ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Fatesan
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
22 Eylül 2019 15:48
Son Ziyaret:
02 Şubat 2020 18:44
Toplam Mesaj:
11 [0.07 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
11 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
FATİH ÇEVİK
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

FATİH ÇEVİK

SON 10 MESAJI

Diatomid Kedi Kumu İle Kristal Berraklık
Tabanda kullanım nasıldır. Kurulumda en alta kedi kumu üstüne pomza parçaları koyulabilir mi
Kuyruk Sivrilmesi Ve Erime
Çok teşekkür ederim neredeyse aklımdaki her şeye cevap vermişsiniz çok iyi oldu.
bir ay kadar sonra yeni büyük bir tanka geçiş ile umarım sorunları bertaraf ederim
Kuyruk Sivrilmesi Ve Erime
Fotoğraf:
Hastalık Belirtileri: yavrularda sivrileşen kuyruklar ve yetişkin erkeklerde kuyruk uçlarında erime gibi tırtıklanmış gibi durum
Akvaryum Kapasitesi (litre): 15
Akvaryumdaki Diğer Canlılar: 5 yetişkin lepistes 2 çöpçü 5 katil salyangoz ve farklı büyüklükte en büyüğü 3 aylık 20 üzeri yavru lepistes, java moss ve pistia
Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat): 25 derece
Filitrasyon: Şelale
İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları:
Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.):normal büyüklükte bir tank kurana kadar antrenman için bu ufak akvaryum ile başladım biraz yavru falan geldi ama mevcut nüfus için çok yetersiz olduğunun farkındayım. Yavru ölümü çok oluyor kuyruklar sivrileşip ölüyorlar. Yetişkin bir kaç erkeğimde de kuyruk erimesi oldu kuyruklar Aşağı sarkık yüzmeye başladılar ve öldüler.

Yeni tanka geçene kadar sağlıklı kalmaları için ne yapabilirim.
Filtre bir haftada tıkanıp kalıyor debi falan kalmıyor ve aşırı derecede pislik dolu oluyor.
Yeni tank için sunsun aldım ama onda da böyle bir pislik birikmesi ve debi kaybı olacaksa işimiz var 10 15 günde bir dış filtre temizlersek işimiz var.

Bu noktada sormak istediğim şeyler şunlar,
Tuz kullanımı iyi gelir mi
Metilen mavisi bakterileri kırıp balıklarda bir rahatlama olur mu
Litre başına kaç canlı olmalı ya da bir balığa salyangoza kaç litre su gerekir
Filtrenin daha uzun süre randımanlı çalışması için ne yapabilirim
Amonyak ve nitrat azaltıcı şeyler nelerdir
Yeni Lepistesler Uyum Sağlamadı
[QUOTE=grandturco]Hagen kum ve yapay dekorlarin salinim yapip su degerlerini bozmus olabilir.suan sadece tek erkek diyorsun ama onu ayirip digerlerini gozlemlemende fayda var diye dusunuyorum.hagen kumdan da bi miktar alip kurutursan kuruttuktan sonra miknatis tutup yapisan parcalar varmi kontrol edersen iyi olur.[/QUOTE]
Bu işlem ne için yapılıyor?
Tavsiyelerinizi Alabilir Miyim
[QUOTE=mutlubaba]Katil salyangoz ve az birazda su üstü bitkisi var tam adını bilmiyorum
isterseniz ümraniyedeyim ücretsiz verebilirim[/QUOTE]

Çok teşekkür ederim, benim ev de Ünalan mahallesinde, haftasonu falan bir yazarım olmadı müsait olduğumuzda bir uğrarım.
Koi İle Düz Lepistes
Konu tekrar canlanacak ama yazmak istedim yine,

Öncelikle maymun örneği tamamen yanlış o örnek plati ve lepistes gibi canlı doğuran familyasının eşleşmesinde kullanılabilir.

Şimdi konuya dönecek olursak, uzun yıllar muhabbet kuşu besledim, Show muhabbetlerden ayıptır söylemesi yarışmalarda da epey madalyam derecem de vardı. Muhabbet kuşları da renklerine göre kategori edilerek yarışırlar.

Renk konusu da aslında biyolojik bir şey. Biyolojik olarak göre gerek irilik gerekse diğer tüm özelliklerimizin yazılı olduğu bir gen haritası var. Bunlar ikiye ayrılıyor fenotip ve genotip diye, fenotip bizim dışardan gördüğümüz görünüş kısmı genotip de bunun altında yatan kodlar, (bizim kan soy falan dediğimiz şeyler). Burada da taşıyıcılık kavramı ortaya çıkar, görüntü de bir kuş albino olmaya bilir ama taşıyıcı olduğu için eşleştiği kuşun özelliklerine ve rengine göre farklı oranlarda albino ya da albino taşıyıcı yavrular verir.
Bir de bunun dışında baskın özellikler ve renkler vardır, yeşil baskındır atıyorum muhabbet kuşunda yeşil ile mavi eşleşirse yeşil yavru gelir, gri baskındır falan. Hem Renklerin baskınlık özellikleri vardır hem de cinsiyete göre değişen renk özellikleri vardır. Kuşlarda almak istediğimiz rengi buna göre eşlemeler ile belirlemek ve bir iki kuşakta istenen rengi korumak ya da elde etmek mümkün olabilir.
Balıkların renk özelliklerini ve biyolojik özelliklerini hiç bilmemekle beraber sonuçta bu biyolojik çalışmaların bezelyeler ile yapılmaya başlanarak bütün canlılarda işe yaradığını düşünürsek lepisteslerin renkleri ile alakalı da çalışma yapmak mümkündür.

Burada bilmemiz gereken hangi renklerin baskın olduğu ve taşıyıcılık özellikleri gösterdiği. Dediğiniz şekilde normal yerli lepistesler ve koi Lerin olduğu bir tankta bu özelliklerin bilinmesiyle devam eden soylarda nasıl yavruların geleceği bulunabilir. Her yavruda anneden ve babadan gelen genler kromozomlar ile baskın olanın görüntüsü ortaya çıkacak , sonraki soylamada yine erkek ve dişiden gelen genler ile farklı bir varyete çıkabileceği gibi ataların renklerine de dönüş olabilecektir.

Ama genel kabul gören saf kan olamayacak denen kural nerdeyse doğrudur, her batında o renkten çıkan Yavruların sayısı azalabilir ve bir kaç kuşak sonra yok olabilir. Bu yüzden lepisteste renklerin genetik kurallarını bilmek lazım.

Ben 1 adet erkek Teksas Show jumbo muhabbet kuşu ile 1,5 yıl sonra bütün kümesi yaklaşık 20 adet Teksas rengine dönüştürmüştüm
Tavsiyelerinizi Alabilir Miyim
Selamlar tekrar herkese,
Hafiften karar verdim gibi hatta ufak ufak alışverişe de başladım.
70 cm lik bir akvaryumda karar kıldım brüt 86 lt bir tank.
Bunun için 100 w bir ısıtıcı ve sunsun 603 satın aldım. Kum işini de hagen ve lav taşı veya dere kurumdan birini seçip yapacağım.

İki hususta fikir sahibi olmak istiyorum ;
Birincisi mevcut balıkların yanına bir veya iki çift albino varyetelerden almak istiyorum. Full red ve koi piyasada epey var akvaryumcularda falan da bunların ederi nedir çok bir para vermemek adına damızlık erkekler ve dolu dişilere ne verilir en fazla. Diğer varyete de çok beğendiğim albino full platinum ya da albino full gold, ama ilanlarda göremedim bunlardan. Bu renkleri nerede ve kaça bulabilirim.
Karides çok gerekli mi akvaryum için çok fazla ürerler mi?

Diğer bir sorum da mevcut evdeki akvaryum ile alakalı, 30 cm lik 13 lt lik bir süs akvaryumu ve 3 damızlık 15-20 arası da yavru lepistes var, ısıtıcı alayım dedim ama 15-25 w bulamadım, 50 aldım, böyle boyutlarda kullanan oldu mu? Isıtıcı büyük akvaryum küçük su çok hızlı ani bir şekilde ısınır diye tereddüt ettim.
Kullanılmaz diyorsanız 15-25 w ısıtıcı ile takas yapabilirim isteyen olursa
Tavsiyelerinizi Alabilir Miyim
Teşekkürler,

Dediğiniz gibi çöpçü ve vatoz sayısı tankın yarısını kullanacak öyle de diğer balıklara yer kalmayacak. Birer ikişer besleyenler var mı sıkıntı oluyor mu hayvanlara acaba.

Sunsun filtreyi de sessiz çalışması ve uygun fiyatı sebebiyle okuduğum yorumlarda kafama yattı. 400 l/h 100 lt lik akvaryuma yeter gibi gelmişti. Bu fiyat performansta önerebileceğiniz makul bir üst seviye filtre var mı?

Lepistes renkleri ve plati moli birlikteliğinde de kararsız kaldım. Albinolar ve koiler çok güzeller hangisinden vazgeçsem bilemedim. Plati ve moliler de renk ve değişiklik katar diye düşündüm
Tavsiyelerinizi Alabilir Miyim
Valla fikir almak çok iyi geliyor, vatoz ve çöpçü için bu kadar fazla sayıya gerek olacağını hiç düşünmemiştim,

Teşekkür ederim ikinize de bakalım yavaş yavaş fikir sahibi olmaya başladık.

Platiler ve moliler , lepisteslere göre daha fazla mı saldırgan yavruları daha çok mu yerler acaba. Yavru ayırmakla uğraşmak istemiyorum, kendi akışına bırakmak istiyorum ama bi taraftan da yavru almak çoğaltmak istiyorum
Tavsiyelerinizi Alabilir Miyim
Herkese merhaba,
Çocukluğumda epey uzun süre ve çok sayıda lepistes besledim. Fakat o dönem biraz karga tulumba bir akvaryumum vardı. 40 lt civarı bir tank, midye kırığı, cinsini bilmediğim bitkiler ve eskinin yeşil iç filtrelerinden.
Bahsettiğim zamanlar 2000 öncesi 1990-1999 arası besledim. Sonra üniversite sınavı sebebiyle ilgi azaldı, adi salyangozlar ve yabani lepistesler akvaryumu sardı esir aldı ben de akvaryumu bozmak zorunda kaldım ve geçen haftaya kadar hiç beslemedim.
Geçen hafta kızıma 1 e 2 d lespistes aldık 30 cm lik ufak bi akvaryum ve iç filtre ile, akşamında dişinin biri yavruladı ve ben tekrar heveslendim.
Bir haftadır okuyup araştırıyorum ve sonunda bir akvaryum kurma kararı aldım.
İki aya kadar yeni bir eve taşınacağız , tadilat yapılırken bir odaya 80 cm lik bir tanka uygun bir dolap yaptırıp 90-110 lt arası bi tank ile tekrar başlamak istiyorum

Önümde iki ay var yavaş yavaş aksesuar ve malzemeleri alıp tankın kurulumu ile ilgili bilgi be tavsiyeler almak istiyorum.
1-
Lepistes beslemek istiyorum , farklı renkler bakılsa renklerde bozulma olur mu, albino red, albino platin ve full Black erkeklere koi ve fil kulak dişiler alayım diye düşündüm. Kaç adet önerirsiniz.
2-lepistesin yanına plati ve moli nasıl olur, yavru kaybı çok artar mı?
3-katil salyangoz, vatoz ve çöpçü almak istiyorum gerek atıklar gerekse yosun falan için, kaçar adet yeterli olur

4- bitki için de arka tarafa boydan boya iki cm de bir saz, orta kısımlara bol ve geniş yapraklı tilki kuyruk ve eledoa ön taraf için de zemine moss düşündüm sizce bakımı kolay olur mu (low tech olacak) ve Yavrulara yeterli saklanma alanı sağlar mı?

5- aksesuar dışında , 100 Watt ısıtıcı ve sunsun 603 dış filtre düşünüyorum. 100 lt tank için ayrıca bir iç filtre ya da Hava motoruna gerek olur mu ya da şelale filtreye

6- ışıklandırma hakkında hiç bir fikrim yok maliyeti ve kullanımı uygun ne olabilir?

7- tank için de bombeli tanklar güZel ama fiyatları yüksek , sizin tavsiye edebileceğiniz bir şey var mı 80 cm için

Aklıma bir şey geldikçe burdan sorarım yine

Şimdiden teşekkürler

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.