Akvaryum.Com
 • Zemin Btikisi Önerisi


  Profil resmi
  cevatyildiz
  16:02
  Merhaba,

  120x45x50 cm büyüklüğünde bir tank ile bitkili akvaryuma başlamak istiyorum.
  Co2 Tüpü 5 Litre, Ista Co2 Difüzör + Damla Sayacı + Çekvalf V Tip M, Ista Basınç Regülatörü Tek Sayaçlı ürünlerinden oluşan üçlü set ve Mygos Plant Plus 115 cm ışık kullanacagım. Filtre olarak Biolife ın Monera+Flora ikilisini kullanacagım.

  Yemyeşi bir zemin ve üzerinde moss lu bonsai ağaçları istiyorum. Ayda bir su değişimi yapmayı planlıyorum.
  Tohumdan cıkan monte carlo max. 1 yıl içinde cürüyormuş. Bu nedenle hazır almam gerekiyor sanırım. Bütün bu bilgiler ışığında zemini hangi bitki ile döşemeliyim ve nereden alabilirim?

  Profil resmi
  cevatyildiz

  [QUOTE=Cengizhan06]
  Merhabalar.
  Kuruluma başlamadan önce araştırma yapmak hasret kaldığımız bir durum.Genelde iş işten geçince konular açılıyor.
  Öncelikle zemin bitkisi bakacaksanız JBL Manado kullanmanızı tavsiye etmem.Çok hafif bir kum ve zemin bitkilerini dikmeye çalışmak son derece zorlayıcı olabiliyor.Daha ağır kumlar tavsiye ederim.Sadece zemin gübresi değil,sıvı gübre desteğinede ihtiyacınız olacak.Marka ürünleri tercih edebilirsiniz ama maddi açıdan ağır gelebilir.Bunun yerine yerli marka sıvı gübre veya tecrübeli hobicilerin kendilerinin hazırladığı sıvı gübreleri tercih edebilirsiniz.Formun ilanlar kısmında gübre satışı yapan çok değerli hobiciler mevcut.Ayrıca test kitleri almanızıda tavsiye ederim.[/QUOTE]

  Tropica Specialised Nutrition 300ml ve akıllı kapsüllerden kullanayım diyorum. Mini Parvula ve Monte Carlo için kapsül gerekir mi , yoksa ısık yeterli midir?

  [QUOTE=lizuferum]

  Lav kırığı eğer yükseklik yaratmak içinse olabilir, aksi halde Manado ve aqua basis plus gayet yeterlidir. Cengizhan Bey'in dediği gibi zemin bitkisi kök salıp tutunana kadar zeminden çıkabilir, ben de aynı sorunları ilk başta yaşamıştım, manado benzeri kum olan aquaclay kullanıyorum. İlk 1 hafta 10 gün geçtikten sonra bu problem ortadan kalkıyor. Bu tarz gevşek zeminler bitkilerin kök gelişimi için müthiş bir ortam sağlıyor.[/QUOTE]

  Bu durumda kac mm lik lav kırıgı oneriyorsunuz hocam?

  (12) (321)

  Walstad Serüveni (frankenstad) (güncelleme 03.12.2021)


  Profil resmi
  allytourgood
  21:33
  12 beğeni
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/231134/230820212119271.jpg[/IMG]

  Ölçüler: 60x37x48
  Canlı Türleri: full red lepistes, kiraz karides, elma salyangozu, ramshorn salyangoz, adi salyangoz
  Bitki Türleri: Çınar, Gül, Tütün, Cabomba aquatica, Bacopa monnieri, Hydrocotyle verticillata, Lobelia cardinalis, Echinodorus cordifolus
  Tankın Yaşı: 3 ay
  Filtrasyon ve Işıklandırma: Tetratec ex400, 84 watt diy powerled
  Tasarım ve Dekorasyon: Kayısı dalları, Gnays kaya

  Yaklaşık 3 ay önce pandeminin de etkisiyle 5 yıl aradan sonra hobiye geri döndüm. Daha önce de kendi kendini idame ettirebilen tanklar özel ilgi alanımdı. Önceki akvaryumum da uzun süre su değiştirmeden kendini idame ettirebilen biyolojik yükü az bol bitkili bir tanktı. Hobiye dönüş ile beraber yeniden araştırmaya başladım ve Walstad metodunu öğrendim ve cehaletimden, böyle bir yöntemi daha önce keşfetmemiş olmamdan ötürü hayıflandım ve hemen kitabını bulup okudum. Bu yazıyı hazırlamamın sebebi benim gibi bu yöntemi kullanmak isteyen arkadaşlara yol göstermek ve geçirdiğim süreçleri ve naçizane tecrübelerimi aktarmaktır.

  Walstad metodunun mantığı göl ve akarsu ekosistemlerini taklit etmek üzerine kurulu. Diana Walstad diyor ki: doğada yok bitkiye karbondioksit vereyim, yok büyüsün diye gübre vereyim, vay su kirlendi filtre edelim diye bir şey yok ve tüm bu unsurlar olmamasına rağmen bizim zar zor yetiştirdiğimiz bitkiler doğada kendi halinde gelişebiliyor. Ablamız diyor ki hakkın rahmetine kavuşan biyolojik varlıklar gölün veya akarsuyun dibine çöküyor; degrade olup gübreye dönüşüyor, organik maddelerin yıkım reaksiyonları ve fermantasyon neticesinde karbondioksit kaynağı oluyor, gerekli filtrasyonu gerçekleştiren aerobik ve anaerobik mikroorganizmalar için besiyeri olarak görev yapıyor. Diana Walstad bu ekolojik dengeyi akvaryumunda oluşturabilmek için farklı toprak tiplerini, farklı kalınlıklarda denemiş en iyi sonucu Amerika’da “John Innes number 3” adı ile satılan bir saksı toprağından almış. Tabi ki bu güzide ürün ülkemizde satılmamakta ancak içeriğini internette bulabilmek mümkün.

  Bu noktada ilk sorunumuz ile karşılaşıyoruz. Her ne kadar “John Innes number 3” denen saksı toprağının içeriği belirli olsa da buna benzer bir ürünü ben Türkiye’de bulayım derseniz varsa bile bulamazsınız zira Türkiye’de satılan toprakların neredeyse hiçbirinde içeriklerine dair ayrıntılı bilgiler yok. Ben bu noktada içeriği belirli olan ithal bir ürün kullandım. Fikir vermesi açısından ürünün linkini aşağıya bırakıyorum.

  https://www.bauhaus.com.tr/bahce-toprak-ve-torf-topraklar/compo-compo-turuncgil-topragi-10-lt-60663975

  Bu noktada yöntemle ilgili arkadaşlara bir uyarı yapmak isterim zira internette rastladığım pek çok kurulumda toprak yerine tek başına torf kullanıldığına şahit oldum. Torf ile toprak birbirinden oldukça farklı ögelerdir bunun ayrıntısına girmeyeceğim zira internetten küçük bir arama ile tüm farklarını ayrıntılarıyla bulabilirsiniz. Ancak en basitinden şunu söyleyebilirim ki torfun tek başına besleyiciliği toprağa nazaran son derece düşüktür. O yüzden lütfen kurulumlarınızda sadece torf kullanmayınız. Türkiye’de satılan Türk malı ürünlerin bazılarının ambalajlarında ürünün ne olduğuna üreten firma da karar verememiş olacak ki hem torf hem toprak yazıyor. Bu ürünlerden lütfen uzak durunuz.

  Yukarıda linkini verdiğim ürünün alternatiflerinden daha pahalı olduğu belki dikkatinizi çekmiştir. Elerken yakından inceleme fırsatı buldum, gerçekten çok az safsızlık içeren çok güzel bir toprak ayrıyeten herhangi bir dezenfeksiyon sürecine tabi tutmadan direkt kullanmama rağmen toprak kaynaklı herhangi bir parazit ile karşılaşmadım. Bu önemli bir husus zira yine internette gördüğüm kurulumlarda toprak kaynaklı farklı organizmaların akvaryum ortamında varlığını sürdürdüğünü gördüm. Bir de aklınıza biz neden bu toprağı eliyoruz direkt koyalım düşüncesi gelebilir. Burada amaç hem toprağı safsızlıklarından ayırmak, hem de henüz toprak formunu almamış organik materyalleri ayırmaktır. Bu unsurların substrat içinde bulunması akvaryum içinde çürüme faaliyetinin devam etmesine ve başta hidrojen sülfür olmak üzere zehirli gazların oluşabilmesine neden olabileceğinden kaynaklanmaktadır.

  Benim akvaryumum elimdeki sehpaya uygun olarak imal edilmiş bir tank 60x37x48h ebadında. Gördüğünüz üzere bitkili bir tank için oldukça yüksek ancak Walstad yönteminde taban yaklaşık 7 cm kalınlığında olduğundan bu şekilde bir tank yaptırdım. Walstad 2.5 cm yüksekliğinde toprak, toprağın suya hızlı bir şekilde salınım yapmasını engellemek için yaklaşık 4 cm inert kum kullanılmasını öneriyor. Kum tabakasının daha ince olması toprağın suya çok hızlı şekilde salınım yapmasına neden olacağından bu seviyenin altına düşülmemeli. Satın aldığım 10 litre toprağın elenmesi üç günümü aldı ve yaklaşık 7.5 litre toprak elek altı kaldı. Toprağın elenmesi tüm tank kurulum aşamasının en zahmetli prosesi idi diyebilirim. Lütfen bu aşamada yılmayın. Ben kum olarak daha önceki akvaryumumdan yadigâr dere kumu ve hagen kum karışımını kullandım. Elemek için Youtube’daki meşhur Walstad duayeni Foo the Flowerhorn’un aşağıdaki kurulum videosundaki düzeneği de kullanabilirsiniz. Zaten video başlı başına mini bir Walstad kurulum videosu.

  https://www.youtube.com/watch?v=ZvmGJuquuLE&ab_channel=FootheFlowerhorn

  Bu arada Foo the Flowerhorn abimiz torf kullanıyor yanına az miktarda tavuk gübresi de öneriyor ancak internette okuduğum olumsuz deneyimlerden kaynaklı kurulumda eklemeye benim cesaretim olmadı. İnternetten ısıl işlem görmüş katkısız tavuk gübresi bulabiliyorsunuz. Şimdiki aklım olsa eklerdim zira artık sisteme güveniyorum.

  Diana Walstad toprağın üzerini kaplamak için 1-3 mm dere kumu kullanılmasını öneriyor. Burada çok ince kumların kullanılması topraktaki anaerobik bölge miktarını arttıracak ve gerekli biyolojik dengenin oluşmasına mani olacaktır. Unutulmamalıdır ki denitrifikasyon bakterileri anaerobiktir o yüzden gerekli anoksik bölgeler mutlaka akvaryumda bulunmalıdır. Tersi de mümkündür çok iri taneli kumların kullanılması yeterli anoksik ortamın oluşmasını engelleyecek, aynı zamanda geniş boşluklardan bol miktarda mineral akvaryum suyuna sızacaktır. Foo the Flowerhorn iri taneli kumların zaman içinde toprağın içine gömüldüğünü de ifade etmekte.

  Toprağı akvaryuma eklerken beraberinde toprak seviyesini örtecek kadar su kullanılmalı zira bu sayede toprak tanelerinin arasındaki hava boşluğu giderilecek, hem toprak seviyesi daha etkin şekilde belirlenebilir hale gelecek hem de hava boşluklarının çıkarılması ile ortamdaki oksijen uzaklaştırılacaktır. Bunun neticesinde de yukarıda bahsettiğimiz oksijen içermeyen anoksik bölgenin oluşmasına katkı sağlanacaktır. Su ile toprak eklemesi yapmaz iseniz toprak tanecikleri arasındaki havanın suyla yer değiştirmesi veya içindeki oksijenin mikroorganizmalar tarafından tüketilmesi uzun zaman alacaktır. Bu durum da istenen mikrofloranın oluşmasını geciktirecektir. Suyun içinde kalan havayı çıkarmak için hafifçe karıştırmanız yeterli. Ben gerek toprağı gerek kumu sererken biraz aceleci davrandım. Kalınlıkları çok homojen olmadı. Siz aynı hatayı yapmayın, zira sonradan tabanı kurcalama imkânınız olmayacaktır. Tabi bu sadece estetik bir problem. Bazı kurulumlarda iki katman arasında sineklik de kullanılmakta fakat bitkilerin yerinin değiştirilmesi veya köklenmesi durumumda sineklik hasebiyle zeminin yerinden oynaması başa gelebilecek önemli bir problem. Bu durumda köklerin kesilmesi ve çürümeye bırakılması tavsiye ediliyor.

  Benim hedefim akvaryumda bir orman görüntüsü yaratmaktı. Bunun için kayısı ağacından alınan dalları kullandım. Kullanmadan önce çekincelerim vardı lakin canlılara karşı herhangi bir sorun teşkil etmediklerini gördüm. Kayısı da tıpkı diğer kökler gibi suya salınım yapıp sarı renk vermekte ancak salınım seviyesi diğer köklere nazaran çok daha az. Dedim ormanın yeşil bir de tabanı olsun. Bir sonraki hatam Aliexpress üzerinden aldığım “small leaf” olarak adlandırılan tohumları akvaryuma ekmek oldu. Birçok kişi bu tohumlardan çıkan bitkilerin çürüdüğünü yazmış. Bendekiler çürümedi zengin akvaryum tabanının gücüyle inanılmaz geliştiler ve gövdeli bitki haline geldiler. Ben yaklaşık tohum ektim haliyle üst üste bindiklerinden bir süre sonra ışık ile kontak sağlayamayanlar çürüdü lakin geneli varlığını sürdürüyor. Akvaryum fotoğraflarında gördüğünüz tabandaki bitkiler ve zeytin gövdeli bitkiler söz konusu taban bitkisi iddiasıyla satılan bitkilerdir. Yaptığım araştırmalara göre bu bitkinin Türkçe adı su yoncası. Toplamda sadece bir ay taban bitkisi olarak kaldılar diyebilirim, kesinlikle tavsiye etmiyorum.

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/231134/230820212123111.jpg[/IMG]

  taban ilk su eklendiğinde bu şekilde görünüyordu

  Çimlenme sağlandıktan sonra su eklemesi yaptım. İlk bir hafta bakteri patlaması (beyaz dumanlı su), buna paralel yüzeyde yağlanma; ardından da 2 hafta boyunca yeşil alg patlaması (yeşil su) yaşadım. Bu aşamaları aşabilmek için üst üste %50 su değişimi yaptım. Bu aşamalardan müstakbel Walstad uygulayıcıları da geçecektir. Onlara tavsiyem müsterih olmaları. Hepsi zamanla geçiyor. Bu süreçleri hızlı atlatmamda filtre kullanmamın etkisi olabilir diye düşünüyorum. Bu süreçte filtreye elyaf takviyesi de yaptım ancak olumlu bir etkisini göremedim.

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/231134/230820212126491.jpg[/IMG]

  Bakteri patlaması sonrası durum

  Arka planı ve sağ ve sol akvaryum duvarlarını tamamen kapatmak istediğim için bitki olarak çınar, gül, tütün, Cabomba aquatica, Bacopa monnieri, Hydrocotyle verticillata, Lobelia cardinalis, Echinodorus cordifolus gibi basit bitkiler kullandım. Çılgınlar gibi geliştiklerinden ve serpme kahvaltı gibi diktiğimden ortam biraz kaotik oldu. Bazı bitkileri görmek oldukça zor. Bir ara düzenleyeceğim Zaman içinde kayısı dallarını moss ile kaplayıp orman görüntüsünü pekiştirmek istiyorum. Bitki kaybım olmadı sadece Hydrocotyle ve tütün adaptasyonda zorlanıyor gözünün içine bakıyorum. Kurulumun Antalya yazında yapıldığını belirtmek isterim. Tüm bunlar yaşanırken ortalama sıcaklık 30 santigrat civarında seyretmekteydi. Takdir edersiniz ki bu bitkilerin hiç sevmediği bir sıcaklık.

  Diana ablamız döngü oluştuktan sonra direkt canlı eklenebileceğini yazmış. Ancak internetteki tecrübeli arkadaşlar ilk 1 ay canlı eklenmemesini öneriyor. Foo the Flowerhorn 45 gün beklenmesini öneriyor. Bitkileri ekledikten 3 hafta sonra kahverengi alg problemi yaşamaya başladım. Tüm bitkilerin üzeri kaplandı desem yeridir. Bende risk alarak ilk aşamada 10 sonrasında 90 karides ekledim. Akvaryumu tertemiz yaptılar ölen oldu mu bilmiyorum ama hala tankta onlarca karides mevcut. Büyüdüler hatta yavruladılar. Adi salyangoz aldı yürüdü. Bir hafta sonra 3’ü erkek, 6’sı dişi 9 full red lepistes, 1 elma salyangozu, 5 ramshorn ekledim. Lepistesler zaten gelir gelmez yavruladı hepsi gayet mutlular. Günde 3 kez bol miktarda yemleme yapıyorum. Diana ablamız yemin bol verilmesi gerektiğini artan yemlerin sorun oluşturmayacağını, yemlerin zamanla mineral içeriği zayıflayan toprağı yenileyen bir nevi gübre olduğunu ifade ediyor. Siz de takdir edersiniz ki gerçekten balık yemleri makro ve mikro elementler açısından ziyadesiyle zengin. Diana ablamız yeterli yemleme yapıldığında sistemin teorik olarak sonsuz olduğunu ifade ediyor. Ancak yurtdışı menşeili forum sitelerinde uzun bir vade boyunca sistemi kullanan kişiler 3. yıldan sonra sistemin verimliliğinin bir nebze düştüğünü ifade etmekteler. Diana Walstad kitabında topraktaki elementlerin ortalama bir bitkili tanka kaç ay yetebileceğini hesaplamış. Bu hesaplamaya göre akvaryumda ilk tükenecek element karbon, azot ve fosfor olarak öne çıkıyor. Takdir edersiniz ki bu üç element de balık yeminde ziyadesiyle mevcut. Dolayısıyla eğer yeterli yemleme yaparsanız tankın ömrü gerçekten de teorik olarak sonsuz olmakta.

  Aydınlatma sistemim azami diy 84 watt powerled ancak toplam 10 saatlik aydınlatma periyodumun 3 saatinde azami değerde kullanıyorum. Kalan saatlerde 60 wattlık kısmını kullanmaktayım. Yoğun ışık kullanımına rağmen pek yosunlanma problemim yok. Sanırım bunda akvaryumda bir sürü yosun yiyici bulunmasının etkisi büyük.

  Su değişimine gelince şu an iki haftada bir %20 su değişimi yapıyorum. Bu süreyi git gide uzatarak bir aylık, iki aylık, üç aylık periyotlara yaymayı düşünüyorum. Belki paraya kıyar Seachem Amonia Alert alır keyfime bakarım. Darısı sistemin kendini çevirdiği günlere olsun.

  Dikkatli arkadaşlar bu akvaryumda filtre var bu nasıl Walstad diyebilirler. Filtre kullanmamın sebebi elimde filtremin olması. Walstad zaten kesinlikle filtre kullanmayın demiyor; suyu hareketlendirmek, su içinde çözülebilen organik maddelerin ve minerallerin akvaryuma homojen şekilde dağılması için faydalı olabileceğini ifade etmiş. Benim filtremin içinde sadece Seachem Matrix var. Yani varlık amacı suyu hareketlendirmek ve faydalı mikroorganizmalara yataklık etmektir. Yazımın sonunda Walstad ile ilgilenen arkadaşlar için bu süreçte destek aldığım Youtube kanallarını eklemek isterim.

  https://www.youtube.com/channel/UC3Kk8tvhHkWMMfKBb0q0X9g
  https://www.youtube.com/user/viktorlantos
  https://www.youtube.com/channel/UCNJd0dyhX6-7xOHad6FTJ2Q


  [EDIT]allytourgood,2021-08-23 21:44:12[/EDIT]

  Profil resmi
  allytourgood

  1 beğeni
  Ya Alper Bey şimdi siz olmazsanız riccianin tutturulduğu noktadan çürüğününü nasıl öğreneceğiz? Hangi kitapta yazar ya bu. Über süper detay bir bilgi. Gerçekten ziyadesiyle rahatım bence her şey güzel gidiyor ve güzel de gidecek gibi. Gerek ışığın gerek karbondioksitin dozajı artık optimize oldu kanımca. Yalnız ilk başta sözde orman peyzajı yapacaktım. Dallara moss sabitleyecektim. Bitkilerden dallar görünmez oldu, bu durum hoşuma gitmiyor ama son kertede yine üşengeçlik galip geliyor. Bir ara yapacağım inşallah. Dediğiniz gibi sol köşede çınar var ve yine dediğiniz gibi yüzüne tükürseniz sürgün veriyor. Ama ben yapraklarının şeklini çok seviyorum. Bir de kenarda gözüme çok fazla batmıyor. Tabi daha güzel de olabilir ama ben emek ve maliyet maksimum keyif ilkesini şiar edinmiş olduğumdan benden bu kadar diyorum. Zaten şu an bu akvaryum benim önceki bitkili tankımdan çok daha güzel. O yüzden beni memnun ediyor. Bu tankın yıllar önceki bitkili lowtech tankımdan pozitif manada ayrışmasını sağlayan unsur da Walstad yöntemi. Akvaryumun fevkaladesini görmek istersem sizinkiler var, onlara bakarım. Belki zamanla ben de kıvırırım biraz bu işleri. İlginize tekrar teşekkürler...

  (21) (8729)

  Minik Orandaların Yeni Evi


  Profil resmi
  MuratSt

  5 beğeni
  Merhaba arkadaşlar
  Eleştiriye açığım buyrun [:)]


  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233111/031220212049221.jpg[/IMG]
  Sabahtan bi besmeleyle başladık işe 100.50.60 akvaryumu temizledik

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233111/031220212049371.jpg[/IMG]
  Hava taşlarını güzelce yerleştirdik

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233111/031220212049501.jpg[/IMG]
  Ne gerek var bu kadar hortuma demeyin lazım olur alt yapı önemli [:)]

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233111/031220212050091.jpg[/IMG]
  Bazal kum indirimden kg1.9tl den 25kg çuvalın yarısını doldurduk leğene

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233111/031220212050281.jpg[/IMG]
  60 derecede başladık yıkamaya Biraz kirliymiş

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233111/031220212050511.jpg[/IMG]
  5 kere yıka doldur boşalttan sonra mis gibi oldu

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233111/031220212051071.jpg[/IMG]
  12.5 kiloyu akvaryumumuza güzelce serdik

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233111/031220212051231.jpg[/IMG]
  Ardından diğer yarısıda geldi oldu 25 kilo

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233111/031220212051371.jpg[/IMG]
  Baktım gözüme az geldi

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233111/031220212051571.jpg[/IMG]
  Bi 15 kilo daha ekledim oldu 40 kilo kum artık yeter

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233111/031220212052131.jpg[/IMG]
  Dış filtre malzemelerimizi hazırladık
  Soldan sağa doğru sıralamasını yaptık

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233111/031220212052281.jpg[/IMG]
  2 tanede ledimiz varmış köşede onlarıda takalım ooh mis [:)]

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233111/031220212053011.jpg[/IMG]
  Kayalarımızıda yerleştirdikten sonra böyle bi hal aldı

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233111/031220212053341.jpg[/IMG]
  Bide yakından bakalım

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233111/031220212053541.jpg[/IMG]
  Bu tarafada bakalım

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233111/031220212054021.jpg[/IMG]
  Sanırım olmuş artık balık vakti

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233111/031220212054171.jpg[/IMG]
  Bunlar vatozlarımız

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233111/031220212054321.jpg[/IMG]
  Buda diğeri
  4 taneydi birisi kayıp [:)]

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233111/031220212054471.jpg[/IMG]
  Bunlar minik orandalarımız 4 adet

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233111/031220212055061.jpg[/IMG]
  Bu çılgın kuhlimiz 3 adet

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233111/031220212055241.jpg[/IMG]
  Bu yavrudan bitane daha alıcam [:)]

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233111/031220212055441.jpg[/IMG]
  4 ordanda daha gelicek

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233111/031220212056061.jpg[/IMG]
  Toplamda 8 oranda 3 kuhli 4 vatoz la yolumuza devam edicez,2 tanede yavru sarı tülde gelebilir[:)] …

  Pazartesiden itibaren 3-5 çeşit ufaktan bitkileri ekmeye başlıcaz.

  Profil resmi
  MuratSt

  1 beğeni
  [QUOTE=İsmailKutlu]Merhaba Murat bey, aramıza hoş geldiniz..
  Orandalariniz kuhlileriniz ve vatozlariniz gayet mutlu ve sağlıklı görünüyor. Hayırlı olsun...
  Akvaryumunuz sade ve gayet şık duruyor...
  Canlılarınızı biraz erken koymuşsunuz ama şimdilik herşey yolunda gibi gözüküyor..
  Orandalar çok oburlar ağızlarını saran herşeyi yiyebilirler.. Bitki olarak anubias,Echinodorus bleheri tarzi sert yapraklı bitki seçebilirsiniz..
  Tekrardan İyi hobiler...[/QUOTE]

  Hoşbuldum bitkileri araştırmadayız bakalım deneyerek görücez 🙂

  [QUOTE=Aviationn]Gayet güzel bir tank olmuş. Elinize sağlık.[/QUOTE]
  Teşekkür ederim sağolun

  (6) (176)

  Neon Tetra-zebra Danio Üretimi ?


  Profil resmi
  Reis20
  23:36
  2 beğeni
  Neon tetra üretimi hakkında üreticilerin bilgilerini ve tecrübelerini paylaşmalarını bekliyoruz... [:?][EDIT]Reis20,2016-10-31 18:27:39[/EDIT]

  Profil resmi
  ziyasenkaya

  2 beğeni
  Herkese iyi akşamlar.

  Bir süredir beslediğim yakut tetralardan bir yumurta alma denemesi yapayım dedim. Pazar günü akşamı 6 adet olan yakutları 25 lt lik akvaryuma aldım. Fileyi, hava taşı ve ısıtıcıyı ayarladıktan sonra üzerini örterek karartma yaptım. Niyetim Çarşamba akşamı balıkları çıkartmaktı. Salı günü akşamı baktığımda tabanda bir miktar yumurta gördüm, birazı her zamanki gibi mantarlaşmaya başlamıştı. Daha çok zorlamanın anlamı yok deyip tetralarımı tekrar kendi akvaryumuna aldım ve suyu metilen ile ilaçladım. Perşembe günü akşamı ufak ufak hareketlenme gördüm, gördüm derken suyun içinde suyu izlemek gibiydi [:)))] Yani yavrular o kadar şeffaf ki büyüteçle bile zor seçiliyordu. Bu akşam biraz daha seçilir bir hale geldiklerini görünce bir video çekeyim dedim. Konu da bir kaç aydır hareketsiz kalmıştı ne de olsa. Yavruları şimdilik aktardan aldığım toz spirulina ile besliyorum. Kendi akvaryumundan aldığım suda biraz eritip içeri döküyorum. Normal yüzmeye başladıklarında dip çekimi yada salyangoz ile temizlik yapacağım.

  [VID]https://www.youtube.com/watch?v=XBStf0q-Q-s[/VID]

  (287) (149313)

  14 Günlük Yavrular Ac1l


  Profil resmi
  Muhammet5

  Herkese merhaba ilk defa bugun 14. Günü dolan sarı prensesi kusturdum ilk balık kusturmam yavrularda çok azda olsa kese var fakat leğende sabit durmuyolar yüzüyolar tüllü yavruluk aldım fakat yavrulukta sağa sola sıkışıyorlar hareketsiz kalıyorlar fotoğraftaki gibi hava motoru ve leğende yaşatabilmem için veya çözüm önerisi sunabileceğiniz başka birşey var mı acil destek lütfen [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/222161/031220211946161.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/222161/031220211946221.jpg[/IMG]

  Profil resmi
  Muhammet5

  Cevabınız için teşekkürler kuluçka makinesi aldım görseldeki gibi az bi hava ile yavrular hareket halinde yemleme için keselerin tamamen gitmesini beklemeliyim değil mi

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/222161/031220212323101.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/222161/031220212323131.jpg[/IMG]

  (2) (160)

  Sarı Prenses Karma Akvaryum


  Profil resmi
  tamerty
  13:31
  1 beğeni
  Merhaba arkadaşlar karma akvaryumu bazı sepetlerden kayıplarım olmuştu şimdi 4 tane autras sarı prenses frontaza İnceman galiba bildiğim kadarıyla cinsleri ama bugün fark ettim ki sarı prensesin ağzı dolu yakaladım ağzına baktım yumurta var. Farklı türler birbirleriyle çiftleşmiyor diye biliyorum böyle bişey olabilir mi ? Eğer olabilirse ilerleyen süreçte ne yapmalıyım daha önce hiç yumurta almadım ?

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/88734/291120211329481.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/88734/291120211329581.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/88734/291120211330171.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/88734/291120211330261.jpg[/IMG][EDIT]tamerty,2021-11-29 13:37:00[/EDIT]

  Profil resmi
  bugurdag

  1 beğeni
  Birbirine yakın türler çiftleşebilirler. Mbuna türleri (Iceman, Sarı Prenses ve Auratus bu gruba girer) arasında kendi türünden balıklar olmadığı durumda melezlenme olabilir. Genellikle ağızda kuluçka yapan türler bir süre sonra kusturulur ve yavrular ayrı bir akvaryuma alınır.

  (1) (149)

  Mygos Plant Plus, Aqualed Plant, Wolfmar Ve Dıy


  Profil resmi
  DRARH
  13:28
  1 beğeni
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/216750/031220212307061.jpg[/IMG]
  1 AĞUSTOS 2019: MYGOS PLANT PLUS:
  Merhaba değerli hobiciler, bitkili akvaryumlar için led araştırmalarım sonucu böyle bir incelemenin eksik olduğunu düşündüğüm için kolları sıvayıp kendim yapmaya karar verdim.
  Yorumlarınızı ve önerilerinizi beklerim.
  [VID]https://youtu.be/lWBfySNzNLE[/VID]

  27 NİSAN 2021: Güncelleme:
  Konuyu tekrar hortlatmak istemezdim ancak yeni bir konu açmaktan ise bu paylaşımı buraya iliştirmeyi daha uygun buldum;
  Nerdeyse 2 yıl geçmiş mygos ledi alıp incelemesini paylaşalı, videoyu paylaştığımda arkadaşların bazıları beni firmanın misyoneri ilan etmişti 😂
  Şimdi ise rakip firmaya geçtim onlara misyonerlik yapıyorum gibi olacak.
  Her neyse gevezelik etmeyeyim, malum her şeyde olduğu gibi ekonomi şahlandığı için led fiyatları da almış başını gitmiş, insan ister istemez daha ucuz alternatifler arıyor ancak denemelerin yanılmaları da oluyor,
  O sebepten yanılma payını azaltmak için kullandığım ürünleri inceleyip paylaşmayı seviyorum.
  Bu sefer bir kaç aylık kullanımdan sonra aqualed plant i incelemeye değer buldum, umarım led arayışında olanlar için bir nebze de olsa fikir verir:[VID]https://youtu.be/NuLrhb84Hg4[/VID]

  3 ARALIK 2021: AKVARYUM SAYISI ARTTIKÇA VE MALUM EKONOMİK ŞAHLANIŞ YÜZÜNDEN BİR ŞEY ALMADAN ÖNCE KILI KIRK YARMAK ZORUNDA KALDIĞIMIZ İÇİN BENDE BİTKİLİDE IŞIK SEÇİMİNDE ALTERNATİFLER DENERKEN ŞÖYLE BİR MUKAYESE VİDEOSU ORTAYA ÇIKARDIM:
  UMARIM FAUDALI BİR VİDEO OLUR:

  A'DAN Z'YE BİTKİLİ AKVARYUMDA IŞIK SEÇİMİ: MYGOS, AQUALED, WOLFMAR VE DIY POWERLED İNELEME KIYASLAMA
  [VID]https://youtu.be/krP0sNrzs8A[/VID][EDIT]DRARH,2021-12-03 23:14:49[/EDIT]

  Profil resmi
  DRARH

  2 beğeni
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/216750/031220212307061.jpg[/IMG]
  AKVARYUM SAYISI ARTTIKÇA VE MALUM EKONOMİK ŞAHLANIŞ YÜZÜNDEN BİR ŞEY ALMADAN ÖNCE KILI KIRK YARMAK ZORUNDA KALDIĞIMIZ İÇİN BENDE BİTKİLİDE IŞIK SEÇİMİNDE ALTERNATİFLER DENERKEN ŞÖYLE BİR MUKAYESE VİDEOSU ORTAYA ÇIKARDIM:
  UMARIM FAUDALI BİR VİDEO OLUR:

  A'DAN Z'YE BİTKİLİ AKVARYUMDA IŞIK SEÇİMİ: MYGOS, AQUALED, WOLFMAR VE DIY POWERLED İNELEME KIYASLAMA
  [VID]https://youtu.be/krP0sNrzs8A[/VID]

  (25) (10519)

  Beta Başka Balıkla Yaşarmı?


  Profil resmi
  erhank824
  18:17
  2 akvaryumuya gittim beta başka türle Yaşar dediler akvaryumcular başka balıklarla besliyodular akvaryumumda kılıç kuyruk melek moli neon zebra danio var saldırır mı beraber besleyebilir miyim?

  Profil resmi
  Malier

  [QUOTE=erhank824]2 akvaryumuya gittim beta başka türle Yaşar dediler akvaryumcular başka balıklarla besliyodular akvaryumumda kılıç kuyruk melek moli neon zebra danio var saldırır mı beraber besleyebilir miyim?[/QUOTE] Neon, Danio ile sıkıntı olmaz ama melek, moli, kılıçluyruk özellikle melek sıkıntı olur bende transgenetik tetralar ile besliyorum ama 60 litrede bol bitkili akvaryumda 6 transgenetik 1 beta şeklinde bol bitki olmassa olmaz ve akvaryum büyük olacak en az 50 60 litre [EDIT]Malier,2021-12-03 23:04:56[/EDIT]

  (17) (5311)

  Yeni Akvaryum Kullanıcina Tavsiyeleriniz Nelerdir.


  Profil resmi
  irmakbilal

  Herkese merhaba. Yeni bir akvaryum aldım. Çok çok yeni bir sahipleniciyim. Tavsiyelerinize çok fazla ihtiyacım var. Hepsini dikkate alacağım.

  Öncelikle Akvaryum da ki aksesuarlar şöyle;
  Pipo filtre
  Dış filtre
  Isıtıcı
  Beyaz LED ışık
  Içersinde ismini pek bilmediğim düz ve oluklu taşlar, dal parcalari ve yetiskin eli büyüklüğünde deniz kabuğu var.

  Balık olarak ise
  2 erkek 1 disi lapistes ve 6-7 adet yavru
  1 adet avuç içi büyüklüğünde vatoz balığı
  2 adet çöpçü balığı mevcut.

  Akvaryumu balıkları ile ikinci el aldım. Alırken suyu azalttik ve oyl taşıdık. Daha sonra tavsiye üzerine kombiden sıcak suyu alıp balkonda dinlendirip suyunu tamamladık. Sadece ısıtıcı ve pipo filtreyi aktif ederek beklettik. Ertesi gün ise dış filtreyi açarak iyice temizledikten sonra onu da akvaryuma koyup aktif hale getirdik.

  Vereceğiniz tavsiyelere ek şöyle sorularım olacak;
  - Işığı, pipo filtreyi, ısıtıcıyi ve dış filtreyi sürekli açık bırakmali miyim?
  - Yemlemeyi nasıl ve ne kadar yapmalıyım?
  - Karanlıkta hareketli olan vatoz ve çöpçü balıkları neden ışıkta saklanıyorlar ve duruyorlar.
  - Diğer balıklar neden sürekli su yuzeyinde yuzuyorlar ve aşağıya çok az iniyorlar (yavrular iyi geziniyorlar)
  - küçük olan yavrular dış filtre akımına kapılıp filtre içine girip ölebilirler mi?

  Aklıma gelen Tum soruları buradan soracağım. Tavsiyeleriniz ve yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233112/031220212145191.jpg[/IMG]
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233112/031220212210231.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233112/031220212210351.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233112/031220212210441.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233112/031220212210521.jpg[/IMG]

  Profil resmi
  bugurdag

  Işığı açık bırakmanıza hiç gerek yok ama filtre 7/24 açık kalmalı. Balıkları günde 1 veya 2 kez besleyebilirsiniz; gün içerisinde diğer balıklar için 1 öğün ve özellikle vatoz için diğer balıklar uyurken 1 öğün olabilir. Bu boyuttaki balıklar için gözleri kadar olacak şekilde yem miktarı hesabı yapılır genellikle. Çöpçü ve vatoz için endişelenmenize gerek yok çünkü kedi balıkları geceleri ve karanlıkta aktif olurlar. Lepistesler de genellikle akvaryumun üst kısımlarında yüzen bir türdür.

  Ek olarak akvaryumda iki filtrenin de olması biraz fazla gibi. Akvaryumun boyutu ne kadar acaba? Benim gördüğüm kadarıyla dış filtre yeter de artar. Yavruların dış filtreye takılmaması için filtreyi durdurduktan sonra akvaryumun içine giren borunun suyu çektiği eklentiye içini elyaf veya sünger ile doldurup tekrar filtreyi deneyebilirsiniz. İyice doldurduğunuz zaman yavrular kaçmayacaktır.

  Son olarak filtreyi temizlediğinizi söylediğiniz için n'olur n'olmaz bakteri kültürü temin edip akvaryuma ekleyebilirsiniz çünkü filtreyi çok iyi temizlediyseniz içeride balıkların atıkları üzerinden beslenen yararlı bakteriler de zarar görmüş olabilir ama ek maliyet yaratmak istemezseniz de balıkları gözlemlemek yeterli olur diye düşünüyorum çünkü dekorları temizlemediyseniz yararlı bakterilerin bir kısmı kalmıştır. [EDIT]bugurdag,2021-12-03 22:39:39[/EDIT]

  (1) (71)

  İç Filtre


  Profil resmi
  mertyildizz39

  Merhaba 20x10 akvaryumda yavru besleyeceğim daha sonra büyük akvaryuma geçeceğim. Akvaryumlarla ilgili pek bilgim yok iç filtre almam gerekiyor hangi marka önerirsiniz ve bu akvaryum için filtre fiyatı nedir sizce kazıklanmayalım :)

  Profil resmi
  bugurdag

  Hobiye yeniyseniz 20x10x? boyutundaki bir akvaryumda balık bakmanız şartlar kolayca sabit tutulamayacağından oldukça zor olacaktır.

  Ayrıca yavrulardan bahsetmişsiniz ama hobiye yeni olduğunuzu belirttiğiniz için bunların daha yeni yumurtadan çıkmış yavrular olduğunu varsayamıyorum. Spesifik olarak hangi türü kastediyorsunuz yavru olarak ve düşündüğünüz veya bulduğunuz balık boyutu ne kadardır cm cinsinden? Ne kadar sürede büyük bir akvaryuma geçmeyi planlıyorsunuz? Süre birkaç günü geçerse bahsedilen boyuttaki akvaryum zannımca eziyet olacaktır. Eğer çok kısa bir sürede balıklar bu akvaryumda olacaksa akvaryumu kurmaya değmeyebilir çünkü akvaryum kurmak filtre eklemekle olmuyor. İç filtre söylendiği gibi bu boyuttaki akvaryum için çok fazla. Kurmadan önce biyolojik döngünün oturduğundan emin olmak lazım yoksa ilk deneyiminiz hüsran olabilir. Konuyla ilgili bu yazıyı okuyabilirsiniz: https://www.akvaryum.com/Forum/yeni_tank_sendromu_ve_azot_dongusu_k877167.asp Döngüyü oturtmak için harcanacak zaman da kısa süreliğine kullanılacak bir akvaryum için değmez.

  Kazıklanmamak için bence hiç filtre almayın. Bakacağınız türün (yavru olsalar bile) yaşayabileceği bir hacimdeki akvaryum satın alıp hobiye öyle başlayabilirsiniz. Ansiklopedi sayfasında çok fazla balık türü var. Elinizdeki akvaryumu bir hastalık durumu olduğunda balıklara tedavi amaçlı tuz, metilen mavisi, vs. banyosu için kullanabilirsiniz. Balıklar maksimum 1 cm civarında ise belki bir süre tutulabilirler. Öyleyse kusuruma bakmayın ama yavrular büyüyeceğinden yine değmeyecektir.

  [EDIT]bugurdag,2021-12-03 22:23:22[/EDIT]

  (3) (137)
 • SON MESAJLAR

  GÜNCEL 100 TANITIM

  SON İLANLAR

  FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

  Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.

  Akvaryum Tanıtımı

  Yeni 60x40x40 Bitkili Tasarımım


  Profil resmi
  IzzetCaglar - 18:19

  Ölçüler: 60x40x40 (Extra Clear Rodajlı)
  Canlı Türleri: Şuanda bulunmamakta.
  Bitki Türleri: Sessiflora, Tuberlacatum, Bacopa Monieri, Bacopa SP, Subulata Cüce Saz, Lobella Cardinalis, Gül, Tilki kuyruğu, Mikra, Marselia Hursita, Crypto Brown, Java Fern
  Tankın Yaşı: 2gün
  Filtrasyon ve Işıklandırma: Eheim experience 150, Powerled 30w (10spectrum, 20soğuk beyaz)
  Tasarım ve Dekorasyon: Yati kökü,dere kumu, taşlar.
  Akvaryumum geldi.
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228233/131020211723481.jpg[/IMG]
  Kök tasarımını bu şekilde yaptım.
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228233/131020211723531.jpg[/IMG]
  Lav kırığı kuma karışmaması için sineklik içine koyuldu ve yerini aldı.
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228233/131020211723561.jpg[/IMG]
  Taşlara tuz ruhu ve sirke ile salınım testi yapıldı, herhangi bir sorun olmadığından güzelce yıkanıp koyuldu.
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228233/131020211724001.jpg[/IMG]
  Filtre hortumlarının yerini ayarladım.
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228233/131020211724041.jpg[/IMG]
  Tasarımı taşlarla tamamladım.
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228233/131020211724081.jpg[/IMG]
  Lav kırığı üstüne zemin beslemesi için tropica subrast ekledim.
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228233/131020211724121.jpg[/IMG]
  Son olarak 7cm civarı dere kumu koydum
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228233/131020211724171.jpg[/IMG]
  Ve doğal kaynak suyumuzu bastık 😊
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228233/131020211724211.jpg[/IMG]

  Öneri ve tavsiyelerinize açığım 😊

  (55) (6) (30)
  Canlı Tanıtımı

  Gezen Balık Yumurtası


  Profil resmi
  sametyildiz - 00:00

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/158517/111120212356391.jpg[/IMG]

  Merhabalar,
  2 hafta kadar önce aldığım habrosuslardan biri 2 gün evvel yapraklara, kökler vs tek tek yumurta bıraktı. Kurulum yapalı 3 hafta olmuşken benim için hoş bir süpriz oldu. Yumurtalardan biri de 3 elma salyangozundan birinin üstünde. Bir yerde düşer diye beklerken 2 Gündür tankın her yerini geziyor yumurta [:lol:]. Paylaşmak istedim [:D]

  (5) (24) (1)

  En Güncel 50 İlan


  Forumda Son Konular


  SON MESAJLAR

  Melek yavrulatmada detaylar


  Profil resmi
  PETSMART - 15:20

  Eş melekleri olupta yavru alamayan arkadaşlar için haddim olmayarak bir kaç tavsiyem olacak;

  Damızlık, yani aktif yavru veren balıklarınıza üretim amaçlı kurduğunuz tankta dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bunlar;

  *Sudaki nitrat oluşumunu engellemek için elinizden geldiğince sık dip çekin. (Ben hergün çekiyordum)

  *Akvaryum ısısı ideal 28 C derecedir.

  *Akvaryumda başka bir balık olması risk arz eder, diğer balık yemese bile melekler kıskanıp yumurtalarını kendileri yiyeceklerdir.

  *Zeminde kum bulundurmamanız dip çekimlerinizde ve suyun değerlerini korumanızda işinizi kolaylaştıracaktır.

  * Son olarak, bir adet pimaş boruyu akvaryumunuzun çevre camlarından bir tanesine vantuz yardımıyla yapıştırın yada herhangi bir şekilde sabitleyin. Bu boruyu koyacağınız tankı ağzına kadar suyla doldurmayın, yarıya kadar bile yeterlidir.  Yukarıdaki resimde yumurta döken kendi eşlerimden bir tanesi bulunmaktadır.

  Borunun üstüne yumurta dökmeye başladıkları zaman yapılacaklar;

  *Boru ve üzerindeki yumurtalar, anne-babanın olduğu akvaryumdan alınacağı için gerekenler;
  İkinci küçük bir akvaryum, ısıtıcı, metilen mavisi, hava taşı, pipo filtre.

  *Borunun ayrılacağı akvaryum içine dinlenmiş su ve ısıtıcı konur, akvaryumun tabanına hava taşı bağlanır ( Çıta şeklinde olanlardan değil, özellikle yuvarlak/silindirik olanlar seçilmelidir. Altta örnek bir hava taşı resmi bulunmaktadır) ve yumurtlama işleminin bitmesi beklenir.  *Yumurtlama işlemi bittiğinde suya bolca (Suyun rengi laciverte yakın bir mavi olana kadar. Alttaki linkteki örnek resimdeki gibi) metilen mavisi eklenir.  *Bol metilen mavili suya, üstü yumurta dolu boru, tabandaki silindirik hava taşına üç parmak uzaklıkta konur. Bunun amacı, doğadaki gibi yumurtaları havalandırmaktır. Bir nevi su altı kuluçka makinesi diyebiliriz.

  * Yumurtalar açıldıktan sonra; yumurtadan çıkan yavru ilk önce su yüzeyine çıkar ve suyun dışından oksijen alıp hava kesesini doldurur, bunu başaramayan yavru sakat gelişir ve belli bir süre sonra ölür.

  * Yavruları yüzer vaziyette gördükten 3-4 gün sonra metilen mavili suyun 3/2 kadarını çekip yerine dinlenmiş su ekleyin ve pipo filtreyi bağlayın. Bu su çekiminden 1-2 gün sonra yine 3/2 su çekimi yapın. Bu iki değişimden sonra rutin dip çekimi yapmanız yeterli olacaktır. Buradaki amaç, metilen mavisinin oranını minimuma indirmektir. (Suyu tamamen boşaltmayın, 3/2 şeklide 1-2 gün arayla iki sefer yapın)

  *İlk 3 ay artemia ile besleyin, düzenli dip çekimi ve su değişimi yapın, ısıyı düşürmeyin, yavru sayınızla orantılı bir tankta balıklarınız sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam edeceklerdir.
  Yumurtaları ayırmadaki amaç;
  *Su içerisinde oluşan bakteriyel durumdan yumurtaları metilen mavili su içerisinde korumak.
  *Anne ve babanın yavru performansını arttırmak, daha fazla yavru vermelerini sağlamak.

  Eğer melekleriniz eş oldukları halde yavru vermiyorlarsa;

  *Hiç yavru alamadıysanız fakat eşlerse, ikisinin de dişi olabilme olasığı olabilir. Bu durum ile nadirde olsa karşılaşılır, kendi cinsini eş tutar fakat erkek olmadığından döllenemeyen yumurtalar bozulur.

  *Su ısısı uygun değilse.

  *Melekleriniz artık yaşlandıklarından anne-baba döneminden çıkıp dede-nine dönemine girdilerse.

  *Herhangi bir nedenden dolayı stres varsa.


  Umarım, siz melek severlere yardımım dokunmuştur.
  Not: Şu sıralar foruma fazla bakamıyorum, bana soru yönelten arkadaşlara geç vereceğim cevaplardan dolayı şimdiden özür diliyorum.
  Saygılar. Sağlıklı balıklar ve yavrular...
  dqueen2009-01-31 10:35:51

  Cevapsız Konu
  Cüce Vatoz Mu Leopar Vatoz Mu?

  Profil resmi
  Aviationn -

  Merhaba, Cüce Vatoz mu Leopar Vatoz mu acaba?[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/212566/041220211407161.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/212566/041220211407391.jpg[/IMG]

  PROTOMELAS FENESTRATUS STEVENİ "TAIWAN REEF"


  Profil resmi
  baygezgin -

  PROTOMELAS FENESTRATUS STEVENİ "TAIWAN REEF" Malawi gölünün en gözalıcı ve muhteşem balık türlerindendir Ortalama 12-13 cm civarıdır

  (3) - (591)

  Adana Evcilal Pet Shop


  Sizin ve evcil hayvanlarınızın mutluluğu için gereken her şey bir tıkla kapınızda! Evcilal, evcil hayvan ve akvaryum malzemelerinde Türkiye’nin en geniş ürün çeşitliliği iddiası ile çıktığı yolda, güvenli alışveriş sistemi ve profesyonel müşteri hizmetleri desteği ile %100 müşteri memnuniyetini garantiliyor. Akvaryum ve balık malzemelerinde Türkiye’nin en geniş ürün çeşitliliği de Evcilal’da. Akvaryumu hobi edinen ve yeni başlayan kullanıcıların yanı sıra, akvaryumda profesyonel çözümler isteyenler için de balık yemleri, iç ve dış filtre, akvaryum dekorasyonu, aksesuar seçenekleri kargoda kırılmazlık garantisi ile meraklılarına Evcilal ile ulaşıyor. Akvaryum sahiplerinin, açık balık yemlerinin güvenilirliği ve tazeliğine özen gösterdiğini biliyoruz. Biz de Evcilal olarak, balıklarınızın sağlığı için en taze açık balık yemlerini özel saklama ve paketleme koşulları ile evinize kadar ulaştırıyoruz.

  www.evcilal.com

  Adana

  Son 50 Tanıtım


  Profil Yorumları

  F0 Bitaeniata


  Profil resmi
  bjkalley - 20:56

  Bitkili akvaryumda bakıp büyüttüm, ramirezilerin yumurtalamsına mani olup onları dövünce 100x60x50 (y) olan akvaryuma aldım. Limon tetralar ve vatozlarla yaşıyorlar. Dişileri diğer apisto erkekleri kadar agresif, erkekleri ise son derece agresif. 6-7 cm olmasa da 20 cm olsa sudan çıkıp beni döverdi muhtemelen [:)] Erkeği sonradan alıp ekledim kurlaşmalar görsem de henüz yumurtlama göremedim.

  (25)
  Canlı Tanıtımı

  Melek Üretim Tankım


  Profil resmi
  giyotyn - 23:16

  Ölçüler: 60x36x40h 70 lt
  Canlı Türleri: melek (çift), albino cory (4 adet)
  Bitki Türleri: amazon, gül, saz, cryptocorin wendti brown,
  Tankın Yaşı: İki hafta
  Filtrasyon ve Işıklandırma: Üst filtre, ışık yok (cam önü güneş ışığı yani)
  Tasarım ve Dekorasyon:
  Akvaryumu letgodan hobiyi bırakmış birinden aldım. Forumda da araştırdım ama yakınlarda aradığım ölçülerde akvaryum satan biri denk gelmedi maalesef.
  Akvaryumun üstündeki ışık kapağını bozup ters çevirerek küçük bir iç filtre yardımıyla üst filtreye çevirdim. Filtre içine boydan boya iki santim kalınlığında bir sünger ve üzerine de siyah hagen kumu serdim. Geçenlerde ormandan topladığım yosunlar ve karides tankımdaki bambularla minik bir saksıya dönüştürdüm. aquaphonic bir sistem kurmuş oldum yani.
  Melek çiftini bu akşam ekledim. Ortama alışırlar da çiftleşme faaliyetlerine başlarsalar coryleri çıkarırım.
  finsiz melek yavruları edinmeyi umuyorum, bakalım. bu çift iki hafta önce büyük tankımda yumurta dizdiler ama gece komando corylerim yumurta falan bırakmamışlardı. o yüzden kurdum bu tankı.

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225665/221120212306361.jpg[/IMG]
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225665/221120212306191.jpg[/IMG]


  Güncelleme:

  Büyük tankımdan uzunca bir amazon yaprağını kesip bu tanka ekledim ve üçüncü gününde yumurta dizdiler.
  Hadi bakalım hayırlısı.
  Tahminen 150-200 kadar yumurta var ve 5-10 tanesinde mantarlaşma oluşmuş. Buna önlem olarak metilen mavisi damlatıyorum.
  Tankta onları rahatsız edebilecek herhangi bir canlı olmadığı için kendi hallerine bırakmayı düşünüyorum.
  3-4 gün sonra yumurtadan çıkacaklardır. Nasıl besleyeceğim konusu şimdilik muğlak. Artemia yiyebilecek kadar büyüyebilirlerse gerisi kolay ama öncesinde yeşil su ve yumurta sarısı eklemeyi düşünüyorum. Bakalım.

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225665/281120212317291.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225665/281120212317431.jpg[/IMG][EDIT]giyotyn,2021-11-28 23:24:25[/EDIT]

  (8) (0) (7)
  My dad's paradise

  Profil resmi
  soner-can - 18:16

  Tank:45x30x25h extra clear Aydınlatma:firefly led Filitre:eurostar hbl 802 Co2:5lt tüplü sistem Hardscape: ada aktif toprak mini landscape kaya ağaclar fındık dalları ve çöp şiş ile yapıldı Bitkiler: hc cuba spıky-fissidens fontanus-mini pelia-fleme moss Canlılar:Hyphessobrycon amandae

  (9) (15287)
  Sohbeti tam ekranda aç  

  Ana sayfa gösterim biçimi: Günün ilk açılışında genel bakışı, kalanında akışı göster. (Varsayılan) Her zaman akışı göster. Her zaman genel bakışı göster.

  İstanbul


  Trend Akvaryum

  240 adet akvaryumda satışa sunulan balıklar, bitkiler ve karidesler, geniş malzeme ve yem stoğu ile hem deniz hem tatlı su canlıları satışı yapmakta olan Trend Akvaryum Türkiye'nin en büyük tatlı su akvaryumcusudur. Geniş ürün yelpazeli sanal mağazası da bulunan firma Üsküdar'da bulunmaktadır.

  İzmir


  Malawi İzmir

  Malawi ve Tanganyika Cichlidleri'nin çeşidi kadar, Dennerle bayisi olması ile bitkili ve tropikal türlerde de oldukça iddialı bir akvaryumcu.

  Ankara


  Doğa Akvaryum

  Tetra türleri, canlıdoğuranlar, cüce cichlidler, discus ve pek çok bitki türünü bulabileceğiniz bir akvaryumcu.

  Adana


  Guppy Pet Shop

  Geniş yelpazeli sanal mağazası ve dükkanıyla Anadolu'nun en öne çıkan firmalarından.

  Son 24 Saatte En Çok Mesaj Gelen Konular


  Son 24 Saatte En Çok Beğeni Alan Konular