ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Thsnmutlu
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
350
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
30 Ocak 2012 18:13
Son Ziyaret:
3 dakika önce
Toplam Mesaj:
484 [0.27 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
253 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Tahsin MUTLU
Doğum Tarihi:
22 Mayıs 1984
Yaş:
32
İl:
Kocaeli
Meslek:
Makina Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Tahsin MUTLU ''Add more algae eaters, focus on CO2, more water changes, watch the plants and note changes in plants/algae due to the CO2 and algae eater additions''

SON 10 MESAJI

Fuzzy Alg-kısa Tüy Algı İle Başım Dertte :((
[QUOTE=CoryCory]Güzel site fakat cerry shrimp ve trumpet snailler için bioload ekledi. Çokta düzgün çalışmıyor diyebilirim.

Bu bütün canlılar ile birlikte hali.
[URL]http://prntscr.com/dwah1q[/URL]

Buda snail ve shrimpleri çıkarınca.
[URL]http://prntscr.com/dwai6d[/URL]

Co2 ve ışığın alge direk etkisi olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca algler oluştuktan sonra zaten fotosentez yaptıkları için bitki ne kullanıyorsa aynısını kullanacaklardır önemli olan onların sevemeyeceği bitkilerin dayanabileceği bir ortam yaratmak.
Eskiden alg yiyicilerin çok önemli olduğunu düşünürdüm şu anda ise biraz muallaktayım. Direk camın önünde güneş doğduğu andan batana kadar güneş alan hatta günde 3 saat cıvarı direk güneş ışığına maruz kalan 8 litre bir tankım var. İçinde adi salyangoz, binlerce su piresi, değişik kurtçuklar, trumpetsnailler falan var. Bu tankın üstünde 1x 6w HP led var.Saniyede birmilyon kabarcık co2 veriyorum dıy sistem vanası sonuna kadar açık. Gübreyide 7ml potasyum, 2ml fosfat, nitrat, micropro, demir
seklinde ekliyorum. Tankı kurduğumdan beri cyano dahil hiç yosunum olmadı. Buradan çıkardığım tek yorumum var alglerin ışık ile bir alakaları yoktur bukadar dengesiz ve saçma bir ışıkta bile hiç alg gözlemlemiyorsam sorunu başka yerde aramalıyız. Oranlarsak 500L tanka kürekle gübre atan abimden bir farkımda yok 8L tanka avuçla gübre döküyorum.
[/QUOTE]

Bioload normaldir 27 litre nanoya 30 tane canlıdan bahsediyorsun sence burada anormal bir durum değil.

Işıkla alakalı sadece aşağıdaki cümle yeterli açıklamayı yapıyor.
[B]Algae spores are invisible and they are present in each aquarium. We have to prevent them to become an algae. How we said before, they need for their[B] growth ammonia (NH4) and energy – light[/B]. You can’t give them these two things, otherwise there will be a big algae bloom. You can’t turn off lights because plants wouldn’t grow so there is only one possible solution: There can’t be any ammonia (NH4) at all!

Alg yiyiciler konusuna gelirsek zaten biyolojik döngü,co2,ışık,filtrasyon,besin kısaca gerekli şartları sağlamadığın sürece yeterli gelmeleri herşeyi onlardan beklemek zaten saçma olacaktır.
Fuzzy Alg-kısa Tüy Algı İle Başım Dertte :((
[QUOTE=CoryCory]Tahsin bey ben sorunuzda eksik bir yön olduğunu düşünüyorum. Yetersiz filtrasyon ve amonyak bence alglerin asıl sebebi. Co2 vermediğim ışığın gün ışığı olan tankımda bile yosun sorunu yaşamadım. Yada masa lambası ve co2 verdiğim tankta.Ben bilim adamı değilim fakat binlerce deneme yapmışımdır her zaman şunu gördüm yetersiz akıntı ve filtrasyon algin başlıca sebepleri oldu bende. Hatta BBA üzerine tez yazabilirim. 1 günde kurtulma yolları dahil.

Bitkili tanklarda balık süstür asıl olan bitkidir.İnsanların önce bunu kavraması gerekiyor.[;)][/QUOTE]

Cevap için teşekkür ederim.Sorum yosunun ana sebepleri değildi.Işık(enerji kaynağı) + organik atıklar (besin) sebepleri hem fikiriz.Sorumdaki hedef nokta CO2-ışık faktörleri ve etkileri.Yukarıda verdiğim örnek soruda co2 yetersizliği nasıl alg patlaması olarak geri dönüyordu.Sorumu 3 defa farklı yolla anlatmaya çalıştım ama her seferinde farklı cevaplar geldi.Alg patlaması yaşamamak için ya tanka hiç ışık verilmeyecek bunu zaten es geçiyorum böyle bir durum söz konusu değil.Geriye kalan, ya organik atık olmayacak ya da alg sporu.Alg sporunu (bitkileri de tanka koymadan önce dezenfekte ederek) ancak tankta başlangıçtan itibaren kullanılacak suyu uygun debi ve bu debiye uygun güçte UV den geçirerek yok edebiliriz.RO nun bu konuda etkisiz kaldığı durumlar çeşitli forumlarda zaten aktarılmış.Organik atıkla ilgili kullanılan filtreye göre canlı yükü,sağlıklı bitkiler ve oturmuş (bakteriler açısından) döngüyle vs önüne geçilir.Aynı zamanda bakterilerin çevrimi gerçekleştirebilmesi için de uygun şartların sağlanması gerekli.Bunlar da açılabilir konular.

Gelen cevaplardan şunu çıkarabilirim ışık gücüne ve bitki ihtiyacına göre CO2 yeterli seviyenin üstünde dahi olsa organik atık olduğu sürece alg patlaması kaçınılmaz oluyor.Yeterli CO2 ve besin ile de bitkilerden gelecek organik atık minumuma indiriliyor.Bitkilerin ışığı soğurmadığı da tamam.

Bitkili tankta balık süstür kısmı yoruma açık ve görecelidir.Kişinin amacına göre durum değişir.Bu konuda size katılamıyorum.Bu arada tanktaki canlılar ve kullanılan filtreye göre tank hakkında bilgi veren bir uygulamayı paylaşayım.Merak edenler inceleyebilir.Fikir verme açısından yararlı olabilir.Orjinal başlığı
[B] ''Intelligent Freshwater Aquarium Stocking Calculator to help you setup correct stocks and filters for your aquariums and tropical fish''[/B]

[URL]http://aqadvisor.com/[/URL]

Kendi tankımda resimdeki sonuç çıktı durum pek iç açıcı görünmüyor.Fluval 206 yeterli gelmiyor gibi bir sonuç verdi.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/123326/160120170549041.jpg[/IMG][EDIT]Thsnmutlu,2017-01-16 05:50:42[/EDIT]
Fuzzy Alg-kısa Tüy Algı İle Başım Dertte :((
[QUOTE=Tunc Berk]

Bu varsayımın hatalı olduğunu düşünüyorum. Eğer 100 birim ışık varken 30 ppmin altındaki değerde alg yaşamıyorsanız o değer zaten ideal değer demektir. 15 olsun 35 olsun kullandığım ışık altında bir alg sorunu yaşamıyorsam benim ideal değerim o değerdir zaten.[/QUOTE]

Hocam zaten bahsi geçen 25-30 ppm tankımda yer alan ve ihtiyacı 25-30 ppm olan advanced bitkiye göre seçildi.Değerler varsayım.Bitkinin ihtiyacı medium olsa 15-20 ppm ona göre değer verecektim.

Ki zaten 30 un altında sorun yaşanıyor yazdım orada bir karışıklık var sanırım.
[EDIT]Thsnmutlu,2017-01-15 00:49:47[/EDIT]
Fuzzy Alg-kısa Tüy Algı İle Başım Dertte :((
[QUOTE=Tunc Berk]Yanlış bilmiyorsam tetikleyici mekanizma ışık.
100 birim ışık alan bitki 30 ppm co2 yi kullanarak enerji üretimi yapıyor ve her şey stabil kabul edelim. 100 birim ışık altında 15 ppm co2 var bitki yine 100 birim ışığı kullanıyor ve 15 ppm co2'yi tüketiyor. Minimum yasasına göre sınırlayıcı burada co2 oluyor. Bitki co2'den dolayı üretimi durduğu an besin alımı duruyor. Dolayısıyla biriken bir amonyak durumu ortaya çıkıyor, bu durum 100 birim ışıkla birleşince bom.[:)]

Yani bitki ışık kullanımını co2'ye göre düzenlemiyor, ışık gücüne göre co2 talebinde bulunuyor. 100 birim ışık verirken 15 ppm co2 var iken 75 birim ışık benim işimi görür şeklinde çalışmıyor. 100 birim ışık altında 60 dk.da 30 ppm co2 tüketiyorsa ışık 100 birimde sabit olduğu için 30 dk.da bu tüketimi gerçekleştiriyor. Bu durumda tankta her saniye atık olarak bırakılan amonyak geri kalan 30 dk.da boşta kalıyor. Değerler temsilidir.


[/QUOTE]

Bitki aldığı enerji üzerinden gidiyor hem fikiriz.Sınırlayıcı CO2 olacak şekilde seçmiştim.Biraz daha ekleme yapayım.CO2 sabit ancak 25-30 ppm altında elinizdeki kaynak buna yetiyor,amonyak tankta zaten var başka bir yerden gelmesine gerek kalmıyor diyelim.
[B]100 birim ışık az CO2[/B] alg patlaması yaşanıyor (Diğer tüm parametreler aynı ve ideal)
[B]100 birim ışık yeterli CO2[/B] alg patlaması çok az ya da yok (Diğer tüm parametreler aynı ve ideal)
Bu kısımların bir açıklaması olmalı.
Fuzzy Alg-kısa Tüy Algı İle Başım Dertte :((
[QUOTE=bjkalley]Merhaba Tahsin Bey,Bitkinin gelişebildiği, yosunun gelişemediği (en çok sevdiğimiz)


Anlattığınız durumda ışık var, gübre var,amonyum var ve CO2 var. Bu şartlarda neden her ikisi de gelişemiyor da sadece bitki gelişip yosun güdük kalıyor anlayamıyorum, bana makul gelmiyor.
Yosun varsa beslenir, ancak yosun yoksa, sporlarının gelişebilmesi için amonyak gerekir, amonyak yoksa yosun da yoksa yosun oluşmaz teorisi yeni karşılaştığım ve makul gelen bir teori ancak sizin bahsettiğiniz örnekte hem amonyak var, hem diğer gübreler hem bol CO2, (kulağıma helva yapsana şarkısı çalındı) ama yosunun gelişmemesi ve bitkinin gelişmesi, çekip büküp benim temel bilgilerime uyduramadığım bir durum, bence üstteki akvaryumda hem yosun hem bitki bir süre iyi gelişir.

Bir canlının gelişememesi için aklıma gelen sebepler; uygun olmayan değerler (yüksek-alçak tuzluluk, sıcaklık, pH vb.), kısıtlayıcı besin, alan kavgasında yenik düşmek, inhibe edici maddeler (ağır metaller vb).

Doğru orantılı olarak kullanma işi minimum kuralı ile ifade edilir.
Düşünün hanım ve çocuklarla yürüyorsunuz. Kimse kimseyi taşımıyor. İsterseniz usain bolt olun grubun yürüme hızını en yavaş yürüyen belirler. Eğer fotosentez için her şey hızlı, süper ve varsa, kısıtlayıcı olan bitkinin enzim hızı olur. Yok eğer kısıtlayan CO2 eksikliği ise, o zaman CO2 miktarını arttırdıkça fotosentez hızı artar. Ta ki enzim hızına veya sınırlayan başka bir şey varsa (ışık,gübre vb) ona ulaşana kadar. Ondan sonra CO2'yi arttırmanız bir şeyi değiştirmez.[/QUOTE]

Refet bey cevabınız için teşekkür ediyorum.Aslında benim sorumdaki kilit nokta sınırlayıcı CO2 ye bağlı ışık gücüyle alakalı.
Yukarıda belirttiklerimin dışındaki tüm kriterleri bitkiler için ideal kabul edelim.Bu aynı zamanda algleri de kapsamaktadır.
Şimdi buradaki örnekte min. kuralına göre CO2 sınırlayıcı oluyor amacım da bu ancak bu durumda alg patlaması yaşanıyor.Yabancı kaynaklarda çoğu alg probleminin ana sebebi yetersiz CO2 olarak gösteriliyor.Bunun ışıkla olan bağlantısını anlamaya çalışıyorum.

O zaman şöyle açalım konuyu ışığımızı 100 birim olarak değiştirelim.

25-30 ppm CO2 verdiğimizde bitki bu ışığın 100 birimini kullanabiliyor.Alglere kaynak kalmama durumu olabilir mi ? (tüm ışığı bitkinin soğurması gibi)
25-30 ppm in altında kalan değerlerde ise 100 birimin altında kullanabiliyor diyebilir miyiz ? Kalanı algler tarafından kullanılır diyebilir miyiz ?[EDIT]Thsnmutlu,2017-01-14 23:40:46[/EDIT]
Fuzzy Alg-kısa Tüy Algı İle Başım Dertte :((
[QUOTE=bjkalley]
.[/QUOTE]

Refet bey önceki sayfalarda ışıkla alakalı güzel bilgiler vermiştiniz.Bunlarla alakalı aklıma takılan ve size sormak istediğim bir kaç sorum olacak.Konuyu anlaşılır hale getirmek için de basit örnekler vermeye çalışacağım.
-50 litre tankımız
-1w/l geniş tayflı spectruma sahip ideal bir aydınlatmamız
-Tankımızda 25-30 ppm CO2 ihtiyacı olan advanced kategorisinde bitkilerimiz
-İdeal oranda makro ve mikro gübremiz (CO2 değişken değerimiz olsun)
-5-10 ppm organik atığımız (amonyum-amonyak)
olduğunu kabul edelim.

Düşük (25-30ppm den az) CO2 verdiğimizde algae bloom dediğimiz alg patlaması yaşıyoruz
Ancak asgari (25-30 ppm ve üzerinde) miktarda CO2 verdiğimizde böyle bir sorunla karşılaşmıyoruz.

Tüm bu veriler ışığında tek değişken CO2 miktarı iken;

Bitkilerin CO2 miktarıyla doğru orantılı olarak ışık gücünden faydalandığını söyleyebilir miyiz ? Ya da CO2 miktarı kadar ışığı soğurduğunu ?
[EDIT]Thsnmutlu,2017-01-14 22:06:11[/EDIT]
Fuzzy Alg-kısa Tüy Algı İle Başım Dertte :((
[QUOTE=mrah]
Bu isin bilime dayali oldugunu bi gorun artik, attigin resimde 1 gunde ortaya cikan bir sonuc degil. Konuyu guncellemiyorsun, gene tank yalan olmus oradan gelen bir sonuc. Denedim diyerek, insanlarin kafasini karistiriyorsun su an.

Ben Tom Barr deyince, kaynak gosterince, sirkulasyon diyince, gubreleme diyince, kh diyince aksini iddaa edip kalkip birde Tom Barr`i kaynak almak ironinin dibidir bunu samimiyetle soyluyorum.

Biraz inanmayi sectim, belki dedim bu sefer konusulan seylerin alti doldurulabilir. Tartisilir seviyeye gelinir. Gazoza bagladik. Ben 6 aylik hobiciyim 10 yillik degil. Nasil ben yeni hobiciysem ve kafami karistirmak yerine katki sagliyorsa, tecrubelerinizi umursamiyorsam yeni akvaristler icinde boyle olmasi anladigim kadariyla en iyisi... Yeni akvaristlerinde kafasini karistirmaktan ote ufkunu acan seyler bunlar. Tipki PH nedir nasil olculur, KH nedir GH nedirdeki gibi. Orada Mg++ Ca++ deyince sorun olmuyor, burada konusunca atomu parcalamak oluyor. Cunku aciklanamiyor.

Herneyse. Konu benim adima sonuca ulasti. Bu saatten sonra tecrube adinda cikarim yapanlarin konusunun altinda olup yazacagim tek sey kaynaksiz `yanlis` diyerek duzeltmek olur. Artik kaynak gostermeye de ihtiyac duymayacagim kendim gerekli gormedikce. Neresinden tutsak elimizde kaliyor, surekli bilinen bir yanlis cikiyor ortaya.

Konu benim adima kapanmistir, size tekrar iyi hobiler.[/QUOTE]

Refet bey silmiş ancak ben tekrar yazacağım çünkü bu cümlemde kişisel bir durum yok ''Tom Barr hakkında olumsuz tek bir kelimem dahi yokken bu insanı küçümsememiş söylediklerini sebepleriyle anlamaya çalışarak saygı duyarken yazdıkların sadece durumunu farklı yere kaydırmaktır.

Gübreleme dışında ki bunda da yine fazla olması gerektiğini söyledim. Tom Barr ın cümlelerini çevirip forumda paylaşıyorsun. Bu forumda insanlar makaleleri çevirdiğinde aldığı yeri ve çeviri olduğunu belirtirken sen sanki bunların hepsini kendin çözümlemiş gibi yazıp ahkam kesiyorsun.Bu bilime dayanır demekle olmuyor.Tearik bilgiyi alırsın bunu uygularsın tecrübe olur.Bunları geçeceksin.Tankıma mekanik temizlik yapmıyorum kütük üstünde oluşan yeşil cover benim için bir dekor çeşitli mossları öğeterek kayaların kütüklerin üstüne yerleştirmekten farklı gelmiyor.Fuzzy oluşumlar bir günlük tank sahibi benim benden daha iyi bilme gibi bir durumun yok.3 gün co2 tüpünün dolumunu bekledikten sonra ışıkları açmamla oluşan bir durum.Bu süreci hızlandıran ise arka ve yan camdaki moss wall ları çıkarmamla açığa çıkan pislikler.Tankımda su değişiminden ve arada camları temizlemekten başka bir müdahelem yok.

Gübre konusundaki tartışmamızda verdiğin gübreye göre bitkileri gözlemleyerek dozajları değiştirirsin anlayışına karşı çıkıp bir de Tom Barr ın bitkiler en iyi ve ucuz test kitleridir cümlesini heryerde yazman asıl ironidir.Az yazdıklarına bak bir dediğini başka sayfada farklı söylüyorsun.

Umarım konu senin adına kapanmıştır.

[B]Bir şey daha diyeyim bu forumda ilanlar bölümünde kaç kişi farklı türde kendi yetiştirdiği bitkiyi satıyor ve formlarına bakarsan mükemmel derecede.Üzerlerinde tek bir yosun dahi yok.Bu adamlar bilim adamı değil burası da[/B] [K]bilim-teknik.com[/K] değil.[B]Bu insanların tecrübelerine sırt çevirmek yanlış[/B][EDIT]Thsnmutlu,2017-01-15 00:20:43[/EDIT]
Fuzzy Alg-kısa Tüy Algı İle Başım Dertte :((
[QUOTE=Tunc Berk]

Evet, burada bir anlam yanlışlığı var, "el metodu kullanıyorum nasıl olsa alg oluşmaz" değil, "fazla kullandığım gübreden dolayı alg oluşmaz".[/QUOTE]

Aslında tam olarak öyle de değil.Söyleyiş ve vurguyu yazıya istediğim gibi aktaramadım.Kast etmek istediğim fazla gübrenin alg sebebi olacağı ve ya olmayacağı değil sadece bu yöntemin tek başına yeterli görülmeye başlandığı ve diğer önemli parametrelerin atlandığı şeklinde olacaktı.
Fuzzy Alg-kısa Tüy Algı İle Başım Dertte :((
Konu yine atom parçalamaya doğru gidiyor.Basit anlatmak varken çok fazla derinlere inildi.Çoğu aktarılan bilgi bu hobiye yeni başlayan ve ya bu tarz verilerden haberi olmayan kişileri fazlasıyla farklı endişelere sürükleyecektir.

Tom Barr üzerinden örneklerle konuyu anlaşılır ve kullanılır hale getirmek gerektiğini düşündüm.
-[K][B]Tom Barr a göre tüm bu alg problemlerinin başlıca sebebi verilen ışık gücüne göre yetersiz CO2 (miktar olarak yetersiz CO2 ve ya düşük sirkülasyondan dolayı homojen dağılmayan CO2)[/B][/K]

-Kh ve Ph a (ph ın düşük değerlerde metallerle olan zararlı etkisi biliniyor ancak bu durum ancak pH ın 5 olması durumda geçerli.pH yükseldikçe demirin emilimi düşüyor bunun dışında demir şelatlanma yöntemine göre yine kullanımı değişiyor ancak gübrelerin çoğu zaten bunlar göz önünde bulundurularak yapılıyor.Çeşme suyunun değerlerinden bahsettiğimi parantez içinde belirteyim) aldırış etmeden daha fazla CO2 gerekiyorsa verilmeli [K]''I think the issue between high vs low KH and CO2 is overblown by some. For plants, they like a certain KH, much like fish(soft and hard KH's), but plants want CO2, not KH/HCO3.''[/K] ve [K]''If you add more CO2, you add more CO2, that's pretty much all you need to remember. It does not change, 99.75% of it stays as dissolved CO2. ''[/K]

-Yine yüksek Kh değerinin sayılı bitkiye olumsuz etkisi olduğunu ama düşük Kh değerinde çoğu bitki için olumsuz (sert suyu seven bitkiler için) etkisi olmadığını blirtmiş.[K]''Most all species do well at 3-4 KH or less.''[/K]

-CO2 nin Kh a etkisi olmadığını (olan kısmı ihmal edilebilir değerde olduğundan) belirtmiş [K]''Adding CO2 does nothing to the KH. If it did, no one would use RO water, they'd just use CO2 gas to remove KH''[/K]

Şimdi Kh ve pH ın ilişkisine bakacak olursak,Kh [B][K]çözünen[/K] CO2 [/B]ye göre pH değişimini etkiliyor.Kh yüksek olursa pH değerini değiştirmek için daha fazla CO2 çözülmesi gerekiyor.Tabi bu değer pH değeri düştükçe daha da artıyor.Sadece örnek olması için yazıyorum.
Say you have a KH of 3 degrees.
At a pH of 7.0 you would have 9 ppm
At a pH of 6.8 you would have 14.3 ppm
At a pH of 6.6 you would have 22.6 ppm
At a pH of 6.4 you would have 35.8 ppm
At a pH of 6.2 you would have 56.8 ppm
At a pH of 6.0 you would have 90 ppm

Differences between each 0.2 pH units:
5.3 ppm
8.3 ppm
13.2 ppm
21 ppm
33.2 ppm


Burada Kh-Ph ,Ph metre kullanan kişileri etkiliyor.Kh yükseldikçe pH ı düşürmek için çözülmesi gereken CO2 miktarı da artıyor (sebebi açıkçası beni ilgilendirmiyor benim işime yarayan ve bilmem gereken kısmı yeterli).O yüzden de kH 3-4 ideal olarak görülüyor ancak daha yüksek değerler bitki gelişimi için olumsuz bir etki yaratmıyor (çok az sayıdaki bitki hariç).Aynı zamanda yüksek kH değerine sahip tanklarda ph metrenin hassasiyetinin 0.01 gibi düşük oranlarda olması gerekiyor.pH metre kullanımı için de sabit-stabil kH değeri ve su değişiminden sonraki pH ölçümü yapılarak tablodan verilmesi gereken co2 miktarını sağlayan ph değerine getirilmeli.Burada da tank zemininde kullanılan plant soiller,katkılar,dekorlar (kütük,kök gibi) ve aktif karbon pH ve Kh ı etkilediğinden yanıltıcı olabilir.

Bu linkte de kH-pH formüllerle çeşitli etkileşim verileri paylaşılmış.
[URL]http://www.thekrib.com/Plants/CO2/khgh.html[/URL]

Özyorum yapacak olursam yukarıda yazdıklarım bitkili tanklar için geçerli olup özel ve hassas tür canlıları kapsamamaktadır.Canlıların ph-kh a olan tepkileri farklılık göstermektedir.Kh-pH değerine bakılmaksızın çözülecek CO2 miktarı aynı olacaktır.
Burada korkulması gerekenler yüksek kH ve pH değeri olmayıp ışık-CO2 ve besin dengesidir.

Son zamanlarda forumda EI metodunu yeni kullanmaya başlayanlarda şöyle bir izlenim oluşmaya başladı.[B][K]''Nasıl olsa EI metodunu kullanıyorum alg oluşmaz''[/K] .[/B]Diğer açıklamalar eski sayflarda kaldığı için atlanılıyor.EI tek başına yosunla mücadele için yeterli kriter değildir.Sadece bitkilerin besin eksikliğinden kaynaklanacak problemlerin önüne geçmek için kullanılan bir gübreleme yöntemidir.Bunun yanında

1-Düşük oksijen seviyesinin önüne geçilmeli bir çok kişi hala sebebini ne biliyor ne de araştırıyor.
2-Yetersiz su sirkülasyonu.Şimdi buna ayrı bir parantez açmak istiyorum.Çoğu kişi amonyum/amonyak nitrit oradan da nitrata dönüşebilmesi için sanıyor.Tek sebep bu değil ve sirkülasyon illa ki filtreyle olacak diye de bir şart yok.Dalga motoru vs kullanılabilir.Verilen besinlerin,çeşitli çözünmüş gazların (o2,co2 gibi) tankın her yerine ulaşabilmesi ve organik yükün tek noktada toplanmasının önüne geçilmesi amaçlanır.
3-Organik artışın önüne geçilmesi.İşte EI nin etkilerinden biri burada devreye giriyor ve bitkileri canlı-formda tutarak-olmasını sağlayarak ölü yaprakların önüne geçiyor.(Aynı zamanda yeterli zemin temin edemeyen bitkilerin gövde-yaprak vs gibi uzuvlarından alglerin kullanacağı besin salgılarının önüne geçiyor.)
4-Biyolojik döngünün oturmaması

[B]Tankınızdaki canlılara göre verebileceğiniz CO2 miktarı üç aşağı beş yukarı belliyken ve sınırlayıcı etken olurken ışığınızın gücünü buna göre ayarlamalıyız.[/B] Tankınızdaki canlıların sağlığını tehdit etmeyecek CO2 miktarı az çok bellidir bunun üzerine çıkıldığında ölümlerle karşılaşıyoruz.Verebileceğiniz CO2 kadar ışık gücünden kastım budur.


Arkadaşın alg sorununa gelecek olursak bu gece test etme şansım oldu verdiğim yüksek ışık gücüne göre CO2 yi yeteri kadar çözmeden aydınlatmayı çalıştırdım.Sonuç kütük üzerinde fuzzy algae.Tankkımda tek eksik şey CO2' iydi.Işıkla beraber organik yüke kavuşan alg sporları kütüğü sardı.Fazla olan besin yüzünden de gelişimine devam etti.[B]Gübreleme olarak EI kullanıyorum ama alg sorununun sebebi bu değil.[/B]Sadece oluşmuş alglerin hızlı bir şekilde gelişmesine sebep oldu.Arka kısımda Anubias Petite ye bakılırsa bitkilerin son derece sağlıklı olmasından dolayı tek oluşumun kütük üzerinde olduğu anlaşılabilir.


[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/123326/140120170454531.jpg[/IMG][EDIT]Thsnmutlu,2017-01-14 05:32:41[/EDIT]
Bitkili (discus)
Hocam birbirlerine o kadar benziyorlar ki bence kendileri bile ayırt edemez [:D]

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,372,496 Mesaj
  • 351,272 Konu
  • 91 Forum
  • 118,588 Forum Üyesi
  • 1,341 Özel Forum Üyesi
  • 26 Kıdemli Akvarist
  • 2,401 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.