ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
boragurcay
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
40
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
25 Eylül 2018 12:22
Son Ziyaret:
23 dakika önce
Toplam Mesaj:
16 [0.13 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
16 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Bora GÜRÇAY
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[IMG]http://IMG509.yukle.tc/images/4522PhotoGrid_1537899426587_3.jpg[/IMG]

SON 10 MESAJI

Oscar (astronot) Biotope Aquarium..
Maşallah, ben çok beğendim başarılı olmuş. Sadece filtrenin çekiş borusu göze hitap etmiyor onun dışında herşey mükemmel. 👍🏻👏🏻

Elektirikçilerde veya hırdavatçılarda ''gırtlak borusu" denilen bir boru var, (siyah) olanından alıp filtrenin çekiş borusunu içinden geçirip görüntüyü bozmasını engelleyebilirsiniz.
Fonda siyah olduğundan görüntü bozulmayacaktır.
Pirana Bakılır Mı?
Bilindiği üzere grub balıklarıdır. Kendi tecrübemi sunayım..

Beşli bi gruba bakmışlığım var.
Yavrudan almanızı önermem ürkek oluyorlar, Akvaryumun yanından geçmeniz bile balıklara hem sitres yaratıyor hemde size o tür için alacağınız hazzı vermiyor. Ben o süreci atlatana kadar sabrettim. Sürekli ciğerle besledim aylık olarak boylanma gözle görülür şekilde oldu çok şükür hastalanmayla karşılaşmamıştım dayanıklı olduklarını görmüş oldum.
Tabi ben yavru olarak almıştım ama siz yukarda bahsettiğim gibi yavru olarak almayın derim..
Dışkı olayı :) müthiş dışkı çıkarırlar alışıla gelmişin dışındadır emin olun akşamdan akşama temizlemek biraz yoruyor doğal olarak çekilen su yerine ilave su eklemesi yapmak vs siz yorulmayın.. :)
Yemleme konusuna gelince ben piranha besliyorum kelimesinin karşılığını alıcaksınız. Balıkların agresif ve kaslı olduğunu inkar edemeyiz normal bir tür değil benim gözümde ama çok zevkli..

O akvaryumda asla bakılamaz diyemem bakılabilir. 8/10 cm'den daha küçük almayın, 8/10cm bile zaten yavru denilebilecek boyda. Daha küçükleri sürekli saklanacağı için size zevk vermiyecektir.
4 adet bakılabilir kanatindeyim.
Yüzen balıktır olduğu yerde durmaz ama ağır ağır süzüle süzüle yüzer. Tabi o hacimde çokta boylanma gösteremezler.
Yemleme esnasında sert, agresif ve seri olurlar. Alıcağınız balıkların boyları eşit olsun küçük kalan balık saldırıya maruz kalıyor genel olarak kuyruk ve yüzgeçlerden koparlamar oluyor! '' Bunlar kendi tecrübe ettiklerim ve izlenimlerim.''
Sonuç olarak bu türü akvaryum ortamında üretenler mevcut onlar kat kat daha bilgililerdir.

Kayaları çıkarmanızı öneririm, sivri köşeleri var, kök tam ortada olmuş yüzüş alanını açmak için bence kökün dallarını kopartın yere serpiştirin veya uygun kök alabilirsiniz. Balıkların davranışına göre ışıklandırmayı azaltabilirsiniz. Bana biraz fazla gibi geldi.

Kolay gelsin.
[EDIT]boragurcay,2019-01-13 23:56:59[/EDIT]
150 Lt Lik Yeni Tank Kurulumu
Sump sistemi doğru bir karar. Bende herzaman sump sisteminden yanayım. Genelde mevcut hacmin 3/1i kadar kapasite verirler bence yeriniz varsa 3/2 olarak ayarlama yapın derim. Nacizane şahsi tavsiyem arka camdan delik açtırın derim. Ayarlamayı güzel yapın!
Sump Sesi belki rahatsız edebilir ben bunun önüne şu şekilde geçtim,

Şöyle bir tavsiyem olabilir.
Örneğin 50mm delik açtığınızda su tam olarak inişte boruyu doldurmayacağından inişte ses yapabilir, eğer 35mm delik açarsanız inişte borunun içine su tam dolacağından sesi azaltacaktır. İniş kısmının borusunu sump seviyesinin üzerinde bırakmayın iniş borusu sumpın su seviyesinin altında olsun. Suyu geri basmak için mevcut hacmi saatte maximum 10 kere döndürebilecek motor işinizi görebilir.
Balığım Su Altına İnemiyor
Siz İnekler de deneye bilirsiniz,

Bizde deneyip sonuç almadığımız tedavi yöntemini burada paylaşacak kadar amatör değiliz..

Dikkat ederseniz yazımda ne demişim. Arkadaşların tedavi şekillerini deneyin en son çare olarak hava alma yöntemini sunmuşum.
Görünüş olarak siz buna ilkel bakabilirsiniz fakat bu da bir tedavi şeklidir.
Vermiş olduğunuz inek örneği gibi :) ki
Bende bir (örnek) vereyim japon balıklarında, bilen insanların en çok kullandığı yöntemdir. [EDIT]boragurcay,2019-01-05 13:03:29[/EDIT]
Balığım Su Altına İnemiyor
Hava kesesi genellikle japon balıklarında şişme gösterir. Sebebi su dışında aldığı oksijen ile alakalıdır. Yüzeyde beslenen balıklar bu duruma maruz kalır. Arkadaşların tavsiye ettiklerini deneyin. Enson çözüm olarak size önerebileceğim olay, eczaneden alacağınız en ince uçlu iğneli şırıngadır.

Şırınganın iğnesini balığın karnına batırın bu işlemi balığı su dolu ayrı bir kaba koyarak yapın. Şırıngaya gerek yok sadece iğnesini kullanın. Balığın karnındaki hava boşaldıkdan sonra bulunduğu kabın içerisine yarım çay kaşığı kaya tuzunu eriterek suya ilave din. İğnenin girdiği bölge tuz sayesinde haşlanıp kapanacaktır. Balığınız şoka giricektir ama ölmeyecektir. Daha sonrasında akvaryumdan teze su alın balığı o suda banyo yaptırdıkdan sonra akvaryuma geri ekleyebikirsiniz.[EDIT]boragurcay,2019-01-05 03:01:57[/EDIT]
Neolamprologus Brichardi Akvaryumu
[QUOTE=SUPERNOVA]

Kelvin degeri neydi. Yani 10000K yada 5000K gibi.[/QUOTE]

5.500 Kelvin Gün ışığı.
Neolamprologus Brichardi Akvaryumu
[QUOTE=SUPERNOVA]Aydinlatmaniz kaç watt, kelvin degeri nedir, floresan ya da led mi kullanmistiniz?[/QUOTE]

Aydınlatma Filorasan;
Standart 15W-T8 SVLVANIA kullanıyorum.
Neolamprologus Brichardi Akvaryumu
[/QUOTE][QUOTE=Oğuzhan_ÇEPNİ]Sol tarafta olan saksı gereksizce çirkin gözüküyor çıkarmanızı öneririm.

Kurulum genel itibarı ile güzel gözüküyor ama kumluk alanı çok fazla bırakmışsınız.[/QUOTE]

Saksının yapay görüntü oluşturduğunu bende sizinle aynı düşüncedeyim fakat. Yumurta dökümü ilk o saksı da gerçekleşti. Bende akvaryuma çok müdahele etmediğim için çıkarmadım, ama arka taraflara saklayabilirim.[EDIT]boragurcay,2019-01-02 08:17:56[/EDIT]
Neolamprologus Brichardi Akvaryumu
Ölçüler: 60*35*35
Canlı Türleri: Neolamprologus Brichardi
Bitki Türleri: Cryptocoryne wendtii Mi Oya (tahmini) ..
Tankın Yaşı: 5 Ay
Tiltrasyon ve Işıklandırma: Dış filtre
Tasarım ve Dekorasyon: Elimden geldiği kadar kurmuş olduğum akvaryumlarda doğal ortamı yansıtmaya çalışıyorum. Akvaryumlar da yapay malzemeleri gerçekci bulmuyorum.
Bütün çabalarım beslediğim türlere göre, kendi tabiyatına uygun bir şekilde beslemek.
Bu hem bana göz zevkini sunuyor hemde balıkların kendi doğasındaki özelliklerini görme fırsatı sunuyor.
Yosunlaşmayı çoğu Akvarist sevmez ama ben doğal bir görüntü oluşturduğunu düşündüğümden temizleme gereği bulmuyorum. Yosun oluşması için özellikle uzun zamanlı ve kw düşük aydınlatma yapıyorum.
Bir çift Ocellatus, eklendikden sonra güncel resimleri tekrar burdan paylaşacağım.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/209381/271220181046241.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/209381/271220181053331.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/209381/311220182108121.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/209381/311220182110081.jpg[/IMG]
Adaptasyon Süreci Hakkında Bilgi
Akvaryuma balık ekleme sürecinde balıkları aşılamadan sonra ışık kapalı iken ekleme yapılmalı..
Genelde bunu kimse bilmez ve yapmaz.
Yem yeme süreci en fazla bir haftayı bulabilir, panik yapılabilecek bir durum değil. Balıkları bu sırada gözlemleyin çok çok az miktarda yemleme yapıp tepkilerine bakın. Akvaryumunuzun genel kullanılan ışığını kapalı tutun.
Adapte sürecinde, yemleme yapılacak zamanda ışığı açtığınız sırada hemen yemlemeye başlamayın ışığı açtıkdan 15-20 dakika sonra yemleme yapın. Bu adaptasyon süreci için yeterli olacaktır. Tabi bunları söylerken (ph seviyenizi ve su sertliğinizi) o türlere göre standart düzeyde olduğunu varsayarak yazdım.[EDIT]boragurcay,2018-12-29 13:30:08[/EDIT]

SON MESAJLAR

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 472 Online Kullanıcı, 257 Üye

Online Kullanıcılar

-RBG-, smhakgl, Hsynn, soliter83, Saltiga, sefo, Betta06, Akfanyum, erdemcoban, omererbas, BahadirOnr, Mehmetpoad, BerHatS, esyusuf, Mystii, osman-01, adige42, qokhan89, alitnrvrd, MertA, tkahramaner, YunusAslan1453, faruk7481, TheHobi, MurathanM, Murat41, smtcelebi, kingbeter, eek55, karayokyum, Aquariumhouse, ibrahimgo, icelebi, gazoz34, Deniz652, Bariskarakus, arapaima, jaloreef, FurkanYnk, Orhunekm, Shateiel, Suleyman45, hasant, ProScotch, paradoxxx1, serkanakp, capo di capi, aponogeton, druje, s1nan, mehmetemindinc, UfukVural, erdem73, Mikail Erdoğan, Brsk, ezzalisi, Nailcankurtoğlu, omerdonmez, hny001, kaplan66, bsr06, kobort37, necaati, mesut alak, shark2, utkucanakci, Yasinnnnn, ismalkoc, Tolga58, runo89, huzur, sezokara, ffeytt, Bvarisli, elbet20, Kınayu, becocum, arasakv, hasancn, matraxion, Betta1914, Ogzhn.cbn, salihk1, erdalakçay, ibrahim35, BaranTiryaki, MehmetAbi, demirayak, melankolia5, yusufelim088, Engindmn, Ogulcan96, beyazgul, babanus, caul_82, boratsdmr, menesc, H.Ocal, Syphilis, Hüseyin Arıcı, teskere, YeniBalikciniz, Lepistesci, tanerberkgulec, minco, Hakan564, Player82, BoraBerkol, kenanbalik, rccol, maluda, muspar, Baderen, halilsa, Sahabettin, catstevens, Türker, capo55, Adamın dibi, raymalifalitiko, vendetta99, metins, onur55, Uğur Kzlkc, sduru35, ekmbr, barxbull, fgulcicek, serkan3354, ibrahim_, EmirHaN, durukan1905, shallweMSG, Selcen&Ergün, hakanemel, karides delisi, flagellum, murat35500, devrimdpt, dınay, Foai, EmreSuslu, tt52, Erdinc23, Hakan34, svsmrl, AmazonDream, Suheyb, brigantes, zorluerhakan, BerkayVARANGEL, KRaL_MaLaWi, nightmareo, brkygt, HasanS35, Kenan malawi, undesigned, fma3280, Rkblk, idiopatik, MiSoSiKiaN, egehankizilhan, Akkaplan, hkmerak, Kadirce06, salihNARCI03, akertek, MKA1923, Serpent, rdroo, yigitmstt, FerhatKaya, melektrikci, Ormancı82, ibo989, zekigonlum, akyamaner, onur_0606, ubaykoc, swordfishhhh, electrofish, gokturkseyhan, serfer1915, Berkaenn, Müptela, borademir, burakia, gk13, erkanmazici, 54muga, Ebubekir ATAR, diaslayt, Odeleoy, Dark65, Şakir ERGİN, kabaktadi, budak_murat, ertuğrulxmanx, Psiko_manyaq, Ayokyil, ozanarikazan, cansani, ShAdOw, Unreal55, abunil, Silver06, tatalevo, faruk036, forzAugur, muratlart, mkale, Tayfuntayfun, Firatbasoglu, muratkk, kaptanevoo, aliozturk35, Osabirlar, erozdem, Selimyldz, Süleymannn., Emre Zaim, Fanti35, Yusuf Muti, KÖYLÜ, Gemlik, spongebob55, BoranPara, sonsuzpati, wolverin, teleskopmithat, bluemirror84, tariktoksoy, Nazımm, mecomeco, Emrahçolak, frthakan, mahmut1905, MEOzbay, hsyn35, umutakyol19, aliyilmaz34, semihberkin, Aykutbaba34, zimeth, atinoglu, mustafatercan, seran06, alecozan, su dünyası, Ciyus, benemre96, oscarus, Rainrain, Repoer, Bülent105, atakansenturk, dogustaygan, Clear,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.