ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
pekozgur
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
944
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
08 Temmuz 2014 09:11
Son Ziyaret:
2 Saat 46 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1373 [0.51 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
21 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Özgür Peker
Doğum Tarihi:
01 Haziran 1980
Yaş:
41
İl:
Izmir
Meslek:
Tekstil Müh.
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://www.akvaryum.com/Forum/imzalar/163906.jpg[/img]

SON 10 MESAJI

Walstad Kurulumu! Yosun Başlangıcı Ve Öneriler?
Kökün tanin salınımı devam ediyor olabilir, sararma kaynağı olabilir, ışık fazla, besin fazla ve bitki az ise yeşil su oluşuyor olabilir. Bir çok nedeni olabilir.

Eğer Walstad'ta çok katı ve kurallara uymak zorunda değilim diyorsanız suyu "cilalamak" için küçük bir iç filtre haznesine bolca elyaf ekleyip bir kaç saat çalıştırıp su içinde dolanan partikülleri temizleyebilirsiniz. Sonra filtreyi çıkartırsınız.

Yeşil su ise sıkıntı eğer bulabiliyorsanız biraz su piresi ekleyin akvaryuma bol miktarda.

Bir kaç gün sonra yine benzer görüntü oluşuyorsa Ali beyin de söylediği gibi tabandaki toprak/torftan çözünme oluyor olabilir.

Bitki miktarını bir an önce arttırmaya bakın. İnce ucuz bir cımbız ve uzun bir makas edinin, budadığınız parçayı alt ucundan tutup diğer bitkilerin arasına ya da yanına ekin, böyle böyle bir süre sonra salata yapacak kadar budama bitkiniz olacaktır.
İlk Tecrübe - Dragon Island - Fluval Mega Flex
Yeni tanklarda özellikle musluk suyu kullanımında diatom engellemek çok mümkün değil. Osmoz arıtıcı suyu kullanabiliyorsanız çok ufak bir geçiş süreci ile atlatırsınız.

İlave olarak filtrenize fosfat tutucu malzeme eklemenin faydası oluyor. Ben Seachem Phosguard kullanmıştım faydasını da gördüm zamanında. Bitki popülasyonu artınca çıkartırsınız.

Ek olarak arkadaşlar belirtmiş çoğu yosun yiyici tür bunları temizler, çok yoğun olan yerleri de kredi kartı kenarı ile kazıyarak mekanik olarak uzaklaştırabilirsiniz.
Power Led Yapımı
[QUOTE=emrhttl]Arkadaşlar 25-30 watt power LED yapmak istiyorum. Bunun için neler almam gerekiyor yardımcı olur musunuz? Kaç tane beyaz, kac tane full spektrum? Nasıl tel alacağım, mercek nasıl olacak? Trafo falan yazılıyor o nasıl bir şey olacak? Tecrübeli arkadaşlar alacakların konusunda tek tek beni yönlendirebilirse minnettar olurum. [/QUOTE]

Powerled lebi derya bir konu. Akvaryum boyutlarından su derinliğine kadar bir çok konu var. Yüksek destekli high tech bir akvaryum mu olacak, CO2 olacak mı, bitki türleri neler gibi soruları sormak gerekiyor ama bu konuda bir çok başlık ve makale var forumda.

Şu konuyu detaylıca okumanızı tavsiye ederim, oldukça uzun ve muhtemelen soracağınız her sorunun sorulduğu ve cevaplandığı bir yer.
https://www.akvaryum.com/Forum/bitkili_tankda_led_kullanimi_k772480.asp

Sonra da şu başlıktaki güncel örneklere göz atabilirsiniz.
https://www.akvaryum.com/Forum/isik_co2_ve_ekipmanlar_f97.asp
105 Litre Akvaryum İçin Hangi Filtreyi Almalıyım?
Mehmet bey ikinci iç filtre yerine biyolojik olarak daha etkili olacak askı, şelale ya da dış filtre öneririm size.

Diğer konularınızı da gördüm chiclid besliyorsunuz.

İzmir'de iseniz size elimde boşta duran bir şelale filtreyi (HBL-701'di modeli yanlış hatırlamıyorsam) hediye edebilirim. Biraz şırıltısı olur ancak içine eklediğim malzemeler ile herhangi bir iç filtreden çok daha iyi filtrasyon sağlar.
Yeni Bir Akvaryum, Yeni Bir Dutch !
[QUOTE=Sugosu]

Benim düşüncem aslında uzun süreli kullanımda toprağın arasına girecek balık dışkı vb pisliklerin temizlenmesi. Uzun vadede bunun akvwryuma zararı olacağından temizlemek istiyorum 1 senede bir.
Alta sizin yaptığınız gibi file içinde lav kırığı( af lava ) , üzerine sadece 9 lt tropica soil yeterli olur mu onu düşünüyorum..[/QUOTE]

Alacağınız miktarın yeterliliği konusunda bir şey diyemem ancak aktif toprakta dip çekimi yapamazsınız. Araya giren dışkının akvaryuma ya da canlılara bir zararı yok, dışkı içinde kalan organik kısım bakteriler tarafından parçalanır kalan kısım "kül" diye tabir edilir ve herhangi bir zararı olmaz. Sadece çok fazla canlı yükünüz varsa ve çok yemleme yapıyorsanız akıntının az olduğu köşelerde tortu şeklinde birikme olabilir onu da su değişiminde üstten tabanı kaldırmadan çekebilirsiniz.

Ek bilgi olsun taban malzemesi doğru kalınlıkta olduğu sürece içinde gelişecek faydalı bakteriler sayesinde herhangi bir filtreden daha fazla amonyak ve nitrit parçalar. Taban eğer doğru kurulduysa çok ince malzeme ile sıkışık bir şekilde kalın bir tabaka oluşturmuyorsa yıllarca oynatmaya gerek kalmaz. O yüzden alta kalın, ortaya orta kalınlıkta, en üste de ince malzeme konur ve iaralarına sineklik serilir ki alta ince malzeme kaymasın ve oksijensiz alan yaratmasın.

Bir akvaryumumda 3 yıldır aynı taban (aquabasis üzerinde hagen var, aquabasis ömrünü çoktan doldurdu) duruyor, aydınlatmam bozulunca java moss'ların altta kalan kısımları çürüdü, dökülenler köşede tortu tabakası oluşturdu karides bol olduğu için çekim de yapamıyorum ancak herhangi bir sorun yaşamıyorum. Başka bir akvaryumumu da 2-3 ay önce bozdum, ISTA pH 6,5 aktif toprak vardı zemininde, 2 yıldan uzun bir süre kullandım, 2-3 ay önce bozana kadar herhangi bir sıkıntı yaşamadım.
Kiraz Karides Yavrusu Nasıl Hızlı Büyür
Hocam çok belli olmuyor ama sizin camınızdaki yosun da olabilir. Fotoğraftan maalesef hiç anlaşılmıyor.

Google aramalarda "akvaryum kıl kurdu", "planaria" ve "detritus worms" terimlerini yazarak aratıp hangisine benziyorsa buraya eklersiniz.

Eğer saç kadar ince bir tür ise "kıl kurdu" ya da "detritus worm"dur ki temelde ikisi aynı şey. Zararlı değiller, sadece akvaryumu fazla yemlediğinizi gösterir. Normalde balıklar yer, lepistes, moli, plati, küçük tetra türleri hatta çok da severler. Tamamen kurtulmanın yolu ilaç kullanmak ama aynı ilaçlar karideslere de zarar verir. En mantıklı yöntem yemlemeyi kesip akvaryuma karideslere zarar vermeyecek küçük balıklar eklemek. Ben endler eklemiştim akvaryuma bir kaç tane sayıları kısa sürede azaldı. Yemlemeyi de azaltınca bitti.
Normal Sehpa Akvaryum Taşır Mı?
[QUOTE=Cavushan]

Öncelikle çok geçmiş olsun 99 depremini yaşamış birisiyim bende umarım bundan sonra bir daha bu tip felaketler yaşamayız.
Daha anlaşılabilir yorum için resmini ekliyorum yanıt veren herkese teşekkür ederim.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232554/131020212204541.jpg[/IMG][/QUOTE]

Size de çok geçmiş olsun hocam, siz daha büyük badire atlatmışsınız.

Paylaştığınız sehpa ayakları açılı ve zemin de kaygan sayılabilecek bir fayans. Çok sağlıklı durmuyor, uzun vadede baş ağrıtabilir. İmkan varsa değiştirin derim.

İki video ekliyorum, birisi Türk bir arkadaş diğeri de uzun süredir takip ettiğim Kanadalı bir adamın kanalından. Yabancı eleman çok detaylı ve muntazam çalışıyor. 1400lt'lik bir akvaryum için yüksek bir sehpa yaptığını düşünürsek çok fazla destek kullanıyor.

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=JBxO0DJ-nhI&ab_channel=Bulutlara_Bak [/VID]

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=wPMn0xXjZF4&list=PLcWeEm9w62mbxY1lefvU5kgYiWRAGVVkU&index=2&ab_channel=ThekingofDIY[/VID][EDIT]pekozgur,2021-10-14 09:17:08[/EDIT]
Kiraz Karides Yavrusu Nasıl Hızlı Büyür
[QUOTE=Ramshorn]Evet hocam kurtlar çıkmış hatta çok fazla hep camda ama bunlar ince ince beyaz gibi daha çok olmuşlar [/QUOTE]

Bunların tehlikeli olanları da var fotoğraf atarsanız iyi olur.
Normal Sehpa Akvaryum Taşır Mı?
[QUOTE=Kınayu]

Büyük geçmiş olsun yaşamadığınız deprem kalmamış tam sütten dili yanan Yoğurdu üfleyerek yer olmuş sizinki sizin bu sağlamcı lığınız gayet normalmiş [:(]
Ama sizin adınıza sevindirici olan tek şey artık bir kırk yıl daha Allah korusun ve onun izniyle büyük deprem filan görmezsiniz düşüncesindeyim .
Erkut kardeşimin arkadaşın bahsi geçen Zigon sehpa resim görsel fotoğraf ekleyip konu açsaydı konuyu açan arkadaş için ve konuya yorum öneri getiren arkadaşlar dan örnek emsal teşkil eder daha güzel öneri fikirler çıkardı düşüncesine bende katılıyorum ayrıca arkadaş konuyu açmış ortada yok biz sağlamdı sağlam cıydı aldık yürüyoruz .[/QUOTE]

Valla İzmir'de yaşamaya devam ettiğim sürece bu gerçekle yaşamayı öğrenmek dışında seçenek yok. Evi alırken sağlamlığına, içine eşya yerleştirirken de "depremde ne olur" diye düşünerek "Tedbir bizde tevekkül Allah'tan" diyerek yaşıyoruz.

Ben biraz "kendin yap" işlerine meraklı olduğum için riskli olanı sağlamlaştırmak ile uğraşmak yerine sağlamını yapmak mantığı ile gidiyorum. Palet çıkması tahtalarla biraz vida biraz ağaç tutkalı ile 80cm'lik akvaryum sehpası kolaylıkla yapılır. Maliyeti de gerçekten düşük olur, ama arkadaş da herhalde okulda ya da işte olduğu için ses seda yok. Gelince belli olur ak koyun kara koyun, fotoğraf atar da çözeriz derdini.
İlk Tecrübe - Dragon Island - Fluval Mega Flex
Hocam kurulumunuz hayırlı olsun.

Anladığım kadarı ile İngilizceniz var. Aşağıdaki görsel veya Google arama sayfasında "aquarium plant deficiency" yazdığınızda çıkan görseller ve açıklamalar size yardımcı olacaktır. Bir örneğini aşağıya bırakıyorum.

RO suyu kullanmanız değerlerin kontrolü açısından çok güzel. Yalnız pH 7 üzerinde sudaki karbondioksit tamponlanıyor ve bitkilerin faydalanması azalıyor. pH'ı biraz aşağı indirebilirseniz güzel olur. Su arıtıcınızda pH filtresi varsa onu çıkartmanızın faydası olacaktır. pH'ın çok düşük olması da ergün beyin dediği gibi sudaki kalsiyumu çok düşürüyor ve bu sefer de kalsiyum eksikliğinden muzdarip oluyorsunuz. Kendi tecrübelerime göre 6,5 seviyesi hem canlılar hem de bitkiler için ideal seviye.

Salyangoz konusunda ve bakteri konusunda Ergün bey gerekenleri yazmış zaten. Ben salyangozları şahsen çok sevmiyorum ve bir akvaryumumu minare salyangozu nedeniyle bozmak ve aktif toprağı komple çöpe atmak zorunda kaldığım için. Sizdeki pond snail ya da adi salyangoz, faydalıdır, hatta ilk kurulumda daha da faydalıdır ama sayısı yemleme şeklinize göre kısa sürede patlayıp görsel zevkinizi bozabilir. Çözümü çok zor değil, bunları yiyen canlılar (katil salyangoz ve bir iki balık türü vardı) ile biyolojik sadece salyangozları etkileyen ilaçlarla kimyasal ve tek tek ayıklayarak mekanik olarak sayısını kontrol altına albilirsiniz.

[IMG]https://www.aquariumadventures.co.uk/wp-content/uploads/2018/09/Freshwater-Plant-Nutrient-Deficiency.png[/IMG]

Benim ilk tecrübem akvaryumcu kelekleri nedeniyle hüsran olarak sonuçlanmıştı. Sonra forum ile tanıştım, güzel kurulumlar yaptım, su kimyası ve hatta biyoloji ile ilgili buradaki abi ve kardeşlerimden çok şey öğrendim.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.