ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
onur_0606
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Kullanıcı Başlığı:
[C]3,1,114398[/C] [B]8028,2[/B] [C]2,3,114398[/C]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
980
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
06 Ağustos 2011 11:18
Son Ziyaret:
5 Saat 24 Dakika önce
Toplam Mesaj:
869 [0.20 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
20 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Onur Akbulut
Doğum Tarihi:
20 Mayıs 1984
Yaş:
38
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Onur Akbulut

SON 10 MESAJI

50 Litre Nano Resif
Daha önce yazdığım gibi biri sadece akvaryum için kullanılan ro sistemi, diğeri hem akvaryum için hem de içme suyu için bir ro sistem.

Damacana suyunu önerene ben daha hiç rastlamadım. Belki çeşme suyu kullananlara söylenmiş olabilir[:)] Bu arada damacana su olmaz demiyorum. İleride problem çıkartma ihtimali çok yüksek diyorum. Yani işin içine balıklar girince.

Nitratın sıfır çıkması ilginç. Özellikle ilk kurulumda. Muhtemelen kullandığınız kayalar canlı kaya değildi. Nitratın çıkması kısaca döngünün başladığını gösterir. Yani akvaryumdaki bakterilerin yerleştiğini-çoğaldığını. Tabii bakterilerin bunu yapabilmeleri için suda amonyağın olması gerekir. Belki akvaryum boş çalışırken yemlemeyi az yapmış olabilirsiniz. Fakat sıkıntı edilecek bir durum değil kesinlikle ama dikkatli de olunması lazım. Dikkat edeceğiniz nokta da balıkları ayda bir ya da yirmi günde bir eklemek. Misal bugün bir balık eklediniz. İkincisini yirmi gün veya bir ay sonra ekleyin. Bu şekilde suyunuzu güzelce oturtun. Zaten akvaryuma balık eklenmedikçe sistem tam manasıyla başlamıyor. Suyun tam manasıyla oturması da yaklaşık 6 ayı alıyor[:)] Bilmiyorum, tuzlu suya başlarken okudunuz mu bir yerlerde ''Bu işin en önemli kısmı sabır'' diye. İşte o sabır bu ilk altı aylık sabır[:)))]
50 Litre Nano Resif
Evet başka seçenek yok. Hatta durum şöyle; ro cihaz bile kendi başına yetmiyor. Üzerine bir de silikat filtresi eklenmesi lazım. İçme suyu+akvaryum kullanımı için sistemler var. Bir de sadece akvaryum kullanımı için olanları var.
50 Litre Nano Resif
Damacana kullandığınızı tahmin ettiğim için sormuştum. Silikatın kaynağı kullandığınız su. Muhtemelen kullandığımız suda fosfat da var. Daha bir sürü şey de vardır... İleride ciddi yosun sorunlarınız [B]olmaması[/B] çok ufak bir ihtimal gibi duruyor maalesef. Eksilen suyu tamamladıkça, azalan diatom silikatı görünce tekrar artıyor.[EDIT]onur_0606,2023-03-13 20:05:59[/EDIT]
50 Litre Nano Resif
Diatom, sudaki silikat bittiği an yavaşça kaybolur. Dediğiniz gibi bir artıp bir azalıyorsa suya silikat girişi oluyor demektir.

Kullandığınız su nedir? Ro suyu mu kullanıyorsunuz? Ro kullanıyorsanız silikat filtreniz var mı? Emin olmak için kullandığınız suyun tds değerini bilmek gerekir.

Canlı ekleme konusunda nitratı bilmeden yorum yapmak istemiyorum. Kısaca nitrat 15 üstüyse tavsiye etmem, altındaysa yemlemeye dikkat ederek ekleyebilirsiniz. Çünkü canlı demek yemleme demek o da nitrat demek. Nitratın fazlası size istenmeyen yosunlar olarak geri döner. Test kitleriniz var mı bilmiyorum ama en azında temel kitleri yavaştan edinmeye başlayın yoksa burada kimse size sağlıklı bir yorum yapamaz. Yani yazdıklarımız farazi yorumdan öteye gidemez.


[EDIT]onur_0606,2023-03-13 14:49:19[/EDIT]
50 Litre Nano Resif
Her şey yolunda görünüyor[:iyi:]
Beyaz-kahve-yeşil-mor tankın geçireceği evreler. Kahve bitmiş sıra yeşilde. Şu aşamada nitratınızı bir ölçün. Bu evrede nitratın iyice birikmiş olması lazım. Nitrat 15 ve üstü çıkarsa mutlaka su değişimi yapıp nitratın bir kısmını akvaryumdan uzaklaştırın.
Deniz Akvaryumu Kum Tavsiyesi aragonit?
Kum olayına çok takılmayın. Paketlerin üzerinde yazar Ph sabitler-suya kalsiyum sağlar vs vs... bunlar sadece satış-pazarlamadan başka bir şey değil!

Mevzuya gelirsek. Suya salınım yapmayan-nötr herhangi bir kumu kullanabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken kum çok küçük tanecikli olmasın(sıfır numara) ve çok keskin kenarlı bir kum olmasın. Nispeten yuvarlak hatlı-balığın derisine zarar vermeyecek bir kum olması iyi olur.
Reef Dip Ve Stress Guard
Şart değil elbet. Stress guard hiç kullanmadım. Kaya tasarımı müsaitse yani balıklar korktuklarında saklanabilecekleri bir yerleri varsa bence bu yeterli.

Dip işlemi yapıyorum. Hem yararlı hem zararlı oluyor. Mercan kayasında gelen zararlıları öldürüyor ama yararlıları da öldürüyor maalesef[:)] Ben eş-dosttan aldığım mercanlara dip uygulamıyorum. Ticariden alırsam mutlaka dip işlemi yapıyorum.
50 Litre Nano Resif
Aktif karbon ilk kurulumda kullanılabilir. Su berraklaşınca çıkarırsınız. Bakteri kültürünü dediğiniz gibi ekleyin ve diatomu beklemeye başlayın. 15-30 gün arası kendini gösterir[:iyi:] Bakteriler için ısıyı biraz artırırsanız daha çabuk çoğalırlar. 25 derece yeterli[:iyi:]
50 Litre Nano Resif
Öncelikle yeni kurulumunuz hayırlı olsun. Umarım her şey istediğiniz gibi olur.

Filtreden başlayalım. Şelale filtrenin sisteme faydası olacağını düşünmüyorum. Tuzlu su akvaryumlarında protein skimmer kullanıyoruz. Ps'ler sudaki atıkları toplar ve haznesinde biriktirir. Yani kısaca PSlerdeki amaç atıkları sudan uzak tutmak. Bu tür filtrelerde su sürekli devir daim halinde olacağı için atıklar sürekli suyun içinde olacak. Bu yüzden size faydası olmayacaktır. Suda akıntı olsun diyorsanız ve boş çalışsın istemiyorsanız içine sadece eheim pro substart ya da muadillerini koyabilirsiniz. Koymasanız da olur. Biyolojik filtrelemeyi kayalarınıza-kumunuza yerleşecek bakteriler yapacaktır.

Sisteminize PS de gerekmiyor bu arada eğer canlı yükü bir çift percula olacaksa. Tek dikkat etmeniz gereken [B]yemleme.[/B] Ben kendi sistemimde ps kullanıyorum ama yine de yemlemeye dikkat ederim. İki günde bir yemleme yapıyorum. Kullandığımız yemler aşırı besleyici. Aç-besinsiz kalmıyorlar merak etmeyin[:)]

Diatom için suyu koyduktan bakteri kültürünü eklemeniz ve ışıkları açmanız yeterli. Mavi ve beyazları kullanın. Son olarak aydınlatma süresi 8-9 saat yeterli gelecektir.
En güzel fotoğraflarınızı gösterin
Blue stripe pipefish[:3]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/114398/260120232229201.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/114398/260120232229371.jpg[/IMG]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.