ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
UmutAydn
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
509
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
03 Mart 2013 15:40
Son Ziyaret:
27 Ocak 2022 23:43
Toplam Mesaj:
679 [0.20 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
6 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Toprak bulut
Doğum Tarihi:
01 Ocak 1981
Yaş:
41
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://www.akvaryum.com/Forum/imzalar/143684.jpg[/img]

SON 10 MESAJI

Filtre Malzemelerini Ucuza Temin Etmek
[QUOTE=rouvax]Anoxic filtration diye youtube da ararsanız ilginç videolar var. [/QUOTE]

Bu tip sistemler bana çok çok fazla. Aslına bakarsanız harcanan maliyete karşılık sunduğu pek bir şey yok. Üstelik stabiliteyi sağlamak o kadar zor ki? hiç akıl işi değil. Bu kadar uğraşmak yerine bitkili sistem en basit en kolay en ucuz yolu. Birde akvaryum tabanlarını alkol beslemesi yaparak sonuç almaya çalışanlar vardı. Bende denemiştim, bir şırınga vasıtasıya akvaryum tabanına saf alkol enjekte ediyordum. Çok az miktarlarda. Daha sonra tabandan yukarı doğru yer yer kabarcıklanmaların olduğunu ve ne olduğunu çözemediğim siyah is gibi renklenmeler olduğunu fark ettim. Büyük ihtimal kabarcıklanmalar nitrojen gazı olabilir. Ama başka bilmediğim bir şey de olabilir. Bilhassa şu kilden yapılan akvaryum içi süs malzemelerinin taban kısımları simsiyah oluyordu. Sanırım bir çeşit asit çıkışı oluyordu ama anlamadım? bir de yer yer yosunların bembeyaz öldüğü çemberler oluşuyordu. Yosunlar ölüyor ama bitkiler sapasağlam kalıyordu. Buna neden olan şeyin de akvaryum tabanından yukarı doğru olan bir çeşit sızıntının neden olduğunu keşfettim. Bu durum balıklara da sirayet edebileceğinden tabanı alkolle beslemeyi kestim. Sonuçta nitrojen gazına dönüşüm olayında da bence çok fazla toxik madde çıkışı oluyor. Bunlarda ayrıca sıkıntı olur.
Filtre Malzemelerini Ucuza Temin Etmek
[QUOTE=rouvax]Arkadaşlar

https://aquariumscience.org/index.php/7-filter-media/ burayı okumanızı tavsiye ederim. Burda hem mekanik hem biyolojik filtrasyon için en iyi malzemenin sünger olduğunu söylüyor. Pahalı siporax,substrate pro, matrix gibi ürünlerin yüzey alanlarının fazla ama kullanılamaz olduklarından biyolojik filtrasyon kapasitelerinin 30ppi süngerden daha kötü olduğunu söylüyor. Ama burdaki sünger açık hücreli ürethan köpük sünger. [/QUOTE]

Elinize sağlık, Çok güzel bir bilimsel bir makale yakalamışsınız.

Yıllardır, bilhassa denitrifikasyon işleminin çok ama çok zor bir süreç olduğunu bunun için en uygun tek yerin yeterli kalınlıkta (en az 8 cm deniliyor) akvaryum tabanı olabileceğini, bunun da en aşağı bir sene sonra başlayacağını anlatmaya çalışsam da insanlar inatla tuhaf markalı ve oldukça pahalı bi takım materyallerin ciddi ciddi denitrifikasyon bakterilerine ev sahibi yapabileceğine inanması oldu. bu süreçte sözcüğün tam manasıyla "sıfır" oksijen olmalı. Bunun içinde kalın akvaryum tabanının derinlikllerinin üst katmanları tıka basa çürükcül bakterilerle dolu olması gerekir ki aşağı katmanlara oksijen kaçmasını önleyen oksijen geçirmez biobariyer oluşsun. Böyle bir biobariyerin o iddiası edilen materyallerle sağlanması imkansız. Neyse en azından insanlar gerçeği görmüş olur. Ve abartılı olmayacak pazarlama yöntemlerine aldanmazlar.
Sivrisinek Larvası
Bi gece beni ısıran sivri o hafta içerisinde nano tanka yumurtaları dizmiş. Karidesten başka da bi canlı yoktu. Aslında büyütmesi beya bi güzeldi. Sterilize sivrisinekler elde ettim. Ama işte strilize kavramı çok önemli. Çünkü bu hayvanlar çok ciddi hastalık taşıyıcılar. Hadi bana bişey olmaz ama dışarı kaçarsa diye gereksiz bir tedirgin oldum. Çünkü o dönem şansa da sivrisinekten bulaşan ciddi hastalıkların olduğu dönemdi. İçin kötü tarafı bilhassa virüssel hastalıklarda yumurtaya da hastalıklar bulaşabiliyormuş.

Aman aman dedim kalsın.

En güzel en temiz ve bence en sağlıklısı beyaz solucanlar, bakın grindal kurtlar değil. İnternette aratın. illa toprak şart değil. Adam tertemiz bulaşık süngerinde, hatta daha iyisi akvaryum için kullanılan biosüngerler de yetiştiriyorlar. Yavruları milim boylarında ouyor deprem oluyor. Beylikdüzü
Dış Filtre Aşırı Tıkırtılı Ses Var(sunsun Hw-603b)
Motorunda hava veya kum, küçük çakıl parçaları vs.. kaldığında yapar ve eğer katı bir malz parçası kalmışsa ciddi sorun yapabilir.
Şelale Mi Pipo Mu?
Kesinlikle ŞELALE .
Uzun yıllar pipo kullandım, gerçekte havalandırmadan başka bir şeye yaramadığına %100 eminim.
Şelale filtreyi bol filtrelilerinden al, bi de içine koyabilirsen elyaf koy. Oh mis [:iyi:]
Sunsun Hw-603b Kullananlar İçeri
[QUOTE=n0mad34]Selamünaleyküm arkadaşlar bugün bu cihazdan edindim ama bir türlü su çekmiyor.
Makine içine su doldurup çalıştırıyorum içinde ki suyu
çıkış borusundan boşalttıktan sonra cihazının içinde ki mevcut suyu daha da su gelmiyor sadece motor sesi geliyor çekiş borusu akvaryumdan su çekemiyor ne yaptımsa olmadı bu sorunu nasıl çözebiliriz bilgisi olan var mı teşekkürler [/QUOTE]

Öncelikle hayırlı olsun, güzel bir filtredir. Filtrenin üst kısmındaki vana'yı açtınız mı? Belki dikkat etmemişsinizdir üst kısımdaki çıkışta vana var. O vanayı aşağı indirmeniz gerekiyor. Eğer normal konumundaysa, motoru çok zayıf ne yazık ki. Suyu çektiği hortum değil, ama su bastığı hortumu kısaltmakta baya bir fayda ediyor. Ben biraz alttan yükselttim, biraz boruları kısalttım. İçerisindeki sarı filtreyi çıkarttım, güzel bir jbl akvaryum için üretim olan elyaf koydum. Bir de suyu çektiği yere kafa motoru taktım, 10 numara oldu. Neredeyse bir sene olacak, bugün daha yeni temizledim aslında kafa motorundaki iri gözenekli filtreyi temizlesem bile yeterliymiş.
Özetlersek, güzel bir filtre ama maalesef motoru çok zayıf kalıyor. Hele ki içindeki o fazladan sarı filtre ile hiç çekmiyor.
Hamburg Filtre Biyolojik Filtrasyon Yapar Mı
Dış filtre dediğiniz aman aman bir şey değil aslında. İş-teknik beceriniz varsa youtube da tonlarca, işinizi fazlasıyla görecek diy, dış filtre yapım videoları var. Yine de Hamburg filtre 'ye gelecek olursak, özellikle büyük ebatlı tanklarda öneriyorlar ve geri dönüşler çok iyi. Yine de ben dış filtre taraftarıyım. Sonuçta hamburg filtrede atıklar akvaryumda uzaklaşmıyor ve bakterilerin kendi faunalarını oluşturabilecekleri özel bir besi ortamı olmuyor, daha doğrusu tam tersi bakteriler akvaryumun tamamını filtre gibi kullanıyor ki bu da akvaryum içinde yaşayan canlılar için çok da uygun bir ortam değildir diye düşünüyorum.
Sunsun Hw603b Yedek Parça Sorunu
Kendisine özel filtresi yok. Elyaf dahil biyolojik ve ince gözenekli filtreleri internet ve petshoplardan alabilirsiniz. Size tavsiyem akvaryum için üretilmiş olanlarını alın. Zaten koca bir parça alıyorsunuz. Keskin bir makasla istedğiniz boyda kesebilirsiniz. Fi tarihinde biyolojik sünger almıştım, aynısını kullandıklarını fark ettim. Lakin ince gözenekli filtreyi bulmak kolay olmayabilir. Forumdan yardım alabilirsiniz. Kendi elyaf filtresi kötü, iyi bir akvaryum filtre elyaf'ıyla değiştirin derim. Ayrıca orta sarı filtre fazlalık gibi geldi bana. Yada bendeki çok daha kalındı (internette baktığımda genelde daha ince olduklarını gördüm) Çıkardım çok daha iyi randıman elde ettim. Tabi ki pratiklik, fiyat ve orijinallik açısından kendi filterelerinin de olması büyük avantaj olurdu. Hem de azımsanmayacak kadar satar dı diye düşünüyorum ama hazır piyasa da var diye (veya hazır piyasadakiler satsın diye[:devil:]) önemsenmiyor sanırım.
Eheim 2213 Debi Sorunu
Sorunu anlamanın çok basit bir yolu var aslında. İçerisinde ne varsa çıkarıp boş halde kontrol etmek. O zaman da sıkıntı varsa demek ki kafa motorunda veya pervanede mekanik bir sorun var demektir. Filtrelerden yana sorun olmadığını düşünürsek ve pervane mili kırıldığına göre bence pervane sıkışıyor demektir. Aklıma ilk gelen şey sanki akvaryumun içinden sert bir cisim kafa motorundaki pervanenin arasında kalıp sıkışmış ve sonunda pervaneyi kırmış sonra da kalıcı hasar bırakmış olabilir. Her halükarda boşken filtreyi çalıştırıp ses analizi kasmaktan başka yapılabilecek bir şey aklıma gelmiyor.
Doğa Tasarım (bolu/yünlü Yaylası)
Elinize emeğinize sağlık. Çok güzel özgün bir çalışma olmuş. Gözlerim bi an yayla evi aradı ama zaten onun içinde çalışma içerisindeymişsiniz. Bu noktada söyleyebileceğim tek şey kayalıkların oraya sanki doğal bir mağara görüntüsü verebilir misiniz biledim. Bi keresinde kayrak gibi yassı taşlarla tesadüfen de olsa bi mağara görüntüsü vermiş idim. Muhteşem olmuştu. Ama sonra ne oldu bilmiyor hatırlamıyorum ne taşlardan ne de mağaradan iz kaldı. Sanırım epey bir on yıl önceydi [:)))] o geldi birden aklıma. Sizin de denemenizi öneririm.

Bu arada ırmağın sonunda bi ışık huzmesi var sanki. O da ayrı bir güzellik, atmosfer katmış [:nazar:] [:iyi:]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.