ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Yusuf Tanrıverdi
Kullanıcı Grubu:
Yönetici
Kullanıcı Başlığı:
[B]11816,3[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3135
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
20 Ekim 2012 20:18
Son Ziyaret:
3 Saat 38 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1754 [0.84 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
138 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
Yusuf Tanrıverdi
Doğum Tarihi:
12 Şubat 1982
Yaş:
36
İl:
Adana
Meslek:
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Yusuf Tanrıverdi C.Panda, C.Sterbai, Pigme Cory, Gold Laser Cory & Green Laser Cory, L201, L333, L144 Longfin blue eye, Lda16 Longfin

SON 10 MESAJI

Helena,nın Vatoz Yavrularını Yeme İhtimali
Merhaba. Ben Helena da vatoz da üretiyorum ciddi sayılarda helena çıkarıyorum. Helanalar vatoz tanklarında sayıları az ise hiç sıkıntı olmuyor vatozlar ile ama sayı fazla ise sorun olabiliyor. Bunu 1 akvaryumumda görmüştüm helana akvaryumlarından birine cüce vatoz damızlıkları atmıştım, vatozlarda yumurtlayanlar olmuştu küpe baktım helanalar yumurtaları yiyor, erkek vatoz 1-2 taneye uğraşabiliyor ama helena sayısı fazla ise erkek vatoz da bişey yapamıyor. Beklediğiniz yumurta sayısında da azalma olacaktır. Canlıları strese de sokacakladır, helena sayılarını azaltmazsanız. O akvaryumda misafir canlılar vatozlar olmuş.

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=KCvGhzVlWMk&feature=youtu.be[/VID]
Su İçinde Su
Mochima Milli Parkı, Venezuela

Daha önce böyle bir dalış izlememiştim açıkçası.

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=vTNUWBbGDHU[/VID]
En güzel fotoğraflarınızı gösterin
Albino Koi Kılıç

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/136158/010720180057291.jpg[/IMG][EDIT]Yusuf Tanrıverdi,2018-07-01 01:23:04[/EDIT]
Sualtındaki Muhteşem Sanatçılar kirpi Balıkları
Su altındaki Muhteşem Sanatçılar "Kirpi Balıkları" ve Özellikleri

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/136158/290620180345381.jpg[/IMG]16 yıldır kimin yaptığı keşfedilemeyem muhteşem mimarların eserleri

Yukarıda yer alan fotoğraftaki inanılmaz şekiller Japonya kıyılarında 1995 yılında keşfedildi ve bilim adamları bu şekillerin suçlusunu yakalayabilmek için tam 16 yıl uğraştı ve nihayet 16 yıl gizemli kalan su altı şekillerinin sahibi tespit edildi.

Bu çukur şeklindeki krater yapıların tek bir sahibi vardı, makalenin başlığından da anlayacağınız üzere bu bir kirpi balığıydı. Kirpi balıkları dişilerini etkileyebilmek için bu kum kraterini özenle işleyerek dizayn ediyor… Eşleşeceği eşini bulduktan sonra bu kraterin ortasını çiftleşme için yuva olarak kullanıyorlar.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/136158/290620180346371.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/136158/290620180348521.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/136158/290620180348541.jpg[/IMG]

[VID]https://youtu.be/H6VIBuKtc1w[/VID]

Çeviren ve Derleyen : Yavuz AYDIN

Kaynak: https://viewkick.com/underwater-crop-circles
Balıklar İdrar Yoluyla İletişim Kurabilir Mi?
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/136158/290620180336471.jpg[/IMG]

Balıklar İdrar Yoluyla İletişim Kurabilir mi?

Hayvanların iletişim kurmak için kullandığı işaretler çeşit çeşittir. Sismik titreşimler, elektrik, ultraviyole ışığı çok fazla dikkat çekmeyen yöntemler arasında.

Peki ya kimyasal sinyaller? Yapılan araştırmalar bir tür ciklet balığının sinirlendiği sırada idrar kullanarak rakiplerine sinyaller gönderdiğini buldu.

Ekip büyük balıkları küçük balıklardan saydam bölücü ile ayırdı. Ayırıcıların yarısı suyun ileri geri akmasına izin veren delikler içeriyordu. Bilim adamları daha sonra balıklara idrarlarını parlak mavi renge çeviren mor renkli bir boya enjekte etti. Hayvanlar birbirlerini gördüklerinde yüzgeçlerini kaldırdılar ve bölücüye doğru koştular. Katı bir bariyerle ayrılmış balıklar rakiplerinin idrarını algılayamadı. Böylece mesajlarını iletebilmek için daha fazla idrar çıkaran küçük balıklar kimyasal ipuçları olmaksızın rakiplerine saldırmaya çalıştı.

Canlıların dünyasına ışık tutan araştırmaların yanında bu çalışma daha az göze çarpan iletişim biçimlerini aramanın önemini vurguluyor.

http://bilimdili.com/doga-cevre/canli/baliklar-idrar-yoluyla-iletisim-kurabilir-mi/[EDIT]Yusuf Tanrıverdi,2018-06-29 03:39:42[/EDIT]
Balık Türünde Deri Kanseri
İngiliz bilim adamları balık türünde deri kanserini keşfetti.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/136158/260620180602271.jpg[/IMG]

İngiliz bilim adamları doğada serbest yaşayan mercan balıkğı türünde deri kanserini keşfetti.

Avusturalya’nın Queensland sahili açıklarında bulunan Mercan Denizi’ndeki Büyük Set Resifi’ni inceleyen araştırmacılar balıkların bir kısmında cilt kanseri tespit etti. James Cook ve Newcastle üniversiteleri tarafından yapılan araştırmada Büyük Set Resifi’nin dünyanın en büyük ozon tabakası deliğinin altında olduğu açıklandı.

Araştırmayı yürüten Doktor Michael Sweet, “Balıklarda görülen kanserin nedeninin kesinleştirilmesi için çalışmaların devam edeceğini bildirirken

Yakaladıkları balıklar üzerinde yüksek oranda insan deri kanserine benzer koyu deri lezyonları tespit ettiler. 136 adet yabani mercan balığı üzerinde yapılan çalışmada balıkların 20 adetinde çeşitli büyüklüklerde deri lezyonlarına ratlanıldığı bu sayınında popülasyon içine %15 lik önemli bir orana denk geldiğini bildirildi.

Hastalık önemli oranda insandaki deri kanserine benzerlik gösterirken bilim adamları kansere güneş kaynaklı UV ışınlarının neden olduğunu düşünmekte.

Üzerinde çalışma yapılan balılkların ekonomik açıdam önem arzettiğini bu balık türünün Avustralya bölgesinde yaygın olarak tüketildiğini ayrıca Çin ve Hong Kong'a ihraç edildiğini bildirmekte.

Bir sonraki aşamada başka bölgelerdeki diğer balık türlerinin benzer cilt kanseri ile etkilenip etkilenmediğinin ortaya konulması için çalışmaların devam edeceği bildirildi.

Çeviri : Ecz. Adem ABAY

http://planetearth.nerc.ac.uk
Kongo Nehri Balıklarının Hızlı Evrimi
Kongo Nehri Balıklarının Hızlı Evrimi


[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/136158/260620180556471.jpg[/IMG]


Fotoğrafta bir çift akvaryum çiklet balığı türü olan Telegramma brichardi bulunmaktadır.

Fotoğraf: Oliver Lucanus

Aşağı Kongo nehrindeki genomik araştırmalar küçük ölçekli bir çeşitliliği ortaya çıkardı. Kongo nehri ağzı yakınlarında yaşayan bir grup balık üzerinde yapılan yeni çalışmalar; bu balıkların derin kanyonlarda ve nehir akıntılarındaki hidrolik yoğunluk nedeniyle evrimleştiğine dair güçlü kanıtlar buldu. Çalışmalar; suyun türbülanslı akımı ile nehrin bu bölümündeki balıkların bazılarının diğerlerinden ayrılarak komşu alanlarda yaşamalarına neden olmuştur.

Kongo nehri ağzı yakınlarında yaşayan bir grup balık üzerinde yapılan yeni DNA bazlı araştırmalar ile bu balıkların derin kanyonlarda ve nehir akıntılarındaki hidrolik yoğunluk sonucu evrimleştiği hakkında kuvvetli kanıtlar elde edildi. Amerikan Doğa Tarihi Müzesi, NewYork Üniversitesi, Fordham Üniversitesinde çalışan bilim adamlarının yaptığı çalışmalar, sudaki turbilent akıntı nedeniyle bu balıkların nehir yaşamında birbirinden ayrılarak komşu alanlarda yaşadıklarını ortaya çıkardı. Araştırmacılar 1 milden daha az bir mesafede diğerlerinden ayrılarak yaşama devam eden balıkların genlerinin bir miktar değiştiğini tespit etti. Moleküler Ekoloji dergisinde yayınlanan yeni çalışmalarda da belirgin türlerin birçoğu onaylandı.

Axelrod İhtiyoloji(Balık Bilimi) Bölümü Müze Sorumlusu ve proje sorumlusu araştırmacı Melanie Stiassny, ‘Kongodaki bu dar alanda, muazzam çeşitlilikte balık buluyoruz’ dedi ve “Biz ayrıca nehrin bu bölümünün nispeten genç olduğunu, kökeninin sadece 3 ila 5 milyon yıl öncesine dayandığını biliyoruz. Peki burada bu kadar çok tür olmasının sebebi nedir?” diye sordu.

10 yıldır; Stiassny ve jeolog ile hidrobiyoloji uzmanlarından oluşan çalışma arkadaşları; aşağı Kongo Nehrinde(Atlantik Okyanusuna dökülmeden önce Temiz Su Nehrinin Son 200 mil genişliğinde) çalışmalarını sürdürmektedir. Aşağı Kongo dünyanın en yoğun akıntısının bulunduğu ve olağanüstü hızlı türbülansa sahip nehridir. Ayrıca Bu bölge olağanüstü bir biyoçeşitliliğe sahiptir ve bilim adamları bu alanda 300’den fazla balık türünün yaşadığını tespit etmiştir.

Bu çeşitlilik uzun süredir bilim adamlarını şaşırtmaktadır. Aşağı Kongo da çaprazlamayı engelleyen fiziksel engellerin olması hayvanların farklı alanlarda yetişmesini sağlayarak türlerin bölünmesini sağlamıştır. Zamanla bu her grubun ayrı ayrı gelişmesine neden olmuştur.

Tatlı su grubundaki ve Kayada yaşayan çiklet balığı türü olan teleogramma ile yapılan Yeni Çalışmalar Stiassny ve diğer uzmanlar tarafından uzun zamandır önerilen bu teoriye önem kazandırmıştır. Nehrin kendisinin dinamik kuvvetleri bariyerler gibi davranmakta ve bazı balıkları diğerlerinden çok uzak tutarak popülasyonları farklı evrim yolları izleyerek farklı türlerin oluşmasını sağlamaktadır.

New York Üniversitesi Lisansüstü Merkezi ve York Üniversitesi başyazarı Elizabeth Alter, “Bu balıklar arasındaki genetik ayrım gösteriyor ki nehrin yoğunluğu onları birbirinden uzak tutan güçlü bir bariyer olarak çalışıyor. Aşağı Kongo'da özellikle benzersiz olan şey, Bu çeşitlendirmenin, 1,5 kilometrelik mesafelerde, son derece küçük mekansal ölçekler üzerinde gerçekleşiyor olması. Bunun gibi başka nehir yok. " diyor.

Araştırmacılar, aşağı Kongo'da bulunan farklı Teleogramma popülasyonlarının her birini temsil eden 50'nin üzerinde farlı balık genomunu analiz ettiler. Tür aralıklarının büyük hidrolojik ve topografik engeller tarafından geniş bir şekilde ayrılmış coğrafi bölgelere karşılık geldiğini tespit ettiler; bu da türlerin oluşmasında önemli birer etken olduğuna işaret ediyordu.

Bu çalışmada önemli bir koruma bölgesinin bulunduğunu belirten uzmanlar ; Alt Kongo'daki bu küçük alanda bulunan balıkların yaklaşık yüzde 25'inin endemik olduğu tespit ettiklerini belirttiler. Fakat bu alan son zamanlarda büyük barajların yapılması için önerilmektedir.

Stiassny, "Böyle bir faaliyet büyük ölçüde bu sistemin evrimsel potansiyelini kesecektir" dedi. Bu makalenin yazarı ise Fordham Üniversitesi'nden Jason Munshi-South.

Kaynak: S. Elizabeth Alter et al, Genomewide SNP data reveal cryptic phylogeographic structure and microallopatric divergence in a rapids-adapted clade of cichlids from the Congo River, Molecular Ecology (2017). DOI: 10.1111/mec.13973

Journal reference: Molecular Ecology

Provided by: American Museum of Natural History

Kaynak: https://phys.org/news/2017-02-congo-river-fish-evolution-intense.html#jCp

Çeviren ve Derleyen: Gülten Ķırcıoğlu
Corydoras Sterbai Ve Panda Güncem
B[QUOTE=erhanyan]

Teşekkür ederim yusuf bey. Bulamadığım tek bilgi yavruların 2-3 cm olma süresi ne kadar.[/QUOTE]

Bu canlının beslenmesi, akvaryum hacmi, gibi genel hatlar ile beraber 4-5 ay gibi bir süre sürmektedir.
Lda 16 (timeline)
[QUOTE=cameroon06]Bana belki kızabilirsiniz ama ben çirkin buluyorum bu balığı. Mutlaka benim gibi düşünenler de vardır. Bu fiyata bu çirkinlik maşallah [:)))][/QUOTE]

Sizin de beslemenizi önerrim :)

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,612,442 Mesaj
  • 383,129 Konu
  • 91 Forum
  • 132,644 Forum Üyesi
  • 1,398 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,512 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.