ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Thsnmutlu
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
498
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
30 Ocak 2012 18:13
Son Ziyaret:
Dün 10:32
Toplam Mesaj:
584 [0.28 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
13 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Tahsin MUTLU
Doğum Tarihi:
22 Mayıs 1984
Yaş:
33
İl:
Kocaeli
Meslek:
Makine Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Tahsin MUTLU ''Add more algae eaters, focus on CO2, more water changes, watch the plants and note changes in plants/algae due to the CO2 and algae eater additions''

SON 10 MESAJI

Rotalabutterfly Hakkinda
Hesaplama için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

[URL]http://www.aquariumcalculators.com/parts-per-million/stock-solution-ppm-calculator/[/URL]
Hydra Sorunu
Hocam ben kurtuldum ilacın ismi Andazol tablet .Eczaneden çok rahatlıkla bulabileceğiniz ve uygun fiyatlı bir ilaç.Tankımdaki balık ve karideslere zarar vermedi ancak bazı salyangozlarımı kaybettim.Bir tabletin yaklaşık 10 da birini suyla karıştırmanız ve tanka dökmeniz yeterli.20 gün sonra bir kez daha tekrarlamalısınız.
Reaktör Mü? Atomizer Mi?
[QUOTE=jacopman]

O zaman Max Mix L mi diyorsunuz :)[/QUOTE]

Hocam ürünlerin artı ve eksileri yazıldı o karar size ait.Ben hepsini kullanmış biri olarak uzun süredir max mix L ile devam ediyorum.
Reaktör Mü? Atomizer Mi?
[QUOTE=jacopman]

Sanırım İsta'nın External versiyonunu alacağım, zaten Mix Max ile çalışma mantığı birebir aynı, e zaten hortum giriş çıkışları da vidalama sistemli, daha ne olsun. Ek olarak şuan elimde Sunsun 304 B modeli var saatte 2000 Litre Kapasiteli 55W, Beni ciddi anlamda şaşırtan bir ürün oldu, şöyle ki içi dolu olduğu halde kat kat elyaflar olmasına rağmen 200 Litrelik tankımı 8 Dakikada tamamen boşalttı ciddi anlamda hızlı su çıkışı var. Bu markadan bu kadarını beklemiyordum... Alacak arkadaşlar varsa buradan beyanla kesinlikle alın![/QUOTE]

Bu konuyu atlamışım sanırım, max mix L boyunda alt hazne uzun olduğu için co2 daha fazla çözünür amacı da zaten co2yi suyunda içinde uzun süre vortex ve ya hareketli halde tutmak.Aksi taktirde çözünme miktarı az olup co2 tam parçalanamadan büyük kabarcıklar halinde tanka gider.
Reaktör Mü? Atomizer Mi?
[QUOTE=jacopman]

Evet sizin konularınızı yakından takip ediyorum, başarılı sonuçlar almışsınız. Sanırım İsta Max Mix L modelini alırsak 2000 litrelik bir dış filtrede beni mahcup etmeyecektir diye düşünüyorum. External bana nedense daha verimsiz geldi gibi..Bende sizin gibi bu ürüne yöneldim, lakin zerrecik halinde tanka aktarıyor, arkadaşların yaptığı yorumlara göre İstanın Mix Max Vorteks sistemli ürünleri hem mikro kabarcık hemde tam çözülme olarak tanka Co2 verilmesini sağlaya biliyor. Benim seçimim ista olacaktır. Lakin Mix Max ile External arasında kaldım. Mix Max boyut olarak uzun yapısı ile bana daha çok çözülme verecek gibi duruyor. External ise boyut olarak daha bir kısa kalıyor, lakin Externalinde hortum giriş ve çıkışları daha sağlam yapılmış gibi. Bakalım ne olacak :)[/QUOTE]

2000 litre/saat debiye sahip filtre ile uçar resmen :) Sorun yaşamazsınız.
Bu arada şuna kanaat getirmek lazım inline atomizer co2 çözmez sadece çözünmesini kolaylaştırmak için mikro parçacıklara böler ve sudaki hareket ile bir miktar çözünür.Tankın her yerine dağılmasını sağlar.Suyun içi gazoz şişesi gibi olabiliyor.Önceki yazılarımda da belirttiğim gibi kesinlikle kötü ve ya kullanışsız bir ürün değil.Ancak artı ve eksileri mevcut.

Max mix versiyonlara dikkat etmek şart ben suyla temas eden her ürünün bağlantı noktalarına mutlaka teflon bant çekerim işi şansa bırakmamak adına.
Reaktör Mü? Atomizer Mi?
Ista Max Mix S,M,L ve external (seramiksiz olan versiyon) hepsinin mantığı ve işlevselliği aynı.Yalnız arada malzeme kalitesi ve uygulama kısmında farklılıklar mevcut.Dış filtre debisi düşük olduğunda maalesef reaktör içinde gaz birikimi yaşanıyor.Yüksek debiye sahip bir filtre ile kullanıldığında inline atomizerden çok daha efektif olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.O da şöyle oluyor co2 kabarcıklarının bir kısmını vortex ile çözerken çözünmeyen kısmını da mikro kabarcık şeklinde tankta veriyor.Inline da sadece mikro kabarcık verirken reaktör ile hem çözünmüş hem de mikro kabarcık şeklinde veriyor.
Bunlarla ilgili açmış olduğumuz konular da mevcut aslında.
Reaktör Mü? Atomizer Mi?
[URL]http://www.akvaryum.com/Forum/co2_cozucu_deneyimleri_k890490.asp[/URL]

Faydalı olabilir.

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=dnompQA8ngc[/VID][EDIT]Thsnmutlu,2017-05-12 07:31:40[/EDIT]
Ista 1lt Tup Dolumu
[QUOTE=Kınayu]Selamlar arkadaşlar 1 Lt Co2 tüpe fazla gaz nasıl ve neden bassınlar. Sürekli yaptıkları iş olası böyle bir şey yapsalar dolumda kendi ellerinde patlar. İstanbulda kargo dahil dolum yapıp yollayan yerler vardır bakmanızı öneririm. Ahmet bey

450 gr. Tüp Dolumu Kargo Dahil 30 TL, 1000 gr Co2 Tüp Dolumu Kargo Dahil 40 TL’dir[/QUOTE]

Hocam hergün karşılarına bu tarz 1 litrelik tüp çıkmıyor ve herkes bilinçli ve ya işini özveri ile yapmıyor maalesef.Kanunen zaten litreye 650 gr gibi bir miktar doldurmak zorundalar.Patlamak yanlış bir ifade tüpün vanasına monte edilmiş emniyet tahliyesinden basınç yüksek geldiğinde co2 gazı tahliye ediliyor ve oradaki parça değişmeden tüp kullanılamaz.İşini düzgün yapan bilinçli yerlere lafım yok.
Ista 1lt Tup Dolumu
Merhaba,
Tankımı ilk kurduğum zaman istanın 1 litrelik doldurulabilir tüpünden almıştım ve bir kaç defa herhangi bir aparat vs yapmadan-kullanmadan dolumu yapıldı.Tek dikkat edilmesi gereken 1 litreye maksimum 650-700 gram co2 gazı doldurulmasıdır.Fazlası ciddi risk oluşturuyor.Biraz sıcak bir ortamda fazla gaz basıldığı zaman emniyet tahliyesinden gazı boşaltacaktır.Ani basınç düşüşü yüzünden etrafında ne varsa buz tutacak hatta selenoid valf vs gibi takılı ekipmanlar bozulabilir.Dolum yaptıracağınız yerde mutlaka bu konudan bahsedin çünkü birçoğu bu işi ciddiye almıyor kafasınagöre gaz basıyor.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=shimendifer]Bence olay power led beyazlarla ilgili bizim aldığımız ledlerin CRI değerleri muhtemel düşük kalıyor. Çünkü bu konuda baya bir araştırdım. Ustaların internetteki setuplarına baktım bir çok akvaryumu inceledim. Ve Bir çok büyük ustanın esasında sadece soğuk beyaz kullandığını gördüm. Youtube da bulunan ustaların setuplarında da kullandıkları ledlere bakınca oradada çoğunlukla soğuk beyaz kullanmışlar. Bu adamların armatürleri ne kullanıyor led olarak bakınca metrede yaklaşık 2000 - 2500 Lm ışık alabildikleri CRI 90 civarı 5630 ve benzeri ledler kullandıklarını gördüm. Kendimde daha önce full spectrum powerled bulunan bir tankımda bu ledlerle ve tropicanın Lumen hesabıyla bir aydınlatma denedim. Sonuç oldukça başarılı idi.

[/QUOTE]

Size katılıyorum ancak şunu da belirtmek isterim yüksek CRI değeri sadece nesnelerin gerçek renginde görünmesini sağlayan bir durum yani kısaca bitkiye görsellikten başka etkisi yok.CRI değeri yüksek diye bitki daha iyi ve hızlı gelişecek görüşüne katılamıyorum.
Sizin dediğiniz hesaplamayı ben samsung smd 5630 soğuk beyaz ile eylül 2016 gibi denedim güzel sonuç aldım hatta smd led konusuda paylaştım.Tropica rehberliğinde yaptığımı ve birçok avantajı olduğunu belirteyim.


GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,509,637 Mesaj
  • 369,122 Konu
  • 91 Forum
  • 126,157 Forum Üyesi
  • 1,358 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 1,807 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.