ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
tunasoylemis
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
16 Mart 2019 02:30
Son Ziyaret:
17 Saat 34 Dakika önce
Toplam Mesaj:
20 [0.29 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
17 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Tuna Soylemis
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Manisa
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Tuni

SON 10 MESAJI

Karides Kabuk Degisimi İcin Takviye
Crystalpro Shrimp Minerals' de f/p olarak iyi. Kullanmaya başladıktan sonra salyangozlarımın dahi kabukları kalınlaştı renkleri koyulaştı.
Bu ürünü kullanmadan önce de devamlı su değişimi yapıyordum sorun olmuyordu sağlıklı bir şekilde kabuk değiştiriyorlardı.

[QUOTE=Carl][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/203801/010520191723481.jpg[/IMG] Aspetten aldım gayet iyi. Son kullanma tarihi mevcuttur. Bazi sitelerde 130 tl görürsen aldanma ve alma.[/QUOTE]
Siz kaça aldınız hocam şimdi baktım da bayağı pahalı ürün siz 130TL demişsiniz ben 200'lere buldum :)
Akvaryum camında beyaz kurtçuklar.
[QUOTE=Hysteria]

Bunu sizin için araştıracağım. Eğer herhangi bir şey bulursam burada paylaşırım. :) [/QUOTE]

Konu hortlayıp duruyor fakat kimse %100 çözüm bulamamış anlaşılan. Aynı sorun benim küçük karides akvaryumumda da karşıma çıktı. Boll Moss ve subulata bitkilerim var yem olarak haftada bir balıklara verdiğim tetra pro color veriyordum ona bile fazla ilgi göstermiyorlardı ama 1 günde tüketiyorlardı genelde moss üzerinde besleniyorlardı.
Gözlemlediğim kadarıyla Canlıpetshop denen siteden dip yem diye aldığım yemi atmamdan sonra direk bu sorun oldu. Eskiden çiftlikte büyüdüm 5 köpeğim vardı ve şuan da bahçede bir çok kedim evimde kendi kedim var ve yolladıkları dip yem balık yemi değil resmen kedi yada köpek yemi gibi kokuyor biraz dahi balık yemine dair koku yok görünüşüde öyle. İlk defa karides için dip yemi aldım hepsi böyle kedi maması gibi mi kokuyor bilmiyorum ama bu siteden son alışverişimdi.
Akvaryum küçük olduğu için komple temizlik yapma niyetindeyim. Büyük akvaryumumdan su alıp bakteri döngüsünü öyle başlatacağım.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213974/220420191611101.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213974/220420191612401.jpg[/IMG]
Zebra Danio Üretim&bilgi(resimli Ve Video)
[QUOTE=deltaxy]Çok teşekkür ederim Mustafa Bey. Evet büyütmek problem ve emek harcıyorum. Bunun karşılığını da görmek istiyorum. Yine de iyi olsunlar da böyle uğraşmaya devam. Her canlı kıymetli.
Yazdıklarınıza cevap vermem gerekirse; Mantıksız bir hareket derken akıllanmayıp tekrar ana akvaryuma koymuş olmamdı😂 zaten her yerinden suyu alan bir kuluçkalık olduğu için ana akvaryuma metileni damlatmışım gibi bir şey oldu. Ama belki de beni kurtaran yine de o bir damla metilendi. Orasını düzelteyim,haklısınız yanlış anlaşılma olabilir. Bir diğeri de iyi ki 40 tane oldu fazlasın da gözüm yok :D çünkü fazla olsa onları koyabileceğim bir yer yok. Sıkış sıkış olmasındansa az ama mutlu mesut yaşasınlar. Belki de az olmasının sebebi sadece çiftleşmelerine 5 dk izin vermemden kaynaklanmış olabilir 😂😂 çünkü bir yandan yumurta bırakırken diğer yandan yiyorlardı. Panikle aldım ana akvaryuma geri koydum 😂 En yakın zaman da yazınızı okuyacağım ve önerilerinizi dikkate alacağım. Teşekkür ederim 🙌🏻[/QUOTE]

Hocam eline sağlık üşenmeyip çok güzel bir yazı yazmışsın tecrübelerini paylaşmışsın teşekkürler :)
50x50x60 akvaryumumda 12 Zebra daniom var yeni sayılır bu sabah birden karnı şiş bir dişiyi hepsinin takip ettiğini farkettim izledim ve dişi yumurta bırakıyor diğerleri yiyordu :) Hemen ayrı bir bor cam dibine lav taşı dizip o dişiyi ve olgun aktif tek tül kuyruklu danioyu koydum 2-3 saattir çiftleşiyorlar fakat yumurta bırakma olayı oldukça nadir oluyor. Kesintisiz 20 dk ayırmadan gözümü izledim ve 2 tane anca bıraktı 1er 1 er arada bir döküyor yumurta. Erkek oldukça aktif devamlı kur peşinde fakat sanırım dişi zaten ana akvaryumda döktü çoğu yumurtayı. Bende şans eseri 3 gündür artemia veriyordum sanırım bu tetikledi yumurtlama olayını. Aslında karnı bayağı şiş olan başka dişiler de var ama hiç deneyimim olmadığı için onlar yumurta dökmeden ben nasıl anlarım dökmesi gerek vs. bilmediğim için onlara müdahale edemiyorum.
Bir sorum olacak çifti kaç saat bu kapta tutmam gerekiyor ? Çiftleşme tamamen bitene kadar mı günlerce mi bilginiz var mı ?
Tekrar teşekkürler
Elma Salyangozunun Garip Kasılma Hareketi.
Merhaba,
Elma salyangozum 2-3 defa aşağıdaki fotoğraftaki garip hareketleri yaparken yakaladım. Dipte kumu vücudunun arasında sıkıştırarak sanki kramp giriyor gibi garip bir hareket sergiliyor. İlk yaparken kasılır gibi kumu sıkıyor ve kalp atış ritmi gibi pıt pıt yavaşça kumu sıkıyor. 15 Dakika civarı bu pozisyonda kalıyor. Sizce sebebi ne olabilir ?
Teşekkürler

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213974/190420191817111.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213974/190420191817121.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213974/190420191817131.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213974/190420191817131.jpg[/IMG]
Karides Taban Ve Temizliği ?
[QUOTE=Müptela]Akvaryumunuzda baska canli yoksa resimdekiler karides diskisidir verdiginiz yem ile alakali diskinin rengi değişir tipki baliklardaki gibi karidesleri cok fazla yemleme yapmayin 2-3 gunde bir atsaniz dahi olur yalniz akvaryumun dogal dongusu oturmus alg olusumu azda olsa olusmus olmasi gerekir karidesler tüm gün boyu algleri filitre uzerinde olusan mikroskobik canlilari yerler yani kolay kolay baliklar gibi ac kalmazlar. Zemin icin cok fazla buyumeyen nano tank bitkilerinden ekebilirsin o diskilar gübre olur suyun daha gec bozulmasi icin savasirlar nitriti bir nebzede olsa emerler dip cekimi karides akvaryumunda zor çünkü dogan yavrular cok minik olur ve onlarida gormeden cekersiniz.En sağlıklı olan haftalik kismi su degisimidir.[/QUOTE]
Bilgi için teşekkür ederim hala araştırıyordum fakat hiç karides dışkısı resmi yok internette :)
Eski büyük akvaryumumda bir sorunla karşılaşmıştım oradaki beğendiğim bitkilerden 1er tane alıp diş fırçası ile temizleyip şuan karideslerin olduğu büyük kabın içinde karideslerle duruyorlar. Karideslere kurduğum akvaryum için büyük akvaryumumun filtresinden aşılama yaptım su oldukça güzel berraklaştı fakat iyice emin olmak için 1-2 gün daha bekleyeceğim. Bu arada kaba devamlı oksijen verip 2 günde bir 3/1 su değişimi yapıyorum. Karideslere ek yem olarak sadece 1 Kızılağaç Kozalağı verdim fakat onlar bozulan bitkilerin yapraklarını daha çok sevdi sanırım gözle görülebilir biçimde yaprakları yavaş yavaş yiyerek adeta budama yaptılar. Şuan amacım çoğaltmak değil bu iki miniği yaşatmak fakat dişi erkek ayrımı yapamadığım için çoğalırlarsa 1,5-2cm olanları büyük akvaryuma alıp Zebra Daniolar ile yaşatabilirim.
İşin ilginci karidesler ilk geldiğinde cahillikle denemek için saklanma yerleri yaparak büyük akvaryuma koydum kendim akvaryumcudan aldığım daniolar karideslere yaklaşmadılar bile fakat internetten aldığım daniolar karidesleri 2-3 saat içinde farkedip atak yapmaya çalıştı karides pistia'ya saklandı ve anında müdahale edip karidesleri ayırdım. İnternetten aldığım balıklar kendi balıklarıma göre oldukça agresif garip...
Bu da bahsettiğim sorunum; https://www.akvaryum.com/Forum/beyaz_mantar_yada_yosun_sorunu_k938250.asp?PID=5614739
Bilgi için teşekkürler tekrar içimi rahatlattınız.
Karides Taban Ve Temizliği ?
[QUOTE=Carl]
Evet önerilmiyor şöyle yapabilirsiniz mosslarınız mevcut gördüğüm kadarı ile 2-3 tane bitki eklerseniz o karides dışkıları gübre olarak bitkiler kullanabilir ama su değişimini aksatmadığınız sürece sıkıntı olmaz. Tavana kullanabileceğiniz su mercimeği veya pistia bulun.[/QUOTE]
Yardım için teşekkürler. Şuan Çok az mosum var daha fazla tedarik edeceğim. Görüntü olarak garip kurtçuklar gibi duruyorlar korktum başta fakat cımbızla ve elimle tuttum hemen dağılıyorlar dışkı olduğu belli.
Bunlar birikip altta garip bir görüntü olmaz değilmi bol moss eklesem kendi kendine suda çözünüp giderler mi ?
İlk karides akvaryumum araştırdırmayı severim fakat dışkıları ile ilgili hiç bir bilgi bulamadım ne İngilizce ne Türkçe o yüzden kusuruma bakmayın.
Karides Taban Ve Temizliği ?
[QUOTE=Carl]Karides dışkısı resmin sağ tarafında olan mosstan daha incedir bende karides bakıyorum. [/QUOTE]
Aynı resmi 2 kez koymuşum kusura bakma şimdi yanında karides ile yakaladığım kareleri de ekledim.
Araştırdığım kadarıyla dip çekimini önermiyorlar pek fakat bunları temizlemelimiyim yoksa böylece bırakmalımıyım ?[EDIT]tunasoylemis,2019-04-11 17:50:27[/EDIT]
Karides Taban Ve Temizliği ?
Merhaba,
2 adet kiraz karidesim var Zebra daniolar ile birlikte bakarım diye almıştım fakat 0,5mm olunca yanlarına koyamadım ve ayrı 35cm tank aldım. Suyun tam oturmasını bekliyorum şuan ayrı bir kapta duruyorlar.
Sorum ekteki görünenler karides dışkısı mıdır ? ( Fotoğraflar bayağı zoomlu kum kalınlığı 1-3mm arası)
Gün geçtikçe kum üzerinde bu ufak dışkı diye tahmin ettiğim şeyler artıyor bunları nasıl temizleyebilirim ?
35cmlik tankı 2 karidesim için bol bitkili yaparsam bunları tek tek temizlemek zor olmaz mı acaba?
Yardımcı olabilir misiniz ?
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213974/110420191738471.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213974/110420191746341.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213974/110420191748571.jpg[/IMG][EDIT]tunasoylemis,2019-04-11 17:48:59[/EDIT]
Beyaz Mantar Yada Yosun Sorunu.
[QUOTE=frag]Bende sadece tek bir küçük boy anubias var.Bitkiyle alakalı olduğunu sanmıyorum.Sık olarak bitkililerde yosun sorunu olmasının sebebi ışık gücünden kaynaklı.Yeri geliyor cama cam akvaryumda yosun tutuyor maalesef.
Bir de kumunuz hagen kum mu? Metal barındırdığı söyleniyor.Bu soruna kaynak olabilir mi bilinmez ancak kum içinde mıknatıs gezdirip bir kontrol edebilirsiniz.
Orada da bir sıkıntı varsa hazır yeni kurulum yapacaksınız değiştirmiş olursunuz diye düşündüm.

Pek güzel bir çekim olmadı ama yati gövdesinin sol kısmında ve en arka kısımda buğu şeklinde bölgesel olarak oluştu bende de.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/107420/060420190112521.jpg[/IMG][/QUOTE]
Tankı boşalttığımda mıknatıs testini de yapayım iyi hatırlattınız. Bazalt kum diye satın almıştım.
Sizdeki sorun akvaryuma eklenilen ağaçlarda çoğunlukla oluyormuş doğal bir reaksiyon endişe etmeyin diyorlar ama bendeki de bunun aynısı mı ondan tam emin değilim. Benim en büyük hatam araştırdıkça anlıyorum ki lambayı aşırı uzun süre açık tutmam 12 saatten uzun ve aşırı yemlemem. Kalan yemler kuma düşerse akvaryum devirdayımı filtreye yakalıyordu fakat mosslara takılanlar takılıp kalıyordu çöpçüm dahi yoktu bunlar kısa zamanda tepki verdi.
[VID]https://www.youtube.com/watch?v=eVYs4VtZUD0[/VID]
Beyaz Mantar Yada Yosun Sorunu.
[QUOTE=frag]Merhaba, yaklaşık 1 ay önce vatoz çöpçü ve caelerimi akvaryumdan çıkardım. Çıkardıktan 13-15gün sonra yati kökünün üzerinde aynı oluşumdan bende de oldu. White fungus diye bir çok yabancı video gördüm ama bir zararını görmediğim için detaya girmedim.
Sizinki kadar yayılma yok,kökün geniş olan gövde kısmında var sadece.Ben müdahale etmedim ve bu durumu vatozla güneş ışığına bağladım. Akvaryumum direk güneş ışığı da alıyor uzunca bir süre.
Vatozla çözülebilir bir konu. 4-5 cm lik 2 vatoz ekleseniz çözülür diye tahmin ediyorum. (Yavru vatozlar daha çalışkan geliyor bana :) )
Vatoz çözüm olmazsa alternatif ararız diye düşünüyorum.
Sağlıklı hobiler dilerim.
[/QUOTE]
Cevap için teşekkürler hocam[:)]
Hobide yeni olduğum için yedek akvaryumum yoktu yarın 2. el 50x30 civarında bir akvaryum alıp balıkları ona aktarıp herşeyi tek tek temizleyip kum, kayalar, bitkiler(hatta mossları tamamen atmayı düşünüyorum) sıfırdan kurulum yapmayı düşünüyorum. Korkum canlılara zarar gelmesin...
Merak ettiğim diğer bir konuda bu yosun, mantar sorunları bitkili akvaryumda mı oluyor ? Akvaryumumda bitki olmasa bunları yaşamayacak mıydım ? Eğer sadece bitkili akvaryuma has ise genel yosunlar bu sefer kurulumda bitki ekmeyi düşünmüyorum. 2 gündür yaptığım araştırmalarda yosunlar ile ilgili bir çok konuya rastladım ve ucu olmayan bir sorun gibi [x(][EDIT]tunasoylemis,2019-04-06 00:53:11[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 288 Online Kullanıcı, 157 Üye

Online Kullanıcılar

otantikakvaryum, Aspet, ARMONYS, muslera1905, emreecaglaar, Vlevent, Comratex, member, furkantenekeci, dusumsel, YAYDIN, enginm2000, Mehmet Akdeniz, Ozican, Ertarda, metsi, hasan_ali05, fretchord, erimgorgulu, UĞURBABÜR, yomrali_61, vedat79, Umut6, Akyuvaryum, subukucu, darkxf, vendetta99, denizaltı, casper04, indianaconz, tofasguzeli, Ayhan.kah, Mezarkabul, EBardak, ozan67ozgur, onurlorin, erdalakçay, muratchef, MurathanM, DenizVurucu, eyorubulut, UGURBEY, mericg, kmercan, Discusfun, ternapi, kenanbalik, Gknyhs, s.CriminaL, icelebi, serkantezel, cenkistan, MiSoSiKiaN, OnurE, mehmetçaltı, Beta_balik, BadWolf, fretzly, Asamet123, bugra_81, sobetta, cyilmaz10, Kınayu, avukathasan06, Emerse, Malawi1453, oguzburcin, mrah, Ulvi Özuğur, ersindogan, mustafakuzu, omerkazanc, Hsynn, SCORPION_79, eminylmaz, husumut, zeroide, dedem, rizasirman, kn0w, K3r3m, muratteyhan, drkartal, voltran, Trgtm, ilturk, Sbaks, vamosselva, Taha_D., mehmetaydin, Sezgin_Mutlu, ozmen34, MacaRrowW, omursari89, çulsuz, Ulvikerem, anchor, kemal35, Hak@N, Hunter42, ysnynrdg, Asliyrlmz, esperjenza, Kronoss, erenskl, heihache, tusege, brkbzk, DiscusClub, Nursun, Muammer57, shark2, idiopatik, HRN1, mehmetguel, ootkn, omarfako2, Mallaca, alpiko, Arapaima, PetVaryum, aktivist06, emrekrdnz, scouttoygun, yigitgurdal, Coder, ffeytt, Hyperaktif, İd0826, ozan_1903, AQUA, muyat, BoranPara, PoTM, AlperTasci, Minnos ve Gümüs, UnalCevahir, mmaavii, serdar131977, murat1822, Nebiyaşar, enescikkk, tunaercan82, Buğra Divrikli, ilkerkocaoglu1, GodOfDeath, Ayktakdmr, Alikaan147, Alperenpkr, BoraBerkol, gokhaninan66, Black Swan, gokturkseyhan, Aquaman12, volkan81, Brsk, Csumer, Bee58,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.