ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Thsnmutlu
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
468
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
30 Ocak 2012 18:13
Son Ziyaret:
2 Saat 8 Dakika önce
Toplam Mesaj:
570 [0.30 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
292 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Tahsin MUTLU
Doğum Tarihi:
22 Mayıs 1984
Yaş:
32
İl:
Kocaeli
Meslek:
Makine Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Tahsin MUTLU ''Add more algae eaters, focus on CO2, more water changes, watch the plants and note changes in plants/algae due to the CO2 and algae eater additions''

SON 10 MESAJI

Hatalar, Aşağılayıcı Tavırlar, Forumda Davranışlar
[QUOTE=Bir Dünyalı :)] belki kalmayacak ama bir tanesi en azından kurtulacak . Önemli olan bu varlıklar (akvaryumcular) zaten ben almasam da yine getiriyorlar ben de birini kurtarmayı hedefliyorum. [:iyi:][/QUOTE]ü

Güzel kardeşim niyetin iyi ama bakış açın yanlış zamanla ne demek istediğimi anlayacaksın.Akvaryumcular vs öyle çok stok yapmaz sen aldıkça yerini doldurur.Bu sektör öyle beyaz eşya ve ya otomobil sektörü gibi değil yeni modeller çıkmıyor ne varsa o piyasada oluyor.Bizler tükettikçe aynısını vitrine koyuyor.
Hatalar, Aşağılayıcı Tavırlar, Forumda Davranışlar
[QUOTE=Bir Dünyalı :)] abi ben keyif için almıyorum sırf bardaktan kurtulması için biraz rahat etsin diye alıyorum .ki akvaryumcular hala pişkin almasam bi ayrı dert geçen gittim suyun pisluginden hayvan görülmüyor . [/QUOTE]

Sen o balıkcağız kurtulsun rahat etsin diye onu aldın ama bak bakalım ertesi gün o bardak boş kalacak mı [:?]
Hatalar, Aşağılayıcı Tavırlar, Forumda Davranışlar
[QUOTE=Bir Dünyalı :)]Yani durup dururken ateşi neden korukluyorsunuz anlamıyorum ? Bu hobiye başlayalı 2 ay oldu ilk defa bu forumda böyle bir tartışma gördüm . Ben kendimden çok balığı düşünüyorum . Ki hobi bu demektir . Eğer diyorsan ki bu hayvanı doğal ortamından alikoymaktir . O zman akvaryumunuzu bi gole falan dökün . Biz zaten bu hayvana doğal ortam ayarlamaya ve rahatlatmaya çalışıyoruz .hataları m oldu ve herkes çoğu zaman kibar bir şekilde düzelttiler. Bazen kızdilar ki bu aklımızi başımıza almamız için gerekli an itibarıyla bu hobiden soğudum mumkunse bazı arkadaşlar sussa da kendimizi toparlasak[/QUOTE]

Genç kardeşim güzel söylemişsin akvaryumu göle dök diye de beslediğimiz balıkların %90 ı ve hatta fazlası tropikal balık ve yaşadıkları iklim şartları nedeniyle ülkemizde yaşayamıyorlar.Lütfen biraz araştıralım ne tür canlı beslediğimizi ve hangi sıcaklıkta su değerlerinde yaşadıklarını.

Hobi yapılması zorunlu olmayan, kişiye keyif veren, eğlenceli anlar geçirmesini sağlayan her türlü aktiviteye verilen genel bir isimdir.Bu en özet anlamı.Sırf sen ben biz keyif alacağız diye maalesef canlıları doğal yaşamlarından uzaklaş[B]tırtı[/B]yoruz.
5630 Smd Led Bar Tecrubem
[QUOTE=Thsnmutlu]Merhabalar
Konuyu hortlatma vakti geldi diye düşünüyorum.Yaklaşık 3-4 aydır Samsung smd 5630 led bar ile yoluma devam ediyorum.Hemen öncesinde floresan ve power led kullanmış biri olarak bazı pratik ve daha uygun olduğunu düşündüğüm sebeplerden dolayı smd 5630 lede geçtim.İyi ki de geçmişim diyorum.

Daha önce bir kaç açılmış konuda yaptığım araştırmalarımı paylaşmıştım.Sanırım asıl yeri burası.

[B]Müsadenizle[/B]

Öncelikle bu ledlerle power ledlerdeki gibi watt/litre üzerinden gitmenizi önermem.Floresanlarla kıyaslamayın.Ayrıca aydınlatma güç hesabında ledler için watt üzerinden gitmek yerine lümen/litreden gitmek daha kolay çözümler üretiyor.Aşağıdaki linkte yine tropica easy 20-30 lümen/litre, medium 20-40 lümen/litre ve advanced bitkiler için 40 lümen/litre den yüksek olacak şekilde sınıflandırmış.Yetiştirmeyi düşündüğünüz tüm bitkileri kendi sitelerinde lümen/litre olarak sınıflandırmışlar ki ileride yeni bitki eklendiğinizde ışığım yeterli gelecek mi sorusuna takılmazsınız.Zaten CO2 yi yeterli miktarda çözdükten sonrası kolay.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/123326/181220160520241.jpg[/IMG]

[B][URL]http://tropica.com/en/guide/make-your-aquarium-a-success/light/[/URL][/B]

Bu linkte de bitkiler zorluk derecelerine göre sınıflandırılmış yani bu kadar ışık bana yeter mi sorusu büyük ölçüde ortadan kalkıyor.
[B][URL]http://tropica.com/en/plants/[/URL][/B]

Şimdi lümen litre hesabı nasıl yapılır kısaca açıklamaya çalışayım.Kesinlikle ürünü aldığınız sitede ve ya mağazada 1 metre led bar şu kadar lümen ışık sağlıyor ibaresine [B][K] kanmayın [/K][/B] tamamen ticari bir tuzak.Nedenine gelirsek bu ledler uygun besleme ile led başına 3.27V 150mA ile 0.49W güç sağlaması gerekiyor.Örnek ADA Aquasky serileri bunlarda da Samsung smd 5630 kullanılıyor tek farkı optimum gücüne yakın (0.4W) ile çalıştırılıyor.Maalesef bizlerin temin ettiği led barlarda 470 kodlu 47 ohmluk dirençler kullanılıyor.Amacına gelirsek led üzerinden geçen gücü sınırlandırarak (kullandığımız adaptörler yüzünden) ömürlerinin uzun olmasını daha doğrusu ledlerin yanarak kullanılmaz hale gelmesinin önüne geçmek.Ömrü kısa olmasın diyorlar da Aquasky serisine bakınca verilen ömür 30000 saat bu da 3.4 yıl yapar.Bu zaman içerisinde zaten çok daha üstün performanslı ürünler çıkacaktır.Uzatmayayım.Bu dirençler yüzünden bizler ledleri 0.2-0.25W (%50 verimli) arasında kullanıyoruz.36 watt olması ışık gücü vermesi beklenen ürün maksimum 18W verebiliyor.Bu yüzden 1 metre led bar yerine 2metre ile aynı performansı alabiliyoruz.Aşağıdaki tabloda 2 yeri işaretledim.Bunlar optimum ve bizim kullandığımız şekildeki değerler.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/123326/211120161610511.jpg[/IMG]

Özetle biz led başına yaklaşık 23-25 lümen değeri elde edebiliyoruz.1 metre led bar (72 adet led) için hesapladığımızda 72x23-25=1656 ila 1800 lümen.Satılan sitelerde 3000 lümen diyordu hani nerde.
Şimdi en basit kısmı kaldı kaç metre kullanıyorsanız 1656 x metre sayısı / tankın hacmi.
Daha kolay anlaşılabilmesi için;
60 litrelik tankınız var 2 metre smd led kullanıyorsunuz.Ozaman 2x1656=3312 toplam lümen
Litre başına düşen lümen 3312/60=55 lümen/litre

Bu smd 5630 kullandım şu yosunlar oluştu gibi söylemler maalesef ışık-co2-besin üçgeninin ayarlanamamasından kaynaklanıyor.Kullandığınız direk ışık kaynaklarından farklı olarak hangi renkte ışığı tankınıza sağlıyor.Kullanmakta olduğumuz soğuk beyaz power ledlerden tutun da soğuk beyaz floresanlara kadar aynı ve ya benzer spectrumda ışık sağlıyor.Işık-CO2-Gübre dengesini sağlayıp organik atıkları da su değişimiyle (ve ya bakterilerle inorganik hale dönüşütürülürse) tanktan uzaklaştırdıktan sonra kullanılmalarında hiç bir sorun görünmüyor.Işığı tek başına yosun sebebi olarak görmemek gerek.

[B][K]Not:[/K] [/B]Bu ledlerin ışık saçım açısı 120 derecedir.Yani derinlik arttıkça tankın zeminine düşen ışık değerleri azalmaktadır.Bunları göz önünde bulundurmakta fayda var.40 cm derinliğe sahip tank ile 55 cm derinliğe sahip olan tanka aynı sayıda led bar uygun olmayabilir.Bu vermiş olduğum veriler 12V 1.5A adaptör ile çalıştırılan Samsung smd 5630 için geçerlidir.Ne olduğunu bilmediğiniz ledleri tercih etmemeye özen gösteriniz.Unutmayın ki Samsung smd 5630 Cri (renk geri dönüşü) değeri 90 olarak geçer.

Aquasky 7000K ile 6500K renk spectrumu karşılaştırılması.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/123326/221220160302141.jpg[/IMG]

Bu arada ADA yeni çıkardığı solar serisi armatürlerde smd yerine rgb (soğuk beyaz,kırmızı ve mavi) kullanmayı seçmiş.

[B]Pratik ve avantajlı yanlarına gelirsek ;[/B]
-Lehimle uğraşma derdi yok
-Isınma ve ya yüksek ısıya maruz kalma derdi yok
-Hazır soğutucu profilleri mevcut takıp hemen çalıştırılabilir.
-Işık gücü düşük olduğundan daha fazla led kullanması gerekirken ışığı daha homojen dağıtalabilir.
-Renk dalgalanması led yanması gibi bir sorun yok
-Özel yapıştırma tekniklerine ihtiyacı yok japon yapıştırıcısı ile yapıştırılabilir.
-Tek adaptör ile çalıştırılabildiğinden az geldiğinde ekleme fazla geldiğinde çıkarma yapabilirsiniz.
-Tek trafo ile birden fazla led barı paralel bağlayarak çalıştırabilirsiniz.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/123326/201120162329341.jpg[/IMG]

Dezavantajları
-Işık yayma açısı 120 olduğundan derinlik arttığında zemine düşen miktar azalıyor
-Lensleri mevcut ancak fiyat olarak çok yüksek
-Verebileceği değerin altında kullanmaya mecbur bırakılıyoruz (%50 performansla)
-Royal blue,deep red,UV gibi renk seçenekleri yok (gerek de var mı tercih meselesi)
-Power led ile kıyaslandığında watt başına düşen lümen miktarı olarak power ledin biraz altında kalıyor.(1w soğuk beyaz power led yaklaşık 100-140 lümen iken 0.5w soğuk beyaz smd led 50 lümen ,2 smd led 1w yapar bu da 100 lümen sağlıyor)

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.Zamanla yeni bilgiler eklenecektir.

Öz yorum yapacak olursam bitki gelişiminden son derece memnunum.Işık gücünü bitkilerin gelişimi için gereken minumum değerde tutup daha kontrollü bir sistem kurmakta fayda var.Bitgi gelişimi biraz yavaş olabilir ancak istenmeyen durumların önüne geçmek daha basit.[/QUOTE]

Kaç adet ne kadar led kullanmam gerekiyor gibi sorulara cevaben önceki sayfalarda yazmış olduğum detayları güncellemek istedim.
5630 Smd Led Bar Tecrubem
[QUOTE=Sercan10]Tahsin hocam hüsran kısmını biraz açarmısınız :)
Bitki gelişimi olmadı mı? Yoksa ledler uzun süre dayanmadı mı?
Data sheet'inde 6500K 2500 lümen yazmışlar. Bitki gelişimi olmadıysa bilgiler hatalı demek ki!
Sizin mesajı görmeden önce iled almıştım hemen iptal ettim. Yaptığınız deneyi ve tecrübenizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

[/QUOTE]

Bildiğiniz üzere par metremiz olmadığı için tanklarımızda bitkili tanklar için uygun olmasa da lümen hesabından yararlanıyoruz. Kaldı ki samsung ledlerin bile datasheetlerinde verdiği bilgiler kullanılan adaptörler ile değişken ve standart değerinin altındayken bu tür ucuz ürünler maalesef belirtilen lümen değerinin yanından bile geçemez.
5630 Smd Led Bar Tecrubem
[QUOTE=centerboys]Sorun bendemi bilmiyorum ama smd5630 3 sıra led kullanıyorum hiç memnun kalmadım nedense bitkilerim çok yavaş gelişiyor ve inanılmaz yosun sorunu var.

Akvaryum 35*35*35 High Tech sistem ama ışıklandırma ciddi anlamda yetersiz kalıyor.
[/QUOTE]

Hocam smd olsun floresan olsun ne tip aydınlatma olduğu önemli değil böyle bir durumda aklıma ilk gelen şey co2 ve gübrenin yetersiz kaldığı olacaktır.Gözüm kapalı 3 sıra ledin tankınıza kesinlikle yeterli hatta artacağını söyleyebilirim.Kök sebepleri çözmenizde fayda var.

[QUOTE=aliemre07]

Aynı sorun bende de olmuştu.Ledleri lehimlerken 1metrelik halindeki sırasını bozmadan lehimleyerek deneyin. Kesin sorun budur diyemem ama denemenizi tavsiye ederim ben bu şekilde çözdüm.[/QUOTE]

Benzer durumlarda kesim noktalarında kısa devre oluyor maalesef kestiğiniz kısım eziliyor ve artı- eksi kutuplar birbirine temas ediyor.Keserken hassas davranmak lazım böyle bir sonuçta kestiğin yerin biraz gerisinden ezmeden tekrar kesmeye çalışın.

[QUOTE=gurkanakca]

Tankım da takılı bende denmek için almıştım. Samsunglarla birlikte kullanıyorum.
Tek başına kullanmadığım için olumlu yada olumsuz bir şey söyleyemiyorum

Fark olarak direnç kodları farklı
Işık şiddeti daha düşük
renk sıcaklığı daha düşük
[/QUOTE]

Her iki ürünü de kullanarak kıyaslama yapma fırsatım oldu hatta sırf aradaki farkı deneyebilmek için aldım.Sonuç hüsran samsung ürünün yakınından dahi geçemez maalesef.3 kuruşa 5 köfte maalesef olmuyor.[EDIT]Thsnmutlu,2017-03-13 01:15:33[/EDIT]
HAQOS EXPRO-500 Filtre incelemesi
[QUOTE=mperk]

Filtre sepetlerinin tam oturduğuna dikkat edin, eğer malzeme fazla ise tam oturmayıp hava yapabiliyor. Benimde başıma geldi, bir önceki sayfada videosu var. Biraz malzeme çıkardıktan sonra hiç sorun yaşamadım. bende ki slim modeli değil.[/QUOTE]

Sepetleri standart kullanıyorum debi düşmesin diye seramikleri de çıkardım içi genel olarak boş. Ama yüzey emici aparatı hiçbir işe yaramıyor çıkardım ben de bu yüzden

Aynen slim modelinin debisi biraz düşük elektrik tüketimi daha az
HAQOS EXPRO-500 Filtre incelemesi
Konuyu hortlatıyorum.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/123326/060320170718501.jpg[/IMG]

Ürün üzerinde yüzey emme aparatı var ancak hiçbir işe yaramıyor yüzeyde biriken tabakayı çekmiyor.
Ürün çalışırken sanki sürekli bir yerden hava alıyormuş gibi tanka hava kabarcıkları veriyor.Heryerini kontrol ettim ancak bir sızıntı tespit etmedim.

Resimde gördüğünüz üründen aldım ve yaklaşık 2 haftadır kullanıyorum ancak gördüğüm birkaç problem var kullananlardan yorum bekliyorum acaba bir yerde yanlış mı yaptım ?
Co2 Çözücü Deneyimleri
[QUOTE=secreteriat]
[/QUOTE]

Deneyiminizi aktardığınız için teşekkür ederim.Buna benzer bir kombinasyon denemem oldu ben de kısaca bahsedeyim.Dış filtreye çift çözücü bağlayarak denedim.Sırasıyla ilk olarak co2 yi inline atomizere verdim oradan filtrenin çıkış hortumunu ista max mix ve ya turbo realtöre aktardım.İnline atomizer i tek başına kullanmaktan hiçbir farkı olmadı.Tanka yine inline atomizerden çıkan parçacıklar çözünmeden aktarıldı ben de bu yüzden tek ürün kullanmaya karar verdim.Çift ürün kullanınca artısı yokken debi düşüşü yaşadım.
tunç sönmezoğlu hak.
Kendisinin gübreyle alakalı tüm ürünlerini alıp kullanmış biri olarak kişinin yaklaşımları maalesef çok egolu ve umursamaz geldiğinden kendisi hakkında şikayet konusu açtım.Çok fazla yorum yapmak istemiyorum ürünleri hakkında.Fiyat olarak ucuz gelebilir ancak kendiniz çok daha ucuza hazırlayabilir ve beklemek zorunda kalmazsınız.Şuan site içindeki ilanlara bakıyorum hemen hemen tüm ilanlardaki açıklamalar birbirinin aynısı copy/paste yöntemiyle yapılmış.NPK gübreleri gitti gidiyor üzerinde satışta hazırlanışı ile ilgili güncel ve güzel bir başlık açılmış durumda.Mikro element gübresine gelecek olursak içeriği paylaşılmayan bir ürün benim için saatli bombadan öteye gitmez.Tankıma ne kadar ne veriyorum bilmem lazım.Her yerde x kadar amino asit tüm iz elementler vs ama hangileri ve oranları ne.Sırf bu yüzden tüm gübrelerimi evet makro ve mikro herbirini kendi istediğim oranlarda hazırlıyorum.Zaten malzemeleri satılıyor.Mikro tozlarını da yurt dışı sitelerinde çok uygun fiyata bulabilirsiniz.Misket gübre hazır alınacak ise kesinlikle jbl in misket gübrelerini öneririm.Bilmediğim ürünleri alarak zaten çok fazla sıkıntı yaşamış biri olarak jbl in ürünleri tankımda çığır açtı diyebilirim.
Bu da kendisi hakkında açtığım şikayet konusu.Böyle bir yaklaşımla fiyat (ucuz dense de alakası yok) benim için hiç önemli değildir.Benim haklarımı emeğimi zamanımı ve gururumu parayla alamaz kimse...

[URL]http://www.akvaryum.com/Forum/yasmut_sikayet_k889847.asp[/URL]

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,439,338 Mesaj
  • 359,891 Konu
  • 91 Forum
  • 122,158 Forum Üyesi
  • 1,342 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 2,309 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.