ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Legendry
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
285
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
10 Kasım 2013 22:30
Son Ziyaret:
17 Saat 19 Dakika önce
Toplam Mesaj:
601 [0.21 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
2 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Fatih Yurtseven
Doğum Tarihi:
04 Ağustos 1990
Yaş:
31
İl:
Ankara
Meslek:
Yazılım Geliştirici
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Fatih YURTSEVEN *** Lepistes, Plati, Moli, Kılıçkuyruk, Black Neon Tetra, Rasbora, Neon Tetra, Ramshorn, Elma, L144, Siyah Cüce Vatoz, Karides, Kuhli - Bitkili High Tech

SON 10 MESAJI

Musluk Suyuna İlaç Döktüm. Dinlendirme Şart Mı?
Merhaba,
suyu ısıtma sebebiniz akvaryum ile arasında ki farktan ötürü ise normal fakat başka bir şeyden ötürü ise gerek yok. Akvaryuma döküyorum ben direk ama daha doğru kullanım su kovada duruyorken damlatıp akvaryuma dökebilirsiniz beklemeden.
40lt Akvaryum Molly Balığı Hk.
Merhaba,
Öncelikle acemi de olsanız küçük ile başlayıp sonra büyültmek yerine 60 ile 80 cm arası başlayıp kalıcı olmanız daha iyi çünkü o akvaryumu alıp sonra büyüttüğünüzde tüm ihtiyaç ürünleri de yükseltmeniz gerekecek. Mağlum fiyatlar yüksek boşuna masraf etmeyin. Eğer ben dayanamam büyültürüm diyorsan şimdiden büyükle başla çok zor değil yeterli araştırarak yap.

1. Litre olayına çok takılan oluyor fazla kafanıza takmayın derim. Litre olaylarının ölçüleri gereksiz ve saçma. Düzen, stabil bir akvaryum, kullanılan ürünler bu durumu değiştirir. 40 Litre de 12-16 arası 3-6 cm arası balıkta bakabilirsin, 4 balıkta. Fakat acemiyim diyorsan ve illa küçük ile başlayacaksan 2e 4d ile başlaman daha iyi olacaktır uzun vadede.

2. Tuz ihtiyacı kontrolsüz atıldığında sağlıklı değil sağlıksız bir şeydir. Ayrıca bitkili akvaryumlarda ve bazı canlıların olduğu vatoz gibi akvaryumlarda kullanılması önerilmez.

3. Elodea, tilki kuyruğu gibi türler var fakat bunlarda ışıkların en azından led olmasını ister. Ben çok uğraşmak istemiyorum diyorsan anubias, amazon hançeri gibi bitkiler ile başlarsan hem çok fazla ihtiyaç istemez hemde ciddi bir büyümeye gerek kalmadan sade bir dekorla çok şık akvaryumlar yaparsın. Acemiyim diyorsan amazon, anubias gibi türleri hem seveceksin hemde seni soğutacak şeylerle pek karşılaşmazsın ( alg oluşumu, budama, yayılma, düzensiz tasarım )

4. Kullanmak zorunda değilsin. Bir akvaryumdan su takviyesi, ilk kurulumda akvaryuma yem atmak gibi bir çok çözüm mevcut. Ben bakteri kültürü kullanmıyorum ama bakteri feeder kullanıyorum bu oluşumunu sağlamaz oluşmuş bakteriyi çoğaltır. Sadece ilk kurulumda kullancam düzenli olarak katkı kullanmak istemiyorum diyorsan oturmuş bir akvaryumdan su takviyesi ile 1-1.5 hafta da azot döngüsü oturacaktır çok canlıda eklemeyeceğin için ( ki ekleyecek olsaydın başlarda az ekle derdim. ) sorun olmayacaktır.

5. Üretim amaçlı değil ise ve karides, beta gibi akıntıyı sevmeyen balıklar beslemeyeceksen pipo filtre yerine iç filtre öneririm. Akıntısı çok fazla olmayan iç filtre tercih etmeni öneririm. Hem biyolojik hem fiziksel temizlik sağlar. Pipo filtre için hava motoruda alman lazım eğer kendinden motorlu değil ise. Önerim her zaman orta ve büyük akvaryumlar için dış filtre veya askı filtre sonra iç filtredir. Onun harici pek verimli görmüyorum. iç sump veya dış sump hariç tabi onları kullanman için tecrübeye ihtiyacın var. Oda sıcaklığın çok fazla değişmiyor ise ısıtıcı kullanmana gerek yok fakat balık değişimleri, havalandırma gibi bir çok hareketinde çok kayıp verirsin. durumun var ise litre ile denk bir watt ısıtıcı alabilirsin. Ben 200 litre de 100 watt kullanıyorum yeterli geliyor çünkü oda sıcaklığında.

6. Vatoz sadece yırtıcı türler ve bir çok ciklet dediğimiz türler ile uyumlu değildir. Her ne kadar malawiler ile küçükken bakılsa da sağlıklı değildir. Dediğin türde sorun olmayacaktır. Onda da önerim leopar vatoz özellikle alma çok büyüyor. Cüce vatoz veya l144 gibi vatozlar ufaktan alırsan 3-6 cm arası çok iyi alg yiyici olur ( Yani küçükken al, hem uygun olur ) 2 tane atabilirsin sayıyı abartmamanını öneririm.
[EDIT]Legendry,2021-09-19 00:28:23[/EDIT]
60x40x40 Bitkili Cam Mm ?
Merhaba,

Akvaryumun yüksekliği verdiğiniz ölçülere göre 40 cm olacak ise eğer 6mm cam yeterlidir. 100x40x50 8mm kullanıyorum. 60 Cm yükseklik için 10mm her 10 cm 2 mm cam yükseliyor gibi düşünebiliriz düz hesap.
Yeni Aldığım Akvaryum Tür Dizayn Önerinizi Alırım
[QUOTE=inanc91] biraz araştırdım ve sizlerden gelen yanıtlar doğrultusunda bitkili akvaryumun hem maddi hemde tecrübe olarak beni daha çok zorlayacagına karar verdim oyuzden canlı doğuran tropikal karma vs yerine malavi ciklet beslemeye karar verdim taşları kayaları dizip beyaz-sarı prenses demasoni acei ve paslı ciklet ile sade karma bi akvaryum oluşturacağım birde elimde biraz malzeme var 200w lık ısıtıcı yeterli midir atman f3 (800l/h) dış filtre yanında bir iç filtre yeterli olur mu [/QUOTE]

Ürünler konusunda hesabınızı litre başı 4x dış filtre, litre=ısıtıcı Watt gibi hesaplar vardır bunlara uymak zorunda değilsiniz. 200-250 litreye yakın akvaryumda 100 Watt kullanıyorum. Fakat oda sıcaklığında olduğu için yetiyor. Eğer bulunduğunuz iklim ve yer çok soğuk olmuyorsa 100 Watt bile yeter. Elinizde 200 watt varsa çok güzel gayet yeterlidir ve dış filtrenizde atman 800 güzel balık sayınızı çok abartmadığınz sürece biraz şımarıklık yapılabilir. Tetra ısıtıcı kullanıyorm ben 0.25 ısı oynamasında devreye giriyor. Isıtıcı da çok akvaryumunuz yok ise bir akvaryum için ise kaliteli marka almakta fayda var.

Malawi ile genelde başlar herkes sonra sıkılır. Malawiler orta amerikanlardan bile (çok büyük değil ise balıklar) fazla litre gerektirir. Çünkü Malawi de tanganyika da çevremde besleyen çok vardı ve çok hızlı balıklar bu yüzden geniş alanı seviyorlar. En azından düzen oturana kadar sayıyı aniden abartmazsanız kayıp yaşamaz zamanla çoğaltabilirsiniz. Şunu da eklemek isterim cikletlerde çok sonra sürüye balık kabul ettirmek biraz zordur. Örneğin benim karmamda FH, Midas, Jaguar gibi balıklar var ben bunları karmaya 6 ay sonra ekledim. Çünkü başlarda ekleseydim çok baskın olurdular şu anda akvaryumun polisi ateş kafa mesala :). Malawiler hakkında çok bilgim yok sürü konusunda ne sıkıntılar olur diye fakat tek seferde yüklü balık eklerseniz denge bozulması kaçınılmazdır.

Ayrıca iyi bir ışıklandırma ile amazon, anubias ve çeşitli basit bitkiler ile köklerle tropical, güney amerika ciklet, melek, tetra karması gibi harika bir akvaryumda yapılabilir ve masrafsızdır. Gübre de, co2 de kullanmanıza gerek kalmaz ayrıca dediğim bitki türleri aksine loş ışığı daha çok severler. Hemde verdiğim karmada kahverengi bir loş akvaryum ortamı ile harika bir görsel yakalayabilirsiniz. Zevkler ve renkler tartışılmaz. Ben ciklet hayranıyım ama malawi ve tanganyika hiç sevmem :) Güney amerika ve orta amerika. bunları kurmıcaksam karmaları tercih ederdim. Özellikle karma bir akvaryuma güney amerika cüceleri eş ekleme şansınız var bir bakın derim Cüce güney amerika cikletleri besledim gerçekten harika balıklar apistogramma, ramirezi gibi.. Üstelik karmaya'da uygun[EDIT]Legendry,2020-12-25 16:56:47[/EDIT]
Yeni Aldığım Akvaryum Tür Dizayn Önerinizi Alırım
Merhaba,
Hayırlı olsun türlere karar vermeden önce kafanızda ki balık türünü belirlemek lazım.
Öncelikle bitkili mi ? Değil mi ?
Bitkili ise high tech, low tech mi ?
High tech ise co2 olacak mı ki olmalı ve gübre de kullanmalısınız.
Işıklandırma güçlü olacak mı ? High techlerde 0.5-0.7 eğer power led kullanacaksanız 0.3-0.5 yeterlidir fakat akvaryum geniş olacağı için minumum 0.5 yapmakta fayda var.
Dış filtreniz ortalama iyi markalarad 800-1000 / H, diğer düşük marka ürünlerde 1200-1500 / h olacak mı ? Ki böyle olursa daha büyük ve yoğun balık besleme şansınız çoğalacaktır. Bu imkanlara göre tür belirlemelisiniz ya da alıcaksanız ortalamanın üstü olacaksa ürünler zaten hepsine uygun olacaktır.
Kafanız da tür belirlerken önce kategori belirlemelisiniz ;
Tetra + melek ve kısmen karma diğer türler, discus, orta amerika + güney amerika karma ( astronot veya green terror gibi ), güney amerika cüce + tetra ve kısmen karma, canlı doğuran + omurgasız + vatoz kısmen benzer türler, ithal tür japon Ben genelde böyle karmalar yapıyorum. Malawi ve tanganyika sevmediğim için. Bu türleri kafanıza göre elbet seçerek değiştirebilirsiniz. Ben kendime göre yazdım örneğin atıyorum vatoz meleklerin yanına da eklenir ama salyangoz sıkıntılıdır. Karma akvaryumları severim fakat aşırı karma sorun çıkartır. Akvaryumunuz gayet yeterli. Zevkinize kalmış.

Bu arada fiyat gayet iyi. Yerli üretim akvaryumlara göre bu akvaryumların işçiliği, rodajları ve ön cam işçiliği daha iyidir ve genelde bu akvaryumlar yerliler gibi çıkma camlardan değildir.( yerliden kastım buda ithal değil fakat seri üretim gibi satılan plastik kapaklılardan bahsediyorum ) 1 metre akvaryumu covidden önce 700 TL zar zor bekleyen yerde almıştım, Ankara'mı pahalı acep ? Ucuz akvaryum yapanlara bakıyorum işçilik çok kötü ve çıkma cam olduğu için ucuz oluyor.[EDIT]Legendry,2020-12-25 01:16:29[/EDIT]
Flowehornumun Türü Ne ?
[QUOTE=ilhannnn01]Tam kapanmayan ağız ve daha büyük alt çene
Kırmızı ve çıkık göz
Finler ve kuyruk arasında boşluk
Kuyruğa doğru daralan gövde yapısı
Bu özellikleri ile ZZ türü olduğunu anlıyoruz yani kamfa değil, kamfa olsa gözler daha içerde ve beyaz olurdu vücut yapısı diktörgenimsi olurdu, ağız orantılı ve tam kapanırdı yani vücut ve ağız yapısı safkan orta amerikan türlerine benzerdi.

Şimdi ZZ türü olarak SRD / RD / Red Magma mı ona bakalım.
Çiçek hattı kesintisiz - SRD
Monster Kok ve kafada inciler var - SRD
Çene yapısı düzgün ama ağız tam kapanmıyor - RD
Finler orantılı ama Kuyruğu baya geçiyor - RD
Renkler biraz soluk ama kaliteli yemlerle düzelebilir gibi geliyor - Şu haliyle RD daha iyi olabilir.

Sonuç olarak balığınız Red Dragon dur. Süper Red Dragon u da andırıyor ama SRD diyemeyiz. Çok güzel bir balık Maşallah [:nazar:] diyelim.[/QUOTE]

Tam bir amerikan hayranı açıklaması. Balık anotomisinden bahsetti adeta[:O][:iyi:]
Plati 35 Litre
Hocam anlatmak istediğim o tecrübeli arkadaşların her kim yazdıysa bilgiler şöyle yalnış. Hiçbir yerde litre hesabı yapılamaz balıkla bununla ilgili hiçbir bilgi kesinllikle doğru olamaz. Zaten o bilgileri şöyle düzeltmeleri lazım. Bir balığın hızlı büyüyüp gelişimi için 250 litre tek balık deseler tamam ki belki de bu manada yazıyorlar ama kişi bunu 250 litreye 1 tane den fazla atamazsın diye anlıyo okuyo burda yeni başlayanları hobiden soğutuyo yok böyle bişi. 250 litrede 5-10 tane orta amerikayı krallar gibi bakarsın. Kimse saçmalamasın ama şartlar sürekli değişir 25 cm gelince bakamazsın eğer ille bakacam diyorsan ilerde büyüdüklerinde değiştirecen yok istemiyorum değişmek diyorsan en baştan sıkı tutarsın işte böyle durumlar var. Bilgiler bu yüzden hala söylüyorum yanlış. Hepsi değil litre ve agresiflik konusunda bilgiler yanlış. Hiçbir orta amerikanın mesala aşırı agresif oldğunu iddia edemezler neye göre ? Hangi karmaya göre ? Hangi durumda ? bunların cevabını veremeden yıllarca değişen balık geni ve karakteri ki her balıkta ayrı karakter vardır. Kimse gelip bu aşırı agresif oraya koyamazsın bu bu litrede yaşar bunlar çocuk safsatasıdır son sözümde budur. Bir tür hakkında hiç bilgin yoksa ortalama bilgiye ulaşmak için orda ki litreye bakarsın ora 1 diyorsa sen onu 10 la çarparsın başka da bir işe yaramıyor o bilgiler bir çoğu yanlış, geçersiz veya kesinlik barındırmayan alakasız şeyler. Hepsi hatalı da demiyorum. Sadece bazı soruların cevabı olamaz. Orayı baz alamayız. imkansız.
Plati 35 Litre
[QUOTE=lemur]İlettiklerinizde bir tutarsızlık var. Konu tecrübeyse, ben 40 yıla yakın tecrübesi olan bir hobiciyim. Ansiklopedik bilgi derken herhalde Meydan Larousse'den söz etmiyoruz. Söz konusu olan bilgiler öncelikle forum ansiklopedisinde yer alanlardır. Bunlar da buradaki tecrübeli arkadaşlar tarafından kaleme alınıyor.

Konu açan kişinin bir yaklaşım hatası var. Bunu düzeltmeyelim mi? Sizin dışınızdaki kişiler de bu yönde görüş belirtmiş. Heveslendireyim derken yanlışa yöneltmek doğru bir tavır oluyor mu?

[/QUOTE]

Tabii ki kendi fikrinizce düzeltebilirsiniz. Tutarsızlık yok. Her tecrübelinin fikri kesin doğru değildir bunu demek istiyorum. Tıpkı benim dediğimi de uygulamak zorunda olmadığı gibi. Kasdettiğim o litrede o olmaz geç gibi konuşma tarzı. Yoksa ben size yazamazsınız uyaramazsınız demedim. Arkadaşın sorusunda ki yanlışlık soru da değil aslında sormasına bile gerek yok bu soruyu ama bu soruyu sorduranda aynı zihniyet.[EDIT]Legendry,2020-12-12 22:56:05[/EDIT]
Plati 35 Litre
[QUOTE=lemur]Nası yani? Yavrulayacaklarını hesaba katmazsak?[:?] Maddenin doğasına biraz aykırı bir beklenti.
Ansiklopedileri yazanlar işkembelerinden uydurarak mı yazıyorlar? Sağlık ve düzeni balıklara asgari uygun şartlar sunarak sağlarsınız. Ticari üretimhaneler ya da balıkların geçici olarak kalabalık sayıda tutulduğu yerler bir örnek olamaz. 35 litreye 100 tane plati sığdırabilirsiniz. Yavruları hesaba katmadığınıza göre 3 platiden fazlasını önermiyorum.[/QUOTE]

Anlatmak istediğim aldığı balığın büyümesi değil, yavrulatıp büyütmek. Çoğalsalarda çok sıkıntı değil ama anaç boya gelince ya vericek ya vericek ona bakarsanız hiçbir litre uygun değildir sürekli çoğalacaksalar ? Bunu anlamak çok zor değil. Ayrıca hobihaneler sadece satış amaçlı açılmaz yanlışınız var. Hobisini yapmak için açılır çoğu zaman ticaret haneleri kasdetmedim. Hobihaneleri kasdettim. Ayrıca ansiklopedik bilgiler alternatif durumlarda %80 yanlıştır dedim. Bir yerlerinden atılıyo değil maksimum hesaba göre söyleniyor. Eğer orda ki hesaplara bakacak olursak bu sitede hiçbirimiz o sisteme uymuyoruz. Her başlığa insanlar gelip 50 litrede o olmaz beta, 100 litrede maks 2 japon ? Ama tecrübeli biri gelince 100 litreye 6 meleke 2 discus onlarca tetra atınca ooo evet çok güzel akvaryum. Kesinlikle litre olayı önemsiz bir şeydir. Gidip bende demiyorum 30 litrede 20 plati besle zaten besleyemez kayıplar başlar. Ama çok düzenli bir akvaryumda yeri gelir 7 platiyi besliyemezsiniz yeri gelir 50 litrede 30 plati çok sağlıklı beslersiniz. Akvaryum matematik hesabı ile yapılamaz. İnsanlarda olduğu gibi balıklarda da kişilik çok farklıdır. Özellikle de bunu cikletlerde görürüz. Aynı akvaryumda olmaz dedikleri imzamda ki balıklar birlikte yaşıyor ? Bir gün sorun olacak mı evet olacak flowerhorn büyüyecek ve ben o diğerlerine dar etmeden onu bir arkadaşıma vericem. Hem onu flowerhorn sahibi yapmış olacam hemde ben hevesimi almış olacam. Anlatmak istediğim tecrübe edinerek zevkinize bakın bu kadar takmayın.

Kastım birine laf söylemek değil fakat her başlığa insanların hevesini kırıp o olmaz geç bunu şunu geç sanki balıklardan sorumlu bakan gibi davranılması. Bir çok arkadaşımız eskilerden bu siteyi bu yeni yetme tecrübesiz iki ansiklopedik bilgi okuyup 30 sene bu hobiye kendini vermiş insanlara akıl vermesinden bıraktı zaten.[EDIT]Legendry,2020-12-12 21:57:14[/EDIT]
Plati 35 Litre
Sayıyı çok abartmadığınz sürece uygundur Zeki bey 2-5 oran gibi. Ansiklopedik litre hesaplarını çok ciddiye almamanızı öneririm. O litreler en maks duruma göre yazıldığı çok belli. Ayrıca bilgiler bazen değişkenlik gösterir. Örneğin 400 litrede 4-5 tane orta amerika önerilirken yapılan bilgisiz insanların önerisi yanlıştır. Çünkü Orta amerikayı 4-5 tne beslerseniz o litre de kavga çıkar, yoğun tutmak kavga bitirir gibi ? Böyle tecrübe edinmeden ansiklopedik bilgiler %80 yanlıştır. Balıkların karakterleri ve kombinasyonuna göre her zaman hesap değişir. Verdiğim sayının bile üstüne çıkabilirsiniz. İyi bir filtre ve bakım ile hiçbir sorun olmayacaktır fakat verdiğim öneri yavrulama ve büyütmeleri hesap katmadan size her türü beslemiş her türlü litre akvaryumu denemiş biri olarak önerimdir.

Ayrıca bir çok hobihaneyi öneri olarak görüp inceleyebilirsiniz. 60-70 litrede 30-40 balığın sağlıklı ve düzenli şekilde yaşadığı gibi. Önemli olan düzen ve oturmuş sistemli bir akvaryumdur litre her zaman ön plan değil aksine en arka planda hesaplanması gereken bir konudur.[EDIT]Legendry,2020-12-10 18:47:29[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.