ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
engineerjr
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
2
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Son Ziyaret:
15 Ağustos 2010 01:16
Toplam Mesaj:
259 [0.04 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ali Sinan Kömürcü
Doğum Tarihi:
19 Nisan 1987
İl:
Trabzon
Meslek:
Ögrenci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ali Sinan Kömürcü
Merkez/Trabzon
Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği 4. Sınıf

SON 10 MESAJI

Bitki Tankı 100+25lt(sump)

Birkaç peyjaz değişikliğinden ve genel bir temizlikten sonra tanktan birkaç kare.
engineerjr2010-02-10 01:31:35
Tuzlu su malzemelerini nerden alayım ?
[QUOTE=Çağlar Ege]Öncelikle Ali bey ilgiiz için çok teşekkür ederim o 8mm m2si 40 tlSok Sok nerde birde levent hoca dediğiniz amazon akvaryumdaki levent abimi?Bende turguta gitmeyi düşünüyorum zaten (bizim tanıdık ta)Big%20smile[/QUOTE]
Hayır hayır. Amazondan alışveriş yapılmasa daha iyi. Pahalıdır orası. Levent Hoca Emek caddesinde. Emek caddesinden Kıbrısşehitlere çıkarken sağda kalıyor. Atatürk İÖO sapmadan hemen önce.
Tuzlu su malzemelerini nerden alayım ?
Merhaba Çağlar.
Bende bir Denizliliyim fakat 4 yıldır trabzonda yaşıyorum okul için. İstediğin akvaryum için yaklaşık 2m^2 cam gidecek. 8mm camın m^2 si 40 tl civarında. Akvaryumun camı pek bir para tutmaz. Asıl para tutanlar ekipmanın ve içine koyacağın malzeme ve canlılardır. Denizli'de en ucuz yer Turgut akvaryum. En kaliteli uygun fiyata Levent Hoca'da bulabilirsin. Tuzlu Su deneyimimim hiç yok. O konuda sana yardımcı olamayacağım.
Su soğukluğunun bitkilere etkisi
[QUOTE=fantastik3]
Forumda arama yaptığımda, su sıcaklığındaki yükselme sonucunda bitkilerde metabolizmanın hızlanması ve besin tüketiminin artmasından bahsedildiğini okudum. Ancak, sıcaklığın 22-26 C altında olduğu durumlarda yaşanabilecekler konusunda yeterli bilgiye ulaşamadım.

İçinde bulunduğumuz mevsim koşulları ve malum olan aşırı soğuklar nedeniyle yeterince ısıtamadığımız bir akvaryumda bulunan bitkilerimizde ne gibi sorunlar oluşabilir? Bu sıkıntıyı yaşayanlar var mı? Ne gibi önlemler alabiliriz?
[/QUOTE]
Mutlu Hocam,
Hangi bitkileri yetiştiriyorsanız sitede arayıp alt sınırına bakmanızı öneririm ilk önce. Akabinde alt sınırın altında ise o zaman bitkileriniz bir süre sonra çürümeye başlayacaktır. Aynı şey üst sınırın üstündeysede problem teşekkül eder. Üst sınırda geri dönüş olmayabilir(Enzim sistemi tamamen çökerse). Alt sınırda belki geri dönüş olabilir. Akvaryumlarda baktığımız yetiştirdiğimiz bitkilerin daha hızlı gelişmesi için uygun(optimum) değerlerde tutmaya çalışırız.
%100 su değişimi ve sonuçları
Ercan Bey, Ahmet Bey,
Amaç eğer yaşatmak ise hiçbir sorun yok ortada. Oturmuş akvaryum her zaman daha iyidir. Çünkü denge söz konusudur. Haklısınız. Ama arkadaşın kafası almıyormuşs %30 su değişimini. Alternatif yöntemde budur ve sakıncası yoktur.
Bitkili akvaryum için ışıklandırma önerileri
Benim size tavsiyem;
http://www.otuz.com/sylvania-aqua-star-t5-54-w-akvaryum-i-115-cm-10-000-kelvin.html
linkteki lambadan 2 veya 3 tane almanız. 90cm  lik olanını ben kendi tankımda kullanıyorum. İlk taktığım günden beri bitkilerimden sürekli O2 çıkışı var. Parvulaların yaprakları bile kızardı. Yüksekliğin fazla olması belki bendeki etkileri göstermeyebilir. 2 tane alıp takmanız eğer yeterli gelmezse 3. yü almanızı tavsiye ederim.
[QUOTE=OrcsCaptan][QUOTE=engineerjr] [QUOTE=OrcsCaptan]Arkadaşlar evimde 3 adet tank bulunmakda geçen hafta son tankımı aldım ve şöyle bir şey yapmaya karar verdim.İçinde Mollylerim vardı.Elimde yeni yeni büyümüş olan lepistesler 13 tane kadar felandı bu tanka almaya karar verdim.Tankı temizlerken bundan 4-5 yıl önceki beslediğim balıklarım aklıma geldi %100 su değişimi yapıyordum ve %100 su değişimi yapmaya karar verdim.Bu %30 değiştirme olayını bu forumd öğrenmiştim ve kafamı çok kurcalamıştı açtığım konularda bunun belirtisi.Bugün tam 1 hafta oldu %100 su değişimini yapalı ve balıklarım gayet sağlıklı arkadaşlar.Şimdi aklımdaki soru şu sürekli değişim yapsam eskisi gibi bişi olurmu bu %30 değişim aklımı çok kurcalıyor ben bildiğimi okurum misali aynen devam etmekdeyim umarım bir sakıncası olmaz..

Not : Kullandığım su Danone Hayat..[/QUOTE]

Balıklarınız bu yaptığınıza adapte olduysa ben hiç bir sakınca görmüyorum.Nedenlerine gelecek olursak;
  1. Değişimlerde sürekli aynı su kalitesini kullanıyorsunuz
  2. Kullandığınız suda hiçbir zararlı patojen yok.
  3. Örnek vermek gerekirse, kara tesislerinde alabalık yetiştirenlerde gün içinde birkaç defa %100 değişim yapıyor. Organik atığı uzaklaştırmak ve suya O2 kazandırmak için.
  4. Akvaryumda baktığımız balıkların çoğu doğal ortamlarında zaten akarsularda derelerde yaşıyor.
  5. Siz ne kadar %100 değişim yapsanızda kültürler orda kalıyor. 24 bilemediniz 48 saat içinde kalan kültürler tekrar çoğalmaya başlıyor zaten. Atık oldukça.
Dikkat etmeniz gerekenlere gelince;
  1. Sıcaklığı iyi ayarlayarak balıklarınız adapte olabilecek şekilde koymanız gerekiyor.
  2. Aşırı derece suda organik ve ya inorganik yük olduğunda değişim yaparsanız belki stress etmeni oluşturabilirsiniz.
[/QUOTE]

Çok çok güzel bir yazı yazmışsın öncelikle.Valla dediğim gibi işte sürekli aynı markayı kullanıyorum bazen 1 haftada bazen 2 haftada bir suyu %100 değiştiriyorum.Şuana kadar bir sakınca görmedim.Açıkcası %30 bana saçma geliyor..
[/QUOTE]
Teşekkür ederim fakat, bu her zaman doğru olmaz. Eğer bir bitki tankıysa mesele olan bu gayet yanlış olur. Azot döngüsü, karbon döngüsü, fosfat dengesini oluşturman gerekir. Çünkü her daim bu elementleri yeteri kadar suya eklemek gayet zor iş. Sürekli test ederek eklemek gerekir. Bilimsel temellere dayandığı sürece hiçbir sorun olmaz. Ama dayanmıyorsa orda bir "?" var demektir.
[QUOTE=OrcsCaptan]Arkadaşlar evimde 3 adet tank bulunmakda geçen hafta son tankımı aldım ve şöyle bir şey yapmaya karar verdim.İçinde Mollylerim vardı.Elimde yeni yeni büyümüş olan lepistesler 13 tane kadar felandı bu tanka almaya karar verdim.Tankı temizlerken bundan 4-5 yıl önceki beslediğim balıklarım aklıma geldi %100 su değişimi yapıyordum ve %100 su değişimi yapmaya karar verdim.Bu %30 değiştirme olayını bu forumd öğrenmiştim ve kafamı çok kurcalamıştı açtığım konularda bunun belirtisi.Bugün tam 1 hafta oldu %100 su değişimini yapalı ve balıklarım gayet sağlıklı arkadaşlar.Şimdi aklımdaki soru şu sürekli değişim yapsam eskisi gibi bişi olurmu bu %30 değişim aklımı çok kurcalıyor ben bildiğimi okurum misali aynen devam etmekdeyim umarım bir sakıncası olmaz..

Not : Kullandığım su Danone Hayat..[/QUOTE]

Balıklarınız bu yaptığınıza adapte olduysa ben hiç bir sakınca görmüyorum.Nedenlerine gelecek olursak;
  1. Değişimlerde sürekli aynı su kalitesini kullanıyorsunuz
  2. Kullandığınız suda hiçbir zararlı patojen yok.
  3. Örnek vermek gerekirse, kara tesislerinde alabalık yetiştirenlerde gün içinde birkaç defa %100 değişim yapıyor. Organik atığı uzaklaştırmak ve suya O2 kazandırmak için.
  4. Akvaryumda baktığımız balıkların çoğu doğal ortamlarında zaten akarsularda derelerde yaşıyor.
  5. Siz ne kadar %100 değişim yapsanızda kültürler orda kalıyor. 24 bilemediniz 48 saat içinde kalan kültürler tekrar çoğalmaya başlıyor zaten. Atık oldukça.
Dikkat etmeniz gerekenlere gelince;
  1. Sıcaklığı iyi ayarlayarak balıklarınız adapte olabilecek şekilde koymanız gerekiyor.
  2. Aşırı derece suda organik ve ya inorganik yük olduğunda değişim yaparsanız belki stress etmeni oluşturabilirsiniz.
ARTEMİA İŞLEVİ
Artemia  yumurtadan çıktığında 50-120 mikro metre boylarında olabilen bir zooplanktondur. Prelarval dönemi 1-1.5mm olan deniz canlılarının üçüncül beslenmesinde kullanılır genellikle. Canlı yem olmasından dolayı vitamin mineral barındır. Bunun yanında protein bakımından zengindir. Turuncu olması Ksantafor adlı renk pigmenti barındırdığı içindir. Yem olarak kullanıldığında balıkların renklerindeki canlanma bu yüzdendir. Her ne kadar balıklar yavruyken kullanılsada erişkenlerin beslenmesinde kullanılabilir. Tankımda 4-5cm lepisteslerimi ve yavrularımı artemia+kurtla besliyorum. Bayıla bayıla yiyorlar. Dişilerin karınlarını daha boş görmedim. 
Siyah benek hastalığı..
[QUOTE=dmr.ahmet] Merhaba arkadaşlar,

Siyah benek hastalığı ile ilgili yabancı kaynaklardan yaptığım araştırmada konu ile ilgili güzel bazı yazılar buldum. Ancak ingilizcem, böylesi teknik bazı terimlerin de olduğu bir konu için çok güvenilir olmadığı için ingilizce olarak buraya ekleyeyim dedim. İngilizcesi yeterli olan bir arkadaş çevirip makale bölümüne kazandırırsa çok güzel olur. Çeviri olursa foto da var. Makaleye ekleriz. Saygılar...

What is Black Spot Disease?

Typically a "disease" that is most commonly associated with Tangs and Surgeonfishes, but one that can be contracted by other species as well, what is referred to as Black Spot Disease, Tang Disease or Black Ich is actually caused by an infestation of tiny Genus Paravortex member turbellarian flatworms.

Although parasitic organisms that are much less dangerous and life-threatening, as well as rather easy to get rid of compared to other ich diseases such as Oodinium, Cryptocaryon, and Brooklynella, nonetheless it is a problem that needs to be treated upon recognition to eradicate infected fishes of these parasites.

The Life Cycle of These Worms

Symptoms to Look For

Once these worms start feeding on a host fish they acquire pigmentation, which causes the appearance of black spots about the size of a grain of salt on the body and fin membranes (view photo). Worms that freely move about on fish, the spots do not always remain stationary. On light colored fish they are easy to see, whereas on dark colored ones they may go unnoticed at first. Fish will scratch up against objects in an attempt to dislodge the parasites, and if allowed to progress the fish become lethargic, loss of appetite and colors occur, rapid respiration develops, and secondary bacterial infections can invade damaged tissue sites.

Treatment Recommendation

Give all infected fish a freshwater dip, followed by a formalin bath and continue treatment in a QT.

Preventing Reinfestation

Reinfection will occur no matter how effectively the fish have been treated if these parasitic tubellarian worms are not eradicated from the main aquarium. Unfortunately because they can survive for several months without a host, this is often not an easy thing to do, but here are some suggestions.

• Leave the main aquarium devoid of all fish for several months.
  • Young worms live in the substrate and feed on detritus and organic debris until such time they mature and go in search of a fish host. By siphoning up excess organic matter that can build up on the bottom of the aquarium can help to control their numbers.
  • For fish-only tanks that have no freshwater sensitive invertebrates present, hyposalinity can be applied.

~ Debbie & Stan Hauter

kaynak:

http://saltaquarium.about.com/cs/compldiagnodisease/a/aa041701.htm

[/QUOTE]
Yazıyı tam çevirmedim fakat en alttaki maddeye göre, tuzlu sularda ve ya az tuzlu surlarda görülen hastalıkmış.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

• 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.