ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
izzettanju
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
622
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
04 Ocak 2009 20:11
Son Ziyaret:
5 Saat 40 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1460 [0.38 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
12 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
İzzet Tanju
Doğum Tarihi:
17 Kasım 1973
Yaş:
45
İl:
Mugla
Meslek:
Turist Rehberi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ben bu oyunu bozarım. Mecnun

SON 10 MESAJI

Neolamprologus Multifasciatus - 55lt
Sevdiğim ve defalarca beslediğim bir tür. İki, üç nesil bir arada koloni olarak beslemesi çok keyifli. Küçücük bir akvaryumda, kocaman bir evren. Ne tür yem veriyorsunuz?
Gymnogeophagus Balzanii Akvaryumu
Diskuslar çok içime sinmediler. Aldığım akvaryumcuya geri götürüp yerlerine 13 kırmızı neon ve bir çift ramirezi ekledim.
Corydoras Üretimi Ve Ülkemizdeki Zayıflığı
Adist'te corydoras türlerinin en güzellerinden, en nadidelerinden Napoensis, Black Venezuela, Juli, Panda, Pygmaeus, Arcuatus, Adolfoi var. Özellikle Napoensis bildiğim kadarıyla ülkemize ilk defa getiriliyor.
Gymnogeophagus Balzanii Akvaryumu
Balzaniiler on aydır bendeler ama diskusları geçen gun aldım. Su değerleri kadar kötü beslenmeden de etkilenmişler.
Ajandaya baktım bugün, Balzaniileri 2 şubatta almışım Ege Akvaryum'dan. Öyle 10 ay filan olmamış daha yani. L serilerini alalı bir yıl olmuş. [EDIT]izzettanju,2019-07-13 11:44:15[/EDIT]
Gymnogeophagus Balzanii Akvaryumu
Sade ve işlevsel olmasıyla dekor benim de içime sindi. Corydoras, Balzanii ile kısıtlı tabanı paylaşacağı için istemiyorum. Son eklediğim iki diskus yavrusu kötü durumda, yüzeyden yem alırken rekabet yaşamasınlar diye tetra da düşünmüyorum. Daha önce beslediğim ve büyük keyif aldığım carnegiella strigata bulursam eklerim ilerde. L340 ve L397 birer çift var zaten. On ay gerçekten ikimiz için de uzun süre. Benim daha önce de en uzun beslediğim tür balzanii idi. [EDIT]izzettanju,2019-07-09 19:25:45[/EDIT]
Gymnogeophagus Balzanii Akvaryumu
Tanganyika ve Güney Amerika'da toprak ile haşır neşir türleri seviyorum. Shelldwellers, eartheaters, callochromis ve apistogrammalar için silis kum ilk akla gelen. Sıfır siliste yetişen tek saz var bildiğim. Yakındaki AVM'nin bahçesindeki kahverengi yuvarlak taşlarla dekor tamamlandı. Çıkar balzaniileri, yay kabukları tabana, oldu kabukçul akvaryumu vb, oynamaya müsait bir dekor oldu.
Bugün iki xxs boy red brown diskus yavrusu ekledim akvaryuma.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/64971/080720192330061.jpg[/IMG]
Gymnogeophagus Balzanii Akvaryumu
https://www.akvaryum.com/Forum/gymnogeophagus_balzanii_akvaryumu_k370370_sn1.asp
Yaklaşık on sene önce baktığım ve çok sevdiğim Balzanii'den İzmir Ege Akvaryum'da, istediğim formda bulunca 2e, 2d edindim. Muğla merkezde İrfan Volkan Aladağ ile bir yıl önce aldığımız birer çift L340 ve L397'leri kurduğum yeni akvaryuma ekledim. Akvaryumu kurarken doğal görünmesine dikkat ettim. Bir de herhangi bir biyotopa aidiyeti olmamasın istedim. Balzanii erkeğinin birisi müthiş kafa yaptı ve diğerini epey hırpaladı. Diğer erkeği çıkarınca kafası söndü,ayna eklemeliyim. Tabanda toprakyiyen akvaryumlarının vazgeçilmezi sıfır silis kum kullandım. Sazlar bu kumda dahi hızlı gelişiyorlar aslında ama balzaniiler durmadan kemirip, koparıyorlar.
Balzaniiler düzenli yumurta döküyorlar ama su değerleri yüzünden yumurtalar her seferinde mantarlaşıyorlar. Şimdilik müdahale etmiyorum.
Gymnogeophagus Balzanii Akvaryumu
Ölçüler: 100*40*65
Canlı Türleri: Gymnogeophagus Balzanii L340 L397
Bitki Türleri: Saz
Tankın Yaşı: 10 ay
Filtrasyon ve Işıklandırma: Eheim Pro, led
Tasarım ve Dekorasyon: Sıfır silis kum, Avm taşları[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/64971/070720190829161.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/64971/070720190829421.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/64971/070720190830061.jpg[/IMG]
Cüce Amerikan Dünyası
Yıllarca hayal ettiğimiz türleri edinmede önümüzdeki en büyük engel bu türleri sadece belli ithalatçı kişilerin getirmeleri ve onların da tür ve cinsiyet garantisi vermemeleri idi. Özellikle benim gibi üç büyük şehir dışında yaşayanlar için parayı gönderip, bekleyip, gönderim ücreti ödeyip, garajda karşılama yaptıktan, balıkları akvaryuma adapte ettikten sonra ya istenilen tür değil de başka bir tür ile karşılaşma ya da iki erkek, iki dişi ile atsan atılmaz, satsan satılmaz balıklar ile ortada kalma durumu sıkça yaşandı. Süreç bir sonraki ithalatta aynı türden sipariş verme, sil baştan aynı durumları yaşama şeklinde devam ediyordu. Arada herkesi dolandıran, hiç balık göndermeyen ithalatçılar da cabası. Bunlar hep yaşandı.
Türlerin yaygınlaştırılması hiç umurumda olmadı doğrusu. Destek verdim yine de ama destek için eşşek yüküyle para verip üstüne gönderimi ile uğraştığım balıklar dernek akvaryumunun sumpında sefil edildiler. Bu konudaki sohbetlerin samimiyetine inanmıyorum artık. Üretim de hiç öncelikli kaygım olmadı. Apisto türleri özel balıklar. Killifish ve apistoları bilgili, araştırmacı belli hobicilerin bakması daha doğru geliyor bana. Hiç borelli, kakadu vb daha kolay bulunan türleri tecrübe etmemiş akvaristlerin sırf nadir diye farklı türlerin peşinde koşmaları da hep saçma gelmiştir bana. Doğal olmayan varyeteleri bakmak da bir o kadar garip gelir bana. Yanar döner renk arasam apisto türlerinden önce çok balık var akvaryumuma girecek.
Biyotop ya da doğal akvaryum kurmadıktan sonra, suyum simsiyah olmadıktan sonra ne anlarım apistogramma bakmaktan.
Konuyu dağıttım, aklıma gelenleri yazdım. Ahmet'e hak veriyorum eski hobiciler olarak yeni hobicilere göre üretim konusunda bu kadar başarılı değildik. Bu konuda çabalayanlar hep küstürüldü. İsimlerini tek tek sayabilirim. Ben hep maymun iştahlı bir hobiciydim ve yukarıda yazdığım gibi özel türlere, özel akvaristlerin bakması gerektiğine inandığımdan bu konuda hiç çabalamadım. Hâlâ RO cihazım yok. Balzanii erkeğim iki dişisini de düzenli yumurtlatıyor ama su değerleri yüzünden yumurtalar açılmıyor ama ben bu konuda hiçbir şey yapmıyorum. Yapmayacağım da.
Kendi hobi anlayışım farklı olsa da bu konuda emek harcayan arkadaşları çok takdir ediyor ve imreniyorum. Bu konu başlığı altında yedi sene önce yazmıştım yıllardır Willhelmi beslemeyi hayal ediyorum diye. Bir çok kere denedik olmadı. Bugün Serkan sayesinde bir çift edinme şansım var ve bu çok kıymetli benim için. Ergün var bir de yıllarca yabancı sitelerde takip ettiğimiz gibi bir hobi odası kuran ve inanılmaz apisto türleri getirip, hemen hepsini de üreten. Bu ülkemizde ilk defa oluyor. Bunu bu çapta kimse yapmamıştı. Her ortamda ve sohbette söylediğimi buradan tekrar edeyim. Tebrikler. Bu türler elimizin altındayken ben de bir set kurulumuna giriştim. Kimbili belki bunca sene sonra RO bile alırım.
Çok uzun yazdım yahu. Herkese iyi hobiler.
L340 Nano Küp Akvaryum
[QUOTE=k.namalir]Hacminiz. Çok az plecoları bilinenin aksine yüksek hacim severler gelişimleri ve formları buna bağlı olarak gelişir tavsiyem aynı sistemi en az 45x45x45 gibi sisteme geçin bu dediğim maximum 1çift için geceli [/QUOTE]

Küçük boyda aldım L340'ları. Aldığımdan beri ki yaklaşık bir sene oluyor. 350 litrede bir çift L397 ve bir trio balzanii ile bakıyorum. Hep ortalarda olan 397'lerin aksine sürekli saklanıyorlar. Nispeten küçük bir tür pleko olduklarından ve daha göz önünde olmaları için kurdum bu akvaryumu ama henüz boş çalıştırıyorum. Uyarınızı dikkate alacağım.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,752,611 Mesaj
  • 402,656 Konu
  • 91 Forum
  • 142,377 Forum Üyesi
  • 1,452 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,624 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.