ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
SefaOzdamar
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
2
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
22 Nisan 2020 00:39
Son Ziyaret:
11 Saat 13 Dakika önce
Toplam Mesaj:
15 [0.21 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
12 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mustafa sefa özdamar
Doğum Tarihi:
10 Eylül 1997
Yaş:
22
İl:
Kayseri
Meslek:
Öğrenci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Mustafa Sefa ÖZDAMAR

SON 10 MESAJI

Bitkili Akvaryum Balık Ölümü Hakkında Sorunum Var
Sevgili dostlar. Önerileriniz üzerine akvaryumumda su değişimi yaptım baya büyük oranda. Dip çekimi yaptım. Sonrasında hiç co2 vermedim ve bolca iç filtre ile oksijen girmesini sağladım. Dün akşam üstü üç tane lepistes ve bir tane elma salyangozu ekledim. Dünden bugün sabaha hiç sıkıntı olmadı balıklarda. Ancak sabah biri, öğleden sonra biri öldü balıklardan. Birisi de şimdi dipte ters şekilde debeleniyor. Elma salyangozunda hiç sıkıntı görünmüyor. Sizce devam eden sorun ne olabilir?
Lapistes Yavru
İlk iki üç gün bir şey yemiyorlar zaten. Kendi keselerinde olan besini tüketiyorlar. Ben bir ay boyunca sadece artemia verdim. Sonrasında da kurutulmuş su piresi, tetra pro algea, artemia verdim. Gelişimleri çok güzel oldu. Boylamaları mükemmel. [:)]
Bu Bitki Çınar Değil Galiba
Aynı bitkilerden banada geldi. Bende çınar diye aldım. Aldığım kişi serada yetiştiği için yaprakları böyle oluyor zamanla yeni çıkan yapraklar ayrılacak dedi. Bir ayı geçti ancak hiç bir farklılık yok. Yeni çıkan yapraklarda bu şekilde çıkıyor. [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/222873/300520201341351.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/222873/300520201341401.jpg[/IMG][EDIT]SefaOzdamar,2020-05-30 13:41:48[/EDIT]
Bitkili Akvaryum Balık Ölümü Hakkında Sorunum Var
[QUOTE=yhackup]

Her eksiklik farklı belirti veriyor , yaprak sararması yaprak delinmesi veya gelişimin durması vs bende iki ay önce kurdum gübre de hazırladım ama tam hız gelişmeye devam ediyorlar gübre vermiyorum.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/221547/290520202019301.jpg[/IMG][/QUOTE]

Şu saatten sonra bende gübre vermemeyi düşünüyorum. Eğer ki görseldeki gibi durumlarla karşılaşırsam bakarım çaresine. Teşekkür ederim.

[QUOTE=Umut GÜMÜŞKAYA]CO2 ile suyun ph'ı direkt olarak değişir ve ani pH değişimleri ciddi oranda canlılara etki eder, DIY CO2 sistemlerinde kontrol zordur, bence ilk olarak bunu kontrol altına almalısınız. [/QUOTE]

Nasıl bir kontrolden bahsediyorsunuz mesela? Ne yapabilirim?
Bitkili Akvaryum Balık Ölümü Hakkında Sorunum Var
[QUOTE=yhackup]Tank kurulduktan sonra, bitkiler besine aç olduklarını belirtene kadar gübreleme yapmamak lazım.[/QUOTE]

Aç olduklarını nasıl anlarız?
Bitkili Akvaryum Balık Ölümü Hakkında Sorunum Var
[QUOTE=AtlasPoyraz]Tankınızı bozmayın. Canlı varsa çıkartın. Gübreleme vs yapmayın. Büyük ölçekli su değişimleri yapın.
Ardından bakteri kültürü ve salyangoz gibi canlılar ekleyerek döngüyü başlatmaya çalışın.
Tekrar kurulumda gübreleme de acele etmeyin.[/QUOTE]

Çok teşekkür ederim.
Bitkili Akvaryum Balık Ölümü Hakkında Sorunum Var
[QUOTE=lemur]Anlaşıldığı kadarıyla balık olmayan yeni akvaryuma ilk defa balık ekliyorsunuz. Azot döngüsü oturmamış olabilir. Bu ani ölümlerin sebebi amonyak fazlalığı olabilir. Azot bağlayıcı bakterilerin de sisteme eklenmesi gerekir. Gübreleme miktarlarınız bana da biraz fazla gibi geldi. Siz ne kadar gübrelerseniz gübreleyin, bitki ihtiyacı olanı kullanacak, fazlasını kullanamayacaktır. Eğer dozlar doğru ise ölçeklerde bir sorun olabilir mi acaba? Corydoraslar taban kumuyla etkileşmiş olabileceği gibi, tuza da hassas oldukları söylenir. Akvaryumdaki koşulların sağlamasını yapmak için başka türden bir kılavuz balık ekleyip gözlemleyebilirsiniz.
[/QUOTE]

Evet ilk kez balık ekledim. Düşündüm ve en son akvaryumu sil baştan kurmaya karar verdim. Kumu felan hep yıkayacağım. Gübreleme dozlarını düşüreceğim. Bana da gübrelerden sebeple oldu gibi geliyor. Azot bağlayıcı bakterileri nasıl yapacağım? Herhangi bir sıvısı felan mı var?
Bitkili Akvaryum Balık Ölümü Hakkında Sorunum Var
[QUOTE=ceyh]Hagen dediğiniz ne olduğu belirsiz malzemeye dikkat.[/QUOTE]

Almış olduğum kişi izmit’te bir bitki üreticisi. Yorumları güzeldi ve youtube üzerinden bir kaç kişiden gördüm duydum güvenerek almıştım. Kendisi de bu kumu kullandığını söyledi. Ama elbette sorun olabilir.

[QUOTE=lazarusv20]Burada bu işin ustaları var ama gübreleme dozlarınız da bana biraz hatalı olabilir geldi. Tüm bu oranları her seferinde olmak üzere 3 kere mi dozluyorsunuz? Yani bu oranlar x 3 mü? Haftada “50 ml.” Potasyum? 3 defa Demir girişi? Gübreler DIY mı? Yoğunluklarını bilmiyorum ama işin bu kısmına da bir göz atmak isteyebilirsiniz.[/QUOTE]

Evet yazdığınız gibi. Kullanma talimatında o şekilde belirtilmişti. Gübreleri de pet şişe içerisinde gönderdi satıcı. Kullanan kişilerin varlığını biliyorum. YouTube üzerinde öneriyorlardı ve sürekli kullandıklarını belirtmişlerdi bir kaç kişi. Akvaryumları gayet düzgündü.

[QUOTE=lemur]Bu kadar ani ölümler, hem de corydoras gibi dayanıklı bilinen bir türde. Zehirlenme düşündürüyor. Kum olabileceği gibi, Azot, Potasyum ya da Co2 de olabilir.[/QUOTE]

Benimde aklıma ilk gelen zehirlenme oldu. Ama neyden kaynaklı anlayamadım.
Bitkili Akvaryum Balık Ölümü Hakkında Sorunum Var
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/222873/270520202243021.jpg[/IMG]

Merhabalar. Herkese hayırlı günler diliyorum. Bitkili tankımla alakalı ciddi bir sorunum var ve aşırı derecede moral bozucu bir durum oluştu.

1 metrelik 170 litre akvaryumum vardı ve bu akvaryumu bitkilendirdim. Bitkilerim parvula, bacopa monnieri, çınar, zeytin, kırmızı gül, pogestemon octopus. Ortalama bir ay kadar oldu. Alt kısma torf koydum ve onun üzerine de siyah hagen tarzı bir kum kullandım. Bitkilerin gelişimi şimdilik güzel gidiyor her ne kadar çürümeler olsa da. Aydınlatma olarak 36 adet 1w gücünde power ledlerden yapılmış aydınlatmam var. DIY dış filtre ve yangın tüpünden Sitrik asit CO2 Sistemim var. Haftada 3 sefer 10ml fosfat, 10 ml azot, 4 ml demir, 1 seferde 50 ml potasyum veriyordum.

Bugün 19.00 civarında gayet güzel aşılama yaparak 5 adet albino yelken kanat çöpçü balığını akvaryuma ekledim. Her şey çok güzel gidiyordu. Ancak biraz önce Saat 22.00 Civarında balığın bir tanesi yan yatmış. Sonra diğeri sonra diğeri derken şu anda iki tane balık kaldı ve akvaryumdan çıkardım. Başka bir suya koydum her ne kadar yanlış olsada. Sorun ne olabilir? Şu anda beni hobiden soğuttu maalesef.
Walstad Metodu Co2 Ve Gübresiz Bitkili Akvaryum
[QUOTE=Aqua Discovery]

Alt katmana torf değil normal toprak kullanın bence torf la ekosistem devamlılığını sürdüremez gibime geliyor toprak aynı zamanda filtreleme görevini de görüyor 1.5 ayın sonunda hiç katkı kullanmadan çok iyi gelişim yakaladım balık bile yok dolaylı yoldan CO2 sağlayacak, ona rağmen gelişim güzel isterseniz profilimden bakabilirsiniz zaten kurulumun prensiplerinde tabanda normal toprak olması var küçük bir ekosistem oluşuyor su birikintisi ufak bir gölet misali[/QUOTE]

Teşekkür ederim. Konunuzla ilgileneceğim. :)

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.