Lamprologus Ocellatus (ocellatus)


 • ÜYENİN DİĞER İLANLARI
  Kategori
  Son Güncelleme
 • Subulata Ve Pistia
  Satıyorum
  Pistia stratiotes, Sagittaria subulata
  Fiyat: 2,00 ₺ - Takasa Uygun
  Canlı
  Güncellenme: 03 Ağustos 2020 16:42
ilterisdoğukanÇevrim Dışı
ilterisdoğukanÇevrim Dışı
Son Güncelleme Zamanı: 03 Ağustos 2020 16:42
İl / İlçe / Semt: Ankara / Yenimahalle / Batikent
İrtibat Bilgileri: 05327152315
Nakliye ile İlgili Ek Bilgiler: Tüm masraflar alıcıya ait olmak üzere, Strafor kutuda pilli hava motoru ile gönderim yapabilirim.

Satılan Canlı: Lamprologus Ocellatus (ocellatus) Gold
Adet Fiyatı: 80,00
Toplu Alım Fiyatı: 60,00
Adedi: 10
Boyu: 4 cm +
Diğer Ek Bilgiler: Tam damızlık ,harika formda, mükemmel renkte.
Fotoğraf: [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/117332/250720201209201.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/117332/250720201210051.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/117332/250720201210371.jpg[/IMG]


Küçük boylu sevilen balıklardır. Akvaryuma alıştıklarında aktiflikleri artacaktır. 1 erkek 1 dişi beslenebileceği gibi, 1 erkek 5 dişi şeklinde harem de kurulabilir. Bir erkek yaklaşık 30 cm çaplı bir alanı bölge edinir. Dipte iri taneli değil, ince taneli kum olmalıdır. 50 litrelik bir akvaryumda 1 erkek 2 dişi bakılabilir. Genellikle çok agresif olmayıp oldukça aktif balıklardır. Tanganyika gölünün küçük boylu kabuk sakinleri olmalarına karşın (maksimum 5 cm.), bölgelerini korumada büyük bir enerjileri vardır.Erkekler için tabanda, 15 cm. çapında bir alan boşluğu gereklidir, bu alanı ihtiyatlı bir şekilde korurlar. Yırtıcı bir cichlid türü değildir, fakat bölgelerine giren yabancılara, kendilerinden daha büyük olsalar bile, korkmadan saldırırlar.
Alt tabaka için ince çakıl veya kum kullanabilirsiniz, fakat büyüleyiciliğini ve ilgisini arttırmak için kum kullanmalısınız. L. Ocellatus, tüm kabuk sakinleri gibi, kabuğun etrafını kabuğun ağzı, kumun üst seviyesine gelinceye kadar kazar, fakat diğerlerinden farklı olarak sonradan kabuğunu gömer. Ağzını açarak hızlıca kum yığınına girişir, pervaneye benzer hareketlerle, kumu geriye doğru püskürterek kabuğunu kaplar. Bunu yaparken neden ağzını açık tuttuğunu tam olarak bilemiyorum, fakat kum yığınına giriştiğinde kumu solungaçlarından dışarı püskürttüğünü düşünüyorum.
Bir kere, ocellatus'ların pervane gibi akrobasi hareketlerini gördüğünüzde, bu cesur, minik kabuk sakinine aşık olacağınıza emin olabilirsiniz. Konings, 1998 yılındaki "Tanganykan Cichlids" videosunda kabuk sakinlerinin iki aşamalı bir güdüsün bulunduğunu ileri sürmüştür. En önemlisi, korunmalarını temin etmek amacıyla, bölgelerinin etrafında bir siper yapmak için kumları kabuklarının etrafına dizerler. Diğer güdüleri, doğal su ve plankton akışını kendi kabuklarının etrafına doğru yönlendirmek için havzalar oluşturmalarıdır. Bu, en azından birinci haftalarında kabuk etrafından ayrılmaları tehlikeli olan yavrular için önemlidir.

Lamprologus ocellatus’lar, dışa çıkık gözleri ve eğik burnu dolayısıyla, bazı akvaristler tarafından “kurbağa-kafa cichlid” olarak adlandırılmaktadır. Ancak bu, tam olarak kurbağa-kafa manasına gelmemektedir. Daha doğrusu “göz lekeli” dir. Bu isim ona altın renkli ana hatlarındaki solungaçlarının üzerindeki kolaylıkla ayırt edilebilen lekelerinin varlığından verilmiştir. Birçok L. Ocellatus türü vardır: gold, white, blue, orange, and yellow fin. "Pearly Ocellatus" genellikle, çok benzer görünümünden dolayı bu türden ayırt edilemez, fakat familyası Lamprologus meleagris’ dir. Gold türü, vücudunun yan tarafındaki çizgiler ve altın- kahverengi parlaklığıyla kolaylıkla ayırt edilebilen bir türdür.

Erkeklerin cinsiyet ayrımındaki ilk özelliği dişilerden 1.5 cm. kadar daha büyük olmasıdır. Erkekler maksimum 5 cm. boyunda olurken dişilerde maksimum boy 3.5 cm’dir. Diğer farklılıklar çok incedir. Renkler, özdeş olmakla beraber, dişiler beyaz renkli sırt ve anal yüzgeçlere sahipken, erkeklerde sırt ve anal yüzgeç altın renklidir. Erkekler, dişiler yumurtlamadıkça, dişilere oranla daha bölgeci olurlar. Örneğin dişiler genellikle bölgelerinden diğer dişilerin geçmesine izin verirler, sadece bazen kovalarlar.

Öte yandan erkekler, cichlid olmasalar bile bütün davetsiz misafirleri kovalarlar. Erkekler bir miktar daha uzamaya meyillidir ve formda bir dişinin karın bölgesi daha toparlanmış, yuvarlak olur. Dişiler iyi formda tutulursa her altı haftada bir yumurtlarlar.

L. ocellatus, harem oluşturan bir türdür, fakat çift olarak da kolaylıkla bakılabilir. Eğer çift olarak tutulacaksa en azından 40lt. bir tankta tutulmalı ve beslenmelidir. 3’lü bir grup için en azından 80 lt. önerilmektedir.

Not: Whatsap tan güncel video atabilirim hatta canlı yayın da yapabilrim.
Vitrin Fotoğrafı:

doğukan erdoğan

İlandaki Türler:
Lamprologus ocellatus (Ocellatus)    

İpucu: Sağ sol tuşlarını kullanarak aynı kategorideki diğer ilanlara çabuk şekilde ulaşabilirsiniz.