ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
nightsoldier
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
33
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
14 Eylül 2021 06:16
Son Ziyaret:
24 Kasım 2021 14:22
Toplam Mesaj:
43 [0.51 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
43 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
C S
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

C S

SON 10 MESAJI

Japon Akvaryumu Tasarım Önerisi
Ben kendi akvaryumumda reeflowersın whitesand adlı kumundan kullandım. Çok ince kum olursa dip çekimi de zor olur. Bu kumun inceliği tam kararında. Tetra gc 30 ile kumları hortuma ulaşmadan kaldırabiliyorum ve temizliği yapabiliyorum.
Goldfish 125*50*50
Akvaryum harika olacak. Naçizane bir tavsiye vermek istiyorum;
Malum japon balıkları suyu çok kirleten ve aynı zamanda çok fazla havaya ihtiyaç duyan hayvanlar. Ayrıca, gözlemlediğim kadarıyla hafifi akıntıyı çok seviyorlar. Bu anlamda 350 litreyi döndürebilecek bir iç filtre bulmak zor olsa da en azından eheim 2012 , fluval u4 gibi bir iç filtre temin etmenizi öneririm.

Kendi akvaryumumda dış üniteyi iç filtre ve biolife c100 ile destekledim ve faydasını gördüm. C 100, hem filtrelemeye fayda sağlıyor hem de suya oksijeni hava kabarcığı yaratmadan sünger vasıtasıyla veriyor. Ayrıca suyun berraklığına da katkı sağlıyor.

Japon balıkları için filtrasyon çok önemli. Forumda bazı arkadaşlar dış filtre, iç filtre ve hava taşı üçlüsünün her zaman bir arada kullanılmasını tavsiye ediyorlar. Ki ben de buna naçizane katılıyorum. Size de önerim bu şekilde olacaktır.
Sessiz Askı Filtre Tavsiyesi
[QUOTE=mburakag]

İlginiz için çok teşekkür ederim. Zaman ayırıp güzelce açıklama yapmışsınız. Ellerinize sağlık.

[/QUOTE]
Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. [:)]
Hava Motorları Hakkında
Kullandığınız hava taşı nasıl? Belki gözenekleri dolmuştur. Normalde tetra güçlüdür. Teknoloji şans işi derler, 1000 tlye telefon alırsınız 7 yıl kullanırsınız, 22.000 tlye piyasada yer etmiş ve kalitesi normalin üstünde olduğu bilinen bir model alırsınız, 1 ayda ana kartı yakar. Önemli olan garanti desteği. İade edip üst modelini alabilirsiniz bence de . Hem çift çıkışınız olur, hem de ileriye dönük olarak akvaryumu büyütürseniz, elinizde en azından hava motorunuz hazır olur.
Japon Akvaryumu Kum Seçimi
Eheimin 2010 modelini uzunca bir süredir kullanıyorum. Bu modelin kafasını ayarlayabilsek de debisi fazla geliyor. Ben de debiyi düşürmek için pervanenin bulunduğu yere elyaf koydum, şimdi daha iyi. Ancak iç filtrenin yanına dış filtre edinirseniz, balıklarınız çok sağlıklı olur. Forumda da profesyonel akvarist arkadaşlar hava taşı, iç ve dış filtrenin mutlaka tankta bulunması gerektiğini söylüyorlar. Hepsinin görevi farklı.

Balıklarınızın maaşallahı var. [:nazar:]
Sessiz Askı Filtre Tavsiyesi
Xl pro 500 mini tavsiye ederim. Oldukça sessiz bir ünite, üstelik debisini de ayarlayabiliyorsunuz. Xlpro’nun mini 230 modeli de var, ona da bakabilirsiniz. Şu aralar epey uygun fiyatları.

Ancak xl pro 500, debisini ayarlayabilmeniz ve kasetleri de 230 dan daha büyük olduğu için içine daha fazla filtre malzemesi alabiliyor olması hasebiyle tercih edilmesi gereken bir model bana göre. Havasını boşaltması birkaç gün sürebiliyor ama içinde hava bittiğinde, motorun sesini anlamak için resmen kulağınızı dayamanız lazım. Zaten kutusunda da ses konusunda özel olarak çalışıldığı yazıyor.

İyi forumlar dilerim.
Akvaryum Suyu Hep Sarı
Doğal olmayan tüm dekorları çıkarmanızda fayda var. İç sump nasıl yapılır bilemiyorum, bu konuda uzman arkadaşlar yol gösterecektir ama bana kalırsa dış filtre acilen eklenmesi gerekiyor. Bu şekilde bir sump hiç görmedim. Mutlaka bir yerinde bir yanlışlık var.

Sunsun 602 dış filtre konusunda iyi olduğu söyleniyor. 240 liraya bulmak mümkün. Yeni modelini de 300 e bulmak mümkün. Yine askı dış filtre de çözüm, ancak bu akvaryuma filtre anlamında acil müdahale şart.

Dış filtre malzemelerinde de sera sporax ve bioball gibi kaliteli malzemeler tercih edilmeli. Yine seachem firmasının güzel çözümleri var.

İç filtreniz yeterli, eğer yoksa hava taşı ve motoru ile de tank desteklenmeli. Zira japon balıkları hem çok hava ister hem çok dışkılarlar.

İyi forumlar dilerim.
Jbl Novostation Yemleme Yüzüğü Tanıtımı
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232362/101120211025121.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232362/101120211025151.jpg[/IMG]

Merhabalar; böyle bir ürün ile ilgili forumda herhangi bir başlık bulamadığım için tanıtım başlığı açma ve sizi bu yemleme aparatı hakkında bilgilendirme gereksinimi duydum.

Öncelikle bu ürün balıkların yemlenmesine yardımcı olmak için ve dahası yemin akvaryuma dağılmasını önlemek için tasarlanmış.

Peki böyle bir ürüne neden ihtiyaç duydum ?
Nispeten Küçük bir akvaryum sahibi olarak, (50 litre ) yemin dağılması su değerlerimi çabuk etkilemekteydi. Özellikle pul Yemler hemen dağılıyor ve akvaryumun her noktasında gezinmeye başlıyordu. Granül ve stick tabir edilen yemler ise akvaryum kenarına sıkışıyor ve japon balıkları bu yemlere ulaşamıyorlardı.

Peki neden JBL?
Bu sorunun çözümü için hangi yemleme aparatını almam gerektiği konusunda araştırma yaparken, piyasada 10 lira ile 80 lira arasında değişen çözümler gördüm. Bazı çözümler, otomatik yemleme makineleri ile uyumluyken, bazıları ( özellikle ucuz olanları ) yüzeyde sabit kalıyor, akıntı ile gezinmiyordu. Bazılarında yemlerin akıntıyla yüzükten dışarı çıkması gibi şikayetlerin var olduğunu öğrendim. Bunun yanında, ucuz olanların ağız kısımları dardı. Bu kapsamda JBL dikkatimi çekti. Jbl’in bu yemleme yüzüğü, hem yüzeyde gezinebiliyor, ağız kısmı geniş ve su buharlaşsa bile belli bir miktar aşağı oynama payı vardı. Bu sayede su miktarı azalsa bile yüzük su üstünde kalmaya devam edebilecekti. Bu da benimki gibi üstü açık akvaryum sahipleri için güzel bir özellik. Benim isteğim su ağzı nispeten geniş olsun, atılan yem dağılmadan kalabilsin, buharlaşan su nedeniyle yüzük akvaryum dışında kalmasın, görevini yapsın şeklindeydi . Tüm bu nedenlerle, Jbl Novostation adlı bu yemleme aparatını, Fiyatını da nispeten uygun bulunca (41₺) akakçe üzerinden sipariş ettim.

Buraya ufak bir not ekleyeyim, bu tip ürünlerin en iyisinin eheimin ürettiği yemleme istasyonu olduğu söyleniyor, ancak onun fiyatı hem 100₺ civarında hem de büyük akvaryumlar için tasarlanmış. Ancak Eheimin ürettiği otomatik yemleme makineleri ile de uyumlu olması başka bir artısı tabi. Bütçesi ve akvaryumu uygun olan arkadaşlar, Eheimin çözümüne de bakabilirler

Gelelim kullanımına;
Kutusunda kullanım tavsiyesi var. Resimlerden de göreceğiniz üzere vantuzu su içinde kalacak şekilde cama yapıştırıyorsunuz, işiniz bitiyor. Zaten her şey önceden hazır şekilde kutudan çıkıyor. Öncelikle pul yemle başladım yemlemeye. Pul yem yüzüğü tamamen doldurdu, yem suya doyup süzüldüğünde ( bu arada tropical goldfish flakes kullanıyorum pul yem olarak) balıklar yemi farketti ve saldırarak bitirdiler anında. Yemin kalanları ise ürünün içinde durmaya devam ettiği için, kafalarını sokup yemi elektrik süpürgesi edasıyla içlerine çektiler.

Akşam ise Sera goldy stick yem verdim. Bu yemin en uğraştırıcı yanı, yukarıda da bahsettiğim gibi akvaryum çeperine sıkışıp kalmasıydı. Yüzüğe bir miktar bu yemden koydum. Akıntı nedeniyle herhangi bir sorun yaşamadım , balıklar hemen geldiler ve afiyetle yediler yemi. Yemler balıkların hamleleri sırasında hiçbir şekilde yemleme aparatının dışına çıkmadılar.

Kullanırken şunu da farkettim:
Bu ürünün tasarımında bir şeye dikkat etmiş JBL, o da şu; yüzük, üstten dar, alttan daha geniş. Ağız kısmı da geniş ve etli olduğundan yemlerin akvaryuma dağılma ihtimali ortadan kalkmış. Dahası akıntıdan dolayı ürünün aşırı sallanmasının da yine bu sayede önüne geçilmiş.

Sonuç olarak, balıkların yemlenmesine yardımcı olmak ve yemin akvaryuma dağılmasını önlemek için tasarlanan bu ürünü gönül rahatlığı ile tavsiye ederim. Piyasada çeşitli fşyat aralığında çeşitli çözümler var ancak ucuzlar pek işe yaramaz gibi geldi bana. Bu tip ürünlerin en iyisinin de Eheim olduğunu gördüm. Jbl bu anlamda fiyat performans açısından iyi bir iş ortaya koymuş gibi görünüyor.

Destek ve mesajlarınız için şimdiden teşekkür eder, iyi forumlar dilerim.
Akvaryum Motoru
Tetra Aps 50 alabilirsiniz, T boru ile motordan gelen havayı da ayırmanız mümkün. 50 litrede çift çıkışlılar fazla gelecektir diye düşünüyorum zira bende öyle oldu. Yine de hava fazla gelirse meç vana alırsanız, sorununuz kalmaz. Ancak aps 50, küçük akvaryumlar için tasarlandığından hava tam istenilen gibi verilmekte. Bu anlamda 50 litreye ancak yeterli gelecektir.

İç filtreler bu ebatta fazla akıntıya sebep oluyor, bu nedenle balıklar yoruluyor. En düşüğünü alsanız hem tüketim hem de temizlikte yetersiz kalırlar. Benim size tavsiyem yine tetra markasının filterjet 400ü olur. Bu pipo ve iç filtre karışımı bir tasarıma sahip ve motorun hava akış ucundaki aparat sayesinde tanktaki sirkülasyonu en az seviyeye indirmek mümkün. Fiyatları da şu aralar 100₺ civarına düşmüş durumda. Tabi bu dediğim hali hazırda iç filtreniz yoksa geçerli. Varsa ve memnunsanız, tetra aps 50 halen geçerli bir seçenek olarak durmaktadır.

Kendi kullandığım tankta hava motoruna bağlı biolife c100 , xl pro askı dış filtre ve eheim pick up 2010 var. Bu kadar filtreyi 50 litrelik tankta neden kullanıyorsunuz derseniz, okuduğum makalelerde iç ve dış filtrenin kesinlikle tanktan eksik edilmemesi gerektiği yazıyordu. C100de hava taşı mantığı ile duruyor. Ancak 2010 u elden çıkarıp tetra filterjet 400 e geçme niyetim var. Zira iç filtrem, fasılalı çalışsa bile su içinde çok fazla sirkulasyona neden oluyor. Debiyi ayarlayabiliyorum ama en kısık ayarı bile akvaryuma fazla gelmekte. Debiyi istenilen seviyeye düşüremezsem, 7 yıllık arkadaş ile yollarımı ayırmak zorunda kalacağım mecburen.
Filtre Tavsiyem
Suyumda gri bulutumsu bir tabakayı bir türlü yok edemediğimden c100’ü de 35 ₺ye bulmam neticesinde aiparişini verdim. Tetra aps 50 ile 50 litrelik bir akvaryumda pipo filtre mantığı ile kullanıyorum. Bahsettiği gibi suyu berraklaştırıyor. Ancak suya oksijen verme konusunda verdiği sözü tutamadı. Japon balıkları hep yüzeyde kalmaya başladı, iç filtre ile desteklemek zorunda kaldım tankı.
1 aydır takılı olan akvaryumda koku olmadı, sünger henüz taşmadı ama taşacağını da sanmıyorum zira aps 50 güçlü bir motor değil. Kutudan çıkan Ürün anlatım belgesinde en az 5 wattlık bir motor kullanın diyor ama c100 küçük akvaryumlar için tasarlanmış bir sünger, dolayısıyla bu tanka uygun motora göre uygun üretilmeliydi diye düşünüyorum. Sünger kalın geldiği için akvaryuma oksijen veremiyor yeterince. (Bu arada balıklarım japon)

Dip çekimi işini yok etmesi imkansız. Dip çekimi yapılması şart,şart,şart. Zira bu su değerlerinin korunması bir yana, balıkların enerjisini bile olumlu yönde etkileyen bir etken. O yüzden “bu ürünümüzü tercih edin, dip çekimini unutun” şeklinde bir yaklaşım, tüketiciyi yanıltmaktadır.

Forumda bir makale var, iç filtrenin gerekliliği konusunda. Yani standart bir tankta, hava taşı,iç ve dış filtre olmalı diyordu makale. Zira hepsinin işlevi farklıymış ve bende buna katılıyorum. Sadece iç filtrem akvaryuma fazla geldiği için aralıklı çalışıyor,ancak gelinen noktada tankımdan memnunum.

Sonuç olarak c100, pipo filtrenin biraz geliştirilmiş hali. Bence kaliteli bir iç ve dış filtreniz varsa, güçlü motorunuz varsa hava taşı mantığı ile kullanılabilir. Hiç olmazsa hem filtrasyona hem de bakteri kültürüne olumlu etki yaratır. Ancak bahsedildiği kadar da abartılacak bir sonuç vermiyor diye düşünüyorum. İç filtre modellerini bilmiyorum,ancak c100 bu şekilde bir sonuç verdi. Tavsiye ederim, ancak salt bu filtreyi akvaryuma emanet etmeyin. Beta akvaryumlarında belki tek başına yeterli olur, japon balığı gibi aşırı hava isteyen akvaryumlarda mutlaka iç filtrelerle desteklenmesi gerek. Zira dış ve iç filtre zaten bir akvaryumda olmazsa olmaz ekipmanlar. Bunlar tartışmaya bile açık değiller okuduğum ve profesyonel akvaristlerden izlediğim kadarıyla. Ancak bunun yanına yukarıda belirttiğim gibi hava taşı mantığı ile bu tip bir ürün eklenebilir.
İyi forumlar dilerim.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 294 Online Kullanıcı, 160 Üye

Online Kullanıcılar

Ch€rry, HarunYILDIRIM, quat, yasinenes, veloci, fthsnl, ahmedfeyzi, Emr35, Aykut nouma, voyager_71, VsfAkn, erdakylc, Shateiel, PlecoTown, Angelguy, Ercngrr, ForTheHorde, bpamuk92, kavgacisiyam2021, smithiseek, _x_E_M_I_R_x_, free2play, ApistoAqua, mfcmfc, HobiKlander, Mehmet.Golge, Rmert, Quaan, sckaraoglu, mcetindas, MiSoSiKiaN, ykpslck, Kemal.Gul, engin045, Demirsoy, Sütçü, BoraBerkol, Kaos, İsmail YILDIRIM, Kınayu, krib, Vural06, Doganksll, Eyuboglu, halimcanyazar, Yns41, B U N D Y, bracewalk, Kaptan Nemo, husnu58, Tormintor, rccol, blueWORLD, Alper07, UmutHalac, onur887, ibrahimkilich, kdrackgz, oguzhan06077, Sinan780, lizuferum, egeltar, ikola, G.S.İ, Akyuvaryum, BurtayTugayARTAR, Canopolos, serotonin, lebowskia, Baranmeng, cenkistan, Celal Şahin, Adeern52, alfonso_32, Bysam, rikifat, karahantolga, Mesut.39, OrcunAltun, stormare, rasit2009, Serhat190909, miralp, flowerhrn, harunharun, cstar12, burakoztirpan, soner322, alecozan, muratdeg, Dextran, Alperen Kuş, Bestfix, adige42, marasliozkan, SinanBulut, CoskunKarakaya, Ghetto, AmanoAriyorum, JUMBO, hll_aquascaping, umutakyol19, OKIRATLI, lojistisyen, KENT, Blue_Dream, Osmn5734, Slanq, AmazonDream, Esat semih, Murat Rıza, Yas400, fth0507, Ahmettttt, Ram_aquascape, Cengizhan06, etotek, teksas_tombiks, HugoSanchez, UnknownAquarist, DiscusTurk, Uerakman, Elfdmr, SemihSarısoy, Hasantahsin, Bahadire, Tuffi, Arkhe, Antler, akvaristcio, bytrmrt, MrBdk, fevzi1, Sahinn, Urasınşekeri, xexecc, agbaglama, BabelFish, madenci67, Barsans, Aqua Discovery, Mehmetskl, calcite, azzura26, onderba, Hakan Çoraoğlu, Barbossa16, iesiringu81, Oguzhank, emiir, idiopatik, CevdetSERBEST, voodoo_83, yusuf21, Kurama, irmakbilal, alpkim, HüseyinUysal, MHakanAydin, H.polat, IBurak,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.