ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
.Ahmet
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
05 Ağustos 2021 15:35
Son Ziyaret:
2 Saat 11 Dakika önce
Toplam Mesaj:
22 [0.48 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
20 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ahmet
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Izmir
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ahmet

SON 10 MESAJI

150*150*50 Canlı Tavsiyesi
[QUOTE=Saussure]Tavsiye değil ancak aklıma şu video geldi:

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=VmbZUbIr2Ro[/VID]

Yavrularını büyüten ve bölge tutan Melek ya da orta amerika chiclidleri gibi balıklar için mantıklı bir tank, her çift kendi köşesine sahip olabilir. Bunun dışında masraf çıkartmak için dediğiniz gibi canlı doğuranlar da iyi bir seçenek olabilir, ancak saklanan yavruların yem bulabilmesi için fazladan çaba gerekebilir, günde birkaç öğün yavruların saklandığı alanları bulup oraya şırınga yardımı ile yem püskürtmek gerekebilir.

Benim önerim özel tür vatozlar+canlı doğuran olur.
[/QUOTE]

Mert Bey yorumunuz için teşekkür ederim. Gerçekten seyir zevki aşırı güzel bir akvaryum. Benim kafamdaki de bunun karesi gibi diyebilirim. Bu tankda da olduğu gibi ben de sump kulesinin etrafını köklerle çevirip ağaç şekli vermek istemiştim. Yine öyle yapacağım ama forumlarda gördüğüm kadarıyla kimse önermiyor. Ayrıca her balık tanktan atlar cümlesi ne kadar doğrudur? Böyle bir kurulum yapınca kardinal neonlar içinden atlar mı? Veya kökü tanktan daha uzun şekilde yapmanın ne gibi bir sakıncası var? Kafamda oturmayan bazı sorular var umarım acı bir tecrübe edinmem. Ayrıca şöyle bir karma yaptım;
(Konulardan bakarak türleri birleştirdim sadece öneri amaçlı yaptım uyumlu olmayan türler var mı?)

▪︎10E10D Kribensis alınıp 3E3D eş kalacak
▪︎30D10E Kardinal Neon tetra
▪︎10 Yeşil 10 mavi 10 pembe 10 mor 10 turuncu zebra danio
▪︎6 Panda çöpçü 6 starbai çöpçü
▪︎1E3D CÜCE VATOZ
▪︎10 kadar elma salyangozu
▪︎20D30E Amano karides
▪︎5E 15D Fil kulak lepistes
(Canlı yükü biraz fazla biliyorum gereken elemeler olucak)
150*150*50 Canlı Tavsiyesi
Arkadaşlar kusura bakmayın bi öyle bi böyle diyorum ama tekrar tatlı su tankında karar kıldım yukarıda da belirttiğim gibi resif tankı o şekilde yapılmak için uygun değilmiş. İlerde nasip olması dileğiyle onu bi kenara bıraktım. Tekrar araştırırken başka bi forumda bi kuruluma denk geldim aynı benim istediğim gibi ben de sump kulesinin etrafını dağ benzeri yapı oluşturup üzerini bitki ile kaplayıp şelale tarzı görünüm vermek istiyorum. Ayrıca ölçülerimi de 150×150×50 olarak değiştirdim.Resimlerini eklerim zaten. Ama bitkili tankta canlı işine karar vermiş değilim. Öneri çok ama kafam da işte bu olucak diyebileceğim bi karma oturmadı henüz diğer arakadaşlardan da tavsiye bekliyorum.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/134146/221120182225271.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/134146/221120182224381.jpg[/IMG]

Resimde ki tank ın ölçüleri 150×150×50[EDIT].Ahmet,2021-09-14 01:58:04[/EDIT]
150*150*50 Resif İçin Öneri
[QUOTE=engin045]Geçen hafta Aydın'da bir phetsoptaydım. Yıllardır küçük bir deniz akvaryumu vardı. Gittiğimde yeni bir akvaryum kuruyorlardı, 100-150 litre civarı. Firma tüm kurulumu yaptı. Çok teferruatlı bir sistem. Sizin akvaryum çok büyük ve bu konuda ilk tecrübeniz.Gerekli yardımı alırsanız olmayacak diye bir şey yok. Kurmak istediğiniz akvaryum çok güzel. İnşallah kendiniz için en doğru kararı verirsiniz. [/QUOTE]

Engin Bey yorumumuz için çok teşekkür ederim. Umarım hayırlı olan neyse o olur. Biraz araştırma içerisindeyim son kararımı da tekrar belirtirim.
150*150*50 Resif İçin Öneri
[QUOTE=engin045]Profesyonel bir destek almanız daha sağlıklı olur. İzmir'de bu tarz akvaryum kuran firmalar mutlaka vardır. Hem ekipman hem de canlı tedariği sağlarlar. Şimdiden hayırlı olsun. [/QUOTE]

Öncelikle teşekkür ederim. Daha
profosyonel kimseyle bi diyalog kurmadım. Ama bi arkadaş bazı önerilerde bulundu. Daha önce bu kadar büyük tank kurmamış ama aklımda bazı fikirler oluşması için önerilerde bulundu. Ama bazı kafamda oturmayan kısımlar oldu. Mesela ben tankın üstünü bu şekil açık tutup içinde ki kaya ve kökü daha yüksek tutucaktım yalnız resif olursa tank kapalı ve soğutuculu fln olmak zorundaymış. Bir de sadece balıklar 5000tl yi geçer dedi. 500tl den 10 tane tang alsan 5000dedi baktım net te 700 800tl yazıyo. Bunun ıvırı zıvırı 15tl bulucak sanırım o da en az. Hobihane de yaklaşık 20 kadar tank olucak ve klima ile ısı işini sağlıcaktım. O biraz sıkıntı oldu. Işık koyucak üstüne mobilya yaptırmıcam tavandan tank boyutunda lamba yaptırıp ışık sağlıcaktım ama deniz tankların da bu da mümkün değilmiş. Kafam yine karıştı ve tecrübesiz olmam da cabası. Acaba hiç bulaşmayıp bu tankı da tatlı su tankı yapmasım mı diye yine kafam karıştı.
150*150*50 Resif İçin Öneri
Selamın aleyküm arkadaşlar
Hobihane tarzı bir yer kurma planım var şuan proje aşamasında her şey tamamlanınca hepsini tekrar yazıp değerli hobici arkadaşlardan önerilerini yazmaları isterim zaten. Ama video ve forumlarda araştırma yaparken bir tank gördüm ve çok hosuma gitti. 150×150×50 olarak yapılmış. Bende hobihanenin ortasına bundan kurmak istiyorum.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232114/120920211640041.jpg[/IMG]

Sizden ricam canlı önerisi üzerine olucak. Umarım yardımcı olan arkadaşlar çıkar. Ayrıca altına da 50cm yükseklikte demir profil giydirme mobilya olucak. 4 tarafı da kapaklı dolap. İçeriye sump ve yem vb. Malzeme koymayı düşünüyorum.

Aynı konuyu tatlı su kısmında açmıştım ve orada canlı tavsiyesi istemiştim daha sonra Yasin Bey in tavsiyesi üzerine deniz akvaryumuna yöneldim zaten yaklaşık 20 tane tatlı su tankı olucak 1 tane de bundan olması fikri kafama yattı açıkçası ama bu konularda bilgim sıfır. Daha önce tecrübem olmadı. Sizden ricam resif li bi tank için yardım etmeniz yönünde. Ne gerekir ne almalıyım? Hangi canlıları önerirsiniz(Biraz araştırdım ve Tang cinsi balıklar hoşuma gitti) ama yine de herkesten mercan balık vb için öneri bekliyorum.

Bu arada resimi yanlış hatırlamıyorsam geçen sene bu forumda açılan bi konu dan aldım. Belirtmek isterim.[EDIT].Ahmet,2021-09-14 01:43:50[/EDIT]
150*150*50 Canlı Tavsiyesi


[QUOTE=Yas400]Forumun deniz moduna geçerseniz çok detaylı anlatımlar mevcut. Çok aktif bir alan değil ama geçmişten kalma sağlam bilgiler var. Büyüklük arttıkça sorun azalır prensibi orada da var. İncelemenizi öneririm.
[VID]https://m.youtube.com/watch?v=W8deXImqfcQ[/VID]
Sizin ölçülerinizden biraz büyük ama ben böyle bir akvaryuma hayır diyecek kimseyi tanımadım bu hobide. [/QUOTE]

Dediğiniz gibi çok güzel bir resif. Şuan aklımı çeldi diyebilirim. Sanırım ben de deniz akvaryumuna yönelebilirim ama daha önceden hiç tecrübem yok. Yardımcı olan birileri olması lazım ki bana yol göstersinler. Acaba deniz forumuna yazıp bi şansımı denesem mi?
150*150*50 Canlı Tavsiyesi
[QUOTE=Yas400]Henüz akvaryum yapılmamış anladığım kadarıyla. Dolayısıyla malzeme de tercih etmediğinizi varsayıyorum. Farklı bir fikir olarak tuzlu su akvaryumu yapabilirseniz bu ölçülerde harika bir resif görüntüsü elde etmeniz de mümkün. Maalesef türler ve ihtiyaçları konusunda tecrübem olmadığı için detaya inmeyeceğim ama odanın ortasında çok şık bir resif akvaryumu herhalde kendi adıma hobi hedeflerim içinde en tepelerde [/QUOTE]

Evet Yasin Bey akvaryumlar henüz yapılmadı şuan her şey proje aşamasın da ama yapılcak yani emin olabilirsiniz. Deniz akvaryumu kurmak aklıma geldi aslında biraz araştırma da yapmıştım ama forumlarda hangi konuya girsem bir sürü malzeme falan yazmışlar maddiyatten ziyade zorluk derecesi bakımından açıkçası gözüm korktu ve vazgeçtim. Ama tabiki bilen arkadaşlar yardımcı olursa yine de düşünebilirim.
150*150*50 Canlı Tavsiyesi
[QUOTE=ErtanGulen]

Bugüne kadar hobi odamı sanırım 6 kere sıfırdan kurdum. Hepsinde benzer sebep oluştu; baktığım canlılar değiştikçe akvaryumlarım uygun olmamaya başladı.

Bu bahsi geçen küp hariç diğer tank ölçüleriniz üzerinde çalışılmış ve ne tür bakacağınızı belirlediğiniz bir aşamada mıdır?

Yükseklikler bazı akvaryum tipleri yada canlıları için çok uygun olmayacak iken bazıları için ise muhteşem duruyor. Umarım önce canlıları belirleyip sonra tank ölçülerine karar vermişsinizdir. Bu işi hobi için yapıyorsanız kişisel tecrübeden yola çıkıp iletmek istiyorum ki hiç bitmeyecektir maalesef. Son odamı Aralıkta kurdum daha bir yıl olmadan elimdeki türlerde konsolidasyon ve değişikliğe gidip 2 tankı sil baştan kurdum, 3 tank boş duruyor 1 de yeni tank geldi. Siz siz olun önce canlı, sonra uygun tank boyutu ve en son tank için malzemeleri belirleyin. Yoksa maalesef sınırsız seçenek barındıran hobiden durmadan güncelleme ile devam edersiniz (mali zorlukları olmasa belki de en iyi yönü bu, sürekli değişiklik ve yenilik :) )

Daha önce bir yerde örneğini vermiştim; arabaları ilgim var ama benzin pahalı diye o üzerine titrediğimiz aracımı korsan taksi yapıp geceleri ek gelir beklemiyorsam hobi gördüğüm akvaryumlarımın da yem veya elektrik parası bana yük olmuyor. Yem yada elektrik için balık satmaya kalktığımda sanki ihanet etmiş gibi hissederim diye korkuyorum.

Satışı sadece tür değiştireceksem, satın alan kişinin para ödemesinden dolayı değer verdiği gerçeğinden dolayı satıyorum. Ama akvaryumları motorları vb çoook hediye ettim :) [/QUOTE]


Ertan Bey söyledikleriniz de haklısınız hepimiz canlılarımıza önem veriyoruz ama işin maddi boyutu da var bu bir gerçek. Mesela şöyle söyliyeyim benim 1 tane köpeğim var yakında 2 tane olucak. Bu devirde sadece 18kg aylık maması 500tl ek hiç bir masraftan bahsetmiyorum. Veterine kapıdan selam vermek aynı şekil 500tl. Köpeğime harcadıklarım gram umrumda değil daha fazlasını da harcamaya hazırım. Ve ondan bu güne kadar bi beklentim olmadı git mamanı kendin al demedim veya ucuz mama almadım. Balıklarımdan da bi beklentim yok tamamen beslemek istediğim için bu işe girdim. Üretim amacım yok. Ama zaten ister istemez ürüyolar. Ben de verdiğimi eşe dosta kim varsa artık hediye ederim. Kalanını yem karşılığı takas veya direk kendim internet üzerinden satarım diye düşündüm. Bilmiyorum belki kimseye etik gelmez ama düşüncem böyle açıkcası bi nebze de olsa maddi gideri en aza indirmek. Zaten balıklar olgunluğa erişinceye kadar yine her şeyi ben karşılıcam sonra da karşılarım mühim değil. Aklımda böyle bi düşünce vardı sadece. Tank yüksekliği konusunda ise dediğim gibi ana tanklarımın hepsi aynı boyda 220×60×60 olucak. 60cm yüksekliğin fazla geldiği kısım da su yüksekliğinden durumu ayarlarım diye düşünüyorum. Dediğim gibi bu tank dahil 2 tank kaldı boş ta onlara karar verir vermez her şeyi toparlayıp yazarım zaten fikirlerinizi almak için.
150*150*50 Canlı Tavsiyesi
[QUOTE=K3r3m ]Transgenetik tetra yapay bir varyete olduğundan sağlıklı olmaz onun yerine çok daha güzel doğal türler var.[/QUOTE]

Kerem Bey yorumunuz için teşekkür ederim. Peki siz yukardaki önerdiğiniz hariç akvaryumun her seviyesinde yüzecek şekilde hangi türleri önerirsiniz ?

[QUOTE=Yas400]Böyle bir tank yapmış olsam muhtemelen kardinal neonlarla doldurur ve sürüyü bozmamaları için dipte gezen ramirezi, bolivian ram, kribensis gibi balıklarla desteklerdim. Üstelik bölgeci balıklar için de bolca alan olacağından sorunsuz yaşarlardı. [/QUOTE]

Mesela bu tarz bir şey yapsam mı? Kardinal neonlar bitkili tankta bence de hoş durabilir. Ama hâlâ aklımda tamam bu olucak diyebileceğim bir öneri oluşmadı.
150*150*50 Canlı Tavsiyesi
[QUOTE=enesypr]Kare akvaryum fikri benimde ilgimi çekmiştir her zaman, eve bende yaptırmayı düşünmüyor değilim 80 80 50 daha çok uygun olacak diye düşünüyorum ölçüleri görüntü olarak balık için de transgenetik tetra türlerinin daha güzel bir görüntü olacaktır.[/QUOTE]

Enes Bey söylediklerinize aynen katılıyorum. Benim için de küp akvaryumun yeri ayrıdır. Bana kalsa 100×100×100 lük kurmak isterim ama imkansı gibi bir şey hiç bir bakımdan 100cm in altından kalkılmaz olduğu için bu ölçülerde karar kıldım. Hatta 100×100×100 lük kurulum var mı diye bakarken bu resime denk geldim ve kararımı değiştirdim. Transgenetik tetra renkleri bakımından çok güzel olabilir. Sizce kaç adet koymalıyım böyle bi tanka?

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 32 Online Kullanıcı, 18 Üye

Online Kullanıcılar

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.