ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
pekozgur
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
771
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
08 Temmuz 2014 09:11
Son Ziyaret:
5 Saat 31 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1283 [0.66 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
21 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Özgür Peker
Doğum Tarihi:
01 Haziran 1980
Yaş:
39
İl:
Izmir
Meslek:
Tekstil Müh.
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://www.akvaryum.com/Forum/imzalar/163906.jpg[/img]

SON 10 MESAJI

Akvaryumdaki Toz Bulutu Sorunsalı
Döngü henüz tam oturmamış. Bulanıklığın sebebi muhtemelen bu.
Yüzeydeki ölü bakteri kalıntıları, biyolojik film dediğimiz zararsız bir yağ tabakası.
Aslında hepsi biraz bağlantılı, çözümü biraz beklemek.
Hızlandırmak için ise bir kaç öneride bulunabilirim.
İmkan varsa filtre ye yüzey emiş aparatı ekleyin.
Alternatif olarak bir iç filtreyi hava emiş aparatı ile bol hava verecek ayarlayarak ters duracak şekilde ve yüzeyden minimum emiş yapacak şekilde takın yüzeydeki filmi çekecek kısma ise çok çok ince gözenekli sünger ya da bolca elyaf doldurun. Her gün elyaf ve süngeri yıkayın.
Büyük ölçüde sorunu çözecektir.
Red Claw Macro Karides - Macrobrachium Assamensis
Bu karidesi yabancı forumlarda gezerken şans eseri gördüm. Açıkçası çok ilgimi çekti ve merak uyandırdı.

Bizim forumda konusunu aradım bulamadım, ansiklopedide de görünmüyor, bilen gören duyan satan varsa bilgi verirse sevinirim.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/163906/231020191645111.jpg[/IMG]

Çevirilerini yapıp detaylı bilgi vereyim dedim, kaynağı da aşağıda belirtiyorum. Copy paste değil alın teri [:D] tek tek yazıyorum

[B]Latince adı:[/B] Macrobrachium sp. assamensis

[B]Coğrafik kökeni:[/B] Hindistan, Güney Asya

[B]Yaşam Alanı:[/B] Her türlü durgun su, yaprak ve bitki atıklarının bol olduğu bulanık, çamurlu sular. Çiftleşme için berrak su olan ortamları tercih ediyorlar

[B]Sıcaklık:[/B] 20-30 derece gibi geniş bir aralıkta dayanıklıdırlar

[B]En Fazla Büyüdüğü Boy:[/B] Ortamala 6-8cm, dişiler daha ufaktır

[B]Su Sertliği:[/B] Orta sert - sert

[B]pH:[/B] 7-8 pH, asidik ortama toleransları çok düşük olduğu için düşük pH'ta beslenmemelidir

[B]Zorluk:[/B] 2

[B]Beslenme Biçimi:[/B] Omnivor. Doğada her türlü yumuşak bitkisel besin, çürüyen yapraklar yanında fitoplankton yanında solucan, böcek larvaları ve küçük böcekleri ve salyangozlar ile beslenirler. Akvaryumda ise hemen her tür yem ile beslenebilir. Özellikle adi salyangoz ve ramshorn salyangozlarını afiyetle tüketecekleri için iyi bir salyangoz istila savaşçısıdır.

[B]Davranış Biçimi:[/B] Aç kaldığı durumlarda ve hasta olan diğer canlılara karşı saldırgan olabilirler. Genel olarak yavaş hareket eden canlılar oldukları için diğer akvaryum canlılarına büyük bir tehdit oluşturmasa da kendilerinden küçük karides ve balıklarla bakılmamaları tavsiye ediliyor. Böyle bir durumda ise özellikle aç kalmayacak şekilde dip yemleri ile beslenmeleri saldırganlıklarını azaltacaktır. Yine de fırsatçı tabiatları gereği balıklarınızın yüzgeçlerinde saldırı izleri görmeniz olası.

[B]Üreme:[/B] Larva evresi yoktur. Neocaridina ve Caridina türlerine benzer şekilde dişiler karınlarında gelişen larvaları küçük karideslere dönüştüklerinde salarak çoğalırlar. Üremeleri kolaydır.

[B]En Az Akvaryum Hacmi:[/B] Çift ya da 2D-1E gibi ufak bir koloni için en az 30lt, daha büyük gruplar için daha büyük hacim ve taban alanı gerekmektedir.

[B]Genel[/B]
Çok enteresan bir türdür. Genel olarak gördüğümüz karides türlerinden büyük oldukları için cüce tür olarak geçmezler. Ayrıca cüce karideslerden çok daha fazla kişilikleri/karakterleri vardır. Akvaryum önüne geldiğinizde tepki verir ve cam üzerinde parmağınızı hareket ettirdiğinizde takip ederler. Ayrıca elinizden gelip yem yerler ve hatta elinizin üzerindeki ölü deriyi temizlerler.

Erkekler bölge ve baskınlık için kavga ederken dişiler arasında ufak sataşmalar görülebilir. Ancak erkek kanun koyar ve uygular.

Forum sitelerinde balık ve diğer karides türleri ile beslendiğine dair bilgiler bulunulsa da besleyenler genel olarak "yavaş" hareket eden balık ya da karidesler ile beslenmesini tavsiye etmiyorlar.

Genel olarak 1-2 yıl yaşam süresi olan cüce karideslere istinaden çok daha uzun yaşayan bir türdür.

[B]Görünüm[/B]
Yukarıdaki fotoğraftaki gibi hafif açık bej ve maviye kaçan bir tonda bir vücut yapısı vardır. Ancak kıskaçları kırmızıdır (ismi de buradan gelmektedir) Türün genç üyeleri ise siyah-kırmızı çizgili kıskaçlara sahipken, yetişkinlerde ise düz kırmızı kıskaç yapısı görülür. Baskın erkek belirgin şekilde daha büyük ve koyu kırmızı kıskaçları ile ayırt edilebilir.

Detaylı bir kaç fotoğrafa aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz.

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=WjHHsvhMQdk[/VID]

Kaynaklar:
[URL]https://www.theshrimptank.com/red-claw-macro-shrimp/[/URL]
[URL]http://www.petshrimp.com/redclawmacro.php[/URL]
[URL]https://indiabiodiversity.org/species/show/236555[/URL]
[URL]https://indiabiodiversity.org/species/show/282506[/URL][EDIT]pekozgur,2019-10-23 17:40:58[/EDIT]
Yavrusu Para Eden Balık
[QUOTE=Pittbull]Yorumlarınız için çok teşekkür ederim biraz tez canlı fazlasıyla aceleci girdim olaya farkındayım bi kaç aydır yeni başladım olaya lepistes moli kılıçkuyruk plati cinsi balıklar var en kolay zahmetsizleri akvaryumum çok küçük birde lepisteslerden 30 a yakın yavru aldım iyice küçük gelecek akvaryum

An itibariyle 125*45*55 12 mm ithal akvaryum 200 Watt ısıtıcı tetraex 1200 plus hava motoru ve hava taşı 20 kg silis kum ve içerisinde 20 adet tropheus ikola olan bi akvaryum çıktı karşıma fiyat 900 düşünceleriniz nedir

Bu arada amacım sırf para kazanayım değil bi anda mevcut balıklarımda iki Doğum görünce gözüm korktu çabuk ürerler diye fazlasını elden çıkarabileyim akvaryum kendi masrafını çıkarsın yeter :)[/QUOTE]

Mantığınız bu şekildeyse sorun yok ama dediğim gibi düşünceniz para kazanmak ise sonu büyük oranda hüsran oluyor.

İthal akvaryum için bir filtre yoksa sıkıntı olabilir. Chiclid türlerinden çok anlamam ama suyu çabuk kirlettikleri ve biyolojik yüklerinin fazla olduğunu biliyorum. Güzel bir filtrasyon ihtiyaçları olacaktır. Sadece hava motoru ve pipo filtre ile çözülecek bir durum değil tepe filtre, dış filtre hatta 300lt bir akvaryum için belki sump düşünmeniz gerekebilir.

Canlı doğuranlar (lepistes, plati, kılıç, moly vs) çabuk ürer ama her tür bu kadar hızlı üremez ürese bile büyütmesi bu kadar kolay olmaz. Tropheus İkola bildiğim kadarı ile çok güzel bir tür, satış yapamasanız bile takas ile oldukça bol ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
Yavrusu Para Eden Balık
Hocam bu işi para kazanmak için yapacaksanız çok zor olduğunu söyleyeyim.

Para eden ve kolay satılan balık değil de canlı önereyim size, amano karidesi. Üretebilirseniz çok hızlı ve iyi para ile kolaylıkla satarsınız.

Bazı chiclid türleri kolay satılıyor ancak ilgi alanım olmadığı için yorum yapamıyorum.

Açıkçası bu işi para kazanmak için yapacaksanız çok uğraşmayın derim. Kolay üreyen balıklar kazanç bırakmıyor, zor üreyenler ise maliyetini çıkartmıyor.

Mantık şu, kolay üreyen balığı siz 5tl'ye satmak istiyorsunuz ancak çiftlikler 3tl'ye sattığı için ilgilenen olmuyor. Zor üreyen balıklar ise genellikle zor bakım şartları istediği için alıcılar tarafından ilgi görmüyor.

Pet shoplara girdiğinizde bolca lepistes, plati, japon görmemizin sebebi de bu... Adam geliyor "çocuğum balık istiyor" diyor, "zor olmasın, pahalı olmasın" ilk talepleri oluyor. Bu müşteriye tutup da orijinal değişik balık doğal olarak önermiyorlar. Ozmos su kullanıp tabana şu özel kumdan koyacaksınız, yavrularsa artemia infüseria felan vermeniz gerekecek balığın tanesi de 60-80tl arasında denilince "hayırlı işler" dileyerek çıkıyor adam da.

Benim gibi bir kaç deli de "güney amerika var mı, nannacara anomola bulunur mu" diye soruyor. Pet shopcu da "abi 10 yıldır yapıyorum bu işi soran ilk sensin" ya da "o ne abi" diye soruyor ama dediğim gibi bitkili akvaryumu olan tüm akvaryum hobicileri amano karidesi arar, otocinclus affinis arar, nerite salyangozu arar ve çoğaltması zor olduğu için de bulamaz, bulduğunda da fiyatına çok takılmaz alır.
Sump Sistemi Akvaryum
[QUOTE=Beyazpinar]Özgür bey akvaryum kurulalı daha 1 ay oldu ama bu hafta sump temizledim dizilimide şöyle yaptım en alta seramik üstüne kömür biyolojik sünger tekrar seramik üstüne biyolojik sünger ve elyaf ama lütfen yanlış dizilimse doğrusunu belirtin düzelteyim [/QUOTE]

Dizilim değişimi çok çok farklılık yaratmıyor ki diziliminizde sıkıntı yok gibi görsel atarsanız daha iyi yorumlanabilir. Önemli olan biyolojik sünger ve elyaftan kaba pislik kaçmayacak şekilde yerleştirmek.

Önerim suyun sump'a ilk girdiği kısma filtre çorabı ya da kaba pisliği tutacak bir filtre koymanız ve bunu üç dört günde bir temizlemeniz. Değişik gözeneklerde farklı alternatifleri bulunuyor. Aslında kendiniz de alternatif birşeyler uydurabilirsiniz. Kadın çorabı kullananlar var ya da tül benzeri kumaştan alternatif oluşturanlar, tıkanıp su akışını engellemeyecek şekilde koyarsanız sorun yaşamazsınız. Hızlı tıkanıp bir şekilde su geçişini engellerse sump ya da akvaryum taşabilir pompanız susuz kalabilir. İnternette filter socks diye aratırsanız alternatifler görebilirsiniz.
Sump Sistemi Akvaryum
Sump diziliminiz de bu konuda önemli. Çekilen pislikler filtrelenmeden motorun olduğu kısma ulaşıyorsa tekrar tanka dönüyordur.

Sump diziliminiz ne şekilde ve ne sıklıkta temizliyorsunuz, bunun cevabı da çok önemli.
Şelale Filtre Önerisi?
[QUOTE=ozkurtozgur]Aquaclear gördüğüm en iyi tepe filtresidir.
Daha sonra da Fluval C serisi.[/QUOTE]

Hocam arkadaş o markaların pahalı geldiğini yazmış, o yüzden ekonomik olanları sormuş. Ben de Fluval ve Eheim şelale filtre kullanmadım ama üstünlüklerini merak ediyorum. Tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz?

Bu arada Ferhat beyin önerisi de oldukça mantıklı. Kendin yap bir sistem de düşünebilirsiniz. Bu sistemde karides filtreye kaçsa bile zarar görmeyecektir mesela ki karidesin kaçmasını engelleyecek bir önlem de alabilirsiniz.
Filte Seçimi
2 japon balığı için size Sunsun HBL701 önerebilirim. Başka bir arkadaşa da benzer öneride bulundum hatta. Eğer ileride balık çeşit ve sayısını değiştirmeyi düşünürüm derseniz İsmet beyin önerdiği gibi içine substrat (Micromec, Siporax, Substrat pro vs) takviyesi yapılmış bir dış filtre çok daha iyi olacaktır.

Aynı takviyeyi şelale filtreye de yapabilirsiniz. Şelale filtrenin avantajı temizlik ve malzeme değiştirme kolaylığı oluyor ancak akvaryumun yanlarının şelale takılmasına uygun olması gerekiyor. Dışarıda boru kablo kalabalığı yapmıyor, Tıkandı debisi düştü derdi olmuyor vs. Dezavantajı da su seviyesinden yukarıda kalırsa su dökülme sesi rahatsız edebiliyor. Dış filtre ise daha fazla malzeme alabildiği için aynı hacim çeviren filtreler kıyaslandığında şelale filtrenin önüne geçiyor. İmkan varsa dış filtre daha avantajlı ancak maddi olarak ya da yer olarak imkan yoksa şelale düşünülebilir. İç filtre ise bana göre pislik toplamak dışında bir etkisi olmayan sadece takviye edici bir seçenek olarak düşünülmelidir.

İsmet beyin dediği gibi watt olarak değil de çevirdiği su hacmi olarak araştırın. Sizin akvaryumunuz için 300-500lt/hr çeviren bir dış ya da şelale filtre yeterli olacaktır. Dediğim gibi üst sınırdan alırsanız ileride tür değişikliği ya da akvaryum büyütme durumunda tekrar masrafa girmenize gerek kalmaz.

Etkinlik seviyesi olarak bakarsak "sump -dış filtre-şelale-iç filtre" genel görüştür.[EDIT]pekozgur,2019-10-15 17:04:11[/EDIT]
Dis Filtre Bakimi
Öncelikle renklenmenin sebebini bulmak lazım, kullandığınız yemler de renklenmeye sebep veriyor olabilir. Su yeşilden çok kızıl gibi duruyor, hangi yemleri kullanıyorsunuz, verdiğiniz kırmızı bir yem var mıdır?

Eğer yosun ise basit bir yöntem de elyaf ve aktif karbon dolu bir iç filtre eklemeyi deneyin, amaç akıntı oluşturmak değil herhangi bir kapasitede bir filtre olabilir ama haznesi ne kadar geniş olursa o kadar çok partikül ve kimyasal tutacaktır. Elyafını da iki günde bir temizleyin, bir iki gün içinde çok ciddi bir değişiklik olacaktır diye düşünüyorum. Aktif karbonu da bir ay sonunda atmanız gerekecek.

Dış filtre düzenini bozmakla uğraşırım derseniz aynı şeyi dış filtre içine malzeme ekleyerek de yapabilirsiniz. Ben dış filtre mekanik parçalarının çabuk bozulabildiğini düşündüğüm için asgari mertebede müdahale etme taraftarı olduğum için bu öneride bulundum.
Yüzey Emicili Dış Filtre
Dış filtreniz sadece yüzeyden emiş yaparken fazla hava alıp boşalabilir. Bu durumda da motoru yakma riski olur. Ben tavsiye etmem. İmkan varsa surface skimmer modelleri var Eheim ve Ista'nın vardı sanırım onlardan alın derim, yoksa deneyin ama sıkı takip edin, dediğim gibi fazla hava alıp dış filtrenin susuz kalma riski var.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,772,515 Mesaj
  • 405,464 Konu
  • 91 Forum
  • 143,675 Forum Üyesi
  • 1,449 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,885 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.