ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
yduman
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
36
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
12 Nisan 2016 21:43
Son Ziyaret:
22 Haziran 2017 02:03
Toplam Mesaj:
59 [0.13 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
33 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Yakup DUMAN
Doğum Tarihi:
01 Ocak 1981
Yaş:
36
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Yakup D.

SON 10 MESAJI

Subulatalarimin Durumu.
Merhaba. Bu bitkiler bana cüce saz mış gibi geldi. Benimde akvaryumumda sabulata var. Yaprakların hiç birisi böyle yayvan ve geniş değil. Belki farklı bir sabulata türüdür. 1-2 hafta adaptasyon sürecini atlatmaları gerek. Zamanla kendilerini toparlayacaklardır. Sabulatalarınızın tabana da iyi yayılmasını istiyorsanız 10 cm aralıklarla dikin. Kökler yaklaşık 5-6 cm aralıklarla sürgün veriyorlar. Işılandırmanızı da litreye en az 0,5W olacak şekilde ayarlamanız gerek. Zamanla gelişim yavaşlarsa demir ve potasyum gübesi ile desteklemeniz yeterli olacaktır.
Filitre
Merhaba. Bu yazmış olduğunuz filtreler canlı yükünüze (belirtmemişsiniz) bağlı olarak (bana göre) sınırda kalacaktır. Bu filtreler akvaryum suyunuzu saatte 2 kez ya çevirir ya çevirmez. Daha güçlü bir filtre almanızı tavsiye ederim. Dış filtreler pratikte fabrika verilerinin yaklaşık yarısı kadar suyu devir daim yapar. CO2 ni suda çözünmesi konusunu da biraz daha araştırınız. Çünkü CO2 yi önce suda çözmeniz gerekiyor (Atomizer vb araçlarla). CO2 küçük bir akıntı verdiğiniz takdirde akvaryumun her yerine dağılacaktır.
Sunsun Hw-603b Kullananlar İçeri
[QUOTE=YunusDemir][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/196912/070620171520311.jpg[/IMG]
Arkadaslar modeller ayni goruluyor fakat kutular farklı. Acaba bir farkı var mıdır? Sipariş verdim mavi olan geldi.[/QUOTE]
Kuvvetle muhtemel aynı filtreler. Kutuda revizyona gidilmiş gibi geldi bana. Hatta bulursanız quik 603b de alabilirsiniz. Aynı ürünler.
Lepistes Baligi
[QUOTE=Xadrenalin]Onde duran balik tam olarak kac gunde dogurur[/QUOTE]
Kesin tarihi size kimse veremez. sizin yapmanız gereken sabırlı olup balıkları takip etmek. doğumun başladığı tarihi not alıp 25-28 gün sonra yeni yavruları almak.
120 Litrelik Tank
[QUOTE=Ibrhmhll]Kurulumu dün yaptım iki saatsonra balıkları ekledim[/QUOTE]
Çok büyük bir hata yapmışsınız. Bakteri kültürünün oluşup su dengesinin oturması su düzenleyici vb müdahalelerin haricinde yaklaşık 1 ayı bulur. Bardak bardak ta kültür ekleseniz en azından 2 hafta boş çalışmalıydı akvaryumunuz. Balıklarınız için çok endişelendim. Bakteri kültürü oturmayan yeni bir bir akvaryum diğer değişkenleri sabit kabul edersek şu durumda en az 2-3 hafta içerisinde berraklaşması gerekir. Ayrıca 120 LT bir akvaryum için sadece iç filtre kullanmanızı tavsiye etmem. Çünkü iç filtre su dengesini kurumakta oldukça başarısız. Bu benim şahsi görüşüm. Eğer illa iç filtre kullanacağım derseniz de su değişim sıklığını ve filtre temizlik sıklığını arttırın ki balıklarınız sağlıklı ve mutlu olsun.[EDIT]yduman,2017-05-18 13:06:23[/EDIT]
Mangrow Kökü
Keçiören kızlarpınarı cad. yakınlarında özelyem var orada mangrow ve yati kökü bulunuyor. Demetevler hastane metrosu yakınlarındaki okyanus pet de de vardı bildiğim kadarıyla.
Eheim İc Ve Dis Filtre ( 72 Lt )
Sadece dış filtre almanız yeterli bence. 400LT devir daim yapabilen bir dış filtre işinizi görecektir.
Su Kalitesi Ve Mikroorganizma Sorunu
[QUOTE=emreksk]

Yakup bey,
Öncelilkle açıklamalarınız için çok teşekkür ederim.
Su değişimi esnasında iç filtremi akvaryumdan çektiğim su ile temizliyorum.Resimlerdeki görüntü su değişiminden 5 10 dakika sonra çekilmiştir.Ertesi gün o karmaşıklık her ne kadar biraz otursa da nokta nokta (sanırım adı mikroorganizma) olanlar her daim akvaryumumdalar.Hiçbir zaman cam gibi bi akvaryuma sahip olamadım 3 ayda.
Yemlemeyi akşamları yapıyorum.Bir gün pul yem bir gün ise ufalanmış yem veriyorum.(Markalarını bilmiyorum ama akvaryumcumdan en kalitelisi olarak aldım )
Hesaplamalar da canlı yükünü sınırda gösteriyor aslında ama yavrların katılı ile canlı yüküm arttı.[/QUOTE[QUOTE=emreksk]

Yakup bey,
Öncelilkle açıklamalarınız için çok teşekkür ederim.
Su değişimi esnasında iç filtremi akvaryumdan çektiğim su ile temizliyorum.Resimlerdeki görüntü su değişiminden 5 10 dakika sonra çekilmiştir.Ertesi gün o karmaşıklık her ne kadar biraz otursa da nokta nokta (sanırım adı mikroorganizma) olanlar her daim akvaryumumdalar.Hiçbir zaman cam gibi bi akvaryuma sahip olamadım 3 ayda.
Yemlemeyi akşamları yapıyorum.Bir gün pul yem bir gün ise ufalanmış yem veriyorum.(Markalarını bilmiyorum ama akvaryumcumdan en kalitelisi olarak aldım )
Hesaplamalar da canlı yükünü sınırda gösteriyor aslında ama yavrların katılı ile canlı yüküm arttı.[/QUOTE]

Mikroorganizma dediğiniz şeyler cory lerinizin parçaladığı pislikler ile iç filtrenizin hava kabarcıkları da olabilir. Suya çok küçük parçacıklar halinde hava verilmesi puslanma gibi durabiliyor. Hem iç hem dış filtre kullanmış birisi olarak size dış filtre kullanmanızı tavsiye ederim. Temizlik, kullanım kolaylığı ve filtrasyon açısından çok faydasını görürsünüz. Bende sizin gibi akvaryum suyunun yeterince berrak olmamasından muzdariptim. İyi bir dış filtre aldım olmadı. Canlı yükünü azaltım olmadı. En sonunda akvaryum fitre malzemesi purigen alarak olayı çözmüş bulunuyorum.
Su Kalitesi Ve Mikroorganizma Sorunu
[QUOTE=emreksk]

Merhaba,
İlginiz icin teşekkür ederim.Doğal olmayan hiçbir şey yok tankta.Salınım yapıcak mangrow kökü var 3 tane.Ama ilk aldığımda ciddi salınımı vardı şimdi azaldı.Acaba iç filtre mi yetersiz kalıyor diye düşünmüyor değilim[/QUOTE]

Akvaryum suyunuzun renginin böyle olmasının bana kalırsa 5 nedeni olabilir.
1. olarak iç filre yerine dış filtre kullanmanız gerekiyor. Çünkü fitrasyonun yetersiz kaldığı durumlarda suyun rengi sarımtrak yeşilimsi bir renk alıyor.
2. olarak cory leriniz suyun tabanındaki pislikleri parçalayarak suya karışmasına ve partiküller haline suda dağılmasına neden oluyor.
3. olarak yem cinsi (bazı yemler suyun rengini değiştirebiliyor) ve yemleme miktarınız yüzünden suyun renginde değişmelerde olabilir.
4. olarak akvaryum hacminiz için canlı yükünüz fazla geliyor olabilir. Ne kadar çok canlı okadar çok yem ve pislik demektir(deneyimle sabit).
5.Mangrowe kökünüz salınımı tamamlamamışsa, tamamlamasını beklemeniz gerekiyor.
Akvaryum suyunuzu 1-2 gün dinlendirmeniz yeterli. Su dinlendirdiğiniz kabın yüzey alanı ne kadar geniş olursa klordan okadar çabuk temizlenir. Uzun süre karanlık ortamda dinlendirilmenin zararı olacağını sanmıyorum.
İç filtre temizliğinizi su değişimi esnasında akvaryumdan aldığınız suyu 2-3 farklı kaba alırsanız ve iç filre süngerinizi sırasıyla bu kaplarda yıkarsanız bakteri kültürünüz açısından herhangi bir sakınca olacağını sanmıyorum. Bakteri kültürü sadece filtre malzemesinde bulunmaz; akvaryumunuzun içerisindeki tüm su ve malzemede bulunur.
İç filrede elyaf kullanmakta yardımcı olabilir.
İç filtre kullanmakta kararlıysanız haftada en az %20 olmak kaydıyla 2 kez su değişimi yapın. Belki çare olur size. Çünkü bazı şeyler deneme yanılmayla bulunabiliyor. Net bi cevap bulabilmeniz için yukarda saydığım maddeleri tek tek elemeniz gerek. Belki gözden kaçan bir durum da olabilir. Kesin bir cevap zor.[EDIT]yduman,2017-05-15 16:14:01[/EDIT]
Akvaryum Aydınlatma Renk Seçimi
Grolüx floresan tavsiye ederim. En az 8000k olmalı.

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,467,648 Mesaj
  • 363,416 Konu
  • 91 Forum
  • 123,633 Forum Üyesi
  • 1,346 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 1,552 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.