ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
pekozgur
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
925
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
08 Temmuz 2014 09:11
Son Ziyaret:
22 Eylül 2020 08:51
Toplam Mesaj:
1352 [0.59 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Özgür Peker
Doğum Tarihi:
01 Haziran 1980
Yaş:
40
İl:
Izmir
Meslek:
Tekstil Müh.
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://www.akvaryum.com/Forum/imzalar/163906.jpg[/img]

SON 10 MESAJI

Sump'a Su Aktarmak
[QUOTE=lprnvr]

[U]Düzeltme[/U]

Anlattığınız yöntemi aşağıdaki gibi kullansam, böyle bir sistem mümkün müdür?

Resimdeki tasarım temsilidir. Boyutlar gerçek değildir. Resmi büyüterek inceleyiniz.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/166723/171220190144471.jpg[/IMG][/QUOTE]

Hocam bence mümkün ama çapraz kaplar kanunu gereği arada bir seviye farkı oluşması sanki zaman alacak gibi çizime göre. Yani suyun akvaryumdan sump'a geçtiği yerde ilk bölme su seviyesi akvaryum su seviyesi altında olmalı. İnce hesap yapmalısınız. Sump hacmi çok olursa durma anında akvaryumunuzdan çok fazla su çekebilir. Motor çok kuvvetli olursa geçen su debisi düşük olursa (seviye farkı az kalırsa) motor kuru kalıp bozulabilir. Çok sağlıklı çalışmama ihtimali de var ancak denemeden de kestirip atmak istemem ama kafamda kurduğum planda ilk bölmenizin yüksekliği çok olursa debi düşüklüğü, az olursa da durma anında sumpın tüm gözlerinin dolması riski var.
Sump'a Su Aktarmak
Daha önce düşünüp deneme şansım olmadığı için sonuçlarını merak ediyorum. Umarım paylaşırsınız. Benim elimde dış filtrenin baston kısmı var boşta duran onunla denemeyi düşünmüştüm, böylece bir tarafta dibe inerken diğer tarafta istediğim hizaya kadar gelecekti. Aklınız karışmasın duyun içinde durduğu yüksekliğin akış hızı ile alakası olmayacaktır. Sadece tıkanma olmaması için gerekli önlemi aldığınızdan emin olun. Tıkanma durumunda elinizde alternatif bir tahliye yoksa sumptaki tüm su akvaryuma dolacak ve taşma sonucu ortalık batacaktır.

Boruyu geniş tutmakta yarar var ancak illa tek boru olacak diye bir şart yok. Akış yeterli gelmezse yanına bir tane daha ilave yaparsanız sorun çözülür diye düşünüyorum.
Düşe Kalka Akvaryum Hobisine Başlamak
[QUOTE=hakancez]İkinci filtreyi de kurdum deneme amacli. Kimseden ses seda gelmeyince. Girdap yaratmasını da engelledim. Aslinda suyun berraklığı kokusu vesaire bir şikayetim yok ama maksat deneme olsun diye düşündüm. İci biyolojik malzeme olan filtrenin cekis borusunu yuksekte tutuyorum. Mekanik filtrasyon yapmasi icin koydugumu ise daha alta indirdim. İki ay sonra filtre temizliginde duruma bakacağım. Merak ediyorum sonuçları şimdiden[/QUOTE]

Bir kaç gündür foruma giremiyordum. Çok mantıklı bir hareket yapmışsınız. Ayrıca olası bir yeni kurulum durumunda elinizde oturmuş, bakteri kültürü yerleşmiş filtre malzemeni de bulunmuş olur.

Güncel fotoğraf yok mu bu aralar hocam merak ediyoruz durumu ve gidişatı. Su değişimi projesi ne durumdadır?
Sitrik Asit Karbonat Co2 Hata Sizce Nerede?
Kaçak olması dışında bir alternatif yok hocam. Kapak içindeki contaları değiştirmeyi deneyin, özellikle karbonatlı şişenin kapak contasını. Bir diğer ihtimal de sistemden sonra yani difüzöre gidene kadar kaçak olma ihtimali. Ek elemanlarını kontrol edin elinizde yedek varsa hortumları değiştirin. İğne ucu kadar bir delik bile tahmin edemeyeceğiniz kadar gaz kaçırır.

Şöyle bir deneme yapın. Sistemi kurun aktive edin ve basıncı olabildiğinde yükseltin. Sonra kendi vanasından kapatın. Bir kaç saat bu şekilde kalsın, ara ara gözlemleyin. Eğer sistem üzerinde bir kaçak varsa yine sitrik asit kendi kendine biter. Sitrik ait seviyesini kontrol için bir kalemle şişe üzerine çizik atarsanız gözlemleyebilirsiniz.

Eğer burada kaçak yoksa ikinci aşamaya geçebilirsiniz.

Tüm sistem elemanlarını bağlayın. Difüzör yerine çıkışı kapatacak bir şey yapın ve hortum ucundan gaz çıkışı olmasını engelleyin. Sistemden gaz çıkışını sağlayın tüm ara elemanlara damla sayacına vs gaz gitsin bir iki saat de bu şekilde gözlemleyin. Sitrik asit seviyesinde azalma varsa ara bağlantılarda ya da hortumlarda kaça vardır, bunları değiştirin.

Bence burada sorun çıkacak zaten de sorun göremiyorsanız farklı bir yerden malzeme alarak deneyin.
Düşe Kalka Akvaryum Hobisine Başlamak
[QUOTE=hakancez]

Sn Ozgur Bey,

Reef Pi sistemi aslinda sizin isaret ettiğiniz gibi tuzlu su akvaryumlarında mercanlar için farkli gubrelerin Kullanim otomasyonu icin kullaniliyor. Bu sistem icin ozel kartlar vesaireler bile tasarlanmis durumda.

Aslında yazmadım ancak bu konuda da birkaç deneme yaptık ancak üzerine yoğunlaşmadık. Su an icin bütün odak noktamiz kirli temiz su sisteminin çözülmesi. Devamlı bir yerlerde sorun çıkıyor. Hos oglum cok mutlu bu durumdan. Anne babam odasını plaj yapti deyip oynamaya geliyor. Bayağı su tasmasi yasadik [:D]

Yaza kadar bu proje ile ugrasiriz. Ondan sonraki adim oğlana robot sistemleri ve kodlama konusunda egitim vermeyi planliyorum. Lego mindstorm a sararsa belki bende rahat rahat bu projeye devam ederim [:)))][/QUOTE]

Eğlenerek yapıyorsanız ne mutlu.

Kirli temiz su sistemini nasıl tasarladınız bilmiyorum ancak şahsi önerim,
- Temiz su bidonu akvaryum seviyesi altında
- Kirli su bidonu akvaryum seviyesi üstünde
- Temiz su tahliye borusunun ucu akvaryum suyu içine girmeyecek, geri dönüşü engellemek amaçlı (ya da çekvalf)
- Kirli su tahliye borusunun ucu bidon içine girmeyecek, geri dönüşü engellemek amaçlı (ya da çekvalf)
- Temiz su bitmesi durumu için bir sensör, tüm sistemi durduracak
- Kirli su bidonu dolması durumu için bir sensör, tüm sistemi durduracak
- Akvaryum içinde iki sensör (bu işleri yapan bir sensör vardır belki bilmiyorum)
- birincisi üst seviye kontrolü, temiz su pompasını durdurmak için
- ikincisi alt seviye kontrolü için, kirli su pompasını durdurmak için

Motor çalışma süreleri ile de bir şeyler yapılabilir belki akvaryum içi sadece üst seviye kontrolü ile çözülebilir ancak motor debileri güvenilir olmayabiliyor. Salyangoz yavrusu ya da içine giren pislik ile tıkanabiliyor.

Bu arada o mindstorm ne güzelmiş ben de oynarım ki onunla [:$]
Düşe Kalka Akvaryum Hobisine Başlamak
[QUOTE=hakancez][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/217661/291120191500401.jpg[/IMG]

DİY sohbeti yapmıştık. Bugun akvaryum konusuna geri donelim. Bugün islerimi erken bitirip eve gelince, oğlan ile otomasyon sistemimizin kasasını tamamlamaya karar verdik. İlk önce arka bölüme havalandirma delikleri açtık.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/217661/291120191502371.jpg[/IMG]

Daha sonra üst kapağa havalandirma delikleri açtık. Çapakları temizleyip birleştirme işlemine geçtik.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/217661/291120191504191.jpg[/IMG]

Ortaya çıkan is gayet guzel oldu. Bayağı eglendik.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/217661/291120191505011.jpg[/IMG]

Seçtiğimiz kasada yer kalmadığı icin ve ben modülleri birkaç kasaya bölmek istediğim ilk kasamızı kapattık.

Bu biten kasa içerisinde sıcaklık sensorleri, ışık sistemi kontrolculeri, sicaklik sensoru ile entegre calisan ısıtıcı kontrolcusu, yemleme makinesi ile entegre çalışan skimmer kontrolcusu var.

Su an ikinci kasa icerisinde ise PH kontrolcu, başımın derdi su seviye sensoru ve temiz kirli su kontrolculeri bulunuyor. O daha once fotoğraflarını eklediğim salyangoz tankinda deneme asamasinda. İleride tamamlaninca bu kasa ile data hatti ile birleşecek diye umut ediyorum.

Dun satın almış olduğum skimmer cihazının entegrasyonunu da tamamladım.

Bu skimmer sistemini otomatik yem makinesi ile kombine etmeyi planliyorum. Diyelim ki sabah 8:00 da yemleme yapıldı. Skimmer 8:10 da devreye girip kalanları temizleyecek. Atıyorum bir saat sonra kapanacak gibi.

Bu arada karideslerimize bakan arkadaşımız yarin sabah canlılarımızı getirecek. Karides akvaryumu yaklaşık 1 haftadir boş çalışıyor. Haftasonu cok işimiz var. [/QUOTE]

Eni konu bilgisayar yapmışsınız hocam elinize sağlık. İşçilikteki incelik de takdir edilesi.

Tecrübelerinizi takip ediyoruz.

Kimyasal dozajlama ile ilgili bilginiz var mıdır? Atıyorum 4 değişik sıvı gübremiz var, bunları haftanın belli günlerinde periyotlarla belli miktarlarda dozajlamak istiyoruz. Pazartesi nitrat ve potasyum, çarşamba fosfat, cuma mikro element belirlenen oranlarda vermek istesek mesela bunun ile ilgili bir sistem kurulabilir mi?

Bitkili akvaryum yapanlar için önemli olan bu konular deniz akvaryumu olanlar için de farklı kimyasallar olmak üzere çok gerekli oluyor. Özellikle sert mercanlar için aranıp da bulunamayan şeyler.

Aslında ben sizi bir süre sonra sump'lı bir deniz akvaryumu ile uğraşırken hayal ediyorum. Çok güzel şeyler çıkartırsınız. Bir de palyaço koyarsanız sizin ufaklık bayılır.[:)))]
Bu Yosunlardan Nasıl Kurtulabilirim?
Akvaryum kurulalı ne kadar oldu? Güneş ışığı direkt olmasa da yakınına geliyor gibi.

Diatom ile nokta yosunu bir arada var gibi duruyor. Bir de gübre dengesizliği var gibi. Bitkiler gelişince azalacaktır. Nokta yosununu nerite dışında temizleyen canlı yok ya da kredi kartının kenarı ile kazıyacaksınız.

CMDTetra'nın da dediği gibi eğer bir ay olduysa karbonu çıkartın. Zeolit yerine de bulabiliyorsanız biyolojik filtre malzemesi ekleyin.

Otocat ya da küçük bir cüce vatoz temizliğe büyük yardımcı olur. Bu şekildeki oluşumlar aslında karides tanklarında sağlıklı bir beslenme ortamı sağlar.

Genel bir görünüm atabilir misiniz?
Eheim Skim 350 Surface Skimmer
[QUOTE=yasinergut]Selam aleyküm bu cihaz yüzeydeki bitki yapraklarını cekiyormu acaba çekiyorsa bende alacağım [/QUOTE]

Su mercimeklerinden bahsediyorsanız çeker Yasin bey. Ancak karides yavrusu canlı doğuran yavrusu varsa akvaryumda onları da çeker bilginize.
Red Claw Macro Karides - Macrobrachium Assamensis
[QUOTE=MuratArpaci]Ellerinize sağlık güzel bir derleme olmuş. Ülkemizde çok tercih edilen bir tür olmadığını biliyorum, bana da hobinin başında amano karides diye satmışlardı, iyi ki de öyle olmuş :) Yaklaşık 8 aydır macro besliyorum. Akvaryumdaki hasta balıkları afiyetle yediklerine defalarca şahit oldum. Özellikle yavaş veya çok hareketli olmayan balıkların pek şansı yok (cüce vatoz vs).

Gerçekten çok güçlü ve karakterli karideslerdir. Su şartlarını da pek umusamıyorlar, özellikle dişi macromun doğum süreci sonrası akvaryum filtresini yüksek hızda çalıştırmadığımdan ve bebekleri çekerim korkusundan (ki dip çekimini 1 defa çok dikkatli yapmama rağmen, 2 tanesini kovada buldum) malesef dip çekimi yapamadığım için akvaryum suyunun rengi bile bulanmıştı, kahverengi alg, bitki kalıntıları akvaryumu iyice sardı. Buna rağmen, mutlu mesut doğum devam etti.

Şu an 3 tane dev, 3 tane genç, 4 tane bebek, 1 tane de tekne kazıntısı olarak devam ediyoruz. Galiba dişi yine gebe tam çözemedim, çünkü saklanıyor.

Başka türde karides beslemediğim için karşılaştırma yapamıyorum. Ama, macrolar büyük, agresif ve savaşçılar, başka karides türleri ile beslenmesi faciaya sebep olabilir.

Bilgi isteyen olursa, yaşadığım tecrübeler doğrultusunda yardımcı olabilirim. [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213649/291120191617301.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213649/291120191617341.jpg[/IMG][/QUOTE]

Verebileceğiniz her türlü bilgiye açığım Murat bey. Ayrıca nereden aldığınızı da söyleyebilirseniz çok sevinirim ben edinmek istiyorum bu canlıdan.

Yalnız benim internette gördüklerim bu kadar koyu kahverengi değillerdi. Erkek olanların da kıskaçları oldukça kırmızı duruyordu. İmkan varsa daha detaylı foto ekleyebilir misiniz?

Siz hangi su şartlarında bakıyorsunuz macro'lara.
Bitki Tavsiye
Liliaeopsis brasiliensis de olabilir aradığınız ya da subulata...

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.