ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Phos
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
78
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
13 Şubat 2021 16:42
Son Ziyaret:
13 Ekim 2021 17:39
Toplam Mesaj:
72 [0.29 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
33 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Erhan Akkuş
Doğum Tarihi:
03 Aralık 2000
Yaş:
20
İl:
Antalya
Meslek:
Diş Hekimliği Öğrencisi.
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

42

SON 10 MESAJI

Eldiven Pudra Sıkıntısı
Nereye açacağımı bilemedim yanlış açtıysam kusura bakmayın. Biraz önce elim yaralı olduğu için akvaryuma eldiven takarak müdahale ettim. Eldiven pudrasızdı diye biliyordum ama işim bittiğinde su beyaz olmuştu. Hemen su değişimi yaptım fakat beyazlik hala tam gitmedi sisli duruyor. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
İlk Aquascape'im galapagos Lowtech
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/229717/210920211626571.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/229717/210920211628001.jpg[/IMG]
Merhabalar, uzun süredir güncelleme yapmamıştım, 87. Gün ile tekrar karşınızdayım [:D].
İlk göze çarpan değişiklik bir çift cüce gurami oluyor sanırsam. Black neonlar sürü hâlinde dursun ve tanka biraz renk gelsin diye aldım. Erkek olanda beyaz benek vardı tanka attıktan sonra fark ettim. Tanktan çıkarıp tuz ve baktopur banyosu yaptırıp geri koydum birkaç güne geçti, bu zamana kadar da gayet sağlıklılar ve umarım bu ileride de değişmez. Akvaryuma moss ekledim, bazı yapıştırıcı izleri ve iki kökün birleştiği yerleri kapatmak için, aslında anubiasla kapatacaktım fakat 10 tane falan gerekiyor ve bütçem o kadar anubiası kaldırmıyor malesef [:'(]. Mosslar çok çabuk büyüyor, budamayı da beceremiyorum kesince tabana iniyor artıklar orada yakalayamadığım taneler alakasız yerlerde büyümeye başlıyor, heryer moss oldu bu yüzden. Ayrıca taban bitkilerimin çoğu çürüdü. Marsilea, s. Repens. Marsilealar değişmeden duruyordu fakat siyahlaşıp öldüler genelde. S repensler de yapraklarını kaybetti, 1 tane s. Repensim duruyor şu an sadece. Diğer bitkilerde de yavaş gelişim başlayınca tabana ekstradan gübre koydum dennerle power tabs. Bitkiler tekrar kendilerine geldiler. Ölen marsilealar ve s. Repenslerin yerine micra diktim. Ayrıca ilk yosun sorunum da başlamıştı, bazı dallar çimle kaplanmış gibiydi, hangi yosun bilmiyorum. Excel sıktım oralara ve scraperla kazıdım. Su değişimi sırasında da biraz su dışında durdular. Ondan sonra yosun geri gelmedi. Şu an sadece kumun altında biraz mavi yeşil alg var. Tank dağınık görünüyor biraz, budama yapmadığım için, hem bitki makasım yok, normal makas kullanıyorum hem de budamaya kıyamıyorum bazı bitkileri fakat haftaya ciddi bir budama yapacağım [:D].
İlk Aquascape'im galapagos Lowtech
[QUOTE=Foae]Amazondan Afrika’ya tatlısu ortamlarının çoğunun dibinde görülen yegane malzeme Silis kum kullanımının farkını ortaya koyan bir tasarım. Açık alanda silis kullanıp bitki dikimi yapılacak yerlerde daha uygun malzeme kullanımı eski ama çok sık kullanılmayan bir yöntem. Daha çok hiç doğal durmayan kil tabanlı malzemeler veya Alabalık habitatı gibi çakıllı zeminler görsellik kalitesini düşüren tasarım yöntemleri oluyor.

Çok temiz bir çalışma,ön araştırma yapılıp, sınırsız kaynaktan faydalanabilme becerisi de olunca ortaya çıkan sonuç böyle iyi oluyor. Tebrikler.

Herşey kusursuza yakın ancak tek anlayamadığım nokta tankın isimlendirmesindeki Galapagos kısmı oldu. [/QUOTE]
Teşekkür ederim. Galapagos adalarındaki sahillerde deniz kumunun üstünde benim taşlara benzer siyah taşlar var o yüzden koydum o adı.
High Tech'e Geçmek, Aydınlatma Ve Co2
[QUOTE=Denizs]İlk olarak az co2 konusundan bahsedeyim; az co2 vererek olmaz, co2 ile ilgili olan yosunlar, sakal yosunu gibi, olacaktır. Uygun seviyede co2 verin. Filtrasyon iyi gibi duruyor, aynısı taban için de geçerli. Aydınlatmayı yükseltmek gerekecektir. Power ledlere bakmanızı öneririm.[/QUOTE]
Mygos plant plus alsam high tech için yeterli olur mu? Creaqua beni aşıyor fiyat olarak, diy'a da güvenemiyorum.
High Tech'e Geçmek, Aydınlatma Ve Co2
[:D]Merhabalar, 80 litrelik bir lowtech akvaryumum var. Tahmin edeceğiniz gibi hightech'e geçmek istiyorum çünkü beklediğim büyümeyi vermeyen bitkiler oldu ayrıca bazı kırmızı türler de almak istiyorum. Co2 hakkında biraz okudum fakat çok yeterli hissetmedim, ayrıca aydınlatmam wolfmar plant full spectrum 60 cm. Tüplü set alırsam aydınlatmayı da yükseltmem gerekir mi? Ve hightech ile lowtech arası çok hızlı büyümeyen fakat sağlıklı ve kompakt büyüyen bitkiler için bir ortam yapılabilir mi ( az co2 vererek mesela.) Çünkü sürekli budama yapmak istemiyorum. Yine uzun uzun yazdım [:D] yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.
Akvaryum ve canlıların bilgileri;
65x35x35 / 80 litre
Aquaclear 150 filtre
Tabanda dennerle deponitmix + tropica substrate var ayrıca jbl kugeln balls da koydum.
Akvaryum bol bitkili
: rotala rotundifolia, rotala sp. green, bacopa australis, anubias barteri, lileaopsis brasiliensis, marsilea hirsuta,tütün, kızıl tütün , micra, echinodorus muricatus, lobelia cardinalis, sp. repens, h. salzmannii.
Aydınlatma: wolfmar plant full spectrum 60cm.[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/229717/260720212022031.jpg[/IMG]
İlk Aquascape'im galapagos Lowtech
[QUOTE=AquaAqua]Merhabalar, çok başarılı bir lowtech tasarımı olmuş. Elinize sağlık. Böyle başarılı lowtech tasarımlar gördüğümde çok mutlu oluyorum. Çunku lowtechte tasarım tutturabilmek biraz fazla zaman alıyor. Ancak zemindeki substrat kalitesiyle bir fark yaratmışsınız. Nacizane tavsiyem tasarımlarınızda ön cama değen kum kalınlığının 2 cm i geçmemesini tavsiye ederim. Sol tarafta ön cama değen kum kalınlığı güzel fakat sağ tarafta çok kalın bir toprak görüntüsü tasarımı birazcık bozmuş. Bu da nazar boncuğu olsun [:nazar:][:D]. İlk aquascape' e göre gayet başarılı tebrik ederim.[:iyi:][/QUOTE] Evet haklısınız 😁 kumu geriye atmayı unuttum, sonra da ellemeyeyim dedim çok fazla besin saçılır yosun yapar diye. Onu nasıl düzeltirim bilmiyorum şimdi, belki büyük bir su değişimi ile olabilir. Teşekkür ederim.
İlk Aquascape'im galapagos Lowtech
[QUOTE=ArifhbsAquatics]Elinize sağlık, sade ve şık bir tasarım olmuş. Kurulumun başındaki gibi sol tarafın açık olarak kalması daha güzel görünüyor, bitki yoğunluğu sağ tarafa kompoze edilebilir.[/QUOTE]
Amacım oydu ama bitkiler sola büyümeyi seçtiler 😁 özellikle mikra beklemediğim kadar büyüdü ben de budamaya kıyamadım. İleride düzeltme yapacağım ama.
Beyaz Benek Ve Yeni Aldığım Balık
Merhabalar çok acil yeni aldığım 2 cüce guramide beyaz benek gördüm tanka attıktan sonra, aklimasyonlarını yapıp koymuştum tanka ki bir baktım beyaz benek var. Karantina tankım da yok malesef, ne yapmalıyım?
İlk Aquascape'im galapagos Lowtech
[:D]Güncelleme:
32. Gündeyim, balıkları aldım 9 adet siyah neon. Rasboraları benden önce birisi satın almış [:(((]. Akvaryumda görebildiğim tek yosun türü kahverengi nokta yosunu oldu, bayram için evden gittim geldiğimde oluşmuştu. Camda ve kumda var, tahminimce dizayn hatasından dolayı akvaryumun sağ tarafındaki bir bölgeye hem akıntı çok ulaşamıyor hem de pislikler orada birikiyor. Bunun için önerileriniz varsa söyleyiniz lütfen [:D]. Ayrıca plastik scraper'ım yosunu çıkaramadı bitki setine sipariş vereceğiz galiba. Bir diğer gelişme ise, tütünlerden bazılarını alıp yerlerine echinodorus koydum. Yeni birkaç bitki daha ekledim. Bitkilerde delik yaprak oluşmaya başladı ben de potasyumu biraz arttırdım haydi hayırlısı. Ama galiba adaptasyon aşamasındalar hala. Tekrardan söyleyeyim önerilerinize açığım. Daha update atmaya devam ederim, herkese iyi akşamlar.[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/229717/260720212021071.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/229717/260720212021261.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/229717/260720212021491.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/229717/260720212022031.jpg[/IMG]
İlk Aquascape'im galapagos Lowtech
[QUOTE=Emre0012]Elinize sağlık çok güzel olmuş.
Kayanın ismi ne acaba? Gnays mı emin olamadım. Ayrıca yapıştırıcının markasını alabilir miyim?[/QUOTE]
Ben de bilmiyorum 😅 black angel almaya gittim ama ellerinde yokmuş ben de benziyor diye bunu aldım. Tahminimce gnays, testlerini yaptım köpürme falan yapmıyor ph falan da değiştirmedi. Eyüpte taş dünyası isimli yerden aldım. Yapıştırıcı da ista markalı bitki yapıştırıcısı ve dekor yapıştırıcısı iki adet.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 259 Online Kullanıcı, 141 Üye

Online Kullanıcılar

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.