ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
CMD59
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
21
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
10 Ocak 2017 14:42
Son Ziyaret:
4 Saat 54 Dakika önce
Toplam Mesaj:
23 [0.03 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
1 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Izmir
Meslek:
Öğrenci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

SON 10 MESAJI

Bitkili Akvaryumumdaki Bakteriler :)
Suyun yaşadığının en açık kanıtlarından biri, emeğiniz için çok, çok teşekkürler :)
Lepistes Ve Moli Ne Kadar Ac Kalabilir ?
Tetra'nın küçük kahverengi tatil yemleri var. Ben 9 günlük tatilde akvaryumdaki lepistes, karides ve cüce vatozumu kafam rahat şekilde geride bırakabiliyorum. Paketin arkasında balık sayısına ve boyutuna göre atacağınız yem miktarı var. Tatilden döndüğümde yem bitmiş ve kum üzerinde çözünmeyen artıklar kalmış oluyor. Hiç balık kaybetmedim. Akvaryumun oturmuş düzendeyse 40 litre bitkili bu iş için yeterli. Mümkünse bayrama kadar balıklarınızı yeterli besleyin, bitkilerinize yeterli ışık verin ve akvaryym suyunuzu olabilecek en iyi kalitede tutun. Bunları yaptığınızda 2 gün çok rahat akvaryumdaki yosun vb kalıntılarla otlanarak bile yaşayabilirler :)
Burdan Yönetime Sesleniyorum İletebilenler İletsin
[QUOTE=wolfson]Bence gayet mantıklı ama şöyle bi durum var çoğu hastalık tedavileri ve yaşanan sorunların konuları daha önce açılmış biraz araştırma ile bulunabilir insanlar aynı şeyleri söylemekten bunaldığı için artık fazlada ilgi göstermiyorlar.[/QUOTE]

Artık forumdan soğumaya başlama sebebim.
Yeni Lepistesimin Türü Ve Çaprazlama Sorusu
Merhaba arkadaşlar, 2 gün önce yeni erkek lepistes aldım. Özel bir varyete olmadığını düşünüyorum, adlandırmada yardımcı olur musunuz?

Tahmini adlandırma Half black tuxedo yellow mosaic. Ancak balığın vücut ön kısmının üstünde ve altında parlak yeşil tonları var, arka kısımdaki siyahlık da parlak turkuaz renk ile lekeli.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/192980/100120182152351.jpg[/IMG]

2. Sorum balığın dorsalindeki çıkıntı bana biraz fazla geldi. Bu bir anormallik mi?

3. Sorum elimde var olan full black x moscow blue kırması bir çift ve bunların yavruları var. Acaba dişiyle veya yavrulardan full black özelliğine yakın olan dişilerden biriyle çiftleştirsem çıkan yeni yavruların durumu nedir? Ve bu yavrulardan inbreed yöntemiyle nereye gidilebilir? Yani mosaiclik kaybolur gitgide veya blacklik özelliğini birkaç tür sonra göremeyebilir diyebilir miyiz?

Uzun yazımla sıktıysam kusura bakmayın :) herkese şimdiden teşekkürler :)

Ek: fotoda gördüğünüz dişi lepistes bahsettiğim dişi. Alttaki betta ise akvaryumda var olan 3 dişi bettadan biri. Şu anda hiçbir agresif davranışları yok. Akvaryum hacmi yeterli ve yeni olacak eşleştirme farklı akvaryumda olacak :)[EDIT]cmdonmezer,2018-01-10 22:01:25[/EDIT]
Silinebilir
Yorumlarıma değer verdiğiniz için teşekkürler.

Yerinizde olsam en az 1 çift olacak şekilde 3-4 yetişkin karides ile başlardım. Sadece karides akvaryumu olacağından yavru kaybınız olmayacak ve muhtemelen 2 ay sonra tankınız karidesle dolacaktır.

Ayrıca kum sorun yapmaz :) üstelik siyah olduğu için estetik olarak artısı var :)[EDIT]cmdonmezer,2017-11-05 16:14:38[/EDIT]
Silinebilir
Öncelikle şimdiden bu kararı verdiğiniz için sevindiğimi belirtmek isterim :)

İkinci olarak sorduğunuz tüm soruların cevabını forumda araştırma ile kolaylıkla bulabilirsiniz. Zaten kiraz karides beslemiş biri olarak pek çok şeyi doğru yapacağınıza eminim :)

Ben bir tavsiye vermek istiyorum. Köşe pipo filtrenizin en üstündeki ızgaralı yeri bence çıkartın. Yani elyafın üst kısmı açık kalsın. Dolayısıyla karidesler bu elyafın üstüne çıkacak ve buradaki bazı mikroorganizmaları yiyeceklerdir :) ben de ilk baş kapalı kullanıyordum. Artık yukarı çıkan boruyu takıyorum direk filtreye.

İkinci bir tavsiye; filtrenizin içindeki çakılları çıkarın, seramik yüzükler dursun. Çakıl yerine o haznelere lavtaşı kırığı koyun koyabilirseniz :)

Bir de ısıtıcıyı söyleyelim. Isıtıcıyı hava taşı, pipo filtre vb yerlerin yanına koymamaya dikkat edin. Dışarıdan giren soğuk havaya yakın olmasın yani ısıtıcınız. Mümkünse tam ortalayın ya da sol köşenin biraz yanına koyun. Hazırladığınız bu güzel dekoru bozacak biraz malesef ancak akvaryum ısınmasının verimliliği açısından daha doğru olur :)[EDIT]cmdonmezer,2017-11-05 13:55:05[/EDIT]
Betta Kuyruk Yırtılması
Sanki bettanızın kuyruğunun ve yüzgeçlerinin uç kısımlarında erimeler var. Şu anda başlangıç aşamasında olduğundan ve uzuvların uçlarının rengi siyah olduğundan çok belli olmuyor olabilir. Bunun dışında bir hastalık olmadığı halde bazen bettalar sık kabardıklarından dolayı yüzgeçlerini ve kuyruklarını yırtabiliyorlar. Öyle bir durum olabilir siz farkında olmadan.

Besleme şekliniz gayet güzel, özellikle canlı yem kullanmanız iyileşmeyi hızlandıracak bir durum :)

Dip çekimlerinizin sıklığını ve dikkatinizi arttırırsanız hastalık olsa dahi ilerlemesi durur, iyileşmesi hızlanır. Ancak süre olarak pek birşey söylenebileceğini sanmıyorum, çok aşırı değişken iyileşme süresine etkiyor :)

İyi hobiler dilerim :)
Tabanda Kıl Kurdu Benzeri Canlılar
Hareket ettikleri konusunda eminseniz yani hareket eden solucan benzeri canlılarsa muhtemelen balıksız karides akvaryumlarının neredeyse hepsinde olan parazitler sarmış akvaryumunuzu. Her ne kadar karidesler için sorun olsa da insan sağlığını bozacak bir olgu görülmemiş şimdiye dek araştırmalarımdan gördüğüm kadarıyla. Eğer imkanınız varsa 1-2 canlı doğuran ya da bir grup tetra atmanız bunları ortadan yavaş yavaş temizleyecektir. Siz de kumu nitrat patlamasına sebep olmadan yavaşça eşeleyip her gün belirli bölgelerdeki bu canlıları yavaşça kumun derinliklerinden suya doğru uzaklaştırırsanız balıkların temizlemelerine yardımcı olursunuz.

Ayrıca fazla yemleme bunların artışını sağlamış olabilir. Karidesler için petri kabı yemleme yöntemini araştırın ve uygulayın. Çok yemleme yapmayın. Fazla yemleri dipten 2-3 dk sonra temizleyin.

Umarım yardımcı olmuşumdur.

İyi hobiler dilerim :)[EDIT]cmdonmezer,2017-08-31 20:38:42[/EDIT]
İptal
[EDIT]CMD59,2019-06-18 00:26:13[/EDIT]
Suya Atılan Bisküvi
Sağlık durumlarını birkaç gün takip edip sorun olup olmadığını kesinleştirebilirsiniz.

Herhangi bir sorun olacağını sanmıyorum. Bisküvinin içinde şeker ve birtakıp kimyasallar dışında zarar verici bir madde yok. Geri kalanlar da tek sefer maruz kalmak için sıkıntı çıkarmayacaktır tahminimce.

Su değişimlerini birkaç günlüğüne sıklaştırıp kalan bisküvi maddelerini de temizlerseniz (özellikle şeker: bakteri patlaması yarattığı için) hiç sıkıntı çıkmayacaktır :)

Günümüzde merak edip pek çok çeşit yemek veren kişiler gördüm (pilav, ekmek vb.), onlarda bile tek seferlikte sorun çıkmamıştı.

iyi hobiler dilerim :)

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,731,473 Mesaj
  • 400,173 Konu
  • 91 Forum
  • 141,304 Forum Üyesi
  • 1,442 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,627 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.