Akvaryum.Com
 • Balığım Felç Mi Geçiriyor?


  Profil resmi
  ilkay39

  Fotoğraf: https://youtube.com/shorts/OWg9shZZIeE?feature=share

  Hastalık Belirtileri: 2-3 gündür çok yem yediğini görmedim ve yaprak altlarında oluyor sürekli ve ağzı hep böyle.Sadece dün gece akvaryumda hep kenarlardan 2 tur attı.
  Akvaryum Kapasitesi (litre): 86
  Akvaryumdaki Diğer Canlılar: apistogramma inka dişi
  Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat): 25-27 derece
  Filitrasyon: iç filtre
  İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları:
  Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.): su değişim 4 günde bir %20 yapmaktayım akvaryumumu alt kata aldım sadece ilk başta kum yoktu alt kata tasımadan sonra kum vs de ekledim tecrübeli abilerime sorduğumda balık stresten yada şoktan felç olmuş dediler ama bu felç durumu geçer mi geçerse nasıl geçer?
  Apistogramma İnka beslemekteyim 1 çift dişide herhangi bir sorun yok yemleri çok güzel bi şekilde yiyor akvayumumda başka balık yok sadece ikisi yardımlarınız için çok teşekkürler şimdiden..[VID]https://youtube.com/shorts/OWg9shZZIeE?feature=share[/VID][EDIT]ilkay39,2021-10-27 09:55:08[/EDIT]

  Profil resmi
  ilkay39

  1 beğeni
  Evet 2 günde bir dinlenmiş su ile %20 lik dip çekimi ile birlikte su değişimi yapıcam inşallah düzelme olur çok teşekkür ederim

  (2) (103)

  İç Filtre Varken Bakteri İçin Pipo Filtre


  Profil resmi
  appeo

  Merhaba 45-50litrelik akvaryumum da iç filtre kullanıyorum. Bakteriye destek olması için pipo filtre de takmayı düşünüyorum tavsiyeleriniz nedir?

  Profil resmi
  BeyzPl

  Merhaba,
  Bahsettiğiniz hacim çok da büyük değil. Bu yüzden iki tane filtreye ihtiyaç olacağını düşünüyorum. Tabi balık türü ve sayısı da bununla doğrudan ilişkili. Bu iki konuda hata yapılmaz ise yalnızca iç filtre yeter. Başka bir filtre eklemek yerine içine bakteri oluşumuna katkı sağlayacak malzemeler koyabilirsiniz.

  (2) (69)

  50 Lt Akvaryum Balık Popülasyonu


  Profil resmi
  baranashi

  Arkadaşlar merhaba, hobiye yeni başladım malesef araştırmadan direkt konuya daldığımdan bazı şeyleri geç/hatalı yaptım.

  50 lt(65x25x31) akvaryumum var, içinde iç filtre,ısıtıcı ve aqualed ışıklandırma mevcut.

  Tank hacminin yaklaşık 8-10 kilosunu kum kaplıyor. Tank içinde fotoğrafta görüldüğü gibi çeşitli bitkiler ve,

  -3 adet çöpçü
  -2 adet vatoz
  -4 adet moli
  -3 adet transgenetic tetra
  -3 adet zebra
  -1 Orta 1 küçük elma salyangozu

  Kurulumda bakteri kültürünü düzgün oluşturduğumu düşünüyorum, her hafta kendi suyu ile filtre temizliği ve %10-15 su değişimi(dip sifonu ile) yapıyorum ve her değişim sonrası ml hesabı yapıp bakteri kültürü ekliyorum.

  Mevcut sizce bu akvaryuma bu hayvanlar fazla mı?
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232725/271020211336331.jpg[/IMG]

  Profil resmi
  BeyzPl

  Rica ederim,
  Mantıken evet, sürü balıkları için çok uygun bir kurulum değil çünkü. Yalnızca bir tane sürü türü kalması doğru olur.
  Salyangozlar ufak canlılar, biyolojik yük olarak fazla bir atık oluşturduklarını hiç düşünmüyorum. Onların size eksisi olmaz muhtemelen, kalabilirler.

  (6) (113)

  Beta Balığımın Kafası Gittikçe Kararıyor


  Profil resmi
  Denizkizi20

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232724/261020212320451.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232724/261020212320471.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232724/261020212320511.jpg[/IMG]  Fotoğrafları buraya koydum zaten fark çok belli balığım ilk aldığımdan çok farklı bir renkte.beta balığımı alalı 10 gün oldu olmadı balığım gün geçtikçe kararmaya başladı bu akşam da kuyruk kısmında nokta kadar bir delik vardı orta kısmında .nerde hata yapıyorum bilmiyorum aldığım yere gittim renk değiştiriyor demişlerdi ama hiçbişey bilmeyen biri bile hasta bir canlıyı anlar herhalde ,sanki telaşlı stresli gibi çok üzülüyorum yardım edin lütfen balığımın ölmesini istemiyorum 😔[EDIT]Denizkizi20,2021-10-26 23:35:51[/EDIT]

  Profil resmi
  BeyzPl

  1 beğeni
  Merhaba,
  Bu renk değişimi başlı başına bir hastalık değil. Yani o konuda rahat olabilirsin. Ama fotoğraflardan balığın rengi soluk gözüküyor, çok formda değil sanki. Size balığın hatta olduğunu düşündürten de bu galiba.
  Beta formda değilse akvaryumunda bir problem vardır. Akvaryumds eksik malzemeler, bakımında hatalar yapıyor olma ihtimaliniz yüksek. Bu nedenle aşağıdaki soruları cevaplayıp balığın ortamını anlatın. Ciddi bir hastalık çıkmadan önce daha rahat edeceği bir akvaryum kurabilirsiniz,
  --Akvaryumun hacmi nedir?
  --Suyun sıcaklığı nedir? Isıtıcı var mı?
  --Filtre nedir?
  --Filtreyi kapatma, içini temizleme vb. müdahalelerde bulunuyor musunuz?
  --Ekstradan hava motoru bağlı mı?
  --Akvaryumda hasta balık dışında başka bir canlı var mı?
  --Kullanılan yemler neler?
  --Su değişiminin sıklığı nedir? Şekli nedir? Oranı nedir? Kullandığınız su nedir?
  --Genelde veya kullanılan katkılar var mı?
  --Akvaryumun genel bir fotoğrafını verir misiniz? [EDIT]BeyzPl,2021-10-27 16:15:29[/EDIT]

  (2) (124)

  200w Isıtıcı 35lt Bitkili Akvaryumda Kullanılır Mı


  Profil resmi
  Kusbeyin

  Merhaba elimde 200w bir ısıtıcı var küçük bir akvaryumda kullanmayı düşünüyorum fakat yüksek w ısıtıcıların su değerlerini bozacağını söylüyor kimileri, kimileri de rahatlıkla kullanabilirsiniz diyor. Bunun bilimsel doğrusunu bulan veya deneyip su değerlerinde değişiklik olmayan birileri var mı acaba? Şimdiden herkese teşekkürler.

  Profil resmi
  BeyzPl

  Aynen termostatlı ısıtıcıda bu problemi yaşamazsınız, yani kaç °C ye ayarladıysanız ona getirince kapanır. Düşük watt li ısıtıcıdan farklı olarak daha hızlı ısıtır suyu, bunun ise bir dezavantaj olduğunu düşünmüyorum. Belki balık içinde iken suyun sıcaklığının hızlı değişmesi probleme yol açabilir.

  (3) (87)

  Adi Mi Elma Mı?


  Profil resmi
  flow34

  Merhaba arkadaşlar, 7 Ekimde bitkili akvaryum kurdum. 9 Ekimde 2 tane elma salyangozu ekledim. Salyangozlardan birini geçen hafta çıkardım (arkadaşıma verdim). Dün akvaryumda 6 tane yavru salyangoz gördüm. Bunlar elmanın yavruları mı yoksa adi salyangoz mu? Bu arada yumurtlar nerede idi hala tespit edemedim.

  [IMG]https://i.hizliresim.com/q1y8p8b.jpg[/IMG]

  [IMG]https://i.hizliresim.com/1j823nz.jpg[/IMG]

  Profil resmi
  BeyzPl

  1 beğeni
  Ramshorn salyangozu bunlar. Muhtemelen bitki ile yumurta halinde geldiler. Yumrutalar şeffaf ve jelimsi keselerde ufak ufak olur, çok dikkat etmediyseniz göremeyebilirsiniz. Yumurtadan çıktıktan sonra da çok ufak oldukları için gözünüze çarpmamıştır. 20 günü böyle geçirmişlerdir.

  Ama rengi çok hoş gözüküyor gerçekten. Benekler genelde bu kadar belirgin olmuyor, bu yüzden kabuk rengi kahverengi-grisi bir renkte oluyor.

  (1) (38)

  Melek Balığı Ve Lepistes Bir Yaşarmı


  Profil resmi
  alikaan335
  21:32
  Melek balığı ve lepistes bir yaşarmı ? ve melek balığı lepistes yavrularını yermi. melek balığı nasıl ürer nasıl bir ortam kurulmalı bunları cevaplarsanız sevinirim arkadaşlar

  Profil resmi
  azramiray

  [QUOTE=Xzyfos]Melekler yumurta ile ürerler ve canlı doğuranlarla aynı tankta üretimi neredeyse imkansızdır. Güzel salınır ama geçimsiz balıklardır. Lepisteslere yetişkin iken zararları olmaz ama yavrularının şansı olmaz ;)[/QUOTE] benim iki melek bir Moli iki tane Yavru lepistesim var erkek ve dişi Lepistes Ler melekleri bilemiyorum.Mesela benim yapraklı bir susum yok melekler yumurtalarını nereye toplarlar?

  (9) (9483)

  180.50.45h - Yeni Kurulum - Tanganyika - Hardscape


  Profil resmi
  Ebubekir ATAR
  00:53
  88 beğeni
  Merhaba değerli arkadaşlarım, hobidaşlarım.

  Yeni bir kurulumla tekrar karşınızda olmak beni heyecanlandırdı.
  Tamamen olmasada, bir kaç yıl hayatın akışı beni maalesef hobiden uzaklaştırdı. Şimdi tekrar, 25 yıl severek uğraştığım hobiye geri dönüş vakti [:$]
  Umarım hep birlikte keyif alacağımız bir kurulum olur.

  Uzun soluklu hobi hayatım bana yüksek olmayan akvayumlarda görselin çok daha iyi yakalandığını tecrübe ettirdi.
  Bu sebeple bu akvaryumda yüksekliği 45cm olarak yaptırdım.
  Akvaryum evin salonunda olacağı için en müsait alanda 50cm genişlik kullanabileceğim bir alan olduğu için genişliği 50 olarak yaptık.
  Akvaryum mobilyaya sıfır olmayacak. Mobilya akvaryumdan büyük olacak ve mobilyanın ortasında duracak mobilya akvaryumdan, sağ,sol ve önden 5 er santim büyük çıkmalı olacak.
  180cm uzunluk tatminkar bir ölçü oldu benim için.
  Akvaryumda arka fon olarak, alışılagelmiş mavi, yeşil,siyah folyo fonlar yerine, son zamanlarda akvaryumlara çok yakışan bir fon olan,
  buzlu cam görünümü folyo çekmek yerine, 10mm camın arkasına 4mm satine cam (buzlu cam) lamine edilmiştir. Yani orijinal düz satine camla, akvaryum arka camı birleştirilmiştir.
  Akvaryum içerisinde herhangi bir filtre malzemesi hortum vs görünmemesi için, akvaryumun taban camının sağ ve sol köşelerine 12mm delik açılmış ve dış filtre giriş çıkışları akvaryuma alttan bağlanacak ve kayaların arkasında kumun 10cm üzerinde konumlandırılarak, akvaryumda hiçbir hortum vs. görünmeyecektir.
  Akvaryumun tabanına 4 camının mobilyayı öptüğü kısımlar cam kalınlığında 10mm oyma yapılarak oymanın içerisine beyaz led aydınlatma döşenecek ve görsel olarak akvaryumun yalnızca 4 çerçevesi aydınlatılacak. Sağ - sol aynı anda, ön ve arka tek tek de yanacak şekilde bağlantı yapılacak.
  Ayrıca akvaryumun üzerine Led Armatür yapılacaktır.
  Akvaryumda görsel ön planda olacak bir kayalık tasarım dizayn edeceğiz.
  Akvaryum Tuna Akvaryum Deniz Usta tarafından yapılıyor olup, her aşamasında yanında olduğum güzel bir proje olacak inşallah.
  Şimdilik bu kadar arkadaşlar. Her gelişmeyi her aşamayı fotoğraflayıp eklemeye çalışacağım. Saygılarımla, Selamlar.

  Akvaryum Ölçüleri: 180.50.45h Full Ultra Clear Cam Lake Mobilyalı Akvaryum...

  Canlı Türleri: Calvus Gold Head, Calvus Chaitika, Leptosoma Utinta, Ventralis Kalubamba

  Tankın Yaşı: Yeni Kurulum

  Filtrasyon ve Işıklandırma: Fluval FX6 Yeni Serisi - Led Armatür

  Tasarım ve Dekorasyon: Hardscape ( Kayalık Tasarım ) - 0,7mm Silis Kum


  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/122868/170420211534111.jpg[/IMG]


  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/122868/100420212239381.jpg[/IMG]


  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/122868/190320210051201.jpg[/IMG]

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/122868/190320210051261.jpg[/IMG]

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/122868/190320210051311.jpg[/IMG]

  [EDIT]Ebubekir ATAR,2021-04-25 18:24:24[/EDIT]

  Profil resmi
  caga71

  [QUOTE=Berker Faruk]Abi öncelikle hayırlı olsun buzlu cam yerine folyo gibi bir malzeme var oda buzlu blur effekti katıyor ismini bilmiyorum yabancı youtube kanallarında görmüştüm ıslatarak yapılıyor ... araba kaplaması gibi ondan arıyorum ismini bilmediğim için bulamıyorum benim kendi düşüncem fazladan ağırlık katmaması için öyle bir yönteme geçe bilirdin ama böylede güzel görünüyor 😎[/QUOTE]

  Kumlama folyo ismi daha önce alıp kullandım Çok basit ve kullanışlı bir şey tavsiye ederim.

  (127) (50674)

  Bitkili Akvaryum Nasıl Oluşturulur?


  Profil resmi
  melihalkis
  11:57
  Herkese merhabalar, bitkili akvaryum hobisine başlamayı düşünüyorum. Ancak bu konuda çok fazla bilgim olmadığı için foruma, yani sizlere başvurma gereksinimi duydum. Bu konu hakkında az çok bilgim var. Ama yine de bilmediğim bir bileşen olabilir. Bitkili akvaryum yapmak için nelere ihtiyacım var? Teşekkür ederim şimdiden.

  Profil resmi
  Kınayu

  [QUOTE=melihalkis]Herkese merhabalar, bitkili akvaryum hobisine başlamayı düşünüyorum. Ancak bu konuda çok fazla bilgim olmadığı için foruma, yani sizlere başvurma gereksinimi duydum. Bu konu hakkında az çok bilgim var. Ama yine de bilmediğim bir bileşen olabilir. Bitkili akvaryum yapmak için nelere ihtiyacım var? Teşekkür ederim şimdiden.[/QUOTE]

  Selamlar ,
  1-Öncelikle aşırı derin yani yüksekliği olmayan görseli iyi bir akvaryuma .
  2-Olası bu akvaryumda bitki artı balık düşünüyorsanız litresini yaklaşık saatte 4 kere çevirecek filtreye bu iç filtre olacak ve aşırı balık yükü olmayacaksa balık canlı olsun veya olmasın malum bitkili kurulum olacağından akvaryum içerisinde harıl harıl bir akıntı girdap yapmaması gerekli bunun için bir önlem aparat lazım şelale filtre aparatı gibi .
  3- Yapacağınız bitkili kurulumu bakımı kolay bitkilerden mi ( low tech ) oluşacak yoksa bakımı zor bitkilerden mi ( High tech ) oluşacak buna karar vermeniz lazım .
  4- Bakımı kolay bitkileri kapsayacak ise akvaryum tabanın da yine yaklaşık 4 Cm az kum olmaması önerilir bunun içinde alacağınız akvaryumda 4 Cm kum kalınlığı olsun istediğimizden .
  İstenilen akvaryum kumu yüksekliğini hesaplarken Akvaryum boyu X Akvaryumun Eni X ( İstediğiniz Kum Yüksekliği ) / 1000 olarak işlem yapıyoruz. Kg cinsinden bize ne kadar kum lazım buluyoruz alıyoruz.
  5-Yok ben bakımı zor bitkili akvaryum kuracağım derseniz sürekli süre gelen önerilen akvaryum tabanına 3-4 mm says ında şöyle 2 Cm kadar yükseklik yapacak Lav taşı kırığı seriyoruz güzelce yıkayıp arasına plastik sineklik koyuyoruz bu tercih isteğe bağlı oluyor eklediğimiz katman kum malzemeler karışmasın diye istemezseniz koymaya da bilirsiniz tamamen size kalmış bir durum . 2 Cm kalınlığında serdiğimiz Lav taşı kırığının üzerine yine 1-2 Cm bitki destek malzemesi Jbl Aquabasis Plus olabilir Fondo Vivo olabilir vs vs yine araya tercih ve isteğe bağlı sineklik koyuyoruz .
  6-Onun üzerine akvaryum kumu hesabına uygun bu sefer dekorda olası önden arkaya doğru eğim veya bir bölgeye tepe misali uygulamalar yapılacaksa hesabı yapılarak o oran Kg de tercihimize göre Hagen siyah kum olabilir Jbl Manado bitki kumu olabilir dere kumu olabilir seriyoruz .
  7-Bakacağımız bitkilerin bakım özelliği ve yoğunluğuna bağlı olarak Misket gübre tercih edip bitki köklerinin ve kök grubunun yoğun olduğu her bölgeye bir adet uygulama yapabiliriz .
  8-Bakımı zor bitki grubu seçtiysek ona yöneldiysek Co2 desteği gerekir sıvı gübre takviyesi gerekir.
  9-Gelelim bitkiler için en önemli yaşam kaynaklarından biri olan ışık aydınlatma Az Işık isteyen bakımı kolay bitkiler için litreye 0,3 watt üzerinden,Daha zor bitkiler bakımı zor bitkiler için litreye 0,5 watt floresan gücü üzerinden hesaplayabiliriz ona göre aydınlatma tercih ediyoruz .
  10-Bitkilerin akvaryuma dikilmesi ve konuşlandırması çimensi bodur kalan bitkiler en ön planda daha az boyu uzayan bitkiler orta planda aşırı uzayan bitkiler arka camın önüne dikilmesi önerilir.
  Aklıma şuan gelenler bunlar adım adım ilerler sen yeri zamanı geldikçe soru cevap şeklinde ben ve konunuza gelen diğer arkadaşlar buradan yardımcı olacaktır .  [B]Dip Not öneli [/B]: Katmanları sererken alttaki özellikle Lav taşı kırığı ve bitki destek malzemesini akvaryum iç camlarından 3-4 Cm boşluk bırakıyoruz karşıdan bakınca görünmesin sırıtmasın diye akvaryum ana kumu en üstteki oraları kapatacaktır görünmelerini sırıtmaları nı engelleyecektir .

  (6) (385)

  Akvaryum Bitkisi Önerileri


  Profil resmi
  Selenay17

  Merhabalar Akvaryumda yeni sayılırım plastik bitkilerden kurtulup tabanı tamamen kaplayacak kolay üreyen çim gibi bir bitki ve bakımı çok zor olmayan bitkiler istiyorum tavsiye almak için yazdım. Bir tane de hamile moli balığım var 4 gündür yavruluk ta ama doğum olmadı devamlı evde olmadığım için çıkaramıyorum yavruluktan doğurur yerler diye kaç gün kalabilir yavrulukta stres de yaşasın istemiyorum. Bir de dış filtre var Şelale sistemi yukarıdan akıyor 2 tane de uzun hava taşım var önde ve arkada çok mu gelir balıklar yorulur mu birini küçük hava taşına taşa çevirsem mi fikir bekliyorum teşekkürler

  Net değil ama 2 çöpçüm, 1 vantuz, 2 moli, 1 adet kılıç kuyruk, 3 tane neon cinsini bilmediğim, 1 tane de gene cinsini bilemediğim balık var içerisinde


  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/227657/271020211231571.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/227657/271020211232201.jpg[/IMG]
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/227657/271020211239451.jpg[/IMG]
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/227657/271020211302411.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/227657/271020211302441.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/227657/271020211302471.jpg[/IMG][EDIT]Selenay17,2021-10-27 13:03:18[/EDIT]

  Profil resmi
  BeyzPl

  Merhaba,
  Şu ana kadar okuduğum, gördüğüm şeyleri birleştirip birkaç tavsiyede bulunmak istiyorum. Sorunuzun cevabından da farklı şeyler söyleyeceğim ama sorunuza da değindim. Sırası ile bunları uygulamanız balıklarınız için çok çok daha doğru olur.


  [K][B]1.[/B][/K] Üç tane sürü balığı seçmişsiniz, hiçbiri ise sürü değil. Sürü balığı derken sürü halinde beslenmesi gereken, sürü ortamı isteyen balıklar. Ve bu sürünün sayısı en az 6 olmalıdır. Akvaryumunuz 40-60 litrelik gibi duruyor. Bu hacimde maksimum 10-12 balık beslenebilir, şu anda olduğu gibi. Halbuki beslediğiniz üç tür daha fazla olmalı. Onların sayısını arttırsanız akvaryumdaki denge bozulur, ölümler yaşanır. Bu nedenle sayılarını arttırmak yerine[B] birkaç türden vaz geçin. Akvaryumda en fazla iki farklı tür olsun. Moli-cory, vatoz-kılıç kuyruk gibi. Geri kalan tüm türleri elinizden çıkartma yoluna gidin.
  [/B]Sürü balığı olan türler cory ve neon diye bahsettiğiniz transgenetik tetra (ymnocorymbus ternetzi) ve zebra danio. Türünü bilmediğiniz diğer balığı zebra danioya benzettim. Ama yapı olarak pengasuza da benziyor. İkisinin de resmine internetten bakıp elinizdeki balık ile karşılaştırabilirsiniz. Zebra danio ise sürü balığıdır, vaz geçmeniz gerekebilir. Pengasuz ise akvaryum balığı değildir, zaten akvaryumda beslenmemelidir.

  [K][B]2[/B]. [/K]Elinizde kalan türlere yönelin ikinci adımda. Örneğin kılıçkuyruk ve moli beslemeye karar verdiniz. Kılıçkuyruk da moli de 1 erkek 3-4 dişi şeklinde beslenir. Ki erkekler arasında kavga olmasın, dişileri de çok strese sokmasınlar. Bu nedenle dişi sayısı yüksek tutulur. [B]Maksimum 10 tane balık olması gerektiğini göz önünde bulundurarak seçtiğiniz balığı 1e3d oranına veya min 6 tane olması gerektiğine göre ayarlayın. [/B]

  [K][B]3.[/B] [/K]Bu iki maddeden sonra akvaryum dekorasyonu ile ilgilenmeniz uygun olur. Galiba dekorasyon olarak yalnızca bitki kullanmayı hedefliyorsunuz şu anda. Yati kökü veya taş vs. yok. Bu durumda önce bitki için uygun gir ortam oluşturmanız lazım. Buda ışıktan geçiyor özellikle. Şu an kullandığınız ışıklandırma ne balıklar için çok sağlıklı nede bitki büyütmeye uygun. [B]Aydınlatmayı değiştirip, power led yada smd led ile bitki armatürü yapan kişilerle konuşup, uygun bir armatür yaptırabilirsiniz. [/B] İsterseniz bu konuda iki kişiyi önerebilirim.

  [K][B]4.[/B][/K] [B]En son olarak bitki türü arayışına girip, uygun bitkilere almaya yönelebilirsiniz.[/B] İstekleriniz yönünde birkaç bitki önerisinde bulunabilirim,
  Taban bitkisi olarak lilaeopsis türlerine bakabilirsiniz. Özellikle [URL=https://www.akvaryum.com/lilaeopsis_brasiliensis_bitkir_25_897.asp]lilaeopsis brasiliensis[/URL] bitkisini bulabilirsiniz tabanda güzel bir görüntü oluşur. Taban bitkisi olarak moss da tercih edebilirsiniz. Ama her moss türünde bakımlı bi taban gözükmüyor. Özellikle [URL=https://www.akvaryum.com/taxiphyllum_sp_flame_moss_bitkir_29_5699.asp]flame moss[/URL], [URL=https://www.akvaryum.com/riccardia_chamedryfolia_mini_pellia_bitkir_29_5641.asp]mini pellia[/URL] veya [URL=https://www.akvaryum.com/drepanocladus_aduncus_stringy_moss_bitkir_29_5644.asp]stringy moss[/URL] gibi türleri tercih edebilirsiniz. Birde [URL=https://www.akvaryum.com/hydrocotyle_tripartita_bitkir_25_5695.asp]sp. japan[/URL] var. Yanılmıyorsam o da güzel bir taban oluşturabilir.
  Taban bitkileri dışında ise secebilceğiniz, bakımı kolay bir sürü bitki var. Sessiliflora, limon, saz, hydrocleys, gül, java fern, buce türleri, anubias türleri, pistia, limnobium, salvania türleri, tütün, çınar, zeytin, burgulu saz gibi gibi. Tavsiyem [URL=https://www.akvaryum.com/Bitkiler]buradaki[/URL] bitkilere biraz bakın. Görüntüsü hoşunuza giden bir tane bulursanız bakımı kolay mı değil mi araştırın. Bu şekilde kendiniz ilerleyin.

  Hava taşı ve yavruluk konusunu da sormuşsun. Açıkçası iki hava tadına da gerek yok. O ikisini de çıkartmanız daha iyi olabilir, balıkları rahatsız etme ihtimalleri var.
  Yavruluk ise, aslında sadece bir gün kalmak bile balığı strese sokmaya yetebilir. Böyle kapalı bir alanda balığın haraketleri ciddi anlamda kısıtlanıyor. Yani etkisi haraketlerinin kısıtlanmasının ilk dakikalarında bile başlar. Mümkün olduğunca kaçının yavruluktan bu yüzden.
  [EDIT]BeyzPl,2021-10-27 15:52:41[/EDIT]

  (5) (119)
 • SON MESAJLAR

  GÜNCEL 100 TANITIM

  SON İLANLAR

  FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

  Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.

  Akvaryum Tanıtımı

  140*50*50 Sıfırdan Kurulum


  Profil resmi
  BlackHorse - 13:25

  Ölçüler:140*50*50
  Canlı Türleri:yok
  Bitki Türleri:yok
  Tankın Yaşı:0
  Filtrasyon ve Işıklandırma:Arka sump(sera siporax,eheim substrat pro,biy.sünger,elyaf,en üste sineklik ,led
  Tasarım ve Dekorasyon:Akvaryum kayalarını iş yerinin arkasındaki alandan topladım.Tankı komple boşalttım,temizedim,kuruttum.Tekrar sıfırdan kuruyorum.[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/68177/101020211935441.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/68177/101020212239021.jpg[/IMG]

  (7) (10) (2)
  Canlı Tanıtımı

  120*50*45 Bitkili Tank Gelısım Surecı


  Profil resmi
  TheCook14 - 00:06


  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/224694/250920210003521.jpg[/IMG]
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/224694/240920212350551.jpg[/IMG]

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/224694/240920212351511.jpg[/IMG]

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/224694/240920212352401.jpg[/IMG]

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/224694/240920212353451.jpg[/IMG]

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/224694/240920212354471.jpg[/IMG]

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/224694/240920212355541.jpg[/IMG]

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/224694/240920212356411.jpg[/IMG]

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/224694/240920212357441.jpg[/IMG]

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/224694/240920212358571.jpg[/IMG]

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/224694/250920210002181.jpg[/IMG]

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/224694/250920210002501.jpg[/IMG]

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/224694/250920210003521.jpg[/IMG]

  (22) (50) (13)

  En Güncel 50 İlan


  Forumda Son Konular


  SON MESAJLAR

  Bakteri Çakışması - Önlem ve Tedavi


  Profil resmi
  Ulvi Özuğur - 04:50

  Discus Püfleri İndeks
  - Discus Alımı
  -- Bakteri çakışması - Önlem ve tedavi [Şu anda buradasınız] 
  Discus Bakımı
  -- Filtrasyon
  --- Markalı filtre malzemeleri
  --- İleri filtrasyon [Modern ve yeni sistemler, yabancı dilden çeviriler, videolar vb.]
  ---- Alternatif filtrasyonlar [Öneriler/Tartışma]
  -- Yemleme ve yem yedirme
  --- Alternatif yemler, mama tarifleri [Güncellenecek]
  ---- Renklendirme [Spirulina, astaxanthin, lecithin, folic acid]
  --- Markalı yemler [Tartışma/Öneriler]
  --- Canlı yemler
  --- Yavruların kuru yeme alıştırılmaları 
  -- Su değişimi
  -- Ph hakkında safsatalar, doğru bilinen yanlışlar (Konuyu bu sefer özellikle ayrı işledim)
  - Discus Üretimi
  -- Katkılar
  -- Çiftlerin dezenfeksiyonu
  -- Çiftlerde yaşanan sorunlar [Genel]
  -- Alınan yavruların bakımı
  - Unuttuklarım / Tavsiye ve İstekleriniz
  -- ?
  --------------------


  Konu : Bakteri çakışması nedir, nasıl meydana gelir?

  Bakteri çakışması olarak adlandırılan ve farklı tanklardan balıkların karıştırılmasıyla karşılaşılan sorun ; bir hastalık atlatmış ve bağışıklık kazanmış balıklarla, o hastalığa bağışık olmayan balıkların birleştirilmesi ile ortaya çıkan durumdur.

  Discuslarda tanka sonradan balık eklemek çok risklidir. Bakteri çakışması diğer balık türleri içinde bir sorundur fakat özellikle discuslar için riskin daha büyük olmasının nedeni yapılarıdır; 
  Discusları diğer türler gibi "pulları" değil mukozaları koruyor. Bakteri çakışması veya benzer bir sorun (dış parazit) halinde kararmalarının sebebi tehdite karşı mukoza salgılayarak mücadele etmeye çalışmalarıdır ve bunu uzun süre sürdüremiyorlar. (Bu nedenle yavrularını beslemek için mukoza salgılayan çiftler dışında devamlı kendini karartan discuslar alınmamalıdır.)

  Önlem

  Bu durumu önlemenin en basit yolu yapmamaktır :) Eğer 10 discus alıp 6'sını öldürdüyseniz tekrar 10'a tamamlamak isteyebilirsiniz ama bu doğru bir yol değil, kalan 4'ü de verip tekrar tek seferde 10 adet almanız daha güvenlidir.

  Damızlıklarınıza eş bulma vb zorunluluklardan dolayı bunu yapacaksanız riskli de olsa eklenecek balıkları "sıkı bir alıştırma" sonrası kısa süreli yoğun permasol banyosuna almak, bir süre karantina akvaryumunda tutup daha sonra diğerlerinin yanına eklemek olası sorunların önüne geçebilir.

  Tedavi

  Bir talihsizlik olur önüne geçemez ve bu sorunla karşı karşıya kalırsanız size yol göstermesi için başımdan geçen tecrübeyi aktaracağım. Umarım doğru ve soğukkanlı bir şekilde tedaviyi uygulayarak sizlerde benim gibi kayıpsız atlatabilirsiniz.

  Bakteri çakışması tedavi süreci [tecrübe]
  Öncelikle anlatacağım tedavi acemilere ve soğukkanlı davranamayacak kişilere göre değil, ekstrem bir tedavi şeklidir. Sadece bir "tecrübe" aktarımıdır, sorumluluk uygulayacak kişiye aittir. İyice okuyup anlamadan uygulamaya kalkmayınız.

  Belirtiler ; Işıktan rahatsız olma (başlangıç), yeme ilgisizlik (1.gün) zemine doğru amaçsız pike yapma (2. gün), kafa kısmında şişlik ve kıkırdak dokuda çökme başlangıcı (3. gün - resim ekledim), 360 derece dönme, yalpalama ve denge bozuklukları (hava kesesi sorununa benzer - 3. gün), şiddetli halsizlik vb

  Tedavi ; Teşhis koymam uzun sürdüğü için tedaviye 4. gün başladım, kötü durumda olsalar da ilaç eklemedim. Siz teşhisinizden emin olursanız diğer belirtileri beklemeden belki daha az ilaçla sorunu çözebilirsiniz.

  1.Gün ; 50 litreye 1 permasol tablet oranıyla eriterek ana akvaryuma karıştırdım. Bu esnada akvaryumdan hortumla suyu tahliyeye başladım, gidip dış filtreyi "çeşme altında" iyice temizlendikten sonra 20 litreye 1 tablet oranıyla permasol tablet erittiğim kovada bir süre çalıştırdım. Tanktaki permasollü su arada boşaldı ve %95'ini çektim (balıklar yan yattı, neredeyse tankta hiç su kalmadı.) 

  Akvaryumu 3 kartuşlu filtreden geçip ısısı ayarlanmış su ile önce damla damla %5 seviyesine, sonra hava hortumu ile %15 seviyesine kadar doldurdum, sonrası normalden yavaş şekilde 100'e tamamladım.
  Isıyı 31'e ayarlayıp, ekstra 2 pipo filtre bağlayıp, dış filtreyi devreye aldım. Havalandırma ve ısı artmış, su komple değişmiş oldu.

  Sonuç olarak kendini karartmış ama nispeten diğerlerinden sağlıklı balıkların rengi açıldı gezinmeye ve yeme ilgi göstermeye başladılar. Bakteri çakışmasına sebebiyet veren 1 tl büyüklüğündeki pigeon discus yavruları olayın başından sonuna kadar hiç bir hastalık belirtisi göstermediler, keyifleri yerindeydi ve böyle devam ettiler. (Sizde tersi de olabilir; yani tanktakiler değil eklenen balıklar veya her ikisi de etkilenebilir)

  1 gün ilaçlama; Resimdeki ilaçları temin ettim fakat beyaz benek ve mantar ilaçlarını hiç kullanmadım. 50 litreye 1 tablet piyeloseptyl, 1 tablet tetrasiklin etken maddeli tetralet erittim, bactrim forte 100 litreye yarım tablet

  --------

  2 gün; Isıyı 32'ye çıkardım, su değişimi veya ilaç eklemesi yok. (Yem artıkları hava hortumu ile alındı, 10 lt su eksildi fakat yeni su ilave edilmedi)
  İlk gün yem almaya başlayanlar aynen devam etti, durumu ağır olanlarda henüz gözle görülür bir iyileşme yoktu.

  --------

  3 gün; Isı 32, %20 su değişimi ve eksilen oranlar kadar ilaç ilavesi yaptım. İlk gün yem almaya başlayanlar sağlıklarına kavuştu, fakat keyifleri muhtemel ilaç kaynaklı yerinde değildi. Durumu ağır olanlardan bazıları yeme ilgi göstermeye başladı fakat yemediler, kararmalar tamamen geçti.

  --------

  4 gün; Isı 32, su değişimi yok. Canlı yem verildi, keyifleri kaçıktı su değiştirmemek için kendimi zor tuttum.

  -------

  5 gün; Isı 32, %50 su değişimi ve yarım doz ilaç ilavesi. İki üç balıktaki denge kayıpları da bitti, şişlikler indi, canlı yeme ilgi var. Durum iyiye gidiyor. 

  -------

  6 gün; Isı 31, %60 su değişimi ve ilacı kestim. 7 ve 8. günlerde su değişimleri ile ilacı attım ve kalanı için karbon bağladım, filtreleri temizleyip eski rutine geri döndüm. Hiç kayıp vermeden atlattım.

  ----------------------------------------------------

  Tedavinin ilk üç gününde 2 kez aşağıda yazdığım şekilde kısa süreli (60sn) yoğun permasol banyosu yaptırdım.

  Kısa süreli yoğun permasol banyosu uygulaması: Akvaryumdan 20'şer litre 2 kovaya su alınır. 20 litreye 1 permasol tablet eritilir, diğer kova durulama içindir permasol eklenmez.

  Balıkları permasollü kovaya alın, kepçe büyükse bırakın kepçede kalsınlar. Yavrular için 60'a kadar, yetişkinler için 120'ye kadar içinizden sayın ve durulama kovasına daldırıp tekrar akvaryuma alın. Tekrarı gerekiyorsa mutlaka 24-36 saat ara verin, sık aralıklarla kullanımına her balık dayanamayabilir.

  • Bu su çok zehirlidir, sakınınız!!! 
  • Tüm suların ısı ve değerleri aynı olmalı ve bu işlemlerin tümünü 5 dk'da halletmelisiniz, hazırlıksız/plansız ve hatta gerekirse yanınızda bir yardımcı bulunmadan bu işe girişmeyin.
  • Çiftlerin dezenfektesi için keyfi yapılmaz, çiftlerde bir sorun olduğundan eminseniz uygulayın çünkü üreyecek balığın üreme güdüsünü baskılayabilirsiniz ve gereksiz yere hem balığa hem kendinize zahmet vermiş olursunuz.
  • Önlem amaçlı kullanılmaz!! 
  • Önlem amaçlı?? kullanacaksanız 20 litreye çeyrek tablet ölçüsünü kullanın ve balıkları zehire batırdığınızı unutmayın.
  Ulvi Özuğur2014-09-30 16:27:43

  Cevapsız Konu
  Papağan Balığında Yumurtlama Tüpü Şişmesi

  Profil resmi
  Ferhat69 -

  Arkadaşlar papağan ciklet balığım yumurta dökmüş ama yumurtalar tüpe yapışmış ve tüp şişmiş iki gündür kenarlara gidiyor yem yemiyor ne yapmak gerekir elime aldım biraz temizlemek istedim sanki bebek göbeği gibi olmuş koptu kopacak kotktum tekrar suya bıraktım.bı şekilde dışkıda yapamayacak balığım ölebilir diye endişe ediyorum..


  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/204349/261020212354331.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/204349/261020212359121.jpg[/IMG][EDIT]Ferhat69 ,2021-10-27 00:02:39[/EDIT]

  Red tail big ear ribbon yavrum


  Profil resmi
  ibrahim35 -

  Ölçüler: Canlı Türleri: Bitki Türleri: Tankın Yaşı: Filtrasyon ve Işıklandırma: Tasarım ve Dekorasyon:

  (13) - (736)

  Ekstrem Akvaryum


  Ekstrem Akvaryum mağzaları 2009 yılında ilk olarak Ankara’da kurulmuştur. Bu sektörde hizmet vermeye başladığından itibaren kaliteli ürün satışını hedeflemiştir. Ülkemizi dünyanın önde gelen markaları ile tanıştırmıştır ve tanıtmaya devam eden bir kuruluştur. Ekstrem Akvaryum mağazaları Ankara ve İstanbul olmak üzere modern ve en sağlıklı canlı ithalatlarını gerçekleştirmeyi hedefleyerek akvaryum sektöründe haklı yer edinmiştir. Ürün fiyatlarımız Avrupa ile aynı rakamlara sahiptir ve her yeni piyasaya çıkan ürün yakından takip edilerek sizlere sunulmaya devam etmektedir. Ekstrem akvaryum gerek fiyat polikası ve gerekse canlıların sergilendiği akvaryumların çağın standartlarına uygun olmasıyla deniz akvaryumu üzerine söz sahibi bir firmadır. Dünyanın önde gelen markaları ile yapılan distribütörlük anlaşmaları ile en kaliteli ekipmanları en uygun koşullar altında müşterilerine sunar. Yapılan canlı ithalatları gerekli prosüdürlere tam uyumluluk ile gerçekleştirilir.

  www.ekstremakvaryum.com.tr

  Ankara

  Son 50 Tanıtım


  Profil Yorumları

  Hailea Aco 9600 Serisi


  Profil resmi
  Atillaerol - 23:11

  Slm merhaba ben bu seriyi kullanıyorum ama artık ömrünü yedi galiba ben bu serinin motorlarını nerden bukucam artık hava basmıyor. ve ben bu serinin motorunu bulamıyorum yaardimci olursanız sevinirim

  (0)
  Canlı Tanıtımı

  Elma Salyangozu Ailesi


  Profil resmi
  ErenBugra - 21:42

  Salyangozlarım üredikten sonra konu açmazsam ayıp olurdu. Sürüsüne bereket maşallah[:)] Çok hızlı gelişimleri var, son video en son hallerini gösteriyor[:nazar:]
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/203162/260720182125091.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/203162/260720182125031.jpg[/IMG]
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/203162/260720182125161.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/203162/260720182125241.jpg[/IMG]
  [B]9 Temmuz 2018(Yumurtalar çatladıktan sonra)[/B]
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/203162/260720182137411.jpg[/IMG]
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/203162/260720182133441.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/203162/260720182125331.jpg[/IMG]
  [B](17 günlük yavrular yeni yuvalarında) [/B]
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/203162/260720182125481.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/203162/260720182125411.jpg[/IMG]

  [VID]https://www.youtube.com/watch?v=Zjsj6II4DOY[/VID]
  [VID]https://www.youtube.com/watch?v=LQJvLJFC4E4[/VID]
  [B]9 Temmuz 2018 (yumurtalar çatladıktan sonra)[/B]
  [VID]https://www.youtube.com/watch?v=4Uoq3znVH0M[/VID]
  [B]26 Temmuz 2018 (17 günlük yavrular yeni yuvalarında) [/B]
  [VID]https://www.youtube.com/watch?v=L6rYLh6vSzQ[/VID]
  27.07.2018
  Konu açmak uğurlu geldi sanırım.[:)] An itibariyle yeni yumurtalar. Darısı kakadularımın başına.[:D]
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/203162/270720181237041.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/203162/270720181240401.jpg[/IMG]

  [VID]https://www.youtube.com/watch?v=y8ocy3n48X8[/VID]
  06.08.2018
  Salatalık gecesi
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/203162/060820180123361.jpg[/IMG]
  Ve yeni yavrular ;
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/203162/060820180124121.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/203162/060820180124501.jpg[/IMG]
  [:nazar:]

  Elma yine üretimde [:D]
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/203162/200920181345071.jpg[/IMG]
  [VID]https://www.youtube.com/watch?v=6lY2Aa03SpQ[/VID]
  Bombardımana devam[:D] Doğum kontrol hapı kullanacağım bu gidişle[:lol:]
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/203162/270920181304201.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/203162/270920181304351.jpg[/IMG]
  Çözümü altlarına yavruluk koymakla buldum
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/203162/270920181306051.jpg[/IMG]
  [VID]https://www.youtube.com/watch?v=_PnhvumYUHY[/VID]
  garip hareketler
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/203162/270920181307111.jpg[/IMG]
  aile boyu
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/203162/270920181308451.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/203162/270920181309251.jpg[/IMG]
  [VID]https://www.youtube.com/watch?v=InV0MnyLt7M[/VID]
  Durmuyorlardı, ürüyorlardı, kovada bile yumurtluyorlardı[:)))]
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/203162/171020181326211.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/203162/171020181326331.jpg[/IMG]

  (20) (2) (4)
  Monte Carlo Sorun Nerede

  Profil resmi
  mehmettokcan - 22:46

  Merhaba arkadaşlar yaklaşık 40 gün önce kurduğum bitkili akvaryumda yaptıklarımı ve başıma gelenleri anlatıyorum [IMG]null[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214570/311020192132091.jpg[/IMG]

  Tank ölçüleri 45/40/40h
  Filtrasyon tetratech ex 700
  Işıklandırma dıy led (fotosentezgayet iyi) 25 wat
  Taban benibachi mineral soil
  Bitki monte carlo, christimas Moss
  Gübreleme reflowers npk fe exel mikro element önerilen dozlarda
  Su değişimi haftada 3 kez yüzde 30
  Co2 sn 2 - 3 damla
  Tankı kurduktan 1 hafta sonra önerilen doların yarısı kadar gübrelemeye başladım su değişimleri periyodik yapıldı aydınlatma ilk başlarda 3 saat
  Son 2 hfftadır 3saat açık 5 saat kapalı 3 saat açık şekilde
  Tankı kurduğum hafta mossların hepsi sarardı [:(]
  Sonraki haftalarda sakal yosunu görmeye başladım, cubalar yukarı doğru uzamaya ve cürümeye başlamışlardı aydınlatmaya 1000k soğuk Beyaz 18 wat smd led ekledim cubalar kol atmaya başladı 1 hafta sonra


  Cürüme hala devam ediyor camlarda lilypipe da kahverengi yosun mevcut toprağın üzeri yeşil yosun ve sakal yosunu hala devam ediyor günlük 6 ml exel veriyorum su değişimini 2 günde bir yüzde 50 ye çıkarttım sorun hala devam ediyor resimleri aşağıya ekliyorum yardımlarınızı bekliyorum hobiden soğumak üzereyim.


  [IMG]null[/IMG][IMG]null[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214570/311020192143521.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214570/311020192145051.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214570/311020192147371.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214570/311020192148451.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214570/311020192150051.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214570/311020192151151.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214570/311020192152181.jpg[/IMG]

  (6) (1200)
  Sohbeti tam ekranda aç  

  Ana sayfa gösterim biçimi: Günün ilk açılışında genel bakışı, kalanında akışı göster. (Varsayılan) Her zaman akışı göster. Her zaman genel bakışı göster.

  İstanbul


  Trend Akvaryum

  240 adet akvaryumda satışa sunulan balıklar, bitkiler ve karidesler, geniş malzeme ve yem stoğu ile hem deniz hem tatlı su canlıları satışı yapmakta olan Trend Akvaryum Türkiye'nin en büyük tatlı su akvaryumcusudur. Geniş ürün yelpazeli sanal mağazası da bulunan firma Üsküdar'da bulunmaktadır.

  İzmir


  Malawi İzmir

  Malawi ve Tanganyika Cichlidleri'nin çeşidi kadar, Dennerle bayisi olması ile bitkili ve tropikal türlerde de oldukça iddialı bir akvaryumcu.

  Ankara


  Doğa Akvaryum

  Tetra türleri, canlıdoğuranlar, cüce cichlidler, discus ve pek çok bitki türünü bulabileceğiniz bir akvaryumcu.

  Adana


  Guppy Pet Shop

  Geniş yelpazeli sanal mağazası ve dükkanıyla Anadolu'nun en öne çıkan firmalarından.

  Son 24 Saatte En Çok Mesaj Gelen Konular


  Son 24 Saatte En Çok Beğeni Alan Konular