Madagaskar Biyotopları

Bu bölüm hazırlanma aşamasındadır. Önerilerinizi ve gördüğünüz eksiklikler ile hataları buraya tıklayarak bize yazabilirsiniz.

Madagaskar, Afrika'nın doğusunda yer alan bir ada olmasına karşın sanılanın aksine Hintdistan'dan koparak oluşmuş bir kütledir. Hindistan kökenli panchax türü olan pachypanchax omalonotus ve pipefish (Microphis) türlerinin bulunuşu bu teoriyi kanıtlamaktadır. 80 milyon yıldır hiçbir ana karayla bağlantısının olmaması Madagaskar'ın Dünya üzerindeki en orjinal canlılara ev sahipliği yapmasına olanak sağlamıştır.

Akvaryum açısından piyasalarda ve hobicilerde pek popüler türler bu adada yoktur. Birkaç cichlid türü ile rainbow bu adayı akvaryum hobisinde temsil etmektedir. Su altı görüntüsü ve su değerleri Orta Amerika göl ve nehirlerini anımsatır. Bu yüzden çoğu zaman Orta Amerikan karmalarında beslenilir. Hatta çoğu hobici hala bazı Madagaskar türlerini Orta American cichlidi sanır. En bilinen cichlidler ilginç vücut formu ile paratilapia polleni ve deniz balıklarını andıran (ki evrimsel açıdan büyük olasılıkla denizden gelen bir tür) paretroplus menarambodur.

Bitki türleri açısından da orjinallik bulunmaktadır. Aponogeton ulvaceus, aponogeton capuroni, aponogeton longiplumulosus gibi aponogeton ailesi adada oldukça yaygındır. Özellikle aponogeton madagascariensis hiçbir akvaryum bitkisinde bulunmayan yaprak formu ile ilgi çeker.

Biyotoptan Görüntüler

Biyotoptaki Balıklar

Kaynakça:
- Bleher's Biotope's
- Tanganyikan Cichlid in Their Natural Habitat
- Malawi Cichlid in Their Natural Habitat
- Chris Lukhaup
- Peter Barnes
- Hans van Heusden
- Monga Bay Biotopes

Üye Yorumları