ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ahmetyesevi
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
22
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
20 Mayıs 2019 16:00
Son Ziyaret:
19 Saat 21 Dakika önce
Toplam Mesaj:
109 [0.22 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
6 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ahmet Yesevi
Doğum Tarihi:
09 Ekim 1997
Yaş:
22
İl:
Kayseri
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ahmet Yesevi

SON 10 MESAJI

Platiler Yem Yeme Sorunu
[QUOTE=Nötr10]Yeni akvaryuma alışmaya çalışıyorlardır. diye düşünüyorum[/QUOTE]

Önceden de çok balık aldım ve akvaryuma adapte olmalarını bekledim. Ama hiç bu kadar uzun sürmemişti. İnşallah öyledir ve en kısa zamanda yemlere ilgi göstermeye başlarlar.

Teşekkürler.
Platiler Yem Yeme Sorunu
[QUOTE=Nötr10]Balıkların dışkısında jelimsi beyaz bir şey var mı ?
Belki de Yer değişikliği ile hayvanda yem yememe sorunu oluşabiliyor.
Sağlıklı ve keyifli Hobiler [:nazar:][/QUOTE]

Jelimsi beyazlık görmedim. Gözlemlediğim kadarıyla normaller dışkılarında bir problem yok. Hatta akvaryumda toplu halde geziyorlar, camlarda bir şeyler yiyorlar, bitkilerle uğraşıyorlar. Ama attığım yemlere hiç tepki göstermiyorlar. Bu böyle gider ve formdan düşebilirler diye düşünüyorum. Yemlerim yukarıdaki gibi ama hangisi attıysam hiç bakmadılar.
Platiler Yem Yeme Sorunu
Bir melek balığımın olduğu akvaryuma yaklaşık bir hafta önce 2e 2d plati aldım. Geldikleri günden beri yem yediremedim ne attıysam ne yaptıysam olmadı. Elimde iki tane otçul yem var. Birisi tablet diğeri granül, bir tane de seranın melek balığı için olan yemi var. Diğer yuvarlak pul yemi dün akvaryumcudan aldım ama ona da bakmadılar. Hiç ağızlarına bile almıyorlar. Bu konuda bilgisi olan abilerim ve kardeşlerime şimdiden teşekkür ediyorum.

Yemlerin fotoğrafını aşağıya bırakıyorum.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/215461/150620201253171.jpg[/IMG]

Bilgisi olan yok mu?
Dişi Balık Erkek Balığı Kovalıyor
Erkek balıktan boyutça ve yaşça küçük olan dişi melek balığım erkek balığı kovalıyor. Özellikle akşam ışığı açıyorum kovalamaca başlıyor. Kimseye eyvallah etmiyor. Neden kovalıyordur sizce?
Melek Balığı Et Yemiyor
[QUOTE=lemur]NEDEN YEMİYORLAR?

1)- Belki de kuşaklar boyu hiç kanatlı hayvan yakalayıp yemedikleri için.

2)- Belki de pişirme tarzını beğenmediler. Belki kızarmış tavuğu tercih ediyorlardır. Belki dana yüreğini seveceklerdir.

3)- Alışık olmadıkları bir yemi yemek için yeterince aç olmayabilirler. 1 hafta açlıktan sonra belki yiyecekler.

4)- Tetra, Sera, Jbl vs gibi kaliteli ve lezzetli yemlerle beslemekteyseniz yeni menüye burun kıvırmaları anlaşılabilir.

5)- Hayvansal protein olarak kaliteli yemlerin yanında kurutulmuş daphnia, artemia, tubifex, karides gibi yemleri geri çevirmeyeceklerinden eminim. Benimkiler bunları severek yiyorlar.

6)- Tavuğu küçük porsiyonlar halinde dikkatlice vermenizi takdir ettim. Bu tür gıdalar yenmediğinde suyu aşırı derecede kirletirler.[/QUOTE]

Seranın pul yemini kullanıyorum ve gerçekten çok seviyorlar. Hatta kavgalar bile oluyor. Ama tavuk etinde o iştahı görmedim. Bazı zamanlar hamsi veriyordum ve çok güzel yiyorlar ama su biraz kirleniyor hamsiyi verince dağılıyor. Pişmemiş et vermiyorum. Parazit olabilir diye ama sizce tavuk etini pişmemiş versem bir sorun olur mu? Bazı videolarda dana yüreğini tavuk etini pişmeden öylece attıklarını gördüm.

[QUOTE=Deniz Emresi]Yem teknolojisi, oldukça gelişti.
Piyasada oldukça kaliteli yemler var.
Tavuk eti yerine, diskus yemleri ile Melek Balıklarınızı beslerseniz, ihtiyaçları olan yüksek protein, vitamin ve mineralleri almalarını sağlayabileceğiniz gibi, suyunuz da tavuk eti ile beslenmeye göre daha az kirlenecektir.
New Life Spectrum Discus Formula, Hikari Discus Biogold, Tripical Softline America, oldukça nitelikli yemlerdir ve Melek Balıklarınız severek yiyeceklerdir.
Melek Balığı beslediğim dönemlerde, bu yemlerle oldukça iyi gelişim sağlamış ve birkaç batım yavru almıştım.
Keyifli hobiler.

Yem teknolojisi, oldukça gelişti.
Piyasada oldukça kaliteli yemler var.
Tavuk eti yerine, diskus yemleri ile Melek Balıklarınızı beslerseniz, ihtiyaçları olan yüksek protein, vitamin ve mineralleri almalarını sağlayabileceğiniz gibi, suyunuz da tavuk eti ile beslenmeye göre daha az kirlenecektir.
New Life Spectrum Discus Formula, Hikari Discus Biogold, Tripical Softline America, oldukça nitelikli yemlerdir ve Melek Balıklarınız severek yiyeceklerdir.
Melek Balığı beslediğim dönemlerde, bu yemlerle oldukça iyi gelişim sağlamış ve birkaç batım yavru almıştım.
Keyifli hobiler.[/QUOTE]

Bunu düşünmemiştim ama ne de olsa avcı balıklar bu yüzden et vereyim öyle de beslensinler diye düşünmüştüm. Peki discus yemlerini nasıl veriyorsunuz? Haftada kaç gün veriyorsunuz çünkü protein bakımından yüksek olduğunu söylemişsiniz.İşin garip tarafı sadece eti değil ıspanak falan da yediremiyorum. Sindirim sistemleri rahatlasın diye haşlıyorum ama nafile bir türlü yediremedim.
Melek Balığı Et Yemiyor
Herkese keyifli hobiler.

Bugün tavuk eti aldım ve haşladım. Sonra soğumasını bekledim ve küçük parçalara ayırdım. İki tane melek sahibiyim. Akvaryuma birer birer attım ağızlarındayken ikincisini atmıyorum çünkü tekrar ağızlarından çıkarıyorlar. İlk birkaç tane yediler ama sonraki attıklarımı ağızlarına alıp ufaktan geveleyip çıkardılar. Tavuk etini nasıl yedirebilirim önerisi olan var mıdır?

Teşekkürler.
Hangi Kumu Almalıyım?
[QUOTE=EmreC2020]
[URL]https://www.sera.de/tr/hizmet/info/bireysel-akvaryum-kurulumlari-icin-dogal-ve-renkli-kum-tuerleri/[/URL]
Bu siteden akvaryumunuz için kaç litre kuma ihtiyaç duyduğunuzu hesaplayabilirsiniz. Kum yüksekliğinin 5,2 ya da 5,3cm olmasını öneririm.
Hesaplama yaptıktan sonra bulduğunuz litreyi 1,4 ile çarpın. (Çünkü bu 1-2mm'lik kumda, 1lt=yaklaşık 1.4 kg oluyor.)
Bu şekilde hesaplayıp bulabilirsiniz ;)
Bu kumun en ucuz satıldığı site : [URL]https://www.hepsiburada.com/parlak-siyah-kum-1-2-mm-10-kg-p-PTM620WDA014[/URL]
(Satıcısı hepsiburada olanı almanızı öneririm. Ayrıca bazen Hepsiburada mobil UYGULAMASINDA sepette %20 indirime giriyor.)
Ve son olarak diyeceğim, size 2 paket FAZLASIYLA yeter. Sadece ikinci paketten artar.
Keyifli hobiler:)[/QUOTE]

Teşekkür ederim benim için çok faydalı bir site oldu yukarıda paylaştığınız.

Herkese yardımları için teşekkür ediyorum.
Hangi Kumu Almalıyım?
[QUOTE=Machiavelli]
Kahverengi yosun ışık yetersizliğinden de olabilir ve nerite salyangozu öneririm 55 litreye 3 tane atarsanız bence büyük oranda azalacaktır.[/QUOTE]
Kumu değiştireyim diyorum hem bu sayede bitkili tank için adım atmış olurum. Ama yinede tedbir amaçlı koyabilirim öneriniz için teşekkürler.

[QUOTE=İnsica01]Ahmet bey dere kumunun görselliği sizi rahatsız etmiyorsa kullanabilirsiniz.Lav kırığı da güzel bir bitki kumudur. Bir arkadaş geçen siyah olarak ht narin kum almıştı fiyatı da hesapliydi. Forumda aratirsaniz görebilirsiniz. Atakanpetshop, netakvaryum, evcil al benim sıklıkla kullandığım siteler.[/QUOTE]
Fahri bey kum ve özellikle site tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim tavsiyelerinizi dikkate alarak araştırmaya devam edeceğim. [:)]

[QUOTE=EmreC2020]

Bu Ht Marin kum çok güzel ben kullanıyorum, %100 doğal ve kokusuz. Fiyatı da uygun. 1-2 mm boyutu var. Bu kum hakkındaki konuşmalarımıza bakabilirsiniz. Vitasand kumu boyalı, yapay ve kötü kokmasından dolayı almayın. Burada fotoğraflarını da koydum, bakabilirsiniz.[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/ht_marin_kum_k954518.asp?PID=5739232[/URL][/QUOTE]

Teşekkür ederim. Ht marin kuma bakacağım peki sizce 55 litre akvaryuma ne kadar kaç litre kum almam gerekiyor
68x26x31h boyutunda akvaryumum.
Hangi Kumu Almalıyım?
[QUOTE=Rudas]Aktif toprak içerdiği besin ögeleri sayesinde bitki ve kök gelişimini sürekli olarak destekleyici bir yapısı var, aynı zamanda tanktaki suyun PH'ını düşürerek tropikal bitki, balık ve canlılara çok daha yaşanabilir bir ortam sunmakta. Bunun yanında çeşitli avantaj ve dezavantajları var tabii ki araştırman gerek ama silis kum yüzünden yaşadığın diatom sorununu bu toprakla yaşaman çok zor.

Bu arada aktif topraktan kasıt substrat değil, söz ettiğim malzemenin linki;

[URL]https://tropica.com/en/plant-care/aquarium-soil/aquarium-soil/[/URL][/QUOTE]

İngilizce olduğu için pek anlamadım ama anlattığınız kadarıyla faydalı bir toprak ama biraz maliyetli galiba.
Hangi Kumu Almalıyım?
[QUOTE=kkagann]Merhaba yetiştireceğiniz bitkiye göre kumlar değişir benim tavsiyem alt zemin için lav kırığı üstünede siyah bitki toplumda bilinen ismiyle hagen kumu kullanmalısınız [/QUOTE]

Java fern ve java moss’um var. Sonrasında low bitkilerden birkaç tane daha alıp yapacağım. Ben tek türk kum ve maliyeti düşük olsun istiyorum. Malum öğrenciyim.[:)))]

[QUOTE=Rudas]Uygun fiyatlı olarak JBL manado önerebilirim, ama kendi tercihim de olan aktif toprak kullanmanı şiddetle tavsiye ederim. Alt katman olarak lav kırığı uygun fiyatlı ve etkili bir malzeme olacaktır.[/QUOTE]

Aktif toprak biraz maliyetli geldi. Neden aktif toprak peki özelliği nedir?

[QUOTE=UmuttBEY]Şu an ben de bunu araştırıyorum ve aklımda şöyle bir kum oluştu. En alttan en üste doğru. Lav kırığı, aktif toprak (jbl aquabasis-tropica growth substrate-dennerle nutribasis 6in1),vitasand dere kumu yada vitasand siyah bitki kumu. Aktif toprak kısmına belki misket gübre de olabilir. Ben böyle yapmayı düşünüyorum.[/QUOTE]

Aslında düşündüğünüz fikir güzel ama dediğim gibi biraz buna bütçe gerekli ve öğrenciyim. [:)))]

[QUOTE=İnsica01]Acaba diatom mu yoksa sakal yosunumu... Bu dere kumuyla bile olur bitki işi. Maddi yönü önemli birazda görsellik. Kararı siz vereceksiniz ama bitkili akvaryum taban kurulumu diye bir başlık olacaktı. Ordan faydalanabilirsiniz[/QUOTE]

Bunun için konu açmıştım orada kahverengi alg olduğunu söylediler kum berbat oldu. Oluşum durdu diye tahmin ediyorum ama kum çok kötü oldu. Silikattan olabileceğini söylemişlerdi. Dere kumunu önerir misiniz suda bulanıklık yapar mı nasıl olur pek bilmiyorum bu bitkili işini. Diğer uygun maliyetli kum önerileriniz de var mı mesela? Birde malum ülkemizin durumu belli hastalıktan dolayı dışarı çıkmıyoruz bu önereceğiniz kumları alabileceğimiz güvenilir bir site var mıdır?

Teşekkürler.[:)]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 281 Online Kullanıcı, 153 Üye

Online Kullanıcılar

Quersian, Ugur79, HobiKlander, MiSoSiKiaN, MalawianKeeper, HarunYldrm, dream7, WaveRider, Hasmetmeap, secaflex, denizb12, AlperT, ugural06, saltun, CasperCrazy, kadiryilmaz, erhant2005, abdullahk, ertan95, Acemi_34, MacroEconomist, indianaconz, independent, _RdnC_, sinor, botoker, Nursun, OnionKnight, KaptanAkvaryum, shark2, eppinger, sharkemre, Mannugor, Haulga, lebowskia, ternapi, emirkagan, BURAK15, Chemical01, beyazgul, Alp43, MüminAkçamlı, Kerem Kalkan, berkesim, pofdzm, cameroon06, Bacardi, ozan_1903, corail79, yasinenes, Selim802, Demir1908, erenhamaloglu, dreamxx, ESTAR, hasancn, discus33, yavuzger, BadWolf, balıkhastası, Kınayu, 06bora34, kuman, Mkaplan92, Formicasmind, mustafadonmez76@, biacar, eyupburak, Keayci, Engin BOZKURT, wmelontr, member, vendetta99, alrzyldzz, otorun, giyotyn, Blackpearl34, steady, osman-01, darkblue2, noeldayi, Ocean1706, c3mo, Arda1641, oseose, ebubekirduru, OrkosBetta, renginar, zagah, HaydarGul, wadee, Ozgorenn, Gladyus, BabySoul, corax, lazarusv20, Heidfeld, Osprey, FazgeR, Sparrowhawk, de4b5, B.Mustafa, yedili, Gastropoda, ALP85, duman18, avukathasan06, Yagiz55, Gorkemkgo, messi111, ismailakay, ClanAquatic, atlantis917, desibell, Kopuk17352, Yorum yapmaz, jezey, lvnt.k, MKayra, benerium, vadamama, sarı2604, Ortaamerika, Syıalanrbapş, agulgun, MusaMert, Nahola, Sirri42, Laetacara, ilhanyılmaz, omrozd, Kemalk41, activ-ist, Defneselim, sinan m.d, musileno, Arapaima, Akvaristomer, ROYFB, Bacopamonnieri, diaslayt, BoraER, aldemirim, Arifhb, metin06, MertYılmaz, nlrdgn, mczorba, AYIDAYI, Csumer, Apistotales, ÖĞRÜNÇ, isa.uysal, 06serkan06,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.