ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Thsnmutlu
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
511
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
30 Ocak 2012 18:13
Son Ziyaret:
4 Saat 7 Dakika önce
Toplam Mesaj:
588 [0.27 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
4 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Tahsin MUTLU
Doğum Tarihi:
22 Mayıs 1984
Yaş:
33
İl:
Kocaeli
Meslek:
Makine Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Tahsin MUTLU ''Add more algae eaters, focus on CO2, more water changes, watch the plants and note changes in plants/algae due to the CO2 and algae eater additions''

SON 10 MESAJI

Kouzu 60 ( Genel Görünüm Ve Video Eklendi )
[QUOTE=Keys]


Yurtdışında satan siteler var ama bizde yok sanırım. Marka olarak aqua medic buna benzer bir ürün yapıyor aslında. Ama oldukça pahalı diye hatırlıyorum. Eski tankımda max mix kullandım. Gazı fazla verdiğim zaman pervaneler duruyordu. Ardından istanın diğer bir reactorunu kullandım. Ondan da verim alamadım. Yüksek oranda gaz verince pervane duruyordu bende. Debi sorunu da olabilir tabi bu. Cerges reactoru yurtdışındaki örneklerinden yola çıkarak kendim yaptım. Ama çok da uğraşmaya değecek bir şey değil bence. Tanka kabarcık vermemesi için bir iki ekleme yaptım süngerlerden. Kabarcık vermiyor ama debi çok düşüyor. Filtre kirlendikçe nasıl olur bilemiyorum. Debi yetersiz gelince reactorun içinde gazı çözecek harekette oluşmuyor haliyle. Kaba görüntüsü, yer problemi vs. yaşanabiliyor. Çözme performansı iyi ama. Diğer reactorlerdeki gibi pervane olmadığı için gaza bağlı durma vs. problemi de olmuyor. Ama bu reactor için debi çok önemli gazı çözmek adına. Tüm parçalarıyla maliyeti hazır reactorlerle aynı seviyede. Çok tercih edilebilir değil yani.

Hepsini değerlendirince sera 500 model reactor almaya karar verdim. O da pervaneli bir çözücü. Eğer kabarcık için çözüm üretmezseniz tanka ufak miktarda gaz gönderebiliyor. Debi cergesle aynı gibi. En azından daha ufak daha hoş bir görüntüsü var. Muhtemelen yenisi gelince onu kullanacağım. Benim aldığım ürün taktıktan sonra conta yerinden su kaçırdı.Değiştirmek için göndereceğim. [/QUOTE]

Tecrübelerini paylaştıkça bizler de yeni şeyler öğreniyoruz teşekkür ederim.Aslında Uğur max mix large ın pervanelerini çıkartabiliyorsun bu yüzden sordum mantık aynı.Sonuç olarak yine tanka kabarcık veriyor maalesef.Pervane dönüş hızı gücü filtrenin debisiyle alakalı aslında.Sera reaktör ista nın external reaktör üyle şekil ve görüntü olarak aynı.Bu arada sera max mix large mantığıyla yeni bir ürün piyasaya sürmüş.Hazneynin boyunu 35 cm ye kadar uzatmış.Reaktörün bağlantı noktalarına teflon bant çekersen kaçağı engellersin bu esnada ürünü deneme şansın olur en azından.
[URL]https://www.aquaticsupplies.com.au/products/sera-multi-fil-350-media-filter[/URL]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/123326/301220170000081.jpg[/IMG]
Kouzu 60 ( Genel Görünüm Ve Video Eklendi )
[QUOTE=Keys]

Teşekkür ederim hocam. Monte carloyu ilk kez yetiştiriyorum. Keyifli bir bitki. Ama iri yapısı bazen cubayı aratmıyor değil.

Co2 yi ilk bir buçuk ay kadar süre atomizer ile çözdüm. Yalnız ışıklar açıkken akvaryumu izlemek pek mümkün olmuyordu sisli görüntüden dolayı. Bu yüzden iki haftadır cerges reactor kullanıyorum. Ama debiyi düşündüğümden daha fazla düşürdü. Ardından sera reactor aldım o da kaçak yapınca tekrar cergese döndüm. Yalnız sera ile arasında debi farkı olur diye beklemiştim, yanılmışım. Herhangi bir fark olmadı. Sera reactoru tedarikçiye göndereceğim. Gelene kadar cergese devam edeceğim. [/QUOTE]

Konuyu çok uzaklaştırmadan Cerges reaktör le ilgili bir kaç sorum olacak.Hazır olarak piyasada yok bildiğim kadarıyla nerden tedarik ettin ve de max mix sera reaktör vb. bunlardan bir farkı var mı yapı olarak ? Son olarak CO2 çözüşü nasıl tanka kabarcık veriyor mu ?
Kouzu 60 ( Genel Görünüm Ve Video Eklendi )
Uğur ellerine sağlık tank iyi gidiyor.Monte carloyu hep çok sevmişimdir rengi yapısı çok güzel ve de çok güzel yayılmış.
CO2 yi tanka neyle veriyorsun ?
5630 Smd Led Bar Tecrubem
[QUOTE=Tunahan_]


Tahsin abi merhabalar,

1 haftadır 40x40x40 (55 litre) ölçülerindeki tankımda 1.5 metre samsung 5630 led kullanmaya başladım. litre başına 50 lümen düşmekte. fakat fotosentez gözlemleyemedim. bitkiler çok nadir 1-2 tık baloncuk atıyor ama bu da beni tatmin etmedi. bende önceden kullandığım 16 watt power led (2x royal, 2x red, 1x uv, 11x cold white ) ile birleştirdim. şuan tatmin edici seviye de fotosentez gözlemleyebiliyorum. Mustafa bey'in konusundaki litre başına 0.3 watt olarak yaptığım power led armatürle de fotosentez alamıyordum. belki de Mustafa bey lümen değerini düşük tutup oluşacak yosunlar için sorumluluk almak istememiştir. acaba fotosentez gözlemlemek için litre başına en az şu kadar lümen düşmesi gerek gibi kesin veya ortalama bir değer söyleyebilir miyiz ?[/QUOTE]

Tunahan merhaba,
Daha önceki yazılarımda da belirttiğim üzere lümen bitkili tanklar için kullanılabilecek ve ya rehber olabilecek bir değer değil.Bunu sadece ışık tutmak adına kullanabilirsin.Evlerimizde par metre olmadığından lümen değeri üzerinden gidiliyor.Kısaca litre başına şu kadar lümen demek doğru olmaz sadece öngörüdür.Kimseyi yanlış yönlendirmek istemem.Amaç fotosentez kabarcıklarını mı görmek yoksa sağlıklı ve kontrollü bitki yetiştirmek mi bunu belirlemek lazım.Bir kaç resim paylaştım bu tankta sadece smd led kullandım.


[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/123326/221120162034481.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/123326/301220160004381.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/123326/290120170502491.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/123326/120220172318381.jpg[/IMG][EDIT]Thsnmutlu,2017-12-03 11:49:14[/EDIT]
Rotalabutterfly Hakkinda
Hesaplama için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

[URL]http://www.aquariumcalculators.com/parts-per-million/stock-solution-ppm-calculator/[/URL]
Hydra Sorunu
Hocam ben kurtuldum ilacın ismi Andazol tablet .Eczaneden çok rahatlıkla bulabileceğiniz ve uygun fiyatlı bir ilaç.Tankımdaki balık ve karideslere zarar vermedi ancak bazı salyangozlarımı kaybettim.Bir tabletin yaklaşık 10 da birini suyla karıştırmanız ve tanka dökmeniz yeterli.20 gün sonra bir kez daha tekrarlamalısınız.
Reaktör Mü? Atomizer Mi?
[QUOTE=jacopman]

O zaman Max Mix L mi diyorsunuz :)[/QUOTE]

Hocam ürünlerin artı ve eksileri yazıldı o karar size ait.Ben hepsini kullanmış biri olarak uzun süredir max mix L ile devam ediyorum.
Reaktör Mü? Atomizer Mi?
[QUOTE=jacopman]

Sanırım İsta'nın External versiyonunu alacağım, zaten Mix Max ile çalışma mantığı birebir aynı, e zaten hortum giriş çıkışları da vidalama sistemli, daha ne olsun. Ek olarak şuan elimde Sunsun 304 B modeli var saatte 2000 Litre Kapasiteli 55W, Beni ciddi anlamda şaşırtan bir ürün oldu, şöyle ki içi dolu olduğu halde kat kat elyaflar olmasına rağmen 200 Litrelik tankımı 8 Dakikada tamamen boşalttı ciddi anlamda hızlı su çıkışı var. Bu markadan bu kadarını beklemiyordum... Alacak arkadaşlar varsa buradan beyanla kesinlikle alın![/QUOTE]

Bu konuyu atlamışım sanırım, max mix L boyunda alt hazne uzun olduğu için co2 daha fazla çözünür amacı da zaten co2yi suyunda içinde uzun süre vortex ve ya hareketli halde tutmak.Aksi taktirde çözünme miktarı az olup co2 tam parçalanamadan büyük kabarcıklar halinde tanka gider.
Reaktör Mü? Atomizer Mi?
[QUOTE=jacopman]

Evet sizin konularınızı yakından takip ediyorum, başarılı sonuçlar almışsınız. Sanırım İsta Max Mix L modelini alırsak 2000 litrelik bir dış filtrede beni mahcup etmeyecektir diye düşünüyorum. External bana nedense daha verimsiz geldi gibi..Bende sizin gibi bu ürüne yöneldim, lakin zerrecik halinde tanka aktarıyor, arkadaşların yaptığı yorumlara göre İstanın Mix Max Vorteks sistemli ürünleri hem mikro kabarcık hemde tam çözülme olarak tanka Co2 verilmesini sağlaya biliyor. Benim seçimim ista olacaktır. Lakin Mix Max ile External arasında kaldım. Mix Max boyut olarak uzun yapısı ile bana daha çok çözülme verecek gibi duruyor. External ise boyut olarak daha bir kısa kalıyor, lakin Externalinde hortum giriş ve çıkışları daha sağlam yapılmış gibi. Bakalım ne olacak :)[/QUOTE]

2000 litre/saat debiye sahip filtre ile uçar resmen :) Sorun yaşamazsınız.
Bu arada şuna kanaat getirmek lazım inline atomizer co2 çözmez sadece çözünmesini kolaylaştırmak için mikro parçacıklara böler ve sudaki hareket ile bir miktar çözünür.Tankın her yerine dağılmasını sağlar.Suyun içi gazoz şişesi gibi olabiliyor.Önceki yazılarımda da belirttiğim gibi kesinlikle kötü ve ya kullanışsız bir ürün değil.Ancak artı ve eksileri mevcut.

Max mix versiyonlara dikkat etmek şart ben suyla temas eden her ürünün bağlantı noktalarına mutlaka teflon bant çekerim işi şansa bırakmamak adına.
Reaktör Mü? Atomizer Mi?
Ista Max Mix S,M,L ve external (seramiksiz olan versiyon) hepsinin mantığı ve işlevselliği aynı.Yalnız arada malzeme kalitesi ve uygulama kısmında farklılıklar mevcut.Dış filtre debisi düşük olduğunda maalesef reaktör içinde gaz birikimi yaşanıyor.Yüksek debiye sahip bir filtre ile kullanıldığında inline atomizerden çok daha efektif olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.O da şöyle oluyor co2 kabarcıklarının bir kısmını vortex ile çözerken çözünmeyen kısmını da mikro kabarcık şeklinde tankta veriyor.Inline da sadece mikro kabarcık verirken reaktör ile hem çözünmüş hem de mikro kabarcık şeklinde veriyor.
Bunlarla ilgili açmış olduğumuz konular da mevcut aslında.

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,546,627 Mesaj
  • 374,087 Konu
  • 91 Forum
  • 128,570 Forum Üyesi
  • 1,391 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 2,015 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.