ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Jujlak
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
4
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
09 Nisan 2017 14:57
Son Ziyaret:
19 Saat 40 Dakika önce
Toplam Mesaj:
20 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
9 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ertan Sahin
Doğum Tarihi:
04 Aralık 1987
Yaş:
32
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Mr.Jujlak

SON 10 MESAJI

5630 Smd Led Bar Tecrubem
Internet üzerinde Samsung Led ararken bu firmanın sitesine denk geldim, asagıda gorselini paylasmış oldugum üzere Samsung ve Osram gibi kaliteli firmaların cip tercihlerinide sunuyor.

60*40*40 low tech bir tank icin hangi kombinasyonu tercih etmeliyim? Samsung 6500K olacak fakat PCB secenegi, Calışma secenegi, Koruma Secenekleri, Kasa Secenegi ve difüzör secenegi konusunda bilgi sahibi degilim.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/196241/101220191609001.jpg[/IMG]

Bu arada site adı www.isiklarled.com/
60x40x40h High-tech İlk Kurulum Ada Style
Selman Bey merhaba,

Açıkcası baştan sona tankınızdaki degisikleri ilgi ile okudum, armatür yapımı konusunda şu anda sizin paylasmış oldugunuz ölcüleri baz alarak, yine sizin ölcülerinizde bir low tech tank oluşturma planı icerisindeyim.

Tankınızın son durumu nedir? Geçen zaman zarfında 1w powerledlere gecis yaptınızmı? Bizimle son deneyimlerinizi paylasabilirmisiniz?
2. Bitkili Denemem
Harika görünüyor 👍👏
Led Ampul Ve Low Tech Destek
Arastırmalarım sonrası aşağıdakileri uygulamaya karar verdim, tabiki degerli önerilerinizi beklemekteyim.

*Akvaryum : 50*40*40h
*Aydınlatma : Osram 6500K Led Ampul 9w
*Kum: Lav kırığı (tabana) , üzerine As Pet in önerisi ile Siyah Bazalt Kum
*Bitkiler : Zemine - Marsilea Hirsuta ve ya Subulata
Köklere (Yatli, Mangrow) - Java Moss
Arka plana - Ludwigia Palustris
Kök iclerine (Yati, Mangrow) - Java Fern, Nana Anubias
Kayaların Arasından - Cryptocoryne Wendty
*Gübreleme vs : Tropicana Specialised Fertiliser, Seachem Flourish Excel ve Jbl Kugeln Kök gübre topu

Şimdi bu bilgiler dogrultusunda degerli görüslerinizi beklemekteyim.

Saygılar.
Led Ampul Ve Low Tech Destek
[QUOTE=tunasoylemis]
Merhaba,
Led ampül deneyimim oldu hocam. Led bar, modül led gibi ürünlerden çok ama çok daha verimli. Modül led 10000k oluğu için zaten görseli hoş değil çok soğuk beyaz. Daha az enerji harcayarak çok daha fazla ışık veriyorlar. 120Lt dikey (50x50x60) karides akvaryumumda Moss çeşitleri yetiştiriyordum. 1 Adet 3W 6500 Osram, Sağına soluna da 1Er tane 9W 6500 Philips montaj yaptım.
3w tek başına zayıf geldi fakat bitkiler yavaş yavaş ta olsa büyümeye devam etti.
2 adet 9w günde 6 saat denememde ise sadece kırmızı lav kayası ile yaptığım mağaralarda yeşil uzun ince ince uzun uzun yosunla oluşmaya başladı.
Ayrıca 2x9w philips 2700 K denemem de ise kısa sürede su yeşilleşmeye başladı. Bu denemeyi direk iptal ettim.
Bu tip 2-4 haftalık denemeler yaptım yosunlanma için bir nevi test ettim.
6500k 3Wat günde ortalama 12 saat belki daha fazla açık kaldı. 9 wattları günde sadece 3 saat yaktım.
Tavsiyem philips, osram gibi CRİ değeri yüksek ampülleri almanız. Görsel açıdan renkleri gerçekten olduğu gibi güzel gösteriyorlar. Ayrıca zor bulunsa da 5000K ampül deneyebilirsiniz. Yabancı forumlarda 2700 ve 6500 arasında kalındığını, 6500 ve 2700 ortası olarak 5000k rahatlıkla kullanılabileceği yazıyor.
Fırsatınız olursa montaj yapmadan önce ampül, duy gibi malzemeleri alıp delip kesmeden önce ışık şiddetine göre nereye nasıl koyacağınızı belirlemenizi tavsiye ederim. 2 adet 9w dikey olduğu için akvaryumum aşırı ışık oluyordu yada görsel olarak bana öyle geliyordu :)
Kolay gelsin şimdiden[/QUOTE]

Degerli bilgileriniz icin cok tesekkur ederim, açıkcası böyle bilgilerin gelmesi beni heycanlandırıyor zira yeni başlayacak arkadaşlarada (benim gibi) klavuz görevi üstleniyoruz.

Peki yanlış anlamadıysam 100 lt bir tank icin 1 adet 3W 6500K Osram, 2 adet 9W 6500K Philips mi kullanmalıyım?
Led Ampul Ve Low Tech Destek
[QUOTE=Redkit]Ben de led ampül kullanıyorum. Phillips tavsiye ederim, neme dayanıklıdır. Litre başına lümenle kaç watt ampül alacağınızı hesaplayabilirsiniz.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/196575/160620170224551.jpg[/IMG][/QUOTE]

Abdullah Bey, akvaryum olculeriniz nedir kac adet kullanıyorsunuz acaba?

[QUOTE=Flexa]

Ekonomik bir taban tercihi yapacaksınız gibi görünüyor. O halde benim bu konudaki önerim lav kırığı üzerine JBL Manado olacaktır, hagenden çok daha verimli olacaktır. Ben her ikisini de kullandım, bitkiler Manado'ya çok daha iyi tutunuyor kökleriyle. Eğer gübreyle takviye verirseniz Manado'nun farkını yaşarsınız. Hatta imkan varsa substrat olarak DeponitMix 9in1 veya JBL Aquabasis de kullanılabilir.[/QUOTE]

Evet biraz ekonomik gitmek istiyorum ilk defa bitkili bir akvaryum kuracagım icin acemiyim, hayal kırıklığı yaşadığımda bu dogrultuda etki bırakmalı üzerimde 😅 JBL Aquabasis Manado ve Deponit e göre daha ekonomik duruyor, taban lav kırıgı üzerine Aquabasis kafama yattı gibi.
Led Ampul Ve Low Tech Destek
[QUOTE=Flexa]Ne kadar teorik konuşsak da manasız. Mühim olan oradaki ampülün spektrumu. Piyasada 6500K adıyla geçenlerin hepsinin birbirine aynı spektrumu olması söz konusu değil. Normalde 6500K ile ifade edilmek istenilen şey, 6500K sıcaklığına (~6225 santigrat dereceye) ulaşmış bir kara cisim adını verdiğimiz varsayımsal nesnenin yayacağı ışığı ifade eder. Fakat hiçbir cisim kara cisim değildir, dolayısıyla spektrumu daima bundan farklıdır. Örneğin Cafer Bey yukarıda bir grafik vermiş, fakat bu teorik kara cisim diyagramından çok uzak, lakin Philips'in LED'lerinin ölçümlerine dayanıyor. Başka bir marka için bambaşka olabilir, fakat aşağı yukarı böyledir.

Demem o ki, bitkiler için gerekli olan PAR (photosynthetic active radiation) değerini bilmenize, ölçüm yapmadan imkan yok. Ölçümü yapan cihazlar da on binlerce dolar mertebesinde olduğundan burada kimse test edemiyor. Bu noktada kalitesi ispatlanmış bir ışıklandırma alınamıyorsa, fazlaca "parlak" olan bir yol tercih etmek. Ziyadesiyle fazla aydınlatırsanız, arada oluşacak kaybı bir şekilde tolere edersiniz.

Burada mühim olan bir diğer şey göz zevki. Ampüllerde sorun şu, büyük ışık kaynakları olduğundan karışık renk tercih edemiyorsunuz. Çünkü zaten hepi topu 3 tane kullanacaksanız farklı renkleri homojen dağıtmanıza imkan yok. Akvaryumun bir kısmı farklı renk yoğunluğunda görünecektir. O nedenle bence sadece tek renk gidin, ben olsam 6500K tercih ederdim. Yabancı forumlarda da sıklıkla tercih edildiğini görüyorum. Doğala en yakın renkleri bunlarla alabilirsiniz.

Aynı zamanda kırmızıları belirginleştirmek isteyip kırmızı kullansanız bile, kırmızı ile mavinin suda uğrayacağı yüz kata yakın saçılma farkının etkilerini göreceksiniz. Üstte kalan bitkiler daha kırmızı olurken tabandakiler daha mavi tonlarda olacak.

Özetle demek istediğim şey ışık işi bu kadar basit değil ne yazık ki. Bu nedenle üreticiler kendi spektrumlarını oluşturmaya çabalıyor. Oldukça komplike bir alan. Kendim bir yıl biyofotonik laboratuvarında çalışmama rağmen, hala kendi akvaryumumda tam olarak istediğim rengi yakalayabilmiş değilim. Ölçümler yapamadan yapılan bu tür girişimlerin hepsi o nedenle biraz kör atış oluyor. Deneyin, tecrübe edin, olmazsa bir süre sonra farklı bir yola gidersiniz. Fakat dediğim gibi, ben sizin yerinizde olsam 6500K LED ampülü tercih ederdim, diğerlerini değil, kombinasyon da değil.[/QUOTE]

Açıkcası bende öyle düsünüyorum, konuyu actığım yazımın basında görselini paylaştığım 6500K led ampullerden biriyle (muhtemelen osram) ışık ihtiyacımı karşılamaya çalışacağım.

Kum tercihine gelirsek taban olarak zemine Lav Kırığı üzerine Hagen olarak bilinen Aquadeco kum kullanmak istiyorum. Ama sizlerindd değerli deneyimlerini fikirlerini almak isterim.
Led Ampul Ve Low Tech Destek
[QUOTE=cafermutlu]Kullanılabilir. Çoğu kişi kullanıyor. Bende bir ara kullanmıştım. Yaklaşık 16 wattlık 2 tane Led ampul yeterli olur. Düşük CRİ sizin için sorun oluşturmazsa 6500 K yerine 2700 K kullanırdım. 6500 K mavi bakımından zengin olsada kırmızı tarafta zayıftır. Kırmızı Isıgın suya penetrasyonuda işin içine girince cok zayıf kalacaktır. Ayrıca bitki gelişimi içinde önemli olan 470-520 nm bölgede yetersizdir. [/QUOTE]

Geri bildirimleriniz icin tesekkur ederim, o halde asagıda linkini paylastıgım ürün (e27) ve 6500K lık Osram Led ampul isimi gorur diye tahmin ediyorum, sadece low tech olacagından ışığın fazla gelip gelmeyeceginden emin degilim.

https://www.rhinoaksesuar.com/tam-spektrum-36-led-bitki-cicek-buyutme-hidroponik-aydinlatma-pmu1698?gclid=CjwKCAiA_MPuBRB5EiwAHTTvMTu9YY83DVepF3S_7tqYAIV5v19wIwAnEgmanPkWpiqD_Fwm4QRDvxoCKnQQAvD_BwE

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/196241/181120191043041.jpg[/IMG][EDIT]Jujlak,2019-11-18 10:45:09[/EDIT]
Led Ampul Ve Low Tech Destek
Öncelikle herkese merhaba,

Bu konuyu açmamda ki sebep power ve şerit ledlerle alakalı çok yararlı bilgiler olmasına rağmen led ampüller ile alakalı yeterli ve net bilgilere ulaşamamdır. Hazırda açılmış olan led ampül tartışmalarında fazla okuyan olup fakat yararlı bilgiye maalesef ulaşamadım. [K](açılan son 2 konu; biri 2019 ekim ayında cevap veren 1, okuyan 217 kişi, diğeri 2018 aralık ayı cevap veren 1, okuyan 544) [/K] Hal böyle olunca konuyu umarım yeniden ele alabileceğimizi düşünüp bir adım atmak istedim.

Hemen konuya gireyim, bitkiliye yeni geçecek olan arkadaşlar (benim gb) ilk deneyimlerini en basit derecen tutup oluşabilecek bir hayal kırıklığını en az maddi hasarla kapatmak isterler. Bir Low Tech akvaryum kurmak istemekteyim (90 - 100 lt arasında) içerisinde Java Fern, Hygrophila polysperma (Zeytin) , Gül, Java Moss, Marsilea Minuta (Su Yoncası), Riccia Fluitans gibi bitkiler ile canlı olarak, Macrotocinclus (cüce vatoz), Ramirezi, Neon, Kırmızı Ağızlı Tetra, Kelebek Vatoz ve Kiraz Karides besleme düşüncesindeyim.

Sizlere sormak istediğim aşağıdakı görselini paylaştığım Led Ampüller benim ışık ihtiyacımı karşılayabilirmi?

Değerli görüşlerinizi beklemekteyim.
Saygılarımla.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/196241/171120191943581.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/196241/171120191943591.jpg[/IMG]
20 Watt Led Yardım !!
[QUOTE=ogeday_ylz]Led lambalarda yükseklik ve adetten ziyade kullanılan ledlerin cinsi ve kalitesi önemlidir. Akvaryumunuzda ne besliyorsunuz? Bitki varmı bunlarda önemlidir.Eğer derseniz ki sadece renk olsun başka birşey önemli değil ozaman birşey diyemem.[/QUOTE]

Ogeday Bey, henüz kurulum aşamasındayım fakat aklımda bitki olarak sadece cuba mevcut onun dışında bir bitki eklemeyi düşünmüyorum ,tabi kayalar ile dekor ekleme düşüncesindeyim, canlı olarak ise karides,neon ve ramirezi düşünüyorum. Açıkcası ledlerin kalitelise hakkında bir fikrim yok.

[QUOTE=Kromatit]Amaç sadece aydınlatma ise fazla bile gelir ancak bitki için düşünüyorsanız orası belli olmaz. Hem ışık şiddeti hem de frenkans önemli olur ki malzemenin kalitesini bilmeden bir şey demek zor. Toplam 48 led 20w ise bitki için ışık az gelecektir.[/QUOTE]

Ahmet Bey, açıkcası banada az gelir gibi geldi sanırım kendi armatürümü kendim yapacağım hazırdan yararlanırım diye düşündüm bi an ama yine koşturucaz galiba [:)]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 287 Online Kullanıcı, 156 Üye

Online Kullanıcılar

nzmyksl, isikci, Testere, BarisD, koraykoray, gyunda, kerim95, fb176, EmreKircan, benerium, H.Ocal, DeviLLe, BiotopeDogan, soulslay3r, SmallCandyThing, otuzkilo, danina, yunusemrepeker, Speedy, mkut, sinanb85, evilways, Mikail Erdoğan, arifakdnz, lacasadelpapel, ismailtel, hosserdar, Bonzi, indianaconz, makkaveli, WildFish_Keeper, MEOzbay, cief17, hanbeyiderler, ahezer, krib, B.S.S., boran.123, icelebi, dhatka, akord, ALPDEM, .mono, turgut06, Mehmetskl, 35yukselozcan, OsmanEnes, Kınayu, Tanshaydar, yengecerkegi, emregoktepe, NedimDokuyucu, onur55, SCORPION_79, Hpeker, heybetmahir, omercakir, Özgür1978, alptekin12, Türkiye1, leventakman, hayrettinn, Aquarist101, zatonica, BoraAquascaping, fullred, kadir0606, cankose, petalita, braweheart, SinanBulut, zeroide, FurkanYnk, BURAK15, Kuduoglu, firstourlove, edizpasha, Sheyda27, corax, Ulker, Meteor71, ksznr, cirsaf, veyselsimsek, gssmartboy, Baras81, sercan56, xchemx, morfimorfi, OnrCsr, omer417, Aniello, Yakup Arslan, lojistisyen, alias46, oguza, fikretbavuk, orimohito, vendetta99, ffeytt, Rodian, discus33, akay25, srknkrds, Abasnak, Mertmmtgl, esesserhat, dınay, AlperYVS, mehmetaydin, Chensy, H. KAYA. GEMLİK., Tugend, Morpho, HarunYldrm, Orhan457, Vatanist, bkmc, lazarusv20, Fatihcengiz, alicankatip, edmontdante, burake, deriinmavi, T.can, aliefe5, batuhanbhar, DRARH, BRAND, M.E.D, onur_0606, Best Fish, yucemre, suslu_78, Selim ÇAKIR, Reisorhan, zamankedisi, hakanmidilic, ahmetyesevi, UGURBEY, Ekr06, abidin16, Gildor, aliburak11, leandro, yavuzger, serdar131977, idiopatik, darkaura, CagriTURK, SaNsAsYoN, Hamza Özel, tanganikantalya, mehmet yılmaz, DiscusFan, InsOmniA_C, soliter83,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,792,754 Mesaj
  • 407,952 Konu
  • 91 Forum
  • 144,821 Forum Üyesi
  • 1,464 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,909 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.