ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
cafermutlu
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
928
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
21 Aralık 2014 19:30
Son Ziyaret:
Dün 11:21
Toplam Mesaj:
1298 [0.74 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
41 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
cafermutlu
Doğum Tarihi:
05 Aralık 1973
Yaş:
45
İl:
Izmir
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

"Eğitimin pahalı olduğunu düşünüyorsanız, cehaletin bedelini hesaplayın." Sokrates (M.Ö 470-399) "Ne kadar çok okursan, o kadar çok görürsün." Samuel Beckett "Uyuyan milletler ya ölür, yada köle olarak uyanır...!" Mustafa Kemal Atatürk

SON 10 MESAJI

Sudaki Hafif Dalgalanma Ve Co2
[QUOTE=Repoer]Sudaki bu dalgalanma (hafif) co2 kaçışına sebep olur mu? Veya bir sorun olur mu?
Not:mayalı sistem var[/QUOTE]
Su yüzeyindeki dalgalanma CO2 kaybına neden olur. Yüzeydeki dalgalanma oksijenin suya alınımı ve yüzey bakteri tabakasının yok edilmesi için kullanılır. O2 suda eritmek zordur. Gece özellikle hava motorunun kapatılması sonrasında o2 seviyesi bitkilerin ve baliklarin oksijen tüketmesi nedeniyle hızlıca azalır. Bu durum yararlı bakterileri zor durama düşebilir. Bu yüzden gece hatta bütün gün yüzey ajitasyonu yapmak elzemdir. Suya o2 sağlamak daha zordur. CO2 sağlamak çok daha kolaydır. Çünkü CO2 suda çözünmesi o2 göre çok daha kolaydır. Ayrıca o2 bakimindan zengin sular CO2 bakimindanda zengin olur. CO2 oksijen atomunu alarak daha fazla erir.
Lowtech akvaryumlarda ise yüzey ajitasyonu yapmak atmosferdeki CO2 akvaryuma alımını kolaylaştirirarak fayda sağlar.
Grolux Florasan Sorunu
Bağlantıda bir temassızlik yoksa sorun balastla ilgilidir. Ya yetmiyordur. Yada değişim zamanı gelmiş demektir.
Co2 Ye Bir Zararı Olur Mu?
Hayır vermez. Akıntı yaparak CO2 akv.da eşit dağılmasına ve yüzey ajitasyonu yaparak atmosferdeki CO2 su içine girmesine neden olur. Yaklaşık 4 ppm CO2 değişimi 24 saat boyunca bu sekilde yapılmış olur. Ayrıca yüzeyde bakteri plağı oluşumu da olmaz.

Hayır vermez. Akıntı yaparak CO2 akv.da eşit dağılmasına ve yüzey ajitasyonu yaparak atmosferdeki CO2 su içine girmesine neden olur. Yaklaşık 4 ppm CO2 değişimi 24 saat boyunca bu sekilde yapılmış olur. Ayrıca yüzeyde bakteri plağı oluşumu da olmaz.
Sakal Yosunu
[QUOTE=volkanizma06]

Benim akvaryumda bitkilerin yapraklarının kenarlarında oluşuyor. Bu fosfat yetersizliğine işaret demekki.[/QUOTE]
Hayır. Fosfat eks. GSA ile ilişkilidir. Fosfat fazlaligi BBA katkıda bulunur. Ama asıl nedeni CO2, ışık dengesizliği ile kirli taban ve filtrelerdir.
Sakal Yosunu
[QUOTE=Repoer]Akvaryum 40 lt
15 watt modül led
Potasyum(haftalık) demir(3gün) ve reeflowers liquid karbon günlük[/QUOTE]
Akv. Oturana kadar haftalık 15 ppm kadar nitratiniz olsun. Nitrat verin. Demiri kesin. Demir eksikliği çıkana kadarda vermeyin ve tek doz haftalık verin.(0.02 ppm) GSA cikinca fosfat vermeye başlayın. Fosfat ve demir sakala neden olur. Yosunu gidermek için lokal H2O2 veya sıvı carbon kullanın.
Sakal Yosunu
Akv. Boyutu,Işık gücü ve gübre dozunuz nedir
Sakal Yosunu
Nitrat eksikliği her türlü belayı getirir diyebilirim. Ancak sakal yosunun asıl nedeni CO2 ve ışık dengesizligidir. Ayrıca fazla demir vermekte sakal yosunu yapıyor
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=Berkbsbg]Merhaba arkadaşlar 40 cm nano akvaryum kullanıyorum ve hazır bir led almayı düşünüyorum, bir kaç sorum var sonradan power led ekleyebilir miyiz ve fiyat olarak 150 tl gibi bir bütcem mevcut, aşağıdaki ürün size uygun olur mu? https://tr.aliexpress.com/item/4000211983926.html?spm=a2g0o.cart.0.0.25aa3c00slRKEd&mp=1

Ayrıca bir arkadaşta bundan memnun kaldığını iletmiş low tech bir akvaryum olacağı için takıntım veya fotosentez yaptırma gibi bir amacım yok. Sağlıklı olsunlar yeterli olur benim nezdimde.

https://tr.aliexpress.com/item/32795778827.html?spm=a2g0o.cart.0.0.60c03c004Tpnby&mp=1[/QUOTE]
Verdiğin linklerden bİrincisi daha iyi görünüyor. Çin menşei olarak Yurt dışı forumlarda chihiros wrgb marka için oldukça övgü var. Ama biraz daha pahalılar.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=Selçuks]

Hocam elimdeki pcb deki en son sırada kalan + - uçlarını birbirlerine bağlayınca lambalar hiç yanmıyor.

hocam sizin öneriniz ile yeni bir pcb aldım. satıcının elinde ilk aldığımdan kalmamış başka bi tane verdi. bunları da sisteme eklediğimde (ki eski pcb yi kırıp hata var mı diye 3 parçaya ayırmıştım. yeni geleni de 6 lık 2 parçaya bölüp araylarına yerleştirdim yani 1 eski bir yeni bir eski bir yeni bir eski pcb den oluşan 5 parçalık pc sırası yapmak zorunda kaldım) ilk sıradaki eski pcb de takılı lambalar çakarlı yanıyor. diğerleri yanmıyor. yeni aldığım pcb ye (6 lık bir parçayı) driverı ağladığımda hiç yanmadı. 2-3 saatlik uğraşın sonunda yine bırakmak zorunda kaldım. [/QUOTE]
Selçuk bey yanması lazım. Yanmıyorsa bağlantı hatası, ledlerin ters bağlanması veya lehimlemede bir sorun yaşıyorsunuzdur. Multimetre ile bağlantıları kontrol etmenizi öneririm.

Mümkünse resim atabilirmisin
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=Selçuks]


selamlar arkadaşlar.
power led macerasına devam ediyoruz. ankara da ledcilerin bulunduğu yerde en azından 10 dükkan tek tek girilip sorulmuş ve bi tane ''alper elektronik'' denilen yerde düz 18 li pcb edinilmiştir. adamlara full spectrum var mı diyorum o ne diyorlar. deep red diyorum buyur diyorlar. abi bende kırmızı mavi beyaz var. bi de gün ışığı sen türkçe konuşsan anlaşacağız dedi elemanın biri. (alper elektronik değil bu) neyse bu düz pcb ye tek tek pil ile artı eksilerine dikkat ederek tüm ledleri lehimledim. 18 adet slotun 17 sini kullanabildim eldeki bi gün ışığı patlamış. neyse. driver ı bağladığımda eksik olan ledin bulunduğu 6 lı (6X3=18) parça yanmadı. onu da köprü atıp hallettim halletmeye ama fişe taktığımda ledler göz kırması şeklinde çalışıyordu. artı eksi değiştirdim yanmadı. 6 llı 3 parça pcb yi 3 e kırıp ayrı ayrı tek tek lehimleyerek denedim hepsinde de göz kırpması şeklinde yandı ledler. hata olsa bir sırada olur neden ayrı ayrı hepsinde oldu falan bi türlü kafam basmıyor. bi çok kaynakta bu sorunu araştırdım. yanlış bağlama patlak led vs vs vs gibi bi ton sorundan kaynaklandığını düşündüm. ne ledler patlak. ne de pozitif negatif kutuplarında sorun var hepsini yakarak test ettim. işin içinden çıkamadım. bu noktada fikir yol yordam gösterecek üstatların yardımını bekliyorum. bu işe girmeden önce bi 50 vatlık bi led profili ile sorduğumda fiyat çeken benim de pahalı dediğim arkadaşlar varsa haklarını helal etsinler. analarının ak sütü gibi helal istedikleri paralar.selamlar.[/QUOTE]
Bu durum devre tamamlanmadığında da olur. Elizdeki driver 0-130 V çıktı desteği var. Bu 0-40 led yakması lazım. Pcb nin drivera bağlı olmayan uçlarını + ve - birleştirmen gerekir.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/169284/201220182016141.jpg[/IMG]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 309 Online Kullanıcı, 168 Üye

Online Kullanıcılar

ternapi, sinanb85, Koksal Gurkan, çulsuz, tosbag, must_1032, AkvaristMustafa, ssozdemirr, tricker07, MaxKrone, karamanson, FıratAltun, vendetta99, enginm2000, kalsedon, anchor, Kınayu, KingScorpion, adana1429, cevo, shiroii, berkant68, avukathasan06, furkanr, beyrekizm, MiSoSiKiaN, Teymurhan, entedev, smithiseek, İbrahiM SameT, Recep Karip, GOKHANKAYHAN, LostSoulFB, Shateiel, SmallCandyThing, OttoByrak, dusumsel, BABAYCL, kontrast, Berdo, FurkanKöse59, mcmert, Noeldayi, faruq, tarik99tarik, Zenar, ceylanb222, CelalKaya, Trakia, Orkinoz22, krib, TurX, halil05, bgraky, Alperenz, resifim, Sedj, nur13, Tardelli, emreemin, Turgay 34, canrsln, Gastropoda, Recep7895, ankara0606, lapseee, Odontochelys, Akgün Cem, ers1905, icelebi, mrtgrgn16, TimKo, eskiyapar, rzkael, Humph70, ProScotch, Nursun, Yasarozen, ozgurnez, diaslayt, MoVeMent, Unal54, yeltepe, Bonzi, Supervenenis, hasancn, Elaronias, Onurdem78, HobiKaan, EmreCev, Nitalis, Yavuz ÖZTÜRK, CagriSindirac, capello, Sarjelax, Muhammet621, ALPDEM, praksis, yedili, tian, HarunYldrm, Shotokan, Hrnokdn, calcite, Furkannn, cankarayel, CaagriBey, rotos99, Avcoskar, ulvikerem, erdalakçay, zekigonlum, oguzkerem01, Yenersaridas, erayt, asabijapon, RaspberryChoco, Unalk, TheHobi, corax, beratonur, A.Galip, Yakops, AlperTasci, Speedy, Memet03, Mithat29, SonOfWolf, CgnEmree, Mmfatih, oguza, efsane07, Superozo, Burak Dişli, blokurlu, YusufAlperen, kumkapili, DTkadir, ibrahimhakki, Murat chn, ccrawenn, tnemücrE, _ferhat_, HACI LOBO, Blackpearl34, WaveRider, aziz_basak, prisonbreak, sadullahsoylemez, mutlubaba, Brsk, ArdaCmr, neco61, byrm06, utkudlklc35, fikret43, TalhaAkif, orimohito, abunil, AmazonDream, cirsaf, ultraaskin, Mehya, FurkanYnk, Ulast, B.Mustafa, Ali3426, Delta Hoby, Street Parrot,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,770,104 Mesaj
  • 405,128 Konu
  • 91 Forum
  • 143,501 Forum Üyesi
  • 1,449 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,822 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.