ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
pekozgur
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
692
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
08 Temmuz 2014 09:11
Son Ziyaret:
19 Ocak 2018 22:56
Toplam Mesaj:
1248 [0.96 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
9 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Özgür Peker
Doğum Tarihi:
01 Haziran 1980
Yaş:
37
İl:
Izmir
Meslek:
Tekstil Müh.
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://www.akvaryum.com/Forum/imzalar/163906.jpg[/img] [URL]http://goo.gl/AIT4nD[/URL] - Yadigar2 - 110lt [URL]http://goo.gl/u9kt4A[/URL] - MidTech Karides - 40lt

SON 10 MESAJI

Mayalı Sistem Co2 Mi İyidir Limon Tuzu Karbonat Mı
Arkadaşlara ek: karbonat+limon tuzu olan sisteme ince ayar vanası takabilirsiniz, zaman ayarlı priz ve selenoid ile saatlerini düzenleyebilirsiniz.

Mayalı sistemde şişe patlama riski yanında co2 ile birlikte alkoloidler de suya girer. Ayrıca taşıp co2 ile birlikte mayalı karışımında karışma riski vardır.

Kurulum maliyeti karbonatlı sistemde biraz daha yüksek. D501 ya da D301 gibi bir sistem alırsanız iki gazoz şişesi ile ömürlük kullanırsınız. Risk düşük, kalite yüksek ama maliyeti de biraz daha yüksek.

Mayalı sistemin tek avantajı elinizde hiç bir malzeme olmasa da kurabiliyorsunuz. Ancak verimli değil, kalite düşük ve uzun vadede maliyeti de daha yüksek oluyor. Bir kere taşıp karışımınız suya girerse filtre temizliği canlı kaybı vs derken daha büyük sıkıntı yaşarsınız ve maliyeti kat kat fazla çıkar.
90*45*45 Akvaryuma Filtre Tavsiyesi
Haqos Expro-500 2 adet bile olsa yetersiz kalır. Bitkili 110lt (80*35*40h) civarı akvaryumda denedim, debisi çok çabuk düşüyor akıntı sorunu olmaya başlıyor. İç filtre ile takviye edeyim dedim yine yetmedi. Şu anda 45lt karides akvaryumunda kullanıyorum çok memnunum.

Sizin minimum saatte 1000-1200lt civarı çevirebilen bir dış filtre bakmanız gerekiyor. Bütçenize göre karar verirsiniz, Eheim, Jbl, Fluval gibi pahalı markalar var, Sun Sun, Dophin gibi ucuz markalar var. İçi dolu olanlar var boş olanlar var, dilerseniz malzemesini kendiniz seçerek hareket edersiniz, dilerseniz dolu olarak gelenleri denersiniz.

Yalnız ucuz dediğim markaların içi dolu diye gelenlerine ilave bir şeyler koymakta fayda var çünkü ucuz olsun diye hem biraz kalitesi düşük malzeme oluyor hem de malzeme miktarı pahalı dediklerimize göre az oluyor. Dophin C-700 kullandım memnundum, şu anda boşta duruyor ama içine ilave malzeme koymam gerekti. Eheim 2226 da kullandım, hala kullanıyorum ona da malzeme ilave ettim ama elimde fazlalık olduğu için koydum yoksa gayet yeterliydi malzemesi.
Camdaki Su Ve Kireç Lekesini Nasıl Temizleyebiliri
Akvaryum boşsa ve kireçlenme çok yoğunsa porçöz. Bulaşık süngerine hafifce emdirin (elinizde mutlaka eldiven olsun) sonra hafif hafif kireçli yerleri yumuşak tarafı ile üzerinde gezdirin. İlk turda çıkmayabilir ama en sert olanı bile ikinci turda atıyor. Silikon olan yerlerde dikkatli olun, etkisini görmedim ama bana bu şekilde önerdikleri için ben o kısımları dikkatlice yapıyorum. İşlem sonrası çok güzel durulayın ve tam kurulayın.

Kireçlenme azsa sirke ya da limon. Bu yöntemi dolu akvaryumda da deneyebilirsiniz. Su değişimi sırasında bulaşık süngerine sirkeyi emdirip iyice sıkarak hafif nemli hali ile siliyorsunuz. Hemen arkasından elinizeki nemli mikrofiber bez ile duruluyorsunuz sirkeyi. Bir süre bekleyip suyu dolduruyorsunuz.

Jilet ya da maket bıçağı son çözüm olmalı bence çünkü yanlış bir harekette kendinizi kesmeniz de mümkün camı çizmeniz de. Kredi kartı benzeri bir şey ile çıkmıyorsa yosun ya da kireç katmanı en güzeli kimyasal mücadele [8)]
İç Sumplu Bitkili
Özcan bey, çok hoş bir akvaryum olmuş. Ellerinize sağlık. Başlangıçta bol bitki ya da en azından hızlı büyüyen türler önerinizi ben de zamanında çok yaşadım, o zamanlardan beri kim bitkiliye başlayacağım dese bol bitki ile başla ve tasarımda mutlaka hızlı büyüyen bir şeyler olsun diye öneririm. İlerleyen dönemde hızlı büyüyen bitki miktarını azaltmak gerekiyor yoksa yavaş büyüyenleri baskılıyorlar. Onu da belirtmek lazım.

Kurulumunuz ile ilgili bir kaç sorum olacak,
1- Monte carloları hiç budadınız mı?
2- Sump kesimi ve ara parça yerleşimini nasıl ayarladınız? Ölçüleri kaça kaç? Renkli levha bulamazsakk önce asetat yapıştırıp sonra silikon yapılsa tutar mı? Kaç milimetrelik levha kullandınız?

Elimde 40cm'lik bir küp akvaryum mevcut onunla bir şeyler yapma düşüncem var ama kafam karışık. Similis tarzı kabukçullar ya da taban bitkili karidesli bir şeyler yapacağım. Arka sump fikri güzel geliyor ama özellikle karidesler için HMF konusunda çok olumlu sonuç alanlar var. Dolayısı ile sizin vereceğiniz bilgiler hem kolaylık hem de etkinlik açısından benim için önemli. Şimdiden teşekkürler.
HAQOS EXPRO-500 Filtre incelemesi
[QUOTE=iso40]Arkadaşlar bugün filtreyi kurdum debisi süper fakat yarım saat sonra filtre duruyor. Motor sesi geliyor ama filtre duruyor. Yardımcı olursanız sevinirim[/QUOTE]

Emiş borusunda bir yerden hava alıyor olabilir. Conta ve çubuğun ucundaki vana benzeri yeri kontrol edin. Bende benzer sıkıntı yaşadım. Debi ayarı için olan yere teflon sarmak durumunda kalmıştım.
Monte Karlolarım Karardı Resime Bakıp Yorumlarmisi
Aldığınız bitki muhtemelen emers -yani su dışında yetiştirilmiş- ve eski yaprakları su altında çürüyor. Yeni filizleri olması iyiye işaret bir süre sonra yayılımı hızlanacaktır. Kök gelişimi oturduktan sonra ve doğru gübreleme ile yayılım hızlanacaktır. Sık sık yeni yapraklarla ilgili takip edin. Karides gibi canlılar varsa akvaryumda bu çürüyen yaprakları yiyecektir.
Nano Akvaryum Siparişi Verdim (32x32), Tavsiyeler?
[QUOTE=Doganna]
Şelale filtreyi denedik süngeri hala ıslak :) 2W olması performansının bu kadar övülmesi nedeniyle aslında bunu kullanmak istiyorum ancak haklısınız ki haznesi dar.
Bugün siporax miniye 65tl vermenin mantığını tartıştık, sanırım balıkların sağlığı için alacağız[:O]. Küçük hazne sorununu biraz olsun çözmüş olur inşallah..[/QUOTE]
Bütçenizde bu rakamı başka bir noktaya ayırmak istiyorsanız öncelikle sünger ile deneyin derim. Sünger kesinlikle yetersiz gelir diyemiyorum. Özellikle canlı yükünüz çok olmayacaksa sıkıntı olmayabilir, ileride yetersiz geldiğini düşünürseniz değiştirmeyi düşünürsünüz.

[QUOTE=Doganna]
Sineklik ekleme nedeni; daha sonra ayırmak için değil de, bu ürünün çok hafif olduğunu ve yükselip suya karışıp bulandırdığını okumuştum o yüzden. Sineklik biraz olsun dipte tutar diye.
Baktım da aquabasisplus ın en küçük paketini almışım zaten, çok gelecek gibiyse tümünü dökmeyelim madem. Ben de direkt hagen ile kapatacaktım ama ...sonraki paragrafta amasını yazacağım [:D]

Yosun oluşunca çirkin durabilir çok doğru. Bu beyaz sitedeki fotoda bu kadar açık renk ve parlak durmuyordu, zaten değiştirsem mi diyordum size sorayım madem (teste gerek yok sanırım geri veriyorum bu kumu [:x]). 1-1.5cm aquabasis üzerine hagen serecektim, ortaya da yol açıp beyazdan döşeyecektim normalde. Hagen 1kg yetersiz gelecek gibi 1kg daha alayım diyorum. Bu beyaz kuvarzı da geri verip 1-2 kilo aquaclay mi alsam? Sıralama aquabasis aquaclay hagen olsa ortadaki yola yine aquabasis döksem?[/QUOTE]
Aquaclay benim akvaryuma sokmayacağım bir malzeme. Denedim olumlu sonuç alamadım. Ben direkt olarak aquabasis üzerine hageni serdim. Elinizde en az 5kg hagen bulunsun istediğiniz kalınlığa ulaşmanız için anca yeter gibi geliyor. 1cm aquabasis 3-4cm hagen yapacaksanız anca yeter diye düşünüyorum.

[QUOTE=Doganna]
Siporax mini, inşallah diyorum.. Çok pahalı ama minnoşların sağlığı için... Yalnız youtube'da da burada da hep siporax altta, biyolojik sünger üstte gördüm. O halde süngeri altta sıkıştırıp üzerine (file bulursam file içinde) siporax eklesem akışı bozar mı?[/QUOTE]
İki türlüsünü de deneyin derim, benim aklıma yatan altta boşluk bırakmak ama diğer türlü de olmaz diye bir şey yok.
[QUOTE=Doganna]
Biraz araştırdım ama lowtech taban bitkisi yok sanırım. Bazı yerlerde cubaya da monte carloya da lowtech veya midtech demişler ama değiller sanırım.
Bacopa çok güzelmiş onu da not alayım ellerinde varsa bakayım.[/QUOTE]
Tohum ile yapılabilen bir taban bitkisi var. Eurostar marka, cubası güzel değil yaprakları büyüyor, parvulası da çürüyor dediler. Glossostigma gördüm bir akvaryumcuda ekmişler, uzun süredir de su içinde kalmış. oldukça güzel görünüyordu. Deneyebilirsiniz çünkü bildiğim kadarı ile çok fazla bir ihtiyacı da olmuyor. Sitede bu konu ile ilgili konular görmüştüm araştırabilirsiniz.

[QUOTE=Doganna]Anubias çok ışık da istemiyor bakımı kolay sanırım. Minik co2 tüplerinden düşünüyordum bitki yayılmaya başlayınca da altından kalkabilir miyim bilmiyorum.
Aydınlatmam da kargoda, gelmesi daha sürecekmiş...[:'(][x(]. Şimdilik 12ledli tümü soğuk beyaz bir aydınlatmam var. Cubaya yetersiz geleceği çok mu açık[:((] Gelecek olan aydınlatmam bitkili akvaryum için 36 led.[/QUOTE]
Anubias'ın cücelerini önerebilirim ama yaprakları çok uzun ömürlü olduğu için önünde sonunda üstleri yosun kaplıyor. En basit bitki olarak aklıma geldiği için söyledim. Minik co2 tüplerini de deneyin, az da olsa takviye ediyor. Gelecek olan aydınlatmanız ile ilgili bir link verebilirseniz inceleyip yorum yapabiliriz.

[QUOTE=Doganna]Salyangoz, taban bitkisini kaldıracağı için istemiyorum. Otocat çok güzelmiş ondan alabilirim; ama gittiğim yerde görmedim bir sorayım.
Bir de beslemeyi düşündüğüm balıkların sıcaklık ve ph aralıklarına bakıyorum da yosun yiyici+kuhli+ana balık seçimimi buna göre yapmam gerekecek sanırım. Sizce ph ölçme kağıdı da almalı mıyım?
Cattapa alacağım ph düşürmek için, haftaya gelecekmiş.[/QUOTE]
Nerite kendini kuma gömen bir tür değil o konuda sıkıntı yaşamazsınız, otocat biraz hassas bir canlı döngü oturmadan eklemenizi önermem, amano karidesi oldukça dirayetli ve verimli. Ph ölçme cihazım var kaç kez kullandım bilmiyorum ama en son kullandığımdan bu yana ne kadar zaman geçtiyse artık pilleri akmış. Düzenli su değişimi yaptıktan sonra çok takılmayın. CO2 verebilirseniz ph zaten düşecektir ki o ortam da bitki ve bitkili ortamı seven tüm canlılar için uygun olur.

Catappa suyu çok sarartıyor. Deneyin ama çok hoşunuza gitmeyebilir, daha çok çürüdükçe karideslere yem olsun diye ve güney amerika türleri besleyenler için hem ph düşürsün hem de ortamı sarartsın diye kullanılıyor. Tanin saldığı için faydası da var ama dediğim gibi sarartma etkisi rahatsız edici olabiliyor.

[QUOTE=Doganna]
Ahahahh gelecek başlığın belli diyorsunuz ACİLLLL TANKIMI YOSUN BASTI [:lol:]

Bu arada tankım perşembe akşam teslim ediliyor akvaryumcuya; cuma iş çıkışı gidip alacağım, kuruluma cuma akşam yavaştan başlarım.
Haftasonu da paylaşırım foto [:)][/QUOTE]
Bitkili konusu çok geniş bir konu, tohumdan güzel sonuçlar elde edebilenler var. Tam dolum yapmadan tohumları çimlendireceğiniz için size zaman da tanıyacaktır.

Bence bitkilide başarının ilk sırrı bol miktarda bitki ile başlamak. Bitki bol olunca yosunları baskılıyor ve besini daha önce tüketiyor. İkinci önemli nota da ışık, doğru şiddette ve doğru renk tonunda olursa sorun riskini azaltıyor. Ama doğru ışık öyle abartıldığı kadar da dar bir aralık değil, yok şu kadar dalga boyunda şu olacak aman efendim bu kadar mavi şu kadar kırmızı olacak diye dert etmeye gerek yok. En azından nano boyutta zaten bu kadar hassas olma şansımız az. Kessil'in bilmem kaç yüz dolarlık armatürlerini alıp bunların kontrol ünitesini de almadıktan sonra o hassasiyeti nano ölçekte yakalamak mümkün değil.

Şahsen floresan da denedim, power led de normal led de... En sıkıntısız akvaryumum power led armatürlü... nokta yosunu dışında sorunum yok ki nerite olsa muhtemelen o sıkıntıdan da kurtulabilirim ama ayda bir kart ile camı kazımam yeterli geliyor, spot alg (nokta yosunu) yiyebilen tek canlı nerite salyangozu. Tek sıkıntısı co2 destekli akvaryumda ayarı kaçırırsanız düşük ph'tan kaçmak için akvaryum dışına atlıyor oluşu [:((] Dört tanesi intihar etti.

Normal led orta kalite, içinde pembe ve mavi ışık veren diyot da bulunan bir armatür ile nano karides akvaryumum var, moss, fern ve bacopa var içinde co2 yok, onda da tek sorunum spot alg. Floresan uzun zamandır kullanmadım. İlk başladığımda Aquastar ve Grolux kullanmıştım ama acemilik ve yeni tank sendromu dönemleriydi dolayısı ile kıyas yaparsam haksızlık edebilirim.

CO2 çok faydalı ancak dozunu iyi ayarlamak lazım, fazla co2, ph düşürüp canlılara zarar verdiği gibi suda belli besinlerin hızlı tüketilmesini sağlayıp kalan besinlerin yosuna yol açmasına da neden olabilir ya da bitkilerin o besinin eksikliği nedeniyle farklı tepkilerini görebilirsiniz. Yaprak şekli garipleşebilir, yaprakların rengi değişebilir, delikler oluşabilir, stem bitkilerin köklerin kuma girdiği yerden koplamar olabilir vs vs... O yüzden kolay kabul edilen bitkiler kullanıyorsanız co2 vermemek bazen daha iyi bile olabiliyor.

Son olarak bitkilide özellikle biraz özel türler hevesi ile başlarsanız ve tecrübe az ise sabır gerekiyor. Döngü oturup bitki popülasyonu belli bir boyuta gelene kadar ne yaparsanız yapın yosun oluyor. Yosun saran bitkileri çöpe atmaya hazırlıklı olun. Saç, sakal yosunu olmazsa ilk başlangıçta diatom kesin oluyor.

Güzel bir görsel elde etmek için de illa zor bitki gerekmiyor. Tabanı cuba kaplamış bir akvaryum güzel görünüyor elbette ama kırmızı yeşil bitkiler ile güzel bir arka plan oluşturulmuş, ön kısmında da daha kısa bitkiler kullanılmış bir akvaryum ile de güzel bir görsele ulaşmak mümkün. [EDIT]pekozgur,2017-11-16 11:05:55[/EDIT]

Bu arada sizi bitki konusuna çok yönlendirmişim gibi hissettim kendimi. Cryptocoryne, java fern, bacopa, echinodarus, rotala varyeteleri ile güzel bir görüntü elde edebilirsiniz. Tank nano diye koyacağınız bitkiler de nano olmak zorunda değil.
Nano Akvaryum Siparişi Verdim (32x32), Tavsiyeler?
[:D]Hocam merhaba, şelale filtreyi kullanmaya başlamadıysanız ve imkanınız varsa değiştirip biraz daha geniş alanı olanını almanızı öneririm. Hacminiz için doğru tercih yapmışsınız ancak biraz daha büyük olursa daha güzel olur.

JBL Aquabasis güzel bir ürün, çok doğru bir karar vermişsiniz. Üzerine sineklik sermekle uğraşmayın çünkü daha sonra ayırma şansınız yok. Bildiğiniz killi toprak görünümünde ve ıslanınca çamurlaşıyor. Sineklik ekleyip bitki köklerinin erişiminiz zorlaştırmayın derim. Yalnız 2,5lt o hacim için biraz çok gibi geldi. 1cm'lik bir tabaka yeterli diye hatırlıyorum o da 1lt ediyor sizin akvaryumunuz için fazlası zarar vermesin. Ben 80*30cm'lik taban için 2lt kullanmıştım oldukça da uzun bir süre yeterli geldi. Direkt olarak Aquabasis üzerine Hagen denilen siyah parlak kum sermiştim. Hatta sonra ilk akvaryum çatladı, tüm tabakayı faraş ile alıp başka akvaryuma aktardım üzerine biraz daha Hagen serip devam ettim kullanmaya.

Beyaz kuvarz bitkili akvaryumlar için çok tercih edilen bir ürün değil. Özellikle ince taneli ise kök gelişimine rahat ortam sağlayamadığı için tercih edilmiyor. Ayrıca yosun oluşması durumunda çok rahatsız edici bir görüntü oluşturuyor. Koyu renkli bir kum/substrat ile değiştirmeyi düşünün derim. Eğer kuvars iri taneli ise Aquabasis üzerine iri taneli kuvars üzerine sineklik üzerine Hagen olarak düşünebilirsiniz. Kuvars diye aldığınız malzeme üzerine biraz tuz ruhu/kireç sökücü dökerek test yapın, köpürüyorsa hiç kullanmayın. Bitki için uygun değildir.

Diğer sorularınıza gelirsek. Biyolojik filtrasyonu bakteriler yapar. Aldığımız filtrasyon malzemesinin bakteri tutma kapasitesi de etkinliğini belirler. İmkan varsa Micromec, Substrat pro, Siporax mini eklemek mutlaka faydalı olur, ama süngeri alta bu malzemeyi de süngerin üzerine koymanız gerekli, etrafında su akışı olmalı ki bakteriler amonyak ve nitrite ulaşıp biyolojik filtrasyonu sağlasın, sünger de alt tarafta su dolaşımı ile birlikte bakteri yatağı oluşturma konusunda destek olsun.

Gördüğüm kadarı ile bitki konusunda bilginiz oldukça sınırlı, bu durumda sie Cuba gibi bir bitki ile başlamanızı önermem. Daha basit ve hızlı büyüyen, hassas dengeler kurmayı gerektirmeyen bir tür ile başlamanızı tavsiye ederim. Kuhli kararınız kesin ise stem dediğimiz gövde etrafında dalları/yaprakları olan bitkileri severler. Etrafında dolanabilecekleri için daha rahat edecekleri bir ortam olur, bacopa, cryptocoryne gibi bitkileri düşünebilirsiniz. Ayrıca küçük bir kök etrafına saracağınız cüce anubias ya da fern tarzı bitkiler ile de hem kolay büyüyen hem de hoş görünen bir akvaryum elde edebilirsiniz. Cuba çok güzel ancak uğraşısı fazla bir bitki, karbondioksit takviyesi olmadan da başarılı olmanız çok zor.

Canlı konusuna dönersek, bitki yapacaksanız ve bol ışık gübreli bir ortam olacaksa yosun yiyici bir kaç tür edinmeniz şart çünkü kesinlikle yosunla başınız derde girecek. Bence en iyi yosun yiyiciler ise etkinlik sırasına göre, otocat (otocinclus affinis), amano karidesi, nerite salyangozu, SAE (siamese algea eater), kiraz karides, cüce vatoz. Burada bir tek SAE çok büyük boyutlara ulaşabiliyor ve büyüdükçe tembelleşiyor dikkat etmek gerek. Bunun dışında lepistes özellikle kırmızı türleri ile neon/kardinal neon çok hoş duruyor nano akvaryumlarda.

İleride yosun sıkıntısı baş gösterdiğinde görüşmek üzere [:)]
Sumplı Nano Akvaryum Kurmak İstiyorum
Hocam merhaba, hayallerinize kavuşma yolunda umarım başarılı olursunuz. Nacizane tavsiyem eğer nano konusunda kararlıysanız bu boyutlar için şelale filtre kullanmanız yönünde olur. Biraz modifikasyon ile -sünger miktarını azaltıp JBL Micromec/Eheim Substrat Pro benzeri biyolojik filtre malzemeleri ekleyerek mesela- şelale filtreler küçük hacimlerde gayet verimli olabiliyor. Sunsun HBL-701 ile 40cm küp akvaryumda kristal berraklığında suda çift melekten yumurta alıp yavru yüzdürebildim mesela.

Askı tip dış filtrelerle de bir tık öteye geçebilirsiniz. Haqos Ex-500 iki farklı akvaryumda kullanıyorum. Debi ayarı yapılabiliyor. İçinden çıkan malzemeye ufak bir takviye ile de çok güzel sonuçlar elde edebiliyorsunuz. Bunun slim modeli de var forumda konusunu da bulabilirsiniz.

HMF konularını da inceleyin derim, kabaca anlatmak gerekirse iç sump alternatifi değil ancak benzer şekilde akvaryumun arka kısmında yer alıyor. Kalın ve ince gözenekli bir süngeri akvaryumun arka kısmına yerleştiriyorsunuz. Süngerin arkasına da ir kafa motoru ya da hava ile çalışan bir tahliye sistemi koyarak ön tarafa su atmasını sağlıyorsunuz. Böylece su sünger içinden geçerek hem biyolojik hem de mekanik olarak filtre ediliyor. Canlı için ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ancak karides için ideal bir filtre. Bu sistem için 35cm'lik bir küp akvaryum yaptım, süngerim de hazır ancak bir türlü hayata geçirmek nasip olmadı verimliliği konusunda sadece okuduklarım ve bir akvaryumcuda karides akvaryumlarından da gördüğüm kadar bilgi sahibiyim. Kötü diyeni görmedim, çok iyi diyen oldukça fazla.
Eurostar Hemianthus Callitrichoides + Parvula
Cuba diye satılan cuba değil onu anladık ama emers formu çok hoş duruyordu gerçekten. Acaba sucul formu tam oturduğunda ne olacak.

Peki parvula harbiden parvula mı acaba? Onunla ilgili takip edeceğim. Sizin görüşünüz nedir Ali bey. Yakın bir kaç çekim yaparak paylaşabilir misiniz?

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,546,627 Mesaj
  • 374,087 Konu
  • 91 Forum
  • 128,570 Forum Üyesi
  • 1,391 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 2,015 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.