ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Fishbone
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
42
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
27 Kasım 2006 22:49
Son Ziyaret:
4 Saat 60 Dakika önce
Toplam Mesaj:
155 [0.03 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
4 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
İzzet
Doğum Tarihi:
01 Ocak 1981
Yaş:
38
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Hiç takdir etmemiş birinin eleştirisini önemsemem.

SON 10 MESAJI

İç Ve Dış Filtre, Hava Motoru Ömürleri
Arkadaşlar merhaba,

Kullandığınız iç ve dış filtre ayrıca hava motorlarının ömürleri ortalama ne kadar oluyor? Ürünlerin üzerinde debisi, kaç watt olduğu gibi bilgiler yazsa da bence bu da önemli bir bilgi ama kimse de ürünüm 3 yıl gider garantilidir demiyor. Tecrübelerimizi burada paylaşırsak ileriye dönük alacağımız ürünler hakkında bilgilenmiş de oluruz.

Ve tabi ki aynı ürün birinde 1 yıl çalışırken başka birinde 5 yıl da çalışabilir. Biz genel olarak yorumlayacağız.

Benim kullandığım iç filtreler genelde heilea ve resun olmuştur. Resunlar 2 yıl sonra genelde bozuluyor. Heilea ları 3 yıldır kullanmama rağmen bozulma olmadı. Ama debisinde düşüş oldu. Yani yeni ürün eski ürüne göre çok daha hızlı çalışıyor bunu fark ettim.

Dış filtre olarak bozulan bir filtrem olmadı. E-Jet diye bir filtreyi 5 yıl kadar kullandım. Akvaryumu küçülttüğüm için de başkasına verdim. Hala çalışıyordu yani. Şimdi de fluval 206 kullanıyorum. Bunu da 3 yıldır sorunsuz şekilde kullanıyorum.

Hava motorlarına gelecek olursak. Heilea lar genelde sessiz ama çabuk bozuluyor. Bozulmadan önce de debisi yavaş yavaş azalıyor. Sobo ise çok ses çıkarıyor. Ama heilea lardan daha randımanlı çalışıyor.

Evet tecrübeleriniz? [:)]
Temaks Akvaryum Yordu Beni
Konuyu baştan sona okudum ve ağzımdan tek bir söz çıktı '' şansıma tüküreyim ''

Neden mi böyle dedim? 37 yaşındayım ve 12 yaşımdan beri bu hobinin içindeyim. Yani 25 yıldır beslemediğim tür, görmediğim balık çok azdır. Tahmin edeceğiniz üzere küçükken zaten evde büyük akvaryum kuracak kadar sözümüz geçmiyordu. Büyüyüp evi ayırdıktan sonra da kiracı biri olarak büyük akvaryum kuramadım. Yıllarca büyük akvaryum kuramadım ama büyük bir akvaryum hayalini çok kurdum. Yıllar yıllar böyle geçti kurabildiğim akvaryum 1 metrelik standart akvaryumun ötesine geçemedi.

Neyse ki geçen sene güzel bir ev aldım ve artık büyük akvaryum kurabilirim demeye başladım. Kurabilirim ama kocaman akvaryum riskli bir durumdu. Hemen araştırmalara başladım. Taymur kapanmış, Ali Kuştepe bırakmış, ithal akvaryuma o kadar para verilir mi diye düşünürken Temel Usta'nın namını duydum. Kullanan arkadaşlar memnundu. Tamam dedim akvaryumu yaptıracağım ustayı buldum. Derken bu yazıyı gördüm ve '' yok canım kesin problemli bir tiptir yoksa Temel Usta iyidir '' derken Temel Usta'nın '' 40 tl borcunu öde '' yazısını okudum.

Yahu arkadaş bu işler bu kadar mı lakayıt oldu. Adam seninle olan problemini anlatıyor sen onu çözmen gerekirken birde üste çıkıp ne ara 40 tl istedin? Bu kadar insanın içinde onu rencide edeceğini mi sandın?

İşte şansıma tüküreyim dediğim kısım da tam burası oldu. Ben bu ustaya akvaryum falan yaptırmam arkadaş. Diğer ithal alırım ama böyle tiplerle gerçekten uğraşmam.

Temel Usta, sen bu işte haksızsın. Arkadaşla renk konusunda anlaşmadan, boyut konusunda anlaşmadan, zaman konusunda anlaşmadan bu işe başlamamalıydın. Eğer ki başladıysan sorunları da çözmek senin görevin.
Özelyem.com
Kendisini övdüğümüz kadar eleştirimizi de yapalım.

En son birkaç ay önce bitki kumu sormak için aradığımda fiyatlardan da konu açılmıştı. Doların 7 tl olduğu zamanlara denk geliyordu bu konuşma. Fiyatların çok artmasının sebebinin ithal mallar olduğundan bahsetti. Buna kısmen katılıyorum aslında. Çünkü malzemeler yabancı ürünlerden oluşuyordu.

Dolarla birlikte anında artan fiyatlar nedense doların düşmesiyle değişmedi.

Alperen kardeşim, dolar çıkarken gösterdiğin atikliği inerken de göstermeni bekliyoruz. [EDIT]Fishbone,2018-11-12 21:23:16[/EDIT]
Amazon Bitkisi Gübreleme
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/18020/260720181343551.jpg[/IMG]

Arkadaşlar, böyle bir akvaryumum var. Amazonları geçen ay aldığımda yapraklarında sararma ve yosun problemi olduğu için 1 hafta önce sorunlu yaprakları biraz budamak zorunda kaldım. Kalan 1-2 yaprak yeni çıkan yapraklar ama onlara da yosun bulaştığı için dıy excel aldım. Artık günlük 2-3 ml excel kullanıp kurtulmayı düşünüyorum.

Soruma gelecek olursak;

Akvaryum 200 lt. İçinde 70 tetra var. Amazon sayısı da irili ufaklı 25. Amazonların dibinde jbl misket gübre var.

Elimde test kitleri yok malesef. Bu tabloya bakarak haftalık potasyum, nitrat, fosfat ve demir gübre kullanım oranları ortalama kaç ml olmalı? Ayrıca amazonlar birkaç ay sonra büyüdüklerinde ölçüde nasıl bir değişiklik yapmalıyım.

Gübrelemeyle ilgili yazıları okudum ama hesaplamalar hep yoğun ve küçük bitkili akvaryumlar için yapılmış. Üstelik o akvaryumlarda 3-5 balık var ve bitkiler amazon gibi değil çok hassas. Yani benim akvaryumda nitrat zaten biraz var.

Tecrübeli arkadaşlar akvaryuma günlük vakit ayıramadığım için haftalık nasıl bir gübreleme yapmamı önerirler?
Balığın Türü Nedir?
Nerden aldınız ve fiyatı nedir?
Su Maymunundan Misket Gübre Yapımı
Deneyi su dolu bardakta yaparsak evet öyle olabilir. Ama su maymunlarını kumun altına gömerek yaparsak farklı olabilir. Sonuçta kum bir basınç uygulayacak ve su maymunları sonsuza dek şişemeyecek, elbet bir yerde sıkışıp kalacak. Yani bu bir bomba değil ki kumun altında patlayıp etrafa dağılsın. Böylece iyi bir şey olmuş olur, kum boşluklarında suda olan sirkülasyon olmadığı için boşluklar da gübreyle dolar, su maymunu zamanla dağılıp gider gübreler baki kalır [:lol:]

Su maymununun suya vereceği kimyasal zarar bence de tartışma konusu.
Balığın Türü Nedir?
Siyahı veya başka rengi de var mıydı? [EDIT]Fishbone,2018-07-21 02:44:49[/EDIT]
Su Maymunundan Misket Gübre Yapımı
Tam anlatamamış olabilirim. Su maymunlarını sıvı gübrelerin içine atacağız ( mesela demir, potasyum, nitrat vs.. çözeltilerinin ) Burda su maymunu gübreyi içine çekip şişecek. Sonra gübre dolu su maymununu akvaryum kumuna, köklerin dibine yerleştireceğiz. Aynı misket gübre mantığıyla. Sonra kökler su maymununa temas ettikçe ( bilindiği gibi su maymunu jel kıvamındadır ) su maymununun içine girecek. Kökler su maymununun içinde olan gübrelere temas ettikle su maymununun içindeki gübreleri çekecek. Yani misket gübre veya akıllı gübre mantığıyla. Ama bunun iyi tarafı şu olacak misket gübrede olduğu gibi kumu belli bir süre sonra balçık haline getirmeyecek. Veya kumu karıştırınca dağılıp suya karışmayacak.
Su Maymunundan Misket Gübre Yapımı
Durup dururken böyle bir şey geldi aklıma. Su maymunlarını çoğumuz biliriz. Bilmeyenler için şöyle bir şey;

[IMG]http://www.e-iskur.com/wp-content/uploads/2018/04/sumaymunu1.jpg[/IMG]

Burda amaç klasik misket gübrenin suya salınım yapan hatta suyu bulandıran killi toprağından kurtulmak.

Bilmeyenler için su maymunundan bahsedecek olursak şöyle bir şey düşünün, boncuk şeklinde bir madde. Bunu suya atınca suyu içine çekip şişiyor.

Çeşitli misket gübreler bile yapılabilir bu şekilde. Mesela sade demirden oluşanın rengi kahverengi olur. Potasyumdan oluşan mesela beyaz veya başka makro ve mikro besinler farklı farklı renklendirilebilir.

Bildiğim kadarıyla uzun süreli tatile çıkanlar evde besledikleri çiçeklerin altına bunlardan koyarak çiçeklerin kökler yardımıyla su maymununun içinden su çekmesini sağlıyor. Eee biz de bunu kendi akvaryumumuzda ki bitkiler için gübre şekline getirebilir miyiz?

Bence mantıklı ama sizlerin de fikrini öğrenmek isterim doğrusu.
Doğa Akvaryum
Ziya Bey ile sonunda ben de tanışma fırsatı buldum. Hatta yüz yüze görüşmeden önce birkaç telefon görüşmesi de yapmıştım. Çoğunuzun bahsettiği gibi samimi, güler yüzlü ve ilgili. Telefonda bile uzun uzun sohbete dalıp tetralardan girip orandalardan falan çıktık. Telefonu kapatınca '' ne orandası yahu ben japon beslemiyorum ki '' diye şaşırmışlığım çoktur. Ama şöyle bir düşününce iki hobicinin anlatacak o kadar çok hikayesi oluyor ki :) İkimiz anlatıp ikimiz de heyecanla dinliyoruz :)

Neyse bunlar güzel şeyler tabi ama kötü olan şeyler de oldu. Amazon bitkisi arıyordum ve telefonda kendisinde olduğunu söyledi. Arkadaşımla gittim ve balık zenginliğini kendi gözlerimle gördüm. Gerçekten çok değişik ve çeşit çeşit balıklar vardı. Fiyatlarını sorduğumda hemen hemen hepsi piyasanın üstünde fiyatlardı. Neyse dedim balık almayız. Sıra geldi amazon bitkilerine. Amazonlar klasik akvaryumcu fiyatı 20-30 tl idi. Ama amazonların yaprakları delik delik ve çok da sağlıklı durmuyordu.

Telefonda amazon fiyatlarını sorduğumda 10 tl ye de olduğunu söylemişti. Ben de '' Abi şu 10 tl lik amazonları göster hangileriymiş '' dedim. İşte o an yıkıldığım andır. En uzunu parmak boyunda 3-4 yapraklı amazonları gösterdi ve işte bunlar dedi. Önce er ryan filminin başında, sahile çıkarma sahnesinde askerin yanına bomba düşünce etraf bulanıklaşıp kulaklarında çınlama sesi oluyor ya onun gibi oldum. Dükkandaki her şey siyah beyazdı da bi o minik amazonlar renkliydi sanki. Ziya abinin 10 tl deyişi çınladı uzun süre kulağımda. on on onnn teee leee onn teleee.. Sonra filmi izleyenler bilir asker kendine gelir ve vızır vızır yanından geçen mermi sesleri normale döner, işte benim de 10 tl ler normale dönmeye başlamıştı. 10 tl.. 10 tl..

Yıkılmıştım. Sinan Çetin'in bir programı vardı hani gelen olursa kapı açılır gelen olmazsa açılmazdı. Arkada da gerilimli bir müzik çalardı ( dıt dıt dıt dırırıt dıt dıt dıt.. ) Evet sevdiğim, akrabam, eşim, dostum gelmemişti de ben o kapının açılmayışını gören konuk gibi hüzünlü bir şekilde hayırlı işler dileyip çıktım.

Sonra ne mi oldu? aa bir baktım karşıda başka bir akvaryumcu. Adını bilmem etmem. Onu da Doğa Akvaryum gibi ilk defa görmüştüm. Dur şuna bir bakayım dedim ve girdim. İçerde genç bir arkadaş ve bir sürü amazon :) Amazon ne kadar dedim 15 tl dedi. Tekrar yanıma bir bomba düşer bir çınlama olur mu acaba diye bekledim, olmadı. Tamam dedim ver 5-6 tane. Üstelik o kadar sağlıklılar ki 1 metrelik akvaryum doldu taştı resmen.

Ben tekrar gider miyim bilmem. Ama siz giderseniz yanındaki akvaryumcuya da uğramayı unutmayın.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.