 litre sirkede kaldı yinede aynı koku devam etmekte. şu kayıt kuşak arasında enjektörle dahi giremediğim yerler var bir de silikonalra işlemiştir diye düşünüyorum bu kadar büyük bir koku sorunuyla daha önce hiç karşılaşmamıştım. Yalnız kuruduktan sonra tekrar su ve uygun ortamda tekrar çoğalıp çoğalmadığını bilmiyorum.Bu arada yeşil su (mavi yeşil algler-siyanobakter) olan sularda bazı siyanobakter türlerinin karaciğer kanserinden cilt tahrişine solunum sıkıntısına hatta ölüme kadar uzanan toksik etkileri vardır bu süreçte öğrendim.Bir çok makale ve araştırma mevcut bir örneği [URL]http://www.veteriner.org.tr/files/dergi/cilt83sayi2/5.pdf[/URL]

[/QUOTE]

Kuruyunca tekrar neme kavuştuğunda sağlıklı bir biçimde devam eder mi ben de emin olamadım, araştırmak gerek. Tahminim devam edebileceği yönünde, türüne göre. Buzullarda dahi uzun süre saklanıp sonra yaşantılarına devam eden türler mevcut. Sizin sorununuz çözüldü mü Halit Bey?
Aşırı Yosun Kokusu Çözemedim
Eczaneden %70'lik etil alkol çözeltisi alıp onunla fısfıs yaparsanız dezenfekte olacaktır. Laboratuvarda hep bunu kullanırız. Hem alkol uçucu olduğu için, kalıcı bir etki de bırakmaz, suya salınım yaptırmamış olursunuz. Pratik ama etkili bir yöntemdir. Antibiyotik kullanmaktan mümkün mertebe kaçının. Bu sefer antibiyotiğe dirençli bakterilerle karşılaşırsınız (düzgün uygulanmadığı takdirde ki genelde öyledir), bu sefer bakterilerden hiç kurtulamazsınız. [EDIT]Flexa,2018-09-01 16:52:26[/EDIT]
Ph Değerini Ne Kadar Yükseltebiliriz ? (merak)
[QUOTE=bjkalley]Benim örneğimde CO2'nin gitmesi diğer gazların gelmesinden değil, bitki ve yosunların CO2'yi çekmesinden. Hızlı gözatmamda gözden kaçırmadıysam linkte verdiğiniz 2 makale ve 1 tabloda oksijenin artmasıyla pH artması ilişkisine değinilmiyor, bu ilişkiyle ilgili bir çıkarım yapılmıyor.

[/QUOTE]

Demek istediğimi yanlış ifade etmiş olabilirim. Verdiğiniz örnekte CO2 (veya diğer gazların) gitmesi ne kaynaklı olursa olsun, bahsetmek istediğim gidiyor olması. Bir sıvı ele alalım, eğer burada çözünmüş halde CO2 ve O2 bulunuyorsa, O2 eklemeniz takdirinde CO2 konsantrasyonu düşer. Doğrudan bir ilişki zaten yok, fakat NASA'nın verdiğim referansında nehrin farklı bölgelerinde yapılan ölçümlerde DO değerinin değişimi ile pH'ın değişimi verilmiş. İlişkinin doğrudan olduğunu zaten söylemiyor, bahsettiğim gibi dolaylı bir ilişki. Grafiklerde birbirini takip eden korelasyon görülebiliyor.

Bir başka örnek kan damarlarımızda gerçekleşiyor. Aldığımız hava ciğerlere doldukça CO2 satürasyonu düşer, bu da pH'da yükselmeye neden olur. Bu yükseliş de hemoglobinin oksijene olan ilgisini Bohr etkisi sebebiyle artırır. Yani O2'nin doğrudan bir asidik veya bazik kaynak sunmasına gerek yok. Ortamdaki diğer faktörleri dolaylı yoldan değiştirmeye neden olduğu için pH'ı etkileyebiliyor.
Ph Değerini Ne Kadar Yükseltebiliriz ? (merak)
[QUOTE=bjkalley]Oksijen ile pH'ın bildiğim bir ilişkisi yok. pH değerini en fazla 14 yapabilirsiniz. Çamaşır suyu 12 civarında.

Birka günç önce bu konuda yazmıştım, oksijen ve karbondioksitle ilgili yanlış algı var. Bir su hem sıcak hem soğuk olamaz, hem asidik hem bazik olamaz. Asit baz, sıcak soğuk birbirinin zıttı şeyler. O2 ve CO2 ise birbirinin zıttı değil, ikisi de çok olabilir, ikisi de hiç olmayabilir, biri az biri çok olabilir. CO2 çözününce karbonik asit oluşur pH düşer, O2 çözününce "oksijenik baz" gibi bi şey oluşmaz pH artmaz.

Tanganyika'da en yüksek pH'a sahip yerler su yüzeyidir, bunun nedeni bol oksijen değil çok az CO2'dir, bu bölgede bol ışık bol yosun vardır ve CO2 sudan hemen çekildiği için pH yüksektir. Bitkili akvaryumunuzda tüp bitti diyelim, CO2 bitkilerce hızla çekilir ve neredeyese kalmaz. O noktada hava taşı koyarsanız, bol balıklı akvaryumlarda sudan CO2 almak için kullandığınız o kabarcıklarla suya havadaki CO2'yi katmaya başlarsınız :) [/QUOTE]

Aslında sizin de son paragrafta belirttiğiniz gibi dolaylı yoldan bir etkisi var. Suda çözünebilecek gaz miktarı sınırlı olduğundan, O2 ilave etmeniz takdirinde diğer gazları bir nevi dışlamış olursunuz (doymuş olmasa da bu olur). Bu nedenle diğer gazların gitmesi (CO2) gibi, pH seviyesinde dolaylı yoldan değişikliğe neden olabilir.[EDIT]Flexa,2018-08-26 21:43:09[/EDIT]
Araba Aküsü İle Adi Salyangoz Öldürme..
Araba aküsünden kastınız 12V DC bir akü ise, hiçbir işe yaramayacaktır. Suyunuz o elektriği iletmek için yeterli değil, zaten iletirse kısa devre yapar ve akünün patlamasına kadar sebebiyet verebilen risk faktörleri ortaya çıkarır. Tamamen yanlış bir bilgi. Muhtemelen bunu yaptığınız sırada değişen başka faktörler ölmesine neden oluyordur. Dediklerimin doğruluğunu test etmek için bir multimetre probunu suya sokmanız yeterli. Hiçbir şey ölçmeyecektir.[EDIT]Flexa,2018-08-26 18:05:04[/EDIT]
Ph Değerini Ne Kadar Yükseltebiliriz ? (merak)
Merak edip biraz araştırdım. Oksijenin çözünürlüğü elbette sudaki tuzluluk oranı, atmosferik basınç ve sıcaklık gibi birçok faktöre bağlı. Sıcaklık ve basıncı temel alacak olursak, deniz seviyesinde 5-15 mg/L değerlerinde oynama olduğu görülüyor standart bir mevsim boyunca. Cuyahoga nehri bu konuda araştırmalara konu olmuş ve yüzdece 1.5 ile 90 arası bir çözünme oranında pH'ın 6.0 ile 8.0 arasında değiştiği görülmüş. pH değeri düştükçe canlı yaşam da azaldığından, suya takviye yapan oksijen değeri de düşerek bir noktada pH'ın düşmesini durduruyor yani. Elbette bunlar doğada bulanan değerler. Laboratuvar koşullarında çılgınlar gibi çözdürmeniz mümkün.

Referanslar:
https://www.grc.nasa.gov/WWW/k-12/fenlewis/Waterquality.html
https://lakestewardsofmaine.org/wp-content/uploads/2014/01/Maximum-Dissolved-Oxygen-Concentration-Saturation-Table.pdf
https://www.researchgate.net/publication/282914209_The_seasonal_changes_of_the_temperature_pH_and_dissolved_oxygen_in_the_Cuejdel_Lake_Romania[EDIT]Flexa,2018-08-26 17:57:57[/EDIT]
Mikroskop Önerisi
Uygun fiyat kavramı göreceli bir kavram. Ne kadarlık bir fiyat aralığına arıyorsunuz? Bresser'in fiyat/performans açısından oldukça uygun mikroskopları var. Binoresearcher modelini bizzat kullandım, geçtiğimiz aylarda da sattım. Epey tatmin edici bir üründür, tavsiye ederim.
Mountainscape 140l
Elinize sağlık, harika bir kurulum olmuş. Manado'da çöpçülerin bitkileri sökmesi sorununu ben de yaşıyorum (sanırım ben de çıkaracağım). Epey kalın bir manado katmanı olmasına rağmen zamanla çıkarabiliyorlar. Baş etmesi güç. Sert köklü bitkilerde midye kırığı-manado karışımı uyguladım. O tarafta sorun yaşamıyorum.
Pul Yem İle Bakteri Oluşurmu ?
İyi hazırlanmış bakteri kültürleri (laboratuvar ortamında hazırladıklarımızdan bahsediyorum), 1-3 gün arasında sonuç verir ki bunlar bakteriye özel en iyi koşullarda elde edilen değerlerdir. Yani 4-5 günde akvaryumdaki bakteri dengesinin oturmasını beklemeyin ki sizde birçok tür olacağından çatışmalar olacaktır. Biraz zaman tanımak gerek.
Cama Kireç Yapışmasını Önlemek
[QUOTE=Kınayu]Yok Volkan BSc Astrofizik bey daha kireç olmadan önlem amaçlı veya oluşumu engelleyici Manyetik kireç önleyiciler.
Varmış veya biliyormuş gibi ifadede bulundu . Bende onu merak ettim bizde öğrenelim diye [:)]

Bu arada attığın kişi ve konuyu inceliyorum Tskr [:iyi:][/QUOTE]

Merhaba,

BSc Astrofiziğin adım olmadığını belirtmek isterim, hiç olmadı nickim Flexa ile hitap edebilirseniz sevinirim. Manyetik kireç önleyiciyi bilseydim, burada bu soruyu sormazdım takdir edersiniz ki. Yine buradaki başka bir başlıkta yorum olarak gördüm ve merak edip bilenler var mı diye sormak istedim. Google'da arattığınızda bir takım ürünler çıkıyor, fakat akvaryum için uygulamasını görmedim.

Önlem vardır veya yoktur, varsa nedir, merak ettiğim buydu. Gerekli cevapları aldım, teşekkürler.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 463 Online Kullanıcı, 252 Üye

Online Kullanıcılar

emre12ozkan, muzaffer_81, ozanarikazan, Kınayu, Speedy, knnynr, Omt, Ogulcan96, GIDDI, koclar, TheHobi, fretchord, sgu, yorgunsair, bbigec, basketbol6, Taner 5243, Tbatu40, Ejder Günaydın, yusuf-konca, tanerberkgulec, zorluerhakan, Tebery, osman-01, MahmutHoca, erdem73, frthakan, selahattinfidan, gyunda, salihNARCI03, sina cen, rdroo, Vatay, Noyes, gokhan0322, Mderhan, icelebi, aykome, ademakci, Gokhanantalya07, mya_34, braweheart, BahadirOnr, SuleymanKarakaya, jaloreef, mgkbrn, oscarus, dınay, keremmina11, serkanungoren, truva, Ferhat Özarslan, rızaa09, ozgurcee, Aşk-ı semek, Batuhan777, Carl, flagellum, MiSoSiKiaN, xmalawix, Belcore, ozan_bolat, reco, ferhat, KubilayK, erman212, muratantalya007, kedimi7im, darkaura, aXarayli, muratdeg, ubaykoc, karavezir, yusufelim088, Splendor, meydey_d2, ProScotch, DeadPooL, umtbra, Neothauma, otuzkilo, Eflatun61, mehmetaydin, AYAŞLI, secaflex, potassion, ozhanpolat, sertaca, hasancn, Adamec, Hawks, atatolga, ertuğrulxmanx, LastheWampire, FerhatKaya, canrsln, BerHatS, AKINNN, exfish, Emre Çakın, levent07, t-bar, necmeddin, hazar1, hakanemel, Mehmetpoad, faruk7481, ARMONYS, cetin77, Erti0607, ekmbr, aniltuncer, barxbull, AHZ, sefo, ismail U., cengizozcan, arconim, mahmut1905, atillasulun, pathfinder, alimesut, bybarbaros, sbilgic82, BALIK, BehcetKurtulus, mrtmct58, Street Parrot, bkEmre, Toprak74, kaizerdar, -RBG-, ShAdOw, simsiyah35, stormare, AtlasPoyraz, ngokkaya, Gtanriyakul, AzmiKibar, mutlubalik, brkygt, durukan1905, TheLast, efe2010, Mehmet0011, Muratrasim, Oğuzhan_ÇEPNİ, ramiz34, fatihkkl, mehmet96, idiopatik, tusege, Mrrtt, ironself, Serkan BUZCU, brigantes, UfukHoca, Serkanhan, emrekoray, akyamaner, Rahman Ç, Merakli, yunusincekara, wolverin, tugix, Mrtypc26, Exedra, muratlart, Aslanserdarkepez, RoIF, alperemrecakir, KeremUlaş, muratchef, AmazonDream, casus14, Esenoğlu, mvs21, emre 80, Dark65, Clear, ercan48, sahin71, Hasanahshsjh, vedat79, Wphiree, FurkanYnk, alpeen666, bjk_fightclub, sinanyas, dyermaker, ChannaGachua, Abacus, fikret71, anıl_325, Huseyinkuscu, Unreal55, evilways, uniquem, amuratozdal, Mehmet KAPTAN, onur_0606, Seghri, Saltiga, EXAGON, mert2573, izzettanju, umitbgoksel, Serbye, Emre GÜLÜMSER, Emek, Serdaraktas06, sensey, Recep Karip, Berkaenn, H.Ocal, Chosen, Conqueror__, aquascapeworld, nzm06, cuce__vatoz, Morfiss, avsarm06, atakanfb, onur keçeci, viper_78, erten, Metal06, HardScape, radyasyon35, fatoyano, 53gfb, KİNG32, Bsgeh, yasarcannn, anchor, anestod, seran06, byyilmaz, emreeeuslu, Adil Aslan, bilentungul, yigitmstt, Zeusfaber2019, loyal28, nanomd, HobiciBalıkçı, LEWO_1453, cagdas_0606, bugra_81, Erdemerol23, Tanganyika_3587, Bekir06, mustafatercan,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.