ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Arkhe
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
25
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
08 Kasım 2021 19:02
Son Ziyaret:
9 Saat 28 Dakika önce
Toplam Mesaj:
33 [0.47 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
23 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Burak Kaptan
Doğum Tarihi:
12 Mayıs 1979
Yaş:
42
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Betta Boreas

SON 10 MESAJI

Betta Akvaryumu - İlk Akvaryum Denemem
Aqualed Daylight 30 cm armatür diye aldım, sanırım 3000k. Yansıma sorunum olunca buradan bir öneriyle ışık fazla diye bir kısmını elektrik bandıyla kapadım. Bitkilerde şükür bir sıkıntım olmadı, sadece pistia beceremeyip vazgeçtim.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232843/130120221013101.jpg[/IMG]

[QUOTE=Aquarist32]Her zaman için salyangoz hedef olma riskini taşıyacaktır. Antenleri özellikle onları daha çekici yapıyor.
Belki bu sefer farklı olur. Sonuçta;
Aynı nehirde iki kere yıkanılmaz, değil mi? [:)]
[/QUOTE]

Doğru, canlı betta olunca hep risk var ama yosun, özellikle cam temizliği için canlı istiyorum. Bir şans daha verelim bakalım. :)

Bu arada salyangoz ve yosun etkisi midir emin değilim ama dün suyumda biraz bulanklaşma başladı, haftalık su değişimini yaptım ama hala biraz bulanık. Belki de yosun demem doğru değil, biofilm demek gerekebilir, artık her neyse o sümüksü madde filtreyi bile baya sarıp çekiş gücünü etkiler hale gelmişti.

[QUOTE=JoseMose]Yav şu smart ısıtıcılar ne kadar çirkin ya :D (Bendekilerde Smart bu arada) [/QUOTE]

Öyle ya.. :) Neyse ki Elodea’lar baya kapatır oldu. [EDIT]Arkhe,2022-01-13 10:19:55[/EDIT]

Bu arada tankın son durumu bu, Salı bu fotoları çektiğimde bulanıklaşma yoktu;

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232843/130120221021341.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232843/130120221021411.jpg[/IMG]

Ve hobi başlangıcımdan bu yana ilk su sorunumu yaşamaya başladım. Kurduğum günden beri gayet berrak olan suyum su değişiminden sonra bulanıklaşmaya başladı.

20 gün elma salyangozu olmayınca, camlardaki ve bitki üzerindeki yosunumsu/jelimsi madde tankı baya sarmıştı. Baktım, filtrenin içini de doldurmuş, her yerini sormuş, debi de baya düşmüş. Ben de içme suyuyla filtreyi, süngerini ilk defa iyice yıkadım. Ve ertesi gün biraz bulanıklaşan su ikinci gün iyice sislendi. Koku falan yok.

Filtreyi akvaryumdan çıkan suyla değil de içme suyuyla yıkayınca herhalde bakteri sistemini bitirdim. Suyu bu hale getirecek başka bir değişiklik olmadı, aklıma başka bir şey gelmiyor. Eski salyangoz ölmemişti, koku falan yoktu, onun suyu bozduğunu sanmıyorum.

Ne yapabilirim? Hiç dokunmayıp filtre ve suyun kendine gelmesini mi bekleyeyim?

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232843/140120221004581.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232843/140120221005041.jpg[/IMG]
Betta Akvaryumu - İlk Akvaryum Denemem
[QUOTE=Aquarist32]

Bir nevi Ötenazi ile salyangozdan kurtulmuşsunuz. Ümidi kesmemek daha iyi olurdu çünkü rahmetlinin bu duruma nasıl geldiğinin sonucuna zannediyorum ki ulaşamadınız. Camlar için salyangoz harici bir çözüm bulmanız belki de daha yararlı olacaktır.[/QUOTE]

Yani hiç toparlanabilecek gibi gelmedi, can çekiştiğini düşünerek evet, öyle oldu. Belki de benden çok o kurtulmuştur.

Zaten çok bilgili değilim, buradan da bilgi gelmeyince sonuca ulaşamadım. İlk başta düşündüğüm yerdeyim, köpüklerini dağıtınca Betta bir şeyler yapmış olabilir. Çok saldırgan değil Betta ama salyangozu en son sağlıklı gördüğümde onun köpüklerinin içindeydi.

Camlar için Betta yanına daha uygununu düşünemedim, 2. kez deneyeceğim. Belki Nerite olabilir ama Betta garipsemesin diye elmadan devam etmeyi düşünüyorum.
Betta Akvaryumu - İlk Akvaryum Denemem
Buradan bir arkadaş önermişti, direndim, baya bekledim ama 20 günü geçtik. Bir değişiklik olmayınca iyileşemiyor, daha fazla acı çekmesin düşüncesiyle bugün salyangozu tanktan çıkardım. Poşetle buzluğa koydum ve acı çektirmeden, tatlı bir uykuya yatırarak uğurladım. Yarın artık yenisini alırım. Fark ettim ki suyumun berraklığında payı çokmuş.
Betta Akvaryumu - İlk Akvaryum Denemem
20 gün oldu, salyangozda bir değişiklik yok. Arada cama yapışmış görüyorum ama gezmiyor. Genelde yerde hareketsiz duruyor. Bazen de fotoda olduğu gibi yerde kendini dışarı salıyor, öldü sanıyorum ama antenleri oynuyor. Çok ilginç, haftalardır ölü gibi ama ölmüyor. Bu hareketsizliğinde tankta yosun da arttı, artık ölse de yenisini alsam durumundayım.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232843/110120221449271.jpg[/IMG]
Betta Akvaryumu - İlk Akvaryum Denemem
Artık kaç gün olduğunu buradaki mesajlarıma bakarak çözebiliyorum, 10 gün olmuş. Tanktan ayırdığım yerde hep su seviyesi üzerine çıkıyordu, orada rahat edemediğini düşünüp tanka geri koydum. Ertesi gün biraz çıkıp küçük bir alanda gezindi ama ondan sonra bir daha dışarıda görmedim, hala kendini kapatmış olarak dipte duruyor. Hareketsiz dururken kendini dışarı salıyor, öldü mü diye bakmak için yaklaşırken daha dokunamadan kendini geri çekip kapanıyor. Ne zaman ölecek bakalım, beklemeye devam.
Betta Akvaryumu - İlk Akvaryum Denemem
[QUOTE=Arkhe]90 saate yaklaştık. Dün akşam ayrı yere aldım, yanına da salatalık attım. Gece yatarken antenleri çıkarmıştı, sabaha salataları bitmiş görürüm umuduyla yattım ama hiç dokunulmamış salyangoz da yine kendini kapatmıştı. Salataları çıkardım, ıspanak attım. Yine kafayı çıkardı ama ıspanaklara dokunmadı. Son baktığımda kendini hafif dışarı salmış hareketsiz duruyordu, öldü sandım, etli kısıma dokununca tekrar kapandı. Herhalde gidici, buradan dönmez gibi.[/QUOTE]

Bunu yazdıktan sonra kendini dışarı salmış gördüm, dokununca tepki de vermedi. Öldü diye düşündüm ama kokmuyor diye atmadım. 3-4 saat sonra eve döndüğümde kapanmış ve hatta tırmanıp cama tutunmuş. Dokununca düşmüyor, baya sıkı tutunuyor. Yeni salata attım, bezelye verdim ama tık yok.

5 gün oldu, salyangozdan başka bir şeye bakmaz olduk. Eksikliği de cam temizliğinde direkt fark etti. Buradan döneceğini sanmıyorum ama öldüğünden emin olmadan yenisini de alamıyorum. Bakalım, beklemeye devam.
Betta Akvaryumu - İlk Akvaryum Denemem
[QUOTE=whoami]

Suçlunun beta olduğunu sanmıyorum. Benimkini 45 litrede 1 trio lepistes, 3 elma salyangozu ve sürpriz bir karidesler besliyorum (diğer akvaryumdan bitki geçirirken yavru olarak gelmişti, yakalayamadım, öldü sanmıştım, kocaman olmuş). Geçenlerde zebra elmalarım üremeyi biraz abarttı, yumurtalardan yerler belki diye betalı tanka attım. Yavrular çıktı hala dokunmadı. [/QUOTE]

Ya bugüne kadar sorunsuz yaşıyorlardı, salyangoz köpüğün içine girdiğinde başındaydı ama vurduğunu görmedim, başında bekliyordu. Hemen ardından salyangoz böyle olunca da acaba mı dedim. Direkt öldürmesi mümkün değil, antenler de yerinde duruyordu, oraya da dokunmamiş. Belki korkup kapattı kendini, sonra da aç kalıp öldü. Ya da eceli geldi, bilemiyorum. :)
Betta Akvaryumu - İlk Akvaryum Denemem
90 saate yaklaştık. Dün akşam ayrı yere aldım, yanına da salatalık attım. Gece yatarken antenleri çıkarmıştı, sabaha salataları bitmiş görürüm umuduyla yattım ama hiç dokunulmamış salyangoz da yine kendini kapatmıştı. Salataları çıkardım, ıspanak attım. Yine kafayı çıkardı ama ıspanaklara dokunmadı. Son baktığımda kendini hafif dışarı salmış hareketsiz duruyordu, öldü sandım, etli kısıma dokununca tekrar kapandı. Herhalde gidici, buradan dönmez gibi.
Betta Akvaryumu - İlk Akvaryum Denemem
Salyangozumda sıkıntı var, neredeyse 40 saattir kabuğundan çıkmadı, bu şekilde dipte duruyor. Bir kez dürttüm, maşayla alıp yerini değiştirdim ama hiç tepki yok. Yanına salatalık koydum, ı ıh. Elime almadım ama tanktan koku gelmiyor. Öldüğü nasıl anlaşılır diye araştırdım ama o belirtiler de yok. Kapak kapalı gibi, kendini dışarı da salmamış.

Betta ile arası iyiydi, hiç musallat olduğunu görmedim ama bu kapanmadan hemen önce salyangoz betta’nın yaptığı köpüklerin içindeydi, betta da başında bekliyordu. Ben görmedim ama belki orada biraz sataşmış olabilir ve belki o yüzden salyangoz kendini korumaya almıştır. Umarım öyledir.

Durum bu;

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232843/261220211221391.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232843/261220211221431.jpg[/IMG]

60-62 saat oldu salyangozda hala zerre hareket yok. Elime aldım, kokmuyor. Kapağı da hala aynı şekilde kapalı. Anlamadım valla.
Betta Akvaryumu - İlk Akvaryum Denemem
[QUOTE=whoami]Elodealar çok güzel büyümüş. Kesip geri dikebilirsiniz, güzel olur. Arka plan daha sık gözükür. Tekrar büyüyüp yüzeyi kapatırlar. Su üstü için su mercimeği deneyebilirsiniz. Basit bir bitki, muhtemelen tutacaktır. Tele sarılı mossu yerde halı gibi olmayacaksa ben sevmiyorum, tamamen kişisel görüş, görsel odaklı olarak onları hindistan cevizine sarsanız daha iyi olur diyeceğim. [/QUOTE]

Yorum için teşekkürler. Elodea’lar daha da coştu, su üstünde başka bir bitkiye yer açmam zor. Durumlarına göre bakacağım artık, bir süre ellemeden durmayı başarmam lazım.

Moss’lar için aslında sizinle ayni fikirdeydim, Java arka köşedeki boşlukta sırıtmaz diye düşünüyorum ama öndeki Christmass moss’ları biraz büyüyüp gördükten sonra Hindistan cevizine alabilirim.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.