ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
pıstacı
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
0
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Son Ziyaret:
07 Haziran 2018 10:39
Toplam Mesaj:
114 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
olcay YILMAZ
Doğum Tarihi:
03 Nisan 1974
İl:
Istanbul
Meslek:
THY
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Olcay Yılmaz

SON 10 MESAJI

Akvaryumum Sonunda Tamamlandı...(Resimli)
Gerekli bakterileri zaten içersindeki balıklar oluşturacaktır.Arkadaşlar bu katkı ve ilaçlar icat edileli ve piyasada yayılması 10 sene bile olmadı.Ama bu akvaryum tutkusu ve sevdası yüz yılı geçmiş bir hobidir.Bazı şeyleri kendi haline bırakmak bazen en güzel olandır.Ben bu ilaçların hiç bir faydasını görmedim en güzeli doğal olanı.Tank içersindeki balıklar herşeyi halleder hemde o ilaçlardan çok daha çabuk ve bedavaya..
Ya arkadaşlar tankta artık balık var yani hiçbir katkı yada başka tanktan su ilave etmeye gerek yok.Bu söylediğiniz şeylerin hepsi tankı sıfırdan kurup içersine canlı koymadan yapılması gereken şeyler.Lütfen konulara özellikle yeni başlayan arkadaşların sorduklarına daha dikkatli ve gerçekçi bilgiler verelim.
Yeni tank sendromu diye forumlarda arama yaparsanız bu toz bulutu ile ilgili çok detaylı bilgi edinebilirsiniz.Tankınız da azot döngüsü henüz tamamlanmadığı için bu bulutlanma olur,umarım balıklarınız su tam oturmadan tanka koyduğunuz için sorun yaşamazlar.Eğer sorun olmassa hiç birşey kullanmanıza gerek kalmadan 1 hafta içersinde su kendi kendine düzelecektir.Nitrivec kullanımı balık yokken tankı hazırlamak içindir.Gerekli bakteri kültürü sağlanması içindir.Ama sizdeki balıklar o işi zaten görecektir.Önemli olan fazla yemleme yapmayın ve tankın dekor vs ile fazla oynamayın.Tankı biraz kendi haline bırakın ve düzenli su değişimlerinizi aksatmayın.Herşey yoluna girecektir.Akvaryum hobisi sabır işidir,sabırlı olursanız istediğinize kavuşursunuz.Hayırlı olsun pıstacı2009-05-31 22:40:38
İşte Amerikan Rüyası
Balıklarınız çok güzel.Bunların cinsi ve boyları hakkında biraz bilgi verirmisiniz? Birde tankın genel bir resmi varsa çok güzel olurdu.
Bu hobi birazcık zengin işi galiba?
Bugüne kadar harcadığım parayı hesaplamaya kalksam sanırım işin işinden çıkamam.Beni en çok üzen harcadığım para değilde boşa giden yada kazıklandığımda fazladan verdiğim paralar.En acısıda hani bir dükkana girerde bir balık yada ekipmanı çok beğenirsinde fiyatını sorduğunda,duyduğun fiyat karşısında bunu alma gibi bir şansın olmadığını görüp eve hayal kırıklığı ile dönmek varya işte en acısıda bu benim için.Acaba bir boykot kanpanyası başlatıp herkese duyrulsa kimse gidip petshoplardan 6 ay boyunca hiç bir ürün yada canlı almasa fiyatlardaki uçukluğa bir çare olurmu diye bile düşündüm.Bence bu yüksek fiyatlara karşı bir çare bulmamız gerekiyor.!

Saygılarımla..
Discusa merhaba demenin vakti geldi sanır
Selam Rıdvan bey!
Seyir keyfi olarak Discustan daha güzel bir balık yok bence.Ama anladığım kadarıyla işleriniz ve özel hayatınızın yoğunluğundan tankınıza çok fazla zaman ayıramıycaksınız.Eğerki durum böyleyse bence Discus konusunda tekrar düşünün derim,ziraa Discus zaman ve sabır isteyen bir balıktır.Düzenli dip çekimleri beslenme koşulları sizi zorlayabilir ve bu balıklarınızın sağlığı açısından sorunlar çıkartır hem siz üzülürsünüz hemde balıklarınız zarar görebilir.Bencede discus konusunda tekrar düşünün.

Saygılarımla...
Doğadaki kayalar kullanılabilinir mi?
Yardımcı olabildiysem ne mutlu.Çok merak ettiğim birşey var o resimdeki kaylar kanımca salınım yapacaktır,acaba denedikten sonra salınım yapıp yapmadığı konusunda bilgi verirmisiniz.Umarım yapmazda sizde kaya aramaktan kurtulur,fırsat düşkünü akvaryumculara para harcamassınız.Doğadan tanrının bizlere bedava verdiği kaya kütük kum gibi maddelerin toplanıp para ile hobicilere satılması gerçekten çok ters geliyor bana..
Doğadaki kayalar kullanılabilinir mi?
Ahmet bey topladığınız ve temizlediğiniz bu kayaların üzerine hepimizin bildiği hani annelerimizin banyoları temizlerken kullandığı tuz ruhu (kezzap) denen sıvıdan dökün tabii elinize gelmemesine dikkat etmek şartıyla.Eğerki döktükten sonra kabarma köpürme gibi bir etkileşim olmuyorsa bu kaya salınım yapmıyor ve akvaryum için uygundur diyebiliriz.%100 doğrudur anlamına gelmesede en etkili çözüm budur.Tabii arkadaşlarında dediği gibi kayalar her nekadar salınım yapmasada suyu sertleştirir ve ph ı yükseltir.Bu yüzden kayayı kullanırken sert su seven tipteki balıklar için kullanmanızı tavsiye ederim.Canlı doğuranlar için kütük daha faydalı olucaktır derim.

Saygılarımla...
pıstacı2008-04-19 12:13:58
CO2 VE PH

Özgün bey,co2 öyle arada bir verilebilecek birşey değildir.Başlarsanız devam ettirmeniz gerekir.Ayrıca co2 tek başına kullanıldığı taktirde birşey katmaz bunun kullanımı ile birlikte uygun aydınlatma ve gübrelemede yapmanız gerekicekir.Şuanki 60 lt tankta co2 kullanmanıza pek gerek olduğunu düşünmüyorum.Yeterki kullandığınız bitkiler gereksinimleri az olan elodea anubias bacoba gibi türler olursa herhangi bir gübreleme yada co2 gibi maddelere ihtiyacınız olmayacaktır.Yeni kuracağınız 200lt tank için gerekli bilgileride daha önceden yazılmış olan  makalelerden ulaşabilirsiniz.Bitkili tankların gereksinimleri çok fazla olmakla birlikte zahmetlide bir hobidir ve bilinçsizce yapılacak gübre veya co2 kullanımı bitki ve balıklarınıza zarar verebilir.

Saygılarımla...
CO2 VE PH

Öncelikle amacınız bitkili bir tankmı yoksa balık beslemekmi?Bitkili bir tank için 60 lt pek uygun olmaz ancak nano tankı kurabilirsiniz ve gübreleme ışık ve co2 gerekir.Amaç sadece canlı doğuranlarla birlikte göze hitap edicek bakımı kolay bitkili bir tank ise gereksinimleri daha az olan bitki türlerini seçerseniz herhangi bir gübre yada co2 gerek olmıyacaktır.

Saygılarımla..

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

• 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.