ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
...HolloW...
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
6
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
19 Şubat 2007 10:28
Son Ziyaret:
24 Mart 2019 00:16
Toplam Mesaj:
71 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
6 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Bora Kastrat
Doğum Tarihi:
01 Ocak 1977
Yaş:
42
İl:
Istanbul
Meslek:
Endüstri Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Bora Kastrat

SON 10 MESAJI

Meyve, Sebze Reyonu
Ters resimleri düzeltemedim. Ben de onları silip 2-3 gün önce çektiğim fotoğrafı ekledim.

Sadeleşme ve kırmızı bitki gerekiyor, farkındayım. Mevcut kırmızı bitkilerimde de (rotala wallichi, Proserpinaca Palustris Cuba, Alternanthera Reineckii Mini) istediğim performansı alamıyorum. Nitrojen oranının fazlalığı sebebiyle olabilir.

Işık gücünde herhangi bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum fakat ışık rengini beğenmiyorum. RGB bir ışık kaynağına geçmek istiyorum, fakat DIY mi yapayım yoksa hazır mı alayım, karar veremiyorum.
Meyve, Sebze Reyonu
ADA aquasoil amazonia... alt kısım normal, üst taraf powder
Meyve, Sebze Reyonu
Evet tüplü sistem. Şu an external reactor ile çalışıyor.

Fotoğraflar neden ters çıkıyor ve nasıl düzeltebilirim bilen var mı?
Meyve, Sebze Reyonu
Ölçüler: 50*45*37
Canlı Türleri: Kubotai, Ember Tetra, Dwarf Pleco, Horned snail, Amano, Neocardinia
Bitki Türleri: Hemianthus Callitrichoides Cuba, Eleocharis Parvula Mini, littorella uniflora, Pogostemon Helferi, Staurogyne Repens, Alternanthera Reineckii Mini, Gratiola Viscidula, Hydrocotyle verticillata, Lobelia cardinalis 'Small Form', Pogostemon Erectus, Rotala Wallichi, Pogostemon stellatus sp. 'Octopus', Proserpinaca Palustris Cuba, Tonina sp belem, Limnophila aromatica, Eleocharis vivipara, Eusteralis stellata
Tankın Yaşı: 2,5 ay
Filtrasyon ve Işıklandırma: Eheim 2217, Eheim Nano, Chihiros A401 Plus
Tasarım ve Dekorasyon: Driftwood

Ne bulduysam koydum içine, zamanla sadeleşir.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/22605/150320191729031.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/22605/190320191657151.jpg[/IMG]

Son foto en güncel halidir.
[EDIT]...HolloW...,2019-03-19 16:59:21[/EDIT]
Bitkili Tankda Led Kullanımı
Mustafa Bey,
yanıtı sizden aldığıma sevindim. açıkçası chihiros'u mod'layabilmeyi isterdim. şık bir görüntüsü var.

bir sorum daha olacak. internette gördüğüm kadarıyla 0,5W'a kadar çıkan SMD LED'ler var. hem çok daha az yer kaplıyorlar hem de ısınma sorunları daha az. çok daha şık armatürler yapılabiliyor. boyutları nedeniyle daha fazla led kullanılabiliyor ve toplam lümen değeri çok yüksek olabiliyor. Neden bunları kullanarak ışıklandırma sistemi yapmayı düşünmüyorsunuz? nedeni penetrasyon yeteneklerinin düşük olması mı? yoksa dilediğimiz renklerde bulmak mı zor?

bu arada, araştırma yeteneğinizi takdir etmemek mümkün değil. makaleniz için tekrar tebrik ediyorum.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
Merhaba,

288 sayfalık konunun yaklaşık %10-20'sini okudum. fakat sorumun cevabına rastlayamadım. yabancı forumlarda da araştırdım fakat yok. Sorum şu;

Yıllar sonra tekrar hobiye dönerek yoğun bitkili bir akvaryum kurmayı düşünüyorum. ışık kaynağı konusunu araştırıyorum.

Power LED'ler bitkili akvaryumlar için ideal olsa da, marka ürünler aşırı pahalı. DIY için pek zaman bulamıyorum, açıkçası pek becerikli de sayılmam. sonuçta çıkan ürün de çoğu zaman göze pek hitap etmiyor (en azından benim yaptıklarım). piyasada ise çok şık görünen ürünler var. Örneğin, fiyat/performans olarak en uygun Chihiros A-Plus serisini buldum.

şimdi soruya gelelim; ürün 8.000K ışık veriyor ve ben bu ışığın rengini sevmiyorum, makaleyi okuduğumda fotosentez için ideal olmadığını da görüyorum. Anladığım kadarıyla bu ürün SMD LED kullanıyor. ben bu üründeki belirli sayıda LED'i çıkarıp aralara Mustafa Bey'in makalesinde adı geçen uygun renklerde LED'ler ekleyebilir miyim? teknik olarak bu mümkün mü?
Böyle mi olacak?

Bir CO2 regülatörü, bir kısma valfı (iğne valfı), istenildiği takdirde bir selenoid valf.

Forumda biraz araştırma yaparak daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.
Bu nasıl iş!
Aynı deneyi ben yapmaktayım şu an. 200 litrelik, 120 watt toplam ışık gücüne sahip (2 sera plant color + 1 sera daylight + 1 sera 10.000 k), tüplü CO2 sistemli (30 ppm), düzenli olarak sıvı ve tablet seachem gübrelerle ve NPK ile beslenen bir akvaryumum var. Bu akvaryumun yanısıra 30 litrelik bir akvaryum kurdum, sadece güneş ışığı ile besleniyor, ışık, filtre ve ısıtma sistemi yok. Tabanda 1-2 cm'lik torfun üzerine 3-4 cm dere kumu var. Kesinlikle gübreleme yapılmıyor. Büyük akvaryumla aynı bitkilere sahip.
 
Çok komik ama küçük akvaryumumda hiç alg oluşumu yok, bitkiler daha yavaş büyüyor ve yaprakları daha küçük. ama yaprak formasyonu daha sık. Büyük akvaryumdaki bitkilerin yaprakları daha büyük ve seyrek, bol miktarda BBA ve thread algae ile uğraşıyorum.
 
Hi-tech sistemlerin en zor yanı ışık-besin-co2 üçgenini doğru dengelemek, halbuki low-tech bile denmeyecek (bu akımın bir ismi vardı fakat unuttum) akvaryumda böyle bir denge kurma zorluğu yok. Yaz günü pencere kenarına koyuyorsunuz, ısınmasın diye kapak kullanmıyorsunuz ve bitkiler yavaş ama emin adımlarla tüm akvaryumu kaplıyor.
 
Bu söylediklerim tabii ki tüm bitkiler için geçerli değil. Söylemek istediği şey; azla yetinmesini bilen bitkilerle böyle bir akvaryum gerçekten heyecan verici olabiliyor.
...HolloW...2007-08-28 14:42:09
Yosun sorunum
SAE riccia'lara dokunmaz.
Co2 çıkışının süzülmemesi
Bir zararı olmaz. Zaten başka bir şişeden geçirmenin nedeni gazı süzmek değil, gaz çıkış hızını belirleyebilmektir. Saniyede kaç baloncuk çıktığını ölçebilmek için kullanılır.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.