ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
filozoof
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
2
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Son Ziyaret:
28 Aralık 2018 16:08
Toplam Mesaj:
77 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
UMUT KAYA
Doğum Tarihi:
01 Ocak 1981
İl:
Istanbul
Meslek:
Öğretim Üyesi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://www.akvaryum.com/Forum/imzalar/92434.jpg[/img]UMUT KAYA

SON 10 MESAJI

Demasoni Kaç Cm Den Sonra Yavruları Yemez
Balığınıza ne tür yem verdiğiniz de önemli bu hususta, demasoni otçul bir balıktır, eğer etçil-otçul karışık vermişseniz bloat denilen hastalığa da yakalanmış olabilirler. karınları içe doğru çöker ve yemeden içmeden kesilirler. Tabi 100 litrelik tankta 20 balık biraz fazla gibi duruyor, balığın saklanma alanı, kalabalıklığında (dişi-erkek oranı uyumsuzluğu vb. etkiler) etkisi altında stres de balığı etkilemiş olabilir.

Genel olarak diyebiliriz ki, balığınızın ölüm nedeni yavru alamadığınız için değil, başka bir sebebi var.
Mbamba Luwino Yellow Head İçin Yem
Tetra ve Sera'nın bitkisel yemlerinden alabilirsiniz. 
Malawi Dünyası -- Akvaryum Patladı --

Akvaryumunu eleştirmek haksızlık olur, ancak her zaman için şöyle bir yöntem vardır daha iyisini nasıl yapabilirim?

bu şekilde değerlendirirsek daha iyisi için daha fazla oval kaya ve saklanma alanı...
yeni başlayanlar için çok güzel bir örnek yavru paylaşımlarını da bekliyoruz...
Emin paşa'dan Paşalar Gibi Toplu Yem Alımı Hemde Türkiye Geneli
Selamlar,
Emin Bey sipariş ettiğim yemler de hem çeşit olarak hem de gr olarak sipariş ettiğimden fazla gelmiş. sipariş ettiklerimle gelen yemler arasında 11 Tl fiyat farkı var. (kargo ve poşet dahil siparişim 37 TL tutarken, sizden gelen yemler kargo ve poşet dahil 48 TL tutuyor) Aradaki fiyat farkını aynı hesap numarasına gönderiyorum.

kolay gelsin, her şey için teşekkürler....
Türkiye Geneli Sera Baktopur Direct Tablet Alımı
Selamlar Fikret Bey,
ilaçtan kaldı ise 20 adette benim için ayarlar mısınız?
Emin Bey den de bugün için yem siparişi verdim, onunla aynı kargo olursa çok sevinirim kolay gelsin...
Emin paşa'dan Paşalar Gibi Toplu Yem Alımı Hemde Türkiye Geneli
Selamlar,
elinizde yem kaldı ise beni de listeye ekler misiniz?

Tropical Vegetables Flake 100 gr 7,5
Tropical Malawi 100 gr  8
JBL novofect  300 adet 15
tetra phyll 100 gr 6,5

benim balıklarımın hepsi otçul, yanlışlık varsa uyarırsanız sevinirim...

poşet ve kargo parası da eklenecek....
filozoof2012-03-24 18:41:55
270 Mbuna tankına kum tavsiyesi
Yaklaşık 20-25 kg kum yeter sana, bizim forumlarda ara sıra kum satılıyor, üstelik hatırladığım kadarı ile o linktekinin yarı fiyatına...
150x70x65 ölçülerine 50kg ince silis kum yeterli mi?beyaz
Selamlar,
Ben de 160 litrelik 80*40*50 ölçülerinde orta boy bir akvaryum var, 25 kg kum almıştım, yaklaşık 20 kg sunu kullandım. benim akvaryumun taban alanı 80*40=3200; sizin ki ise 150*70=10500 birim yani yaklaşık 3 katı. Sizin kum ne kadar kum yüksekliği istediğiniz de önemli olmakla birlikte elinizdeki kum ya kafa kafaya yeter, yahut yaklaşık bir 10 kg daha ihtiyacınız olabilir...
Mobilyalı İkili Set İçin Fikir
Resimdeki akvaryum üzerinden konuşursak, iki akvaryumunda altında kapaklar var, bu iki ayrı sump manasına mı geliyor, yoksa taşırmalı tek sump yapmışlardır? bu arada sump'ı düşünmediğim için pek fiyat olarak araştırmamıştım. sump'ın maliyeti ne kadar olur acaba?

iki motor fikri de hastalıkların bulaşmaması adına düşünebilir aslında. eheim'den iki motor 500-600 liralık bir maliyet anlamına geliyor. diğer filtrelerde ise herhalde 200 lira aşağıya düşer. sump'ın maliyeti ne kadar olabilir? sump'un elektrik sarfiyatı konusunda dış filtre ile kıyası nedir? sump oturma odasında ne kadar sesli çalışır? rahatsızlık verir mi? off ne kadar soru sordum:)
Mobilyalı İkili Set İçin Fikir
Selamlar,

Kafamda evde kullanılabilecek (yani göze de hitap edebilecek), mobilyalı iki katlı bir akvaryum hayalim var. Ancak kafamdaki sistem ile ilgili pek bir şey bulamadım. bir kaç ikili set görsem de bunların çoğu bana uymadı. Bu konuda maliyet-tasarım-çalışma prensibi olarak fikirleri olan varsa paylaşabilir mi?

Öncelikle ölçüler daha net olmamakla birlikte iki akvaryumun toplam hacmi 800 litre civarında olacak gibi. (350-400*2) bu durumda ebatlarda muhtemelen 50*60*120 civarlarında olacak herhalde. Akvaryumu taşıyacak profilin üzerine de evle uyumlu bir mobilya giydirilmesi gerekecek.

Böylesi bir sette, tek motor yeterli olur mu? Tek motorla iki akvaryumu idare eden var mı acaba? Tek motordan kastım, su alttaki akvaryumdan filtreye girecek, filtreden de üstteki akvaryuma gidecek, üsteki akvaryumdan da aşağı taşan bir sistemle iş halledilebilir mi? (Salonda kullanılacağı, koku ve gürültü korkusuyla sump sistemini pek düşünmedim)

Tür ve dekorasyon tavsiyeleri de yararlı olacaktır, şimdilik 180 litrede demasoni ve mbamba luwino yellow head besliyorum.

Bu sistemde nelere dikkat etmek gerek, cam kalınlığı, motor marka model (hacim büyük olacağı için elektrik sarfiyatı da fazla olacaktır, en verimli motor hangisi mesela (eheim al, gerisine karışma seslerini duyar gibiyim; ama diğer filtre kullanıcalarının da fikirlerini duymak isterim doğrusu) , ısıtıcı, vs. hepsi dikkate alındığında ne kadarlık bir maliyet bizleri bekliyor olabilir? resim ve model paylaşımları da süper olur.

Daha önce siteden satışa çıkarılan bir akvaryum resmini örnek olarak vermek istiyorum.

şimdiden herkese teşekkürler...

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

• 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.