ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
BTA
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
51
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
13 Ocak 2017 15:32
Son Ziyaret:
3 Saat 1 Dakika önce
Toplam Mesaj:
42 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
8 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Burtay Tugay ARTAR
Doğum Tarihi:
19 Ağustos 1992
Yaş:
30
İl:
Ankara
Meslek:
Mimar
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Moss

SON 10 MESAJI

Kaç Kilo Kum Gerekli
Akvaryumun taban ölçüleri ve kaç cm yüksekliğinde kum koymak istediğinizi söylerseniz yardımcı olabilirim.
Sitrik Asit Bitince Ne Olacak?
Kardeşim merhaba,

Aynı ürünü bende kullandım manometrenin yanındaki yüzüğü çekerek içerisindeki basıncı boşaltıp karbonat dahil tekrar dolum yapman gerekiyor.

Önerildiği gibi 200gr-200gr tam verimli olmaz mol hesaplarına göre 1,31 gibi bir oranı var, kaba hesap 260 gr karbonat + 200 ml su / 200 gr sitrik asit + 600 ml su şeklinde yaparsan sitrik asit karşı tarafa tamamen geçtiğinde karbonat da tükenir daha iyi verim alırsın. (Sitrik asit tam erisin biraz sıcak su ile daha kolay olur)

21 Ekimden bu yana bitmesi pek normal değil bende selonoid valf ile kullandım 2-2,5 ay gidiyordu, su dolu bir kovaya sokarak veya tıraş köpüğü ile kaçak var mı bir bakın derim.

En son can alıcı nokta ise bu sistemdeki metal aksam sitrik asite dayanıklı değil benim kullandığım sistem bağlantı noktasından sızdırmıştı içini açıp baktığımda tortu şeklinde metal aksamın eridiğini gördüm. Aşağıdaki konuda bir arkadaş sistemin içinden hava hortumu geçirerek metal aksamı nasıl emniyete alacağı ile ilgili fotoğraflı bir paylaşım yapmış bir bakın derim.

[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/diy_co2_leri_ne_kadar_zamandir_kullaniyorsunuz__k983086.asp?PID=5940404[/URL][EDIT]BTA,2022-11-25 10:50:39[/EDIT]
Nitrat Neden Bu Kadar Hızlı Yükseliyor.
Ahmet Bey merhaba,

Salyangozlardaki davranışlarda kabuklarına kapanıp dipte durma veya sudan çıkma eğilimi var mı?
Bitki Beslenme Problemi
Hocam canlı yok sanırım, azot eksikliği gibi gözüküyor şu konuya bir göz atın,

https://www.akvaryum.com/Forum/bitkilerde_makro_besinler_k156161.asp#:~:text=Azot%20eksikli%C4%9Fi%20belirtileri%3A,ani%20%C5%9Fekilde%20erime%20ba%C5%9F%20g%C3%B6sterir.
Yeni Küçük Akvaryumda Bulanma Ve Koku Sorunu
Merhabalar,

O akvaryuma uygulanabilecek güzel bir betta akvaryumu kurulum videosu buldum Türkçe altyazıda mevcut izlemenizi tavsiye ederim kullanılan bütün bitki, ekipmanları Türkiye'de mevcut.

https://www.youtube.com/watch?v=uBgg4kbFDqU
Yosun Sorunu
Ali Bey selam,

Güzel gözükmüyor desem yalan olur[:D]

Canlı sayınız az olduğu için ben size direk akvaryumu bozmadan tabiri caizse bombalayıp önce bu yosunu yok edip sonrada tekrar oluşmaması için bir kaç yöntem söyleyeceğim uygulayıp uygulamamak sizin tercihiniz.

İhtiyacınız olan malzemeler,
- Hidrojen peroksit (%3) (Eczanelerde satılan oksijenli su)
- Bakteri kültürü seachem stability tavsiye ederim

Öncelikle canlılarınızı çıkartın, Canlılarınız 2-3 gün akvaryuma geri dönmeyecek ona göre bir ortam hazırlayın kerevit ve ramshorn da çok sıkıntı olacağını düşünmüyorum.
CO2 yi kapatın
Akvaryuma 1lt ye 1ml gelecek kadar oksijenli su ekleyin(Bu oran canlı olmayan ortam için önerilmiştir), oksijenli su H2O2 dir akvaryumdaki organik madde ile temas ettiğinde H2O(su) + O(oksijen) olarak ayrışır, buda akvaryumda zararlı bir kalıntı bırakmaz yaklaşık 24 saat içinde %90 dan fazlası su ve oksijen olarak ayrışır.
Oksijenli su filtrenizdeki ve topraktaki bakterilerinizi de öldürecek isterseniz filtreyi de canlıları ayırdığınız yerde çalıştırarak bakterileri koruyabilirsiniz ama 3 ayda toprakta çok önemli düzeyde bakteri oluşmuştur canlıları hızlı şekilde geri ekleyebilmek için bakteri kültürü önerdim
Filtreyi ayırırsanız oksijenli suyun her yer ile temas etmesi için var ise ayrı bir motor çalıştırın yok ise çubuk gibi bir şey ile karıştırın
Oksijenli suyun yosunları oksitlediğini gözle göreceksiniz bir sürü hava kabarcığı oluşacak
Bu sürede bitkilerde hasar alır ama ölmezler bitkiler algler kadar dayanıksız değillerdir
1gün sonra yosunlar bembeyaz olacaklar ramshorn ancak bu hallerini yiyebilir fakat miktar çok fazla gözüküyor o yüzden kesinlikle mekanik temizlik yapıp toplayın (Diş fırçası en iyi yöntem) eğer beyazlamayan yosunlar var ise bu sefer şırınga yardımı ile oksijenli suyu direk enjekte ederek 2. dozlama yapın
Sudaki bakteri kültürü ölümünden dolayı suda bir beyazlaşma olabilir normaldir, durumun yoğunluğuna göre %25-%50 su değişimi yapın
Bakteri kültürünü önerilen dozajda uygulayıp 1 veya 2 gün sonrada canlı eklemenizi yapın, Bakteri kültürünü önerilen dozajda 1 hafta kullanmaya devam edin.

Şimdi yosunu yok ettik ama yine oluşabilir, mayalı sistemden devam edecekseniz kesinlikle indikatör sıvısı edinin ve mavinin-yeşile döndüğü arada tutmaya çalışın, bitki yoğunluğunuz az yetiştirmek istediğiniz bitkiler yoğunlaşana kadar su mercimeği ve tilki kuyruğu edinin tilki kuyruğunu ekmeniz gerekmez suyun üstüne bırakın ışığıda biraz kırsın, haricen elodea, lepistes otu, micra da çok hızlı gelişir bu bitkilere bağlı kalmak zorunda değilsiniz sistemin oturduğuna ikna olduğunuz çıkartıp başka bitkiler ekleyebilirsiniz ama garanti olması için besini hızlı tüketecek türler olması gerekiyor. Gübreleme takviminizi belirtirseniz o konuya da bakmak gerekir. Aydınlatma sürenizi haftalık kademelerle arttırın ki bitkiler sudaki besini tüketecek zamanı artsın en az 8 en fazla 10 saat bitki için idealdir.

Her şeyi mükemmel yapsak da yosun tüketen türler garantör olur, ramshorn hızlı hareket eder camdaki yosunun üst yüzeyini yer geçer, camlar için zebra nerite en iyisidir o hacime 2 tanesi yeterde artar bile, amano karides saç sakal yosununda çok iyidir, omurgasız canlılardan devam edecekseniz rengini beğendiğiniz bir neocaridina türünden 20 tane ekleyebilirsiniz bol bol ürerler ve yosun tüketicilerdir. Her canlı en besleyici ve kolay yemeği tercih eder siz çok yemleme yaparsanız yosun yerine yem tercih edeceklerdir o yüzden canlıların beslenme takvimlerinide iyi araştırmak gerekir.

Umarım yardımcı olmuştur gelişmeleri paylaşırsanız başka arkadaşlara da faydası olabilir.


Eheim Liberty 130 Şelale Filtre
Hocam merhaba,

Bende yeni bir kurulum için ufak ufak malzemeleri toplamaya başladım, kurulumum 50*30*30 ebatlarında olacağı için yer kaplamaması adına askı filtre arayışına girdim ve Sunsun XBL modellerine denk geldim. Malesef bu modeller Türkiye'de bulunmuyor Aliexpressden sipariş edebilirsiniz vergiler ve kargo dahil seçeceğiniz modele göre 700-900 tl bandında bir ücrete çıkıyor. Ben sipariş verdim henüz kargoda olduğu için ön incelemede hoşuma giden noktalardan bahsedeceğim.

1) Aliexpress yorumlarından ve videolardan izlediğim kadarıyla sessiz çalışan bir ürün (motor sesi)
2) XBL 500 ve üstü modellerde filtre medyası geniş ve istediğiniz gibi organize edilebilir şekilde. Sump gibi taşırmalı bir şekilde çalıştığı için filtre malzemelerini istediğiniz gibi sıralamak mümkün.
3) Çıkış bölümü şelale şeklinde değil hortum ucuna takılacak 2 tip aparat ile geliyor, benim açıkçası tercih etmemdeki öncelikli sebep bu oldu çünkü şelale tipi filtrelerde akıntı şiddeti debi ayarı olsa dahil yönlendirilemediği için belli bir seviyeye kadar ayarlanabiliyor ve bu aparatları su seviyesinin altında bırakarak su sesinide 0'a indirmek mümkün
4) Surface skim aparatı kutu içeriğine dahil ve Sunsun HBL modellerindeki gibi dandik bir şey değil videolardan izlerseniz ayarlanabilir güzel bir aparat
Eşime Hobiyi Sevdirmek İstiyorum. Ama Hangi Türle?
Benim kendi gözlemim,

Bu hobiye ilgisi ve/veya bilgisi olmayan birisi için betta, yunus, lepistes, japon... vs. vs. diye bir şey yoktur genelde onlar için sadece balıktır [:D]. Bence herkes bir restoranda, kafede veya herhangi bir yerde balıklı bir akvaryum görmüştür.

Naçizane fikrim karides, salyangoz ve bitkili bir akvaryum gibi sıra dışı (hobiyi bilmeyen birisi için) bir şey ile ilgi uyandırılabilir veya "bu ne ya böcek mi besleyeceğiz" tepkisi de alınabilir[:)]

Hobiye ilgisi olmayan hanımlar için akvaryum genelde gereksiz masraf olarak gözüküyor (tecrübeyle sabit), ee tabi eşimizden de harcadığımız parayı saklayacak halimiz yok. Bu yüzden caridina türlerine girip RO arıtma, aktif toprak, mineral vs. vs. gibi maliyetli olaylara girerseniz @HarunYILDIRIM Bey ile aynı olayı yaşayabilirsiniz [:D]

Karides de tecrübem yok demişsiniz, eşinizin sevdiği renkte bir neocaridina türü 15-20 tane, nötr kumdan (dere kumu, bazalt vb.) bir zemin tercihen 3-4 cm kalınlığında (walstad da olabilir), kütük, kaya gibi doğal dekor üzerine tutturulmuş moss çeşitleri, pipo filtre (ses sorun olmaması için kendinden motorlu), co2 gerektirmeyen 2-3 tane bitki türü ile o küp akvaryumda uygun maliyetli bol bol üreyen çok güzel bir karides akvaryumu kurulabilir. (Karar verirseniz bilgim dahilinde daha detaylı yardımcı olurum)

Ha birde eşiniz şöyle 1 hafta - 10 gün tatile gidelim dediğinde, balıklar var 2-3 gün gidelim derseniz bu hobi işi rafa kalkar [:D]. Karideste atarsınız 1 catappa yaprağı arkanıza bakmadan gidersiniz.

Böyle bir konuyu görünce açıkcası hoşuma gitti mizahi bir dil ile önerimi anlatmak istedim haddimi aştıysam affola, umarım eşinizle keyif alabileceğiniz bir akvaryum kurarsınız iyi günle.r.
Dıy Co2 Leri Ne Kadar Zamandır Kullanıyorsunuz ?
[QUOTE=OrcunAltun]Ben de şöyle bişey yaptım. Adım adım fotoğraflarla anlatayım.
1. Tüm parçaları birbirinden ayırdım.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/223652/270320222317041.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/223652/300320222240501.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/223652/300320222239581.jpg[/IMG]


2. Ara bağlantı borusunu mengeneyle sabitleyip içini matkap ile genişlettim ve uçlarını törpüledim

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/223652/300320222242051.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/223652/300320222242081.jpg[/IMG]

3. Bir serum setinin hortumunu sitrik asit ve karbonat şişe kapaklarından ve bağlantı borusundan geçirdim
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/223652/300320222243361.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/223652/300320222256471.jpg[/IMG]

4. Bağlantı parçalarının eklenmesi
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/223652/300320222256471.jpg[/IMG]

5. Şişelere girecek iç parçaların eklenmesi

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/223652/300320222257441.jpg[/IMG]

6. Tüm boşlukların ve bağlantı yerlerinin silikon ile doldurulması. Dikkat sıcak silikon işe yaramıyor. Heryerden gaz sızıntısı oldu. O yüzden parçalayıp yeniden bu aşamaya getirmek zorunda kaldım. Normal şeffaf silikon iş gördü. Sıfır sızıntı.


7. Sonuç. 400-450 TL zarardan kurtuldum. Ama ne yazık ki basınç göstergesi ve yüksek basınç tahliye çıkışından feragat etmek gerekti.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/223652/300320222259521.jpg[/IMG]

Bu arada serum seti ince geldiği için yeterli derecede sitrik asiti çekmiyordu. Tüm işlemleri yeniden yaparak çok daha kalın bir boruyu yeniden döşedim. Bu defa işlem tamam oldu. Stabil çalışıyor.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/223652/230420222011521.jpg[/IMG][/QUOTE]

Orçun Bey merhaba, Öncelikle paylaşımınız için teşekkürler, bende bu sistemi yaklaşık 6 aydır kullanıyorum açıkçası sipariş ederken aklıma ilk gelen metal aksamın sitrik asit yüzünden aşınması idi, başınıza gelmiş olacak ki güzel bir çözüm üretmişsiniz. Bende metal aksam sızdırma yönünden henüz problem yaratmamışken bir sonraki dolumda direk sizin yönteminiz ile sistemi sağlama alacağım fakat bir cümlenizde "Ama ne yazık ki basınç göstergesi ve yüksek basınç tahliye çıkışından feragat etmek gerekti." demişsiniz, sistemdeki çek valflerin yönlerine bakıldığında basınç her halükarda "A" şisesi yani sitrik asitin olduğu tarafa geri geliyor aynı şekilde A şisesinin kapağının altında fotograflarda da gözüktüğü gibi küçük bir delik ile buradan manometre ve yüksek basınç tahliye vanasına iletiliyor aslında bu mantıkta manometrenin de tahliye vanasının da çalışması lazım acaba silikon işleminden kaynaklı mı bir problem oluştu veya benim gözden kaçırdığım bir nokta mı var bilgilendirebilirseniz sevinirim.
Melek Yavruları Kendini Kurtarabilir Mi?
Lepistes için kullanılan yavruluklardan alıp içerisine aktarabilirsiniz

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 242 Online Kullanıcı, 132 Üye

Online Kullanıcılar

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.