ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
sugusugu
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
06 Mayıs 2019 01:38
Son Ziyaret:
11 Saat 7 Dakika önce
Toplam Mesaj:
7 [0.33 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
5 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Gökhan
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Çanakkale
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Gökhan

SON 5 MESAJI

Bitkin Dişi Lepistes
Akvaryum 50 Litre ve 300 Lt/S filtreliyor filtrem. Filtrenin ucunu direk içeriye verince fazla dalga yaptığı için aparatı ile şelale olarak veriyorum suyu.

Kum ve bitki ekleme kısmında su değişimi yaptım. 2 gün dinlendirilmiş su ile değişim yaptım. 15 litre kadar.

Akvaryumda 15 adet balık mevcut. Diğer 14 ü çok iyiler. Oradan oraya dolanıyorlar. Fakat bir tane dişi balığım şu an böyle

Akşam saatlerinde balığım öldü. Sebebini ben de anlamadım. Doğumdan sonraki hafta yaptığım kum değişimi sebebiyle oluşan stres yüzünden oldu herhalde.
Bitkin Dişi Lepistes
Merhaba.

Yeni aldığım 3 dişi lepistesten biri 5-6 gün önce yavrulamıştı. İki gün önce de yeni aldığım kum ve bitkileri akvaryuma ekledim ve doğal olarak bir bulanıklık oluşmuştu. Bu işlemleri de yaparken balıkları bir kovaya alarak iki saat kadar kovada beklettim. Sonrasında mecburen akvaryuma balıkları geri koydum.

Bugün ise dişi lepisteslerimden biri (doğuran mı emin değilim) neredeyse hiç hareket etmiyor. Sadece ters dönmemek için yüzgeçlerini hareket ettiriyor. Arada bir ters dönecek gibi oluyor. Suyun sürüklediği yere savruluyor. Renginde bir solma da mevcut ayrıca.

Erkek lepistes henüz çok küçük. Boyu 1.5 cm kadar. Onun dişiyi zorlayacağını düşünmüyorum. Zaten pek yaklaşmıyor da dişilere. Kendi halinde takılıyor.

Bana son dakikalarını yaşıyor gibi geldi ama sebebi ne olabilir?

Yem yemiyor ve yüzemiyor. Filtrenin su çekişine bile karşı koyamamıştı. Filtreyi kapattım bu yüzden.

Tekrar kontrol ettiğimde yan yatmış ve zar zor duruyordu.
Yeni Başlayan İçin Lepistes Yavru Bakımı Tavsiyesi
Ceyhun Bey az önce kontrol ettiğimde yeni yavrular da olduğunu fark ettim. Fakat bunlar diğer dişilerden :) Ben konuyu açarken yavrulamışlar. Şu an sayabildiğim 5-6 tane var fakat çok fazla saklanabilecekleri yerler var. Gözümden kaçanlar elbet vardır.
Yeni Başlayan İçin Lepistes Yavru Bakımı Tavsiyesi
Merhaba arkadaşlar.

Elime geçen 55*35*35 lik bir akvaryum sayesinde bu hobiye resmen başladım. İlk balıklarım olacağı için kolay olması amacıyla 1e 3d lepistes, 1e 3d moli, 6 yavru yeşil zebra danio ve 2 çöpçü aldım. (sayıyı abartmış olabilirim ya da normal olabilir, ilk defa balık beslemenin heyecanı diyelim :) )

Bugün balıklarımın 5. günü ve sabah 1 dişi molinin öldüğünü fark ettim. Bu benim hatamdan dolayı oldu. Sanırım bir önceki gün biraz fazla yem verdim.

Fakat beklemediğim bir şey oldu ve su değişimi sırasında 2 adet yavru balığın (tahminim lepistes yavrusu çünkü belirgin hamilelik belirtileri vardı ve şu an birisinin karnının şişliği inmiş durumda) akvaryumda köşelerde saklandığını fark ettim.

Okuduğum kadarıyla yavru balıkların ana tankta beslenmesi daha iyi oluyormuş diye biliyorum.

Henüz balık bakımı konusunda bilgim başlangıç düzeyinde iken 2 adet de yavrumuz oldu :) Çok değişik bilgiler var ve bir anda bilgi karmaşasının içine düştüm. Yavru balık beslenmesi hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Edit : Tankta henüz tam bitkilendirme yapılmadı ama küçük taşların olduğu bir bölüm ve 5 kök zeytin, 5 kök red zeytin var. Bunların dışında rafyadan 2-3 yere saklanabilmeleri için alan yaptım. Şu an yavrular taşların aralarında saklanıyorlar. [EDIT]sugusugu,2019-05-20 00:48:11[/EDIT]
100 Litre Bitkili Akvaryum İçin Ekipman Fikirleri
Merhaba arkadaşlar. Forumda yeniyim ve ilk mesajımda bu konuyu açarak fikirlerinizi öğrenmek istedim.

Öncelikle ramazanın ilk gününe girerken herkese hayırlı ramazanlar dilerim. Herhangi bir tecrübem olmadan bu hobiye başlamak istedim ve bu forumda yaklaşık 1 haftadır onlarca yazı ve döküman okudum. Birçok video izledim. Nedense durup dururken akvaryum yapıp bu işe başlamalıyım diye bir düşünce ile girişimi yaptım. İzlediğim videolar, okuduklarım ve müsait olan yerime göre kendime bir liste çıkardım. Her basamağı adım adım gideceğim. Dolayısıyla aşağıya yazacaklarım sadece benim taslağım ve bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan tavsiyelere açığım. Taslağımda hatalar varsa düzelterek doğru şekilde başlamaya çalışacağım.


1. Başlangıç olarak 1e1d plati, 2e6d neon tetra, 1e3d lepistes ve 1e1d cüce vatoz düşünüyorum. Uyumları konusunda sorun olmadığını okudum. Sayılar başlangıç için az veya fazla olabilir. En azından sayenizde doğruyu öğrenebilirim.

2. Şu an 75x45x30 ebatlarında bir akvaryum yapmayı düşünüyorum. Akvaryuma 6mm cam kullanıp, camlarını yanlardan yapıştırıp, 10mm kalınlığında 5 cm genişliğinde de kayıt kuşak yapmayı düşünüyorum. İlk sorum bulunduğum bölgede cam bulma sorunum olabileceğinden dolayı kayıt kuşak için 2 adet 5mm veya 6mm kalınlığındaki camı üst üste silikonlayıp kullansam 10-12mm kalınlık elde etmiş olurum. Bu şekilde de iş görür mü? Ayrıca ebatlar konusunda 30cm yükseklik yeterli mi? Bu fikirlere bağlı olarak tavsiyeleriniz var mı? (Hesaplamaları ayrıntıları ile düşünüyorum. Örn. yandan yapıştırmada yan camlar için 6mm kalınlık payından dolayı fazla olacak 1.2mm genişliğin ayarlanması gibi)

3. Kum konusunda tam bir fikir edinemedim fakat araştırmalarıma devam ediyorum. co2 ihtiyacı az olan bitkiler kullanmayı düşünüyorum. Maya/şeker karışımı ile üretebileceğim co2'yi de ayrıca akvaryuma vereceğim. Bu da sanıyorum ki başlangıç akvaryumu yeterli olacaktır.

4. Filtre olarak şelale filtre düşünüyorum. Dophin H300 360Lt/S uygun olur diye düşünüyorum ama filtre konusunda çok kararsızım. Ayrıca dış filtre 100 litreye kadar olan akvaryumlar için şart değil diye okudum. Zaten boş hacmi 100 litre olan akvaryuma kum, dekor, malzemeler vs. girince 10-20 litre arası azalıp 80-90 litre civarına düşecek. Filtre konusunda ciddi anlamda fikire ihtiyacım var.

5. Isıtıcıyı 100watt olarak düşünüyorum. Fakat ısıtıcılar için kullanmadığımdan dolayı özellikle ısıtıcılar otomatik mi çalışıyor yoksa sürekli mi çalışıyor bu konuda hiçbir fikrim yok. Yani 26 dereceye ayarlasam su sıcaklığı 26 olunca otomatik olarak kapanıp belirli bir sıcaklığın altına düşünce tekrar otomatik çalışıyor mu?

6. Işıklandırma için illa da akvaryum lambası şart mı? Uygun şekilde ledler ile kendi ışığımı kendim yapsam fark eder mi? Mesela elimde bazı ledler var. Bunlardan güzel bir ışıklandırma tasarımı çıkarabilirim. Tabi su yalıtımına dikkat ederek. Fakat ışığın rengi konusunda bilgi eksiklerim var.

Sadete gelecek olursam.

Önce akvaryumumu hazırlayacağım. Ardından kum, bitki ve dekor düzenimi yapacağım. Ekipmanları yerleştireceğim. 2 hafta kadar bu şekilde çalıştıracağım. (Bu arada eklenecek olan bakteri kültürü ve su hazırlayıcı konularında eksiklerimi giderip ona göre çalışma yapacağım) 2 hafta sonunda balıklarımı uygun şekilde akvaryumuma alacağım.

Yazımın uzunluğu konusunda kusuruma bakmayın. Hatalı gördüğünüz, geliştirilebileceğini düşündüğünüz fikirlerinize açığım. Yazdıklarım hakkında elbette forumda birçok başlık mevcuttur ve bu başlıkları okumaya devam ediyorum. Fakat hepinizin bileceği üzere birçok konuda fikir ayrılıkları var. Ben kendim için oluşturduğum planımı sizinle paylaşarak geneli hakkında fikirlerinizi edinmek istedim. [EDIT]sugusugu,2019-05-06 02:07:06[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.