Akvaryum.Com
 • Jeneca Pilli Ve Elektrikli Dip Süpürgesi


  Profil resmi
  RuLing
  21:36
  Arkadaşlar başlıkta geçen ürünü kullanan arkadaşlar varsa olumlu yada olumsuz yanlarını yazarsanız sevinirim.Özellikle performansi onemli

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/134693/260520161935031.jpg[/IMG]

  Profil resmi
  Hakan ARP

  Merhaba,

  Ürünü aldım ve kullandım. Çok faydasını gördüm. Pilli hiç kullanmadım hep kablosunu prize taktım. Emiş gücü ve malzemesi bence yeterli ve çok kullanışlı. Malzemesi plastik ve biraz hassas kaba tabir ile çok lambur lumbur kullanılmamalı. Biraz dikkat etmek gerekiyor. Ama öyle kristal gibi kırılacak bir malzeme olarak algılanmasın sakın.

  (15) (14813)

  Japonumun Bir Yanağı Kırmızı


  Profil resmi
  aaoo

  Torbagöz japon balığımın bir yanağı kırmızı kan oturmuş gibi görüntüsü var diğer yanağı ise normal şekilde turuncu sizce bu neden olmuş olabilir korkuyorum yardım edin lütfen suyumun bakteri kültürü oturmuş durumda tertemiz suyum var[:?]

  (0) (28)

  Baboky Ekibinin Low Tech Karides Akvaryumu Güncesi


  Profil resmi
  Mr_Ocean
  02:23
  30 beğeni
  Kıymetli okuyucu,

  Bu konu, açıldığı 24.12.2022 tarihi itibariyle 8 günlük olan bir nano, low tech, bitkili karides akvaryumunun kuruluş ve gelişim öyküsünü anlatmaktadır. Akvaryum, bu işten hiç anlamayan (Süzme acemi) bir baba ve 7 yaşındaki oğlu tarafından kurulmuştur. Ekibin bu konuyu bir günce şeklinde tutma niyeti vardır. İbret dolu bir hikaye sizleri beklemektedir.

  [B]Başlıyoruz...[/B]
  Ekibin baş kahramanı Oky. Yaş 7. Baba ise ekibin finansörü ve amelesi tabii ki.
  Ekip tam hayvan severdir. Evin içerisinde 3 kedi ve 1 köpekle birlikte büyüyen Oky, şehirden uzak yaşamın keyfini çıkartmakta, bu sırada doğada karşısına çıkan fantastik hayvanlara merak duymakta ve bunları evde besleyip gözlem yapmak için yanıp tutuşmaktadır.
  Salyangozları, karıncaları ve böcekleri çok sever. Evde plastik kapta basit bir teraryum kurma girişimi yaşanır. İçerisine tespih böcekleri ve kara salyangozları konulur. Salyangozlar dev gibi olur, yumurta yapar. Tespih böcekleri kaptan kaçar. Anne cinnet geçirir, kabak babaya patlar [:D] Teraryum bozularak hayvanlar doğaya salınır.
  Tırtılların nasıl kelebeğe dönüştüğünü merak eder. Doğadan tırtıl yakalanır ve evde ağ içerisine bir yaşam alanı kurulur. Tırtıl koza yapar. Sonunda güveye dönüşür. Doğaya salınır.
  Örümcek besleme girişimi sonrası yüzlerce yavru örümcek eve dağılır... Benzer hikayeler sürmektedir.
  Görüldüğü gibi Oky meraklıdır, baba ise resmen çanak tutmaktadır. Son zamanlarda evde karınca çiftliği kurmak için yoğun talepler vardır. Karınca çiftliği için Türkiye'deki imkanlar son derece sınırlıdır. Ayrıca koloninin kaçıp evi istila edebileceği fikri tüm aileyi germektedir.

  Kurtarıcı hamle, babanın ofisinde çalışan birisinin masasına bir adet Betta balığı koymasıyla gelir. Karınca çiftliği yerine bir akvaryum kurmaya ne dersin? Hem içine su salyangozları da koyabilirmişiz. Oky'nin aklı gider.

  11 Aralık 2022 Pazar. Baba-oğul dolaşırken Oky bir pet shop'a gidelim belki akvaryum vardır, balıklara bakarız diye tutturmaya başlar. Baba hay hay der. Google'dan pet shop bulunur, yorumlarda akvaryum canlıları bulunduğu görülür, açık olduğu sorulur ve gidilir. Dükkan bölgenin en büyük pet mağazasıdır ama akvaryum konusunda basit canlılar ve malzemeler vardır. Oky lepistesleri beğenir. Elma salyangozlarına aşık olur. Baba 35 cm akvaryum satmaya çalışan satıcıdan huylanır. Oky alalım diye talepte bulunsa da baba biraz araştıralım deyince ısrarcı olmaz.

  12 Aralık 2022 Pazartesi. Baba araştırmaya başlar. Önce akvaryum ebadını belirler. 50 cm eninde bir akvaryum eve uygundur. 35-40 litre net su hacmine sahip bir akvaryum gayet güzel başlangıç olacaktır. Birkaç malzeme daha belirleyip okudukça bu forumu keşfeder ve bir konu açarak üyelere danışır. Forum çok faydalı olmuştur. En önemli kısım akvaryumu edinmektir. O aşamadan sonra akvaryuma uygun sistem görece kolaydır.
  Pazar günü gidilen, eve 20 km uzaklıktaki pet shop telefonla aranır. 50 cm eninde ve istenilen hacimde yerli, ekonomik bir akvaryum sorulur. "Elimde var abi" cevabı alınır. Fiyat alındıktan sonra "Tamam oğlumla geliyoruz." denilir. İş-güç bırakılır. Oğlanın okula gidilir. Babayı gören Oky mutludur. Akvaryum almaya gidiyoruz denildiğinde sevinçten çıldıracak gibi olur.
  Telefondan 1 saat sonra, okuldan doğrudan pet shop'a gidilir. Dükkancı "İstediğiniz akvaryum elimde yok abi, 15 güne gelir" der. Onun yerine 2.500 liralık yabancı bir akvaryum vereyim önerisinde bulunur. Akvaryum almaya gelen çocuğun hevesini kullanarak babayı dev yolma niyetindedir. Baba, oğluna kötü örnek olmak istemediğinden dükkanda olay çıkartmaz.
  Havada yoğun hayal kırıklığı vardır. O pet shop artık "Yalancı adamların pet shopu" olmuştur. Kös kös eve dönülür.

  Dönüp o dükkanı yakmakla 1000 km yol kat edip İstanbul'da bir akvaryumcuya gitmek arasında kalınır. Kalbi kırık bir çocuk nasıl görünüyor bilenleriniz varsa beni anlayacaktır.

  13 Aralık 2022 Salı. 50 km çapında kaç tane pet shop varsa aranır. Yok arkadaş, akvaryum hobisi bitmiş. Herkes kedi-köpek ürünleri satar olmuş. Arada tek tük japon balığı ve fanus bulunduranlarda var ama akvaryum yok. Kargoyla akvaryum yollayan 1-2 yer var ama o tren "yalancı adamların pet shopu" sayesinde kaçtı. O akvaryum ne olursa olsun bu akşam olmadan edinilmeli.
  Sonuçta kenar köşede gayet hırpani bir dükkanın elinde kalmış, içinde örümceklerin yuva yaptığı son bir adet akvaryum bulunur ve alınır. Hayal edilen gibi değildir, plastik çerçevelerinin rengi güzel değildir hatta baya baya çirkindir, 23 litre net iç hacmi vardır ama tek seçenektir. Artık ne yapalımdır.
  Oky akşam akvaryumu görür ve sevinçten havalara uçar.

  Forum sayesinde karideslerin varlığı öğrenilir ve karides akvaryumu kurmaya karar verilir.

  [B]Kurulum - 16 Aralık 2022 Cuma - 0. Gün[/B]
  Hikayenin asıl ibret kısmı bundan sonrasıdır. Buraya kadar sabırla okuduysanız teşekkür ederim. Daha çok ya sabır çekeceğiniz yerler şimdi başlıyor.
  Oky sabah-akşam akvaryum konuşmakta, her gün kargoyla gelecek malzemeleri beklemektedir. Cuma sabahı Oky okula gittikten hemen sonra yakındaki şubeden malzemeler alınır. Akşam okuldan geldiğinde sürpriz olsun diye hemen akvaryumu kurmaya karar verilir.

  5kg dere kumu, yıkamadan etmeden haşırt diye akvaryuma serilir [:)] Taşlar ve bitkiler şöyle bir sudan geçirilir. Filtre, ısıtıcı ve ışık takılır. Sonra baya çeşmeden akan musluk suyuyla doldurulur. Su, 50 tonluk dev bir betonarme depodan gelmekte ve sadece 9 eve dağıldığından orada uzunca bir süre geçirmektedir. TDS'nin düşük olduğu bilinmektedir. Ayrıca depoda sülüklerde vardır. Demek ki klor uçmaktadır. Hatta belki faydalı bakteri bile olabilir. Hurafelere itinayla inanılır, güvenilir. Evlerinizde denemeyiniz.
  Bakteri kültürü vb. eklenmemiştir.

  İşte ibret tablomuz:
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/237540/161220221240201.jpg[/IMG]

  Ölçüler: İç ölçüleri 48,9 x 28 x 18,7 gibi geliyor. Bu da 25 litre brüt, 23 litre gerçek hacim. Taş/ kum vb sonrası net 20 litre gibi.
  Canlı Türleri: Yok
  Bitki Türleri: Elodea Densa
  Tankın Yaşı: 10 dakika
  Filtrasyon, Isıtıcı ve Işıklandırma:: Eheim Aquacorner 60 iç filtre, Aquael Platinium 25W ısıtıcı, beyaz/ mavi ledli 30cm dandik bir aydınlatma

  [B]17 Aralık 2022 Cumartesi - 1. Gün[/B]
  Yukarıdaki kurulumdan sadece 1 gün sonra akvaryuma 2 adet mavi elma salyangozu ekledik.

  [B]19 Aralık 2022 Pazartesi - 3. Gün[/B]
  Günlük %25 civarında su değişimleri ile devam ediyoruz. Suyu musluktan haşırt diye eklemeye devam. Sadece sıcaklığına özen gösteriliyor. Elodea'ların gelişimleri gözle görülüyor. Elma salyangozlarını ıspanaklarla, kapya biberlerle, Tetramin yemlerle besliyoruz. Ahali mutlu gibi.

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/237540/251220220123431.jpg[/IMG]

  [B]20 Aralık 2022 Salı - 4.Gün[/B]
  İş seyahatindeyim. Oky'nin hasta olduğunu, eve yollandığını ve doktorun 1 hafta rapor verdiğini öğreniyorum. Dönüşte Hobihanem İrfan'a uğramak farz oluyor.
  Biraz fazla aceleci olsam da İrfan'dan 10-15 tane kiraz karides, 2 yavru tavşan salyangozu, biraz moss ve bir tane de anuibas bitkisi alıyorum. Akşam Oky 39 derece ateşli de olsa çok mutlu oluyor. Böceğe benzedikleri için karidesleri çok seviyor. Hayvanları tanka ekliyoruz.
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/237540/251220220129551.jpg[/IMG]

  [B]23 Aralık 2022 Cuma - 7. Gün[/B]
  Tanka bir tane mangrov kökü, 2 moss topu, bir tane tele sarılı moss ve biraz da salvinia natans su üstü bitkisi ekliyoruz. En sağdaki elodea'nın sürgününü buduyoruz. İnanılmaz bir büyüme içerisindeler. İrfan'dan aldığımız java moss'u atıyoruz. Günlük veya 2 günde bir %25 su değişimine devam. Değişimde halen "Musluktan tanka, el değmeden ve dinlendirmeden" prensibi işliyor. Sadece sıcaklık akvaryum ile eşit. Ahali hayatından memnun görünüyor.
  Bitkilerle bir adet minare salyangozu yavrumuzda olmuş. Forum sayesinde öğreniyoruz. Onu da akvaryumda tutmaya karar veriyoruz.

  Acemi işi akvaryum işte şöyle gözüküyor [:nazar:]

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/237540/251220220136331.jpg[/IMG]

  [B]Canlılarımızdan birkaç kare[/B]

  Elma salyangozu kapya biberin tadını çıkartırken:
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/237540/251220220154211.jpg[/IMG]

  Hain domdom, biz seni en güzel kapyalarla, ıspanaklarla besledik. Sen gittin su üstü bitkilerine dadandın ama suç üstü yakalandın:
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/237540/251220220154171.jpg[/IMG]

  Tavşan salyangozu, kayanın üstüne çıkmış uyurken:
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/237540/251220220154311.jpg[/IMG]

  Bu da tatlış karideslerimizden birisi [:)]
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/237540/251220220154261.jpg[/IMG]

  Sabırla okuduğunuz için BabOky ekibi olarak teşekkür ederiz. Bu süreçte forum'un çok büyük faydasını gördük. Bitkilerimizi seçerken "Kolay bitki kılavuzu" konusu bizim yol göstericimiz oldu. Tüm türlerle ilgili yazılanları, tecrübeleri vaktimiz yettiğince okuduk, öğrendik. Hepsini uygulamadık. En önemlisi, yeni tank sendromu konusuydu. Dev su deposuna ve sık su değişimine sığındık. Umarım faydalı bakterilerimiz biraz da olsa üremeye başlamışlardır. İşin aslı ben başta bu bakteri olayına tam vakıf olamadım. Sonra da olayların akışı bu şekilde gelişti ve internetten bakteri kültürü edinecek zamanım olmadı. Buradaki dükkanlarda da yok.

  Bu arada akvaryumla ilgili bir bilgiyi Oky'e anlattığımda bana her seferinde "Bunu kimden öğrendin? Yalancı adamların pet shop'undan mı yoksa akvaryumu bilen abilerden mi?" diye soruyor. Bu forum onun için artık "Akvaryumu bilen abiler" [:)] Akvaryumu bilen ablaları tenzih ederim.

  Konuyu güncel tutmaya çalışacağız.

  Hepinize iyi pazarlar, selamlar ve sevgiler [:3]

  [B]15 Ocak 2023 - 30. Gün düzenlemesi:[/B]
  Konu mesajlarında paylaşıyorum ama akvaryumun genel görünümünü ilk mesajda da paylaşmak istedim [:)]

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/237540/150120231438121.jpg[/IMG][EDIT]Mr_Ocean,2023-01-15 14:42:08[/EDIT]

  Profil resmi
  Mr_Ocean

  1 beğeni
  [B]18 Haziran 2024 - 550. gün (1 yıl 6 ay 2 gün)[/B]

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/237540/180620242218131.jpg[/IMG]

  Batı cephesinde pek bir değişiklik yok. Akvaryum bir şekilde döngüsüne devam ediyor.

  Elma salyangozlarından birisi zaten ölmüştü. Kalan da geçen aylarda öldü. Artık karidesler haricinde iki tavşan salyangozu kaldı.

  Karidesler yaklaşık 100 adet nüfusla döngüye devam ediyorlar. Ölenler ve doğanlarla nüfus stabil.

  Yosun topları dev gibi oldular. Birisini açıp kayaya koydum, diğerini ise ikiye böldüm. Anuibas berbat durumda, tutunmaya çalışıyor. Eladoaları ayda bir budamaya devam.

  Akvaryum üzerime kaldı. Oky hiç ilgilenmiyor artık. Ben de işten güçten vakit buldukça zaman ayırabiliyorum. Bazen çok kötü bir hale geliyor falan.

  Böyle devam ediyoruz hayvanlarımızı yaşatmaya.

  Hepinize selamlar ve iyi bayramlar.

  (72) (64035)

  Kırmızı Burun Tetra Ve Rasbora


  Profil resmi
  Ilkerulu
  23:04
  Arkadaşlar kırmızı burun tetra ve herlequin rasbora bu iki türden hangisi daha dayanıklıdır

  Profil resmi
  Ilkerulu

  Bu iki seçeneğinde eleyip ember tetra almaya karar verdim

  (4) (224)

  Betta Balığımda Kuyruk Erimesi


  Profil resmi
  fishyy
  23:13
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/244076/170620242231051.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/244076/170620242231291.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/244076/170620242231521.jpg[/IMG]
  merhabalar … betta balığımda kuyruk erimesi olabilir mi kuyruğu fazla yırtık gibi geldi. balık bir haftadır benimle. bu da eski fotoğrafı denilebilir

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/244076/160620241414061.jpg[/IMG]
  tam emin olamadım ama eskiye göre fark var gibi …. görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim…. teşekkürler

  Profil resmi
  fishyy

  [QUOTE=raramuri]
  .
  Dediğiniz gibi salyangoz beta akvaryumlarında su değeri tespit cihazı gibiler ben kaç tane adi salyangoz eklemiştim 10 litre akvaryuma hepsi yüzeye çıkıyordu elimle aşağı atıyordum , gene aynısı ...
  Baya bi su değişikli dip çekimi yaptım arka arkaya , salyangozlar şimdi camlarda sayılır nispeten . Hâlâ daha tam sevemediler suyu , balık söyleyemiyor suda sıkıntı olduğunu ama salyangozlar yüzeye çıkıp haber veriyor bize


  Benim betayı ilk aldığımda bende paniklemiştim , aylar geçti ne bir ilerleme ne bir gerileme var , betaların üreticileri veya ithalatçıları yüzünden çok sağlıklı formda beta bulmak zor . Güzelce ilgilenenen akvaristlerden almak lazım . Şey gibi bu estetikli kadın algısı vardır ya internette de betalar hep tertemiz jiletle kesilmiş gibi kuyruk yapısına sahipler ama gerçekte ufak tefek saçaklar nolmaldir . Bemnimkini göstereyim , aylardır aynı seviyede kabullendim . Tabi cinsi de saf halfmon değil benimkinin ama , belli ki biraz baadereler atlatmış , benim evime gelene kadar .
  .
  Bir yerde duyduğuma göre estetik bir görüntü için jiletle kesenlerde varmış beta kuyruklarını ama hiç girmeye gerek yok , elin alışana kadar onlarca beta kuyruğu maf etmek gerek o iş için .
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/247114/130620240429401.jpg[/IMG]


  .
  Catappa yaprakları şuan piyasada pahalı ben internetten kızılçamkozalağı aldım demleyip su değişimlerinde antidepresan ve antiagging maksatıyla katıyorum . Çok az insan betta karı blackwater usulü besliyor ancak sağlıkları için tanenli su kesinlikle olmalı dediğiniz gibi . Çok sarartmak istemesek bile suyu , catappa yaprağı vb. Mangrow kökü vb. Tanen salgılayıp suyu yumuşatan ürünler bettalar için elzem şeyler . Sert su balıkları değiller dinlenmiş yumuşatılmış sığ su balıkları
  .
  .
  Eklemeyi unutmuşum ilk geldiği günden 3 sonra (bardakta yaşıyordu peyshopta ) çok sık sı değişimleri formunda çok hafif bir düzelme oldu benimkinin . O günden sonra durdu . Eriyen parça geri çıkmıyor ama siz de . Ehtiyar beyin dediği gibi düzenli %su değişimi yapın hatta %40 a varan , tanen ve humik asit takviyeleri yapın , varsa eğer erime durdurmuş olursunuz , bir miktarda iyileştirmiş olursunuz . Ancak yarım ay şekline geri gelmez ...
  .
  Ama benim kıt bilgime soracak olursanız sizinkinin cinsi öyle , psikolojik olarak fotoğrafları karşılaştırınca erime olduğunu düşünüyor olabilirsiniz , ben de aynı şeyi yaşamıştım çünkü.
  [/QUOTE]
  ilk haline göre afaki bir fark var… bu konuda hatam dinlenmemis su ile su eklemesi yapmam olabilir… umarım düzelir . ilk aldığımda gayet sağlıklı olduğu için saticida bulmuyorum hatayi. black water olayını çok sevmiyorum maalesef o yüzden suya herhangi bir şey eklemedim ama eğer sagligi için gerekliyse ben de çam kozalağı suyu ekleyebilirim biraz . benimkinin cinsi half moon mu bilmiyorum acikcasi bilginiz varsa soyleyebilirseniz sevinirim. suan için sarımsaklı yem verip deep fix bactofish ile tedavi etmeye çalışacağım . eriyen kuyruk zamanla eski haline geliyor demişlerdi …. öyle olmayacak mı

  (13) (290)

  Bettam Hareketsiz Ama Kuyruk Erimesi Yok


  Profil resmi
  Bettamtailung

  Arkadaşlar bettam gayet sağlıklı görünüyor yeminide yiyiyor ama hareketsiz

  (0) (41)

  Balik Halsizlesti


  Profil resmi
  Emreözamisos

  Fotoğraf:
  Hastalık Belirtileri:
  Akvaryum Kapasitesi (litre): 130 lt. Japonlar ve koi ler
  Akvaryumdaki Diğer Canlılar:
  Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat): 23 derece
  Filitrasyon: RS 605 VE RS 6O4 IKI IC FİLTRE
  İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları:
  Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.):[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/247004/180620242006251.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/247004/180620242006251.jpg[/IMG]

  (0) (45)

  Balıklarım Neden Üst Tarafta Yüzüyor


  Profil resmi
  adiltgrl

  Merhabalar bana bir konuda yardımcı olurumusunuz

  karidesler çöpçü ve moli baligi gibi renkli balıklar sürekli suyun altında geziyor bazen jet gibi hızlı yüzüyorlar bazen normal ama lepisteslerim hep üst tarafta yüzüyor bu neden olabilir bitkili akvaryumum var suyunu değiştiriyorum sürekli ama lepistesler neden sürekli yukarıda söyleyebilirimisiniz

  8 adet lepistes
  3 adet renkli moli gibi balık ( lepistes boyutunda )
  1 adet çöpcü
  2 adet mavi karides

  Profil resmi
  adiltgrl

  [QUOTE=raramuri]Lepistes yüzey balığıdır zaten , çöpçüde dip balığı bir sıkıntı yok gibi gözüküyor . Akvaryuma balık tercihi yaparken bu da göz önünde bulundurulması gereken parametreler den biridir . Canlıların hepsinin yüzey veya dip canlısı olmaması yani . Bence gayet dengeli gözüküyor btkiler çok az yavru alamazsın popülasyonu çoğaltamazsın
  .
  canlı doğuranlar için orman gibi bir akvaryum gerekir . Trendyola bakabilirsin çok uygun bitkiler 80-120 TL arasında her türlü bitki var(üstüne satıcılar hediye de veriyor , ludwiga ve tütünüm oldu benim bedavadan) , istersen bende tilki kuyrukları var bayramdan sonra kargolayabilirim , budadıklarımı vericek biri arıyordum zaten çöpe gitmesinler diye [/QUOTE]

  hiç hayır demem reis bitkiler açısından yardımın olacaksa lepistes çoğaltmak istiyorum satmak değil amacım çok olsun işte küçük büyük o yüzden uğraşiyorum bir şekilde iletişime geçelim seninle reis instagram : adiltugrul

  (4) (236)

  Labirent Organı Ve Labirentliler #veteranbetta


  Profil resmi
  VeteranBetta
  05:09
  2 beğeni
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/184918/170220190505221.jpg[/IMG]

  Su yüzeyinden hava alan balıklar, bildiğimiz bettalar ve guramiler. Ve sayamayacağım 320 cins daha, labirent organı nedir!

  Minik açıklamalar geliyor :)

  Bettalar akciğer solunumu yapmazlar, balıkların pek çoğunda olduğu gibi bettalar da solungaçlarındaki lamel (galsama içindeki su geçişinin olduğu dar kesitli bölgeler) yapılarından geçen suyun içinde çözünen oksijeni alıp filamentlere taşır ve bu sayede oksijen kanda çözünmüş olur. Bettaların su yüzeyinden hava alması durumu labirent organları sayesinde olur. Labirent organı ve genel olarak su yüzeyinden hava alma işlemi balıklarda iki şekilde olur ve iki şekilde kullanılır;
  Biri yetenek olarak isteğe bağlı kullandıkları durumdur, diğeri ise zorunluluktan kullanılan durumdur.

  Bettalarda labirent organı: Su yüzeyinden hava alma işlemi zorunluluktan yani suda çözünen oksijenin varlığının az olması durumunda taraflarınca kullanılır. Bu zorunluluktan kullandıkları organın ve ayrıca su yüzeyine yaptıkları mesafeli yüzüşün bir bedeli vardır ki o da balığın ölümle sonuçlanmasına kadar gidebilecek form kaybı, metabolizmal yavaşlamadır. Bu süreçte yapılacak beslemeler bettayı kabızlığa sürükleyebilir, dropsy - bloat gibi hastalıklara sebebiyet verebilir. Çok basitinden su sıcaklığını 26 - 28'e sabitleyip, düzenli besleme yapıp, su havalandırılırsa formu iyileşen, düzelen bettalara çok sık rastlanır.

  Her canlı gibi bettalar da suda çözünmüş oksijene ihtiyaç duyar, herkese sık su değişmini sıklıkla önerme sebebim budur en temelinde, nitrat ve amonyak 2 - 3 günde su içinde balığı öldürecek kadar birikmez ama sürekli oksijen azlığı balığı uyuşturur. Su değişimi taze suyla birlikte oksijeni de getirir.

  Bettalarda sık su değişimi hayati önem taşır.

  Sık su değişimi yapılmayan durumlarda hava motoru ihtiyaç duyulan bir ekipman haline gelir.

  Ekstra yapılabilecekler: Akvaryum bol bitkilendirilebilir, yüzey bitkileri ve orta seviye bitkiler kullanılabilir. Suda çözünmüş oksijeni arttırmaya yönelik ve bettanın su yüzeyine uyumasına imkan sağlayacak bu yöntem bettanızı daha mutlu yapacaktır!

  #veteranbetta #bettalogy

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/184918/170220190508411.jpg[/IMG]

  Profil resmi
  raramuri

  Ben de bu yüzden su değişimini hava hortumu ile köpürte köpürte yapıyorum 30 dk boyunca suya oksijen vererek damla damla su ekliyorum . 4-5 gün sonra oksijen dayanıyor (bitkiler de var tabi) son 1 -2 günde labirent organı ile yüzeyden hava almaya başlıyor , oluyor 1 hafta . Su değişimi günü gelmiş oluyor tekrardan .

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/247114/180620241928191.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/247114/180620241928201.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/247114/180620241928211.jpg[/IMG]
  .
  Görselleri interneten buldum .
  Beta anotomisi ve labirent organı

  (2) (2402)

  40 Litre Yeni Nano Tank Kurulum


  Profil resmi
  Emreözamisos

  Ölçüler:47 27 37 40 litre
  Canlı Türleri:
  Bitki Türleri:
  Tankın Yaşı:
  Filtrasyon ve Işıklandırma:Venusaqua S 688 Tepe filtre 4 watt beyaz led
  Tasarım ve Dekorasyon:[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/247004/180620241809471.jpg[/IMG] Arkadaşlar iyi hobiler dilerim Tankı 1 saat önce şu ile doldurdum Balık bakmak için kac gun beklemek gerekiyor

  Profil resmi
  raramuri

  Sudan önce zemin ve dekor hazırlanmalı .bitki ekilecekse ekilmeli sonra su konup 1 hafta ile 3 hafta arasında beklenmeli . Boş camın içine su koyunca birşey değişmiş olmazki zaten , en fazla krolu gider çeşme suyuysa ki bu litre için damacana su kullanmak en mantıklısı haftalık 3-5 litre su değişimi yapacaksın en fazla zaten 5 litre su 20 TL .
  Tramsgenetikleri seven var ama adı üstünde trangenetikler , normal Terra veya neon tetra almak varken hiç gerek yok bence . 6 tane neon 3 tane çöpçü ve bol bitkili klasik bir akvaryum kurabilirsib

  (2) (114)
 • SON MESAJLAR

  GÜNCEL 100 TANITIM

  SON İLANLAR

  FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

  Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.

  Akvaryum Tanıtımı

  35x35x35 Low Tech Bitkili Akvaryumum


  Profil resmi
  isssmailak - 16:13

  Ölçüler:35x35x35 (ultraclear cam)
  Canlı Türleri: 15-20 adet genelde yavru sunset ve karışık lepistes, 3 adet nerite salyangoz
  Bitki Türleri: Saz, micra, anubias, alternetera reineckii mini, pistia, Limnophila sessiliflora, bacopa monnieri, Ludwigia glandulosa, Rotala rotundifolia, Myriophyllum Tuberculatum, şans bambusu
  Tankın Yaşı: 7 ay
  Filtrasyon ve Işıklandırma: Aquaclear 30 şelale filtre (filtre haznesinde sera crystal clear, biyolojik sünger, seachem purigen, seachem matrix, seramik halka dolu), 9w kendi yaptığım power led (6 adet 6500k, 2 adet deep red, 1 adet royal blue şeklinde)
  Tasarım ve Dekorasyon: flame wood, bazalt kaya, 7-8 kg kadar siyah kum(hagen)

  Ortaokul ve lise yıllarımda amcamdan görüp merak saldığım hobiye yıllar sonra 3 yaşındaki kızımın da petshopta görüp merak etmesi ile geri dönüş yaptım. Geçmiş yıllardaki tecrübelerimi unutup, fanusta aldığımız 1 adet küçük japon balığını yaşatmaya çalıştık ancak 1 ayın sonunda ne kadar yanlış yaptığımızı balığı kaybederek öğrendim. Bunun sonunda geçmişte yaptığım gibi bitkili bir akvaryum kurmayı planladım. Geçen zaman içerisinde hobide imkanların çok arttığımı ve çeşitlendiğini gördüm. Ekim ayında biraz araştırma yaptıktan ve ilgili bir petshop sahibinin aktardıkları ile bir akvaryum kurdum. İlk kurulumda tecrübesizlikle daha basit bir akvaryum yapmıştım ama geçen 7 ayda hem bu forumda okuduklarımla hem de sosyal medyada takip ettiğim hesaplar sayesinde daha güzel bir tasarım ve daha zor ve güzel bitkiler yetiştirmek için yeniden bir kurulum yapmak istedim. Umarım başarılı olurum. Yıllar sonra yeniden başlayınca aslında bu hobiyi çok sevdiğimi fark ettim. Ayrıca hobiye tekrar başladıktan sonra doğada dolaşırken özellikle su kenarlarında suda yaşayan balıklara, salyangozlara, bitkilere, ağaç köklerine bakıp geçmek yerine daha ayrıntılı baktığımı ve ayrıntılardaki güzelliklerini fark ettiğimi gördüm. Gelişmeleri buradan paylaşıp burayı bir günce gibi tutmayı planlıyorum. Herkese iyi hobiler sağlıklı canlılar diliyorum.

  Tanıtıma ek olarak bazı sorularımda var yanıtlayan olursa sevinirim.
  1- söz konusu armatürüm ektiğim bitkilere yeterli olur mu? olmazsa 12 w'a çıkarma imkanım var onu mu kullanmalıyım?
  2- Kapsül gübre koydum ama söz konusu bitkiler için ek sıvı gübre kullanmalı mıyım ve ne zaman başlamalıyım? Kullanmam gerekli ise hangi gübreyi önerirsiniz?
  3-Bu bitkiler için mayalı Co2 düşünüyorum ama verimli olur mu?
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/241532/220420241610531.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/241532/220420241611001.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/241532/220420241611071.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/241532/220420241611151.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/241532/220420241611241.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/241532/220420241611341.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/241532/220420241611481.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/241532/220420241611561.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/241532/220420241612041.jpg[/IMG]

  (9) (16) (9)
  Canlı Tanıtımı

  Türkiye’de Ki Tek Fo Nigripinnis Kambiwimbalar


  Profil resmi
  BahadirAdiguzel - 16:18

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/245406/010520242220511.jpg[/IMG]

  (2) (6) (1)

  En Güncel 50 İlan


  Forumda Son Konular


  SON MESAJLAR

  Yosun nedir, Akvaryumda Neden Yosun Oluşur.


  Profil resmi
  Burak BULUT - 06:52

  Yosun Nedir, Akvaryumda Yosun Neden Oluşur ;

  Yosun Sorunları

  Akvaryumların en fazla karşılaşılan problemli hiç şüphesiz ki alg patlamasıdır. Bir çok kişi bu sorunun üstesinden gelemediği için hobiyi bırakmıştır. İşin kötü tarafı çeşidi ne olursa olsun çoğu alg probleminin aynı nedene dayanmasıdır. Bu neden amonyak ve organik nitrit fazlalığıdır. Su değişimi uzun süre yapılmazsa sudaki fosfor artar. Yenmeyen yemler de alglerin çoğalmasına yardımcı olacaktır. Çoğu durumda algler yeşil, mavi, kahve rengi veya hatta siyah renkte görünürler. Rengin koyulaşması tankın daha kirli olduğunun göstergesidir.

   

   

  Yosun Patlaması , Sebep ve Önlemler

   

  1.Sakal Yosunu

  Siyah, gri, yeşil ve farklı renklerde olanları vardır. Çoğunlukla taşlarda, köklerde ve yaşlanmış yaprak uçlarında yetişirler. Tanktaki görüntüleri hiç güzel değildir. Temel nedenleri fosfor fazlalığı, düzensiz su değişimi, fazla aydınlatma, yüksek sıcaklık ve CO2 azlığıdır. Bitkilerin besinleri sindirmek için kısa zamanları olduğundan onları suda bırakırlar. Zaman geçtikçe, su değişimi de yapılmazsa, bu eklemeler daha büyük bir problem halini alır! Bu yosunlardan kurtulmanın en iyi yolu bunu elle yapmaktır. üzerinde yosun olan bir yaprağı elinizle temizleyebilirsiniz. Suyun yarısını değiştirip filtreyi temizlemek de iyi olacaktır. Bu işlem filtredeki sporların temizlenmesine yarayacaktır. Su değişiminde eklenen suya fotosentetik bakteriler de eklenmelidir. Aydınlatma süresi azaltılmalı ve hergün suyun 1/3'ü değiştirilmelidir. Son olarak, alg yiyen karidesler ve balıklar eklenirse kalan yosunları bitireceklerdir.

   

  2.Saç Yosunu

  Bitkilere tutunmuş saçlara benzerler. Gelişimleri için bitkilere benzer ihtiyaçları vardır. Bir kere moss ya da fern'e tutunduklarında oradan onları ayırmak çok zordur. Çok fazla ışık ve gübre verilmesi ve/veya bitkilerin normal şekilde gelişmemeleri gibi nedenlerle oluşurlar. Bu ysunları çıkartmak için diş fırçası kullanılabilir. Sudaki nitrat ve fosforu azaltmak için su değişimi yapılabilir. Saç yosununun yaşayabilmesi için sudaki fosfor miktarı en az 0.5mg/L olmalıdır. Günlük su değişimi tankın hacminin yarısını aşmamalıdır.

   

  3.Mavi-yeşil Yosun

  Koyu yeşil renkli ve berbat kokuludur. Hızlı yenilenme zamanıyla bitkilerin, zeminin ve camın tamamını kaplayabilir. Temel nedeni kurulum aşamasında nitrifikasyon bakterilerinin tutunmasına izin vermeyen yetersiz filtrasyondur. Organik atıklarla kirlenmiş substratlar, alt tabakalarda gübre kullanımı ve/veya yenmemiş yemler sonucu düşük nitrat gibi dengesiz su koşulları bu yosunların çoğalmalarının nedenleridir. Yosun yiyen karidesler ve balıklar tekbaşlarına bu sorunun üstesinden gelemezler. Formülündeki bakteriler yüzünden TDC (Taiyo Disease Control) isimli dezenfektan bu yosunlardan kurtulmak için kullanılabilir. Yosunların yetiştiği bölgelere şırınga edilmelidir. Bir kere yosun bozulmaya başladı mı artık SAE tarafından yenilebilir. Günlük su değişimleri tankın hacminin yarısını geçmemelidir. Bitkilerin daha sık dikimi de yardımcı olacaktır.

   

  4. Leke Yosunu

  Genellikle sert yapraklı bitkiler veya cam üzerinde bulunur. Yayılımı yavaştır. Fazla aydınlatma ve yenmeyen besinlerden kaynaklanır. Su değişimleriyle bastırılabilir. İlk olarak filtreyi kapatın, üzerinde yosun olan yaprakları kesin ve bir gönye veya kredi kartı kullanarak bulunduğu yerden kazıyın. Döküntüleri sifonlayın.

   

   

  Korunma

   

  Yosunlarla mücadele için pek çok yöntem olsa da onlarla karşılaşmak bitki yetiştiriciler için heves kırıcı olmaktadır. Bu yüzden en iyisi onlardan korunmaya çalışmaktır.

   

  - Düzenli bakımını yaptığınız bir filtreleme sistemi kurun. Haftada bir suyun 1/3'ünü değiştirin.

   

  - Bir UV filtresi ekleyin ve aydınlatma zamanını bitkilerin yoğun olarak gelişebilecekleri şekilde ayarlayın.

   

  - Substratı çok fazla ışığa maruz bırakmayın, substart olarak toprağı kullanmaya çalışın.

   

  - İlk iki ya da üç hafta boyunca oturmamış filtrasyon yüzünden fazla balık eklememeye özen gösterin.

   

  - 1 litre suya birden fazla balık koymayın.

   

  - Fazla yem vermeyin. Yenmemiş yem yosunların en sevdiği iki besin olan nitrit ve fosfor içerir.

   

  - Fazla yem vermeyin. Yenmemiş yem yosunların en sevdiği iki besin olan nitrit ve fosfor içerir.

   

  - Zemine yakın yaşlı yaprakları üzerlerinde yosun oluşmasını engellemek amacıyla budayın. Tanktaki yosunları kontrol altında tutmak için Oto'lar, SAE’ler, salyangozlar ve yosun yiyen karidesler (60cm'lik bir tank için 40 adet) eklenebilir.

   

   

  Akvaryumda Alg Sorunu, Alg nedir?

  Nemli ağaç gövdelerinden kayalıklara, kızgın çöllerden denizlere kadar çok çeşitli ortamlarda, kadife gibi yumuşak katmanlar ya da sık öbekler oluştururarak büyüyen bitki benzeri canlılardır.

   

  Alg'lerin yapıları kök, gövde ve yaprak organları hâlinde farklılaşmamıştır. Rizoyit adı verilen kısımlara sahip, klorofil içeren çiçeksiz sporlu bitkilerdir.

   

  Algler, hareketli, hareketsiz, bir hücreli ya da koloni hâlinde dallanmış ya da dallanmamış canlılardır. İpliksi, yapraksı, şeritsi, tüpsü, makroskobik ya da mikroskobik olabilirler.

   

  Alg’de aslında bir çeşit bitkidir. Akvaryumlarımızda yetiştirdiğimiz bitkilerden farklı olarak çok daha basit bir yapıya sahip olduklarından bitkilere nazaran çok daha çabuk gelişirler. Gelişebilmek için ortamdaki her türlü besinden faydalanabilirler ve bitkilere faydalı olması için verdiğimiz gübrelerin fazlası alg'lerin oluşmasında en büyük etkendir.

   

  Alg Türleri ve Mücadele

   

  Alg problemiyle başaçıkabilmek için öncelikle alg türlerini tanımamız lazım. Doğru teşhis doğru tedaviyi getirir.

   

  Mavi-Yeşil Alg (Blue-Green Algae – Cyanobacteria)

   

  Cyano = Mavi aynı zamanda Mavi yeşil alg olarak da bilinir. Akvaryumlarda bulunan çoğu türü pembemsi kırmızı rengindedir. Bu başbelası algin bir diğer ortak adıda kırmızı-balçık algidir, çünkü bu alg tıpkı bir halı gibi ve yapışkan bir hal alır. Alg vakumlamayla kolaylıkla alınabilir.

  Cyanobakter tek hücreli bir alg olup aslında bir bakteri’dir. Bu alg genellikle tek bir noktada başlar (akıntının az olduğu yerde) ve kısa sürede tankın her yerine dağılır. Tüm tek hücreli algler hızlı gelişir, fakat bu alg hepsinden hızlıdır. En uygun ortamda bu alg 20 dakika da iki katı kadar gelişebilir.

  Sebebi:

   

  • Düşük nitrat oranı: Genellikle suyunuzdaki bütün Nitrojen/nitrat eksikliği neden olur. Bu oluşumu tetikler ve bakteriler mümkün olan her nitrojen kaynağını kullanmaya başlar

  • Yüksek organik yük: Aşırı yemleme yada yüksek organik maddeler BGA’yı tetikler.

  • Eski ışık kaynakları: Bazen floresanlar kullanılabilir ışık yaymadığı zaman olabilir. Bu bitkilerinizin bakteriler kadar güçlü olmamasına neden olabilir.

  • Düşük su sirkülasyonu: Sirkülasyon bitkili tanklarda besin kullanımında ölü nokta kalmamasının altın anahtarıdır.

  Mücadele:

   

  • Nitrat’ı arttırın: Nitrat konsantrasyonu 5 Ppm’den zengin olmalıdır.

  • Hızlı gelişen bitkiler ekleyin: Bu alglerin besinlere erişimini engeller.

  • Karartma: Mavi Yeşil Alg ışık olmadan yaşayamaz.

  • Excel/H2O2 Tedavisi: Bir şırınga yardımıyla Excel yada Oksijenli Suyu problemli bölgeye sıkın. Sonra ölü parçaları elle temizleyin.

  • Eritrosin: Eriotrosin bir antibiyotiktir ve bunu çeyrek doz olarak kullanarak bakteri’yi öldürebilirsiniz.

   

  Kahverengi Alg (Brown Algae – Diatoms)

   

  Diatomlarda kahverengi renkli tek hücreli alglerdir. Tabanda bir toz kütlesi gibi başlar ve hızla bir kütle haline gelip gerekli besinleri bulursa 5 gün gibi bir sürede tüm tankı kaplar.

   

  Sebebi:

   

  • Yeni kurulmuş Tank: Yeni kurulmuş akvaryumlar diatomlara karşı dirençsizdir.

  • Aşırı besin: Silikat ve silisik asit içeren maddeler diatom patlamasına sebep olur. Silisik asit çeşme suyundan, silikat ise sürekli olarak taban malzemesinden yada dekorasyonda kullanılan kaya, taş gibi şeylerden kaynaklanabilir. Çeşme suyu değerlerinizi belediyelerin sitesindeki aylık olarak yayınladıkları su değerleri testlerinden takip edebilirsiniz.

  Mücadele:

   

  • R/O suyu silikatı absorbe edebilir ama sınırlı bir süre için. Özellikle silikat doğadaki kaya toprak gibi şeylerde bolca bulunur ve bu malzemeleri akvaryumda dizayn için kullanmak oldukça sakıncalıdır. Yetersiz az ışıklandırma da bu alge sebeptir. Işık şiddeti arttırılırsa algin kahverengiden yeşile döndüğü görülecektir. Silikatı absorbe etmek diatom’u kontrol altına alacaktır.

  • Sifonlama/Kazıma: Bu iki yöntemle diatom kolayca uzaklaştırılabilir.

  • Eskimiş aydınlatma: Bazen eskimiş floresanlar diatom algine neden olabilir.

   

  Yeşil Su (Green Water)

   

  Yeşil su sıkça bezelye çorbası olarak’da anılır. Serbest dolaşan tek hücreli alg, hızlı bir şekilde gelişir ve suyu yeşile döndürür.

  Su değişimleri pek yardımcı olmaz, çünkü alg sporları her türlü suda bulunabilir. Alg su sporlarının bulunduğu bir ortamın diğer ihtiyaçları yüksek besin (nitrat) ve yüksek aydınlatmadır.

  Sıkıntı veren pek çok alg gibi bu tek hücreli planktonik algde fotosentez yapma yeteneğine sahiptir. (enerji üretmek için ışık kullanır.) Aydınlatma periyodunda bu işlem sırasında oksijen üretilir.

  Gece algler tanktaki oksijeni kullanır. Bu, eğer oksijen yeterli değilse, balıkların ölmesine neden olabilir. Yeşil su problemi olan akvaryumlar iyi havalandırılmalıdır.

   

  Sebebi:

   

  • İlk kurulum: Genellikle ilk kurulum sırasında tam bakteri kültürü oluşmasından önce. (Serbest yüzen planktonlarla beslenerek.)

  • Besin dengesizliği: Besinleri şu değerlerde tutmaya çalışın. N (10-20ppm), P (0.5-2ppm), K (10-20ppm), Ca (10-30ppm), Mg (2-5ppm), Fe (.1ppm).

  • İlaçlama: Eğer ilaçlama akvaryumun bio filtresini etkilerse oluşabilir.

  Mücadele :

   

  Yeşil suyla mücadelede birkaç yöntem vardır.

  • Karartma: Akvaryum ışıklarını kapatın ve akvaryumu hiç ışık almayacak şekilde 5 gün boyunca örtün. Bitkiler depoladıkları besinleri kullanacaktır ama alg kullanamayacaktır. Fakat karartma süresi sonunda bitkiler biraz yıpranmış olabilir.

  • Diatom/Mikron Filtreleri: Kaliteli partikül filtreleri suyu temizleyebilir.

   

  • UV Sterilizer: UV lambaları sudaki serbest mikroorganizmaları öldürerek suyu temizler.

  • Flokülasyon: Minik partikülleri kümeleştirip bunları kolayca uzaklaştırmanızı sağlar. Yani kimyasal kullanımıdır.

  • Su Piresi: Su pireleri alg’i yiyeceklerdir.

  • Ufak su değişimleri: Temizlenene kadar günlük %5-%10 su değişimleri yapılabilinir.

  Not:

   

  • Bakterilerin kendikendini yenileyebilmesi için büyük su değişimlerinden kaçınılmalıdır.

  • Problemi hallettikten sonra kaynağı öğrenip ortadan kaldırın yoksa problem tekrarlayabilir.

   

  Siyah Fırça/Sakal Alg'i (Black Brush/Beard Algae)

   

  Siyah fırça alg'i Rhodophyta ailesinin kırmızı algler jenerasyonuna ait bir türüdür. Bu aileye ait alglerin çoğu aslında deniz akvaryumlarında görülür, fakat birkaç tatlı su türü özellikle bitkili akvaryumlarmızda ortaya çıkmıştır. Bu alg siyah, kahverengi, kırmızı yada yeşil olabilir, ve bitkilerinizi hızla kaplayabilir ve kontol altına alınmazsa bütün tankı sarar.

   

  Sebebi:

   

  • Besin Dengesizliği: Aşırı Nitrat, Fosfat ve Demir. Değerleri şu seviyelerde tutmaya çalışın: N (10-20ppm), P (0.5-2ppm), K (10-20ppm), Ca (10-30ppm), Mg (2-5ppm), Fe (.1ppm).

  • Düşük Ph: Yüksek ph’a sahip Afrika .tankları incelendiğinde bu alge rastlanmamış ve algin asidik ortamları sevdiği kanısına varılmıştır.

  Mücadele:

   

  • Co2’yi arttırın: Bu bitkileri gelişme yönünde uyaracaktır ve bitkiler besin konusunda alglerle yarışmaya başlayacaktır.

  • Excel/H2O2 Tedavisi: Bir şırınga yardımıyla Excel yada Oksijenli Suyu problemli bölgeye sıkın. Yeşil/beyaz tondaki ölü algleri elle toplayın.

  • Elle temizleme: Bir diş fırçası yardımıyla mümkün olduğunca temizlenebilir.

  • OxiClean Tedavisi: Alg'lenen bitkiyi katkı maddesiz OxiClean solisyonuna batırıp çıkartın.

  • Su değişimleri ve Dozajı: Normal su değişimlerine devam edip miktarı haftada iki ye çıkartabilirsiniz.

  • Alg Yiyiciler: SAE ve Amano karidesleri bu algi tüketmektedir.

  • Bakır(Önerilmez): Ticari alg önleyici ürünler bakır içerir. Bu Sakal algini öldürür ama genellikle bitkilerinizide öldürür.

   

  Kısa Tüy Alg'i (Fuzz Algae)

   

  Kısa tüy algi genellikle bitkilerinizin yapraklarının kenarlarında meydana gelir ve bitkilerde hafif tüylü bir görüntü oluşturur.

  Sebebi:

   

  • Besin dengesizliği: Değerleri şu seviyelerde tutmaya çalışın: N (10-20ppm), P (0.5-2ppm), K (10-20ppm), Ca (10-30ppm), Mg (2-5ppm), Fe (.1ppm).

  • Düşük Co2: Co2 seviyenizi 20-30 Ppm civarnda tutun.

  Mücadele:

   

  • Co2 ve besin seviyenizi düzenleyin

  • Alg yiyiciler: SAE, Amano karidesi, Otocincluslar ve Moli’ler bu algi tüketirler.

   

  Yeşil Nokta Alg'i (Green Spot Alg)

   

  Yeşil nokta alg’i genellikle su değişimi aksatılan tanklarda camların üzerinde görülür. Yeşil Nokta alg’in üzerinde gelişebildiği bitkiler sert dayanıklı yaprağı olan bitkilerdir. Örneğin, Java Fern, Anubias’lar.

  Sebebi:

   

  • Düşük Fosfat (PO4) Seviyesi: Fosfat seviyesinin düşük olması yada tükenmesinden kaynaklanmaktadır.

  Mücadele:

   

  • Camı kazımak: Bir jilet yardımıyla camları kazıyarak çıkartabilirsiniz.

  • Fosfat’ı Düzenleyin: Fosfat miktarınızı 0,5-2 Ppm arasında tutun.

  • Nerite Salyangozu: Nerite salyangozları bu algi tüketebilen ender canlılardan dır.

   

  Saç/İplik Alg'i (Hair/Thread Algae)

   

  Saç/İplik algi 30 cm boylara ulaşabilen ipliksi bir algn türüdür. Genellikle moss türlerinin arasına karışır, ve bazen özellikle tank canlılarına yem ekstra yem olması için yetiştirilir.

  Sebebi:

   

  • Yüksek Demir Seviyesi: Konsantrasyonu 0,15 Ppm’in altında tutun.

  Mücadele:

   

  • Elle temizleme: Bir diş fırcası yardımıyla elle temizlenebilir.

  • Su değişimleri: Haftalık su değişimi sayısı sıklaştırılmalıdır.

  • Besin Ayarlaması: Besinleri şu seviyelerde tutmaya çalışın; N (10-20ppm), P (0.5-2ppm), K (10-20ppm), Ca (10-30ppm), Mg (2-5ppm), Fe (.1ppm).

   

   

  Genel Öneriler

   

  • Kullandığınız gübrelerin üzerlerinde yazan miktarlar genelde yoğun bitki popülasyonları içindir. Gübreleme yaparken bunu göz önünde bulundurun.

  • Test kitleri sudaki besin değerlerini anlamanın en iyi yöntemlerinden birisidir ama maaliyeti yüksektir. Test kitleri edinemiyorsanız çok iyi bir gözlemci olmanız gerekmekte.

  • Alg yiyiciler iyi birer alternatiftir ama bunlar da genel olarak genç ve taze algleri tüketip eski alglere dokunmayacaklardır. Ayrıca su değerleri bozuk bir akvaryumda var olan algi yoketmek çözüm değildir.

  • R/O suyu kullanmak yüksek maaliyetli fakat saf su elde ettiği için özellikle gübrelemede kolaylık sağlamaktadır.

  • Akıntının iyi olması hem alg oluşmasını zorlaştırması açısından hemde akvaryuma eklediğiniz gübrelerin akvaryumun tamamına yayılması açısından yararlı olacaktır.

  • Alglerle yarışta hızlı besin tüketen bitkiler kullanmak oldukça faydalı olacaktır.

  • Kimyasal kullanımı ile alg önlemeye çalışmak genelde çok kötü sonuçlar doğurabilmekte. Özellikle içerikleri nedeniyle bu ilaçlar karidesler ve hassas canlılarda ölüme neden olabilmekte.

  • Kullandığınız çeşme suyunu Aktif karbon, Zeolit gibi maddelerle filtrelemek çeşme suyundan akvaryumunuza karışacak maddeleri bir miktar da olsa önlemeye yardımcı olacaktır.

   

   

  Kaynak :guitarfish.org/algae

  Yazan:Barış VARIŞLI

   

  Akvaryumlarda Salyangoz Sorunu ;

  Doğada da tatlı sularda salyangozlar vardır popülasyon fazla değildir gayet normal yoğunlukta bir kaç tane görebilirsiniz. Sualtı doğasında o kadar cok mükemmellik vardi ki solyangoz popülasyonu abartılı değil ve belli bir yoğunluğa geldiğinde doğal olarak üremelerini ve coğalmalarını frenleyen bir sebeb var.

   

  Her zaman söyledigimiz gibi bizler akvaryuma su prepadının dışında başka bir kimsayal maddeye karşıyız ilaçlarla veya baska bir kimyasal katkıyla akvaryumunuzdaki su değerleri ve balıklar iyileşmez. Akvaryumda yosun olur; ilaç. Salyangoz olur; ilaç. bitkileri daha yesil göstermek için; ilaç. bu olmaz. Akvaryuma atılan her tür kimyasal madde akvaryumda olan dengeleri kısmen yada tamamen bozabilir. Akvaryumda maksimum ekoloji diyoruz eger siz bu kimyasal maddelerle balık besleyecekseniz bu hobiden vazgeçiniz.

   

  Salyangozsuz akvaryum olmaz olamaz; eğer akvaryumunuzda salyangoz hiç yok ise biliniz ki su değerleriniz ve akvaryumunuzda yolunda gitmeyen bir şeyler var. Akvaryumunuzda salyangoz olması sizin akvaryumunuzda doğal dengenin oturduğunu ve su değerlerinin gayet normal ve balıklar için yaşanılır oldugunu gösterir.

   

  Akvaryumda önüne geçilemeyen salyangoz popülasyonu (çoğalma üremeheryerde yumurtlama) varsa sorun salyangozda değil balıklarda ve su değerlerinde hiç değildir. Sorun yine bizlerdedir.

   

  Salyangozlar nereden gelir? Akvaryuma salyangoz akvaryumcudan satın alınan bitkilerden gecer. Aldığınız bitkileri ne kadar da yıkarsanız bir yumurta bile (şeffaf halde) akvaryuma geçmesi kaçınılmazdır. Ama aşırı üremelerı durdurulabilir.

   

  Salyangozlar neden çok çogalıyor? Akvaryumda fazla yemleme yapıldığında balıkların yiyemeğidi yem parcaçıkları ve akvaryum zemininde yaşayan balıklara verdiğiniz tablet yemlerin suda hızla erimesi sonucu yem parçacıklarının akvaryum kumu arasına girerek orada salyangoz yumurtalarına besin kaynagı olmasıdır. Bu nedenle beslemede oldukca dikkatli olunmalıdır. Akvaryum zemininde tablet yemleri dağılarak saçılmasını önlemek için ufak yassı bir tabakta kullanılabilir. Beşlik gruplar halinde Kedi balıkları (çöpcüler) konularak parçacık halinde olan yemlerin yenilmesi önerilir. 

   

  Ücüncü bir secim olarakta iyi bir salyangoz yiyici olarak ta Carinotetraodon travancoricus (Cüce Misket Baliği) yada Chromobotia macracanthus (Makrakanta) büyük olmak şartıyla iki ad. akvaryumunuzda bulundurabilirsiniz. Makrakanta balığına Palyaco Makrakanta (Clown loach) yadaSumatra Palyacosu denir. Bunun için lütfen yorumumu okuyunuz.

   

   

  Akvaryumda kontrolsüz üreyen salyangozları akvaryumda yok etmenin bir metoduda akvaryuma kalın dilim halinde kesilmis kabak çig patates yada salata (hıyar) koymaktır. Uygulama gayet basittir. Akşam akvaryum ışığı kapanmadan 10-15 dk.önce büyük sadece bir dilim salata veya kabak akvaryumunuzun bir köşesine yerleştiriniz. Sabah resimde de görüldüğü gibi akvaryum ışığı acılmadan 5-10 dk. önce gelip akvaryumdaki tüm salyangozlardan kurtulabilirsiniz. Halen yumurtada olan öteki salyangozlarıda Makrakanta balıgınıza teslim ederek akvaryumunuzda ilaçsız ve zehirsiz bir temizlik yapmış olursunuz. Tam cözüm olarakta tatlı su karidesleride önerillir.

   

  Yorum/Bilgi: Makrakanta (Chromobotia macracanthus) bazı web sitelerinde resimin doğru olmasına karşın bilgi yanlış olarak verilmiştir. Makrakanta olarak tanıtılmış ama başka bir isim verilmiştir. 

   

   

  Gerçek Clown loach (Makrakanta) Botiidae ailesine ait Chromobotia alt ailesinde Chromobotia macracanthus (ikincil isim) alt ailesine balığıdır. Yani Botia macracanthus denildiğinde gercek Clown loach degildir. Dahada açaçak olursak salyangozda Chromobotia macracanthus kadar tecrübesi yoktur. Hadi dahada açayım Botia macracanthus dişleri; Chromobotia macracanthus' un dişlerine nazaran silikon gibidir.

  Akvaryumlarda Yaşanan Su Sorunları :

  Akvaryum Su Değerleri Nasıl Olmalıdır, Nasıl Test Edilir

  Balıkların sağlığı ve dengeli akvaryum suyu için gerekli en önemli faktör, akvaryumunuzda değişen kimyasal dengeleri kontrol etmektir.Kötü su kalitesi her zaman büyük sorunlar doğurur.Akvaryum suyunun belli aralıklarla teste tabi tutulması, Akvaryumunuzdaki problemlerin erken algılanıp, suyun kaliteli olması ve kimyasal dengelerin istikrarlı olarak kontrol edilmesini sağlar.

  Akvaryum suyunun test edilmesi için gerekli ölçüm metaryelleri (test kitleri), kullanımı kolay fakat maddi yönden akvariste pahalı gelmektedir.Ancak akvaryum hobisi içerisinde, suyun kalitesinin zayıflığı  ve bilgisizlik yüzünden kaybedilen balıklar ve tekrar tekrar akvaryum kurma zorunluluğu gözönüne alındığında, aslında test yapılmayan bir akvaryumumda uğranan maddi kaybın daha fazla olduğunu göstermektedir.Akvaryumunuzda uygulayacağınız testlerle, balıklarınızı sağlıklı bir ortamda yetiştirebilecek ve onların ömürlerini uzatabileceksiniz.Peki, akvaryumunuzda hangi değerleri test etmeliyiz?

   

  PH

  PH Ölçümü , Akvaryum suyunun asit ve baz oranlarının ölçümüdür.PH'ın anlamı Latince de hidrojen konsantrasyonudur.Yani, sudaki hidrojen iyonlarının ağırlığı veya miktarıdır.Tatlı su akvaryumlarında PH seviyesinin ortalama 6.8-7.2 değerleri arasında olması gerekir.Bazı balık türleri ise daha asidik ortamda yaşar ve sudaki PH değerinin 6.0-6.5 arasında olması gerekir.5.0 PH değerinin altındaki değer asidik suya adapte olmuş balıklar dahil, bütün balık türleri için tehlikeli ve ölümcüldür.

   

  Kolay yollarla elde edilebilecek PH test kitleri sayesinde, sudaki hidrojen iyonları ölçülerek, suyun asidik mi? yoksa bazik mi? olduğunu anlamak mümkündür.PH'ın 0-7 PH arasında çıkması suyun asidik özellikte, 7-14 arasında çıkması suyun bazik özellikte olduğunu gösterir.Ölçümlerde 7.0 değeri,  PH yönünden suyun nötr olduğunu gösterir.

   

  GENEL YOĞUNLUK (GH)

  Tatlısu akvaryumları için temel bir testtir.Bu ölçümde, çözülmüş kalsiyum ve magnezyum miktarı ölçülür.Tropikal akvaryumlarda genel yoğunluk 5° -15° GH dolaylarında olmalıdır.Deniz akvaryumlarında genel yoğunluk, tatlı su akvaryumlarına göre yüksektir ve 400° GH'a kadar ulaşabilir.

   

  GH test kitlerinde ölçü birimi ülkeden ülkeye farklılık göstermekle birlikte, derece (º dH) veya (ppm) ölçü birimi olarak kullanılır.

   

  KARBONAT YOĞUNLUĞU(KH)

  Karbonat, bikarbonat veya geçici sertlik düzeyini gösterir ve genel yoğunluğun bir bölümünü meydana getirir.Karbonat ölçümü ile, karbonatıtın bikarbonat iyon yoğunluğu ölçülmüş olur.Karbonat sertliği, geçi

  rdiği süreç ile, akvaryumdaki PH dengesinin kurulmasına yardımcı olur.PH değerinin düşmesini önler.

   

  Sudaki düşük KH düzeyi, (50 ppm'nin altında) akvaryum suyunun asidik bir eğilime sahip olacağını, Yüksek KH düzeyi, PH'ıda yükseltecek ve akvaryumunuz bazik bir eğilimde olacaktır.Ayrıcva KH değerinin ölçülmesi, omurgasızların beslenmesi, bitki yetiştirilmesi ve özellikle su değerlerine çok duyarlı balıkların  üremesinin kontrol altında tutulması içinde çok büyük bir öneme sahiptir.

   

  GH ve KH      Aralığı       

  Balık Türleri

  0 º - 3 º
  (0 - 50 pm)
   

  Arowana, Fil Balığı, Killi Balık, Balta Balığı , Amazon / Güney Amerika Balıkları,  tetra ve Cüce Cichlidler

  3 º - 6 º
  (50 - 100 ppm)
   

  Orta Amerika cichlidleri dahil, birçok tropikal balık, Doğu Afrika nehir kıyısında yetişen türler, Gurami, köpekbalıkları, loachlar, barblar, rainbow balıkları, Afrika tetraları. 

  6 º - 11 º 
  (100 - 200 ppm)
   

  Lepistes, Moly, Kılıçkuyruk ve plati, Japon Balıkları , Victoria Gölü Cichlidleri

  11 º - 22 º 
  (200 - 400 ppm)
   

  Malawi Gölü ve Tanganika Gölü Cichlidleri, Acı Balıklar(Mono, Argus ve Puffers)

  Tuzlu su akvaryumlarında, karbonat yoğunluğu  80° -10°KH arasında olmalıdır.

   

  AMONYUM/AMONYAK

  Amonyak, nitrit ile birlikte, akvaryum balıklarının bazen gizli katilleridir.Bunlar periyodik olarak takip edilmelidir.Akvaryumda balık dışkıları, çürüyen bitki parçaları organik atıklar oluşturur ve suyun kirlenmesine sebep olur.Nitrojen döngüsü  içinde özel bir bakteri sayesinde amonyum/amonyak oluşur.Genel kanı olarak, Amonyum/ Amonyak  miktarı 0 mg/l olarak tavsiye edilmektedir.

   

  PH değerlerine bağlı olarak, 7.5 PH üstünde amonyak üretilirken, 7.0 'dan daha az PH düzeylerinde Amonyum üretilir.0.10-0.50 mg/l Amonyum, tatlı su akvaryumları için normaldir.Amonyak ise az da olsa zehirli olduğu için, 0.02-0.20 mg/l arasında balıklarınızın ölümüne sebep olur.Bu yüzden amonyak miktarı 0 mg/l olmalıdır.

   

  NİTRİT (NO2)

  Nitrit, azot döngüsünün(nitrojen döngüsü) bir parçası olarak, amonyum/amonyak dönüşümünden meydana gelir.Çok amonyak ve dolayısıyla nitrit balıklar için öldürücü olabilir.Sağlıklı bir akvaryumda nitrit düzeyi her zaman "0" olmalıdır.Böylece, balıklarınızda stres ortadan kalkacak, bağışıklık sistemlerinde bir sorun oluşmayacak, daha sağlıklı kırmızı kan hücreleri ile, balıklarınızın vücudundaki oksijen rahatça taşınabilecektir.

   

  Uzun süreli yüksek nitrite bağlı kalan balık, su yüzeyini mekan olarak kullanacak, hatta akvaryum filtre su girişinden ayrılmayacaktır.Yüksek nitrite maruz kalmış akvaryumlarda, balıklar kırmızı kan hücreleri yönünden hastalanacaklar (anemi) ve sonunda da öleceklerdir.

   

  NİTRAT (NO3)

  Nitrat, nitrojen döngüsü içerisinde, amonyak ayrıştırması sonucu oluşan, nitrat tuzlarıdır.Aslında genelleme yaparsak, akvaryum suyundaki atık ürünlerin (Çürümüş bitki parçacıkları, dibe çökmüş yenmemiş yemler, balık dışkıları) 

  doğal bileşenidir.

   

  Nitrat, yararlı bakteriler için doğal bir besindir.Ancak, nitrattaki temel sorun,  yüksek konsantirasyonlarda, toksit hale gelmesidir.Yüksek nitrat seviyeleri balıkların ölümüne yol açar.

   

  Yüksek nitrat seviyesinin diğer bir zararı ise, akvaryumunuzda yosunlaşmaya yol açmasıdır.Akvaryumunuzdaki nitratların neden olduğu toksitler ve yosunlaşma, suyunuzdaki bulanıklığın giderek artmasına sebep olacaktır.

   

  FOSFAT

  Fosfat balık ve diğer canlılar için zararlı bir element değildir.Ancak akvaryumunuzda bulanık su sorunu yada aşırı alg sorunu yaşıyorsanız, sudaki fosfat seviyesini kontrol etmeniz gerekir.

   

  Tropikal akvaryumlarda, sağlıklı bitkilerin yetişebilmesi için, fosfat kontrasyonunun 0.02 mg/l 'nin altına düşmemesi gerekir.Sudaki yosunlaşmanın önlenmesi ve bitkilerinizin besinlerini sağlıklı bir şekilde edinebilmesi için, fosfat kontrasyon oranı, 0.5 mg/l'yi aşmamalıdır.Çünkü yosunlar, bitkilerin besleneceği besinlerle beslenir ve bitkilerin gelişimini durdururlar.

   

  Sudaki var olan fosfat oranını azaltmak için, hızlı gelişen bitkilerle akvaryum donatılabilir.Böylece, bitkiler alglerin besinlerini sınırlamış olacaktır.Diğer bir yöntemde, su arıtma cihazlarıyla ters ozmos yöntemidir.

  Balıklarda Fazla Beslenme

  Akvaryum balıkları uzun ve sağlıklı bir yasam için vitamin, mineral, eser elementler ve bitkilerle takviye edilmiş besinlere ihtiyaç duyarlar. Balık yemleri pek çok başka markadan gözle görülür miktarda daha çok doğal malzeme içerir. Her balık yemindeki vitaminler ve yağlar, balıkların yağı yakabilmesi için gereken orandadır.

   

  Balık yemleri en modern teknoloji ile, vitaminleri, mineralleri ve bitkilerin özünü koruyan dikkatli bir kurutma işlemi ile üretilmiştir. Yemler parazitlerden tamamen arınmıştır. Tadı bunu kanıtlar – süs balıklarınız bunu sever. 

   

  Süs balıkları, beslenme alışkanlıklarına göre doğada suyun farklı katmanlarında yasar. Bu yüzden akvaryumunuzda bulunan süs balıklarının bazıları su yüzeyine yakın yüzer, diğerleri ise ortalarda dolaşmayı tercih eder ya da dipte yiyecek ararlar.

   

   

  Bütün balıkların yiyeceklerini alabilmeleri için, bu grupların her biri için doğru besin çeşidini kullanmak son derece önemlidir.

   

   

   

  Ne zaman ve nasıl beslenir?

   

  Akvaryum balıklarınızı mümkünse günde iki veya üç kez, iki ile beş dakika arasında bitirebilecekleri küçük miktarlarda besleyin. 

   

  Yemi suyun yüzeyine mümkün olduğunca eşit şekilde dağıtın.

   

   

  Besleme için özel bir kasık ayırın. Bu sayede bölümleri eşit tutabilir ve kazara fazla besleme ihtimalini önlersiniz. Ayrıca yemin kokusu ve kalitesi de etkilenmemiş olur.

   

   

   

  Zaman zaman taze besinler

  100 veya 250 ml konservelerde, 2 – 3 değişik yemlerden oluşan çeşitli bir diyet uygulayın. Balıklarınızı aylarca ayni litrelik kaptan ayni yemle beslemek, canlılıklarını kaybetmelerine, renklerinin solmasına, hatta hastalanmalarına neden olabilir. Konserve her açıldığında ışık ve hava vitaminleri ve hassas besinleri yok eder. Şeffaf plastik torbalarda taşınan yemlerde, ışık ve hava daha paket açılmadan besinleri yok eder.

   

   

   

  Fazla besleme

  Yemler balıkları besledikten bir saat sonra hala akvaryumun tabanındaysa, aşırı beslemişsiniz demektir.

  • Arta kalan yemleri dip süpürgesi ile çıkarın.

  • Mümkünse akvaryum tabanından beslenen balıklar, örneğin zırhlı kedibalığı (her türden en az 5 balık) ekleyin.

   

   

   

  Yeni yem

  Süs balıklarınız çoğunlukla bilinmeyen yemlerden şüphelenir ve girmiş olabilecek muhtemel bir düşman ararlar. Yine de kısa süre sonra balıklar yeme alışır

  Canlı ve dondurulmuş yemler:

   

   

  Artemia - Artemia Salina naupli - Artemias salinas - Deniz maymunu

  Tuzlu sularda, tuz göllerinde, tuzlalarda yaşayan bir tür eklembacaklıdır. Okyanuslarda yaşamaz. Amerika'da halk arasında deniz maymunu (sea-monkey) adıyla da bilinir. Akvaryumculukta yavru balıkların beslenmesinde çok değerli bir canlı yemdir. Yumurtaları uzun süre dayanır. 26-28 derece sıcaklıkta, hava motoruyla iyice havalandırılan ve litreye 30 gram kaya tuzuyla (kalın, turşuluk tuz) 24 saat içinde yumurtadan çıkmaları sağlanır. İlk gün yumurta keselerini kaybetmeden yavrulara verilmesi çok faydalıdır. Artemia Amerika kıtasından çıkan bir canlı olarak bilinse de Türkiye'de özellikle Ege bölgesindeki tuzlalarda da bulunur. Flamingoların severek tükettikleri bir yemdir. Profesyonel olarak balık yetiştiriciliği yapılan kuluçka hanelerde dekapsulasyon adi verilen bir işlemle, çeşitli kimyasal maddeler kullanılarak artemia yumurtasının zari inceltilerek yumurta çatlama oranı yükseltilmeye çalışılır.

   

  Kırmızı Sinek Larvası

  Belki buna şaşıracaksınız ama Profesyonel akvaryumculukta canlı doğuran balıkların yavruları Lepistes, platy, Molly gibi ve çiklitler (cichlidae) in yavruları kırmızı sinek larvası ile beslenir. Kırmızı sinek larvaları Artemia ile hemen hemen aynı besin zenginliğine sahiptir. Ve piyasada satılan Artemia bir bütün olarak satılır balık yavruları Artemia ile zor beslenir, çünkü Artemia kırmızı sinek larvasından büyüktür. Kırmızı sinek larvaları yavrunun tam ağızına laik bir besindir ki yemlemede bir kaç tane birden yiyebilmesidir. Bunun için Canlı doğuranlar ve tüm tatlı su balıklarının yavrulamasında ilk verilecek yem kırmızı sinek larvası olmalıdır. Daha sonra yavrular 1 ila 1,5 cm olduklarında Artemia ile beslenmesi tavsiyeler arasındadır.

   

   

  Cyclops

  Özellikle tetra yavrularının gelişmesi için verilen sadece 0,5 - 5mm uzunluğundaki canlıdır. Tuzlu sularda yasarlar ve 20 den fazla türü mevcuttur. Ayrıca akvaryumda olan canlı bitkilerin beslenmesinde de kullanılır. Donmuş ve canlı olarak balıkların beslenmesinde sağlıklı bir canlıdır.

   


  Alıntıdır.

  Burak Bulut2011-02-01 06:53:13

  Cevapsız Konu
  Japonumun Bir Yanağı Kırmızı

  Profil resmi
  aaoo -

  Torbagöz japon balığımın bir yanağı kırmızı kan oturmuş gibi görüntüsü var diğer yanağı ise normal şekilde turuncu sizce bu neden olmuş olabilir korkuyorum yardım edin lütfen suyumun bakteri kültürü oturmuş durumda tertemiz suyum var[:?]

  Red tail big ear ribbon yavrum


  Profil resmi
  ibrahim35 -

  Ölçüler: Canlı Türleri: Bitki Türleri: Tankın Yaşı: Filtrasyon ve Işıklandırma: Tasarım ve Dekorasyon:

  (13) - (736)

  Son 50 Tanıtım


  Profil Yorumları

  Macrognathus aculeatus


  Profil resmi
  Enescetin - 18:49

  Benimki hep saklanıyor nedenini anlamadım alalı 2 gün oldu sizce alışırmı

  (0)
  Canlı Tanıtımı

  Julidochromis Marlieri Gombe


  Profil resmi
  muhammet abaci - 22:09

  Julidochromis Marlieri Gombe
  Siyah ,beyaz rengi ve mavi finleri ile mükemmel bir Tanganyika türüdür...
  Bol kayalık ve lale mercan ile üremesi kolaylaşır....
  Ülkemizde julidochromis Marlieri varyeteleri çok fazla mevcuttur...  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/158241/270220212201001.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/158241/270220212201081.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/158241/270220212201151.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/158241/270220212201221.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/158241/270220212201371.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/158241/270220212201461.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/158241/270220212202011.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/158241/270220212202061.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/158241/270220212202131.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/158241/270220212202221.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/158241/270220212202281.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/158241/270220212202351.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/158241/270220212202421.jpg[/IMG]

  (1) (0) (8)
  Yosundan Balıklar Gözükmüyor

  Profil resmi
  xeyh - 00:33

  Merhabalar, akvaryum doğrudan güneşe maruz kalan bir yerde dolayısıyla çok fazla yosunlanma oluyor. Başlarda süngerle camları sildiğimde yosunlar çıkıyordu ancak şu anda çok daha sağlam yapıdalar sünger etki etmiyor ve giderek artıyor. Bu soruna camlara veya canlılara zarar vermeden bi çözüm yolu var mıdır?[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/221252/150620240033211.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/221252/150620240033251.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/221252/150620240033281.jpg[/IMG]

  (8) (529)
  Sohbeti tam ekranda aç  

  Ana sayfa gösterim biçimi: Günün ilk açılışında genel bakışı, kalanında akışı göster. (Varsayılan) Her zaman akışı göster. Her zaman genel bakışı göster.

  İstanbul


  Trend Akvaryum

  240 adet akvaryumda satışa sunulan balıklar, bitkiler ve karidesler, geniş malzeme ve yem stoğu ile hem deniz hem tatlı su canlıları satışı yapmakta olan Trend Akvaryum Türkiye'nin en büyük tatlı su akvaryumcusudur. Geniş ürün yelpazeli sanal mağazası da bulunan firma Üsküdar'da bulunmaktadır.

  İzmir


  Malawi İzmir

  Malawi ve Tanganyika Cichlidleri'nin çeşidi kadar, Dennerle bayisi olması ile bitkili ve tropikal türlerde de oldukça iddialı bir akvaryumcu.

  Ankara


  Doğa Akvaryum

  Tetra türleri, canlıdoğuranlar, cüce cichlidler, discus ve pek çok bitki türünü bulabileceğiniz bir akvaryumcu.

  Adana


  Guppy Pet Shop

  Geniş yelpazeli sanal mağazası ve dükkanıyla Anadolu'nun en öne çıkan firmalarından.

  Son 24 Saatte En Çok Mesaj Gelen Konular


  Son 24 Saatte En Çok Beğeni Alan Konular