ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
cankut
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
883
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
31 Aralık 2013 01:05
Son Ziyaret:
3 dakika önce
Toplam Mesaj:
430 [0.27 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
120 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Cankut Yılmaz
Doğum Tarihi:
25 Eylül 1977
Yaş:
40
İl:
Izmir
Meslek:
Özel Sektör
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]http://i.hizliresim.com/nEQaO1.jpg[/img]

SON 10 MESAJI

Apistolar Çok Pahalı Diyenlere
[QUOTE=capo di capi]Biri de çıkıp apistonun davranış analizini , coğrafi dağılımının tür üzerindeki etkilerini , hangi türlerinin ne şartlarda daha güzel olduğunu araştırıp konu açsın. O kadar çok [K]üretim , set , çift , para , ilan , aldım sattım verdim [/K]sözcükleri geçiyor ki artık konularda. Hobi bu değil. Ben de zamanında bu fiyat konusunda çok tartışmaların içinde bulundum. Özeleştirimi yapıyorum , hobi dilini konuşmuyormuşum o konularda. Hele bir şeyde haklı çıkmak için başka bir balığı örnekle feda etmeyi hiç anlamıyorum. Ya bu lepistesler, goldfishler size ne yaptı ? [/QUOTE]

İyi hobiler ; buyrun bu konuda bir makalem mevcut forum da ama okumak ve araştırmak zor geldiği için altlarda kalan uzun bir konu [:)]

[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/mesaja_git.asp?PID=5470432[/URL]
Apistolar Çok Pahalı Diyenlere
Herkese iyi hobiler diliyorum . Konuyu dün geceden beri takipteyim . Bazı şeyleri anlayabilmiş değilim , o yüzden baştan yazayım kimsenin satışına , balığına , fiyatına çamur atma niyetinde değilim . Ben de nacizane fikirlerimi yazmak istedim . Yirmi üç yıllık hobiciyim . Bu yıllarda bir çok balık besledim [B]( tek tür değil hep karma )[/B] Satış piyasasını az çok bilen bir insanım . Çeşitli satış ve bilgi paylaşım gruplarında yıllarca yöneticilik yaptım . Piyasayı az çok bilmem bu yüzden . Belki burada yazan arkadaşlardan da beni tanıyan vardır .

Şimdi siz bir ilan vermişsiniz ve insanların fiyatınıza çamur atarak veya düzgün bir dille pahalı olduğunu kendilerine uymadığını söylemediğinden şikayetçisiniz . Balık sizin balığınız elbetteki bir emek ve çaba sarf edip bu balığa bir fiyat koyuyorsunuz , bana bu şekilde bir mesaj çekmiş olsanız benim size vereceğim cevap şöyle olurdu :

[B]Teşekkür ederim ama o tür ile ilgilenmiyorum. İzmir de balık tedarik ettiğim bir ithalatçı arkadaşım zaten var , bahsettiğiniz balığın çift satış fiyatı bana göre pahalı. Birde bu balıklar il dışından geleceği için bu tip bir gönderim den zamanında ağzım yandı balıklarım elime ölü ulaştı daha sonrasında da muhatap bulamadığım ile kaldım. O yüzden tekrar teşekkür ederim[/B] diye size yazardım .

Şimdi bir de şöyle bir konu var, eş tutmuş olsun yada damızlık olsun damızlık altı olsun . Bazı hobiciler nadir tür damızlık balık alıp hemen üreteyim ve satayım derdindeler , Ben yıllarca baktığım hiç bir balığı üretim amacı ile almadım ( üretim yapmanın da ayrı bir zevki vardır onu bilmem ) Ben bir balık beğenirim ve bunun piyasasını araştırırım 40 - 100 tl arasında satılıyorsa benim için ilk tercih 40 lira olanıdır , ikinci tercihim bulunduğum ilde olmasıdır , üçüncü tercihim karşımda bir muhatap bulabilmektir . Balık yavru boyda 40 tl ye satılıyorsa benim için sıkıntı yok neticede ben o balığı yetişkin boya zaten ulaştıracağım neden 100 tl ödeyeyim ki ?[B] (Ben golf oynamak yerine , halı saha maçı yapanlardanım maalesef).[/B]Yukarıda yazmıştım her hobici bu hobiden farklı zevkler alır , farklı lezzetler bekler . Benim için önemli olan şey balıkları her zaman yavru alırım , üretmek amaçlı balık beslemem . Yavrudan alıp gelişimini seyrederim , akvaryuma ilk geldiği gün ve daha sonraki hareketlerini izlerim . Üretmek yerine büyütmek benim daha çok hoşuma gidiyor .

Son olarak şunu yazayım balık sizindir , fiyatı siz belirlersiniz karşınızdaki insanlarda fiyatı kırmak ister buna göre size bir dönüş yapabilir , satış yapıyorsanız bu tip şeyleri çok kafaya takmayın derim . Ayrıca yukarı da yazan ''ryzend'' Metehan Sancar ' dan 4 Mart ' da yanına gidip bir çift olarak yavru kakadu aldım 40 tl den . Hala yaşıyorlar , büyümeye devam ediyorlar ve birlikte gezmeye devam ediyorlar [:)] Ben burada Metehan 'ın derdinin '' millete şirin görünüp müşteri toplamak '' olduğunu sanmıyorum . Oda kendi düşüncesini yazmış , verdiği fiyat ve oranları size uymayabilir veya yazdıkları ama bu arkadaşı da şahsen uzun zamandır tanırım , evinde bir kaç akvaryumda balık üretip , emek verip okul harçlığını çıkaran bir arkadaştır bir art niyet ile yazmadığına eminim yorumunu .

Benim bu konu da ki düşüncelerim bunlar , tarafsız bir şekilde kendi görüşümü dile getirdim ( en azından ben öyle düşünüyorum ) Size iyi satışlar dilerim . Umarım yazdığınız fiyattan satışınızı yapıp , emeğinizin karşılığını sizde alırsınız .
40*40*40 Apistogramma Akvaryumu Kurulumu
Hayırlısı olsun yeni tank . Macmasteriler henüz gelmedi sanırım , hatırladığım kadarı ile Malawi İzmir den gelecekti . Yaprak olarak bulabiliyorsanız , çınar ve yeni dünya yaprağı da kullanabilirsiniz . Catappa yaprağı biraz iri olur . tabanda tortu oluşturmak için idealdir çabuk çürümeye başlayıp tortu oluşumu hızlıdır . Hindistan cevizinden bir yuva koyarsanız doğallığı biraz yakalamış olursunuz içini oyup bir giriş - çıkış yapın çiftleşme zamanı dişi içine girip yumurtaları dizsin . Apistoların hemen her türü mağra şeklinde oyukların yukarı iç kısmına yumurta dizerler , tabana yumurta dizimi çok ender rastlanır . Kök ile bitkiler uymuş . Görmeye alışkın olduğum bir Apistogramma akvaryumu olmuş , başarılı [:)] . Balıklar geldikten sonraki halini de paylaşırsanız sevinirim . Vatozları [B]eklememenizi[/B] tavsiye ederim. Yukarıda bir yorumda da yazılmış doğrudur , Macmasteri biraz agresif bir canlı , öyle ki dişisi erkeğine kafa tutar [:)] varın çiftleşme zamanı vatozların halini siz düşünün . Ben 270 litre karma akvaryumda illallah ettim o derece [:)] ayrı akvaryumda tek başlarına ise gayet uyumlu bir çift oluyorlar . ( onu da denedim ama karma akvaryum da bakmak daha zevkli . İyi hobiler ...
Su Kaplumbagasi Kabuk Yumusamasi Sorunu
Size su kaplumbağaları hakkında daha önce yazdığım bir makaleyi paylaşıyorum faydası olacaktır .

Su Kaplumbağası Beslenmesi Hakkında Detaylar
Merhaba , hep balıklar hakkında bilgi paylaşıyoruz ama biliyorsunuz ki akvaryum da sadece balık beslenmiyor .
Bu makalede su kaplumbağaları ile ilgili olsun . Bu canlılar ve bakımları hakkında doğruları ve yanlışları burada sizlerle paylaşmak istedim . Öncelikle yazayım 5 seneye yakın bir zaman su kaplumbağası besledim . Burada kendi tecrübe ettiğim bilgileri paylaşacağım.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/155878/100220182030511.jpg[/IMG]

Su kaplumbağalarını küçük fanuslarda ya da plastik kaplarda beslemek, kısa sürede ölümlerine neden olacaktır. Bu yüzden bir akvaryum şart ! Bu canlılar hem bitkisel, hem de hayvansal gıdalar tüketebilirler. Kemik gelişimlerine yardımcı olmak için, yazın hava akımı olmayan yerde güneşlenmelerini sağlamalısınız. Fakat kap içerisinde direkt olarak güneşin altında bırakılmamalıdır. Gölgede geçirecekleri yerleri ve suya girecekleri alanları mutlaka olmalıdır. Kış aylarında ise, UVB lambaları kullanmalısınız .( uvb lamba ile ilgili konuyu aşağıda açıklayacağım) Su kaplumbağası akvaryumun da mutlaka olması gereken şeyler ekipmanlar şunlardır :

* Kaplumbağanızın kuru yere ihtiyacı olacaktır çünkü zamanının hepsini su içinde geçirmez .

* Uvb lambanızın olması gerekiyor . Güneş ışığını taklit ettiği için kabuk açısından faydalıdır.

* Sağlam bir ısıtıcı. Kabuğu ile kıramayacağı bir ısıtıcı olmalı çelik ısıtıcılar veya kaplumbağa akvaryumları için satılan özel ısıtıcılardan temin edin .

* İsteğe göre alınabiliyorsa ucuz bir dış filtre ve takviye olarak bir de iç filtre ( dış filtre şart değil ama iç filtre şart ) edinin.

* En az litre bazında 50 litre su alabilecek bir akvaryumunuz olmalı .

Evet bu saydıklarımı temin ettikten sonra sıra da bakımı var :

* Su kaplumbağanızın akvaryumda ki suyunun ölçüsü şu şekilde olmalıdır akvaryum camına tırmanmaya çalıştığında boyuna bakın ve en az bu miktarda su ekleyin ( daha fazlada olabilir )

* Kuru alanın geniş olması ve uvb lamba altında olması ve sudan bu kısıma kolay geçişi (çıkışı) sağlanmalıdır. Çok fazla su içinde duran kaplumbağaların kabukları ıslak kalırsa akciğerlerini üşütür ve sonu ölüm olur . Ayarlanabilir uvb lambalar kullanın .

* Isıtıcı almanız şart çünkü bu hayvanlar su içinde kış uykusuna yatarlar .Kaplumbağanın kış uykusuna yatması halinde reaksiyonları ve tepkileri sona erer. Yalnız derisi ile teneffüs eder. Kalbi sadece dakikada 1-2 defa atar. Kaplumbağalar sadece kışın havalar soğuk olduğunda uykuya yatarlar. Havalar ve suyun tekrar ısınmasına kadar uykuda kalırlar. Size tavsiyem ev ortamında baktığınız canlıların kış uykusuna yatmasına izin vermeyin. Bu kaplumbağalar çiftlikte üretilip, doğa yüzü görmedikleri için, kış uykusunun sonunda yeniden uyanmaları zor olacak ve büyük olasılıkla öleceklerdir. Özellikle 4 yaşın altında olanların uyumasına engel olmalısınız. Bunun için suyunun sıcaklığının 24 dereceden fazla olmasına dikkat ediniz. Bir su kaplumbağası için en ideal su sıcaklığı 28 derecedir.

* Filtreleme sistemine gelecek olursak bu obur canlılar çok fazla idrar ve dışkılama yaparlar özellikle dışkıları suyu çok çabuk bozar o yüzden iç filtre şart . Bunun yanında ucuz yollu bir dış filtre de biyolojik temizliğe çok yardımcı olacak ve suyunuzun kalitesini korumuş olacaksınız . İç filtreyi hafta da bir elinize bir ameliyat eldiveni giyip güzelce temizlemeniz gerekiyor .

* Kaplumbağalar ve tüm sürüngenler bağırsaklarında besinlerin sindirilmesi için salmonella bakterisine ihtiyaç duyarlar . Salmonella olmaksızın hiçbir sürüngen sindirim işlemini yapamaz . Sürüngenler için faydalı bir bakteridir. İnsanlar için ise ; özellikle çocuk ve yaşlılarda , ölümle sonuçlanabilecek hastalıklara yol açabilirler .Kaplumbağaların yaklaşık %85'i Salmonllosis bakterisi taşır. Bu bakteri kertenkele ve yılanlarda da görülür. Kaplumbağalar bu bakteriyi zaman zaman dışkılarıyla atarlar. Bu bakteriden kendimizi korumu yolları da oldukça basittir. 1-Kaplumbağanızın dışkısını elle temizlemeyin 2-Kaplumbağanızı elinize alırsanız mutlaka ellerinizi iyice yıkayın 3-Yemek yenilen yerlerde kaplumbağanızın dolaşmasına izin vermeyin 4-Yemek yerken kaplumbağanızı ellemeyin. 5-Kendi kullandığınız eşyaları kaplumbağanızla paylaşmayın yukarıdaki maddelerin temelinde hijyen kuralları geçerli bu örnekleri çoğaltmanız mümkün .Tekrar söylemekte yarar var. Canlıların taşıdığı bazı bakteriler diğer canlılar için tehlikeli olabilir. İnsanlar da tedavisi mümkündür .

* [B]Balık ile birlikte KESİNLİKLE BAKILAMAZ ! Net [/B]olarak bunu yazıyorum bazıları çıkıp ben besliyorum yazacaktır kesinlikle yanlıştır . Neden ? Birinci neden , Su kaplumbağaları ovnivor canlılardır ve et de yerler ilk zamanlar aldığınız o küçük , balıklardan korkan kaplumbağanız gün geçtikçe akvaryuma alışacak ve gece görüşleri iyi olduğu için gece balıklarınızın peşine düşecektir çünkü kendisi usta bir avcıdır, ağzı ile yakalayıp parçalayabileceği her balığın er yada geç peşine düşecektir . Gelelim İkinci nedene kaplumbağaların idrarında balıklarınız için çok fazla miktarda amonyak ve zehirli bakteri bulunur . Balıklarınızın bunu tolere etmesi imkansızdır ve kısa zaman da amonyak zehirlenmesinden ya halsiz kalacaklar yada ölecekler ve kaplumbağanıza yem olacaklardır .

* Su kaplumbağanızı elden besleme yapmak isterseniz çenesine dikkat edin çok güçlü çeneleri vardır elinizi parmağınızı çok kolay yaralayabilirsiniz zaten elinizden yemi kapacak ve suya girecektir çünkü Su kaplumbağaların da tükürük bezleri bulunmaz bu da su dışında yem yemelerini olanaksız hale getirir . O yüzden su içinde beslenirler.
[B]Cankut YILMAZ ©️[/B]
Bitki Kovasinda Küçük Böcekler,larvalar Vb.resımli
Nematod ve Planarya olama ihtimalleri yüksek

Bu canlılar bitkiler ile de başka bir akvaryumdan gelmiş olabilirler yakın zamanda yeni bitki ekledi iseniz yada başka bir akvaryumdan kum - su ekledi iseniz de gelmiş olabilirler Nematod un yüzlerce türü olur bazısını balıklar tüketir . Sizin yazdığınız nedenden de olması muhtemel. Bu kurtlar aşırı yemleme yüzünden yenmemiş proteinli yemlerin , akvaryumda tabanda kalıp bozulması ve temizliğin aksatılması durumlarında da ortaya çıkar Nematodu yok etmek çok zordur cüce gurami ( colisa lalia ) türü balıklar bu kurtları hızlı bir biçimde tüketirler

Bitki , bitki kumu ve fazla yemlemede oluşabilecek üç canlı var nematod , hydra , planarya bunları bir araştırın isterseniz.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/155878/030420182349331.jpg[/IMG]

Planarya ve nematod bazı balıklar tarafından tüketilir ama hydra denen canlı dokunaçları ile balığa yapıştığında derisini yakar zehirlidir . Nematod ların bazıları da balıkların bağırsaklarına tutunup büyümeye devam eder .

Fazla yemleme ve özellikle protein ağırlıklı yem kullanıldığında ortaya çıkıyor.Black Molly bulabilirseniz bu balıkta hızla tüketir Nematod u


Ayrıca sivrisinek larvası da olabilir , balıklar yiyebilir sıkıntı olmaz .


Akvaryumda baktığınızda su da dik bir şekilde duruyorlarsa batmadan ve çok koyu kahve rengi ise sivrisinek larvasıdır .

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/155878/220420181717481.jpg[/IMG]

Balkonda su piresi üretimi yapıyorum . Bu aylarda tam sivrisineklerin yumurtalama mevsimi bidonların içi dolu oluyor hatta bu gün hepsini toplayıp balıklara verdim bir dahakine buradan fotoğraf paylaşırım

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/155878/220420181720301.jpg[/IMG]
Kribensis Kavga
[QUOTE=cagatayavci]


Merhabalar bana dişi erkek ayrımı yapabilirmisiniz ? Altı pembe olan sürekli diğerini nerde görse kovalıyor ve vuruyor yüzgeçlerde açıklık oluştu nedenini kavgaya bağlıyorum . 1e 1d olarak alındı fakat sanırım bu şekilde değil.yardımcı olursanız sevinirim ...

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/203917/220420180159491.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/203917/220420180159541.jpg[/IMG][/QUOTE]

Birinci fotoğrafta ki arkada duran dişi gibi ama net çıkmamış fotoğraf. Bir de şöyle bir kısa bilgi paylaşayım daha önceki makalemden alıntı olarak size :

[B]''[/B] Batı Afrika'da ki ufak bir cins ve türlerini tanıtacağım . Bunlardan birisi ülkemizde çok bilinen ve beslenen bir tür .
Batı Afrika Cüce cichlidleri , pek çok alanda görülen mükemmel akvaryum balıklarıdır. Kribensis yada diğer adı ile Pelvicachromis pulcher ülkemizde en çok beslenen ve bilinen türüdür .

Bu tür hakkında başta bir şey yazayım ,seneler öncesi tecrübelerimden (Kribensis beslemişliğim var ) biri de bu balıklar [B]diğer balıkların tam tersi dişileri erkeklere göre daha renkli olur .[/B] Aslında sadece Kribensis değil bu sadece cinsin bir türüdür Pelvicachromis cinsi balıkların tüm türleri aynı şekilde dişiler erkeğe göre daha renklidir ve [B]yumurtalama , çiftleşme dönemlerinde karın kısımlarında ciddi bir kırmızı renk patlaması [:)] yaşanır .[/B] ve [B]Dişilerin çiftleşme zamanında karnı davul gibi şişer [/B], bir çok yeni hobici bunu hastalık sanabilir . Yine cüce Amerikanlar gibi onlarda yumurtalarını mağara tarzı kovuklara yada kayaların iç kısımlarına dizerler . Dişi yumurtalar çıkana kadar erkek ile birlikte yuva önünden ayrılmaz erkeği de içeri sokmaz (genelde ) yumurtalardan yavrular çıktıktan sonra dişi tamamı ile kendini yuvaya kapatır , erkek de dişiyi rahatsız etmeden , yuva önünden hiç ayrılmaz . yavrular serbest yüzüşe geçtiklerinde ebeveynlerin gözetiminde yüzüşe çıkarlar . [B]''[/B]

[B]Cankut Yılmaz ©️[/B]
3d Fon İçi Led Olur Mu?
Su altı ledler ile olabilir sanırım güzel bir yalıtım yapmanız lazım. Benim bunu yaptığım zamanlar da maalesef bu şekilde ledler yoktu piyasada seneler öncesinden bahsediyorum tabii ki de. Akvaryum silikonu ile kablolar da iyi bir yalıtım yaparsanız belki olur
Su Kaplumbağası Beslenmesi Hakkında Detaylar
[QUOTE=KurtEfe]

Evet Hocam ; araştırıyordum forumda su kaplumbağası yazınca sizin yazınız denk geldi . Blok yazılarınız da yok ama ? Genelde paylaştığınız makaleleri bloğunuzda paylaşıyordunuz ? [/QUOTE]

Bunu da boş bir zamanım da bloğa geçiririm teşekkürler . [:)]
Su Kaplumbağası Beslenmesi Hakkında Detaylar
[QUOTE=KurtEfe]Elinize sağlık Hocam , güzel bir makale daha sizden ...[:iyi:] [:)] Biz kaplumbağa besleyenler için altın bilgiler ....[/QUOTE]

Rica ederim , paylaşım yapalı bayağı olmuş , araştırırken mi denk geldi ? Yardımcı olabildiysek ne mutlu . [:)]
2 Gun Kaplumbaga Dusuk Sicaklik
Sadece 2 gün ve 20 litrede ise bir şey olmaz fakat oda sıcaklığında tutun . Akvaryumda bakmak en iyisi hem filtreleme ve ısıtıcı kullanma imkanınız da olur . Daha önce başka forum ve gruplarda yazdığım bir makalemi de burada paylaşayım yardımı olacaktır .

Öncelikle yazayım 5 seneye yakın bir zaman su kaplumbağası besledim . Burada kendi tecrübe ettiğim bilgileri paylaşacağım.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/155878/100220182030511.jpg[/IMG]

Su kaplumbağalarını küçük fanuslarda ya da plastik kaplarda beslemek, kısa sürede ölümlerine neden olacaktır. Bu yüzden bir akvaryum şart ! Bu canlılar hem bitkisel, hem de hayvansal gıdalar tüketebilirler. Kemik gelişimlerine yardımcı olmak için, yazın hava akımı olmayan yerde güneşlenmelerini sağlamalısınız. Fakat kap içerisinde direkt olarak güneşin altında bırakılmamalıdır. Gölgede geçirecekleri yerleri ve suya girecekleri alanları mutlaka olmalıdır. Kış aylarında ise, UVB lambaları kullanmalısınız .( uvb lamba ile ilgili konuyu aşağıda açıklayacağım) Su kaplumbağası akvaryumun da mutlaka olması gereken şeyler ekipmanlar şunlardır :

* Kaplumbağanızın kuru yere ihtiyacı olacaktır çünkü zamanının hepsini su içinde geçirmez .

* Uvb lambanızın olması gerekiyor . Güneş ışığını taklit ettiği için kabuk açısından faydalıdır.

* Sağlam bir ısıtıcı. Kabuğu ile kıramayacağı bir ısıtıcı olmalı çelik ısıtıcılar veya kaplumbağa akvaryumları için satılan özel ısıtıcılardan temin edin .

* İsteğe göre alınabiliyorsa ucuz bir dış filtre ve takviye olarak bir de iç filtre ( dış filtre şart değil ama iç filtre şart ) edinin.

* En az litre bazında 50 litre su alabilecek bir akvaryumunuz olmalı .

Evet bu saydıklarımı temin ettikten sonra sıra da bakımı var :

* Su kaplumbağanızın akvaryumda ki suyunun ölçüsü şu şekilde olmalıdır akvaryum camına tırmanmaya çalıştığında boyuna bakın ve en az bu miktarda su ekleyin ( daha fazlada olabilir )

* Kuru alanın geniş olması ve uvb lamba altında olması ve sudan bu kısıma kolay geçişi (çıkışı) sağlanmalıdır. Çok fazla su içinde duran kaplumbağaların kabukları ıslak kalırsa akciğerlerini üşütür ve sonu ölüm olur . Ayarlanabilir uvb lambalar kullanın .

* Isıtıcı almanız şart çünkü bu hayvanlar su içinde kış uykusuna yatarlar .Kaplumbağanın kış uykusuna yatması halinde reaksiyonları ve tepkileri sona erer. Yalnız derisi ile teneffüs eder. Kalbi sadece dakikada 1-2 defa atar. Kaplumbağalar sadece kışın havalar soğuk olduğunda uykuya yatarlar. Havalar ve suyun tekrar ısınmasına kadar uykuda kalırlar. Size tavsiyem ev ortamında baktığınız canlıların kış uykusuna yatmasına izin vermeyin. Bu kaplumbağalar çiftlikte üretilip, doğa yüzü görmedikleri için, kış uykusunun sonunda yeniden uyanmaları zor olacak ve büyük olasılıkla öleceklerdir. Özellikle 4 yaşın altında olanların uyumasına engel olmalısınız. Bunun için suyunun sıcaklığının 24 dereceden fazla olmasına dikkat ediniz. Bir su kaplumbağası için en ideal su sıcaklığı 28 derecedir.

* Filtreleme sistemine gelecek olursak bu obur canlılar çok fazla idrar ve dışkılama yaparlar özellikle dışkıları suyu çok çabuk bozar o yüzden iç filtre şart . Bunun yanında ucuz yollu bir dış filtre de biyolojik temizliğe çok yardımcı olacak ve suyunuzun kalitesini korumuş olacaksınız . İç filtreyi hafta da bir elinize bir ameliyat eldiveni giyip güzelce temizlemeniz gerekiyor .

* Kaplumbağalar ve tüm sürüngenler bağırsaklarında besinlerin sindirilmesi için salmonella bakterisine ihtiyaç duyarlar . Salmonella olmaksızın hiçbir sürüngen sindirim işlemini yapamaz . Sürüngenler için faydalı bir bakteridir. İnsanlar için ise ; özellikle çocuk ve yaşlılarda , ölümle sonuçlanabilecek hastalıklara yol açabilirler .Kaplumbağaların yaklaşık %85'i Salmonllosis bakterisi taşır. Bu bakteri kertenkele ve yılanlarda da görülür. Kaplumbağalar bu bakteriyi zaman zaman dışkılarıyla atarlar. Bu bakteriden kendimizi korumu yolları da oldukça basittir. 1-Kaplumbağanızın dışkısını elle temizlemeyin 2-Kaplumbağanızı elinize alırsanız mutlaka ellerinizi iyice yıkayın 3-Yemek yenilen yerlerde kaplumbağanızın dolaşmasına izin vermeyin 4-Yemek yerken kaplumbağanızı ellemeyin. 5-Kendi kullandığınız eşyaları kaplumbağanızla paylaşmayın yukarıdaki maddelerin temelinde hijyen kuralları geçerli bu örnekleri çoğaltmanız mümkün .Tekrar söylemekte yarar var. Canlıların taşıdığı bazı bakteriler diğer canlılar için tehlikeli olabilir. İnsanlar da tedavisi mümkündür .

* [K]Balık ile birlikte KESİNLİKLE BAKILAMAZ ! [/K]Net olarak bunu yazıyorum bazıları çıkıp ben besliyorum yazacaktır kesinlikle yanlıştır . Neden ? Birinci neden , Su kaplumbağaları ovnivor canlılardır ve et de yerler ilk zamanlar aldığınız o küçük , balıklardan korkan kaplumbağanız gün geçtikçe akvaryuma alışacak ve gece görüşleri iyi olduğu için gece balıklarınızın peşine düşecektir çünkü kendisi usta bir avcıdır, ağzı ile yakalayıp parçalayabileceği her balığın er yada geç peşine düşecektir . Gelelim İkinci nedene kaplumbağaların idrarında balıklarınız için çok fazla miktarda amonyak ve zehirli bakteri bulunur . Balıklarınızın bunu tolere etmesi imkansızdır ve kısa zaman da amonyak zehirlenmesinden ya halsiz kalacaklar yada ölecekler ve kaplumbağanıza yem olacaklardır .

* Su kaplumbağanızı elden besleme yapmak isterseniz çenesine dikkat edin çok güçlü çeneleri vardır elinizi parmağınızı çok kolay yaralayabilirsiniz zaten elinizden yemi kapacak ve suya girecektir çünkü Su kaplumbağaların da tükürük bezleri bulunmaz bu da su dışında yem yemelerini olanaksız hale getirir . O yüzden su içinde beslenirler.
[B]Cankut YILMAZ ©️[/B]


GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,588,560 Mesaj
  • 379,972 Konu
  • 91 Forum
  • 131,215 Forum Üyesi
  • 1,399 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 1,987 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.