ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
HBora
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
59
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Ocak 2011 20:59
Son Ziyaret:
1 saat 32 dakika önce
Toplam Mesaj:
480 [0.20 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
3 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
7

BİLGİLER

Ad Soyad:
Bora Hüseyin
Doğum Tarihi:
27 Mart 1980
Yaş:
37
İl:
Ankara
Meslek:
Yazılım Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://www.akvaryum.com/Forum/imzalar/104756.jpg[/img] Angelfish Mania.

SON 10 MESAJI

Melekler Alemi Yeniden
Selam Engin abi , burdayım ara sıra uğruyorum dükkana.
Melekler Alemi Yeniden
Değerli arkadaşlar;
Melek balığı üretimini sonlandırmış bulunuyorum, herkeze teşekkürler.
[EDIT]HBora,2016-09-07 21:34:25[/EDIT]
Video Eklendi. Küçük Arkadaşlar.. Cobalt Blue..
Merhaba akvaryumunuz çok güzel görünüyor maşallah discuslarınız blue cobaltlar, altum flora değiller bu boyda dana yüreği,kan kurdu verebilirsiniz dondurulmuş artmia çok yararsağlayacağını sanmıyorum.
Suriname Vs Rio Nanay
Çiftlerden daha önce yavru almadığım çiftlerse önemli balıklarsa ve yumurtlandıklarında yerim varsa kesinlikle arıyorum , ama üretmek istemediğimde balıkların kendi kendine kötü su şartlarında yavru çıkarıp büyüttükleri de oluyor.

Bunlarda bir önce üretime alıp yavru aldıktan sonra karma tanka geri aldığım manucapuru redback vs rio nanay çift ve onlardan çıkan f1 nanacapuru yavrular. Arkadaki beyaz(mavi) albinolarda başka bir çiften çıkan yavrulardan.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/104756/nana2.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/104756/12919777_1112308478819603_8061072318571158000_n.jpg[/IMG][EDIT]HBora,2016-03-28 23:02:18[/EDIT]
Suriname Vs Rio Nanay
Merhaba Mehmet bey.
İletkenlik , ph vahşi ırktan gelmeyen balıklarda birkaç tür dışında çok önemli değil açıkcası. Vahşi türler yeni yeni gelmeye başladığından bu türlerde bende yeni yeni tecrübe ediniyorum bu çiftin hemen öncesinde rio nanay vs manucapuru çiftinden
3. denemede iletkenlik 320 ms ph 7.3 de başarılı sonuç aldım şuan bu çiftleşmeden çıkan nanacapuru yavruları büyütüyorum.
Meleklerde de genetik daralma olduğundan 3. 4. kuşaklarda istenmeyen formda yavrular çıkacağından kardeş olan yakın kan bağı bulunan balıkları üretime almıyorum bu yüzden birkaç f1 ve f0 kan toparladım, Bunların içerisinde kocaelinde üretilen yerl, nanaylarda onlar yerli olup bizim su şartlarında doğduklarından olduğundan vakti gelince yumurtluyorlar
Yem olarak ilk etapda yeni geldiklerinde kuru yem kesinlikle yemiyorlar suriname altum epey pahalı geldiğinden forumdan çok kıymetli bir abimle birlikte 10 adet getirdik 5 onda 5 bende adaptasyonda bendekilerin 2 sini kaybettim bu dönemde kankurdu , canlı su piresi ile adaptasyon sağladım şimdi kuru yem yiyenler var hala yemeyenlerde. Üretimde de kankurdu ve su piresi , canlı artemia kullanıyorum.
Suriname Vs Rio Nanay
Selamlar forumda uzun süredir paylaşım yapmıyordum, vahşi soylardan gelen yeni çiftimi forum da da paylaşmak istedim.
Dişi: [B]Rio Nanay(Peru Altum) [/B] dediklerinden
Erkek: [B]Surinamesis(Suriname Altum) [/B]dediklerinden.

Henüz bu çaprazlamadan çıkan yavruların ölmemesi için gerekli su şartlarını(ph , iletkenlik) tespit edemediğimden çıkan yavruları serbest yüzüşe geçiremedim ineternette suriname % rio nanay çaprazlaması yapan da bulamadığımdan iltetkenliğe bağladım ama belkide bu iki tür birleşince çıkan yavrular ölüyorda olabilir yavru büyütmeyi başara bilirsem zaten[B][K] Altum flora[/K][/B] diyeceğim yavrulara 1-2 denemeye çözerim gibi geliyor inşallah.[:)]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/104756/1_DSCN0096.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/104756/DSCN0094.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/104756/2_DSCN0090.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/104756/1_DSCN0092.jpg[/IMG][EDIT]HBora,2016-03-27 23:00:23[/EDIT]
Melekler Alemi Yeniden
[QUOTE=ArdaEla]Bora Bey, öncelikle bu konuda yapmış olduklarınızı büyük bir hevesle okudum..
Sizi tebrik ederim...
Ve yeniden Tür Melek üretimine geçmenize sevindim...
6-7 ay dan sonra satış miktarına gelecek meleklerim olabilir demişsiniz. Durum nedir ?

Ben Eskişehir'de yaşıyorum.... Ve sizin makalelerinizi ve fotoğraflarınızı gördükten sonra neden daha önceden dikkat etmediğime üzüldüm....

Ama hala geç kalınmış değil düşüncesiyle, bu güzel tür meleklerden beslemek isterim....Ve Melek konusunda daha çok tecrübelerinizden faydalanmalıyım diye düşünüyorum.
Beslenmeleri, türleri,nasıl bir ortamda yaşatılmaları, ve nasıl çift oluşturdukları ve nasıl büyütüldükleri...
Şimdiden teşekkürler....[/QUOTE]

Teşekkürler eskisi gibi yoğun üretim yapmıyorum, balıkları satışa çıkardığımda ilanlara koyuyorum. Bu sene kılıç kuyruk türleriylede çalışmaya başladım. Meleklere colambia ve perudan rionanay peru altum doğadan toplama ve çek cumhuriyeti f1 suriname ,manucapuru red back gibi vahşi balıklar eklendi bu sene biraz vahşi ırklarla yönelme planım var.
Melek Balığı Tür Bilgisi?
Doğru olan isimleri yazayım [:)]

Arkadaki marble veil.
Öndekiler silver gold marble ghost.
Dantum Hakkında Bilgi?
Selam;

[QUOTE=eralpx]Bir türlü anlayamadım.Şimdi bahsettiğimiz dantum uydurma bir balık ismimi yoksa gerçekten doğa da varmı.Bir melez değilmi?O kısmı tam olarak çözemedim.Yardımcı olursanız sevinirim açıkçası bende merak ettim çünkü fazla bir bilgi yok.[/QUOTE]

Aslında bu balığın adı her zaman spakülatif olmuş en bilindik adı peruvian.

Albino olmayanı doğada yetişen bir balık albino yavru doğada çıksada yaşamıyor daha çok peruda yetiştiğinden peruvian olarak isimlendiriliyor bazı özelkiklerine göre rio nanay da diyenler var, peru altumu diyenlerde var ancak altum değiler, dantum ismi uydurma, bahsetiğim gibi dantum ismini veren ve danziger yani şöyleki bu isim şöyle çıkıyor

[B] Danzigerin "Dan" nı , Altum un tum'u işte Dantum.[/B]

danzigerin bahsetiği gibi altum X scalare hibriti olmayan ama aslında kıymetli bir balık olan albino peruvian, %100 peruvian mı orasını söylemek zor belki peruvian & albino çaprazlamasından da gelen bir kan olabilir.

Özetle soruya cevap olarak ismi peruvian ya da peru altumu olan balığın albinosu, altum x scalare hibriti değil.[QUOTE=maliyyn]Teşekkürler Hüseyin Bey, sizin de söylediğiniz gibi bende altum ile başka bir cinsin çaprazlanması sonucu ortaya çıkan bir varyete olduğuna inanmıyordum. Türkçe sayfalarda dantum ile ilgili bilgi neredeyse hiç yok. Yabancı sitelerde olanlar ise sürekli altum X scalare olduğu yönünde yazmışlar fakat yabancı sitelerde de pek bek bilgi bulamadım. O yüzden konuyu açmak istedim. Bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.
Birde alttaki balığın türü hakkında ne düşünüyorsunuz acaba?
[IMG]http://foto.akvaryum.com/fotolar/90230/Ekran%20A12312312312lintisi.JPG[/IMG][/QUOTE]

Rica ederim iyi olmuş konuyu açtığınız o sitelerde bu isimle ananlarda bu balığın ilk kez ticaretini yapan israil asıllı abd vatandaşı al sat ustası david label. Dantum isimde öyle gelmiş öyle gidiyor benim buraya doğru olanı yazmam algıyı değiştirmeyecek o balık dantum olarak anılacak ve satılcak.

Fotografdaki balık silver gold marble , Gm/+ gold marble ve silver çiftleşmesinden olmuş olabilir.
Dantum Hakkında Bilgi?
Selam öncelikle albino dantum güzel ve benimde beğendiğim bir tür. Şimdi neyin ne olduğunu doğruları yazarak anlatmaya dantumumu deşifre etmeye çalışacağım, başlamadan öne yaklaşık 25 yılldır melekler ile çalıştığımı bunun son 10 yılının genetik ağırlıklı çalışmalar olduğunu belirtmek isterim forumda ,internette arama yaparak bu konudaki çalışmalarımı görebilirsiniz.

[B] Dantumun Atum & scalare çiftleşmesinden olduğu şehir efsanesidir,hikayedir,uydurmadır. Aksini bilimsel olarak kanıtlayabileni tebrik edeceğim ve kabul edeceğim.[/B] dantumun scalare X altum hibriti olduğunu kanıtlayacak bilimsel bir analize dayalı kabul görmüş birinin yazdığı bir makale gösterilirse ya da benim ve yine Türkiye pek çok kişinin bu konularda üstad olarak göstereceği Mutlu Gökkavas derski evet Bora dantum öyledir ancak ozaman inanabilirim.
.
Bu konuda en bilinen altum üreticisi Simon folkerın balıklarıyla ilgili bir şehir efsanesi daha vardır.Konuya macerea perst Heiko Bleher e dahil olmuş.. Ancak balıklar dantum olarak isimlendirilen balıklara hiç mi hiç benzemez alakası yoktur. Çünki fuardaki balıklar gerçekten altumlardı simon çok iyi altum üretiyor ve f0 altumların ticaretini olumsuz etkileyebiliceğini düşünenler vardır.
[URL]http://www.practicalfishkeeping.co.uk/content.php?sid=3534[/URL]

Ve amacımın kesinlikle bu balığı kötülemek değil gerçeğin bilinmesi olduğunu belirtmek isterim.


[B] Altum x scalre çiftleşmesi çıkacak yavru aynı at ile eşşek çiftleştiği zaman ya da kanarya ile sakanın çiftleştiğinde olan yavrular gibi kısır olur , aynı papağan childlerin erkekleri gibi katırlar kısırdır. ama dantum erkek dantum dişi yavru veriyor.[/B]

Albino dantum isimi verilen bu balık yaklaşık 5-6 yıldır biliniyor. Şayet bu çiftleşme yine mümkün olsaydı bu kadar zaman içerisinde altumu & blue scalre , altum & black, scalre altum & x scalare mutasyonu çiftleşmeler mümkün olur mavi dantum, siyah dantum gibi türevleri olurdu. Ancak balığın sadece albino ve normali var.

Balık ilk olarak israilde [B]danziger discus[/B] üretildi diye bilinir ve danziger bu balığa dantum ismini vermiş.
2011 yılında danziger discusun youtube da paylaştığı ve altum hibrit dediği video:[URL]https://www.youtube.com/watch?v=UB9yVdbBXAU[/URL]
Zaten videonun altındaki yorumlarda bu yöndedir.

Peki ? Altum x scalre çiftleştiren biri neden gerçek altum üretmez ? elinde orjinal altum olmaz ?

[B]Çünki ticari ismi peru altum olan aslında altum değil scalare olan bir balık var [/B] muhtemelen danziger peruvian dediğimiz balığı altum sananlardan.

Yani dantum aslında peruvian scalare , albino dantumda albino peruvian scalare. Velhasıl kelam güzel balıktır formu şekli düzgün albinosunu denk getirirsem bende beslerim kendi balıklarımla çaprazlar üretirim ama dantum değil albino peruvian alduğunu bilerek bilinçli olarak beslerim. Ve bundan sonra gerçekten ürettiğim balıklara dantum benzeri isimler koyacağım mavi dantum , mantum vs.. İsmin ne önemi var.

[EDIT]HBora,2015-09-30 11:00:13[/EDIT]

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,466,775 Mesaj
  • 363,320 Konu
  • 91 Forum
  • 123,601 Forum Üyesi
  • 1,342 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 2,019 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.