ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
tustwis
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
58
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
26 Temmuz 2020 11:13
Son Ziyaret:
1 saat 42 dakika önce
Toplam Mesaj:
45 [0.17 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
34 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Alperen SERDAROĞLU
Doğum Tarihi:
06 Mayıs 1999
Yaş:
21
İl:
Samsun
Meslek:
Öğrenci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Alperen SERDAROĞLU

SON 10 MESAJI

Tetraları Üretip Kazanç Elde Edilebilir Mi?
Gel gelelim balıklarımın son durumuna. Artemiam bittiğinden dolayı artemia bulana kadar balıklara haşlanmış yumurta verdim ve 100 küsür kadarını kaybettim. Akvaryumum 12 litre olduğu için su dengesi çok çabuk bozuldu. Artemia bulmak için çıktığımda küçük çaplı kaza geçirdim. 3-4 gün balıklara bakamadım. 3-4 gün içinde su değişimi yapamadım sadece yemlerini verebildim. Yem olarak aldığım yavru yemi ve büyük balıklarıma verdiğim yemi un haline getirip verebildim. Çok azı yaptığım yemi yiyebildi. 3-4 günlük boşluk bana çok pahalıya patladı. 100 küsür tane kalan balığımdan 50-60 arası kalmıştı. Bu sayıları su değişimi yaparken pastör pipetiyle ölen yavrularımı toplarken sayıyordum. Geçen gün artemia yumurtası alabildim. Sonunda uygun fiyata 100 gr artemiayı 70 liraya aldım... Aldım almasına da yavrular kuru yeme yanıt verenler sağ kalmıştı. Onlarında sayısı 15 taneydi. Balıklar 1 cm kadar oldular... Küçük bir aksaklık 200 balığa mal oldu... Bugün kalan balıklarımı hızlı büyüsün diye büyük akvaryumuma koymak için eskiden kullandığım yavruluğu akvaryuma koydum. İçine rahat hissetsinler diye java moss koydum. Büyük balıklardan ürkerlerse diye mossu içine saklanmaları için koydum. Büyük balıklar yavrulara yavaştan alışsın diye böyle bir yol izledim. Küçük akvaryumda tutmama sebebim 12 lt akvaryumda bir balık ne kadar hızlı büyüyebilirdi ki... Bunu 1 hafta önce balıklar 0.5 cm olmadan denemiştim. 5 yavru atmıştım yavruluğa ve 1 gün boyunca yavruları yavrulukta beslemiştim. 1 günün sonunda içinde 4 yavru kaldı. 1 yavrunun olmamasının nedeni yavrular yavruluğun deliklerinden çıkmak istemesiydi. Bütün yavrular bu hareketi yapıyordu. Hepsi deliklere yönelmişti ama çıkamıyorlardı. 1 hariç hepsi alışmış gibi gözüküyordu... O da delikten çıkıp büyük balıklara yem olmuştur. Bugün geriye kalan yavrularım 1cm ve üzeri olduğunu fark ettim. Yavruluğu hazılardım ve yavruları içine koydum. Hiç biri deliklere yönelmedi. Hepsi sakin sakin mossun üstünde yüzmeye başladılar. Artık yem sıkıntımda ortadan kalktı bana 2-3 ay yetecek artemiam var. Hatalarımdan ders alarak yaptığım yanlışlara düşmemeye çalışacağım. 1 hatam bir sürü cana mal oluyor. Hepsinin sağlıklı şekilde büyümesini isterim. Bu bana maddi açıdan zarar versebile hepsinin yaşama hakkı var.

Tül kuyruk siyah tetralarımın macerası böyleydi. Kendime gelir gelmez evdeki bütün akvaryumların suyunu değiştim. Büyük olan tankımda nerdeyse %30-40 suyunu değiştim. Bu değişim bir türümün işine yaramış gibi görünüyor. Rainbow wernerilerimin. Su değişimden sonra uzun zamandır görmediğim wernerilerinin birbirine kurlaşmasını gördüm. Bir sonraki maceram werneri... Hadi hayırlısı. Yaptığım yanlışları artık yapmayacağım. Werneri yavrularım için infusoria kültürüm hazır durumda bekliyor. Siyah tetralarımı kültür olmadığı için besleyememiştim. Siyah tetralar için hazırladığım infusoria wernerilerin kısmeti oldu. Yeni bir yolculuğa başlıyoruz. İlk istikamet werneriler. Bugün küçük akvaryumumu werneriler için hazırlamaya başlıyorum. Wernerilerimle yakında burada olacağım [:D]. Siyah tetralarımın gelişimini buraya atarım... Herkese iyi hobiler dilerim.Olabildiğince kısa tutmaya, sizi sıkmamaya çalıştım. Yazıklarım karman çorman olabilir. Şimdiden kusura bakmayın. Tekrardan iyi hobiler dilerim.
Az Yavru Veren Türler
Rasbora çeşitlerine de bakabilirsiniz.


Doğadan Artemia
[QUOTE=ukilavuz]Artemia büyütmek için tuz oranını kaça kaç kullandınız suya göre[/QUOTE]

Artemia içinse söylüyorsanız düz mantık yaptım. 500ml de 2 cay kaşığı tepeleme kaya tuzu koyuyordum. 5 lt de 20 kaşık koydum. Çok az yesil su koymustum. Hatta 1 hafta beslememistim. Ama yinede büyüdüler.
Doğadan Artemia
[QUOTE=huseyn75]Bunlar sanırsam artemianin tatlısu versiyonu olan peri karidesi. Bir suzgecle bunları süzerek akvaryum suyu olan başka bir kaba aktarıp orada 1-2 saat beklettikten sonra tekrar süzüp balıklara verebilirsiniz.

Bu canlıların ömrü kısa olur. Yaz şartlarında o gölet kurur gibi görünüyor. Toplayıp balıklara verebilirsiniz. Yumurtalarını toplayabilirsiniz ileriki zamanlarda akvaryumda üretebilirsiniz.[;)][/QUOTE]

Göller yaz şartlarında kuruyor ve Dediğiniz gibi internete peri karidesi yazdığımda benim yakaladıklarımın peri kardesi olduğunu fark ettim.

Yine dediğiniz gibi üretmek isterim. Bundan 4-5 ay önce balıklara artemia verirken internette gördüğüm artemia üretmekle ilgili sayısız video gördüm. Bende deneyeyim dedim. Artemia çıkarma kitindeki artan artemiaları 5 lt kaba koydum ve tuz oranlarını ayarlarladım. Baya boylandırdım ve üremeye başlamışlardı. 20-30 tane ergin artemiam oldu. Yumurtladılar fakat yumurtaları nasıl alacağımı bilmiyordum onlarda suya bıraktılar yumurtaları. Tek sorunum yumurtalardan çıkan yavru artemialar büyüyemeden ölüyolardı ve yavru balıklara vermek için 5 lt kabın içinden tane tane toplayabiliyordum. Sadece anaçlarım kalıyorlardı. Şuan artemiaları tetra yavrularıma vermek için istiyorum. Artemialar büyüdüklerinde benim yavruların 2 katı oluyor neredeyse. Sadece yumurtadan yeni çıkan artemiaları yiyebiliyorlar. Eğer su perilerini üretebilirsem yumurtladıklarında yumurtalarını nasıl alabilir ? Bu güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. İyi hobiler dilerim...[EDIT]tustwis,2021-04-08 10:12:14[/EDIT]
Doğadan Artemia
Herkese tekrardan merhabalar. Tetra balıklarımı üretmek amacıyla paramesyum kültürü oluşturmak için yana döne dinlemiş yağmur suyu arıyordum. Evime 16km uzaklıkta Çakırlar Korusu adında doğal bir park vardı. 1-2 Hafta önce Samsuna 1 hafta boyunca yağmur yağdı. Bu doğal parkta yağmur yağınca uzun bir süre suyu toprağın üstünde tutuyor. Bunu istinaden bende su almak için bu yere gittim. Paramesyum çürümekte olan organik besinlerin besinlerden beslendiğini araştırmıştım. Fotoğrafta çok belli olmasa da (Su göletlerinin sadece bir kısmı) suların içinde nergis çiçekleri vardı. Bende nergis çiçeklerini fazla olduğu yere gittim. Çürüyen kısımları olur diye. Gittiğimde su yüzeyinde zooplanktondan çeşit çeşit vardı. Sonra gözüme 2 tane su yüzeyine yakın cisimler çarptı. 2 tane yetişkin artemia vardı. Yanımda deneme amaçlı sadece 2 tane 500ml su şişe götürmüştüm. Motorlar gittiğim için büyük şişeler yanımda götürememiştim. Suya giremediğim için su kenarında buldum artemiaları. Şansıma ikisi de dişi artemia çıktı. Bulundukları yerde yavruları olur diye şişeleri daldırarak doldurdum. Su yüzeyine yakın 10-15 tane yavru görüp daldırdım. Bitki köklerinin altına doğru daldırdım ve şişeyi doldurduğunda içine baktığımda hatırı sayılır miktarda artemia yavru yakalamıştım. Başka bir yerden 2. su şişesini doldurdum ve bununda içinde su pireleri ve 2 tane sivri sinek larvası vardı. Artemiaların biraz daha büyümesini bekleyeceğim ve aynı yere tekrardan gidip torla yakalamayı düşünüyorum.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225068/080420210642151.jpg[/IMG]

Dün doğadan toplanan infusoria kültürlerini kullanmayın yazıyordu. Topladığımız sularda akvaryumlarda istenmeyen parazitler ve böcek yavruları olur yazıyordu. Böcek larvası olarak sadece 2 tane sivri sinek larvası var. Böcek yavrusu hiç yok. Tek korkum suyun içindeki parazitler... Sizce aldığım artemiaları balıklarda kullanmalı mıyım ?

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225068/080420210653111.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225068/080420210653371.jpg[/IMG]

Eğer kullanabiliyorsam Samsundaki herkese öneririm. İyi hobiler dilerim...
Bilinmeyen Balık 😀
Bu forumu ilk açtığınızda merak etmiştim. Semender olabilir dediginildiğinde biraz daha araştırdım ve bir sitede üretimini yapan birinin yazısını gördüm. Yavruları sizin yavrularınıza benziyor. Kuzey şeritli semender diye gördüm. Türkiye topraklarında da yaşayan bir tür oldugu için bu semender olabileceğini düşündüm. Yanlış olabilir dediğim tabiki. Merak bekliyorum.
Tetraları Üretip Kazanç Elde Edilebilir Mi?
[QUOTE=ornies]Süngerde ,elyafta artemia çıkartma diye aratın. Hava motoru sesinden kurtuldum diye dua etmiştim sizde dua edersiniz. Cidden çok basit yöntem. Artemiayida ilanlar kısmından aldığınız paketten çok daha ucuza alabilirsiniz. İyi hobiler dilerim..[/QUOTE]

Artemia ile ilk tanıştığımda artemia çıkarma setini hiçbir petshopta bulamamıştım. Bende dediğiniz sünger ve elyafla çıkarmayı denemek istedim. İzledikten sonra vazgeçtim. Sıcaklık düşük olmasın diye çıkarttığımız kabı akvaryumun içine koyuyoruz. Vazgeçmemin sebeplerİ şunlardı:
-Çıkartacağımız kabı akvaryumda sabitlemek için akvaryumda bir yerimin olmaması. Akvaryumumda buhar camı var ve buhar camını alıp sabitlemek istediğimde bütün buhar akvaryumun üstündeki kapağa geldiği için zarar veriyordu.
-Akvaryumumda yüzeyde bakteri birikimi olmasın diye bunu nasıl izah ederim bilmiyorum ama bitkili akvaryumlarda oluyormuş bu sorun yüzeyde yağımsı görünen bakteriler birikiyordu. Bunun için motoru yüksek debili alıp su yüzeyindeki hareketliliği arttırdım. Motorun debisi yüksek olduğundan evde olmadığım bir gün devrilir korkusuyla yapamadım. Çünkü benim bildiğim tetralar diğer türlere göre tuza toleransı çok çok az. Bütün balıklarımı kaybederim diye yapmak istemedim.
-Akvaryuma koymayıp icine ısıtıcı koyabilirim tabiki ama ısıtıcı elektrik faturasını arttırıyor...[:(] Şuan çalışan 2 ısıtıcım ve açtıgım günden beri durdurmadığım motorlarım var. Elektrik biraz fazla geliyor...
-Yavru akvaryumuna koysam üstü toz girmesin diye kapalı koyacak yerim olmuyor.
- Devrilir korkusuyla hiçbir akvaryumumun içine koyamıyorum. Lepistes akvaryumum da var onada koyabilirim ama bir videoda birisi yanlışlıkla ya da kap devrilip döküldü diye balık kaybı yaşamamış. Tabiki onun kabı devrildi diye benim kabım devrilecek değil. Sadece işimi garantilemek istedim. Bundan dolayı motor sesine katlanmak zorunda hissediyorum.

Bu güzel öneriniz için çok teşekkür ederim. Bu saydıklarımın dışında süngerle başka bir yol varsa yazabilir misiniz? Yazdıklarımı her zaman tekrardan okuyorum. Bir saygısızlık ettiysem özür dilerim. Bilmişlik yapmak istemem. Birazcık bilmişlik taslıyormuşum gibi yazmışım. O amacla yazmadım öyle anlaşıldıysam özür dilerim tekrardan. Tekrardan çok teşekkür ederim. İyi hobiler dilerim.[EDIT]tustwis,2021-04-04 08:38:50[/EDIT]
En güzel fotoğraflarınızı gösterin
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225068/040420210046321.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225068/040420210052041.jpg[/IMG]

Artemia ile tanışmaları.
Tetraları Üretip Kazanç Elde Edilebilir Mi?
Aynı sorundan müzdaripiz [:D]. 3 akvaryum da benim odamda. Motor sesi ve fokurdama sesine uyuyamıyordum. Artık o kadar alıştım ki motorun sesini bazen unutuyorum. Çalışıyor mu diye odaklanıp kontrol ediyorum.

[QUOTE=Ahmet 3543]


Ben napiyim abi [:D]. 7.24 pipo filtre yüzünden yatağın dibinde hava motoru çalışıyor. En sonunda Bi gün hava motorunu öbür odaya takıcam ordan buraya hava hortumu uzatıcam [:)))][/QUOTE]
Tetraları Üretip Kazanç Elde Edilebilir Mi?
[QUOTE=Ahmet 3543]18 gr lık mix pakette belki 1 gr falan yumurta vardır. Tuzu evden koysan sırf yumurta satın alsan çok iyi olur. Oranı tutturursan paylaşmayı da ihmal etme [:D][/QUOTE]

Tabiki. Bir yerde bulmuştum sadece yumurtasını. Onda da 500 ml içine 2 çay kaşığı kaya tuzu koydum. 1.5-2 güne hepsini çıkarttım. Tabiki 1.5-2 güne sürekli hava motorunu çalıştırdım duraksatmadan. Allaha şükür yaptıklarımın hepsiden çıkardım. Oda sıcaklığıda etkiliyormuş. Ben 500ml 2 çay kaşığı kaya tuzu koymanızı öneririm. 1 günde de çıkıyor ama çıkmayanlar çıksın diye biraz daha bekletıyorum. Tek sorun hava motoru geceleri uyutmuyor. Onunda sesine alıştım.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.