ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
vsezer
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Son Ziyaret:
19 Nisan 2020 01:08
Toplam Mesaj:
246 [0.04 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Volkan SEZER
Doğum Tarihi:
15 Kasım 1971
İl:
Istanbul
Meslek:
Elektronik Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ben akvaryuma akvaryum demem, bitki akvaryumu olmadıkça...

SON 10 MESAJI

AQUA-BOTANIC : Akvaryumseverlerin yeni ad
Tebrikler.. Gerçekten her akvaryumsever'in görmesi gereken harika bir yer yaratmışsınız..
Bitki aydınlatmasında son teknoloji SMD t
Herkese Merhaba,

Maltepepet'de uygulanan LED'li sistemi ilk gününden beri biliyorum ve takip ediyorum. Öncelikle şunu söyleyeyim, o akvaryumlarda hiçbir zaman floresan takviyesi olmadı. Bunu dün bizzat Yıldırım Bey'e sorarak da tekrar teyid ettim. Bunu yazan arkadaş nereden bu sonuca ulaşmış bilemiyorum. (Bu sistemin kurulmasındaki amaç bitki gelişimine katkısını görmekti. Amaç bu iken niye floresan eklenip deney ortamı bozulsun ki!). Bitki gelişimlerinde de önceki mesajlarda belirtildiği gibi herhangi bir terslik olmadı.

Ancak şu noktayı gözden kaçırmamak gerekir: LED'li bir sistemin ilk kurulum maliyeti floresanlı bir sistemin ilk kurulum maliyetinin kat kat üstündedir (Ersin Çelik Bey'in -albertcamus- belirttiğine göre işe yarar bir sistemin metresi 35$ civarında.) Bunun tersini söylemek abesle iştigal olur.

LED'li sistemlerin asıl getirileri:
1. Floresanların tersine çok uzun yıllar boyunca değiştirmeye gereksininim duymadan ilk günkü kalitede ışık vermeleri (50.000 saat sonra bile yani günde 12 saat çalıştırma ile 11 yıl sonra bile),
2. Düşük enerji tüketimleri (Üreticilerin speklerine göre metrede 30 adet olmak üzere 3 çipliler 7.2 W/m tüketiyorlarmış)
3. Floresanlarla karşılaştırıldıklarında neredeyse hiç denilebilecek seviyede ısı yaymaları
4. 10 cm'nin katları şeklinde istenilen boyda kullanılabilmeleri (Boyları standart olan floresanlara göre oldukça kullanışlı bir durum!)

Bu tabloya göre böyle bir sistemi kullanıp kullanmamak kişilerin kendi takdirine kalmıştır. 

Ama kullanmak isteyenlere tavsiyem mutlaka ama mutlaka 3 çipli şerit ledleri kullanmalarıdır. (3 çipli denilen LED'lerde aslında bir kılıf içinde 3 adet LED var. Yani tek çipli olarak düşünürsek metresinde 3x30=90 adet LED var, tek çipli şeritlerde ise 60 adet var. Hatta Ersin Bey'in bahsettiği şekilde metresinde 36 adet led -yani aslında 3x36=108 adet led- bulunan özel üretim şeritler en güzeli ki Maltepepet'de kullanılanlarda bu tipden.)
Ayrıca nasıl ki her floresan bitkiler için uygun değilse her LED'de uygun değildir. Kullanılacak LED'lerin mutlaka uygun spektrumda olmalarına dikkat edilmelidir.

Saygılar

vsezer2009-10-18 13:44:21
Bitki aydınlatmasında son teknoloji SMD t
[QUOTE=ativan] Uygulama yapılmış ve verim alınmış tank örenekleri var mı?
Led teknolojisi çok yeni deneyip görmek lazım diye düşünüyorum.
Saygılar
[/QUOTE]

LED'li aydınlatma sistemi Maltepepet'de deneme amacıyla 2 adet akvaryuma kurulmuştu. Sanırım 4-5 ay oldu. Bitki gelişimlerinde kesinlikle hiçbir sorun yok..
Yaprakları delikdeşik?
Potasyum gübresi veriyor musunuz?
ADA gallery, müthiş bir galeri videosu
Büyük akvaryumların hiçbirinde kayıt ve kuşak yok. Camları nasıl yapıştırmış olabilirler?
Akvaryum Kapağı
MDF'ler banyolarda üzeri "lak" adı verilen özel cila (veya boya) ile kaplandıktan sonra kullanılırlar. Bu cila olmazsa bir süre sonra şişer ve dağılırlar (Denemesi bedava Göz%20Kirpma) Mutfaklar banyolar kadar nemli olmadığından sorun yaşanmayabilir. Ancak mutfak tezgahları her zaman tehlike altındadır. Eğer iyi yalıtılmazlarsa evye için açılan deliğin kenarlarından su çekip şişmeleri kaçınışmazdır.

Akvaryum dolabı ve kapağı her tarafı -özellikle kenarları- laklanmış mdf'ler ile yapılırsa sorun çıkmaz. Ancak bunu kim, nerede, kaça yapar bilmiyorum.

Kavak kontraplak da üzerine koruyucu sürülmeden kullanılırsa tabiki şişer ve dağılır. Hangi ağaç suya dayanabilir ki? Ama pekçok deseni olan ahşap koruyuculardan kullanılırsa hem çok dayanıklı hem de görsel olarak çok hoş olurlar.

"Su kontrası" için denecek bir şey zaten yok. Akvaryum dolabı ve kapağı için süper bir malzeme. Ancak üzerinin görsellik açısından boyanması gerekiyor.

Akvaryum Kapağı
[QUOTE=okeyxd]

MDF ? olmaz mı ?

[/QUOTE]
MDF, suya ve neme karşı çok dayanıksızdır.Hem de ağırdır. Bu nedenle kontraplak önerdim..
Akvaryum Kapağı
[QUOTE=osmcn_07] Volkan bey maruz görün ama kontraplak suya gelmez en ufak su aldığında kavlar siz bunu nasıl önlüyorsunuz? [/QUOTE]
1. Marin (Su)  kontrası denen özel bir kontraplak türü kullanılabilir.
2. Normal (kavak) kontraplak üzerine ahşap koruyucu sürülebilir (Ben bu şekilde kullandım. 1 yılı aşkın süredir herhangi bir sorunla karşılaşmadım)
vsezer2009-09-03 02:33:20
Akvaryum Kapağı
[QUOTE=okeyxd]Kontroplak ince ben en az kalınlıgı 10 mm bir parçadan yapmayı istiyorum !![/QUOTE]

10 mm'lik kontraplaklar da var. Hatta daha kalınlarını bile bulabilirsiniz (12,15,18,20 mm gibi).
Işık için 200 tl ?
[QUOTE=vetmenderes]Benim bu hafta yaptırdığım 65cm aydınlatma maliyetim şöyle:

2 adet t5 philips 18w daylight 10 TL
1 adet t5 philips aquarelle      12 TL
3 adet balast                      15 TL
1 adet timer                        15 TL
Kablo 3 adet kondansatör        8 TL
Toplamda 60 TL mal oldu.
Fiyatı belirleyen bence balastlar. Schneider electric elektronik balast da vardı elektrikçide.1 adedinin fiyatı 35 TL.Benim tahminimce fiyatı normal gözüküyor ben elektronik balast kullanmadım maliyeti düşük çıkardım.Elektrikçide aquarelle yoktu ama 1 gün içinde temin etti.Diğer tüm ürünler elektrikçilerde mevcut. [/QUOTE]

18 W'lık Aquarelle'nin T5 olduğuna emin misiniz? T8 olmasın? (Aynı şey daylight'lar için de geçerli)

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

• 7 Online Kullanıcı, 4 Üye

Online Kullanıcılar

FORUM İSTATİSTİKLERİ

• 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.