ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
yavuz37
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
7
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Mayıs 2019 00:40
Son Ziyaret:
02 Mayıs 2020 15:11
Toplam Mesaj:
6 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
2 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
yavuz
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Van
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

yavuz

SON 6 MESAJI

1 Yılın Sonunda Bitkili Akvaryum Kurulumu
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/215192/270420202049241.jpg[/IMG]

Güncelleme 27.04.2020
Biraz temizlik yapayım derken fazla dağıttım sanırım. Bitki gelişimleri yavaş şekilde devam ediyor. Bu durumdan şimdilik memnunum. Bir süre daha böyle devam edip tecrübe sahibi olduktan sonra power ledi 72w yapacağım sonrasında da co2 sisteme geçeceğim inşallah.
1 Yılın Sonunda Bitkili Akvaryum Kurulumu
Ölçüler: 120×45×50 (15cm yan sump)

Canlı Türleri: L144 mavigöz vatoz. Full red Lepistes. Helena. Blody marry karides. Numunelik Neon Tetra. Tatlı su midyesi.

Bitki Türleri: Tilki kuyruğu. Çınar. Moss. Elodea. Adını bilmediğim birkaç bitki daha.

Tankın Yaşı: Ocak 2020

Filtrasyon ve Işıklandırma: 36w power led armatür (forumda araştırmalarım sonucu en düşük seviyede başladım ilerde 72watt a çıkaracağım.)
Isıtıcı: 200w - Sump motoru: eheim compact on 1000L/H

Tasarım ve Dekorasyon: Hindistan cevizi. Yati kökü. Lav kayası.

Taban malzemesi: Altta lav kırığı üstte siyah bazalt kum.

Merhabalar. yaklaşık 1 yıl önce foruma kuracağım akvaryum için yardım ve fikir önerisi için konu açmıştım. ancak bitirebildim. öncelikle forumdaki ÜYELERE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. bu forum sayesinde birçok şey öğrendim. forumda aktif değildim sadece geçmiş konuları okuyarak herşeyi kendim yaptım. illaki hatalarda oldu, kayıplar oldu. nematod, iç parazit, beyaz benek hastalıkkarıyla uğraşıyorum. severek hevesle uzunca süre emek verdikten sonra bu hastalıklar gerçekten can sıkıcı. haftada bir 70 litre su değişimi yapıyorum. flagly, sitraks, nilveem denedim biraz iyileşiyorlar sonra yine başlıyor. Isı sabit 26 derece. Doğal bir ortam kurmaya çalıştım ama bir kaç defa bozuldu. bunları da yavaş yavaş çözeceğim inşallah. olumlu olumsuz düşünceleriniz ve fikirleriniz benim için çok yardımcı olacaktır. şimdiden teşekkürler.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/215192/190320202225171.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/215192/190320202225301.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/215192/190320202225411.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/215192/190320202225471.jpg[/IMG]

BİTKİLİ AKVARYUM KURULUMU
[VID]https://www.youtube.com/watch?v=j0aTDEHSWLY[/VID]
AKVARYUM POWER LED ARMATÜR YAPIMI (DIY)
[VID]https://www.youtube.com/watch?v=sAjm1czsins[/VID]
AKVARYUMA HİNDİSTAN CEVİZİNDEN YUVA YAPIMI
[VID]https://www.youtube.com/watch?v=szYAhUwxuRI[/VID]
AHŞAP TV ÜNİTESİ AKVARYUM KİTAPLIK
[VID]https://www.youtube.com/watch?v=_pjHzFerDTA[/VID]
[EDIT]yavuz37,2020-03-19 23:12:48[/EDIT]
Yeni Akvaryum. Bilgi Ve Tavsiyeye Ihtiyacim Var
Merhabalar demir profilden sehpayi yaptırdım aylardır kenarda beklemek zorunda kaldı malesef. Tv ünitesi şeklinde ahşap kaplamasını yaptım. Sıra geldi akvaryumu yapmaya.
120x45x50(yükseklik) akvaryum yapacağım sol tarafa 15 cm lik yan sump planlıyorum. Su giriş deliğini 5x5 cm düşünüyorum. Akvaryum 8 mm camdan sump ise 6 veya 4 mm camdan kestirip kendim yapacağım.
1- akvaryumdaki üst kayıt kuşak kısmını sumpta bitirsem olur mu. Sumpin üstüne kayıt kuşak gelmeyecek şekilde?
2- şaşırtma kısmına isitici koymanın bir zararı var mı?
3- bu ölçülerde bi sumpta sorunsuz çalışması için aradaki bölmelerin alttan ve üstten boşluğunu kaç cm ayarlamalıyım?
4- sump derinliği 15 cm az ise 20 cm de yapabilirim?
5- buhar camını direk kayıt kuşak üstüne bıraksam olur mu yoksa yine camlardan sürgü yapmam gerekir mi?
6- camlarda her bir kenar için 1 mm silikon payı bırakmayı düşünüyorum yeterli mi?
7- düşük bitkili akvaryum icin power led düşünüyorum. Sump hariç akvaryum 236 litre oluyor. Kum vb malzemeleri de çıkınca 200 litre bile ancak kalir diye düşünüyorum. 36w power led hesapladım. 23 soguk beyaz, 9 deep red, 4 royal blue. Bu karışım yeterli olur mu? Tek 531 asl profil üzerine iki sıra dizmeye çalışacağım. 100 cm olacak? Led driver hesabını yapamadım. Yardımcı olur musunuz? Ilanlarda baktım ama telefonda bulamadım bu degere yakin satan arkadaslardab ikinci el de alabilirim power led armatur icin.

Farklı fikir ve önerilere açığım biraz uzun oldu kusura bakmayın şimdiden teşekkürler.

Sump çizimini resim olarak eklemeye çalıştım. Eksik veya fazla olarak fikirlerinizi söylerseniz sevinirim. Kafa motoru eheim compact on 1000 aldım. 10 cm olan bölüme sorunsuz sığıyor.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/215192/201120192057341.jpg[/IMG]
Yeni Akvaryum. Bilgi Ve Tavsiyeye Ihtiyacim Var
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Bahsettiğiniz konuları tekrar araştırarak yazmak istedim. Kurulum için bakteri kültürü alıp dediginiz gibi yapacağım. Bugün demir profil sehpanın siparişini verdim. Önümüzdeki hafta camları da kestirip bütün malzemelerin siparişini vermeyi düşünüyorum. Led konularını baya okudum yapabilirmiyim bilmiyorum ama power led yapmayı düşünüyorum. 300×0.15= 45 led çıkıyor basit bitkili akvaryum için. Bu kadar led için soğutucu alüminyum profil ve soğutma fani gerekiyor mu? El becerim var fakat elektrik konusunda hesaplamalar, wat, lümen vb. konularda hiç bilgim yok. Yanlış birşey yapıp evi de yakmak istemiyorum.
Yeni Akvaryum. Bilgi Ve Tavsiyeye Ihtiyacim Var
Merhabalar. Akvaryum hobisine yeni başlıyorum ve bilgisizce gidip akvaryumcuda kandirildiktan sonra herşeyi kendim kurmaya karar verdim. Low tech bitkili bir akvaryum kuracağım ve sizlerden her türlü bilgi ve tavsiyeye açığım.
Öncelikle akvaryum ölçüsü 120x50x50 ebatlarında 8 mm camdan kayıtlı kuşaklı buhar camlı düşünüyorum. 300 litre ama kum vb. derken 250 litre ancak kalir diye tahmin ediyorum. Akvaryumu demir iskelet üzerine ahşap kaplama yaparak TV ünitesi şeklinde yapacağım. 3x3 cm demir profilden iskelet yapılacak. Akvaryumu da mavi sert strafor üzerine oturtacağım.

Bitki olarak bi kısmına cabomba bir kısmına da zemine christmas moss düşünüyorum. Kum olarak da siyah bazalt kum düşünüyorum. Daha uygun fiyata Kum tavsiyelerine açığım tercihim siyah renk kısmen kumun da görünmesini istiyorum.

Canlı olarak:
Full Red Lepistes (özellikle kırmızı göz)
Mavi karides
Helena
Cüce vatoz
Çöpçü

Amacım doğal bir ortam ve döngü oluşturmaya çalışmak canlı türlerini ona göre seçmeye çalıştım. Bu listede ihtiyaç olmayan canlı varsa çıkarabilirim veya ihtiyaç olanı ekleyebilirim. Tamamen doğal ortamlarında kendi başlarına üremelerini istiyorum. Yavruluk vb. şekilde müdahale etmeyeceğim.

200 wat ısıtıcı kullanacağım. Lifetech 835 1000 litre/saat olan dış filtre düşünüyorum. Yapmışken iyisi olsun istiyoruz ama nedense bütçe hep kısıtlı :)

1- Aydınlatma konusunu hala çözemedim. İnternette 1 metrelik adaptorlu uygun ledler var. Bu ledlerle verim alabilir miyim kullanan kisileri forumda bulamadım ama satılan sitede yorumlar olumlu.

2- Akvaryum buhar camıyla üst ahşap kapak arasına kaç cm boşluk bırakmalıyım ilerde ışıklandırma için farklı sistemleri de denemek zorunda olursam diye Bu bilgiye ihtiyacım var.

3- Yaşadığım yerde musluk suyu çok kirecli. Evdeki arıtma cihazindan su kullanacağım. Bu suyu hazırlamak için sadece bakteri kültürü alsam yeterli mi.

Alacağım her türlü malzeme için marka önerisine açığım. Bütçemi çok zorlamadan uygun fiyatlarla birşeyler yapmak istiyorum. Malzemelerin büyük bir kısmını toplu olarak alacağım için şimdiden aklımdaki soruları çözmeye çalışıyorum bilgi ve yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Aşama aşama herşeyi burdan paylaşacağım. Yanlış yaptığım yerlerde beni uyarirsaniz çok sevinirim.
[EDIT]yavuz37,2019-05-08 23:13:48[/EDIT]
Yeni Gelenler Buradan Merhaba Desin
Merhabalar. Çocukluktan beri merakım olan bu hobiye başlamak istedim. sıfır bilgiyle akvaryumcuya gidip 5 litrelik bir akvaryuma lepistes vatoz ve çöpçü kombini yapıp (toplamda 6 balik) bana satan akvaryumcu sayesinde kötü bir başlangıç yaşadık. Malesef bilgim olmadığını gereken herşeyi açıklamasını soyledigim halde, almak istediğim boyuttaki akvaryuma bir tane japon balığı vermek yerine çeşit ve malzeme satmak için beni kandıran sonra da balıkların birer birer ölmesiyle sonuçlanan bir kötü olay yaşadım. Ondan sonrada sürekli bu sitede araştırmalar yaptım. Bu sefer tamamen araştırarak akvaryumu dahi kendim yaparak bitkili bir akvaryum yapmak istiyorum. Konu açabilirsem kafama takılan bazı soruları sormak istiyorum. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 439 Online Kullanıcı, 239 Üye

Online Kullanıcılar

alpburakozbay, Sozriko, Samettkeskin, mavidiyarkentli, iskender türk, yusufçeşme, omursari89, eyegin, BuRAK, darkaura, menesc, FidesArtemia, mrcnnn, Ercngrr, aktugsedat, Mertcan22, TheHobi, de4b5, ceyh, madenci67, Nötr10, stranger592, santral, YesilGremlin, ynsmre, 06tuna34, Sahin42, muratyarici, mehmetsoydan, MiSoSiKiaN, ismailtel, hermiş, aquay, oblomov, oktaykocak, Bigvaryum, Acemi_34, hobihaneonline, Engineer17, Emincan, wmelontr, ozdoganmehmet, Yusuf Serhat Er, SalihNarci, kenanhalil, Paimei, tolgaerol55, sduru35, mustafasen, MysticArts, dusumsel, vtuci, sariefe, GETz READY, macakaloz, Koksal Gurkan, Kınayu, SercanOzturk, BoraBerkol, rhn35, fretchord, anilagokay, tucikosan, hurricane29, mahmut1905, basketbol6, mereny, kadiryilmaz, isa.uysal, volkan45, twinsoul, BURAK15, ozgurrrrr, İnsect, cankuto, Sevdali, TugayKrmn, Harbiyeli, serhan07, muratgurer, TolgahanA, KadirSpmz, mustafaozen2, OKIRATLI, gokberkgonenc, FerKan, Cokoksen, Rudas, Elazığlı cihan, diaslayt, Bonzi, rccol, ibom, KUZEY1, rLyLmZ, leovo, eneskilic34, Mikail Erdoğan, sedaterdem, Aspet, Muslum2963, Koç Fatih, telat34, krib, kalsedon, MurathanM, slymn37, berkinank, Yunus_Krgl, dejavoo, Ulast, ozmen34, Engin BOZKURT, osman-01, scorpion26, SedatC, lebowskia, cmcrae, Samoo, DeviLLe, soliter83, sempatik73, kadirik, Sisyphos, Wiserion, Speedy, mehmetali_es, Naturality00, musanpa, can.can, UnalCevahir, veisveis, yusufmbw, Yusufderin, czafer58, Screamtx, mustafa0637, muratabi54, harunygt34, VikingSeras, ÖzcanÖzkan, BadgeR, Quersian, ANUBIS_35, optimus1, lemur, mcaglaroglu, serdar131977, kaptanoguz, dınay, WaveRider, TSevil, cankurt, onurozgen, Ulvi Özuğur, safaguler, chaitikan, Mvlt03, İlyascitak, ukilavuz, nihat aslan, Hobilenyum, Çetin1806, hakki.karali, Batuhan777, Semih1976, Premiumfish, Umit2003, ngerekli, Delta Hoby, Bleakeys, Terapii, gürkanbey, hsntarik, ternapi, bocco, tosbag, abunil, PetitPrince, Elias, i_gulistan, Serkanjb, kemosentez, madrugada, goldfishlove, wraptolga, ffatihh16, roline, hayaLkahvesi, OnurEGR, nuhkocak, SmallCandyThing, hamza irgi, TUFSEV, tqer05, Hakan Çapcıoğlu, eppinger, rifai, RoIF, icimli87, karavezir, Nursun, B.Mustafa, Erol0660, Gokberkates, esensml, reano, Altispinoza, schizophrenic, mhmtks, tiger, MEGALODON34, Discusss78, Erhanyagiz, Splendor, Selim1905, denizulucutsoy, kosovali3410, ALTEMUR, Mehmetcvdr, karabacakriza, Serdariekrem, 8ulut, Mindscape, H.e.k, IrfanAlm, Kadir5834, harunoztu, selahattinfidan, mustafaolgun, Brsk, TropLine, ferdisahin, Ghetto, obcan, iaksoy80, Mhurt1, Gizemkübra, batuhan_24, HarunYldrm,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.