ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
cankut
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Kullanıcı Başlığı:
[B]14701,3[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1253
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
31 Aralık 2013 01:05
Son Ziyaret:
23 Ağustos 2019 23:05
Toplam Mesaj:
542 [0.26 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
10 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Cankut Yılmaz
Doğum Tarihi:
25 Eylül 1977
Yaş:
41
İl:
Izmir
Meslek:
Özel Sektör
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]http://i.hizliresim.com/nEQaO1.jpg[/img]

SON 10 MESAJI

Su Kaplumbağası Beslenmesi Hakkında Detaylar
[QUOTE=Sheyda27]Merhaba Cankut Bey uzun zaman oldu sizi görmeyeli.Yine engin bilgilerinizi paylaşmışsınız teşekkür ederiz.Kızım istediği için bizim de bir kaplumbağa geçmişiz var[:)] besleyen veya besleme niyeti olanlar için faydalı bir paylaşım[:iyi:][/QUOTE]

Çok teşekkür ederim Şeyda Hanım merhabalar.

Evet uzun bir süredir yazmaya ara vermiştim çünkü zaman bulamıyordum .

Bu arada 6 aydır Türkiye 'nin sayılı büyük Petshoplarından olan [K]Malawi İzmir Akvaryum Petshop [/K] un mağaza bölümünde çalışmaya başladım.

Artık hem İnternet ortamından hemde mağazada hobicilere yardımcı olmaya çalışıyorum. [:)]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/155878/180420191455481.jpg[/IMG]
Ph Nedir ,asidik-alkalik , Sert-yumuşak Su Nedir ?
[QUOTE=KurtEfe]Elinize , emeğinize sağlık Üstad ...[/QUOTE]

Teşekkür ederim . [:)]
Ph Nedir ,asidik-alkalik , Sert-yumuşak Su Nedir ?
[B]PH NEDİR , ASİDİK - ALKALİK SU NE DEMEKTİR , SERT SU - YUMUŞAK SU NE DEMEKTİR ?©️[/B]

Akvaryum hobisi ile ilgili gruplarda , sitelerde, bloklarda sürekli görüyoruz falanca balık türü '' düşük ph' lı sularda yaşar '' veya '' sert suları sever '' diye bazı ibareler , ölçüler kullanılıyor . Peki nedir bu ph (pehaş) ?
Konu maalesef kısa değil ama okunmasının yararlı olacağı kanısındayım .

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/155878/180420191152211.jpg[/IMG]

PH, bir çözeltinin asitlik veya alkalik derecesini tarif eden ölçü birimine denir .0'dan 14 'e kadar olan bir aralıkta ölçülür. Bir maddenin asit veya alkali değerini anlamak için kullandığımız ölçüye pH (potansiyel hidrojen) denir. Maddenin içindeki asit nitelikli hidrojen iyonlarının yoğunluğuna göre ölçüm yapılır. pH cetveli 0 - 14 arasıdır. 0 aşırı asit, 14 de aşırı alkali demektir. 7 pH derecesi ise ne asit ne alkali yani maddenin nötr olduğunu gösterir.
Suyun pH derecesi, içinde çözülmüş halde bulunan bütün asidik ve bazik maddelerden etkilenir. Suyun pH derecesiyle, bütün bu maddelerin toplam etkisi ölçülmüş olur. Suda ne kadar çok asidik madde varsa, pH değeri de o kadar düşer. kimya dilinde belirtilecek olursa, asidik su elektron almaya, bazik su ise vermeye eğilimlidir.

[B]SERT SU NEDİR ?[/B] ; Suyun içerisinde bir takım iyonlar vardır. Kalsiyum ve magnezyum iyonları ise suda sertliğe neden olan iyonlardır. Bu iyonları sudan uzaklaştırmak yoluyla suyu yumuşatmış oluruz.Bu da şu şekilde olur sudaki kalsiyum miktarı azalır ise su yumuşamış olur.
Sertlik, geçici ve kalıcı sertlik olmak üzere iki kısma ayrılır. Metal iyonlarının bikarbonatlarından kaynaklanan ve ısıtılınca parçalanarak çöken sertliğe bikarbonat veya geçici sertlik denir. Metal iyonlarının sülfat, nitrat ve klorürlerinden kaynaklanan, ısıtılsa dahi çökmeyen ve ancak kimyasal işlemlerle giderilebilen sertliğe kalıcı sertlik denir. Geçici ve kalıcı sertliğin toplamına ise toplam sertlik veya genel sertlik denir. Sertlik ev veya endüstriyel suların kalitesini gösteren bir ölçüdür. Geçici sertlik kazan taşı oluşumuna neden olur.

Bir miktar asidik olan yağmur ve kar sularının kaya ve toprak katmanlarından geçerken kayalardaki ve topraktaki kalsiyum karbonatı çözerler. İşte bu çözülmüş kalsiyum karbonatı taşıyan sulara içerisindeki kalsiyum karbonat miktarına göre yumuşak veya sert su denilir.

Eskiden ülkemizde suyun en fazla sertlik derecesi ile ilgilenirdi. Şişelerin etiketine sertlik derecesini yazmak zorunlu olmadığından, şimdilerde tüketici içtiği suyun sertliğini bilemiyor. [K](Bilgi için: Sabunu köpürtmeyen su sert sudur.)[/K] Suların sertliği Alman, Fransız, İngiliz sertlik derecesi ve ppm gibi çeşitli birimle tanımlanıyor. En yaygın kullanım Fr (Fransız Sertlik Derecesi) tanımıdır. Bu tanıma göre 0-5 Fr çok yumuşak, 5-10 Fr yumuşak, 10-20 Fr orta sert, 20-30 Fr sert sudur. 30 Fr.den sonraki sulara çok sert su denilir.

Akvaryumlar da besleyeceğimiz canlının hangi su değerinde yaşaması gerektiği önemli bir konu suyunuzun sertliği - yumuşaklığı - ph değerleri çok önemli ör : Güney Amerikan Türlerinin yaşadığı sular ph si düşük - yumuşak sulardır , Malawi - Tanganyika Türlerinin yaşadığı sular ise ph si yüksek - sert sulardır .
Evlerimizde akvaryumlarımıza koyduğumuz suların sertlik değerlerini ve ph sini ölçmek için piyasa da ki test kitlerinden yararlanabilirsiniz .

[B]Kaynaklar : [/B]
wikipedia
Kimya evi org.
Ne nedir . com
mynet : Dr.Yasemin Bradley.
Su Kaplumbağası Beslenmesi Hakkında Detaylar
[QUOTE=KurtEfe]Üstad farklı bir konu ile yola devam sanırım . Tekrardan su kaplumbağası beslemeye mi karar verdiniz. ?[:)][/QUOTE]

Extra bir akvaryum daha şu an kuramam ama aklımda tekrardan beslemek var . Yıllar önce bu kadar çok malzeme ve ekipman çeşidi yoktu . 50 X 50 X 35 cm civarında bir özel tasarım bir akvaryum ile ileride neden olmasın ?
Su Kaplumbağası Beslenmesi Hakkında Detaylar
Merhaba , hep balıklar hakkında bilgi paylaşıyoruz ama biliyorsunuz ki akvaryum da sadece balık beslenmiyor .
Bu makalede su kaplumbağaları ile ilgili olsun . Bu canlılar ve bakımları hakkında doğruları ve yanlışları burada sizlerle paylaşmak istedim . Öncelikle yazayım 5 seneye yakın bir zaman su kaplumbağası besledim . Burada kendi tecrübe ettiğim bilgileri paylaşacağım.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/155878/100220182030511.jpg[/IMG]

Su kaplumbağalarını küçük fanuslarda ya da plastik kaplarda beslemek, kısa sürede ölümlerine neden olacaktır. Bu yüzden bir akvaryum şart ! Bu canlılar hem bitkisel, hem de hayvansal gıdalar tüketebilirler. Kemik gelişimlerine yardımcı olmak için, yazın hava akımı olmayan yerde güneşlenmelerini sağlamalısınız. Fakat kap içerisinde direkt olarak güneşin altında bırakılmamalıdır. Gölgede geçirecekleri yerleri ve suya girecekleri alanları mutlaka olmalıdır. Kış aylarında ise, UVB lambaları kullanmalısınız .[B]( uvb lamba ile ilgili konuyu aşağıda açıklayacağım)[/B] Su kaplumbağası akvaryumun da mutlaka olması gereken şeyler ekipmanlar şunlardır :

[K]*[/K] Kaplumbağanızın kuru yere ihtiyacı olacaktır çünkü zamanının hepsini su içinde geçirmez .

[K]*[/K] Uvb lambanızın olması gerekiyor . Güneş ışığını taklit ettiği için kabuk açısından faydalıdır.

[K]*[/K] Sağlam bir ısıtıcı. Kabuğu ile kıramayacağı bir ısıtıcı olmalı çelik ısıtıcılar veya kaplumbağa akvaryumları için satılan özel ısıtıcılardan temin edin .

[K]*[/K] İsteğe göre alınabiliyorsa ucuz bir dış filtre ve takviye olarak bir de iç filtre ( dış filtre şart değil ama iç filtre şart ) edinin.

[K]*[/K] En az litre bazında 50 litre su alabilecek bir akvaryumunuz olmalı .

[B]Evet bu saydıklarımı temin ettikten sonra sıra da bakımı var :[/B]

[K]*[/K] Su kaplumbağanızın akvaryumda ki suyunun ölçüsü şu şekilde olmalıdır akvaryum camına tırmanmaya çalıştığında boyuna bakın ve en az bu miktarda su ekleyin ( daha fazlada olabilir )

[K]*[/K] Kuru alanın geniş olması ve uvb lamba altında olması ve sudan bu kısıma kolay geçişi (çıkışı) sağlanmalıdır. Çok fazla su içinde duran kaplumbağaların kabukları ıslak kalırsa akciğerlerini üşütür ve sonu ölüm olur . Ayarlanabilir uvb lambalar kullanın .

[K]*[/K] Isıtıcı almanız şart çünkü bu hayvanlar su içinde kış uykusuna yatarlar .Kaplumbağanın kış uykusuna yatması halinde reaksiyonları ve tepkileri sona erer. Yalnız derisi ile teneffüs eder. Kalbi sadece dakikada 1-2 defa atar. Kaplumbağalar sadece kışın havalar soğuk olduğunda uykuya yatarlar. Havalar ve suyun tekrar ısınmasına kadar uykuda kalırlar. Size tavsiyem ev ortamında baktığınız canlıların kış uykusuna yatmasına izin vermeyin. Bu kaplumbağalar çiftlikte üretilip, doğa yüzü görmedikleri için, kış uykusunun sonunda yeniden uyanmaları zor olacak ve büyük olasılıkla öleceklerdir. Özellikle 4 yaşın altında olanların uyumasına engel olmalısınız. Bunun için suyunun sıcaklığının 24 dereceden fazla olmasına dikkat ediniz. Bir su kaplumbağası için en ideal su sıcaklığı 28 derecedir.

[K]*[/K] Filtreleme sistemine gelecek olursak bu obur canlılar çok fazla idrar ve dışkılama yaparlar özellikle dışkıları suyu çok çabuk bozar o yüzden iç filtre şart . Bunun yanında ucuz yollu bir dış filtre de biyolojik temizliğe çok yardımcı olacak ve suyunuzun kalitesini korumuş olacaksınız . İç filtreyi hafta da bir elinize bir ameliyat eldiveni giyip güzelce temizlemeniz gerekiyor .

[K]*[/K] Kaplumbağalar ve tüm sürüngenler bağırsaklarında besinlerin sindirilmesi için salmonella bakterisine ihtiyaç duyarlar . Salmonella olmaksızın hiçbir sürüngen sindirim işlemini yapamaz . Sürüngenler için faydalı bir bakteridir. İnsanlar için ise ; özellikle çocuk ve yaşlılarda , ölümle sonuçlanabilecek hastalıklara yol açabilirler .Kaplumbağaların yaklaşık %85'i Salmonllosis bakterisi taşır. Bu bakteri kertenkele ve yılanlarda da görülür. Kaplumbağalar bu bakteriyi zaman zaman dışkılarıyla atarlar. Bu bakteriden kendimizi korumu yolları da oldukça basittir. 1-Kaplumbağanızın dışkısını elle temizlemeyin 2-Kaplumbağanızı elinize alırsanız mutlaka ellerinizi iyice yıkayın 3-Yemek yenilen yerlerde kaplumbağanızın dolaşmasına izin vermeyin 4-Yemek yerken kaplumbağanızı ellemeyin. 5-Kendi kullandığınız eşyaları kaplumbağanızla paylaşmayın yukarıdaki maddelerin temelinde hijyen kuralları geçerli bu örnekleri çoğaltmanız mümkün .Tekrar söylemekte yarar var. Canlıların taşıdığı bazı bakteriler diğer canlılar için tehlikeli olabilir. İnsanlar da tedavisi mümkündür .

[K]*[/K] [K]Balık ile birlikte KESİNLİKLE BAKILAMAZ ! [/K]Net olarak bunu yazıyorum bazıları çıkıp ben besliyorum yazacaktır kesinlikle yanlıştır . Neden ? Birinci neden , Su kaplumbağaları ovnivor canlılardır ve et de yerler ilk zamanlar aldığınız o küçük , balıklardan korkan kaplumbağanız gün geçtikçe akvaryuma alışacak ve gece görüşleri iyi olduğu için gece balıklarınızın peşine düşecektir çünkü kendisi usta bir avcıdır, ağzı ile yakalayıp parçalayabileceği her balığın er yada geç peşine düşecektir . Gelelim İkinci nedene kaplumbağaların idrarında balıklarınız için çok fazla miktarda amonyak ve zehirli bakteri bulunur . Balıklarınızın bunu tolere etmesi imkansızdır ve kısa zaman da amonyak zehirlenmesinden ya halsiz kalacaklar yada ölecekler ve kaplumbağanıza yem olacaklardır .

[K]*[/K] Su kaplumbağanızı elden besleme yapmak isterseniz çenesine dikkat edin çok güçlü çeneleri vardır elinizi parmağınızı çok kolay yaralayabilirsiniz zaten elinizden yemi kapacak ve suya girecektir çünkü Su kaplumbağaların da tükürük bezleri bulunmaz bu da su dışında yem yemelerini olanaksız hale getirir . O yüzden su içinde beslenirler.
[B]Cankut YILMAZ ©️[/B]
Güney Amerika'nın Cüceleri Apistogramma'lar Hakkında Bilgiler
[QUOTE=KurtEfe]Son durum nedir üstad bizi merakta bıraktın ? ... En son yazınızda farklı iki bölge türlerinden bir karma yapacağınızı yazmıştınız . [/QUOTE]

Son durumu görüntülemek için henüz erken , bir kaç ufak ekleme ve değişiklik yapıyorum . İstediğim görüntüyü elde edemedim henüz . Balık türleri tamam fakat tasarım konusuna biraz daha eğilmem lazım .
Dış Filtre Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular :
[QUOTE=KurtEfe]Emeğinize sağlık , bütün yazılarınızı ve makalelerinizi takip ediyorum . Hobi de sizin gibi bilgisini paylaşan üstadların olması bizim için bulunmaz bir hazine . [/QUOTE]

Zaman buldukça yazmaya çalışıyorum . Teşekkür ederim .
Dış Filtre Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular :
[QUOTE=vitestv]

İyi makale olmuş[/QUOTE]

Teşekkür ederim [:)]
Dış Filtre Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular :
[QUOTE=TheHobi]Baya Yararlı olmuş yeni başlayan ve ilk defa dış alıcak arkadaslara ılk zamanlar fırtına estırebılır bunu engellemek ıcın cama carptırılabılır yada debı ayarı varsa kısılabılır ılerleyen zamanda debı dusecektır ve tekrar temızlendıgınde debı yukselecektır[/QUOTE]

Teşekkür ederim [:)]
Dış Filtre Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular :
[B]Yazan : Cankut Yılmaz ©️[/B]

Akvaryumlarımıza dış filtre almadan önce dikkat etmemiz ve araştırmamız gereken konuları kısaca inceleyelim .Dış filtre seçimi gerçekten kafa karıştıran bir konu , araştırmadan yapılan bir dış filtre seçiminde hüsrana uğramamak elde değil.

Sorulan sorulara baktığımda şunu görüyorum '' 100 cm. lik akvaryuma dış filtre tavsiyeniz nedir , ucuz yollu olsun '' :) soru zaten baştan yanlış soruluyor dış filtre alınırken cm. hesabı değil litre hesabı yapılır bu bir ; ikincisi de ucuz yollu bir filtre aranması , siz en son seçeneği en başa koyarak zaten bir hata ile başlıyorsunuz seçim yapmaya ...

Dış filtre, tercihiniz için ilk başta akvaryumunuzun kaç litre olduğunu bilmeniz gerekir . Basit hesaplama yöntemi boy x en x yükseklik = çıkan sayı / 1000 = akvaryumunuzun litresidir . Yani boyu 100 cm. en ve yüksekliği 50 cm. olan bir akvaryumun litresi 250 litredir.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/155878/100420192258471.jpg[/IMG]

Dış filtre araştırması yaptığınızda sitelerde filtreler hakkında açıklamalar bulunur , 250 litrelik akvaryumdan örnekle gidersek açıklamada 100 ila 250 litre arası akvaryumlara uygundur diye bir açıklama çıkar bizim burada dikkat etmemiz gereken konu üst sınır olarak verilmiş litredir. 250 litrelik akvaryumumuz varsa bizim 250lt.yi üst değil alt sınır olarak almamızdır yani ör: 250lt - 400lt. lik akvaryumlar için olan dış filtreleri tercih etmemiz gerekir , bunun nedeni altta bahsedeceğim diğer konu olan dış filtrenin debisi ile ilişkilidir.

Geldik asıl konuya ; Dış filtre açıklamalarında ör : Filtre debisi 900 L/h diye yazar , bu dış filtrenin saatte kaç litre su çevirdiği (filtrasyon) açıklamasıdır . Ancak şunu da yazmakta fayda var bir çok marka - firma bu testleri dış filtreler boş halde iken yapar . 250 litrelik bir akvaryuma alacağınız filtrenin akvaryumda ki suyu saatte en az 3 en fazla 5 kere çevirmesi sağlıklı bir filtrasyon sağlar yani 250 x 3 = 750 L/h ama alacağınız filtrenin zamanla debisinde ki düşme olasılığını ve filtrenin boş halde test edildiğini de düşünürsek 900 L/h filtrasyon bu akvaryum için uygun olacaktır.

Akvaryum daki canlı yükü de bir diğer etkendir seçimimizde balık başına 25 lt. istenen 250 lt. lik akvaryumda 10 tane üzeri balık besliyorsanız bu da debiyi etkileyecek filtrenizin çabuk kirlenmesine ve temizlik süresinin kısalmasına yol açacaktır .

Diğer konulara kısa kısa değinmek istiyorum . Alacağınız filtrenin yedek parçalarına kolay ulaşmanız ileride çıkacak arızalar için önemlidir .

Dikkat edilmesi gereken son üç konuda Filtrenin sessiz olması, güç , elektrik sarfiyatı ve en son konu ucuz yollu olmasıdır :)

Dış filtrenin içine konulan malzemelerin sıralamaları da debi de önemlidir.Dış filtrenin su giriş yerine biyolojik malzemeler konulması verimi azaltır.Biyolojik malzemeler Aktif karbon , zeolit , subsrat vb gibi malzemelerdir.Bu malzemeler ne kadar az kirlenir , kaba atıklardan ne kadar uzak dururlarsa o kadar işlevsel yüzey alanı oluştururlar. Su girişine seramik halka kullanımı daha sağlıklı olacaktır.Seramik halkalarda yüzey alanı geniş olduğu için bakterilerin tutunması daha kolay olacaktır .

Dış filtre seçimi yapılırken bu konulara sırası ile dikkat etmemiz bize zaten fiyat yönünden bir avantaj sağlayacaktır.
Uzun yıllar filtrenizden verim alacak ve verdiğiniz paraya değdiğini göreceksiniz . İyi hobiler...

[B]Cankut YILMAZ ©️[/B]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,754,052 Mesaj
  • 402,849 Konu
  • 91 Forum
  • 142,484 Forum Üyesi
  • 1,452 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,393 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.