ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
tetrazonnen
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
23 Aralık 2020 04:05
Son Ziyaret:
24 dakika önce
Toplam Mesaj:
2 [0.01 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
2 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
sukru demiray
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Izmir
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Urla

SON 2 MESAJI

Walstad Metodu En İdeal Taban Toprağı Hangisi ?
Öncelikli olarak deneyim açısından benden çok daha donanımlı arkadaşlar mevcut forumda. Ben küçük yaşta merak sarmıştım 30'lu yaşlarıma kadar klasik eski usül amatör akvaryumlarım oldu ve uzunca bir süre ara verdim. 2-3 yıl önce bir dostum dağıttığı bir ithal akvaryumu bana teklif edince gene başladım.

Walstad denememe gelince;

bu yıl yazın sera içinde 2 tane 50 litrelik saklama kabına tabana torf+bahçe toprağı, ince bir katman diatomit, üstüne kaba lav kırığı (1,5-2 cm ortalama boyutlarında (bakteri tutsun diye)) en üste de mermer kırığı koyarak yaklaşık 8-9 cm bir taban oluşturdum. Saz, Limon, Elodea, Cryptocoryne wendtii brown, Tilki Kuyruğu ve Cryptocoryne balansae bitkileri gerçekten coştu. Fakat Gül ve çınardan olumlu sonuç alamadım. Üstelik de havalar aşırı sıcak gitmesine rağmen bitkilerin geneli çok gelişti. 1 santimetreye yaklaşan limon gövde kalınlığı oldu ve bitki su üstünde de çok sağlıklı ve güzel yapraklar açtı.

Bu hikayenin iyi kısmı. Kötü kısım ise başlarda mevcut olmayan sakal yosunu yaklaşık 1 hafta on gün içinde tankları ele geçirdi ve bitkilerden ayıklanamaz hale geldi. Kurtarabildiğim bitkileri kurtarıp, tankları da bozdum o yüzden.

Bir ek olarak tanklara ilk haftalarda humik asit de ekledim ve çok olumlu etkiledi. Zaten bahçe hobisinden aşina olduğum bir malzemeydi ancak canlı barındıran tanklarda etkisi ne olur bilmiyorum. Dozajı ayarlanırsa balıklara faydası bile olabilir ama ben o riske girmedim ve canlı olmayan tanklarda kullandım. Köklenmeyi son derece hızlandırıyor.

Bu kurulumda şans bambusu, japon şemsiyesi, patos (salon sarmaşığı) ve tatlı patates de köklendirdim tanklarda onlar da gayet neşeliydiler.

Filtre kullanmadım sadece ilk ay haftada 2 kere yarı yarıya su değişimi yaptım. Ek gübre kullanmadım. Tanklarda koku yada bulanıklık (humik asit kullandığım hafta hariç) olmadı hiç. Diana Hanım'ın önerilerinin biraz dışında bir kurulum oldu ama biraz daha ihtimamla ışık, co2, gübre kullanmadan, filtrasyon yapmadan kendini döndürebilen tanklar yapmak çok zor değil.

Çokça tecrübe ve biraz da özenle oluyor.

Tabana serilecek toprağın tamamen bahçe toprağı olması "bence" mümkün değil. Ülkemizdeki toprakların çoğu killi ve Killi topraklarda su altında ve üstteki kumun ağırlığıyla bahçe toprağı macunlaşma eğilimi gösteriyor ve köklenme zorlaşıyor. Evde walstad yapacak arkadaşlara ben şahsen taban için hindistancevizi torfunu öneririm. Akarı kokarı yok ve ıslanınca da taneli/boşluklu kalabilen bir malzeme. Aslında ziraat mühendisi arkadaşlar açıklarsa bence taban malzemesi olarak perlit de kullanılabilir fakat başlangıçta dışarıdan gübre takviyesi gerekecektir muhtemelen.

Kolay gelsin. Umarım başarılı bir kurulum olur.
Walstad Metodu En İdeal Taban Toprağı Hangisi ?
Deneyen arkadaşlar ayrıntılı olarak tecrübelerini paylaşırlar. Ben kendi denemelerimde hazır torf+ bahçe toprağı kullandım. Ancak detaylar hariç benim çocukluğumda da (35-40 yıl önce) ileri düzey hobiciler tabana toprak döşeyerek akvaryum denerlerdi ve o zamanlar funda toprağı kullanılırdı ve bugünkü gübreler, gelişmiş aydınlatmalar olmadan düz floresan ışık altında çok canlı akvaryumlar kurarlardı. Funda toprağı açık renkli, kumlu (milli) bir toprak. Dere ve sel yataklarından temin edilebilir. Piyasada ticari satışı olduğunu sanmıyorum yada ben görmedim.

Bullunabilirse en idealinin o olduğunu düşünüyorum.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 281 Online Kullanıcı, 153 Üye

Online Kullanıcılar

Eskiadam, modetr, Hermetis, bthntsn27, bahadrylmz, MustafaAslan35, SAKTAY, aktugsedat, flow34, kinikli, night_clubs, anima_08, Muhendis, yunisoy, yasinenes, yedili, zoka87, İsmail YILDIRIM, Gkhn17, tuncaysargin, mgulova, sedat0144, Baranmeng, Kınayu, ZUGA, Guppyfish, Serhat190909, G.S.İ, gkhnacaban, mstf37, Canopolos, alikrtl, ozgurko, MurathanM, beyazgul, Firochromis, burakinal, tetrazonnen, tamerty, husnu58, srdrrr, MuratSlx, ozgur0681, OnurBey06, Lordwastenger, sorceres, hermiş, Berk Şendur, berkbolk1, bilentungul, Mehmet.Karabulut, YasinYalcin, nitrogenist, fkmetu, veloci, kdrackgz, IBurak, arif98, Kurama, Mikail Erdoğan, hasancn, krib, Cem Altay, wallece, Koksal Gurkan, BadWolf, DokuDizayn, Celal Şahin, brsyc, emreur, ShowaSanshoku, kovarinko, Fatih ÇE, Berkant, schrei, EmreCev, akvaristferit, goker.cebeci, sckaraoglu, reprise, DeviLLe, İsmailKutlu, burak91, MiSoSiKiaN, gokerr, TheCoffin, sedaterdem, casper35, Oznirm, Cancan59, MarkOrion, Tuffi, mustafaeraslan, Aqua Discovery, whoami, Hamza Özel, B U N D Y, K3r3m, Lambuka, canozv, Trop006, Saussure, Bysam, Rafayel, Alpb9, Feyzas, denizim20, bytrmrt, Brdk64, recep4294, hannibal55, Apistotales, mipx71, SalihNarci, Fuat.52, emregkts, appeo, koagulant, Yas400, edis, Nefer, suslu_78, Trakia, Gokhanagsar, Cengizhan06, halilgorus, Ulker, Çakıcı murat, lemur, boceksuat, bostana, Umit2003, ZeYNeL, bbkaya06, Tufan cemal, ibrahimsulu, Acz, ayhan2626, sinanb85, Ercankurt, şansal, 06serkan06, Barisdeniz, teskere, kavgacisiyam2021, zekigonlum, Partikül, esensml, couclecr, onderba, osman..dogan, Uzay, forester64, ErdemTul,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.