ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
cankut
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Kullanıcı Başlığı:
[B]14701,3[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1132
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
31 Aralık 2013 01:05
Son Ziyaret:
22 Saat 53 Dakika önce
Toplam Mesaj:
510 [0.31 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
195 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Cankut Yılmaz
Doğum Tarihi:
25 Eylül 1977
Yaş:
40
İl:
Izmir
Meslek:
Özel Sektör
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]http://i.hizliresim.com/nEQaO1.jpg[/img]

SON 10 MESAJI

Ramirezi Cinsiyet Ayrımı Bakmadan Geçmeyin
Altı fotoğraf paylaşmışsınız , eğer altısı da aynı balığa ait ise maalesef bu da dişi . Zaten karın kısmından bariz belli ediyor . Siyah orta yan lekeye bakarsanız erkekler de, leke içinde parlak mavi parçacıkların hiçbiri yoktur, oysa dişilerde vardır.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/155878/270620180215171.jpg[/IMG] [K]Dişi [/K]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/155878/270620180217231.jpg[/IMG] [K]Erkek[/K]

Erkeklerde, ikinci ve üçüncü dorsal dikenler, her iki ventral yüzgeçte erkekler de daha uzun olur . Genel olarak, olgun erkekler olgun dişilerden daha büyük ve daha uzun gövdelidir. Diğer yandan, dişi ramireziler uzamış dorsal ve ventral yüzgece sahip değildir; erkeklerin ki ile karşılaştırıldığında daha kısa, daha şişkin bir vücuda ve genellikle çiftleşme zamanında iken kırmızımsı-mor bir karınları vardır.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/155878/270620180215161.jpg[/IMG] [K]Erkek [/K]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/155878/270620180215181.jpg[/IMG]

[K]Erkek x Dişi[/K]

Umarım cinsiyet ayrımın da faydası olur . Bir de şunu ekleyeyim . Akvaryum ortamın da Ramirezi den yavru almak çok zordur . Yumurta dan çıkan yavruları akvaryum ortamında yaşatmak çok zor . Akvaryumculardan aldığınız Ramirezilerin %90 ı ithal geliyor . Bu balıklardan bazıları Avrupa'da kuluçkahanelerde yetiştirilirken, çoğu Asya'daki balık çiftliklerinde yetiştirilmektedir.
İlk 3d Arka Fon Denemem :)
Elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş , ikinci çalışmanıza fikir vermesi açısından 3 sene önce yaptığım ve burada forum da paylaştığım bir fon çalışmasının linkini paylaşayım ben de .

[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/strafordan_3d_kayalik_arka_fon_yapimi_-_1_k877053.asp?PID=5156511#scrl5156511[/URL]
Akvaryumun Yansıma Yapma Sorunu
Merhaba , iyi hobiler ; balıklarınız sürekli cam da aşağı - yukarı hareket ediyorsa eğer hobi de buna [B]cam sörfü[/B] denir ve balıkların stres de iken yaptığı bir harekettir . Bununla ilgili olarak daha önce paylaşılmış bir makalenin faydası olacağına inanıyorum .

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/155878/200620180217331.jpg[/IMG]

Hemen hemen bütün akvaryumlarda zaman zaman (ya da her zaman) rastladığımız durumlardan biridir cam sörfü. Öncelikle bu durumu açıklayarak başlayalım. Cam Sörfü, Balığın burnunu cama dayayarak bir aşağı, bir yukarı (bazen bir sağa bir sola) telaşlı bir şekilde hareket etmesi davranışıdır. Hemen hemen her tür akvaryum balığı bu davranışı gösterebilmektedir. Zaman zaman bir kaç dakika sürdüğü gibi bazen saatler, hatta günlerce sürebilir. Ne zaman başlayacağı ve ne zaman biteceği tam olarak kestirilemez.

[K]Cam Sörfü Davranışının Nedenleri[/K]

Balıklardaki bu davranışın kesin ve tek bir nedeni yoktur. Ancak temel etkenin stres olduğu söylenebilir. Zaman zaman bazı akvaryum sahipleri balığın camdaki kendi yansıması ile oynadığını düşünürler, ancak bu düşüncenin çok doğru olduğu söylenemez. Birincisi balıklar su içerisinde camda kendi yansımalarını bir ayna gibi göremezler. İkincisi ise, balıklar sıkıldıklarında oyun oynayan canlılar değildir. Eğer balığınız bu davranışı gösteriyorsa akvaryumunuzda onu strese sokan bir etken olduğunu size anlatmaya çalışıyordur. Balığın bu davranışı yapmasındaki asıl amacı ise streste bulunduğu o ortamı terk edebilmektir. Yani, balığınız akvaryumdan uzaklaşmak, camdan çıkmak istiyordur. Öte yandan, kimi zaman ise sahibi akvaryuma yaklaştığında yem yiyeceğini düşünüp heyecanlanan balığın burnunu cama sürtmesini bu davranışla karıştıran hobiciler de oluyor. Bu ayrımı yapabilmenin en iyi yolu, balığın bu davranışı siz görüş alanında değilken de ve size doğru değil de özellikle yan camlara doğru da yapıyor olmasıdır.

[K]1. [/K] [B]Dış parazitler:[/B] Eğer balığınız da dış parazite bağlı bir rahatsızlık varsa, bundan kurtulabilmek için o bölgeden uzaklaşmaya çalışıyor olabilir. Dış parazitlerin bir çok türü ilk evrelerinde göz ile tespit edilemez. Bu yüzden balığın derisinde herhangi bir anormallik olmaması, onun bu rahatsızlığı olmadığı anlamına gelmez.

[K]2.[/K] [B]Uygun olmayan su değerleri veya yetersiz hacim:[/B] Başta Amonyak, Nitrit ve Nitrat olmak üzere, suyunuzun kalitesini etkileyen değerlerdeki aksaklıklar balığınızı bu davranışı yapmaya itiyor olabilir. PH, sıcaklık, GH, KH, tuzluluk (buharlaşma sonucu birikinti oluşması) ve oksijen oranı gibi değerler de etkendir.

[K]3.[/K] [B]Uyumsuz tank arkadaşları:[/B] Akvaryumunuzda birbiri ile uyumsuz (boy veya tür olarak) balıklarınız varsa, balıklarınızdan biri veya bir kaçı o ortamı terk edebilmek amacı ile bu hareketi yapıyor olabilir. Örneğin çok barışçıl ve küçük boylardaki bir balığın yanına çok agresif ve iri boyda bir balık koyarsanız bunun sonucunda balığınız av olma tehlikesinden dolayı strese girecektir. Bunun yanında aşırı kalabalık tanklar da bu davranışı tetikler.

[K]4.[/K] [B]Uygun olmayan (veya değiştirilmiş) akvaryum dekoru:[/B] Akvaryumda kullandığınız dekorlar ve tasarımınız sizin göz zevkinize göre değil, beslediğiniz balığın doğal hayatındaki tercihleri doğrultusunda olmalıdır. Örneğin bazı balıklar bitkilerden hoşlanmaz, söker atarlar. Bazı balıklar için kayalık dekorlar uygun değildir, bazı balıklar çok şiddetli aydınlatmadan rahatsız olurlar... vs. Eğer balığınız kendine aykırı bir dekor içerisinde tutulmaya çalışıyorsa o bölgeden ayrılıp kendine uygun bir yerler bulmaya çalışıyor olabilir. Bunun yanı sıra akvaryum dekorunuz da yaptığınız değişiklikler de bu davranışa sebep olmuş olabilir. Uzun süredir balığınızın alıştığı ortamdaki bazı şeyleri değiştirmeniz onu strese sokabilir.

[K]5.[/K] [B]Üreme içgüdüsü:[/B] Balığınız yetişkin boyda ise ve akvaryumda ona uygun bir eş yoksa, kendine eş bulabilme umudu ile o ortamı terk etmek istiyor olabilir. Eş olan balıklar da eğer akvaryumda uygun yumurtlama alanı bulamadılarsa, (çevrede tehdit unsurlarının olması gibi) yumurtlamak için o bölgeyi terk etmek istiyor olabilirler.

[K]6. [/K] [B]Beslenme:[/B] Balık yetersiz veya uygun olmayan bir diyetle besleniyorsa yeni kaynaklar bulabilmek için ortamdan ayrılmaya çalışıyor olabilir.

[K]7.[/K] [B]Yeni tank sendromu:[/B] Eğer balığı akvaruma yeni eklediyseniz ortama henüz alışamamış, eski ortamına ulaşma amacıyla ortamını terk etmeye çalışıyor olabilir.

[K]Cam Sörfünün Tedavisi[/K]

Kesin bir oran vermek mümkün olmasa da cam sörfünün en çok ortaya çıktığı durumlar dış parazit ve su değerlerindeki anormalliklerdir. Eğer bu davranışın kesin olarak parazit kaynaklı olduğu tespit edilirse vakit kaybetmeden uygun tedaviye başlanmalıdır. Su değerleri ile ilgili olan kısım ise genellikle amonyak kaynaklıdır. Bu durumda balık yükü, filtrasyon ve su değişimleri gözden geçirilmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır.

Bu davranışı tetikleyen uyumsuz tank arkadaşları, aşırı kalabalık tank, üreme ve beslenme ihtiyaçları, uygun olmayan tank tasarımı ve dekorları da gözden geçirilip balığın ihtiyaçları doğrultusunda yeniden düzenlenmelidir?

[K]Balığım sürekli cam sörfü yaparsa ne olur?[/K]

Başta da bahsetiğimiz gibi bu davranış stres kaynaklıdır. Cam sörfü yapan bir balık stres altındadır. Bu da balığın gelişimini ve sağlığını ciddi anlamda etkileyecektir. Çoğu zaman acil bir durum olarak görülmez, ancak balığınız için akvaryumda bir şeylerin eksik ya da yanlış olduğunun en büyük göstergesidir ve zaman kaybetmeden önlem alınmalıdır.

[B]Ufuk Güngör[/B][EDIT]cankut,2018-06-20 02:27:06[/EDIT]
Khazad-dum 'a (cüceler Diyarına) Veda Zamanı
[QUOTE=Cryson]At efendilerinin yurdundan morianın mahir madencilerine selam olsun [:cool:]
Tankınız süper olmuş umarım herşey gönlünüze göre olur[/QUOTE]
Teşekkür ederim [:)]
Cüce Afrika Dünyası
Hazır Ömer Bey link paylaşmış [;)] iken ben de konuyu canlı tutmak adına 27 Şubat'ta paylaştığım bir makaleyi ve çeviri yaptığım sayfa linkini [B](ben bu makaleyi kısa olarak çevirdim fakat türler ile ilgili çok uzun tanıtımlar var . Yabancı diliniz varsa ve zamanınız tavsiye ederim )[/B] buradan paylaşayım [:)]

[URL]http://www.dwarfcichlid.com/West_african.php[/URL]

[B]BATI AFRİKA CÜCE CİCHLİDLERİ HAKKINDA KISA BİR MAKALE[/B]

[B]Cankut Yılmaz ©️[/B]

Merhaba ; forum da paylaştığım Apistogramma Cinsine ait bilgilerden sonra Afrika cüce cichlid lerine değinmeden olmaz diye düşündüm.

Batı Afrika'da ki ufak bir cins ve türlerini tanıtacağım . Bunlardan birisi ülkemizde çok bilinen ve beslenen bir tür .
Batı Afrika Cüce cichlidleri , pek çok alanda görülen mükemmel akvaryum balıklarıdır. Kribensis yada diğer adı ile Pelvicachromis pulcher ülkemizde en çok beslenen ve bilinen türüdür .

Bu tür hakkında başta bir şey yazayım ,seneler öncesi tecrübelerimden [B](Kribensis beslemişliğim var )[/B] biri de bu balıklar diğer balıkların tam tersi dişileri erkeklere göre daha renkli olur . Aslında sadece Kribensis değil bu sadece cinsin bir türüdür Pelvicachromis cinsi balıkların tüm türleri aynı şekilde dişiler erkeğe göre daha renklidir ve yumurtalama , çiftleşme dönemlerinde karın kısımlarında ciddi bir kırmızı renk patlaması :) yaşanır . Dişilerin çiftleşme zamanında karnı davul gibi şişer , bir çok yeni hobici bunu hastalık sanabilir . Yine cüce Amerikanlar gibi onlarda yumurtalarını mağara tarzı kovuklara yada kayaların iç kısımlarına dizerler . Dişi yumurtalar çıkana kadar erkek ile birlikte yuva önünden ayrılmaz erkeği de içeri sokmaz[B] (genelde )[/B] yumurtalardan yavrular çıktıktan sonra dişi tamamı ile kendini yuvaya kapatır , erkek de dişiyi rahatsız etmeden , yuva önünden hiç ayrılmaz . yavrular serbest yüzüşe geçtiklerinde ebeveynlerin gözetiminde yüzüşe çıkarlar .

Ben burada konuyu kısa tutup tek bölümde sadece Pelvicachromis cinsinin türleri ve diğer bilinen cinsler üzerinde duracağım .

[K]Nanochromis transvestitus :
[/K]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/155878/270220180032261.jpg[/IMG]

İlk kez 1973 yılında Mai-ndombe Gölü'nde keşfedilen bir türdür.Büyüleyici akvaryum sakinleridir . Harika renk ve desenlere sahiptirler ve genellikle erkek ve dişi balıklar arasında belirgin farklılıklar vardır. Genellikle güçlü çift bağlar oluştururlar ve genellikle yavrularını koruyan ebeveynlerdir.

[K]Nanochromis Parilus : [/K]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/155878/270220180034011.jpg[/IMG]

Kongo'da ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde genellikle yumuşak asidik sularında bulunurlar.Bu ince görünümlü balığın çiftleşme zamanı tüm karın bölgesi kiraz kırmızısı rengi olur.

[K]Pelvicachromis roloffi : [/K]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/155878/270220180035261.jpg[/IMG]

Pelvicachromis roloffi, doğu Gine, Sierra Leone ve batı Liberya'da nadiren görülen cüce bir cichlid dir . Pelvicachromis roloffi'nin çeşitli bölgesel varyasyonları vardır, ancak hiçbiri parlak renkli değildir . Çoğu erkek Pelvicachromis rolofisi, gri / kahverengi bir taban rengine sahip oldukça sıkıcı renklere sahip bir balıktır . Buna karşın, dişi P. roloffi, güzel renklerde çok tatlı bir balıktır . Yumurtlama sırasında renkleri yoğunlaşan koyu bir mor karın sergilerler. Dişi P. roloffi, genellikle sırt yüzgeci tabanında sarı renkte koyu renkli birkaç noktaya sahiptir.

[K]Pelvicachromis subocellatus :[/K]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/155878/270220180036301.jpg[/IMG]

Bu türün iki farklı renk biçimi vardır ve her biri göz alıcı renktedir. İlk olarak İngiliz ichthyologist Gunter tarafından 1871'de tanımlanan bu tür,akvaryum hobisi yaygınlaştığından bu yana hobide olmuştur. Bu uzun ömürlülüğe rağmen bu balıkların kesin bir bölgesi yoktur ve bunların kesin dağılımları ve yaşam alanları hakkında çok az şey bilinmektedir.

[K]Pelvicachromis taeniatus[/K]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/155878/120620182339041.jpg[/IMG]

Pelvicachromis taeniatus'un birçok çeşidi, Batı Afrika cüce cichlid lerinin en renklileri arasındadır. Vaka olarak sunulan çok sayıda farklı P. taeniatus çeşidi vardır. Ne yazık ki, bu türün toplama alanı uzak ve kötü bir şekilde araştırılmıştır. Nijerya'da ve Kamerun'un daha kuzey ve güney kısımlarında bulunan nüfuslarda belirgin renk farklılıkları vardır. Ancak, kesin toplama verileri olmaksızın sayısız ara formlar ve akvaryum örneklerinin tanımlanması neredeyse imkansızdır.


[K]Pelvicachromis Pulcher :[/K]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/155878/270220180037241.jpg[/IMG]

Yaygın olarak Kribensis olarak bilinen Pelvicachromis pulcher lar, yıllardır en sevdiğim akvaryum balıklarıdır. Batı Afrika'daki beslemesi keyifli bu cücenin dişisi gibi erkeği de , dişiler kadar olmasa da güzel renklere sahiptir. . Karma akvaryumlar da bakılabilir, yumurtlaması kolaydır, su düzeni ve yemlemesi zor değildir .
İyi hobiler ...

Yararlandığım kaynak www. dwarfcichlid. com

[B]Cankut Yılmaz ©️[/B]

Cüce Amerikan Dünyası
[QUOTE=jaws78]Kusura bakmayın, bilerek yapmadım. Bu tür uzun zamandır aklımdaydı. O yüzden burayı görünce bilmeden atlamış bulundum. Beni yanıltan benzer balık görselleri oldu. Yönetici silebilir. Tekrar özür diliyorum. Saygılarımla. [/QUOTE]
Sıkıntı yok İsmail Bey kribensizler de candır ister Afrikalı olsun ister Amerikan. Cüceler candır. [:)]
Cüce Amerikan Dünyası
[QUOTE=Street Parrot]
Balıklarınız hayırlı olsun güzel güzel büyütürsünüz inşallah. Yalnız kribensizler güney amerika balıklarından değiller. Kribensizler Afrikadan Nijerya
ve Kamerun taraflarının canlılarılar.
[URL]http://www.akvaryum.com/pelvicachromis_pulcher_kribensis_tatlisur_106_431.asp[/URL][/QUOTE]
Batı Afrika Cüce cichlidleri içinde bir başlık açmak gerek Ömer Bey [:)] Cüce başlığını gören geliyor haklı olarak [:D]
Kaplumbagam Yem Yemiyor
Merhaba ; kaplumbağanın yem yememesi ile ilgili bir çok neden olabilir . İshal , kabızlık , parazitsel bir rahatsızlık , solunum sisteminden kaynaklı bir iştahsızlık olabilir . Kaplumbağanızın burnundan baloncuk şeklinde hava kabarcığı geliyor mu ve ıslık çalar gibi farklı sesler çıkarıyor mu ? Bunlar solunum sistemi ile ilgili olan rahatsızlıktır . Kabızlıktan dolayı yemiyorsa fesleğen vermeyi deneyin kabızlığa iyi gelir . Suyuna papatya çayı ilave edebilirsiniz ayrıca . Isıtıcıyı da 28 dereceye ayarlayın su sıcaklığı yüksek olursa kabızlıkta rahatlama sağlar . İshal de ise bir veterinere başvurup antibiyotik verilebilir .

Ek bilgi olarak kaplumbağa bakımı ile ilgili bir makalem var onu da buraya kopyala yapıştır yapıyorum .


Su Kaplumbağası Beslenmesi Hakkında Detaylar
Merhaba , hep balıklar hakkında bilgi paylaşıyoruz ama biliyorsunuz ki akvaryum da sadece balık beslenmiyor .
Bu makalede su kaplumbağaları ile ilgili olsun . Bu canlılar ve bakımları hakkında doğruları ve yanlışları burada sizlerle paylaşmak istedim . Öncelikle yazayım 5 seneye yakın bir zaman su kaplumbağası besledim . Burada kendi tecrübe ettiğim bilgileri paylaşacağım.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/155878/100220182030511.jpg[/IMG]

Su kaplumbağalarını küçük fanuslarda ya da plastik kaplarda beslemek, kısa sürede ölümlerine neden olacaktır. Bu yüzden bir akvaryum şart ! Bu canlılar hem bitkisel, hem de hayvansal gıdalar tüketebilirler. Kemik gelişimlerine yardımcı olmak için, yazın hava akımı olmayan yerde güneşlenmelerini sağlamalısınız. Fakat kap içerisinde direkt olarak güneşin altında bırakılmamalıdır. Gölgede geçirecekleri yerleri ve suya girecekleri alanları mutlaka olmalıdır. Kış aylarında ise, UVB lambaları kullanmalısınız .( uvb lamba ile ilgili konuyu aşağıda açıklayacağım) Su kaplumbağası akvaryumun da mutlaka olması gereken şeyler ekipmanlar şunlardır :

* Kaplumbağanızın kuru yere ihtiyacı olacaktır çünkü zamanının hepsini su içinde geçirmez .

* Uvb lambanızın olması gerekiyor . Güneş ışığını taklit ettiği için kabuk açısından faydalıdır.

* Sağlam bir ısıtıcı. Kabuğu ile kıramayacağı bir ısıtıcı olmalı çelik ısıtıcılar veya kaplumbağa akvaryumları için satılan özel ısıtıcılardan temin edin .

* İsteğe göre alınabiliyorsa ucuz bir dış filtre ve takviye olarak bir de iç filtre ( dış filtre şart değil ama iç filtre şart ) edinin.

* En az litre bazında 50 litre su alabilecek bir akvaryumunuz olmalı .

Evet bu saydıklarımı temin ettikten sonra sıra da bakımı var :

* Su kaplumbağanızın akvaryumda ki suyunun ölçüsü şu şekilde olmalıdır akvaryum camına tırmanmaya çalıştığında boyuna bakın ve en az bu miktarda su ekleyin ( daha fazlada olabilir )

* Kuru alanın geniş olması ve uvb lamba altında olması ve sudan bu kısıma kolay geçişi (çıkışı) sağlanmalıdır. Çok fazla su içinde duran kaplumbağaların kabukları ıslak kalırsa akciğerlerini üşütür ve sonu ölüm olur . Ayarlanabilir uvb lambalar kullanın .

* Isıtıcı almanız şart çünkü bu hayvanlar su içinde kış uykusuna yatarlar .Kaplumbağanın kış uykusuna yatması halinde reaksiyonları ve tepkileri sona erer. Yalnız derisi ile teneffüs eder. Kalbi sadece dakikada 1-2 defa atar. Kaplumbağalar sadece kışın havalar soğuk olduğunda uykuya yatarlar. Havalar ve suyun tekrar ısınmasına kadar uykuda kalırlar. Size tavsiyem ev ortamında baktığınız canlıların kış uykusuna yatmasına izin vermeyin. Bu kaplumbağalar çiftlikte üretilip, doğa yüzü görmedikleri için, kış uykusunun sonunda yeniden uyanmaları zor olacak ve büyük olasılıkla öleceklerdir. Özellikle 4 yaşın altında olanların uyumasına engel olmalısınız. Bunun için suyunun sıcaklığının 24 dereceden fazla olmasına dikkat ediniz. Bir su kaplumbağası için en ideal su sıcaklığı 28 derecedir.

* Filtreleme sistemine gelecek olursak bu obur canlılar çok fazla idrar ve dışkılama yaparlar özellikle dışkıları suyu çok çabuk bozar o yüzden iç filtre şart . Bunun yanında ucuz yollu bir dış filtre de biyolojik temizliğe çok yardımcı olacak ve suyunuzun kalitesini korumuş olacaksınız . İç filtreyi hafta da bir elinize bir ameliyat eldiveni giyip güzelce temizlemeniz gerekiyor .

* Kaplumbağalar ve tüm sürüngenler bağırsaklarında besinlerin sindirilmesi için salmonella bakterisine ihtiyaç duyarlar . Salmonella olmaksızın hiçbir sürüngen sindirim işlemini yapamaz . Sürüngenler için faydalı bir bakteridir. İnsanlar için ise ; özellikle çocuk ve yaşlılarda , ölümle sonuçlanabilecek hastalıklara yol açabilirler .Kaplumbağaların yaklaşık %85'i Salmonllosis bakterisi taşır. Bu bakteri kertenkele ve yılanlarda da görülür. Kaplumbağalar bu bakteriyi zaman zaman dışkılarıyla atarlar. Bu bakteriden kendimizi korumu yolları da oldukça basittir. 1-Kaplumbağanızın dışkısını elle temizlemeyin 2-Kaplumbağanızı elinize alırsanız mutlaka ellerinizi iyice yıkayın 3-Yemek yenilen yerlerde kaplumbağanızın dolaşmasına izin vermeyin 4-Yemek yerken kaplumbağanızı ellemeyin. 5-Kendi kullandığınız eşyaları kaplumbağanızla paylaşmayın yukarıdaki maddelerin temelinde hijyen kuralları geçerli bu örnekleri çoğaltmanız mümkün .Tekrar söylemekte yarar var. Canlıların taşıdığı bazı bakteriler diğer canlılar için tehlikeli olabilir. İnsanlar da tedavisi mümkündür .

* [B]Balık ile birlikte KESİNLİKLE BAKILAMAZ ! Net olarak bunu yazıyorum[/B] bazıları çıkıp ben besliyorum yazacaktır kesinlikle yanlıştır . Neden ? Birinci neden , Su kaplumbağaları ovnivor canlılardır ve et de yerler ilk zamanlar aldığınız o küçük , balıklardan korkan kaplumbağanız gün geçtikçe akvaryuma alışacak ve gece görüşleri iyi olduğu için gece balıklarınızın peşine düşecektir çünkü kendisi usta bir avcıdır, ağzı ile yakalayıp parçalayabileceği her balığın er yada geç peşine düşecektir . Gelelim İkinci nedene kaplumbağaların idrarında balıklarınız için çok fazla miktarda amonyak ve zehirli bakteri bulunur . Balıklarınızın bunu tolere etmesi imkansızdır ve kısa zaman da amonyak zehirlenmesinden ya halsiz kalacaklar yada ölecekler ve kaplumbağanıza yem olacaklardır .

* Su kaplumbağanızı elden besleme yapmak isterseniz çenesine dikkat edin çok güçlü çeneleri vardır elinizi parmağınızı çok kolay yaralayabilirsiniz zaten elinizden yemi kapacak ve suya girecektir çünkü Su kaplumbağaların da tükürük bezleri bulunmaz bu da su dışında yem yemelerini olanaksız hale getirir . O yüzden su içinde beslenirler.
[B]Cankut YILMAZ ©️[/B]
Dış Filitre Hangisini Almam Uygun
Kaç litrelik akvaryum için düşünüyorsunuz yukarıda ki modelleri ? Eğer 120 litreye kadar bir akvaryum ise ve canlı yükü 7-8 tane balığı geçmiyorsa Sunsun Hw - 603 B yi tavsiye ederim hem sessiz hemde fiyat olarak uygun . Ben 2 sene önce 120 litre de 7 japon balığımın olduğu akvaryumda kullandım çok memnundum .

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/155878/040420181414381.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/155878/010520171709201.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/155878/191220162246401.jpg[/IMG]

Ürün ile ilgili geçen sene ki tanıtım video linkim buradan da inceleyebirsiniz :

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=5K09zSgnPLw&t=28s[/VID]
Dondurulmuş Kan Kurdu
Merhaba ; bettalar için bir tablet kan kurdu çok fazla olur . Tablet şeklinde açıp daha sonra kalanını muhafaza etmesi zor olur . Benim önerim konserve kankurdu diye satılan kan kurtlarından almanız o da belli bir markanın var zaten . ArtAkua Konserve Kan Kurdu 100gr lık kutu da .

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/155878/090620182010171.jpg[/IMG]

İzmir ' de ikamet ediyorsunuz sanırım , benim gibi sizde . Alabilecğiniz en uygun fiyat Buca da Koşu izban durağının orada [U][B]AKVARYEM Firması[/B][/U]

Hafta da 3 gün tek öğün 3-4 tane vermeniz uygun olur . Kutuyu kapak açıldıktan sonra buzlukta derin dondurucu da saklayın ama muhakkak bir torba ile güzelce kapatıp o şekilde muhafaza edin ve ellerinizi fazla bulaştırmayın yemlemeden hemen sonra elerinizi bol su ve sabun ile yıkayın . Bazı insanlarda alerjiye yol açabiliyormuş ve mikrop kapmayın .
[EDIT]cankut,2018-06-09 20:20:32[/EDIT]

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,612,442 Mesaj
  • 383,129 Konu
  • 91 Forum
  • 132,644 Forum Üyesi
  • 1,398 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,512 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.