ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
iwagumi
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
394
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
04 Ağustos 2010 20:43
Son Ziyaret:
23 Haziran 2018 15:24
Toplam Mesaj:
370 [0.12 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Onur Kurşun
Doğum Tarihi:
27 Nisan 1985
Yaş:
33
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Onur Kurşun

SON 10 MESAJI

Ucuza Malzemelerinizi Temin Edin Kandırılmayın
[QUOTE=Omer_MG]

Led armatür güzele benziyor. Yeni kuracağım karides akvaryumu için 18 yada 24W olanını alabilirim. Siz memnun musunuz? Resimlerini paylaşabilir misiniz?[/QUOTE]

Kusura bakmayın, mesajı yeni gördüm.
Gayet memnunum, şiddetle tavsiye ederim, bitkilerin gelişimi, aldıkları kırmızı renk, deli gibi fotosentez yapmaları çok iyi, görsel olarakda güzel ve akvaryumda şık duruyor, yıllarca florasan kullanmış biri olarak derimki, kesinlikle led. Tak çalıştır sistem, yanında açma kapama tuşuda var, adaptör felan uğraşmıyorsun. Eksi yanına gelirsek 120 derece olmasından dolayı akvaryum yüksekteyse ışık göze çarpabiliyor.
Alcaksanız tavsiye ederim,
Birde chihiros serisi var onada bakabilirsiniz.
Bol Bitkili Akvaryumda Ölü Yapraklardan Arınmak
[VID]https://www.youtube.com/watch?v=xQVop_TVRKU[/VID]

Şöyle bi, videodaki teknik var, var belki işinize yarayabilir.
Moral Sıfır Ya Tamam Ya Devam...tavsiye Lazım...
[QUOTE=kimyaegr]

bu ilacı bugun aldım ölçüsünü nasıl ayarlıcam.bende çok balık var..[/QUOTE]


[QUOTE=mesutok]Sera Bakto Tabs; 275 tablet 22 TL gibi.
Tatlı ve tuzlu su akvaryumlarında bakteriyel enfeksiyon tedavisinde kullanır. Dropsy, karınların şişkin olması, pulların kabarık ve gözlerin fırlak olması, sallantılı hareketler göstermeleri, renklerin koyulaşması, beyaz dışkılar, iştahın azalması, ve sonunda tamamen isteksiz bir durum almaları balıkların iç organlarının bakteriler nedeniyle enfekte olduğunun işaretidir. Bacto Tabs kullanarak hem hasta olanları tedavi eder, hem de henüz hasta olmamış olanları korumuş olursunuz.
Ürünün Kullanım Şekli;
Her gün, iki kez 1 tablet, 7 gün boyunca devam edilmelidir. Tedavi esnasında iyi bir havalandırma sağlayınız ve başka bir besin kullanmayınız. CO2 sistemini ve ultraviole lambayı kapatınız. 8. gün akvaryum suyunu % 50 oranında değiştiriniz, Tuzlu su akvaryumlarında omurgasızlar ile kullanmayınız.
Ürünün İçeriği;
Balık unu, bira mayası, buğday unu, midye, tubifex, kankurdu, spirulina, bitkisel içerik, morina balığı yağı.
Uyarılar;
* Çocukların ve ev hayvanlarının erişemeyeceği bir yerde muhafaza ediniz.
* Sadece süs balıklarının kullanımı içindir.
* Tedavi sırasında diğer yardımcı ürünleri kullanmayınız.
* Kuru ve serin bir ortamda muhafaza ediniz.

Not : Bazı arkadaşlar başka yemlerde verseler bununla birlikte balıklarında bir problem yaşamadılar.[/QUOTE]

Mesut Bey, 2016 yılında paylaşmış, linkide burda;

[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/sera_bakto_tabs_ilacinin_olcusu_nasil_ayarlanmali_k881400_sn2.asp#![/URL]


Bu şekilde kullanabilirsiniz.

Ölçü olarakta, balıkları doyuracak kadar tablet cama yapıştarabilirsiniz, önce 1 tablet olarak başlayın yeterli gelmiyorsa artırırsınız.
[EDIT]iwagumi,2018-01-15 21:40:42[/EDIT]
Moral Sıfır Ya Tamam Ya Devam...tavsiye Lazım...
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/96764/130120182227061.jpg[/IMG]

Benim balıklarda aynı şikayetleri görmeye başladınmı sera bakto tabs yem kullanıyorum, eğer balıklar yem yiyorsa bununla tedavi edebilirsin, halsiz,doğru düzgün yem yemeyen balıklarımı kurtardım, el altında bulundurmak gerek.Tavsiye ederim.
Nano Akvaryum Kurdum (32x32) *güncellendi*


[B]SORULAR[/B]
[B]SORU1:[/B]
1 gün yemleme yapmayacağım ama dipte hala artemia görünüyorsa bile ertesi gün çok çok az yemleme yapsam mi?[:?]
-Arada bi yemlememe yapmamak balıkların ve akvaryumun sağlığı açısından daha faydalıdır, balığı az yemleme değil fazla yemleme öldürür, artemia halen varmı yokmu beklemek yerine, görünen bütün artemiyayı toplayın, hatta filtrenin içindende toplayın, alın elinize bi kepçe suyun içinde çevirin, zaten havalanarak suda dolaşacak artemiyaları rahatlıkla toplayabilirsiniz, akvaryumunuzun ufak olması suda kalan artemiyaların çok çabuk su değerlerinin bozulmasına yol açacaktır.

[B]SORU2:[/B]
Filtreyi su hala bulanık old halde açmalı mıyım? Filtreyi açmamak yerleşmiş bakteri kültürüme zarar verir mi?
-Filtereyi sakın kapatma , filtredeki bakteriler oksijenle yaşıyorlar oksijensiz kalması onları öldürecektir, suyun bulanık olmasını temizlemede filtre zaten sana destek verecektir, bulanıklığı dert etme bi kaç gün içinde su oturarak zaten normala döner.
[B]SORU3:[/B]
Bitkilerimdeki kararma olan yerleri budadım, gübreye başlamalı mıyım yoksa düzensiz ışıktan olabilir mi diye beklemeli miyim?
-Bitkileri budamışsın, budanan bitkiler tekrardan adaptasyon süreci yaşayacaktır, üstelik kök salmak için uğraşacakları için adaptasyon dahada uzun sürebilir, o yüzden bitkilerde gübre eksikliği görene kadar bitkileri bi müddet gübreleme, şuan ihtiyaç yok, düzenli su değişimleri ile zaten suyu sürekli gübrelemiş oluyorsun, dinlenmiş çeşme suyunda nerdeyse bütün gübreler var,artı olarak bildiğim kadarıyla topragında gübreli, şimdi gübreleme yaparsan anladığım kadarıyla yosun sorunun var, iyice yosunları başına bela edersin, bırak var olan yosunlarla eledolar savaş versin, savaşı eledolar kazanır yosundan kurtulabilirsin.
[B]SORU4:[/B]
Forumda okumuştum, maden suyunu açıp 2 gün gazının çıkmasını bekleyin akvaryum suyunuza ekleyin diyorlardı içeriğindeki mineraller için.
-Senin bu tarz aksiyonlara ihtiyacın yok, zaten topragın gübreli, su değişimleri ilede gübre giriyor, elinde gübre varsa bu tarz işlere bulaşma o tavsiyeler hiçbir imkanı olmayan acil çözüm yerine kullanabilecek bi tavsiyedir, genede tavsiye edilmez, heleki senin akvaryum ufak olduğu için çok çabuk su değerlerini bozarsın,
Son 2 su değişimimde, suyumu dinlendirirken dinlenmiş Beypazarı maden suyu koydum içine, bitkilerimi çoşturan bu olabilir mi?
Kısa sürede fayda sağlasanda uzun sürede su değerleri bozabilirsin, zaten toprağın gübreli ihtiyacın yok.
[B]SORU5:[/B]
SAElerim yemleme sırasında diğerlerini taciz etmeye başladı bile ileride sorun olacak sanırım önerisi olan?
Sae o akvaryuma olmaz çok fazla büyüyen balık onun için daha büyük hacimli akvaryumlar gerekir, bi an önce elinden çıkarman gerekir.
[B]SORU6:[/B]
Yosun için Amano karides mi Otocinclus mu Nerite mi? Amano benim türlerimle yaşayabilir mi? SAElerin kiraz karides yediği videolar gördüm ama SAEler çok büyümüştü. Nerite gerçekten atlar mı? Akvaryumcu cam kestirmeniz lazım bu balıklar için atlayabilirler vb dedi ama cam kestirmeyeceğim. Su seviyemi düşürürüm en kötü.
Çünkü SAEler en iyi zıplayıcılarmış ama 1 ayı geçti atlamadılar. Diğer balıkların da 1.5 hafta oldu hiçbiri atlamadı.
Şimdiye kadar atlamadıkları bundan sonra atlamayacakları anlamına gelmezki,
Yosun yiyici için senin akvaryuma en uygun olanı amano karidesidir, diğerlerini o boyuttaki akvaryumda ben olsam bulundurmam.Çünkü sae daha büyük tanklar için, otto balığı zaten o boyutta akvaryuma olmaz, üstelik ottolar sürü balığı birden fazla akvaryumda bulundurman gerekiyor, nerite iyidir ama yumurta bırakırsa dekorları mahveder, amano içlerinde en iyi yosun yiyici, ama üretemezsin, kiraz karides alırsan daha rahat akvaryumunda çoğalır.
[B]SORU7:[/B]
Yemlemeyi şu an sabahları Tetra Rubin, akşamları Tetra Discus ile yapıyorum. Discus yemi çok büyük geliyor ağızlarına azıcık ufalayıp veriyorum.
1 seferde yiyebilecekleri kadar yemliyorum. Haftalık veya 2 haftalık da artemia vermeyi düşünüyorum. Başka yem önerisi olan var mı zebra daniolar için? Besin değeri bunlarla aynı olmayacak şekilde 2 çeşit yem daha önerebilir misiniz?
-Yanına bitkisel yemde ilave etmeni tavsiye ederim, yemi ufalayarak vermen daha iyi olur, rahat yerler, yem tavsiyesi olarak spriluna içerikli bi yem tavsiye ederim yani senin yemler hep protein ağırlıklı, zaten discus yemi ve artemia protein bombalaması yapıyordur, yanına ek olarak spirulina içerikli bitkisel yem alabilirsin, ben kendim sera plakton kullanıyorum normalde seranın hiçbir yemini kullanmıyorum, ama bu yemden gayet memnun kaldım.
[B]SORU8:[/B]
Işıklandırmayı son 1 haftadır düzene oturtabildim. Sabah 7-8 arası 1 saat, akşam 7-11 arası 4 saate yakın yakabiliyorum.
Öneriniz veya düzeltmeniz var mıdır?
Ayarlı prizler var, fiyat olarakda uygun heralde 15-20 tl,alıp ayarlı prize takarsın, ben öyle yaptım, 5 saat yanıyor 3 saat kapanıyor sonra 5 saat daha yanıyor 5 3 5 şeklinde farklı kombinasyonlarıda ayarlı prizden yapabilirsin, bunun düzene oturması, bitkilerinde ışığa adaptasyonunu sağlayacaktır, bence mutlaka ayarlı priz edin.


[EDIT]iwagumi,2018-01-07 22:46:38[/EDIT]
2018 Yılının Herkese
[VID]https://www.youtube.com/watch?v=aRPIBpQ5cFs[/VID]

Yeni yılda herkesin içine girip yüzeceği akvaryumu olsun. [:)]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/96764/311220172153001.jpg[/IMG]

Akvaryum.com ailesi ile birlikte nice yıllara...
Mangrov Kökü Salınımı
Mangrow suyun ph nı düşürür, bitkiler için bi sıkıntı olmaz ama hangi balığı ekleyecekseniz düşük ph seven balık olsun, özellikle bu rengi yakalamak için uğraşan akvaristler var ismi blackwater akvaryum olarak geçer, ama dediğim gibi balığın cinsinin bu suyu, düşük phı seven cins olması gerekir.

[URL]https://www.google.com.tr/search?q=blackwater+aquarium&dcr=0&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiMzNSdoKjYAhWKvBQKHT0pDDUQ_AUICigB&biw=1088&bih=481[/URL]
Mangrov Kökü Salınımı
Koymadan önce kökü bikaç kez kaynatsaydınız ardından bi hafta gibi kovada suyun içinde bırakıp sonradan ekleseydiniz bukadar salınım olmayabilirdi, imkanınız varsa çıkartıp kaynatıp istediğiniz sonucu alamazsanız bi sefer daha kaynatabilirsiniz, aslında bunu kökü steril etmek açısındanda ilk etapta yapabilirdiniz, ekledikten bi hafta sonra su değişimi yaparsanız büyük oranda azalır ama gene salınım bi miktar devam edebilir bu normaldir.
Bakteri Döngüsündeki Ani Değişiklik
Bitkiler nitrati emer ama bu sadece yeni yapraklar cikarip gelistigi surece olur, eger gelisme yoksa bitkilerin nitrat tuketmesi soz konusu degildir.
Verdiginiz linkten tekrardan baktim konuya, sizi orda uyarmislar canli olumleri olur diye, zaten forumdan yada internettende okursaniz ayni sonuclara ulasirsiniz, sizinkide sonucu bile bile lades demek olmus, bence ilaci kesin artik kullanmayin.
Her yosuna her ilac ise yaramaz, ilaclarin bazilari yosunlari costurur, ilac yerine mekanik temizlik deneyin, cimbiz yardimiyla gunluk yosunlari toplayin, uzerini sarmis bitkiler varsa kesin cikarin, tekrar yerine yenileri gelecektir, olu yapraklari temizleyin, gubrelemeyi ihtiyac gormuyorsaniz yapmayin fazla gubreler yosunlarin isine gelir,bitkilerin gelisime destek verin, ilac yerine hizli besin tuketen bitkiler daha faydalidir,misal tilki kuyrugu, suya co2 vermen iyi olmus ama co2 yide suda cozmen gerekecek bunun icin sana yardimci olacak aparati ihtiyacin dogrultusunda eklemen gerekecek.
Bitkiler gelisimini hizlandirdikca yosunlar bitkilerle basedemeyip sonunda olerek bitkilere gubre olacaktir.
Bakteri Döngüsündeki Ani Değişiklik
Mayalı sistem balıklarının kuma sürtünmesine yol açmaz, fazla karbondioksitten balıkların zehirlenirse farklı tepkiler verir, ani ph düşüsü sonucu önce balıkların baygınlaşır, sonra toplu ölümler meydana gelir, kuma sürtünme nedenleri dış parazit yada sudaki nitrat nitrit gibi değerlerin yüksek oluşudur, bu durumda acil önlem olarak su değişimi gerekir tabi tek seferde yüksek oranlar yerine günlere bölerek %20-30 su değişimleri yapmak gerekir, remalgea ilacını kullanmadım ama forumda çok fazla şikayet var balık ölümleri ile ilgili, yosundan kurtulmak için ilaç kullanmak geçici bi çözümdür, ileriye dönük çözüm için yosunun türü nedir ne önlemler almanız gerekir bunları uygulamanız gerekir yosunun asıl nedeni bulamadığınız sürece ilaç kullanıp doğal sistemi sürekli sekteye uğratmanız size yarardan çok zarar verecektir, yosunlarsa tekrardan başınıza bela olacaktır.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 297 Online Kullanıcı, 166 Üye

Online Kullanıcılar

FurkanYnk, BoranPara, SametSara, Foai, IESER, GRantMaSTeR, Turgut aktaş, Öğünmez, burakoztirpan, -RBG-, oscar., enginm2000, maximuz, Prayer, stk_dalkilic, SerkanAkın, Batu Ş., Fatihs, ib0o6, AmazonDream, MiSoSiKiaN, serhatbartin, Murselc, onurozturk, SCORPION_79, Seelater, borabgln, mcmert, stroma, ggorkem, mehmetemindinc, ismail U., Akvarist Görkem, Apoca1ypse, darkpassenger, ÖZGÜR İNCE, Abacus, enversen79, Fishbone, ka2n, yaguara, tuncays44, Umut6, Taylo, BadgeR, bkEmre, erdgn_celal, sbilgic82, erhanyan, muratantalya007, strider1, Yasarozen, AcemiAquarist, FurkanSehit, Kınayu, BadWolf, arapaima, Ayzelayz, redfox69, simonmc, TurX, beyazgul, ngerekli, BakıŞ, İsmail YILDIRIM, DieHard, KadirSpmz, levent07, Bullterrier, MurathanM, indianaconz, kabaktadi, Mymustang, servetonur, Ciddi, erci84, HybridFish, aXarayli, Odontochelys, miralp, Mehmetpoad, Gtuncay, kezman_kagan, icelebi, AnadoluSırtlanı, ufukdemirturk, emreulan, kaansurer, sedat05, 12mrt05, muyat, musty.skr, menesc, Buğra4201, salp, SaRCoPhiLiuS, smhakgl, Gorkemkgo, mertsarikaya, yasintt, Rokujou, Fondip, takavor86, kontrast, emirkagan, ceyh, UnalCevahir, rseven, Kromatit, ozan_1903, nakkas__45, imbellis, sensey, Nadirmbuna, erdalakçay, eseruyar, fastk, hmete, Cmlcngz, yigitmst, osisusu55, fgokce, REİS_33, Akvaryumbirligi, oguzturker05, aponogeton, EnesTercan, Mehya, atiryaki, mehmet karadağ, AlperTunga38, Red Monster, mehmetaydin, libertas, umitmuslu, alper4141, Berke ÇETÜKKAYA, alienx13, Ercan4lp, bady34, ÖzcanÖzkan, geomatik, furkans67, arasaniso, blue_biber, Mrtypc26, SemihBalaban, soliter83, Emirozekici, Sarıprenseslerim, Corydoras34, orimohito, ThanatoZek, mehmetkap, KEREMERT, MihawkJ, cankckrt, aliemre07, İsmail Eratik, Engin_35, alex10, balık94, HüseyinUysal, buckun, NessPet, renevation, B.Mustafa,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.