ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
abbe01
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
8
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Son Ziyaret:
13 Şubat 2018 00:54
Toplam Mesaj:
85 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
ahmet çavuş
Doğum Tarihi:
14 Ocak 1990
İl:
Adana
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

SON 10 MESAJI

Salyangoz Yumurta Bırakdı Ne Yapım?
15 20 L hacimli kovaya almak ne tür zarar verecek canlılara? Ayrıca salyangoz konusu bana ait değil benim akvaryumlarımda şuan sadece rashorm ve helenalar mevcut,sadece saklama kabında 1 koza var.. ben konuyu açan arkadaşı yanlış yönlendirmemen adına müdehalede bulundum..Ev konusu maddiyat değil sadece bir örnek hacim hakkında kıyas yani.. Tartışmayı daha fazla uzatmak istemiyorum arkadaşın bilgi amaçlı açtığı konu tartışma ortamına dönmesin. [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/151894/20160423_013757.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/151894/20160423_013819.jpg[/IMG]
[QUOTE=mehmet zahit]

Pardonda siz elma salyangozunun ürediğini hayatınızda gördünüz mü? O yumurta kozalarını. Gördünü mü.? Görmediyseniz hiç yorum yapmayacağım. Daha önce elma salyangozu üretmiş biri olarak tecrübelerimi yazdım. Fark ettiyseniz at çöpe gitsin kafasuyla değil nedenleriyle yazdım. Elma salyangozlarının her bir kozasında 50 ila 100 yumurta bulunur. Bu yumurtalardan en kötü ihtimalle 50 yavru çıksa bu yavruların çoğu yanık kalacaktır. Üstelik akvaryuma kattıkları biyolojik yükde cabası. Heleki ufak bir akvaryumsa kısa sürede nitrat patlaması yaşayacaktır. Buda akvaryumdaki çoğu canlıyı öldürecektir. Tamam üretsin salyangozda üretsin balıkda üretsin ama gerekli ve yeterli yaşam şartları sağlanamadığı sürece o canlı hayatı boyunca eziyet görecektir. Camları kaplamaz demişsiniz. Belliki hiç elma salyangozu beslememişsiniz. 50 yavru salyangoz büyürken akvaryumdada gezinecektir elbet. Ön camda 10 salyangoz bile dolaşsa görüntü olarak kötü bir görüntüye neden olacaktır. Üstelik 1 haftada bu canlıların fındıktan daha büyük olduğuna şahit oldum. 1 ay gibi bir süredede ceviz kadar bir boyuta ulaşacaklarına emin olabilirsiniz. Tabi hacim darsa çoğu yanık kalacaktır. Ben 20 litrelik nano akvaryumumda 1e 2d lepistes beliyorum. Ve her yavruladıklarında yavruları boylanır boylanmaz pet shopa götürüyorum. Yerinede yem vs alıyorum. Şuan 20 litrede sadece 1 elma salyangozu bulunmakta diğerlerini splerimle besliyorum ve 160 litrede gayet mutlular. 20 litrede sadece coryler ve lepistesler bulunuyor. Şu ana kadar bir problem gözlemlemedim ama gözlemlersem akvaryumu genişleteceğimden emin olabilirsiniz. Bu arada salyangozların çoğalmasını önlemek için ne yaptığınızı merak ediyorum. Yazmışsınız birkaç önlemle çoğalmalarının önüne geçilebilir diye. Hani bilgiye sahipsiniz ya (!) ben cahilim. Bana bir anlatın. [:)][/QUOTE]

Bak güzel kardeşim seni küçük düşürecek bir üslup kullanmadım ama sen diyorsun ki ben sana buradan yazarım bilgimle ezerim öylemi ?.. 1. Elma salyangozlarının üreyebilmesi için hem erkeğe hem dişiye ihtiyaç duyulur yani adi yada rashormlar gibi eşeysiz üreme olmaz alırsın dişileri yada erkekleri bir kovaya üretme olayına NOKTAyı koyarsın
2. akvaryumla neredeyse 10 yıldır uğraşıyorum ama aktif olarak daha doğrusu bilgi dahilinde uğraşma sürem son 4 5 yıl sayamayacağım kadarda elma salyangozu üretimi yaptım sarısı kahverengi olanı mavi olanıda yaklaşık 1 ay öncede son çiftimi forumdan bir arkadaşa hediye ettim , Elma salyangozu üreten yumurta alan yavru alan birisi olarak erkek dişi cinsiyeti ayrımıda yapabiliyorsunuzdur heralde? yoksa ilk defamı duyuyorsunuz? 1 haftada fındık kadarda olur dahada gelişir ama yapacağın dikkatli yemlemeyle o fındık boyutuna 1 aydada ulaşabilirsin. Son olarak 20 litrelik akvaryumda canlılarda sıkıntı gözlemlememişsiniz ya 70 m2 evde oturan insanda yaşıyor, 300 m2 evde oturanda birde onu içinde yaşayanlara sormak lazım.
Not: Yaşın umrumda değil ama kullandığın kelimelerde dikkatli davran bilmemek değil öğrenmemek ayıp eleştireye açık ol biraz.
Dijital Ph Metre
Malesef hocam ebaydan aldım çinden geldi yani :)
Dijital Ph Metre
Cihaz kalibrasyon tozları olmadan geldi sonradan kendim tozlarıda sipariş ettim ama her seferinde aynı problem hala çözebilmiş değilim..Hatta tozu aldığım kişi çeşme suyunda yapmamı önerdi fakat garanti olsun diye akülerde ütülerde kullanılan saf sudan aldım onda kalibre ettim
[QUOTE=mehmet zahit]

Yine siz bilirsiniz tabi. Ama doğada bu canlıların avcıları oluyor. Akvaryumda böyle birşey yok. Üstelik 50 salyangoza yeterli hacimi verebilecekmisiniz ?yumurtlayan salyangozlar 2 haftada 1 yumurtlamaya devam edecektir. Şuan daha yavrular canlanmadan çöpe atarsanız en iyisi olacaktır. Yavrular canlandıktan sonra bende karşıyım yaşamını sonlandırmaya. [/QUOTE]

Güzel kardeşim benim öncelikle bir konu hakkında yeterli seviyede bilgin yoksa sadece yorum yapmak için insanları yanlış yönlendirme..1. olarak resimdekiler elma salyangozu yumurtası , yani senin bahsettiğin gibi yok sümük bırakma yok camı kaplama vs. tarzı kelimeler bu canlı ile bağdaşmıyor (ben bu bahsettiğin sümük olayını adi ve rashormlarda dahi görmedim) ...
2. olarak akvaryumu istila etmesi söz konusu değil..adi salyangoz gibi başa bela olacak bir canlı değil elma salyangozları, yapılacak bir kaç müdahalede sayıları gözetim altında tutulabilir..
3. olarak hacimden bahsetmişsin fakat 20 litre akvaryuma 5 lepistes 4 çöpcü üstünede elma salyangozu koymuşsun sence 20 litre hacimli bitkili akvaryumun senin canlıların için yeterli mi?

Hocam sizin için önerimde jilet yardımı ile onu dipten kazıyarak almanız ve strafor köpük üzerine koymanız yeterli içine akvaryumdan çektiğiniz su ile dolduracağınız saklama kabı ,yoğurt kovası ,boya kovası vs. herhangi bir kaba suyu doldurup köpük üzerindeki yumurtaları bırakabilirsiniz üzerine birde streç çekerseniz ortamın nemli olmasını sağlarsınız buda yumurtaların kurumasını engeller köpüğede dikkat etmek gerekiyor yumurta suya düşmeyecek şekilde konulmalı aksi takdirde yumurtalardan yavru çıkmaz, yavruları belirli boyuta getirince ister hediye edin ister takasta kullanın ister satın
Dijital Ph Metre
Herkese merhabalar... Resimdeki ph metreden temin ettim kalibrasyon için gereken 6.8 ve4.0 tozları saf suda erittikten sonra kalibrasyon iştemini tamamladım yalnız problem şu ilk ölçümlerde doğru cihazı kapatıp 6 7 saat sonra yada 1 gün sonra kullandığımda değerleri çok saçma veriyor 6.5 olan ph ı 8 gösteriyor... Sormak istediğim bu cihazı her ölçüm öncesi tekrar mı kalibre etmek gerekiyor? [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/151894/1.0x0.jpg[/IMG]
Son Kullanma Tarihi
Bunlarda herhangi bir katılaşma söz konusu değil hocam aldığım gün nasılsa hala aynılar toz şeklinde duruyorlar poşette
Son Kullanma Tarihi
Ürünler potasyum hocam , yani aldığım kişi şeffaf poşette 1er kilo olarak göndermişti küçük kısmı kullanıldı kalanı öylece duruyor eğer tekrar kullanabilme şansım varsa çöpe atmak istemiyorum.

Aynen hocam 3 paket ayrı ayrı potasyum sülfat, potasyum nitrat ve monobazik potasyum fosfat.. O halde gönül rahatlı ile sıvı gübre yapabilirim.. Çok teşekkür ederim
Akvaryuma Başka Hangi Bitkiler Gider ?
Kurulumunuz hayırlı olsun inşallah gönlünüze göre olur benim önerim Eledoa,tilki kuyruğu,saz ,java moss ,riccia yerine göre limon,cüce crypto
Son Kullanma Tarihi
Bu konuda yardım edebilecek kimse yok mu ?

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

• 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.